PDA

Δείτε τη Πλήρη Έκδοση : Sons of Anarchy 5x13 - J΄ai Obtenu Cette

GTVSBot
5 Δεκεμβρίου 2012, 04:00
Σειρά : Sons of Anarchy
Σαιζόν : 5
Επεισόδιο : 13
Τίτλος : J΄ai Obtenu Cette

Κανάλι : FX

Περίληψη :

Μια νέα συμφωνία επιτυγχάνει ο Τζαξ ενώ απαλλάσσεται από προβλήματα του παρελθόντος.

thanasislost
5 Δεκεμβρίου 2012, 12:07
Μόλις το είδα...Τι να πω τώρα....Τρομερή συνομωσία του Τζαξ για να τελειώσει τον Πόουπ και να πάει φυλακή ο Kλέι...Όμως η Τζέμα έκανε τα δικά της και η Τάρα πάει φυλακή...Τρομερή σκηνή με τον ότο να κόβει την γλώσσα του!!! Άντε τώρα υπομονή 9 μήνες για το επόμενο επεισόδιο....

neon50
5 Δεκεμβρίου 2012, 16:54
Ωραία η σκηνή στην αρχή με τα κυνηγητά με το αντίπαλο crew και τα σκυλιά...Πολύ ωραίος ο Ότο και το κόψιμο της γλώσσας, ωραίο και σιχαμένο δεν το περίμενα...

Ως εκεί όμως...Ο θάνατος του Πόουπ ήταν καλούλης, αλλά θα ήθελα παραπάνω συνομωσία πχ ο βοηθός του Πόουπ να ήταν και αυτός στο σχέδιο(ο Τζαξ παλιότερα τον είχε ρωτήσει αν είναι έτοιμος για κάτι παραπάνω κάτι τέτοιο), το σχέδιο του Τζαξ μπορούσε να πάει σκατά με χίλιους τρόπους....Την Τζέμα την μισούμε ήδη δεν χρειαζόταν να προσπαθήσει κι άλλο ο Σάττερ...Πλέον θέλω ο Clay να αντέξει στην φυλακή και να μπιπ τον Τζαξ πολύ άσχημα...Ο Juice πολύ ξενερωμένος με τον Τζαξ για να δούμε...BTW δεν χρειάζεται ψηφοφορία για να βγει από VP o Bobby;

Μετά από μία μέτρια σεζόν περίμενα ένα δυνατό φινάλε, αλλά ήταν σαν ένα επεισόδιο μέσα στη χρονιά...

oasic1988
5 Δεκεμβρίου 2012, 22:53
Ήταν γελοίο που ολόκληρος Πόουπ, ο μεγάλος και επικίνδυνος gangster, δεν σκέφτηκε καν να κοιτάξει στη μηχανή του Τζάξ για άλλο όπλο. Εντάξει να δεχτούμε ότι άργησε να σκοτώσει τον Τίγκυ αλλά δεν γίνεται να μας τον παρουσιάζεις μεγάλο και τρανό και ο άλλος να τον καθαρίζει με τόσο εύκολο τρόπο.

Ωστόσο μου άρεσε η εξέλιξη με τον Κλέυ, ο Τζούς την γλύτωσε από τον Τζάξ και θα την βρεί από τον Κλέυ αλλά πιο πολύ μου άρεσε η εξέλιξη με την Τάρα. Τραγικός χαρακτήρας, να δούμε πώς θα τα βγάλει πέρα στη φυλακή. Πάντως η Τζέμα έχει μοναδικό σύμμαχο τον Νίρο πλέον, θα είναι γελοίο αν την συγχωρήσουν Τάρα, Τζάξ και Κλέυ. Επίσης να πώ ότι σε αυτή τη σειρά οι γυναίκες είναι αυτές που την ανεβάζουν ερμηνευτικά, ειδικά η Τάρα σε κάτι ψυχωτικές σκηνές είναι φοβερή! Και ο Hunnam όμως έχει ωριμάσει σαν ηθοποιός.

Megatron
7 Δεκεμβρίου 2012, 13:28
Πάντως η Τζέμα έχει μοναδικό σύμμαχο τον Νίρο πλέον, θα είναι γελοίο αν την συγχωρήσουν Τάρα, Τζάξ και Κλέυ.

για Ταρα ισως την εδωσε ο πρωην Marshal o αδερφος της νοσοκομας

με Pope ηθελα περισσοτερο συνομωσια η' κατι αλλο, ηταν too easy
π.χ αν εσκαγε ο Ποουπ με καμια 15αρια νοματαιους θακανε τον Ραμπο ο Jax?

oasic1988
7 Δεκεμβρίου 2012, 16:37
για Ταρα ισως την εδωσε ο πρωην Marshal o αδερφος της

Με τί απόδειξη; Ο Όττο έκοψε τη γλώσσα του, η Τάρα δεν ομολόγησε τίποτα άρα μας μένει η Τζέμα.

Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι η Τάρα παραδέχτηκε στους μπάτσους ότι του πήγε τον σταυρό χωρίς να ξέρει τί θα συμβεί. Άρα αν όντως μίλησε η Τζέμα τί παραπάνω είπε; Ότι της ζήτησε το σταυρό για να σκοτώσει ο Όττο την νοσοκόμα;

Megatron
7 Δεκεμβρίου 2012, 18:15
Ετσι ειπε η Τζεμα οτι θα πει
αν την εδωσε ειναι πολυ χοντρο να το συγχωρεσει ο Τζαξ

δεν ξερω εχει γινει κουβεντα του Marshal με την Ταρα στο γραφειο ισως απο κει

η' απλα η αστυνομια πρεπει καποιον να χρεωσει για συνεργεια
αν δεσει την ιστορια οτι ο αντρας της ειναι προεδρος του MC, ο Οττο και RICO , η ιδια κανει αιτηση εθελοντικα να παει στις φυλακες ε ειναι καραυποπτο

gio25
7 Δεκεμβρίου 2012, 18:45
Το φιναλε ηταν απλως καλο.Αρκετα ψεγαδια με δοσεις ευκολιας και επαναληπτικοτητας.

Καταρχην,αυτος ο Sutter πρεπει να ειναι ο μεγαλυτερος ψυχακιας της tv.Εκει με την γλωσσα μου επεσε το σαγονι στο πατωμα:shock:.Υπερβολικα βιαιη η σεζον,ισως παραπανω απο οτι χρειαζοταν.

Το τρικ με τον Τιγκ απο καποιο σημειο φωναζε.Εξυπνο μεν αλλα οχι κατι που δεν εχουμε ξαναδει-με την Σταλ στο φιναλε της τριτης το οποιο ηταν κλασεις ανωτερο.Ωστοσο δεν περιμενα-και μου αρεσε που τα φορτωσε στον Κλει,ο οποιος απο κει που ειχε γινει εστω και ελαχιστα υποφερτος/συμπαθης,θα γινει παλι σκυλι αγαρηνο.

Η Ταρα ορθως το σκεφτηκε να φυγει,αλλα ηταν καλη κινηση η συλληψη.Τα αδεια βλεμματα και το ξερο "Call Lowen" ηταν αντιπροσωπευτικα του ποσο εχει απομακρυνθει το ζευγαρι.

Η παλια κακη Διαμαντω επεστρεψε.Η προφανης απαντηση ειναι οτι αυτη ρουφιανεψε την Ταρα,αλλα για μενα το πραγματικα wicked θα ηταν να την εχει ψυλλιαστει και να την δωσει ο ιδιος ο Τζαξ για να μην παρει τα παιδια.Τρελο σεναριο το ξερω,αλλα θα ηταν η απολυτη αποδειξη της μη αντιστρεψιμης μεταλλαξης του Τζαξ.

Γενικα δεν τη βρηκα κακη τη σεζον,αλλα περιμενω περισσοτερα στην εκτη.
Τα λεμε του χρονου!

Megatron
7 Δεκεμβρίου 2012, 19:39
.

Η παλια κακη Διαμαντω επεστρεψε.Η προφανης απαντηση ειναι οτι αυτη ρουφιανεψε την Ταρα,αλλα για μενα το πραγματικα wicked θα ηταν να την εχει ψυλλιαστει και να την δωσει ο ιδιος ο Τζαξ για να μην παρει τα παιδια.Τρελο σεναριο το ξερω,αλλα θα ηταν η απολυτη αποδειξη της μη αντιστρεψιμης μεταλλαξης του Τζαξ.

