PDA

Δείτε τη Πλήρη Έκδοση : Spartacus 2x10 - "Wrath of the Gods"

GrigD
30 Μαρτίου 2012, 23:48
SEASON FINALE
14794

Η επίσημη περίληψη από το STARZ είναι η εξής (όσοι δεν θέλετε να ξέρετε τίποτα για το επεισόδιο μην την διαβάσετε):

Ο Σπάρτακος προσπαθεί να δώσει ελπίδα στους άντρες του...

Διαβάστε τα παρακάτω οπωσδήποτε πριν ποστάρετε:

1. Το παρόν θέμα είναι SPOILER TAG-FREE. Από το πρώτο post η συζήτηση μπορεί να κυλάει ελεύθερα και να ΜΗΝ χρησιμοποιούνται spoiler tags. ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΕΡΙΗΓΗΘΕΙ ΣΤΟ ΠΑΡΟΝ ΤΗREAD ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΕΙ ΔΕΙ ΤΟ ΕΠΕΙΣΟΔΙΟ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΔΙΚΗ ΤΟΥ ΕΥΘΥΝΗ.
2. Δημοσκόπηση θα προστεθεί μετά την προβολή του επεισοδίου.
3. Οποιαδήποτε ερώτηση σχετικά με τους υπότιτλους θα διαγράφεται και ο χρήστης θα τιμωρείται. Για περισσότερα, δείτε ΕΔΩ (http://www.greektvsubs.gr/showthread.php?t=24819).
4. Οποιαδήποτε αναφορά σε torrents ή οποιαδήποτε άλλη μορφή παράνομου download θα διαγράφεται και, αν κριθεί απαραίτητο, ο χρήστης θα τιμωρείται.
5. Προσέξτε τις εκφράσεις σας και πάντα να ποστάρετε με σεβασμό στα υπόλοιπα μέλη, ασχέτως αν συμφωνείτε με τις απόψεις τους ή όχι. Τέτοια φαινόμενα θα τιμωρούνται αυστηρά. Επίσης απαγορεύεται αυστηρά το chatting και το spamming στο thread. Πείτε την άποψή σας ελεύθερα και κόσμια, αλλά μην επαναλαμβάνεστε και αφήστε και τα υπόλοιπα μέλη να απαντήσουν, χωρίς να μονοπωλείτε το θέμα με τα δικά σας posts. Τέτοια posts θα διαγράφονται ΧΩΡΙΣ προειδοποίηση.
6. Η συζήτηση θα αφορά το επεισόδιο αυτό και όχι τα επόμενα.
7. Οποιοδήποτε ποστ πριν την προβολή του επεισοδίου, θα διαγραφεί!
8. Δεν επιτρέπεται να δίνετε link υποτίτλων, σε οποιαδήποτε γλώσσα κι αν είναι αυτοί.
9. Τέλος, να κάνετε report οποιοδήποτε ποστ αντιτίθεται στους κανόνες του site αλλά και στους παραπάνω, και θα διορθωθεί μόλις είναι εφικτό.

edora
31 Μαρτίου 2012, 14:19
Holy frak!
Τι ήταν αυτό; Τρομερό φινάλε.

ΟΧΙ ΤΗΝ ΛΟΥΚΡΗΤΙΑ! ΟΧΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ!

Ψόφησε επιτέλους ο Άσουρ, και με πολύ καλό τρόπο. Πήρε επιτέλους η Νέβια την εκδίκησή της.

Περισσότερα αργότερα, πρέπει να το ξαναδώ!

nikos-kom
31 Μαρτίου 2012, 14:49
Aναμενομενο το epic finale , το χαρηκα στην κυριολεξια.Το ποσο ευχαριστηθηκα με τον χαμο του syrian,δν λεγετε.
Δυστυχως χασαμε τον oenomaus αλλα το περιμενα , γιατι να τον κραταγαν με ενα ματι για περισσοτερο , μου φαινοταν καπως δυσκολο.Κριμα.
Ο Glaber εμεινε @@ οταν καταλαβε τι γινοταν, με τα fireballs η σκηνη ηταν κορυφαια.
Με προβληματισε η σταση του gannicus στο τελος που εχασε τον bro,
αλλα φανηκε να τον συγχωρεσε οποτε ολα καλα.
(πεθανε και ο f@cking egyptian)good riddance
Aναμενουμε τωρα οποτε ξαναρχισει..

xena
31 Μαρτίου 2012, 16:12
τελος η σειρα για μενα δεν λεω ωραια πολυ ωραια σειρα αλλα χωρις λουκριτια η σειρα για μενα δεν εχει νοημα ωραια περασαμε αλλα μεχρι εδω !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

fotinit17
31 Μαρτίου 2012, 16:33
OMG!!! Τι φινάλε και αυτό! Η σειρά είναι έπος ακόμα και με τον νέο Σπαρτακους που δυστυχώς υστερεί απο τον προηγούμενο.

Λουκρητία :lipsseale Δεν ήξερα τι θα κάνει μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο, δεν πίστευα οτι θα πηδήξει με το μπεμπέ στην αγκαλιά. Μεγάλη απώλεια για τη σειρά, αλλά έχω εμπιστοσύνη στους σεναριογράφους.

Στα τσακίδια ο Αιγύπτιος και ο Ασουρ :dance:Ε Π Ι Τ Ε Λ Ο Υ Σ!!! Μου είχαν σπάσει τα νεύρα!

