PDA

Δείτε τη Πλήρη Έκδοση : Revolution 1x02 - "Chained Heat"

greekie
24 Σεπτεμβρίου 2012, 22:55
15418

Η περίληψη είναι η εξής (όσοι δεν θέλετε να ξέρετε τίποτα για το επεισόδιο μην την διαβάσετε):

H ομάδα προσπαθεί να βρει μια επαναστάτρια ονόματι Nora, για να τους βοηθήσει να ελευθερώσουν τον Danny. Στο μεταξύ, ο Danny ανακαλύπτει μέχρι που μπορεί να φτάσει ο Neville.

Διαβάστε τα παρακάτω οπωσδήποτε πριν ποστάρετε:

1. Το παρόν θέμα είναι SPOILER TAG-FREE. Από το πρώτο post η συζήτηση μπορεί να κυλάει ελεύθερα και να ΜΗΝ χρησιμοποιούνται spoiler tags. ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΕΡΙΗΓΗΘΕΙ ΣΤΟ ΠΑΡΟΝ ΤΗREAD ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΕΙ ΔΕΙ ΤΟ ΕΠΕΙΣΟΔΙΟ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΔΙΚΗ ΤΟΥ ΕΥΘΥΝΗ.
2. Οποιαδήποτε ερώτηση σχετικά με τους υπότιτλους θα διαγράφεται και ο χρήστης θα τιμωρείται. Για περισσότερα, δείτε την ανακοίνωση στην κεντρική σελίδα, εδώ (http://www.greektvsubs.gr/showthread.php?t=24611).
3. Οποιαδήποτε αναφορά σε torrents ή οποιαδήποτε άλλη μορφή παράνομου download θα διαγράφεται και, αν κριθεί απαραίτητο, ο χρήστης θα τιμωρείται.
4. Προσέξτε τις εκφράσεις σας και πάντα να ποστάρετε με σεβασμό στα υπόλοιπα μέλη, ασχέτως αν συμφωνείτε με τις απόψεις τους ή όχι. Τέτοια φαινόμενα θα τιμωρούνται αυστηρά. Επίσης απαγορεύεται αυστηρά το chatting και το spamming στο thread. Πείτε την άποψή σας ελεύθερα και κόσμια, αλλά μην επαναλαμβάνεστε και αφήστε και τα υπόλοιπα μέλη να απαντήσουν, χωρίς να μονοπωλείτε το θέμα με τα δικά σας posts. Τέτοια posts θα διαγράφονται ΧΩΡΙΣ προειδοποίηση.
5. Η συζήτηση θα αφορά το επεισόδιο αυτό και όχι τα επόμενα.
6. Οποιοδήποτε ποστ πριν την προβολή του επεισοδίου, θα διαγραφεί!
7. Δεν επιτρέπεται να δίνετε link υποτίτλων, σε οποιαδήποτε γλώσσα κι αν είναι αυτοί.
8. Τέλος, να κάνετε report οποιοδήποτε ποστ αντιτίθεται στους κανόνες του site αλλά και στους παραπάνω, και θα διορθωθεί μόλις είναι εφικτό.

ilianna
25 Σεπτεμβρίου 2012, 14:49
Ίσως λίγο καλύτερο από το προηγούμενο, αλλά έχουν να διορθώσουν πολλά σημεία ακόμα νομίζω...
Επίσης λύθηκαν και καποιες απορίες, πχ για τη μητέρα.
ΥΓ Η Τσάρλι μου τη δίνει. Είναι ανακατώστρα :whip:

aniston
25 Σεπτεμβρίου 2012, 20:20
Elizabeth wiiii,αρκετα καλυτερο απο το προηγουμενο

freedoom
25 Σεπτεμβρίου 2012, 23:33
Νομίζω η διαφορά ενός καλωδιακού καναλιού κι ενός ελεύθερου είναι στη σκηνή που η Τσάρλι ζητά από τον Μάιλς να μη σκοτώσει τον αναίσθητο αιχμάλωτο. Πιστεύω, στο καλωδιακό θα τον σκότωνε για να αποδείξει περίτρανα ότι σε survivor καταστάσεις, δεν υπάρχει χώρος για συναισθηματισμούς και επίδειξη ανθρωπιάς-ανωτερότητας. Εδώ, γίνεται το αντίθετο, για να ακολουθήσει το μπλα μπλα μετά "Είχες δίκιο", "Τα έκανα σκατά" κτλ... Ίσως λέω και μπαρούφες, αλλά έτσι έκρινα την παραπάνω σκηνή. :)
Καλούλι το επεισόδιο, έχει και αρκετή δράση. Κάθε φορά που βλέπω τον Esposito, νιώθω ότι είναι αμείλικτος, πριν κάνει ό,τι κάνει. Έτσι τον έχω συνηθίσει από τον Breaking Bad κι άντε ν' αλλάξω γνώμη!:P
Τώρα μένει να δούμε ποιος είναι αυτός ο Ράνταλ κι αν θα σκοτώσει τη συμπαθή κυρία.
Πάντως, αυτό το στυλ με τη συνωμοσία γύρω από τη διακοπή του ηλεκτρικού ρεύματος και τη μυστική επικοινωνία μεταξύ σταθμών, μου θυμίζει πάρα πολύ Lost κι αυτό δε μ' αρέσει καθόλου.:P Κυρίως γιατί μπορούν να το ξεχειλώσουν πολύ, ν' αργήσουμε να μάθουμε ποιος και γιατί κρύβεται από πίσω, ή να το μάθουμε με κανά τρελό cliffhanger season finale.

SuPeRsTaR13
26 Σεπτεμβρίου 2012, 00:36
Πολύ βελτιωμένο και η Charlie όχι σπαστικιά όπως στο 1ο.Και αν κρίνω και απ'το τρέιλερ του 3ου θα είναι ακόμα καλύτερο.

Ο/η SuPeRsTaR13 έγραψε μετά από 2 λεπτό(ά) και 45 δευτερόλεπτο(α)...

Νομίζω η διαφορά ενός καλωδιακού καναλιού κι ενός ελεύθερου είναι στη σκηνή που η Τσάρλι ζητά από τον Μάιλς να μη σκοτώσει τον αναίσθητο αιχμάλωτο. Πιστεύω, στο καλωδιακό θα τον σκότωνε για να αποδείξει περίτρανα ότι σε survivor καταστάσεις, δεν υπάρχει χώρος για συναισθηματισμούς και επίδειξη ανθρωπιάς-ανωτερότητας. Εδώ, γίνεται το αντίθετο, για να ακολουθήσει το μπλα μπλα μετά "Είχες δίκιο", "Τα έκανα σκατά" κτλ... Ίσως λέω και μπαρούφες, αλλά έτσι έκρινα την παραπάνω σκηνή. :)
Καλούλι το επεισόδιο, έχει και αρκετή δράση. Κάθε φορά που βλέπω τον Esposito, νιώθω ότι είναι αμείλικτος, πριν κάνει ό,τι κάνει. Έτσι τον έχω συνηθίσει από τον Breaking Bad κι άντε ν' αλλάξω γνώμη!:P
Τώρα μένει να δούμε ποιος είναι αυτός ο Ράνταλ κι αν θα σκοτώσει τη συμπαθή κυρία.
Πάντως, αυτό το στυλ με τη συνωμοσία γύρω από τη διακοπή του ηλεκτρικού ρεύματος και τη μυστική επικοινωνία μεταξύ σταθμών, μου θυμίζει πάρα πολύ Lost κι αυτό δε μ' αρέσει καθόλου.:P Κυρίως γιατί μπορούν να το ξεχειλώσουν πολύ, ν' αργήσουμε να μάθουμε ποιος και γιατί κρύβεται από πίσω, ή να το μάθουμε με κανά τρελό cliffhanger season finale.

Σε γενικές γραμμές δεν διαφωνώ για τις διαφορές καναλιών αλλά εδώ το αντίθετο έγινε.Ουσιαστικά όταν τους βρήκε παλι αργότερα και τους σκότωσε έδειξε ότι ο Μάιλς έιχε δίκιο.

kKKK
26 Σεπτεμβρίου 2012, 11:37
Μέτριο επεισόδιο που δεν πρόσθεσε τίποτα ιδιαίτερο στη μυθολογία σε σχέση με το προηγούμενο και αναλώθηκε στην ψευτοηθικολογία.
Επίσης ούτε ο Μάιλς, ούτε ο Μονρό μου γεμίζουν το μάτι. Η σειρά χρειάζεται επειγόντως κάποιο δυνατό χαρακτήρα (και φυσικά σενάριο).
Το μόνο που τη σώζει είναι ότι δεν έχει ενδώσει ακόμη στο family κομμάτι σε βαθμό terra nova.

Το μόνο που μου αρεσε στο επεισόδιο είναι ότι επιβεβαίωσαν σχετικά γρήγορα ότι η "Τζουλιετ" είναι ζωντανή και δεν το τράβηξαν απο τα μαλλιά.
Επίσης μου άρεσε η Νόρα και τα προσόντα της. ;)

great
26 Σεπτεμβρίου 2012, 11:40
Μέτριο και το δεύτερο, κάτι παραπάνω από αναμενόμενες οι εξελίξεις....να δούμε τουλάχιστον καμία καινούρια θεωρία για το τι έγινε.

maroulucky
26 Σεπτεμβρίου 2012, 14:52
Μέτριο επεισόδιο αλλά καλύτερο από το 1ο. Μας επιβεβαίωσε αυτό που ξέραμε ήδη, το ότι η Rachel ζει.
Ελπίζω τα επόμενα να είναι καλύτερα.

pansp32
26 Σεπτεμβρίου 2012, 15:15
Και εγώ θα συμφωνήσω ότι ήταν μέτριο επεισόδιο.

Αυτό με την τζουλιετ σαν να μπάζει λιγάαααακι. Στην αρχή φάνηκε σαν να ήταν εκεί από πριν με το γραφείο της κτλ. Αλλά προφανώς όπως καταλάβαμε από το διάλογο την βρήκε ο στρατηγός. Όμως που την βρήκε; Τόσο εύκολα; Και γιατί ήταν "νεκρή" τόσα χρόνια;

Χμμμ.