Μπορει αν τουπε η Τζεμα οτι η Ταρα παει να την κανει αλλα ειναι too much

γενικα ο sutter μπουκωνει καθε επεισοδιο κυνηγητα,πιστολιδια δεν υπαρχει στιγμη ηρεμιας συνεχεια στο τρεξιμο
δεν τους βλεπεις πια να κανουν κατι νορμαλ εκτος MC

και ολοι οι χαρακτηρες οτι κανουν γυρναει γυρω απο τον Τζαξ
δεν ειναι ζωη αυτη :grin:

NoRmita
8 Δεκεμβρίου 2012, 11:19
Μου άρεσε το επισόδειο. Δεν ήταν όπως τα άλλα φινάλε αλλά ήταν καλό.
Για τον Κλέι δεν το περίμενα καθόλου... Good luck there, αλλά νομίζω ότι πάλι θα την γλιτώσει.
Ο Τιγκ πίστευα ότι θα πεθάνει αλλά ευτυχώς τη γλίτωσε. Δεν ήταν πάντως πασιφανές ότι θα το κάνει αυτό ο Jax. Κάθε βλέμμα του στο Τιγκ σε όλη της σεζόν έσταζε αηδία.
Η Τάρα αδικείται τόσο πολύ..... :(

Το σκέφτηκα και εγώ αυτό. Και δεν μου φαίνεται απίθανο έτσι όπως έχει γίνει ο Jax.:/
H τελευταία σκηνή φυσικά παραμέμπει στο φινάλε της προηγούμενης season που η Τάρα ήταν η "κυρία" του σπιτιού και τώρα πάλι αντιστράφηκαν οι ρόλοι..
Τζέμα σιχαμένη επιεικώς, σαν γριά τσατσά έχει καταντήσει!:mad:

savvas999
8 Δεκεμβρίου 2012, 14:53
Εγώ το βρήκα πολύ καλό το φινάλε.

Καταρχάς είδα την πραγματική Τζέμα (που δεν μου αρέσει σαν χαρακτήρας btw) να επιστρέφει και να μην χάνει ούτε λεπτό να δείξει την δύναμη της. Λογικό μετά την ικανοποίηση που ένιωσε όταν ο Κλέι πήγε φυλακή. Τώρα αν αυτή έδωσε την Τάρα... Παίζει αρκετά, δεν το αποκλείω.

Επίσης εγώ είχα πιστέψει ότι όντως ο Τζάξ πρόδωσε τον Τιγκ. Ούτως η άλλως ο Τιγκ ήταν το δεύτερο χέρι του Κλέι και έκαναν διάφορες μαλακίες μαζί. Με εξέπληξε ευχάριστα που επέστρεψε να τον βοηθήσει και ότι σκότωσαν επιτέλους και τον Πόουπ. Πάντα ήμουν κάπως ''seriously? έχουν γαμήσει το κλαμπ και ο τζαξ πάει και συνεργάζεται μαζί του?". Tελικά ήταν όλα σχεδιασμένα και πήρε εκδίκηση για τον Όπι (rip).

Τι δεν μου άρεσε... Το σχέδιο του Τζάξ ήταν ΤΡΟΜΕΡΑ ριψοκίνδυνο. Έχασε λίγο από ρεαλισμό εκεί. Τώρα τι δεν μου άρεσε προσωπικά; Η τελευταία σκηνή που ο Τζαξ επιλέγει και πάλι την μάνα του για να προσέχει τα μωρά. Πφφ

Γενικά μια αρκετά εώς πολύ καλή σεζόν με δυνατές αλλά και κάποιες χλιαρές στιγμές. Περιμένουμε την 6η σεζόν.

anthony_88
8 Δεκεμβρίου 2012, 22:05
Σαφως και ηταν πολυ καλο το φιναλε. Την πρεμουρα του Μπομπι δεν την καταλαβαινω. Ο Τζαξ θα σωσει τους γιους. Αν οχι, θα πεθανει μαχομενος. Δεν υπηρχε καλυτερη συγκυρια για να μπουνσ το σωστο δρομο και ο Μπομπι διαφωνει με τις πρακτικες του;
Παμε τωρα στα υπολοιπα. Οτι και να λεμε για τη σειρα, θα μας λειψει μεχρι να αρχισει η 6η σεζον. Και οταν τελειωσει, θα ειναι μια απο τις σειρες που αγαπησαμε τη διαδρομη περισσοτερο απο ο,τι τον προορισμο.

Hrisa76
9 Δεκεμβρίου 2012, 00:32
Γενικώς δεν μου άρεσε η φετινή σεζόν. Ναι μεν δυνατες ερμηνείες αλλά έχει βαρύνει τόσο πολύ που με κουράζει. Θα προτιμούσα η επόμενη σεζόν να είναι η τελευταια.

Νομίζω ότι όλο αυτό με την Ταρα είναι συνωμοσία μάνας-γιου. Δεν τον είδα να ταράζεται ιδιαίτερα. Έτσι αυτή τη στιγμή έχουν φύγει μ' ένα σμπάρο 4 τρυγώνια.