Φανταστική η σκηνή στον γκρεμο με τους 4 ήρωες να κρέμονται πάνω απο τους Ρωμαίους και επική η σκηνή της μάχης και αυτή με τις πυρινες σφαίρες. Με το ίδιο νόμισμα τους πλήρωσαν τους Ρωμαίους. FUCK YEAH!!! :yahoo:

Η μαχη της Νέβια με τον αλλο τον @@ πολύ καλή, αλλά ρε γαμώτο κάτι δεν μου κάθεται καλά με την ηθοποιο. Τέσπα, γούστα είναι αυτά.

Κρίμα για Μίρα - Οινομαίους αλλά τι να κάνουμε. Θα αναπληρωθούν στην επόμενη σεζόν αφού ο Σπαρτακους απο ο,τι φαίνεται θα κάνει ολόκληρο στρατό με πρωτοπαλίκαρα Αγρον, Κρίξους και Γάννικους.

Πάντως να κάνω και ένα μίνι απολογισμό της σεζόν:
Σε επίπεδο κάτω απο το Gods of the Arena και σαφώς πιο κάτω απο το Blood and Sand, αλλά παραμένει ακόμα και με τον καινούργιο Σπαρτακο σε πολύ πολύ πολύ υψηλό επίπεδο.
Σκηνοθεσία, σενάριο, μουσική και φωτογραφία της σειράς εξαιρετικά όλα. Έχουν μαζευτεί πολλοί ταλαντούχοι στο team πιστεύω.
Λιγότερες οι "επικές" σκηνές που κρατάω απο αυτήν την σεζόν απο αυτές που κράτησα απο τις αλλες σεζόν, αλλά αν έχω να διαλέξω την καλύτερη στιγμή σκηνοθετικά ever της σειράς θα ήταν η σκηνή όπου εισβάλει στον ναό ο Γκλάμπερ για πρώτη φορά και τα δύο στρατόπεδα τα χωρίζουν στο διάδρομο του ναού οι φλόγες, απο τη μία Σπάρτακους - Κρίξους και απο την αλλη Ασουρ - Γκλαμπερ. Καταπληκτική σκηνη!Φτου, σεντόνι μου βγήκε :P

jerry
31 Μαρτίου 2012, 18:01
Εγώ αν δε παίζει η Λούσι Λόουλες στην 3η σεζόν δε θα τη δω

(εντάξει πλάκα κάνω)

kKKK
31 Μαρτίου 2012, 18:37
Επικό επεισόδιο. Τα έσπασε άγρια. Νιώθω την πώρωση που νιώθει κανείς όταν τερματίζει κανένα γαμάτο action video game τύπου GoW.

Ο θάνατος του Ασουρ για μένα το καλύτερο σημείο του επεισοδίου. Επιτέλους ψόφησε (και το κτήνος ο Αιγύπτιος χάρηκα που σκοτώθηκε γιατί είχε τον αψόφαντο ο κερατάς). Η αντεπίθεση τα έσπασε. Πρώτα η μπάλες φωτιάς, μετά η μάχη σώμα με σωμα και στην κορύφωση ο θάνατος του Γκλάμπερ. Χαλαρά θα μπορούσε να είναι και series finale.

Ο θάνατος της Λουκρητίας δε μου άρεσε όπως έγινε. Την προτιμούσα δολοπλόκα απ΄ότι psycho. Και το τέκνο του Σπάρτακου θα μπορούσε να παίξει ρόλο στη συνέχεια.
Τέσπα ήταν τόοοσο γαμάτο το επεισόδιο που ότι κι αν δεν μου άρεσε το προσπέρασα.

Rorschach
31 Μαρτίου 2012, 22:15
Ο θανατος του Ασουρ ηταν γελοια σκηνη, απο τις χειροτερες της σειρας(μεγαλη η απωλεια, φοβερος κακος ο Ασουρ)
Σιγα μην σκοτωνε ποτε εναν μονομαχο αυτη η κοπελιτσα(κακη ηθοποιος και ασχημη), για γελια.
Το φυσιολογικο θα ηταν να την παρει ομηρο με το σπαθι στο λαιμο και να φυγει.
Το οτι εζησε ο Ναζιρ...τραγικο. Ενοχλητικη φατσα και απαραδεκτος χαρακτηρας.
Και η ιστορια της Λουκρητιας αποδειχτηκε μεγαλη αποτυχια, τελικα ηταν θεοπαλαβη.
Οι σκηνες δρασης ηταν καλες, σεναριακα απογοητευση σκετη.
τεσπα

thapostol
1 Απριλίου 2012, 00:14
Επικό φινάλε.

Σκηνές κ μάχες τα έσπασαν όσο χρειαζόταν :).

Τώρα βέβαια αν και το ότι χάθηκαν όσοι χαρακτήρες χάθηκαν έδωσε μεγάλη δύναμη στην ιστορία, περιμένω να δω πως θα αντεπεξέλθουν την επόμενη σαιζόν στη δεδομένη απουσία τους.

Λουκρητία, Ασούρ κυρίως αφήνουν τεράστιο κενό.

Κάποιες αφέλειες σεναριακά δεν με χαλάσαν τόσο ώστε να μην ψηφίσω άριστο.

