PDA

Δείτε τη Πλήρη Έκδοση : Revolution 1x10 - Nobody΄s Fault But Mine

GTVSBot
27 Νοεμβρίου 2012, 03:00
Σειρά : Revolution
Σαιζόν : 1
Επεισόδιο : 10
Τίτλος : Nobody΄s Fault But Mine

Κανάλι : NBC

Περίληψη :

Όσο η ομάδα προσπαθεί να σώσει τον Danny, ο Monroe και ο Miles έρχονται αντιμέτωποι. Μια σοκαριστική αποκάλυψη αφήνει την Charlie μπερδεμένη.

natasssa
27 Νοεμβρίου 2012, 15:00
Ναι! Αυτό ήταν καλό, το παραδέχομαι!
Έπρεπε να μας φτάσουν στο αμήν για να δώσουν καλό επεισόδιο (και το άλλο με το τρένο μου είχε αρέσει νομίζω)

ΥΓ Πόσο ατάλαντος αυτός που κάνει το Μονρώ

GeorginaNik
27 Νοεμβρίου 2012, 19:18
To παραδέχομαι κι εγώ. Αυτό ήταν καλό. Δύο στα δέκα δεν το λέω και τρελό ποσοστό βέβαια...

Πωπω το ύφος του Μονρώ όταν συνάντησε τον Μάιλς έβγαζε φωτιά. Πολύ το ευχαριστήθηκα που δεν άφησαν την συνάντηση των δύο φίλων για του χρόνου. Είναι η μόνη σχέση που έχει τρελό ενδιαφέρον, γιατί κατά τα άλλα (α) δεν με ενδιαφέρουν οι υπόλοιποι και (β) δεκα επεισόδια αργότερα δεν ξέρουμε απολύτως τίποτα για το ρεύμα το οποίο υποτίθεται είναι το κεντρικό στόρυ.

Εξαιρετικός ο Billy Burke! :respect:

Btw ολόκληρη κουβέντα και δεν ήρθαν ενισχύσεις από πουθενά;
Ο γιος πόσο χαζός είναι/βγαίνει;
Και τελευταία ερώτηση... με τέτοιο φινάλε πόσους τηλεθεατές περιμένουν ότι θα έχουν τέλος Μαρτίου; Τι μας άφησαν να περιμένουμε, πώς θα αντιμετωπίσουν με τα σπαθιά το ελικόπτερο;

firebreath
27 Νοεμβρίου 2012, 21:46
Πολυ καλο επεισοδιο ειχε την απαραιτητη δραση και τις ψιλοανατροπες που χρειαζονταν.
Δεν ξερω αν εσεις περιμενατε οτι ο μαιλς θα παει στο σπιτι του Γκας και θα πιασει τη γυναικα του.
Τωρα αυτο που με ξενερωσε στο τελος ειναι οτι. Η αλλη ειχε την ιδεα να φτιαξει βομβα στο προηγουμενο επεισοδιο, και θελετε να μου πειτε οτι ξεχασε το μεταγιον πανω στον ενισχυτη? Ποσο μαλακο μπορει να ειναι? Οποτε τι περιμενε?
Γενικα ομως αρκετα καλο.

spiross27
28 Νοεμβρίου 2012, 23:23
nai itan ena poli kalo epeisodio alla h xazi afinei to metagion pano ston enisxiti eixe xrono na parei oxi mono to metagion alla k ton enisxiti mazi!xaxa
ton koitaei 10 ores ton xastoukizei k meta trexoun!arpakse kira m to metagion treeeekse k meta vrise- xastoukise ton alon! 7 ianouario nomizo einai to 11 epeisodio etsi eida sto imdb. o gios einai telios abalos omos

smallville
29 Νοεμβρίου 2012, 02:55
Άριστο επεισόδιο. Αρκετή δράση και σημαντικότατες εξελίξεις.
Ωραία τα flashbacks αλλά πολύ μελό βρε αδερφάκι μου. Πάντως υπερβολικά μεγάλο το hiatus, ειδικά από την στιγμή που μας άφησε πάνω στο καλύτερο.

tasoskratos
29 Νοεμβρίου 2012, 08:56
Δηλαδή αυτή η παπάρα θα επιστρέψει τέλος Μαρτίου???
Δηλαδή αυτό ήταν ένα mid season finale που μας άφησε με μια τρελλή αγωνία για το εάν το επικόπτερο θα τους καθαρίσει εν ριπή οφθαλμού?
Που γελάνε? γιατί όλο λάδι λάδι και από τηγανίτα τίποτα.
καλά κρασιά!

nembe
29 Νοεμβρίου 2012, 12:26
οι σεναριακες ευκολιες το τερματισαν, οκ καταλαβαινω με μουσκετα δεν εχεις και την καλυτερη στοχευση, αλλα 2-3 ατομα με αυτοματα να μην ριχνουν μια σφαιρα σωστα στα 15μ ελεος, καλυτερα να μην τους εδειχνε να πυροβολουν

ξεπερνω το ποσο γρηγορα γιναν ολα μεσα σε 2επ, ενω για 8 δεν ειχε γινει τιποτα, αλλα το γαμηδι το ελικοπτερο τοσα χρονια ακουνητο, αερας βροχη χιονια υγρασια, σηκωθηκε με την μια και ηταν ετοιμο να πυροβολησει

δλδ τοσα χρονια με τον πολεμο δεν χρειαστηκε να μεταφερουν τα πυρομαχικα σε καποιο αλλο οπλο που χρησιμοποιησουν αλλα τα αφησαν στο ελικοπτερο μπας και...

great
29 Νοεμβρίου 2012, 12:58
Ωραίο επεισόδιο. Δεν με νοιάζει πλέον γιατί κόπηκε το ρεύμα. Το μόνο που θέλω να μάθω είναι πως στο καλο σπάσαν την σχέση τους ο Monro με τον Mails. Ήταν αδέρφια, καλύτερο από αδέρφια πιο δεμένοι και ξαφνικά ο ένας θέλει να σκοτώσει τον άλλο. Είμαι πολύ περίεργος το γιατί.

GeorginaNik
29 Νοεμβρίου 2012, 13:07
Ωραίο επεισόδιο. Δεν με νοιάζει πλέον γιατί κόπηκε το ρεύμα. Το μόνο που θέλω να μάθω είναι πως στο καλο σπάσαν την σχέση τους ο Monro με τον Mails. Ήταν αδέρφια, καλύτερο από αδέρφια πιο δεμένοι και ξαφνικά ο ένας θέλει να σκοτώσει τον άλλο. Είμαι πολύ περίεργος το γιατί.

^^ Αυτό ακριβώς είναι και το μόνο που έχω κρατήσει!

Το θέμα με το ρεύμα είναι εμφανές ότι δεν έχει ζουμί και για αυτό το δίνουν με το σταγονόμετρο. Να μη πω ότι ίσως μας σκάσουν και κανα παραμύθι του τύπου το κάναμε για το γενικότερο καλό για να μην καταστραφεί ο πλανήτης και καμμία τέτοια μπούρδα (και κάπου εδώ βαράμε το κεφάλι μας στον τοίχο).

Το δυναμικό όμως της σχέσης αυτων των δύο ανθρώπων που κανείς δεν μπόρεσε να σκοτώσει τον άλλον, μέχρι που κάτι έσπασε και ο Μάιλς τελικά το σήκωσε το όπλο, και εμένα θα με ενδιέφερε να το βλέπω και να μάθω την ιστορία τους, κατα προτίμηση κάτι περισσότερο από 5 λεπτά ανά επεισόδιο.

tasoskratos
29 Νοεμβρίου 2012, 13:17
Το θέμα με το ρεύμα είναι εμφανές ότι δεν έχει ζουμί

κι όμως,
ενώ 2 αδελφικοί φίλοι μαλώσανε, κάτι που μπορεί να συμβεί κάλλιστα σε οποιονδήποτε και μάλιστα ο Μαιλς εξήγησε τον λόγο, απάντησε λοιπόν εσύ στην εξής απλή ερώτηση, που μου εκανε χθες ο 15χρονος γιος μου.

<< οκ, κόπηκε το ρεύμα. και σε εμάς κόβεται καμμιά φορά, αλλά τα αυτοκίνητα και τα αεροπλάνα, η και τα ελικόπτερα στην προκειμένη περίπτωση, γιατί δεν λειτουργούν, αφού σε εμάς όταν κόβεται το ρεύμα, τα αυτοκίνητα μια χαρά προχωρούν στους δρόμους? Εξάλλου, για να το συνεχίσω εγώ, δεν ειναι συνδεδεμένα με κάποια μπρίζα για να παίρνουν ηλεκτρικό ρεύμα>>.

great
29 Νοεμβρίου 2012, 13:28
<< οκ, κόπηκε το ρεύμα. και σε εμάς κόβεται καμμιά φορά, αλλά τα αυτοκίνητα και τα αεροπλάνα, η και τα ελικόπτερα στην προκειμένη περίπτωση, γιατί δεν λειτουργούν, αφού σε εμάς όταν κόβεται το ρεύμα, τα αυτοκίνητα μια χαρά προχωρούν στους δρόμους? Εξάλλου, για να το συνεχίσω εγώ, δεν ειναι συνδεδεμένα με κάποια μπρίζα για να παίρνουν ηλεκτρικό ρεύμα>>.

Μα το έχουμε πει ότι δεν είναι μόνο ότι κόπηκε το ρεύμα, σταμάτησε να δουλεύει οτιδήποτε μηχανικό, θες ένα μεγάλης εμβέλειας ΕMP ή κάτι τέτοιο....έχουμε δεχτεί ότι δεν δουλεύει τίποτα, γυρίσαμε πίσω στο ανακαλύπτω τον τροχό.

spiross27
29 Νοεμβρίου 2012, 16:24
Δηλαδή αυτή η παπάρα θα επιστρέψει τέλος Μαρτίου???
Δηλαδή αυτό ήταν ένα mid season finale που μας άφησε με μια τρελλή αγωνία για το εάν το επικόπτερο θα τους καθαρίσει εν ριπή οφθαλμού?
Που γελάνε? γιατί όλο λάδι λάδι και από τηγανίτα τίποτα.
καλά κρασιά!

emena kati mou leei oti sto elikoptero einai kapios pou tha tous voithisei gia na figoun telika k borei to epeisodio na kovete eno auto etimazei na pirovolisei meta dixnei ton mails na vgainei sto balkonaki kai na koitaei me aporia ta elikoptera deixnei ekpliksi pou leipei opote kati m leei oti to elikoptero tha girisei apotoma kai kala pros ton mails pou einai ekso se ekino to balkoni na pirovolisei alla fisia tha bei mesa k tha glitosei autos k to elikoptero tha paei na mazepsei tous alous k tha tous parei na tous sosei!
kai molis skeutika poios einai sto elikoptero an isxuei auto pou eipa san ekdoxi sto elikoptero tha einai o gios tou stratigou den thimamai to onoma o pitsirikas pou goustarei tin protagonistria pou eno tin kinigaei tin voithaei na drapeteusei sinexeia! se 1,5 mina tha mathoume!

GeorginaNik
29 Νοεμβρίου 2012, 19:16
Μα το έχουμε πει ότι δεν είναι μόνο ότι κόπηκε το ρεύμα, σταμάτησε να δουλεύει οτιδήποτε μηχανικό, θες ένα μεγάλης εμβέλειας ΕMP ή κάτι τέτοιο....έχουμε δεχτεί ότι δεν δουλεύει τίποτα, γυρίσαμε πίσω στο ανακαλύπτω τον τροχό.

Aυτό ακριβώς. Οκ δεν έχουμε ρεύμα, δεν μπορούμε να έχουμε ρεύμα αλλά ποιος τι και γιατί είναι μάλλον θέμα μιας ατάκας και δεν έχει ζουμί, αυτό εννοώ. Για αυτό και μένει πίσω σε σχέση με το τι κάνουμε τώρα που δεν έχουμε ρεύμα. Μας έχουν δώσει 2 πληροφορίες σε 10 επεισόδια οπότε θεωρώ ότι ζήτημα είναι να υπάρχει ακόμα μία..

Αυτό εννοούσα, ότι δεν έχει ιστορία που να μπορεί να αναλυθεί, δεν έχει ζουμί.

solonlakis
29 Νοεμβρίου 2012, 22:46
κι όμως,
ενώ 2 αδελφικοί φίλοι μαλώσανε, κάτι που μπορεί να συμβεί κάλλιστα σε οποιονδήποτε και μάλιστα ο Μαιλς εξήγησε τον λόγο, απάντησε λοιπόν εσύ στην εξής απλή ερώτηση, που μου εκανε χθες ο 15χρονος γιος μου.

Ο.κ. Η σειρά είναι μαύρο χάλι όπως και η πρωταγωνήστρια παρόλο που είναι ελληνίδα, και είναι ο μόνος λόγος που βλέπω τη σειρά, αλλά μην λέτε ότι θέλετε. Είναι απόλυτα λογικό το ότι δεν λειτουργεί τίποτα χωρίς ρεύμα. Ο σπινθήρας στα αυτοκίνητα αγαπητέ tasoskratos παράγεται με ηλεκτρισμό όπως σε οποιαδήποτε μηχανή εσωτερικής καύσης, από τα γνωστά σε όλους μας μπουζί, οπότε είναι απόλυτα λογικό το ότι δεν λειτουργεί καμιά μηχανή εσωτερικής καύσης.
Είναι ένα από τα ελάχιστα πράγματα στα οποία είναι συνεπής η μυθολογία της σειράς και από τα ελάχιστα που έχει κάποιο ενδιαφέρον, δλδ το πως θα εξηγήσουν ψευδεπιστημονικά το παγκόσμιο μπλοκάρισμα της ηλεκτρικής ενέργειας. Θεωρητικά κάτι τέτοιο για να συμβεί είναι εντελώς απίθανο. Μια εξήγηση είναι ότι ότι η μηχανή που κατασκεύασαν εκπέμπει κάποια σωματίδια που αποφορτίζουν το ηλεκτρικό φορτίο από τα ηλεκτρόνια ή μπλοκάρει με κάποιο τρόπο την δημιουργεία ηλεκτρομαγνητικού πεδίου οπότε δεν είναι δυνατή η δημιουργεία ροής ηλεκτρικού φορτίου το γνωστό σε όλους μας ηλεκτρικό ρεύμα. Το τεράστιο μηχάνημα δηλαδή που είδαμε σε προηγούμενο επεισόδιο υπό την εξουσία του αξιωματούχου του Υπ. Αμύνης είναι ένας τεράστιος πομπός. Με αυτή την λογική έχει βάσει και η λειτουργία των μενταγιόν που από ότι φαίνεται είναι κάποιου είδους jammer που εξουδετερώνει το σήμα του πομπού εντός της εμβέλειάς του και επιτρέπει στις συσκευές να λειτουργίσουν και πάλι. Επίσης με αυτή τη λογική θα μπορούσε να φτιαχτεί και ο ενισχυτής που είδαμε.

EMP δεν παίζει αγαπητέ great. Ο ηλεκτρομαγνητικός παλμός είναι στιγμιαίος, καταστρέφει μόνιμα τα ευαίσθητα ηλεκ/κα κυκλώματα και τα καθιστά μόνιμα άχρηστα. Το iphone που είδαμε να ξαναζωντανεύει αλλά και το cdplayer δεν θα μπορούσαν να ξαναλειτουργίσουν. Μια παλιά γεννήτρια όμως ή ένα αεροπλάνο του Β΄Παγκ. Πολέμου θα λειτουργούσαν και μετά από ένα EMP χωρίς κανένα πρόβλημα ή με μια απλή αλλαγή ασφάλειας. Αυτός είναι και ο λόγος που οι ρώσοι ακόμα και σήμερα σε όλα τα βασικά πτητικά κυκλώματα των πολεμικών αεροσκαφών τους δεν χρησιμοποιούν ημιαγωγούς (τσιπς πυριτίου) αλλά λυχνίες.

mihalis13
30 Νοεμβρίου 2012, 01:47
Πολύ καλό επεισόδιο αναμενόμενο τέλος αλλά γενικά η σειρά μου αρέσει αρκετά σε αντίθεση με τους περισσότερους εδώ μέσα.Καλό Γενάρη τώρα!!!

tasoskratos
30 Νοεμβρίου 2012, 11:50
Ο σπινθήρας στα αυτοκίνητα αγαπητέ tasoskratos παράγεται με ηλεκτρισμό όπως σε οποιαδήποτε μηχανή εσωτερικής καύσης, από τα γνωστά σε όλους μας μπουζί, οπότε είναι απόλυτα λογικό το ότι δεν λειτουργεί καμιά μηχανή εσωτερικής καύσης.

Επρεπε να βρεθεί λοιπόν κάποιος που κατέχει το αντικείμενο για να μας εξηγήσει.

Θεωρητικά κάτι τέτοιο για να συμβεί είναι εντελώς απίθανο.

παρακάτω το εξηγείς κι αυτό μια χαρά, γιατί λοιπόν ειναι απίθανο?

ή μπλοκάρει με κάποιο τρόπο την δημιουργεία ηλεκτρομαγνητικού πεδίου οπότε δεν είναι δυνατή η δημιουργεία ροής ηλεκτρικού φορτίου το γνωστό σε όλους μας ηλεκτρικό ρεύμα.

λέει λοιπόν ένα παραμύθι αχαλίνωτης πραγματικότητας και ίσως ειναι η μοναδική περίπτωση για να ΄΄πέσει το ρεύμα΄΄, ότι εάν ο ήλιος εκπέμψει ένα ηλεκτρομαγνητικό παλμό, φαντάζεσαι τι ισχύος, τότε ναι θα συμβεί αυτό που βλέπουμε στο Revolution και ειναι πλέον ο μοναδικός λόγος που το συζητάμε.
Εάν όμως το παραμύθι μένει παραμύθι εγώ πολύ θα ήθελα να μάθω τι άλλο παραμύθι θα μας πλασσάρει η σειρά.

GeorginaNik
30 Νοεμβρίου 2012, 11:57
Δεν νομίζω ότι το μυστήριο έγκειται στο "πώς", αυτό κάπως θα το εξηγήσουν, αλλά στο "γιατί" κάποιος να στερήσει από την ανθρωπότητα τον ηλεκτρισμό.

Γιατί θα πρέπει να εξηγήσουν όχι μόνο γιατί "έκλεισαν το διακόπτη" αλλά και γιατί μετά τις τόσο καταστροφικές συνέπειες συνεχίζουν να τον κρατούν κλειστό και μάχονται μην βρει κάποιος άλλος τον τρόπο να τον ανοίξει.

tasoskratos
30 Νοεμβρίου 2012, 12:28
Γιατί βρε (sorry για το βρε:) )georgina υπάρχουν κάτι λαμόγια σαν τον Μονρό που θέλουν να γίνουν πλανητάρχες. Εχουν λοιπόν τα μεταγιόν, οκ όχι όλα πια, αυτοί που θέλουν έναν καλύτερο κόσμο, της αντίστασης δηλαδή, και όταν απαλλαχτούν από τυπους στυλ Μονρό, τοτε...
2 ειναι οι λόγοι που ΄΄έπεσε το ρεύμα΄΄, με επικρατέστερο αυτό που λέει ότι έγινε ότι έγινε για για τον πιο πάνω λόγο. Ο άλλος είναι ότι κάποιος έκανε λαλακία, όπως πχ αυτό που έδειξαν να εξομολογείται ο ben (OLE).
Η ματαιοδοξία λοιπόν του Μονρό τον οδήγησε στην ριξη του με τον αδελφικό του φίλο.
Αυτή ειναι η μικρή μας ιστορία και επειδή δεν πρόκειται να μπλέξουν με ήλιους κλπ κλπ κλπ, αυτό που εκανε ο ήλιος το έκανε με κάποιο τρόπο, κάτι στυλ Cern, η κάτι τέλος πάντων ανάλογο, ένα λαμόγιο.
Πάντως από ότι ειδαμε στην αρχή, ο ben πρέπει να ήταν παρών στο ότι έγινε, η έστω έμαθε απόπρώτο χέρι ότι έρχεται το ΄΄μπαμ΄΄ και έτρεξε σπίτι του.
περί λόγου πτώσης ξέρει και η Ιουλιέττα, η χαροκαμένη μάνα που επιτέλους βρήκε τα παιδιά της τα οποία ειχε παρατήσει...

GeorginaNik
30 Νοεμβρίου 2012, 14:26
Δηλαδή εσύ πιστεύεις ότι το ρεύμα "έπεσε" κατά λάθος; (Δεν χρειάζεται το sorry - off topic)

Εγώ πάλι ακριβώς από τις αντιδράσεις του Μπεν έχω καταλάβει ότι ο διακόπτης έκλεισε επί τούτου (ανακάλυψαν πώς να το κάνουν ο Μπεν με τη φαμίλια του και ο Mr.DOD -λέγε με και Randall- το έθεσε σε εφαρμογή) και από την σκηνή στο CERN ότι αν θέλουν μια χαρά μπορούν να τον ανεβάσουν και για αυτό περιμένω (α) το γιατί έπεσε και (β) γιατί δεν τον ανεβάζουν μια και είδαμε ότι χωρίς ρεύμα δεν την παλεύει ο κόσμος.

Αφήνοντας κατά μέρους το τι έγινε μετά το μπλακ άουτ, τις σχέσεις των ηρώων κλπ μου εξηγείς λίγο ποιοι είναι "2 λόγοι"; Ένας κατά λάθος και δεύτερος;;;

Σημείωση: Ο Μονρώ την είδε μέλλων πλανητάρχης αφότου είδε τι έκανε η έλλειψη ρεύματος στον κόσμο, δεν έχει ανάμιξη με το πώς και το γιατί αλλά μόνο με τη φιλοδοξία να το επαναφέρει τώρα που έχει τα μέσα να το εκμεταλλευτεί.

solonlakis
30 Νοεμβρίου 2012, 16:10
@tasoskratos
Με τα σημερινά δεδομένα της φυσικής είναι απίθανο γιατί οι ηλεκτρομαγνητικές δυνάμεις των ατόμων είναι αποτέλεσμα των ατομικών τους ιδιοτήτων. Για να υποθέσουμε λοιπόν ότι μπορεί να φτιαχτεί μια τέτοια συσκευή όπως ο «πομπός» που πιθανότατα είδαμε σε προηγούμενο επεισόδιο σημαίνει ότι θα πρέπει να δρα σε υποατομικό επίπεδο. Δεν υπάρχει όμως κανένας γνωστός τρόπος που θα μπορούσε να συμβεί αυτό με τις σημερινές γνώσεις. Για αυτό γράφω ότι η εξήγηση που θα δοθεί θα είναι ψευδεπιστημονική ή μάλλον Επιστημονική Φαντασία. Ωστόσο θα είναι πολύ ενδιαφέρουσα μιας και είναι κάτι που δεν έχει πραγματευτεί από πολλούς.
Όσον αφορά αυτό που λες για τον ήλιο είναι σωστό αλλά και πάλι πρόκειται για ηλεκτρομαγνητικό παλμό που σημαίνει πως με το τέλος της ηλιακής έκρηξης οποιαδήποτε συσκευή χωρίς ηλεκτρονικά κυκλώματα, όπως οι παλιές γεννήτριες, θα λειτουργεί κανονικά. Ο Η/ΜΠ δεν έχει μόνιμες επιδράσεις στις ηλεκτρομαγνητικές ιδιότητες των ατόμων.

@GeorginaNik
Σίγουρα το ηλεκτρικό δεν έπεσε κατά λάθος, και παρόλο που η σειρά είναι μούφα (μέχρι στιγμής) σεναριακά, στο συγκεκριμένο κομμάτι έχει αφήσει πολλές υποσχέσεις για συνωμοσία.
Κατ’ αρχήν είδαμε πως ο αξιωματούχος του Υπ. Αμύνης που ήλεγχε το project είναι κάπου προστατευμένος, έχει ηλεκτρισμό και ελέγχει που βρίσκονται τα μενταγιόν.
Το πιθανότερο κίνητρό του; Μεγαλομανής που θέλει να ξαναχτίσει ολόκληρο τον κόσμο στα μέτρα του και να έχει την απόλυτη εξουσία. Φυσικά για να το κάνει αυτό πρέπει πρώτα να τον καταστρέψει.
Άλλο πιθανό κίνητρο: Τρελός οικολόγος που αποφασίζει να σώσει την Γη από την καταστροφή που την έχει καταδικάσει το άπληστο παγκόσμιο καπιταλιστικό σύστημα.
Υπάρχουν φυσικά πολλά ερωτήματα που δημιουργούνται για το ποιος είναι ο λόγος που κατασκευάστηκαν τα μενταγιόν και γιατί δόθηκαν σε αυτούς που δόθηκαν και ένα σωρό άλλα που αν η σειρά τα πάει καλά σε τηλεθέαση και δεν κοπεί θα μας απαντηθούν κάποια στιγμή.

GeorginaNik
30 Νοεμβρίου 2012, 16:26
Αυτό ακριβώς σκεπτόμουν κι εγώ solonlakis, απλά το γεγονός ότι κρύβεται το Υπ. Αμύνης πίσω από το project και όχι ένας δισεκατομμύριουχος εκκεντρικός εγωπαθής με κάνει να απορώ για το κατά πόσο μπορεί να ισχύει κάτι από τα όσα λες. Εκτός αν είναι μόνος του o Randall πίσω από όλο αυτό. Δεν είναι όμως λίγο περίεργο;

tasoskratos
30 Νοεμβρίου 2012, 17:28
Σίγουρα το ηλεκτρικό δεν έπεσε κατά λάθος, και παρόλο που η σειρά είναι μούφα (μέχρι στιγμής) σεναριακά, στο συγκεκριμένο κομμάτι έχει αφήσει πολλές υποσχέσεις για συνωμοσία.

Με αυτή την πρόταση νομίζω ότι τελειώνει η σύντομη αλλά ενδιαφέρουσα κουβεντούλα μας.
Βρωμάει συνωμοσία, ο δε του Υπ. Αμ μπορεί να ενεργεί για οποιονδήποτε.
Ο Solonakis μας έδωσε και κάποιες άλλες πιθανές εξηγήσεις αλλά και πάλι, το θέμα είναι το πως εξηγήσουν και αποδώσουν βέβαια όλο αυτή την ΄΄φασαρία΄΄.
Βλέπουμε ότι καλοί άνθρωποι και παράλληλα αγανκτησμένοι, πριν το ΄΄μπαμ΄΄ έχουν αλλάξει. Τι να τους έταξε ο Μονρό? γιατί να τον ακολουθήσουν? κλπ κλπ είναι θέματα που η σειρά, έτσι όπως δείχνει το σενάριο έως τώρα, θα τα περάσει στο πολύ light.
Με το ίδιο ακριβώς θέμα, με πολύ πιο δυνατό σενάριο και με κάποιους άλλους ηθοποιούς σε συγκεκριμένους ρόλους το Revolution θα μπορούσε να κάνει το ενδιαφέρον πολύ μεγαλύτερο.
Εγώ το ξεκίνησα, πράγμα που σημαίνει ότι απλά γεμίζει μία ωρα της εβδομάδας μου, αλλά εως τώρα δεν το έχω πάρει στα σοβαρά και δεν φταίω εγώ.

καλά είναι να το σκαλίζουμε λίγο αλλά ρε παιδιά, έκαναν midseason finale και αντί μας μας πετάξουν ένα κοκκαλάκι να μασουλάμε μέχρι το Μάρτιο, αυτοί δώσανε μία σκηνή που δεν ξέρω εάν υπάρχει κανείς που να πιστεύει ότι θα τους φάει το ελικόπτερο. Το πολύ πολύ να μας αποχαιρετίσει ο χοντρούλης της google (που δεν το πιστεύω ούτε αυτό), γιατί μαμά, παιδιά, θείος, lara croft και λοιποί...δεν!

constadine
30 Νοεμβρίου 2012, 21:07
Nομίζω ότι η σειρά στήριξε πολλές ελπίδες ότι θα την "τραβήξει" πιο πάνω η εμφάνιση της Spiridakos.
Νομίζω ότι δεν το κατάφερε .
Στα επεισόδια που η συμμετοχή της Spiridakos είναι μικρή ,είναι από τα καλύτερα της σειράς .

Sanji91
30 Νοεμβρίου 2012, 22:26
Nομίζω ότι η σειρά στήριξε πολλές ελπίδες ότι θα την "τραβήξει" πιο πάνω η εμφάνιση της Spiridakos.
Νομίζω ότι δεν το κατάφερε .
Στα επεισόδια που η συμμετοχή της Spiridakos είναι μικρή ,είναι από τα καλύτερα της σειράς .

Καλά ναι σίγουρα.Χωρίς ίχνος εμπάθειας μιλάμε για την χειρότερη ίσως ηθοποιό που εμφανίζεται αυτή τη στιγμή σε τηλεοπτική σειρά.Σε σημείο που η "ερμηνεία" της να με ενοχλεί στο να παρακολουθήσω.

tasoskratos
30 Νοεμβρίου 2012, 23:46

Σα να λέμε η Μεριλ Σριπ!
Πλάκα κάνω, εγώ δεν την ηξερα την συμπαθέστατη Σπυριδάκος. Εδώ την εμαθα και βεβαια θα πρέπει να την δω κι αλλού, σε αλλο ρολο για εχω μια κάποια αποψη. Μικρή ειναι, ωραία κοπέλα ειναι, αν αλλού αφήσει την ξυνιλα και βγάλει μια θηλυκότητα ίσως...
:)

ΥΓ. Εαν κάποιοι brotha θα τραβούσαν επάμω τους τη σειρά ειναι ο εΣΠΌΖΙΤΟ, η Μίτσελ και ο Πελεγκρίνο που στο κάτω κάτω, ο 1ος έπαιζε στο εξαιρετικό και εξαιρετικά, Breaking Bad και οι αλλοι 2...:cool:
Jacob πες αλεύρι! o κύριος Φιντς σε γυρεύει:p

Andre Linoge
1 Δεκεμβρίου 2012, 03:09
emena kati mou leei oti sto elikoptero einai kapios pou tha tous voithisei gia na figoun telika k borei to epeisodio na kovete eno auto etimazei na pirovolisei meta dixnei ton mails na vgainei sto balkonaki kai na koitaei me aporia ta elikoptera deixnei ekpliksi pou leipei opote kati m leei oti to elikoptero tha girisei apotoma kai kala pros ton mails pou einai ekso se ekino to balkoni na pirovolisei alla fisia tha bei mesa k tha glitosei autos k to elikoptero tha paei na mazepsei tous alous k tha tous parei na tous sosei!
kai molis skeutika poios einai sto elikoptero an isxuei auto pou eipa san ekdoxi sto elikoptero tha einai o gios tou stratigou den thimamai to onoma o pitsirikas pou goustarei tin protagonistria pou eno tin kinigaei tin voithaei na drapeteusei sinexeia! se 1,5 mina tha mathoume!
Μολις είδα το επεισοδιο. Πολυ καλο κατα την γνωμη μου. Δεν το ειχα σκεφτει πως μπορει καποιος να τους βοηθησει μεχρι που το διαβασα. Πραγματικα δεν νομιζω να υπαρχει αλλος τροπος για να γλιτωσουν απο το ελικοπτερο. Βεβαια δεν πιστευω να ναι ο γιος του ανακριτη γιατι αυτος ηταν μικρος οταν επεσε το ρευμα οποτε δεν παιζει να σηκωνει ελικοπτερο:lipsseale. Η σειρα στην αρχη με ειχε ξενερωσει πολυ (πιστευω φταιει και η πρωταγωνιστρια που το παιζει μεγαλο αλανι και μου σπαει τα νευρα:whip: ). Παω ομως τον Μαιλς και φυσικα μα φυσικα θελω περισοτερο Colm Feore (http://www.imdb.com/name/nm0272173/) που κανει τον Randall Flynn ( απο το υπουργειο αμυνας )... Ηταν o Andre Linoge στο " Storm of the Century (http://www.imdb.com/title/tt0135659/) " μια απο της καλυτερες ταινιες που εχω δει:yahoo:.

freedoom
4 Δεκεμβρίου 2012, 00:38
Το επεισόδιο ήταν καλό, αλλά πάρα πολύ προβλέψιμο! Ειδικά η σκηνή που η Rachel τρέχει να ξεφύγει, θα μπορούσε χαλαρά ν' αρπάξει το μενταγιόν, αλλά ήταν σίγουρο πως φεύγοντας θα άφηνε στον Μονρο αυτό που τόσο ήθελε.
Τα flashback για άλλη μια φορά είχαν πολύ ενδιαφέρον και δεδομένου ότι στο παρόν δεν μας δίνουν περισσότερα στοιχεία για τη διακοπή του ρεύματος, είναι το μόνο σημείο του επεισοδίου που μετράει.
Ξεχώρισα επίσης που η Rachel ήξερε τον googl-άνθρωπο, λογικά θα έχουμε ένα reunion που θα μας δώσει νέα στοιχεία για το κεντρικό story.
Δε μάθαμε, ακόμα, γιατί υπάρχει, πλέον, τόσο μίσος μεταξύ Μάιλς και Μονρό.
Για τελευταίο επεισόδιο, πριν το μεγάλο διάλειμμα των τρεισήμισι μηνών :thumbdown πάντως, δε μας άφησε και με τρελό cliffhanger

Υ.Γ.: Διαβάζω με ενδιαφέρον τις επιστημονικές προσεγγίσεις για τη διακοπή του ρεύματος και πώς αυτή μπορεί να υποστηριχτεί, αλλά μην ξεχνάτε, ότι μας δείχνουν ένα μενταγιόν να δημιουργεί κάτι σαν κλωβό μέσα στον οποίο υπάρχει ηλεκτρική ενέργεια. Οπότε μην περιμένουμε και καμιά ουάου εξήγηση...

blackys88b
12 Δεκεμβρίου 2012, 22:41
Αριστο το midseason finale...γενικα η σειρα εμενα με κρατουσε ικανοποιημενο με αυτο που ειδα και με το συγκεκριμενο επεισοδιο μου αρεσε και αλλο...περιμενουμε να μαθουμε γιατι ολα αυτα...αλλα φυσικα και για τις εξελιξεις των χαρακτηρων...με το τελος του...θα πρεπει να περιμενουμε το επομενο επεισοδιο για να δουμε τις εξελιξεις..!!!

spiross27
24 Ιανουαρίου 2013, 23:42
telos martiou epistrefi telika h seira! me mono 10 epeisodia kanei 4mino dialeima!? an einai pote dinaton! ! ! oxi oti tin perimeno me agonia alla epsaxna tin do tora k leo ti apegine h seira auti k vlepo sto imdb telos martiou! ! ! ! ! !alo ena mion gia tin seira den prolavame na vroume ena epeisodio kalo to 10 dld k kanei dialeima 4 mines!