Τζέμα ΕΛΕΕΙΝΗ.

smallville
10 Δεκεμβρίου 2012, 16:12
Πολύ καλό επεισόδιο. Σιχάθηκα με τον Ότο όταν έκοψε την γλώσσα του.
Πολύ έξυπνο το κόλπο του Τζαξ για να καθαρίσει τον Πόουπ αν και φάνηκε πως κάτι δεν πάει καλά μιας που το δεξί χέρι του Πόουπ, ο Όγκουστ δεν ήταν στην συνάντηση. Επίσης έξυπνο ήταν και η ενοχοποίηση του Κλέι για τον φόνο από τον Τζαξ. Θα έχει ενδιαφέρον να δούμε αν τελικά την γλυτώσει. Όσο για την Τζέμα, αν είναι τελικά αυτή πίσω από την σύλληψη της Τάρα, ένα έχω να πω... ΣΤΑ ΤΡΕΝΑ!

GREG
19 Δεκεμβρίου 2012, 09:09
Θεωρώ ότι η σεζόν έκλεισε με υπερβολικά εύκολο τρόπο για τον τζαξ, δεν γίνεται ο σούπερ μαφιόζος πόουπ να την πατάει έτσι όταν έχει επιβιώσει για χρόνια σε τέτοιο περιβάλλον και επίσης η παγίδευση του κλέι επίσης τραβηγμένη για να σταθεί.

jack1987
20 Δεκεμβρίου 2012, 09:15
Αρκετά καλό το επεισόδιο αλλά κάποιες ευκολίες ήταν χτυπητές.Ειδικά με τον Πόουπ.Δεν θα γράψω κάτι άλλο για το επεισόδιο μιας και τα περισσότερα έχουν αναφερθεί απο τους προηγούμενους φίλους/ες.

Δεν ήταν άσχημη σεζον αλλά σίγουρα δεν την λες και από τις καλύτερες της σειράς.Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι δεν βλέπω πως μπορεί να συνεχίσει η σειρά στα επίπεδα που μας έχει συνηθίσει,αν πάει για 7η χρονιά.Ακόμα και για την 6η θα κρατήσω μικρό καλάθι.Ειδικά αν την γλιτώσει ο Κλέι για άλλη μια φορά, θα είναι μεγάλο λάθος.Το ξέρω ότι είναι άπο τους σημαντικούς χαρακτήρες της σειράς αλλά αν την γλιτώσει για 2η συνεχόμενη σεζον προβλέπω να έχουμε πάλι τα ίδια,Κλέι vs Τζαξ.

hakinen
20 Δεκεμβρίου 2012, 14:29
Οι πρώτες 2-3 σεζόν ήταν εως και πολύ καλές. Μετά άρχισε η κατηφόρα που κατέληξε σε γκρεμό. Κρίμα.

freedoom
1 Ιανουαρίου 2013, 16:25
Αρκετά, ως πολύ καλό το φινάλε, με έναν Τζαξ να μας εκπλήσσει ευχάριστα σε όλη τη σαιζόν. Όπως αναγνώρισε κι ο βοηθός του Πόουπ, τα πέτυχε όλα, τα εκδικήθηκε όλα και εξασφάλισε και το μέλλον της Λέσχης. Μ' αρέσει πολύ αυτό στον χαρακτήρα του Τζαξ, ότι δε συγχωρεί τίποτα, ότι βάζει την τιμή της Λέσχης, πάνω από όλους και όλα!:respect:

Τη φάση με τον Τιγκ δεν την περίμενα. Όπως έχω ξαναπεί, τους πάω όλους με χίλια, εκτός από τον Κλέι και δε θα άντεχα να δω να φεύγει άλλο ένα μέλος, μετά τον Όπι και όσους έχουν προηγηθεί.

Η σκηνή με τον Ότο είναι συγκλονιστική!:shock: Επίσης, η σκηνή που μας δείχνουν το νέο σερίφη, στο δωμάτιό του, με όλα τα όπλα απλωμένα στο κρεβάτι είναι και ένα hint για την ιδιοσυγκρασία του, ότι και καλά δεν κολώνει πουθενά, μέχρι να πετύχει αυτό που θέλει. Ίσως να είναι ένας από τους "vilains" της νέας σαιζόν.

Η φυλάκιση της Τάρα δε με εκπλήσσει σεναριακά, γιατί σε μια δραματική σειρά, αποκλείεται να έκλεινε η σαιζόν με όλα θετικά για τους πρωταγωνιστές. Παρά τις προσπάθειες του Τζαξ, κάτι έπρεπε να γίνει για να υπάρξουν νέα προβλήματα για τη συνέχεια.

