PDA

Δείτε τη Πλήρη Έκδοση : Revolution 1x05 - Soul Train

GTVSBot
16 Οκτωβρίου 2012, 03:00
Σειρά : Revolution
Σαιζόν : 1
Επεισόδιο : 5
Τίτλος : Soul Train

Κανάλι : NBC

Περίληψη :

Καθώς η παρέα πλησιάζει τον Νέβιλ και τους άντρες του, οι ελπίδες τους να βρουν τον Ντάνι όλο και μεγαλώνουν. Όλα αυτά έως ότου μια σοκαριστική ανακά- λυψη απειλή να σταθεί εμπόδιο στις προσπάθειές τους. Εν τω μεταξύ, οι εντολές του Μονρό δίνουν ακόμα μεγαλύτερη αξία στη ζωή του Ντάνι, ενώ η Νόρα βρί- σκεται με έναν φίλο επαναστάτη.

kKKK
16 Οκτωβρίου 2012, 15:33
Μεγάλη πατάτα το σημερινό επεισόδιο (ακόμη και για τα στάνταρτς της σειράς δλδ).
Στην αρχή ξεκίνησε καλά. Όταν δε βρήκαν το μέρος με το τρένο, είπα: "εδώ είμαστε, θα τελειώσει επιτέλους το sub plot με τον μικρό αδερφό".
Αλλά δεν. Για να συνεχιστεί το sub plot το τράβηξαν απο τα μαλλιά και κάνανε ένα κάρο βλακείες.

Ειδικά στο τελευταίο δεκάλεπτο οι βλακείες έπεφταν βροχή. Απο τη στιγμή που ο αδερφός ήταν στο τρένο και η αποστολή ήταν να το ανατινάξουν δεν κατάλαβα γιατί ο Μάιλς και η κοπελίτσα χωρίστηκαν. Θα μπορούσαν να κάνουν ντου μαζί, να φάνε το Νεβιλ, να πάρουν τον αδερφό και να πηδήξουν απο το τρένο πριν αυτό ανατιναχτεί.

Και όσο για την ανατροπή με τον γιό του Νεβιλ, βρωμούσε απο χιλιόμετρα. Οπότε ούτε καν κάποιο καλό twist δεν υπήρχε στο επεισόδιο. Και φυσικά στο τελευταίο λεπτό μας έριξαν και ένα ψίχουλο μυθολογίας.
Τελικά μου φαίνεται θα αρχίσω να βλέπω μόνο το τελευταίο δίλεπτο κάθε επεισοδίου.

GeorginaNik
16 Οκτωβρίου 2012, 17:45
Ξεκίνησα να βλέπω αυτή τη σειρά καθαρά γιατί μου αρέσει πολύ ο Burke. Κόλλησα γιατί στην αρχή έδειχνε ότι κάπου πάει και έχει ζουμί αλλά.... Πραγματικά κρίμα! Συμφωνώ με το προηγούμενο σχόλιο, πατάτα!

Μαχαίρωσαν τη Νόρα και σε χρόνο dt ήταν και πάλι καλά.
Η απόδραση του σπάιντερμαν που έκανε μπαμ από την απειλή του Μάιλς ποιος ήταν τελικά μου φάνηκε εξωπραγματική. Ο Μάιλς ήξερε (δεν μπορεί να μην ήξερε) τι χαρτί είχε στα χέρια του και παρόλαυτά δεν έκανε τίποτα!
Η twilightο-ιστορία του Νέιτ-Τζέισον με την νεαρά μου τη δίνει ούτως ή άλλως.
Και η ιστορία με τα κολιεδάκια μας σερβίρεται "σταγόνα-σταγόνα το δάκρυ σου πίνω το δάκρυ μου πίνεις και σβήνεις και σβήνω."
:mad: εις το ποιλίκο!