Θέλει αρκετή βελτίωση. Η ιδέα της σειράς είναι καλή βέβαια. Θα συνεχίσω να βλέπω και τα επόμενα επεισόδια(έτσι κι αλλιώς όποια σειρά άρχισα, την είδα ως το τέλος..). Περιμένω βελτίωση!

blackys88b
26 Σεπτεμβρίου 2012, 16:58
συνεχισε στα ιδια επιπεδα με το δευτερο επεισοδιο...το βρηκα και αυτο αρκετα καλο...μπολικη δραση και σαν παραγωγη μου αρεσει ο τροπος που παρουσιαζουν την χωρα πως εχει καταντησει...εμφανιστηκε και η μητερα της Charlie...ωραιος ο συνδιασμος του flasback με τη σκηνη που σκοτωνει τον militia...

delijohn1986
26 Σεπτεμβρίου 2012, 17:48
Μέτριο αν και καλύτερο απ'το πρώτο.Τίποτα προς το παρόν αναμένουμε βελτίωση στη συνέχεια

qazxsw
26 Σεπτεμβρίου 2012, 19:23
Οντως καλουτσικο αλλα δεν την κοβω να κανει δευτερη σαιζον η σειρα... Επειδη ειναι και αυτη "μετααποκαλυπτικη" σειρα δεν κατορθωνει το ελαχιστο, δηλαδη την αληθοφανεια. Στο walking dead και το falling skies κρατειται μια ισορροπια και οι πρωταγωνιστες δεν ειναι τοσο "super duper" ηρωες ή ξεχωριστοι. Επισης οπως πολυ σωστα ανεφερε ο φιλος πιο πανω λογω του οτι δεν ειναι σειρα καλωδιακης ειναι full στα κλισε και καθε σκηνη εγω την εχω ξαναδει σε σειρες πολλων χρονων πριν.... Με λιγα λογια ειναι παρα πολυ προβλεψιμη και δε μπορω να καταλαβω πως βγαινουν ακομα σειρες που το μονο μη προβλεψιμο ειναι ενα πραγμα-συμβαν, το οποιο κατα 80% αφηνει και ολα τα cliffhanger καθε επεισοδιου..... Δηλαδη στο Alcatraz->απο που ηρθαν και με τι σκοπο, στο flashforward->τι το προκαλεσε και σε τοσα αλλα που πηγαν ή θα πανε απατα. Εδω προβλεπω θα μας πανε μηνες με τη απορια του πως εγινε το blackout, σε λιγο θα αλλαξει στρατοεπεδο ο μικρος οταν θα πρεπει να αποφασισει εαν θα θελει να ειναι μαζι με την Τσαρλυ, η Τσαρλυ θα συμπαθησει τη μητρια της, ο γιος θα αποδειχθει οτι εχει τα κοτσια του θειου του και ο εκατομμυριουχος γκατζετακιας διαφενεται οτι θα εχει τις τεχνικες γνωσεις για να εχει αναμειξη στο μυστηριο του blackout... :thumbdown

Το μονο που με κραταει για να μην τη κοψω ειναι οτι παρουσιαζονται καλα οι παραλληλες ιστοριες και μερικα ανοικτα μετωπα εχουν ακομα καλες προοπτκες.

tonypapadovic
26 Σεπτεμβρίου 2012, 20:52
Για την ώρα τρώει άκυρο από εμένα :D

Δεν είμαι απόλυτος για κάτι, άλλωστε γουστάρω Kripke, μην ξεχνάμε ότι το SN ήταν από τις λίγες σειρές όπου κάθε σεζόν μέχρι την 5η ήταν και καλύτερη από την προηγούμενη (όσο ήταν o Kripke δηλαδή), απλά δείτε εσείς πως θα πάει και μου λέτε. :P

(Το Terra Nova πάντως πέρυσι το έληξα στο 1,5 επεισόδιο.)

Reben
26 Σεπτεμβρίου 2012, 21:18
Λίγα πράγματα. Κάπως καλύτερο στα σημεία από τον πιλότο αλλά και πάλι κινείται στα ρηχά. Η σειρά έχει πολλά προβλήματα και δεν βλέπω πως μπορεί να τα λύσει με την πορεία που φαίνεται να ακολουθεί.

Πρώτα απ' όλα το σενάριο είναι πολύ πρόχειρο, σχεδόν ερασιτεχνικό. Έστω οτι ανοίγουμε ένα καινούργιο νήμα στο φόρουμ με θέμα "Ξυπνάς ένα πρωί και συνειδητοποιείς οτι δεν υπάρχει πια ηλεκτρισμός στον πλανήτη. Go!". Είμαι κάτι παραπάνω από βέβαιος οτι θα καταφέρουμε να γράψουμε κάτι καλύτερο από αυτό που παρακολουθούμε στο Revolution μέχρι τώρα. Υπάρχει κανείς που αμφιβάλλει;

Όταν παρακολουθώ ή διαβάζω μεταποκαλυπτικές ιστορίες, συχνά πιάνω τον εαυτό μου να ξεχνιέται και το μυαλό μου ταξιδεύει σε κόσμους τρομακτικούς και απάνθρωπους. Προσπαθώ να φτιάξω εικόνες και να φανταστώ πως θα μπορούσε να είναι ένας τέτοιος κόσμος και ποια θα ήταν η θέση του ανθρώπου μέσα σε αυτόν. Συνήθως καταλήγω σε μια σκέψη που με τρομάζει ακόμη περισσότερο απ' την καταστροφή. Αναρωτιέμαι αν η κατάρρευση του πολιτισμού μας είναι η καταδίκη του ανθρώπινου είδους ή η τελευταία του ευκαιρία να επιβιώσει.

Αν είσαι στην δίωξη ηλεκτρονικού εγκλήματος και τυχαίνει να διαβάζεις αυτές τις γραμμές ανησυχώντας μήπως είμαι ο τρελός που θέλει να καταστρέψει τον κόσμο για να τον σώσει, βλέπεις πολύ τηλεόραση. Η καταστροφή του κόσμου στο σχολιασμό μιας σειράς είναι δεδομένη, όχι ζητούμενη. :P

Όταν ο κόσμος κάνει επανεκκίνηση, τότε και ο άνθρωπος πρέπει να κάνει επανεκκίνηση. Πρέπει να ασκήσει σκληρή κριτική στο παρελθόν του, να αμφισβητήσει αυτά που θεωρούσε δεδομένα, να αναθεωρήσει τη στάση του απέναντι στη ζωή, να επαναπροσδιορίσει την ηθική και τις αξίες του. Κι αν δεν καταφέρει να βρει μέσα του τη δύναμη να αλλάξει, αν βαδίσει στα ίδια μονοπάτια, αν υποπέσει στα ίδια λάθη και η ιστορία επαναληφθεί, ας είναι αυτή η μοίρα που του αξίζει. Το ταξίδι αυτό όμως στο ραντεβού του ανθρώπου με τη μοίρα θα πρέπει να το δούμε. Διαφορετικά η ιστορία δεν έχει τίποτε απολύτως να μας πει.

Η μάνα που έχει αρχίσει να ξεχνά τα πρόσωπα των παιδιών της και δυστυχισμένη συνειδητοποιεί οτι οι μόνες αναμνήσεις που της απέμειναν είναι φυλακισμένες σε μια άχρηστη συσκευή μεταφέρει ένα πανίσχυρο μήνυμα. Ο άνθρωπος που απειλεί να σκοτώσει ένα κοριτσάκι για τρόφιμα είναι πολύ δυνατή εικόνα. Η σειρά ακουμπάει για λίγο αυτά τα θέματα αλλά τα προσπερνά γρήγορα θεωρώντας τα δευτερεύοντα. Οι μεταποκαλυπτικοί σαμουράι, τα μαγικά μενταγιόν, οι υπολογιστές που μυστηριωδώς λειτουργούν ακόμα και ο κακός που πίνει την ουισκάρα του έχουν μεγαλύτερη βαρύτητα.

Η σειρά είναι ρηχή, επιφανειακή, χωρίς ουσία και περιεχόμενο ικανό να σε προβληματίσει. Κι όταν προσπαθεί να σου σερβίρει κάτι δήθεν πιο βαθύ, κοιτάζεις στο πιάτο σου για το ψαχνό αλλά βλέπεις μόνο ψαροκόκαλα. Δεν τη βοηθάει καθόλου και η αδυναμία της να δημιουργήσει ένα κλίμα αγωνίας, φόβου και ανησυχίας για το άγνωστο, αγώνα για επιβίωση. Συστατικά πολύ βασικά για το είδος.

Μπορεί να είναι νωρίς ακόμα για τελικά συμπεράσματα αλλά συνήθως στην αρχή σου δείχνουν που θέλουν να το πάνε. Και οι προθέσεις τους φάνηκαν απο την προηγούμενη εβδομάδα. Διαφορετικά έχω λάθος αντίληψη για την σημασία της έννοιας "πιλότος". Δεν με βλέπω να ακολουθώ μέχρι το τέλος. Ο ανταγωνισμός είναι πολύ μεγάλος, ο ελεύθερος χρόνος μου πολύτιμος και υπάρχουν πολύ καλές σειρές που δεν έχω δει ακόμη.

Τα λέμε... δεν! ;)

coda
26 Σεπτεμβρίου 2012, 21:24
Δηλαδη η Spiridakos θεωρειται ηθοποιος;;;;

maroulucky
26 Σεπτεμβρίου 2012, 21:38
Δηλαδη η Spiridakos θεωρειται ηθοποιος;;;;

Πάντως αυτή την απορία κι εγώ την έχω. :innocent:

tasoskratos
26 Σεπτεμβρίου 2012, 22:57
Το Iphone χρειάζεται διαφήμιση!
Το Hunger Games δημιούργησε φανατικούς οπαδούς!
Ο εφιάλτης του Terra Nova ξαναχτυπά!

Όλα είναι κλισέ.
Όλα ειναι προβλέψιμα & ΝΑΙ, το σενάριο είναι κουκουρούκου.

Of Topic
Ευτυχώς έρχεται ο original Ben, ευτυχώς έρχεται και ο walter Bishop. Δηλαδή ο κύριος Φιντς και το Φριντζ:)

ΥΓ. Θα ήθελα να ειμαι από μια πλευρά να δω τα μούτρα του JJ όταν διάβαζε το σενάριο.

Vampironi
26 Σεπτεμβρίου 2012, 23:35
Καλύτερο επεισόδιο απ'την πρεμιέρα αλλά και πάλι δεν μου κράτησε το ενδιαφέρον.
Αν τα δύο επεισόδια ήταν ένα τότε θα είχαμε ένα πολύ καλό.
Η ιστορία προχώρησε μόνο στο κόμματι της Rachel το οποίο ήταν αναμενόμενο.
Γενικά στις νέες σειρές παρατηρώ ότι αργούν πολύ να βρουν τους ρυθμούς τους και μετά είναι πολύ αργά.. άντε να μαζέψεις τους τελεθεατές..

dimath
26 Σεπτεμβρίου 2012, 23:36
Νομίζω η διαφορά ενός καλωδιακού καναλιού κι ενός ελεύθερου είναι στη σκηνή που η Τσάρλι ζητά από τον Μάιλς να μη σκοτώσει τον αναίσθητο αιχμάλωτο.

Η βασική διαφορά θα ήταν ότι στο καλωδιακό θα είχαμε ήδη δει το στήθος της Τσάρλι σε τουλάχιστον 2-3 ερωτικές σκηνές και δεν θα μας απασχολούσαν οι τρύπες στο σενάριο.

Chiras365
27 Σεπτεμβρίου 2012, 00:57
Μετα και το τελος του 2ου,το πηρα αποφαση οτι μιλαμε για κατι μετριο,που απευθυνεται στην ευρεια μαζα,διοχετευοντας ετσι αναμασημενα και δοκιμασμενα πραγματα.

Το συνεχιζω,οπως συνεχισα το Τερα Νοβα καποτε

goggits
27 Σεπτεμβρίου 2012, 01:03
Λίγο καλύτερο επεισόδιο απο την πρεμιέρα αλλά και πάλι δεν λέει πολλά...
Θα δω άλλα 2-3 επεισόδια λόγω Kripkie αλλά αν συνεχίσει έτσι μάλλον θα την σταματήσω...
H Rachel υποπτευόμασταν ότι ήταν ζωντανή. Η μόνη που θέλω να δω τι ξέρει και τι θα γίνει με αυτήν είναι η μαυρούλα...
Μου άρεσε και η εμφάνιση της Noras!!!;)

spiross27
27 Σεπτεμβρίου 2012, 01:38
ipopsiazomai oti tha mas minoun alites oles oi apories... kati m leei oti h seira tha exei tin tixei tou event tou tera nova tou flashforward krima giati san kedriko story exei endiaferon alla travaei poli se family drama!

johny f
27 Σεπτεμβρίου 2012, 02:39
Τα ειπατε ολα,εγω απλα θα βαλω τον υπερτιτλο
Μετριοτης μετριοτητων τα παντα μετριοτης...........:twisted:

tasoskratos
27 Σεπτεμβρίου 2012, 11:44
Εί
μαι κάτι παραπάνω από βέβαιος οτι θα καταφέρουμε να γράψουμε κάτι καλύτερο από αυτό που παρακολουθούμε στο Revolution μέχρι τώρα. Υπάρχει κανείς που αμφιβάλλει;

Οχι:)
Επειδή όμως μπήκες στον κόπο και ανέφερες αρκετά επί του ΄΄θέματος΄΄, καταθέτω και την δική μου άποψη.
Οι ΄΄συνομωσιολόγοι΄΄ ξέρουν ότι το ΄΄σενάριο΄΄ περί κλεισίματος του διακόπτη του ρεύματος δεν είναι καινούργιο. Αυτό σημαίνει ότι από μόνο του είναι ενιαφέρον να δούμε το πως θα παρουσιαζόταν από μία αμερικάνικη σειρά, μην ξεχνάμε πάντα, στο αμερικάνικο κοινό, ότι και αν σημαίνει αυτό.
Για ΄΄εμάς΄΄ λοιπόν το τυράκι στην φάκα ήταν έτοιμο και φώναζε ελάτε να με δαγκάσετε!

Ο πιλότος που είδαμε ξεκίνησε με το ζευγάρι να γνωρίζει περί ενός σεναρίου κλεισίματος του ρεύματος. Αυτό πιθανόν να σημαίνει ότι γνώριζαν και το ποιός/οι είχαν σκοπό να το δημιουργήσουν και ακόμη πιο πιθανόν για ποιό λόγο.

15 χρόνια μετά μας δείχνουν ότι ο κ. Μονρό εχει στόχο την επαναφορά του ρεύματος και την κυριαρχία του πλανήτη. Μεταξύ μας, δεν μου κάθεται να έκλεισε αυτός το ρεύμα και ακόμη περισσότερο να το έκανε για τον λόγο που ανέφερα.
Με αυτή την σκέψη πιθανολογώ ότι ακόμη δεν έχουμε δει τον αίτιο της ιστορίας.
2 πλευρές, η μία του Μονρό (που ντύθηκε μοντέρνος Ναζί) ψάχνει...η άλλη που έχει τα στικάκια και κουτσά στραβά ενεργοποιεί τα pc για λόγους επικοινωνίας. ¶λλο μυστήριο κι αυτό.

Θέλω να πω δηλαδή ότι, εάν μείνουμε στα μέχρι τώρα δεδομένα, με ωραία κοριτσάκια και αγοράκια, με ολίγον από sexy, δηλαδή μόνο πλάτες, εσώρουχα κλπ...,εάν δεν υπάρξει σοβαρότερη αιτία, η σειρά όπως έχει ήδη ειπωθεί πολλές φορές θα έχει ένα πολύ ωραίο ενδιαφέρον γενικό θέμα μεν, με μία τελείως ηλίθια παρουσίαση δε. Όπως δηλαδή και το terra Nova που εάν την τελευταία σκηνή την έδειχναν κάπου στην μέση του κύκλου ίσως να έσωζαν την παρτίδα.

Τέλος, ας αφήσουμε το φουκαριάρικο το Lost στην ησυχία του και προπάντων ας το αφήσουν οι επίδοξοι δημιουργοί του πιθανού του κλώνου.
Οι μόνοι που μπορούν να το αναβιώσουν, με οποιαδήποτε μορφή, είναι αυτοί που το δημιούργησαν.
Μέχρι τώρα οι ΄΄κλώνοι΄΄ δεν πιάνουν μπροστά του ούτε μια τρίχα...8)

great
27 Σεπτεμβρίου 2012, 12:17
Εμένα πάντως μου αρέσει, δεν θέλω να έχει την τύχη του flashforward παρόλο που μοιάζει πάρα πολύ. Θέλω να δω συνέχεια, θέλω να δω τι ακριβώς παίζεται.

GeorgeCR7
27 Σεπτεμβρίου 2012, 15:45
Το επεισόδιο ήταν αρκετά καλό σε σχέση με το 1ο επεισόδιο.Αλλά ακόμη περιμένω να δω περισσότερα απο αυτήν την σειρά και ελπίζω να μην κοπεί σύντομα.:) :)

xecubotos
27 Σεπτεμβρίου 2012, 17:34
Δεν ξέρω εμένα δεν με έχει ενθουσιάσει.... προβλεπομενοι διάλογοι (πατρίδα, ιδεώδη, ενωμένοι για το καλό κτλ κτλ) παιδικό σενάριο στο να κερδίζει πάντα το καλό!

Επίσης η γυναίκα Ράμπο παραπέμπει σε Λαρα Κροφτ και Resident Evil.... αλλά η επιλογή στο απλά διαλέγω ωραία γυμνασμένη γκόμενα έχει ξεπεραστεί!

Θυμίζει αρκετά terra nova που απογοήτευσε!

hakinen
27 Σεπτεμβρίου 2012, 19:55
Στο review του 1ου επ είχα γράψει:

¶λλη μια παπάτζα/αρπαχτή του JJ.

Καποιοι φίλοι είχαν διαφωνήσει/κράξει. Εμένω στην αρχική μου άποψη και επαυξάνω. So...be my guest!

spiross27
27 Σεπτεμβρίου 2012, 22:00
Pilot
11.65 millinos

episode 2 9,21 millinos

anipomono na do pos tha pesei h tiletheasi apo sto 3-4 epeisodio...meta to metrio deutero epeisodio!

dalas9
27 Σεπτεμβρίου 2012, 22:03
Η βασική διαφορά θα ήταν ότι στο καλωδιακό θα είχαμε ήδη δει το στήθος της Τσάρλι σε τουλάχιστον 2-3 ερωτικές σκηνές και δεν θα μας απασχολούσαν οι τρύπες στο σενάριο.

She's flat, dude... :thumbdown

dimath
27 Σεπτεμβρίου 2012, 22:26
She's flat, dude... :thumbdown

Αν κρίνω από τα σχόλια στο θέμα, ακόμα και έτσι θα ήταν ό,τι πιο συναρπαστικό έχει να προσφέρει η σειρά για τους περισσότερους.

LostVilly
28 Σεπτεμβρίου 2012, 01:57
Μετριο, οριακα καλυτερο απο το προηγουμενο, πραγματικα ελπζω να φτιαξει στην συνεχεια

DrEaMErOus_
28 Σεπτεμβρίου 2012, 02:47
το πρώτο μισό δεν μου αρέσει ειδικά σε κάποια φάση βαρέθηκα τόσο που σκεφτόμουν να το κλείσω
στο δεύτερο μισό ανέβηκε καπως,λιγάκι..αλλα και παλι δεν το εσωσε...
γενικά δεν τραβάει και αυτή η διαλογή είναι τρισάθλιοι

gio25
28 Σεπτεμβρίου 2012, 10:45
Δεν θα πρωτοτυπησω,οι αδυναμιες της σειρας ειναι εμφανεις.Ωστοσο επειδη η μπαρα των προσδοκιων μου ειναι πολυ χαμηλα,και ειμαστε στο 2 επεισοδιο,εμενα αυτα που βλεπω-για την ωρα παντα-μου αρκουν.

Απο το επεισοδιο κραταω οτι υπαρχει αντιπαλο δεος για τον Monroe και οτι η Αμερικανικη σημαια απο συμβολο καπιταλισμου ειναι συμβολο επαναστασης(!),και οτι ακομα και αναμεσα στους "φωστηρες" υπαρχει διαμαχη(o Randall).

Εν ολιγοις,
Εχει τις δυνατοτητες να βελτιωθει?
Ναι
Θα τα καταφερει?
Αγνωστο.

tasoskratos
28 Σεπτεμβρίου 2012, 11:25
Επίσης η γυναίκα Ράμπο παραπέμπει σε Λαρα Κροφτ και Resident Evil

ιεροσυλία brotha:P
Τι σχέση έχουν οι 2 θεογκόμενες, οι επαγγελματίες του ΄΄είδους΄΄ με ένα άβγαλτο κοριτσάκι που της έδωσαν να κρατάει ένα τόξο για να θυμίζει Jennifer lawrence, έτσι για να τσιμπήσουν και νουμεράκια από τις νεαρότερες ηλικίες.

Γλυκούτσικια η πατριώτισσα αλλά περί action hero δεν....δεν το βγάζει.

Ξέρεις τι με τσατίζει (όπως και πέρσυ με την άλλη την παπάρα).
Βάζουν κάτι χαρακτήρες!!!
Ο ΄΄πολύς΄΄ με μαύρο γυαλί, πάνω στο άλογο...με τους άλλους να ΄΄τραβάνε κουπί σε γαλέρα΄΄:clapping:
Ο Μονρό ντυμένος ολίγον από Χίτλερ...
Ο χοντρούλης συμπαθούλης us usual!
και βέβαια ο μαμάω και δέρνω θείος σαμουράι/νίνζα!

Αμ το άλλο! Από τη μία βλέπουμε Τζούλιετ ντυμμένη, βαμμένη, στην τρίχα και στο καπάκι απειλούμενη. <<Πεσ'τα μωρή>>.
Αυτές οι βλακείες είναι που δίνουν μια έξτρα νότα μαλακίας στην σειρά.

και μια και το έφερε η κουβέντα, κάτι τελευταίο.
Είσαι στο pc και κάνεις chat...
ξαφνικά για Χ λόγους θέλεις να το κλείσεις...
Τι κάνεις? ότι θα έκανε ο καθένας μας.
Η μαυρούλα πόση ώρα χρειάστηκε να γράψει ότι έρχεται αυτός που έρχεται και μετά να το κλείσει?

berlo
28 Σεπτεμβρίου 2012, 13:12
Γιατί η τύπισσα που επί 15 χρόνια δεν μπορεί να βρει ένα ιστιοπλοϊκό να πάει στην Αγγλία και περιμένει την πρώτη θέση στο αεροπλάνο; Σε όλη την Αμερική κανείς δεν ξέρει να χειρίζεται έναν εξάντα και ένα χάρτη;

Αχ δεν το'χει η σειρά. Και ούτε καν χαρακτήρες δεν έχει. Μ'αρέσει που λέει ο Miles στην Charlie "Είσαι πολύ ασυνήθιστη". Λάθος μεγάλο, εκεί γέλαγα.

Να δω πόσο θα μαζοχιστώ ακόμα.

constadine
28 Σεπτεμβρίου 2012, 16:00
Το είδα και το δεύτερο επεισόδιο Τίποτα το ιδιαίτερο ,την βλέπω για την πρωταγωνίστρια και επειδή δεν ξεκίνησαν ακόμα οι άλλες σειρές.

johny f
28 Σεπτεμβρίου 2012, 20:22
Eνα μεγαλο μειον ειναι και ο ηθοποιος που κανει το Μονρο.Πολυ λιγος μα παρα πολυ λιγος.Ολοκληρο Χολιγουντ χαθηκε μια φατσαρα ολκης να γουσταρουμε΄εναν αυθεντινο vilain;:twisted:

Reben
28 Σεπτεμβρίου 2012, 20:37
Βρήκα κάτι που μ' αρέσει! :dance:
Γουστάρω τρελά την ειρωνεία στο μπλουζάκι του ¶αρον... :P

xecubotos
28 Σεπτεμβρίου 2012, 22:17
ιεροσυλία brotha:P

Η μαυρούλα πόση ώρα χρειάστηκε να γράψει ότι έρχεται αυτός που έρχεται και μετά να το κλείσει?

Mα για αυτό το έγραψα........ νομίζουν ότι βάζοντας μια ωραία γυναίκα θα είναι ο λόγος να βλέπουμε την σειρά!

Οσο για το δευτερο......... συμπεριλαμβάνεται στο παιδικό σενάριο! Αγωνία μηδέν....... όλα προβλέψιμα!:thumbdown

Chiras365
28 Σεπτεμβρίου 2012, 22:27
Σορρυ που ξαναγραφω,αλλα για το σεναριο που λετε και συμφωνω 100%,μας εδειξε μια flashback σκηνη οπου η μητερα της ειπε να προσεχει τον αδερφο της και σε αυτο το πραγμα στηριχθηκε ολη η δομη του επεισοδιου..Συγκεκριμενα,εκει που ακολουθησε τον θειο της,η κ.Tracy Spiridakos ουρλιαζει με το περισσειο 8) ταλεντο της.

I have to come(σκυψιμο κεφαλιου),it's my job to protect my brother και ο θειος ενεδωσε.

Εκει εκνευριστηκα :)

m0rpheas
29 Σεπτεμβρίου 2012, 00:16
Ελαφρώς καλύτερο του προηγούμενου, αλλά και πάλι, μέτρια πράγματα. Τα περισσότερα τα είπατε, δεν έχω κάτι να προσθέσω. Δυστυχώς η σειρά προς το παρόν είναι πολύ κατώτερη των προσδοκιών. Πραγματικά κρίμα...

ΥΓ. Θα ήθελα να ειμαι από μια πλευρά να δω τα μούτρα του JJ όταν διάβαζε το σενάριο.

Νομίζω είναι προφανές ότι δεν το διάβασε. Ο JJ μάλλον υπογράφει πλέον ότι του δώσουν χωρίς καν να το δει, σαν βαριεστημένος προϊστάμενος δημόσιας υπηρεσίας.

mihalis13
30 Σεπτεμβρίου 2012, 14:48
Η σειρά σαν ιδεα μου αρέσει(εξαφανιζεται η ηλέκτρική ενέργεια) αλλά ώς τώρα τα επεισόδια δεν έχουν να δείξουν κάτι ιδιαιτερο.Μιας και για το χειμώνα θα ειμαι μονο με Walking Dead,Big Bang Theory και Community θα τη χαζεύω και αυτή τη σειρα αλλά δεν περιμένω πολλά πράγματα.
Εκεί που θα σπαστώ είναι αν κοπει απότομα..(όπως το Αλκατραζ)

smallville
1 Οκτωβρίου 2012, 15:38
Καλύτερο ακόμα και από την πρεμιέρα το επεισόδιο.
Ήθελα κάνα 2 flashbacks ακόμα, αλλά στο μέλλον λογικά θα έχουμε περισσότερα.
Με ξάφνιασε αυτό με την μάνα και θέλω να δω τι έχει προηγηθεί.

hakinen
1 Οκτωβρίου 2012, 19:45
Να κάνω τώρα λίγο τον σπαστικό. Πως ''χάνεις'' την ηλ. ενέργεια; Τι είναι το ρεύμα για να το χάσεις; Κουμπί ή ρολόι; Το ρεύμα δεν χάνετε. Είναι από τα θεμελιώδη συστατικά της ζωής στον πλανήτη. Ο ίδιος ο πλανήτης είναι μια ''μπαταρία''. Η ηλ. ενέργεια απλά υπάρχει. Όπως υπάρχει η βαρύτητα, ο μαγνητισμός και οι αλληλεπιδράσεις δυνάμεων.
Είναι οι τέσσερεις θεμελιώδεις δυνάμεις της φύσης. Αν σταματήσει να υπάρχει ένα, σταματάει να υπάρχει ''κόσμος''.

Και το να δημιουργήσεις ηλ. ενέργεια, από την στιγμή που υπάρχει η γνώση και τα εργαλεία είναι πανεύκολο. Οποιοσδήποτε μπορεί με ένα ποδήλατο και ένα δυναμό ή έναν μαγνήτη πχ. ¶σε που σίγουρα έχουν ηλ. γεννήτριες (ΗΖ τις λέγαμε στον στρατό) που απλά βάζουν λίγο πετρέλαιο και ώ του θαύματος: Ρεύμα!!!

Ο ΗΜΠ καταστέφει τα ηλεκτρονικά, αλλά αλλοίμονο εαν εξαφάνιζε την ηλ. ενέργεια. Πολύ πολύ πρόχειρα μας τα λένε.

Filmfreak
2 Οκτωβρίου 2012, 03:53
Mέτριο, κατώτερο του πιλότου. Οι χαρακτήρες είναι ανύπαρκτοι, οι ηθοποιοί της πλάκας και το σενάριο φοβερά απλοϊκό ως τώρα. Μ' αρέσει το setting κι η λογική της συγκεκριμένης post apocalyptic κοινωνίας έχει μια ιδιαιτερότητα, αλλά οι εξελίξεις δεν λένε τίποτα. Αν κι έχω την περιέργεια να δω πως θα συνεχίσει, δεν ενθουσιάζομαι προς το παρόν, το αντίθετο. Θα δω λίγο ακόμα και θα κρίνω αν θα το συνεχίσω.

great
2 Οκτωβρίου 2012, 10:27
Ρε παιδιά μην το υπεραναλύετε, ήταν πολύ ξεκάθαρο για μένα, σταμάτησαν να δουλεύουν τα πάντα, ας το δεχτούμε όπως δεχτήκαμε το νησί να αλλάζει θέση, και τον superman να πετάει.

Είναι πολύ ξεκάθαρο αυτό το σημείο, δεν δουλεύει τίποτα. Τώρα εάν η εξήγηση θα μας ικανοποιήσει αυτό είναι άλλο θέμα. Αλλά μην γκρινιάζουμε για το πως είναι δυνατόν.

velvetmorning
4 Οκτωβρίου 2012, 22:53
Μετριο αν και σαφως υπαρχει βελτιωση αλλα... Να ρωτησω κατι; Ενα iphone η μπαταρια μπορει να κρατησει 15 χρονια;;;;;;;;; :whip: :mad: :???: (Πικροχολη οπως παντα δεν εχω iphone Και δεν ξερω) :P

mathripper
5 Οκτωβρίου 2012, 14:31
Για μένα η σειρά είναι μεν ανάλαφρη, αλλά διασκεδαστική. Έχει τα μυστήρια της που σε κάνουν να θες να δεις παρακάτω, περνάει ευχάριστα η ώρα χωρίς να βαριέσαι και αυτό μου φτάνει.
Νομίζω ότι οι περισσότεροι τακτικοί εδω μέσα, λόγω των πολλών σειρών που έχουν δει και του σχολιασμού που ακολουθεί στο φόρουμ, έχουν γίνει περισσότερο τηλεκριτικοί παρά τηλεθεατές. Αντι να παρακολουθούν την σειρα απλά για να διασκεδάσουν, ψάχνουν να βρουν τα στραβά και ανάποδα που πάντα υπάρχουν. Ίσως δεν θα έπρεπε να περιμένουμε από κάθε σειρα να γίνει το έπος που έχουμε δει στο παρελθόν, και να την απολαμβάνουμε ή να την απορρίπτουμε για αυτό που είναι.
Μπορεί το παστίτσιο να είναι το αγαπημένο μας φαγητό, αλά δεν παύουμε να ευχαριστιόμαστε και το κριθαράκι. :lol:
Και το Hawaii Five-0 τέρμα κλισεδιάρικο είναι, αλλά για μένα διασκεδαστικότατο. Τι και αν έχουμε δει παρόμοιο παλιότερα;

Εννοείται ότι όλα τα παραπάνω είναι η αίσθηση μου και μπορεί να είναι τελείως μπαρούφες, ελπίζω να μην παρεξηγηθεί κανείς.
Το μόνο που με ενοχλεί εμένα σε μια σειρά που παρακολουθώ, είναι να κόβεται στη μέση της ιστορίας. Όλα τα άλλα εφόσον δεν την βαριέμαι τα ξεπερνάω.