Άντε και του χρόνου.

blackys88b
1 Απριλίου 2012, 05:30
Αριστουργημα το φιναλε...φοβερες μαχες και εξελιξεις...λιγο υπερβολικο με Νεβια, αλλα δεν τον κερδισε επειδη ηταν καλυτερη απλα ο αλλος την υποτιμησε...φοβερη η μαχη Οινομαου-Γκαννικους-Αιγυπτιου...μου αρεσε που στο τελος τον συγχωρεσε και τον αποκαλεσε αδελφο..!!! :respect: η τρελα της Lucretia ανεβηκε επιπεδα, σιγουρα ο χαμος θα πρεπει να καλυφθει απο κατι καλυτερο αλλα γενικα η σειρα εχει αποδειξει οτι μπορει να ανταπεξελθει σε απωλιες..!!! Πολυ κριμα για τη Μιρα...την συμπαθουσα πολυ...αλλα υποθετω οι σεναριογραφοι θεωρουσαν οτι θα κρατουσε πισω το Σπαρτακο...ως το αδυναμο του σημειο

Φοβερο φιναλε στα επιπεδα του season 1 finale...!!!!

constadine
1 Απριλίου 2012, 11:23
Επικό το φινάλε .

Ο Ασουρ και εμένα με κούρασε ήθελα το τέλος του .

Για την Νεβια συμφωνώ και εγώ ,δεν μου άρεσε .
Την έδειχναν πολύ άσχημη στη σειρά .Πιο όμορφη παρουσία στην σειρά για μένα η Saxa (όχι βέβαια σαν χαρακτήρας) ,έβγαζε μάτια στη σειρά .

http://www.youtube.com/watch?v=qUOV4_aKPqU&feature=related

hakinen
1 Απριλίου 2012, 11:45
Slaughterhouse!!!!
Μαμώ τα πορωτικά φινάλε!!!

Τελικά

η Ηλίθια μας άφησε; Η ''House MD'' Λουκρητία της έκανε καισαρική άνευ αναισθητικού;

Μερικές παρατηρήσεις:

Μεγαλύτερη βλακόφατσα κακού από τον Γλάβρο δεν έχω ξαναδεί.
Η Ναέβια μόνιμα είναι λες και μόλις βγήκε απο μποτε σαλόν. Μανι - πεντι, κόμμη και φρύδι για κόκκινο χαλί!!
Τον κακόμοιρο τον Κρίξο από τσαμπιον της αρένας τον κάνανε 16χρονο καψούρι που του πήραν το γλυφιτζούρι. :P
Επική η ατάκα του Οινόμαου που προσκαλεί τον Γάννικο για threesome στο afterlife.

Νταξ. Ψιλοπράγματα. Η σαιζόν ήταν σούπερ! Άντε και του χρόνου.:thumbsup1

rexmania
2 Απριλίου 2012, 00:34
οχι ρε ο ashour ο καλητερος ρολος μακραν στη σειρα

Megatron
2 Απριλίου 2012, 01:13
ο Ασουρ ηταν τελειος να παιζει το σκουληκι θα μου λειψει :(

παντως και στην 1η την Λουκρητια για νεκρη την ειχαμε στο τελος
μπορει να την αναστησουν παλι :P

γενικα σαν σεζον συμφωνω πιο κατω απο τις προηγουμενες αλλα σε καλο επιπεδο

χαθηκαν πολλοι χαρακτηρες η 3η σεζον ειναι σιγουρη?

T.GhosT
2 Απριλίου 2012, 02:03
Εεεε οοοχιι!! Οχι τον Οινομεαους!! :mad:

Δεν το περιμενα οτι θα πεθανει!!! Ηταν ο πιο απροσμενα-απογοητευτικος θανατος για εμενα!! :*( Δεν λεω.. και με τη Μιρα τη κακομοιρα στεναχωρηθηκα, αλλα οχι τοσο οσο με τον Οινομεαους!! Ηταν απο τους αγαπημενους μου χαρακτηρες εκει!!! Πφφφ.. :( Ευτυχως τουλαχιστον που πεθανε και ο Αιγυπτιος γτ ειμουν ετοιμη να μπω μεσα στην οθονη και να τον καθαρισω τον παλιο-@#$%@! :mad: :closed-to

Για τον Ασουρ δεν εχω λογια!! Ιt was about time!! H πονηρια του δεν τον βοηθησε να την σκαπουλαρει αυτη τη φορα!! :grin:

Και εγω δεν τον περιμενα τον θανατο της Λουκριτια!! Η τρελα δεν παει στα βουνα τλκ.. αλλα παραμενει στο Οικο του Μπατιατους!!

Ααααχ βρε Σπαρτακους!!! :oops: Πραγματικα με αυτο το επισοδειο.. εμενα με καθηλωσε!! Ειδα την μαγκια και την αγριαδα που εψαχνα τοσο καιρο απο τον Σπαρτακους!! (καλλιο αργα παρα ποτε) Nicely done!! :thumbsup1 :clapping:

ria237
2 Απριλίου 2012, 03:50
Εγώ πορώθηκα με το φινάλε.Συνολικά η σεζόν μου άρεσε.Ήταν παραπάνω από ικανοποιητιτκή αν αναλογιστούμε και τα προβλήματα που παρουσιάστηκαν στη σειρά.

Αυτό που με χάλασε ήταν ότι η Λουκριτία αποδείχθηκε πως ήταν για δέσιμο κι όχι η καλή δολοπλόκα που ξέρουμε κι αγαπάμε να μισούμε.
Κι ένα άλλο ήταν ο χαρακτήρας του Σπάρτακου.Όχι για τον ηθοποιό,γιατί όποιος και να τον έπαιζε, "λίγος" θα φαινόταν μετά τον πρωταρχικό Σπάρτακο.Πιστεύω πως δεν είχε ιδιαίτερα καλή ανάπτυξη χαρακτήρα σε όλη τη σεζόν.Είχε τις στιγμές του,αλλά έβγαινε λίγο flat.Ελπίζω να εξελιχθεί καλύτερα στην επόμενη.

Μου άρεσε ο τρόπος που σκοτώθηκε ο Ασούρ.Καθώς προτίμησε να το παίξει κάποιος και να βγάλει λόγο.Την έφαγε απο κει που δε το περίμενε.Γαμάτος χαρακτήρας αλλά θα κούραζε στη συνέχεια με τις κουτοπονηριές του.
Λυπήθηκα για Οινομάο και Μίρα.Αν και τον θάνατο του Οινομάου τον ψιλοπερίμενα.Νομίζω ότι είναι και ιστορικά συνεπής.

Όταν είδα το επεισόδιο,νόμιζα ότι η Ειλίθια δεν πέθανε,αλλά τελικά ο DeKnight επιβεβαίωσε πως είναι νεκρή σε συνέντευξη όπου μιλάει και για τη season 3 και γιατί πέθαναν οι συγκεκριμένοι χαρακτήρες.Αυτήν την ήθελα γι αργότερα αλλά δε πειράζει.Πάμε για καινούργιους villains.Εξάλλου οι επαναστάτες θα φύγουν από την Κάπουα.

Η συνέντευξη:http://insidetv.ew.com/2012/03/30/spartacus-finale-spoilers-died/

edora
2 Απριλίου 2012, 10:05
χαθηκαν πολλοι χαρακτηρες η 3η σεζον ειναι σιγουρη?
Σιγουρότατη!

Αυτό που με χάλασε ήταν ότι η Λουκριτία αποδείχθηκε πως ήταν για δέσιμο κι όχι η καλή δολοπλόκα που ξέρουμε κι αγαπάμε να μισούμε.

Όταν είδα το επεισόδιο,νόμιζα ότι η Ειλίθια δεν πέθανε,αλλά τελικά ο DeKnight επιβεβαίωσε πως είναι νεκρή σε συνέντευξη όπου μιλάει και για τη season 3 και γιατί πέθαναν οι συγκεκριμένοι χαρακτήρες.Αυτήν την ήθελα γι αργότερα αλλά δε πειράζει.Πάμε για καινούργιους villains.Εξάλλου οι επαναστάτες θα φύγουν από την Κάπουα.

Η συνέντευξη:http://insidetv.ew.com/2012/03/30/spartacus-finale-spoilers-died/

Εμένα πάλι αυτό μου άρεσε. Ακόμα και μέσα στην τρέλα της η Λουκρητία τους αγόραζε και τους πουλούσε όλους!
Όσο για την Ειλειθυία, όταν η Xen.... η Λουκρητία σκοτώνει κάποιον, they stay DEAD!

Υ.Γ.: Πρέπει να βρω ένα screengrab με την κόκκινη περούκα. May she rest in peace...

Ujio
2 Απριλίου 2012, 15:31
Kαταπληκτικό finale :respect:
Έκλεισε με το Vengeance ο κύκλος που ξεκίνησε στο Blood & Sand και συνεχίστηκε (προς τα πίσω) με το Gods of the Arena.

Χάσαμε πολλούς σημαντικούς χαρακτήρες αλλά ίσως ήταν καιρός να φύγουν ένδοξα για να κάνουν χώρο για νέους.
Σοκ στην αρχή από τον θάνατο της Mira. Έπαιξε τον ρόλο του στην εξέλιξη του επεισοδίου αλλά μου φάνηκε ότι μας άφησε κάπως πρόωρα. Τέλος πάντων εμπιστεύομαι τους παραγωγούς. Έχουν αποδείξει μέχρι τώρα ότι ξέρουν τι κάνουν.
Ο πιο συγκλονιστικός θάνατος για μένα ήταν της Lucretia. Ετσι όπως ξετυλίχθηκε το κουβάρι δεν το περίμενα με τίποτα αλλά τελικά το βρήκα εξαιρετικό κλείσιμο για τον χαρακτήρα όπως τον γνωρίσαμε στα B&S και GoA. Το ξέραμε ότι η αγάπη της για τον Batiatus ήταν πολύ μεγάλη και θα ήταν αδύνατο να ζήσει χωρίς αυτόν. Το μεγάλο ενδιαφέρον που έδιχνε για το μωρό της Ηλίθιας έβγαλε επιτέλους νόημα.
Στεναχωρέθηκα πολύ για τον θάνατο του Oenomaus αν και το γνωρίζαμε ότι θα συμβεί αφού οι παραγωγοί ακολουθούν από αρκετά κοντά την ιστορία. Ο Doctore θα λείψει σίγουρα από τη σειρά αλλά ένα κομμάτι θα επιβιώσει μέσω του Gannicus πιστεύω.
Με τον θάνατο του Ashur σίγουρα χάσαμε ένα καλό villain αλλά με όσα έχει κάνει τα τελευταία 3 χρόνια και ειδικά φέτος, ίσως ήταν καιρός να πέσει θύμα της απληστίας και της αλαζονίας του.
Αναμενόμενοι οι θάνατοι του Glaber & της Ilithyia αλλά πολύ ωραία και αρτιστικά δοσμένοι.

Έκλεισε εξαιρετικά μια season που ξεκίνησε με πολλές δυσκολίες και αμφισβητήσεις αλλά τελικά νομίζω ότι ξεπέρασε κάθε προσδοκία. Κρίμα που πρέπει να περιμένουμε τόσους μήνες για τη συνέχεια...

Moxthiro_agouri
2 Απριλίου 2012, 15:45
Ο θανατος του Ασουρ ηταν γελοια σκηνη, απο τις χειροτερες της σειρας(μεγαλη η απωλεια, φοβερος κακος ο Ασουρ)
Σιγα μην σκοτωνε ποτε εναν μονομαχο αυτη η κοπελιτσα(κακη ηθοποιος και ασχημη), για γελια.
Το φυσιολογικο θα ηταν να την παρει ομηρο με το σπαθι στο λαιμο και να φυγει.
Το οτι εζησε ο Ναζιρ...τραγικο. Ενοχλητικη φατσα και απαραδεκτος χαρακτηρας.
Και η ιστορια της Λουκρητιας αποδειχτηκε μεγαλη αποτυχια, τελικα ηταν θεοπαλαβη.
Οι σκηνες δρασης ηταν καλες, σεναριακα απογοητευση σκετη.
τεσπα
Πές τα ρε φιλε στο σημείο με τα ναέβια έχεις πολυ δίκιο ο ασουρ είχε 100 ευκαιρίες να τη σκοτώσει και επαιζε μαζι της και στο τελος ξερω γω τον σκοτωνει και χαιρεται κι απο πανω λες και τον πηρε στα ισια ,κατα τα αλλα μου αρεσε το επεισοδιο αλλα αυτη η σκηνη ήταν πολυ ψέμα.Επισης δεν περιμενα τον αιγυπτιο να μπορεσει να παρει τον οινομαο για δευτερη φορα κριμα...

lapo
2 Απριλίου 2012, 18:05
ξερουμε ποτε θα αρχισει η 3η σαιζον; δεν μου αρεσε που πεθανε η Μιρα αλλα τι να κανουμε.

smallville
3 Απριλίου 2012, 02:16
Τι μαμηστερό φινάλε ήταν αυτό; Δεν ήθελα να τελειώσει.
Ο κακός χαμός έγινε στην κυριολεξία. Η Ηλίθια dead, η Λουκρητία το ίδιο αλλά με στυλ το οποίο χάλασε το μωρό που πήρε μαζί της, ο Άσουρ στο καλό και να μας γράφει(άσχετα αν έσπερνε ο κερατάς στις δολοπλοκίες), και ευτυχώς ο αιγύπτιος τους ακολούθησε. Όσο για τον Γκλάμπερ θα ήθελα να του λέει ο Σπάρτακος λίγο πριν τον σκοτώσει πως το παιδί ήταν δικό του, έτσι για να πάει με πιο χάλια ψυχολογία στον κάτω κόσμο:lol: . Με ενόχλησε λίγο ο θάνατος της Μίρα. Περίμενα να την κρατήσουν και την επόμενη σαιζόν. Πάντως η Σάξα τον γλυκοκοίταζε σαν ξερολούκουμο τον Σπάρτακο. Ο Οινόμαος μεγάλη απώλεια, αλλά αναμενόμενη. Γενικά η σαιζόν κατά την προσωπική μου άποψη ήταν εξαιρετική και δεν το περίμενα να πω με την αλλαγή του ηθοποιού, ο οποίος στάθηκε στο ύψος του. Ελπίζω σε μια ακόμα πιο μαμηστερή 3η σαιζόν.

bill667
4 Απριλίου 2012, 23:43
Ειδα σερί τα δυο τελευταία επεισόδια και περασα ενα δυωρο γεμάτο απο καθαρόαιμη ΠΟΡΩΣΗ!!!

Τελικά η σειρά απέδειξε ότι με γερο σενάριο μπορεί να ανακάμψει από την αντικατάσταση του Andy.

Είμαι ευχαριστημένος από αυτη τη σεζόν και αν και σκοπευω να δω και άλλες σειρες ως το καλοκαιρι, δεν νομίζω να την ξεπεράσει καμια τους σε δράση, σπλατερια και επικουριά...

Αναμένω τη συνεχεια με ενθουσιασμό.

Reben
6 Απριλίου 2012, 12:16
O Γκάιους ποτέ δεν με έπεισε ως κακός. Για τους villain αυτός που κρατούσε τον πήχη ψηλά ήταν ο Άσουρ. Δεν θεωρώ πάντως τον θάνατό του απώλεια (αστεία η σκηνή btw) μιας και τον ρόλο του κακού στη νέα σαιζόν αναλαμβάνει ο Καίσαρας. Τα πράγματα σοβαρεύουν και ο Σπάρτακος θα έχει επιτέλους αντάξιο αντίπαλο.

Η Λουκρητία... άντε γεια... με διαφορά το χειρότερο και πιο βαρετό sub plot της ιστορίας. Φανταστική η Lucy, αλλά ο χαρακτήρας για τα μπάζα και το άκυρο τέλος του σφραγίδα αποτυχίας.

Η Μιρα ήταν αναμενόμενο να βγει απ' τη μέση. Περισσότερο εμπόδιο ήταν για τον Σπάρτακο. Και πάντα μου την έσπαγε που έχωνε τη μύτη της και είχε άποψη για όλους και για όλα. Άραξε κοπελιά... σε αγαπάμε, σε εκτιμάμε, αλλά στην κουζίνα σου! :P Εδώ το βούλωνε ολόκληρος Κρίξος όταν έπρεπε και θα βγάλεις γλώσσα εσύ; Πούλους...

Ο Οινομαιος θα μου λείψει....

Ο Γκάνικους είναι τρελό respect! :respect: Ο αγαπημένος μου! (Είναι και duelist για τους οποίους τρέφω ιδιαίτερη εκτίμηση :lol: )

Και του χρόνου!

bhoy
10 Απριλίου 2012, 01:09
Αντιπαθής ο Άσσουρ,αλλά σκεφτείτε λίγο πως από το prequel κιόλας είχε πρωταγωνσιτικό ρόλο και η δολοπλοκία του απασχολούσε το σενάριο.Τα ίδια κι η Λουκρητία,για να μην αναφερθώ στο μπούστο της.Τί διάλο θα γίνεται τώρα; Θα βλέπουμε αλληλοσυγκορύσεις μεταξύ των επαναστατών και των πραιτόρων;
υ.γ. (1) μεγάλο ρισπέκτ σε Οινόμαο αλλά και Μίρα-κρίμα,αλλά βλέπω ν΄αναβαθμίζεται η Γερμανιδούλα (σόρρυ αλλά ξεχνάω ονόματα)
υ.γ. (2) αν ο Άσσουρ ήταν σίχαμα,τότε ο άνευ ονόματος Αιγύπτιος τί ήταν;;;
υ.γ. (3) απαλλαγμένη από το τέκνο Σπάρτακου η Ειλευθεία θα ξεσαλώσει
υ.γ. (4) καλό ως τέλος,αλλά δε συγκρίνεται φυσικά με το τέλος του blood & sand

Ο/η bhoy έγραψε μετά από 2 λεπτό(ά) και 53 δευτερόλεπτο(α)...

Τι μαμηστερό φινάλε ήταν αυτό; Δεν ήθελα να τελειώσει.
Ο κακός χαμός έγινε στην κυριολεξία. Η Ηλίθια dead,

είσαι σίγουρος πως πέθανε; Δεν το νομίζω

thapostol
10 Απριλίου 2012, 01:23
είσαι σίγουρος πως πέθανε; Δεν το νομίζω

Και όμως έχει πεθάνει! Έχει αναφερθεί σε συνέντευξη ενός εκ των συντελεστών (δεν θυμάμαι ποιός). Πρέπει να υπάρχει κ κάποιο λινκ σε παλαιότερο μήνυμα.

Και για του λόγου το αληθές: http://insidetv.ew.com/2012/03/30/spartacus-finale-spoilers-died/2/

bhoy
10 Απριλίου 2012, 21:59
Nαι!Ευχαριστώ,το βρήκα και πιο πάνω. Πάντως έτσι όπως την δείχνει αφήνει ένα ερωτηματικό.Πάντως θα ήταν όντως ξεκρέμαστη αν και θα μπορούσε να είναι σαν συνδετικός κρίκος μεταξύ εποχής Κάπυα και Συγκλήτου...

EmpressKaileena
13 Απριλίου 2012, 02:34
Επιτελους το ειδα. Ψηφισα αριστο.

Το οτι θα μας αφηνε η Λουκρητια ηταν αναμενομενο και το περιμενα, διοτι δεν ειχε και κατι αλλο να προσφερει... στην επομενη σεζον τι ρολο θα ειχε? Το ιδιο ρολο διπλα στον Καισαρα?
Το προβλημα μου με την Λουκρητια ηταν ο τροπος που την κανανε σε αυτη τη σεζον.... και στο τελος αποκαλυφθηκε οτι ηταν τρελη τελικα κι εφυγε με γελοιο τροπο.... αντι π.χ, να παρει την Ηλιθια μαζι της στον γκρεμο, πηγε τρελη με το μωρο.
Θα μου πειτε, τα εχασε ολα οποτε λογικο ηταν να τρελαθει αλλα.... τουλαχιστον ας την κανανε χρησιμη. Δεν εκανε και τιποτα φετος, μονο επεφτε στο κρεβατι με τον συριο (vomit) και αποτυγχαινε στις δολοπλοκιες καθε φορα και ''χαιδευε'' την Ηλιθια για να μην την σκοτωσει... Κι ελεγα - ελεγα τι θα εχει στο μυαλο της... τελικα τιποτα. FAIL.

Επισης, πως στο καλο η Ηλιθια σταθηκε στα ορθια, ξεκοιλιασμενη? Θα μου πειτε φαντασια ειναι αλλα....

Ο τροπος που εφυγε ο Ασουρ, μαγευτικος κι ευχαριστος. Η Νεβια κερδισε ποντους απο μενα, μπραβο της. Επιτελους, μια γυναικα που σταθηκε κι επεμενε να το κανει μονη της.
Μου κανει εντυπωση που η Μιρα δεν τον πετυχε στο κεφαλι, καθαρο στοχο ειχε. Εδω πετυχε ανθρωπο την ωρα που ετρεχε, στο λαιμο! Και δεν πετυχε την κεφαλα του συριου που ηταν πιο μεγαλη και απο μπαλα ποδοσφαιρου? WTF.
RIP, Μιρα. Τον θανατο της δεν τον περιμενα.... Μας αφησε κι αυτη και ο Οινομαος. Αρχιζουν να καθαριζουν σιγα σιγα τους καλους. Παλι καλα που εχουμε τον Γαννικο και τον Κριξο. (Για τον Σπαρτακο, ουδεν σχολιον διοτι δεν με εντυπωσιαζει ο ηθοποιος)

Παμε σε δυσκολη σεζον τωρα..... εχουμε και τον Καισαρα και νεα αλλα προσωπα κι ελπιζω να εχουμε και πιο πολλες δολοπλοκιες. :twisted:
Ελπιζω να μην ξενερωσω με τον ρολο του Καισαρα μονο, τα αλλα ας πανε στο καλο.

Ευτυχως που εχουμε το Game of Thrones τωρα, να καλυψει το κενο.:yahoo:

nakos26
20 Μαΐου 2012, 18:00
Πολύ καλή σαιζόν, πολλές οι απώλειες του φινάλε,αλλά είχε ήρθε η ώρα να τους αποχαιρετήσουμε.

t0ny3
8 Αυγούστου 2012, 19:25
Μετα απο πολλες δυσκολιες το αποτελεσμα της 2ης σεζον ηταν εξαιρετικο και περα απο τις προσδοκιες μας. Δεν περιμενα ποτε να φτασω σε τετοιο σημειο πορωσης με τη σειρα. Μπορω να πω πως αυτη η σεζον μου αρεσε περισσοτερο σαν θεματολογια. Με τα περισσοτερα εξωτερικα πλανα μπορεσε να ξεδιπλωθει καλυτερα η σειρα.

Χασαμε πολλους χαρακτηρες και ειδικα η απουσια του Οινομαου θα ειναι αισθητη. Η σκηνη με τον Ασουρ ηταν λιγο πολυ γελοια και τελικα ο σκοπος της Λουκρητια σε αυτη τη σεζον αποδειχθηκε αποτυχια. Πολυ θετικο που ο Γκανικους εχει σημαντικο ρολο και ελπιζω να τον δουμε και στην επομενη σεζον.

Ο νεος Σπαρτακος ακομα δεν με εχει πεισει, γιατι πολυ απλα κατι του λειπει σε τσαμπουκα, αλλα δεν μπορω να πω πως με χαλαει κιολας. Το μονο που εξακολουθει να μην μου αρεσει πολυ ειναι αυτο το κετσαπ που εχουν για αιμα...

elgalla
14 Ιουλίου 2013, 23:20
Τέλειωσα και τη δεύτερη σεζόν, οπότε είπα να γράψω κατευθείαν εδώ αντί σε κάθε επεισόδιο ξεχωριστά. Πρώτα τα γενικά: η σεζόν ήταν τρομερή, τίγκα στην πώρωση και την αγωνία, οι χαρακτήρες πολύ πιστοί σ'αυτά που γνωρίζαμε και οι καινούριοι μου άρεσαν πάρα πολύ (ειδικά ο Nasir, ο Lugo και η Saxa έγιναν αμέσως αγαπημένοι). Με τον καινούριο Σπάρτακο δεν είχα κανένα πρόβλημα, φυσικά μου έλειπε ο Andy και εξακολουθώ να λυπάμαι που έφυγε από τη ζωή χωρίς να προλάβει να δει τη δουλειά που αγαπούσε και στήριζε να ολοκληρώνεται, όμως και ο Liam ήταν πολύ καλός στο ρόλο. Έφαγα μεγάλη ήττα με τους θανάτους της Mira και του Doctore που ήταν κι οι δύο λατρεμένοι χαρακτήρες. Ο Craig Parker έδωσε ρεσιτάλ υποκριτικής, όπως και η Lucy Lawless και ακόμη και η Viva Bianca μου άρεσε πολύ σ'αυτή τη σεζόν. Η νεαρά Seppia επίσης, αν και πήγε άκλαφτη, έκλεψε τις εντυπώσεις με την τσαχπινιά της. Φυσικά χοροπήδαγα σαν fangirl όταν είδα ξανά Gannicus.

Και στα ειδικά τώρα:

- Ο χαρακτήρας που μου δημιούργησε την καλύτερη εντύπωση από όλους στη δεύτερη σεζόν ήταν ο Agron. Ήταν ο μόνος που σκεφτόταν πάντοτε το σύνολο και όχι μόνο την πάρτη του και την όποια προσωπική εκδίκηση/αναζήτηση μπορεί να είχε.

- Ο Ashur βρήκε το τέλος που του άξιζε, αν και θα προτιμούσα να τον είχε σφάξει η Lucretia στο γόνατο.

- Η Ilythia και η Lucretia ήταν καταστροφικές μαζί, τόσο για τους άλλους, όσο και για τις ίδιες.

- Γουστάρω απίστευτα το πώς μια σειρά που θα μπορούσε κάλλιστα να είναι πολύ φαλλοκρατική λόγω θέματος, μπορεί παρόλα αυτά να είναι τόσο φεμινιστική. Το Spartacus είναι γεμάτο δυναμικές γυναίκες, τόσο στη μάχη και την ηθική, όσο και στην πολιτική και τη μηχανορραφία. Χειροκρότησα την ατάκα της αγαπημένης Mira στην ξανθούλα: "αν θες ένα καλύτερο μέλλον άρπαξέ το με τα χέρια σου αντί να ανοίγεις τα πόδια σου και να περιμένεις να'ρθει". Όπως και την επιμονή της Naevia να μάθει να πολεμάει για να μην είναι ποτέ ξανά αβοήθητη και τη Γερμανίδα που είναι σκέτο αγρίμι (και ζαχαρώνει Gannicus, χεχ).

- Ένα μόνο πράγμα με χάλασε στη δεύτερη σεζόν κι αυτό ήταν ο Spartacus. Δεν εννοώ υποκριτικά ή εμφανισιακά, ούτε φυσικά εννοώ πως ο ρόλος του ήταν κακογραμμένος ή ασυνεπής προς το χαρακτήρα. Απλά πως ο ίδιος ο χαρακτήρας μου έσπαγε τα νεύρα. Μέχρι και το τέλος της σεζόν σχεδόν, έμοιαζε να μην έχει πραγματικό σκοπό πέρα από το να εκδικηθεί τον Glaber. Δεν τον ενδιέφερε πόσους θα θυσίαζε στο μονοπάτι αυτό και τους έλεγε ωραία λόγια για ελευθερία και το πώς θα έκαναν τη Ρώμη να τρέμει, ενώ η αλήθεια ήταν πως απλά ήθελε εκδίκηση. Θα μου πεις, η σεζόν λέγεται Vengeance, τι μας λες κοπέλα μου. Θες γιατί όντως η Mira ήταν η αγαπημένη μου; Θες γιατί η προηγούμενη σεζόν με άφησε στο τέλος με την πώρωση ότι θα δούμε την επανάσταση των σκλάβων; Δεν ξέρω ακριβώς, όμως με χάλασε πάρα πολύ το ότι το μόνο πράγμα που τον υποκινούσε έμοιαζε να είναι ο θάνατος της γυναίκας του ακόμη και τώρα. Ο Crixus φυσικά δεν ήταν καθόλου καλύτερος, επίσης δεν τον ενδιέφερε πόσοι θα πέθαιναν για να σωθεί η Naevia. Το συζητάγαμε χτες με το boyfriend πριν δούμε τα τελευταία δύο επεισόδια και του είπα το εξής: " ο Σπάρτακος πρέπει κάποια στιγμή να ξυπνήσει και να καταλάβει ότι αυτό που συμβαίνει αυτή τη στιγμή τον ξεπερνάει. Δεν είναι πια ο Σπάρτακος εναντίον του Γκλάμπερ αλλά η επανάσταση των καταπιεσμένων". Δεν είμαι σίγουρη ότι είδα καμιά τέτοια κατανόηση από πλευράς του και οι πωρωτικοί του λόγοι θα με έπειθαν περισσότερο αν δεν υπήρχε διαρκώς το θέμα της εκδίκησης ως κινητήριας δύναμης. Ελπίζω ότι στην τελευταία σεζόν, που έχουμε καθαρίσει με όλους τους παλιούς λογαριασμούς, ο Σπάρτακος θα αρχίσει να παίρνει χαμπάρι τι ακριβώς έχει ξεκινήσει.

Τρίτη και τελευταία τώρα :*(

Edit: Υ.Γ. Εννοείται προσκυνώ "it is not this day" και αναφορά στο LoTR!

edora
14 Ιουλίου 2013, 23:59
Αυτό που ζητάς θα το βρεις στον τρίτο κύκλο.
Θέλω να ακούσω (διαβάσω) τι θα πεις για αυτόν! :)

Ujio
16 Ιουλίου 2013, 11:49
Για όσους δεν το είχαν υπόψη τους, η Ειλείθυια στην ελληνική μυθολογία ήταν η θεά που προστάτευε τις εγκύους και τις βοηθούσε να έχουν καλό τοκετό. Γερή δόση ειρωνίας από τους παραγωγούς της σειράς νομίζω.

edora
16 Ιουλίου 2013, 12:19
Να 'σαι καλά, μου θύμησες κάτι που είχα βρει και έπρεπε να το βγάλω φωτογραφία :)
http://img.photobucket.com/albums/v253/elvira_inheaven/ilythia.png (http://smg.photobucket.com/user/elvira_inheaven/media/ilythia.png.html)

GrigD
16 Ιουλίου 2013, 18:01
ώστε η μετάφραση *γκουχ γκουχ* δεν ήταν απλά για να μας αποσυντονίζει από την γνωστή λέξη Ηλίθια; :lol:

μπράβο για το ψάξιμο εκ των πολύ υστέρων...

edora
16 Ιουλίου 2013, 18:52
Εννοείται πως δεν ήταν απλά αποσυντονισμός.
Για ρώτα πόσα εγκεφαλικά είχε πάθει κάποιος άγνωστος/άσχετος θεατής της σειράς όταν πρωτοείδε το επεισόδιο και άκουσε αυτό το ονοματάκι ;)

Ujio
17 Ιουλίου 2013, 01:00
ώστε η μετάφραση *γκουχ γκουχ* δεν ήταν απλά για να μας αποσυντονίζει από την γνωστή λέξη Ηλίθια; :lol:

μπράβο για το ψάξιμο εκ των πολύ υστέρων...

Και αν το σκεφτεί κανείς σχετίζεται και με το finale του Blood and Sand, όταν κλειδώνει την έγκυο Λουκρητία στη βίλλα για να σφαγιαστεί από τους εξεγερμένους μονομάχους.

Γενικά η σειρά σε κάποιες λεπτομέρειες φαίνεται πιο προσεγμένη από ότι θα περίμενε κανείς. Πχ σχετικά με το θάνατο του Άσουρ από τη Νέβια, αν πάμε πίσω δυο σαιζόν και σε ανύποπτο διάλογο στο 3ο επεισόδιο του Blood and Sand ο Κρίξος λέει στην Νέβια: "It's no easy task to sever a man's head. You must find the right angle." Και όσοι έχουν τελειώσει τη σειρά ξέρουν ότι η φράση απηχεί γεγονότα και από το War of the Damned.