Ελπίζω να συνέλθουν γιατί πραγματικά μου αρέσει πολύ ο Burke. :oops:

hakinen
16 Οκτωβρίου 2012, 21:04
Τέλος για μένα...

aniston
17 Οκτωβρίου 2012, 00:16
Η σειρα τελειωσε και για μενα...

firebreath
17 Οκτωβρίου 2012, 00:32
Μετριοτητα και παλι μετριοτητα..Ουτε ερμηνιες ουτε λιγο πλοκη κατι.Κλισε καταστασεις αναμενομενες.Ο Μαιλς παει να σωσει το τρενο απο το κουφιο κουτσουρο.Η πιτσιρικα παει να σωσει τον αδερφο της απο το ΜΠΟΞΕΡ δολοφονο..και τελικα παπαρια μαντολες.Διχως κερδος κερατο.απογοητευτικη η κατασταση και δεν βλεπω "φως" στη σειρα..

natasssa
17 Οκτωβρίου 2012, 01:31
Είμαι μάλλον από τους λίγους που το συνεχίζουν :P
Το επεισόδιο, να τονίσω σε σχέση με τα 2 άθλια προηγούμενα, μου φάνηκε πολύ καλό

Ότι ανυπομονώ για τη συνέχεια, δεν θα το πω
Ότι χάρηκα για Audrey από 24 και για Lapidus από Lost, θα το πω
Ότι με ιντριγκάρουν οι ιστορίες και οι κλάψες των πρωταγωνιστών, δεν θα το πω
Ότι μου άρεσε η ιστορία του captain Neville, θα το πω

'Αστο μωρέ να υπάρχει, μπας και φτιάξει στη συνέχεια
Έχω πίστη στον Κρίπκε

bravelover
17 Οκτωβρίου 2012, 02:11
Βλέπετε ευχάριστα αλλα αν θέλουν γίνεται και καλυτερη

SuPeRsTaR13
17 Οκτωβρίου 2012, 06:46
Μια χαρά επεισόδειο ήταν πέρασε ευχάριστα.Εγώ έχω απορία όσοι το λένε άθλιο όταν είδαν τα τρέιλερ το καλοκάιρι περίμεναν Breaking Bad,SOA η Sopranos και απογοητεύτηκαν

gio25
17 Οκτωβρίου 2012, 11:14
Αναθεμα την Ιωβεια υπομονη μου.
Κακο και αυτο.Λιγο ενδιαφερουσα η ιστορια του Neville,που ακομα αυτη ηταν αναμενομενη.
Τα υπολοιπα?Το κουφιο κουτσουρο:???:.Δηλαδη ποση πυριτιδα ειχε και φοβοντουσαν οτι θα κινδυνευσει ο Danny?
Αλλα τεσπα,θα μου πειτε "πυροτεχνουργος εισαι ρε μεγαλε?",οποτε παω πασο.
Ηταν ο Miles πανω στο τρενο,δεν μπορουσε να τραβηξει φρενο ή να "λυσει" ενα βαγονι?Να κερδισουν λιγο χρονο τουλαχιστον.Αλλα που...

@superstar13
Οχι,επ'ουδενι δεν περιμεναμε αυτα τα ιερα τερατα και ακριβως εκει βρισκεται το κακο:οτι οι προσδοκιες ηταν ηδη πολυ χαμηλα και η σειρα δεν ξεπερνα ουτε αυτες.

tasoskratos
17 Οκτωβρίου 2012, 12:43
πω πω πω, μου τελειώσαν και τα ποπ κορν.
Στο άλλο επεισόδιο θα πάρω διπλή δόση.
Θέλω να δω ρε παιδιά τι δουλειά έχουν τα μεταγιον με το ρεύμα. Ρίχνουμε και ένα classic νούμερο, 12...;)
Η Λάρα Κροφτ όλο κάτι πάει να μας δείξει κι όλο μας αφήνει με τη γλύκα, η συγχωριανή πάει για το πτυχίο της Λάρα Κροφτ και ο θείος...
Ο δε χοντρούλης, ο κλασσικός ******ς που κάνει ζημιές!
Εντάξει, μετά τα όσα σχολιάζουμε σε άλλες σειρές, έρχεται και το μεσοβδόμαδο χαβαλέ.

ΥΓ. Α ρε Ben, τι σχεδίαζες πάλι με την Ιουλία?

Όποιος πει ότι δεν ξέρει τη συνέχεια, θα μείνει στην ίδια τάξη!

spiross27
17 Οκτωβρίου 2012, 15:51
oloi t tha ginei me ta metagion theloume na mathoume ti tha ginei k poios einai o ipetios gia tin diakopi tou revmatos olo to ipolipo story einai athlio.... to thema einai oti h seira an den teliosei stin mia sezon k den mas dosei tis apadiseis stadar tha kapei k den tha mathoume pote tipota!!!!

Paternalistis
17 Οκτωβρίου 2012, 15:56
Ksekinisa mazi afto k to last resort. Eixa megaliteres prosdokies otan diavasa to thema. To zitima einia oti an eksereseis ton miles k ton monro nomizw oti i seira pasxei apo ithopoious afou oloi oi ipoloipoi einai katw tou metriou.skinothetika kako gia mena afou fenetai oti polles skines einai proxeira ftiagmenes..kathe episodio teinei na einai xeirotero a po to proig.. afta. (Se antithesi me to last resort pou xei kratisei psila ton pixi..) tha sinexisw na to vlepw an k nomizw oti an sinexisei tha tha to kopsoun stin prwti saizon...

ilianna
17 Οκτωβρίου 2012, 20:26
Αυτή η μικρή όπως και ο αδερφός της μου τη σπάει όλο και πιο πολύ. Εδώ και 5 επεισόδια σου λένε να κάτσεις στα αυγά σου κι εσύ τίποτα! Ο αδερφός από την άλλη φλωρούμπα :P
Από την αρχή του επεισοδίου φαίνεται ότι ο Jason έχει σχέση με τον Νέβιλ.
Επίσης η μάνα πολύ εύκολα λύγισε. Δηλαδή σε έχουν τόσα χρόνια φυλακισμένη, τώρα τους ήρθε να πάρουν τον γιο σου για να μιλήσεις και ξαφνικά γίνεσαι ευαίσθητη και τα ξερνάς όλα! Boooooooring !
Ο μόνος που αξίζει εδώ είναι ο Μάιλς. Χωρίς αυτόν, δε θα υπήρχαν τα μισά επεισόδια.

bravelover
17 Οκτωβρίου 2012, 20:58
12 μενταγιον δηλαδή έχουμε πολύ δρόμο ακόμα

maroulucky
17 Οκτωβρίου 2012, 23:05
Πολύ μέτριο! Έχει αρχίσει και εξαντλείται η υπομονή μου.
Τα περισσότερα τα έχετε ήδη πει, κάποια πράγματα φαινόντουσαν από την αρχή.
Η Rachel πολύ γρήγορα είπε την αλήθεια, χωρίς καθόλου δράμα. :P
Η εξέλιξη της ιστορίας με το τρένο ήταν λίγο κουφή.
Πλάκα πλάκα αν δεν ήταν κι ο Billy Burke η σειρά θα ήταν τελειωμένη. (τουλάχιστον για μένα)

johny f
18 Οκτωβρίου 2012, 15:12
Κατι πηγε να γινει σ'αυτο το επισοδειο αλλα και παλι δεν......
Πολυ σωστα επισημανε ο tasoskratos οτι μετά τα όσα σχολιάζουμε σε άλλες σειρές, έρχεται και το μεσοβδόμαδο χαβαλέ.
Και καπου πηρε το ματι μου οτι η σαιζον ειναι 22 επισοδεια.Προβλεπω πολυ φτυαρι...

tasoskratos
18 Οκτωβρίου 2012, 16:23
Προβλεπω πολυ φτυαρι...

Ειπα περί χαβαλέ γιατί άλλες εποχές....από το πρωτο ποστ θα υπήρχε σκαναρισμένη η σκηνή με το μεταγιόν, θα είχαμε ξεφυλλίδες εκατοντάδες βιβλία, θα...,θα...,μήπω και βρούμε κανένα ανάλογο σχήμα, από ποιον πολιτισμό...κλπ κλπ κλπ, κατάλαβες!!!
η παροιμία όμως λέει <<Το δις εξ αματρείν ουκ ανδρός σοφού>>:)

smallville
18 Οκτωβρίου 2012, 17:15
Αρκετά καλό επεισόδιο, αν και το όλο θέμα με τον αδερφό αρχίζει και κουράζει επικίνδυνα. Ελπίζω να δούμε καλύτερα επεισόδια στην συνέχεια.

blackys88b
18 Οκτωβρίου 2012, 19:54
Ωραιο επεισοδιο αν και θα προτιμουσα να τελειωνε η ιστορια του αδελφου...ωραια το flashback για το Neville, και γενικα καποια αλλα θετικα οπως τα γκεστ που ειχαμε... ωραια και η σκηνη Miles και Neville...

Σιγουρα ελπιζω να βελτιωθει η σειρα αλλα προς το παρων το βλεπω ανετα..!!!

mihalis13
19 Οκτωβρίου 2012, 01:55
Το μόνο και μένα που με κουράζει είναι η ιστορία του αδερφου, αλλά αυτό το επεισόδιο μου άρεσε πάρα πολυ.Η ιστορία του Tom ήταν πολύ ωραία και μας δείχνει πως έγινε τόσο σκληρος μετέπειτα.Η σχέση με το Jason κάνει μπαμ σχεδόν από την αρχή,μάθαμε κατι για τα μενταγιον.Βλέπουμε ότι υπάρχει μια εμπόλεμη κατάσταση μεταξύ Μονρο και άλλων(χωρών ή περιοχων στην Αμερικη που είναι κατακτημένες από άλλους) αν πάει εκει η σειρά έχει πολυ ζουμί.Γενικά έχει πολλά ωραία στοιχεια κατά τη γνώμη μου που μπορούν να κάνουν μια τρομερη σειρα.
Πάντως το στορυ οτι είμαστε 15 χρόνια μετά το Black Out εκει χάνει λίγο(15 χρονια η άλλη δεν έσπασε τη σιωπή της και τώρα τα ξέρασε χαρτί και καλαμάρι;;;15 χρόνια τόσο δύσκολο ήταν να βρούνε τον άντρα της;; κλπ)

xecubotos
19 Οκτωβρίου 2012, 08:20
Οταν έβλεπα τα πρώτα επεισόδια είπα το φετινό terra nova! Μετά το τρίτο από πολύ χάλια ανέβηκε απότομα στο μέτριο όπου και παραμένει.

Δεν με χαλάει ενα μεσοβδομαδιάτικο διάλλειμα από την ποιότητα. Αλλά ξεκινόντας το last resort και το 666 park avenue που είναι μακράν καλύτερα δεν ξέρω αν χωράει και τρίτο "χαλαρό" σηριαλ στην εβδομάδα.

Ισως αν ο γιος μου ήταν μεγαλύτερος και βλέπαμε σειρές να καθόμουνα μαζί του.... τώρα πιστεύω ότι το να παίξω μαζί του ενα 40λεπτο αξίζει περισσότερο το χρόνο μου!

Δεν νομίζω να το συνεχίσω.......

constadine
19 Οκτωβρίου 2012, 14:24
Η σειρά είναι πολύ προβλέψιμη .
Τη συνεχίζω καθαρά για την όμορφη ελληνικής καταγωγής πρωταγωνίστρια .

great
20 Οκτωβρίου 2012, 19:00
Το flashback ήταν όλα τα λεφτά, Συμφωνώ ότι η ιστορία με τον αδερφό έχει κουράσει, ίσως τώρα που έφτασε στην μητέρα του να αλλάξει ροή.