Όμως η Τζέμα έκανε τα δικά της και η Τάρα πάει φυλακή...
Δεν είμαστε σίγουροι ότι εξαιτίας της παρέμβασης της Τζέμα, η Τάρα πάει φυλακή. Το βλέμμα της στο τέλος, όπως την κοιτάει στο περιπολικό, είναι διφορούμενο. Πιο πολύ του τύπου: "Πώς και την μπουσουριάσανε αυτή; Όχι ότι μας χαλάει κιόλας!":P

Για τον Κλέι δεν το περίμενα καθόλου... Good luck there, αλλά νομίζω ότι πάλι θα την γλιτώσει.
Εγώ περίμενα να μας δείξουν την ολική πτώση του Κλέι μες στο επεισόδιο, αλλά αυτό δεν έγινε κι απ' ότι κατάλαβα ο Σάτερ θα μας κρατήσει έναν από τους βασικούς πρωταγωνιστές ζωντανό. Εκτός κι αν γίνει σαν τον Όπι, που πέθανε άδικα στο 3ο μόλις επεισόδιο και ξεφορτωθούμε τον Κλέι, με το που ξεκινήσει η 6η σαιζόν.

Καταρχάς είδα την πραγματική Τζέμα (που δεν μου αρέσει σαν χαρακτήρας btw) να επιστρέφει και να μην χάνει ούτε λεπτό να δείξει την δύναμη της. Λογικό μετά την ικανοποίηση που ένιωσε όταν ο Κλέι πήγε φυλακή. Τώρα αν αυτή έδωσε την Τάρα... Παίζει αρκετά, δεν το αποκλείω.
Εγώ πιστεύω πως το νέο πρόσωπο, ο συνταξιούχος σερίφης είναι πίσω από τη φυλάκιση της Τάρα. Θεωρώ αδιανόητο να επέμβει η Τζέμα κι αν το έκανε, όταν θα αποκαλυφθεί, ποιος θα τη σώσει, ο Νίρο;!

Σαφως και ηταν πολυ καλο το φιναλε. Την πρεμουρα του Μπομπι δεν την καταλαβαινω. Ο Τζαξ θα σωσει τους γιους. Αν οχι, θα πεθανει μαχομενος. Δεν υπηρχε καλυτερη συγκυρια για να μπουνσ το σωστο δρομο και ο Μπομπι διαφωνει με τις πρακτικες του;

Ο Μπόμπι θαυμάζει το μυαλό του Τζαξ κι αυτά που πέτυχε όντας στην προεδρία, αλλά απ' ότι κατάλαβα, δεν αντέχει να βλέπει άλλους (εκδικητικούς) σκοτωμούς. Γι' αυτό δεν ήθελε να σκοτώσουν και τον ξάδερφο του Μπάσταρδου, που σκότωσε στη φυλακή τον Όπι. Σαν να κουράστηκε απ' όλα αυτά και όλους τους σκοτωμούς, γι' αυτό και αποσύρεται.

Γενικά η 5η σαιζόν ήταν αρκετά καλή, αλλά επικεντρώθηκε πολύ στην εσωτερική διάλυση της λέσχης. Πάνε οι παλιές καλές εποχές, που η Λέσχη μεγαλουργούσε. Προς στιγμήν, μου ήρθαν στο μυαλό, μνήμες από The Shield, όπου
σαιζόν με τη σαιζόν βλέπουμε την κυριολεκτική διάλυση της Strike Team, μέχρι να μείνει στο τέλος μόνο ο Μάκι. Ομολογώ, πως αν και είναι λογική αυτή η πτώση, από τη στιγμή που είναι outlaws, όπως λέει κι ο Τζαξ, θα ήθελα κάτι διαφορετικό από την προφανή αυτή κατάληξη.

darko_wicked
6 Μαΐου 2013, 20:42
το βρήκα εξαιρετικό. Καταρχάς μέχρι να δούμε το πιστόλι του Κλέι δεν ήμουν σίγουρος αν ο Τζαξ το είχε προσχεδιάσει ή το αποφάσισε εκείνη τη στιγμή. Όπως επίσης το ίδιο ένιωσα και για την Τζέμα, δεν ήμουν σίγουρος οτι θα φύγει τελικά με τον Κλέι, και ο σερίφης της έδωσε μια βοήθεια να αποφασίσει. Όσο διαβάζω τους απο πάνω πάντως μου έρχεται πιο λογικό πίσω απο τη σύλληψη να είναι ο Τζαξ με την Τζέμα. Και φυσικά μπράβο στον Σάτερ που δεν έστειλε τον Κλέι αδιάβαστο, κατά την άποψη μου ο Πέλμαν σε ένα μεγάλο ποσοστό είναι η σειρά.

t0ny3
5 Αυγούστου 2013, 13:21
Sutter ψυχακια την βρισκεις με τον Οτο;

Το βρηκα πολυ εξυπνο το twist με τον Ποουπ, το πως σχεδιασε ο Τζαξ να μην προδωσει τον Τιγκερ, να του δωσει την ευκαιρια να παρει εκδικηση για την κορη του, αλλα και ταυτοχρονα εριξε το φταιξιμο στον Κλει. Εγω προσωπικα το πιστεψα οτι προδωσε τον Τιγκερ, αφου ηταν και δεξι χερι του Κλει! Ειχα τις αμφιβολιες μου και φετος πως θα την γλυτωσει ο Κλει, αλλα ευτυχως κατα καποιο τροπο τιμωρηθηκε. Βεβαια θα ηθελα να φυγει απο τα χερια του Τζαξ, αλλα δεν γινοταν με τις εξελιξεις. Πιστευω πως επρεπε να δουμε την κινηση της επικυρηξης του στο φιναλε και οχι να το αφησουν ανοιχτο για του χρονου.

Γενικα περιμενα λιγο πιο badass τον Ποουπ, ετσι πως μας το παρουσιασαν στην αρχη και περιμενα μεγαλυτερα μπλεξιματα μαζι του. Επελεξαν ομως να ασχοληθουμε περισσοτερο με τους Νομαδες και το σχεδιο του Κλει. Ο Μπομπι δεν μπορω να καταλαβω τι ζορι τραβαει, ωραιος σαν VP, αλλα ξερονατς τι εκανε ο Κλει και χωρις αποδειξεις, μου φαινεται υπερβολικος. Η εξελιξη με την ταρα δεν ξερω αν μου αρεσε. Δεν καταλαβα αν η Τζεμα τελικα την προδωσε ή αν ο Donal Logue (αλλο ενα εξαιρετικο guest για τη σειρα) βρηκε τροπο να τη παγιδεψει.

Ο Jimmy Smits ηταν υπεροχος σε ολη τη σεζον και εδωσε αλλον αερα στη σειρα, απο τα καλυτερα guests της σειρα και απο τους πιο ενδιαφερον χαρακτηρες.

Σε γενικες γραμμες ηταν καλη σεζον, αν και η προηγουμενη νομιζω μου αρεσε πιο πολυ επειδη ειχε πολλα μπλεξιματα με CIA, FBI, RICO. Ειχε μερικα σκαμπανευασματα, αρκετες τολμηρες κινησεις και twist. Περιμενω τη νεα σεζον, πως να το κανω τη σειρα την αγαπω και ειναι απο τις καλυτερες on air για μενα.

ATHENA1971
23 Αυγούστου 2013, 16:29
Sutter ψυχακια την βρισκεις με τον Οτο;

Το σκέφτηκα πολλές φορές σε αυτή τη σεζόν, είναι σαν να έχει κρατήσει για τον εαυτό του, ένα κομμάτι διεστραμένο, για να διασκεδάζει κι αυτός λίγο.
Σε αυτό το επεισόδιο, έπιασα τον εαυτό μου να έχω σφίξει τα δόντια μου, να κλείνω τα μάτια μου..... πότε;;; Όταν ήρθε η ώρα να καταθέσει ο σάτερ!!! έλεγα "τί θα κάνει, Θεε μου, τι θα κάνει....".. :sweat::sweat::sweat::sweat:
Όπως και όταν σκότωσε τη νοσοκόμα. Όταν έλεγε στην τάρα "δώσε μου το σταυρό", Έλα πιο κοντά", "βάλτον στο λαιμό μου", "κοντά στην καρδιά μου"...... γύρισα από την άλλη, σαν να έβλεπα θρίλερ....
Συμφωνώ με Hrisa76, νομίζω κι εγώ ότι είναι συνωμοσία jacks-gema. Δυστυχώς. Ίσως να θύμωσε που δεν του το είχε πει....

baspav
17 Ιανουαρίου 2014, 09:30
Τα ίδια Παντελάκη μου, τα ίδια Παντελή μου. Σε ελεύθερη μετάφραση "τα ίδια Jaxάκη μου, τα ίδια Jax μου."

Αρκετά, ως πολύ καλό το φινάλε, με έναν Τζαξ να μας εκπλήσσει ευχάριστα σε όλη τη σαιζόν. Όπως αναγνώρισε κι ο βοηθός του Πόουπ, τα πέτυχε όλα, τα εκδικήθηκε όλα και εξασφάλισε και το μέλλον της Λέσχης. Μ' αρέσει πολύ αυτό στον χαρακτήρα του Τζαξ, ότι δε συγχωρεί τίποτα, ότι βάζει την τιμή της Λέσχης, πάνω από όλους και όλα!:respect:

Θα διαφωνήσω κάθετα φίλε μου γιατί εμένα ο Jax με εξέπληξε ΔΥΣΑΡΕΣΤΑ. Όπως είπε και ο Opie, το σφυρί διαφθείρει. Σχεδόν 4 σαιζόν (παρά 1-2 επεισόδια) βλέπαμε τον Jax να θέλει να κάνει τη διαφορά. Να γράφει σημειώσεις, να διαβάζει τις σημειώσεις του πατέρα του, να λέει ότι θέλει να ξεφύγει από αυτά και να μην πέσει στα ίδια λάθη. Να συμμετέχει μεν σε δολοφονίες και παράνομες δραστηριότητες αλλά να θέλει να ξεφύγει κάποια στιγμή από αυτά ΑΛΛΑ τελικά να μην κάνει την μεγάλη κίνηση. Τον βλέπαμε να θέλει να είναι η φωνή της λογικής. Στην 5η σαιζόν είδαμε έναν Jax εντελώς διαφορετικό. Με το σφυρί στο χέρι να τον διαφθείρει περισσότερο (είναι γλυκιά η πουτ@ν@ η εξουσία) και να κάνει ένα σωρό πράγματα πίσω από την πλάτη του club. Μπορεί μεν να ήθελε να εξασφαλίσει το μέλλον του club αλλά έκλεινε τη μία τρύπα (με όχι τόσο καλό τρόπο) και άνοιγε άλλες. Ο Jax που συμπάθησα τις 4 σχεδόν σαιζόν για μένα χάθηκε. Ναι μεν έμαθε πολλά συγκλονιστικά στοιχεία αλλά αυτό δεν του δίνει άλλοθι για δολοφονίες εν ψυχρώ. Δεν μας είχε συνηθίσει σε τέτοια ο Jax.
Απορώ πραγματικά τι νόημα έχει το table και η ψηφοφορία. Ψηφίσαν να χάσει το δερμάτινο ο Clay ομόφωνα. Οκ, έγινε. Στην ψηφοφορία δεν πέρασε να σκοτώσουν τον Clay. Και τι έκανε ο Jax; Αγνόησε τελείως την ψηφοφορία και έκανε του κεφαλιού του. Όπως για αρκετά δεν ενημέρωνε κανέναν. Ούτε καν τον VP.

Η σκηνή με τον Tig έχει 2 εξηγήσεις: αν στο σενάριο ήταν σχεδιασμένο από τον Jax τότε έγινε προχειροδουλειά όλη η σκηνή. Όπως πολύ σωστά είπε ένας εδώ, για έναν αρχιμαφιόζο όπως τον Pope ήταν πολύ πρόχειρα στημένο το σκηνικό. Αν το σενάριο έλεγε ότι το σκέφτηκε τελευταία στιγμή, ερχόμαστε σε ένα ακόμη λάθος του Jax.

Tara: Θα συμφωνήσω με τον freedom που είπε πως η Gemma είχε ένα βλέμμα "Πώς και την μπουσουριάσανε αυτή; Όχι ότι μας χαλάει κιόλας!" Για μένα 3 τα σενάρια: ή κάνει την πάπια η Gemma, ή έχει γίνει από τον Jax (με ή χωρίς την συνεργασία της Gemma) ή έγινε από τον πρώην marshal. Αυτή είναι μία από τις τραγικές φιγούρες του SoA. Σε αυτή την σαιζόν (και στον τέλος της 4ης) μας έδειξε έναν χαρακτήρα διαφορετικό, προφανώς την Gemma στα νιάτα της, και προτίμησε τον εγωισμό και το ποιος θα έχει τον πάνω χέρι στον Jax (αυτή ή η Gemma) από το να ξεκουπιστεί να φύγει από όλα αυτά τα σκ@τ@. Μεγάλο λάθος της να βοηθήσει τη λέσχη με τον Otto.

Στα ευχάριστα της σαιζόν η παρουσία του Nero (δεν ήξερα ότι ήταν ο Miguel στο Dexter και χάρηκα που αδυνάτισε και λίγο) και η λογική φωνή του club που κανείς δεν άκουγε, ο Bobby. O Nero αν συνεχίσει με το club και την Gemma οδηγείται στην καταστροφή. Ο Bobby έκανε ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ που έβγαλε το VP. Τι νόημα έχει να είσαι VP όταν δεν σου λέει τίποτα ο President.

H Gemma τα ίδια και τα ίδια. Θα πρέπει λίγο να αλλάξει όλο αυτό γιατί αν συνεχίσει και στην 6η θα γίνει βαρετό (όπως αν συνεχίσει ο Jax να λέει ότι θέλει να αλλάξει).

Η Winter Ave Zoli, aka Lyla είναι μια κούκλα. Πολύ πιο όμορφα με νορμάλ ρούχα (όσο την έδειξε) παρά ντυμένη για τσόντες.

H μουσική στη σαιζόν για μία ακόμη φορά τα σπάει μαζί με τις σκηνές.

Αυτός ο ψυχάκιας που σκέφτηκε τη σκηνή με τον Otto (σίγουρα ο ίδιος ο Sutter) πρέπει να είναι πολύ ψυχάκιας και έξυπνος ταυτόχρονα. Γενικά παίζοντας ελάχιστα, έχει τέτοιες σκηνές που σου μένει σαν χαρακτήρας.

Γενικά η σαιζόν ήταν πολύ καλή σε ένταση και διάρκεια. Απλά όπως είχε επισημάνει κάποιος στην 4η, δεν έκανε τη μεγάλη κίνηση. Και αφού δεν έκανε τη μεγάλη κίνηση για μένα θα έπρεπε τον σενάριο να μην έχει Jax καθόλου στην 5η, να την έχει κάνει αηδιασμένος και πιστός στις απόψεις του όταν αποκαλύφθηκε όλο (σχεδόν) το παρασκήνιο με τον πατέρα του και να γυρίσει στην 6η ή στην 7η να αλλάξει το club. Δεν θα τον χάναμε τελείως, μιας και είναι κεντρικό πρόσωπο της σειράς, θα μας έδειχνε τη ζωή του όπου πήγαινε. Ούτε αυτό το τόλμησε. Σαν δραματική σειρά θα καταλήξει σαν το Shield και το BB μου φαίνεται. Ελπίζω η 6η και η 7η να κάνουν τη διαφορά.

Έστερ
2 Σεπτεμβρίου 2017, 20:39
Μετά το κράξιμο που έριξα στη σειρά στα μέσα της σεζόν, οφείλω να της βγάλω το καπέλο για τα τελευταία επεισόδια. Επιτέλους, επανήλθε στα γνωστά στάνταρ της με τις ανατροπές της, τις ουσιώδεις σκηνές και γενικότερα το όλο ιδιαίτερο της κλίμα που είχε χτίσει στις πρώτες σεζόν.
Ευτυχώς που δεν άφησε ο Τζαξ τον Τιγκ να πεθάνει γιατί δε θα του το συγχωρούσα. Μπορεί να είναι στιγνός δολοφόνος ο Τιγκ και αγριάνθρωπος, αλλά είναι ψυχάρα κατά βάθος και μεγάλη αδυναμία μου. Η Τζέμα γίνεται όλο και πιο μισητή όσο περνάνε τα επεισόδια. Το ότι θα έφτανα σε σημείο να λυπηθώ τον Κλέι δεν το περίμενα, αλλά πραγματικά ειδικά με την προδοσία της Τζέμα τον λυθήθηκε η ψυχή μου. Βέβαια, τα ίδια είχε κάνει η άλλη και με τον πρώην άντρα της που συνωμότησε για να τον φάνε, οπότε δεν θα έπρεπε να κάνει εντύπωση στον Κλέι... δεν αλλάζει ο άνθρωπος. Τέλος, η Τάρα πληρώνει άσχημα την επιλογή της να μείνει με κάθε κόστος στο Τσάρμινγκ, αντί να πάρει τα παιδιά της και να ξεκουμπιστεί, κάτι που θα έπρεπε να είχε κάνει εδώ και πολύ καιρό.
Γενικότερα, νομίζω πως η σεζόν έκανε μια τεράστια κοιλιά στη μέση της, η οποία όμως εξαφανίστηκε προς το τέλος όπου προσωπικά απόλαυσα τα επεισόδια. Συνεχίζω με την 6η δυναμικά :oops: