PDA

Δείτε τη Πλήρη Έκδοση : Spartacus 3x01 - Enemies of Rome

GTVSBot
26 Ιανουαρίου 2013, 03:00
Σειρά : Spartacus
Σαιζόν : 3
Επεισόδιο : 1
Τίτλος : Enemies of Rome

Κανάλι : StarZ

Περίληψη :

Η στρατιά του Σπάρτακου έχει πολλαπλασιαστεί και πλέον αρχίζει τις επιθέσεις της στη Ρώμη...

theo58
26 Ιανουαρίου 2013, 15:04
Δωσε αιμα και πονο Σπαρτακε. Μεγαλη επιστροφη της σειρας. Και η τελευταια σεζον φαινεται οτι θα τα σπαει.

fotinit17
26 Ιανουαρίου 2013, 15:40
Πωπω, μου είχε λείψει η σειρά πάρα πολύ τελικά! Εξαιρετική η επιστροφή της, ο Σπάρτακος τα έχει πάρει στην κράνα :P Ωραίοι και οι υπόλοιποι "στρατηγοί" του, Αγκρον, Γκανικους και Κρίξους! Τεράστια ανανέωση η Ναέβια! :thumbsup1

Ωραίος και ο νέος αντίπαλος για τον στρατό του Σπαρτακου φέτος. Φαίνεται να έχει ζουμί η ιστορία!!!

Πάμε δυνατά για τη συνέχεια!!!!:yahoo::yahoo::yahoo:

Reben
26 Ιανουαρίου 2013, 15:41
Δυνατό ξεκίνημα, πιστό στο ύφος της σειράς με όλα τα καλούδια που έχει να προσφέρει. Στιλιζαρισμένες μάχες με τη γνωστή κίνηση της κάμερας και τη φωτογραφία που κάνουν το αίμα να ξεπηδά απ' την οθόνη. Γερές δόσεις σπλατεριάς και καφρίλας, άφθονο γυμνό και τολμηρές σκηνές σεξ.

O Σπάρτακος με τους οπλαρχηγούς του ετοιμάζονται για τον μεγάλο πόλεμο με την πανίσχυρη Ρώμη, έχοντας στο πλευρό τους χιλιάδες επαναστάτες που εμπνευσμένοι απ΄τον απελευθερωτικό αγώνα είναι έτοιμοι να αποτινάξουν το μαστίγιο του δυνάστη τους.

Την επανάσταση αυτή τη φορά καλείται να καταπνίξει ο Μάρκους Κράσσους, ένας εύπορος Ρωμαίος, ικανότατος μαχητής και σκληροτράχηλος, με ισχυρό κώδικά τιμής, που δεν είναι διατεθειμένος να κάνει τα ίδια λάθη υποτιμώντας τους αντιπάλους του. Φοβερός χαρακτήρας που σε αναγκάζει με τον τρόπο του να τον σέβεσαι και να τον υπολογίζεις. Με διαφορά ο καλύτερος εκπρόσωπος του αντίπαλου δέους που είδαμε μέχρι στιγμής. Και με τον Ιούλιο Καίσαρα στο πλευρό του, όλα δείχνουν πως μπαίνουμε στην τελευταία σαιζόν με τις καλύτερες προϋποθέσεις.

Αν και ξεκίνησα τη σειρά κρατώντας μικρό καλάθι και θεωρώντας το όλο πακέτο αρκετά ευτελές και ρηχό για τα γούστα μου, κατάφερε τελικά να με κερδίσει. Δεν έχω αλλάξει γνώμη, ούτε θεωρώ πως παρακολουθώ κάτι βαθύ και ψαγμένο. Το Spartacus όμως είναι απ' τις πιο τίμιες σειρές που κυκλοφορούν. Σου λέει απ' την αρχή τι είναι, και αν γουστάρεις θα περάσεις καλά μαζί του.

Υπάρχει όμως και κάτι σε αυτή τη σειρά που μου έχει πάρει τα μυαλά απ' την αρχή και δεν το χορταίνω με τίποτα. Αναφέρομαι στη γλώσσα που μιλούν οι χαρακτήρες. Δεν έχω τις απαραίτητες γνώσεις για να το αναλύσω σε βάθος, αλλά πραγματικά έχουν καταφέρει κάτι πολύ σπουδαίο. Ένα υπέροχο μείγμα Αγγλικών και Λατινικών, με αυτό το ιδιόμορφο συντακτικό που τοποθετεί με ανορθόδοξο, σχεδόν ποιητικό τρόπο τις λέξεις μες τις προτάσεις. Υπάρχει μια ευγένεια στο λόγο τους, που κάνει ακόμη και τις προσβολές να μοιάζουν με στίχο βγαλμένο απο ποίημα του Σαίξπηρ. Και προσδίδει στους χαρακτήρες, ακόμη και στους πιο βάρβαρους και θεωρητικά αμόρφωτους, ένα διανοητικό επίπεδο που εμένα προσωπικά με συναρπάζει.

Hrisa76
26 Ιανουαρίου 2013, 16:20
Βαζω pause στο 28ο λεπτό για να πω οτι χαίρομαι πολύ που ο Λιαμ βρήκε τα πατηματα του και πλέον είναι καλός στον ρόλο. Ακουσε πολλά απο πολλούς απο εμάς αλλά μας διαψεύδει και μπραβο του και μαγκιά του.
Κι επίσης, ΛΑΤΡΕΜΕΝΗ Ναεβια. Η αλλαγή παρόλο που έγινε υποχρεωτικά, βγήκε σε καλό.

Στην ιδια σκηνή Σπαρτακος, Αγκρον, Κριξους και Γκανικους. Διαολε είναι σχεδόν φαντασίωση αυτη η σκηνή. :oops: ;)

Ωραιο πρωτο επεισόδιο. Μου ειχε λείψει η σειρα.

kKKK
26 Ιανουαρίου 2013, 16:42
Δυνατή αρχή. Δράση, βία, σεξ και πολιτική. Τα είχε όλα στον υπερθετικό. Όλα όσα περίμενα δλδ απο τη σειρά.

Μου άρεσε που έδειξε ότι ο στρατός του Σπάρτακου μεγάλωσε σε βαθμό που υπάρχουν άνθρωποι που δεν ξέρουν ποιός είναι αλλά επίσης μου άρεσε που ο δρόμος του Σπάρτακου αμφισβητείται απο πολλούς.

Στην αρχή με ξένισε λίγο το ότι έπρεπε να γνωρίσουμε απο την αρχή νέους "κακούς" και γενικά νέους χαρακτήρες, αλλά μέχρι το τέλος μπήκα στο κλίμα.
Ο Μάρκους Κράσσους σε αντίθεση με τους προηγούμενους "κακούς" που ήταν γλοιώδη φιλήδονα και σεξοδιεστραμμένα ανθρωπάκια, είναι άνθρωπος με τιμή αλλά και στρατηγική σκέψη και φυσικά εκπαιδευμένος ως μονομάχος. Φυσικά έτσι πρέπει να παρουσιαστεί τηλεοπτικά
ο άνθρωπος που θα σκοτώσει τον Σπάρτακο και την παρέα του.

Άντε καλή αρχή και φέτος και ελπίζω να έχουμε μια ανάλογα καλή συνέχεια και ένα επικό φινάλε.

blackys88b
26 Ιανουαρίου 2013, 23:12
Επικη πρεμιερα...με βια, σεξ, μπολικες μαχες αλλα και τον νεο κακο που οπως ειπε και ο ΚΚΚΚ μοιαζει να ειναι ο αληθινος ανταγωνιστης της σειρας..!!! τιμιος και εξυπνος...η σκηνη με το σκλαβο ηταν φυσικα πολυ ενδιαφερον...!!! φυσικα δεν γνωριζω πως ηταν ο χαρακτηρας στην ιστορια και μιλω παντα για τη τηλεοπτικη του μορφη..!!!

TiMasLes
26 Ιανουαρίου 2013, 23:16
Πολύ ωραία πρεμιέρα, ακριβώς ότι περιμένεις από την σειρά. Πάμε δυνατά

iasonkolak
27 Ιανουαρίου 2013, 11:35
kaki seira niaou

firebreath
27 Ιανουαρίου 2013, 13:09
Πολυ καλη η αρχη της σεζον.
Αυτο που κραταω ειναι οτι ο Κράσσους ειναι ενας σοβαρος αντιπαλος.
Σεβεται το Σπαρτακο ειναι εκπαιδευμενος και εχει σωστη λογικη και στρατηγικη.
Η σεζον αν συνεχισει σε αυτο το ρυθμο θα ειναι εξαιρετικη.

dimitrisx88
27 Ιανουαρίου 2013, 14:44
Άριστη η πρεμιέρα.. τα είχε όλα!
Όλοι τους Spartacus, Gannicus, Crixus ακόμα και ο Agron ξεχώριζαν κ έδωσαν την κατάλληλη "χροιά" που έπρεπε στο επεισόδιο.
Ακόμα και η Naevia άφησε το στίγμα της.Πολύ την λάτρεψα στην πρεμιέρα!!!
Ο Crassus μ'άρεσε ως άξιος αντίπαλος του Σπάρτακου. Σέβεται τον Σπάρτακο..Όσο για το κακομαθημένο τον μικρό καλά του ξηγήθηκε..

Πάμε για μια αριστουργηματική τελευταία σεζόν...

bill667
27 Ιανουαρίου 2013, 21:17
Πολύ ωραία και μεστή η πρεμιέρα. Δεν ξέρω πολλά για τον θρύλο και ομολογώ ότι ο συγκεκριμένος εχθρος του Σπάρτακου αποτέλεσε ευχάριστη έκπληξη για μένα. Αξιοπρεπεστατες επισης ηταν οι μάχες μεγάλης κλίμακας. Περιμένω τη συνέχεια...

oasic1988
27 Ιανουαρίου 2013, 22:33
http://www.greektvsubs.gr/http://i50.tinypic.com/2r6yyyu.gif

Σεβασμός στον Μάρκους Κράσσους. Μέσα σε ένα επεισόδιο με έκανε να πιστέψω ότι οι πιθανότητες να ηττηθεί ο Σπάρτακος είναι τεράστιες. Πανέξυπνος, με ηθικό κώδικα και με βασικό πλεονέκτημα το ότι δεν θεωρεί τον εαυτό του ανώτερο του αντιπάλου. Το χρήμα δεν μετράει στο πεδίο της μάχης και γούσταρα στη σκηνή που προκάλεσε τον δάσκαλό του σε μάχη, καλύτερα να πεθάνει προκειμένου να αποδείξει ότι δεν είναι άξιος να τους αντιμετωπίσει. Ο Μπατιάτους και ο Γλάβρος υποτίμησαν τον αντίπαλο, ο δεύτερος ήταν και ψιλοστόκος, και έφαγαν το κεφάλι τους. Έρχετε και ο Καίσαρας, χαμός θα γίνει.

Στην αρχή σκεφτόμουν πώς θα ήταν η σειρά χωρίς Οινόμαο, Λουκρητία, Ιλίθια, Άσουρ αλλά κατάφεραν και έδωσαν μία πολύ δυνατή πρεμιέρα που προμηνύει ένα επικό τέλος. Η μοναδική σειρά που συνδυάζει σκηνές βίας και σέξ με πλοκή και ίντριγκα με τόσο αριστοτεχνικό τρόπο. Και μπορεί να φαίνεται ότι είναι μία σειρά καθαρά για απόλαυση, όμως θεωρώ ότι μέσα από την επανάσταση των δούλων μπορεί να περάσει κι άλλα πράγματα στον τηλεθεατή. ΣΕΙΡΑΡΑ.

Πολύ ωραία η σκηνή που ο Γκάνικους αποκάλυψε τον έρωτά του για τη Μελίτα στον Σπάρτακο και είπε ότι συνεχίζει να πολεμάει για να τιμήσει τον Οινόμαο. Νομίζω ότι σε αυτή τη season θα δούμε την εξελιξή του σε κάτι παραπάνω από έναν πρωταθλητή μονομάχο, σε ηγέτη. Παραδόξως μου άρεσε και η Rihanna σε αυτό το επεισόδιο, πήρε τουλάχιστον την εκδίκησή της και ησυχάσαμε απ' την κλάψα της. Ήταν πολύ δυναμική αν και δεν βλέπω καλό τέλος για αυτήν και τον Κρίξο. Α και δώστε Κρίξο στο λαό!

Απλά γαμάτη η σκηνή της εισβολής του Σπάρτακου, του Κρίξου και του Γκάνικου στο στρατόπεδο των Ρωμαίων, έχουν μεγάλο ταλέντο στη δημιουργία σκηνών μάχης, προσκυνώ για τη σκηνή που ο Σπάρτακος αποκεφαλίζει του δύο στρατηγούς, αυτό θα πεί ποιοτική σπλατεριά. Αυτή ήταν ίσως και η πρώτη σκηνή που ένιωσα κάτι από τον Liam. Από την αρχή της δεύτερης season τον έβλεπα σαν διαφορετικό χαρακτήρα, χωρίς να με ενοχλεί η ερμηνεία του. Ακόμα και τώρα όμως όταν βλέπω τις σκηνές του σκέφτομαι τον Andy στη θέση του, κάτι που δεν νομίζω ότι θα αλλάξει ποτέ. Τραγική ειρωνεία πάντως...

[IMG]http://i45.tinypic.com/ddfhw6.gif

http://i50.tinypic.com/10wsmja.gif

Y.Γ.1 Στη σκηνή που μπαίνει η γυναίκα του Κράσσου, στην αρχή νόμιζα ότι ήταν η Ηλιθία.

Y.Γ.2 Ο Τιβέριος ψιλοJoffreyίζει.

Υ.Γ.3 Στο αρχικό πόστ ο Liam μου θυμίζει τον Rowan Atkinson για κάποιο λόγο. :lol:

hakinen
28 Ιανουαρίου 2013, 19:50
Πω πω!! Στα 4 πρώτα λεπτά η σπλατεριά ξεπέρασε ακόμα και τα συνήθη (υψηλά) στάνταρ των προηγούμενων σζ!!! Πολύ αίμα!!

Πάρα πολύ καλή πρεμιέρα. Πάμε γερά!!!

constadine
28 Ιανουαρίου 2013, 20:38
Άριστο το επεισόδιο !

Ο Μάρκους Κράσσους δείχνει δύσκολος αντίπαλος .
Η Naevia sexy και δυναμική .

Το μόνο "φόβο" που έχω είναι ότι είχαμε συνηθήσει ο Σπάρτακος και οι μονομάχοι του , λίγοι σε αριθμό να τα βάζουν με πολλούς περισσότερους .
Η κατα μέτωπο μάχη δυο στρατών νομίζω ,αν δεν δεν την δώσουν σωστά , δεν θα έχει την μαγεία των προηγούμενων σεζόν .

smallville
2 Φεβρουαρίου 2013, 16:44
Δεν περίμενα τίποτα άλλο από αυτή την σειρά.
Εξαιρετική πρεμιέρα η οποία δείχνει το πως θα κινηθεί η σαιζόν.
Απλά θα μαμεί και θα δέρνει και θα μας δίνει 45 λεπτά μεγάλης πόρωσης.
Ο Σπάρτακος στα καλύτερά του, όπως όλος ο στρατός του. Ο Κράσσος παρουσιάζεται
πολύ ωραία και μπορώ να πω πως μου αρέσει το στυλ του. Καλή αρχή και ακόμα καλύτερη συνέχεια.

edora
3 Φεβρουαρίου 2013, 23:29
Πόσο μου είχε λείψει η σειρά.

Μας βούτηξε κατευθείαν στα βαθιά. Εξαιρετικό επεισόδιο από όλες τις απόψεις.
Πολλή καλή η παρουσιάση του Κράσσου, μας δείχνουν ένα διαφορετικό είδος Ρωμαίου που μέχρι τώρα δεν το είχαμε συναντήσει. Του έδωσαν βάσεις και χαρακτηριστικά που θα δικαιολογήσουν την κατάληξη της σειράς.
Νομίζω πως η μάχη του με τον Hilarous ήταν επίτηδες έτσι δοσμένη ώστε να προϊδεάσει τον θεατή για το τέλος.

Από τους χαρακτήρες με την μαγελύτερη εξέλιξη η Νέβια, ποιος θα το περίμενε.... ειδικά όταν θυμάμαι το πως ξεκίνησε.

Εξαιρετική η σκηνή ανάμεσα σε Spartacus και Gannicus. Δεν θα την αναλύσω, ο διάλογος τα είπε όλα.

Θα συμφωνήσω με oasic, πολυ πιο πειστικός ο Liam πλέον, αλλά ο Andy δεν ξεχνιέται.

GEORGE77
19 Φεβρουαρίου 2013, 18:05
Πολύ δυνατό ξεκίνημα τη 3ης σεζόν. :)
Από το πρώτο επεισόδιο καταλάβαμε που θα κινηθούμε βλέποντας έναν ανταγωνιστικό και οξυδερκή αντίπαλο,τον Μάρκο Κράσσο..Χαίρομαι για την τριάδα Σπάρτακος,Γκάνικους,Κρίξος η οποία συνεχίζει ακάθεκτη..Τρομερή αλλαγή της Ναέβιας την οποία την περιποιήθηκαν λιγάκι :P.

Υπάρχει όμως και κάτι σε αυτή τη σειρά που μου έχει πάρει τα μυαλά απ' την αρχή και δεν το χορταίνω με τίποτα. Αναφέρομαι στη γλώσσα που μιλούν οι χαρακτήρες. Δεν έχω τις απαραίτητες γνώσεις για να το αναλύσω σε βάθος, αλλά πραγματικά έχουν καταφέρει κάτι πολύ σπουδαίο. Ένα υπέροχο μείγμα Αγγλικών και Λατινικών, με αυτό το ιδιόμορφο συντακτικό που τοποθετεί με ανορθόδοξο, σχεδόν ποιητικό τρόπο τις λέξεις μες τις προτάσεις. Υπάρχει μια ευγένεια στο λόγο τους, που κάνει ακόμη και τις προσβολές να μοιάζουν με στίχο βγαλμένο απο ποίημα του Σαίξπηρ. Και προσδίδει στους χαρακτήρες, ακόμη και στους πιο βάρβαρους και θεωρητικά αμόρφωτους, ένα διανοητικό επίπεδο που εμένα προσωπικά με συναρπάζει.

Θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου φίλε Reben.Από τα πρώτα επεισόδια το είχα προσέξει αυτό και μπράβο που το σημείωσες..Ούτε εγώ έχω τις γνώσεις να το αναλύσω περαιτέρω αλλά σίγουρα η παραγωγή της σειράς προσπάθησε να μας μεταφέρει στην τότε εποχή και πιστεύω ότι το έχει κάνει αρκετά καλά. :)

goggits
11 Μαρτίου 2013, 14:29
Φοβερή πρεμιέρα τα είχε όλα!!!
Ο στρατός του Σπάρτακου έχει μεγαλώσει πολύ και αυτό πιστεύω ίσως δημιουργήσει μετά προβλήματα...
Ο Κράσος πολύ καλός αντίπαλος φάνηκε και πιστεύω θα δούμε πολύ καλές μάχες...

t0ny3
22 Ιουνίου 2013, 23:04
Επικη πρεμιερα οπως αρμοζει στο Spartacus. Σεξ, βια, ποτα, αιμα και μαχες. 50 λεπτα απολαυσης! :clapping: