PDA

Δείτε τη Πλήρη Έκδοση : The Following 1x03 - The Poet΄s Fire

GTVSBot
5 Φεβρουαρίου 2013, 03:00
Σειρά : The Following
Σαιζόν : 1
Επεισόδιο : 3
Τίτλος : The Poet΄s Fire

Κανάλι : FOX

Περίληψη :

O Ρικ, ένας νέος οπαδός του Κάρολ, ακολουθεί πιστά συγκεκριμένες εντολές του τελευταίου. Ο Χάρντι και το FBI προσπαθούν να προβλέψουν τις κινήσεις του Ρικ οι οποίες οδηγούν σε ένα σοκαριστικό αποτέλεσμα. Εντωμεταξύ, η ζήλεια του Πολ για την σχέση της Έμα και του Τζέικομπ φθάνει σε οριακό σημείο, καθώς επίσης αποκαλύπτεται η σχέση του Χάρντι και του Κάρολ.

kKKK
5 Φεβρουαρίου 2013, 15:37
Καλό το επεισόδιο αν και πιο κάτω απο τ' άλλα δύο. Η ιστορία δεν εξελίσσεται και οι ανατροπές βγάζουν μάτι απο μακρυά. Αλλά ο ρυθμός της σειράς και ο Κέβιν Μπέικον ώς μπροστάρης, με κερδίζουν και συμβάλλουν στο να μη βαριέμαι.

Απο τις σημερινές ιστορίες τώρα. Περισσότερο απ' όλες μου άρεσε η ιστορία των στρέιτ δολοφόνων που "γκεοποιήθηκαν" και τώρα προσπαθούν να ξεφύγουν απο αυτό. Μου άρεσε το πώς δούλεψαν τους χαρακτήρες στη συγκεκριμένη ιστορία, έτσι ώστε οι αντιδράσεις τους να φαίνονται λογικές και συνεπείς.

Η ιστορία του Ρίκ και της συζύγου του με άφησε αδιάφορο. Σαν φίλλερ κομμάτι για να γεμίζει το επεισόδιο μου φάνηκε παρά σαν κεντρική ιστορία του επεισοδίου. Και η κορύφωση της ιστορίας ήταν σούπερ προβλέψιμη.

Η φλασμπάκ ιστορία του Ράυαν με τον δολοφόνο μου άρεσε αλλά δε μπορώ να πώ ότι με συγκλόνισε κιόλας. Δε μπορώ να πώ ότι βλέπω στο συγκεκριμένο δίδυμο μια προοπτική Κλαρις-Χάνιμπαλ ή έστω μια σχέση Πατσινο-Ντενίρο όπως αυτή στην Ένταση. Δε ξέρω αν είναι θέμα χημείας ή αν η σκηνοθετική/σεναριακή υπερπροσπάθεια να δημιουργήσουν μια τέτοιου τύπου σχέση μου φαίνεται πολύ στημένη.

Στα θετικά του επεισοδίου για άλλη μια φορά τα τραγούδια αλλά και το ότι δεν τελείωσε με νέα δολοφονία που να δίνει πάσα για το επόμενο επεισόδιο. Λέτε αυτό να σημαίνει ότι την άλλη βδομάδα θα έχουμε λύση στην υπόθεση με το παιδάκι; Μακάρι.

Τέσπα. Καλό το επεισόδιο. Δν βαρέθηκα αλλά δεν είχα και τον ενθουσιασμό και την πόρωση των προηγουμένων επεισοδίων.

NikBG
5 Φεβρουαρίου 2013, 18:11
Πολυ ενδιαφέρουσα η ανατροπή που μαθαίνουν στο παιδί σιγά σιγά να δολοφονεί, αλλά μέχρι εκεί. Όντως τέρμα προβλέψιμη η "ανατροπή" με τη γυναίκα και το επεισόδειο κράτησε η σχέση των δύο στρέιτ/γκέι με την Έμμα και λίγο τα flashbacks.
Πάντως παρ'όλα τα κλισέ της η σειρά έχει ατμόσφαιρα κι αυτό μετράει πολύ.

Reben
5 Φεβρουαρίου 2013, 18:53
"I want to understand what this cult is about... what's Carroll's message?"

Now we are talking...

Αφιερωμένο απ' την αρχή έως το τέλος σε αυτό που επεσήμανα στα δυο προηγούμενα. Στους πιστούς ακόλουθους, το ψυχολογικό τους προφίλ, τα κίνητρά τους και τον τρόπο που ο Κάρολ κατάφερε να τους εμπνεύσει και να τους μεταδώσει τις άρρωστες ιδέες του υποκινώντας τους να ακολουθήσουν τα σχέδιά του.

Μας έπεισε; Όχι, αλλά είναι νωρίς για να μας πείσει. Άλλωστε, όπως μαρτυρά και ο τίτλος της σειράς, αυτό το ζήτημα αναμένεται να αποτελέσει τον πυρήνα γύρω απ΄τον οποίο θα κινηθεί η όλη ιστορία. Λογικό είναι λοιπόν να ξετυλίγεται σιγά σιγά το κουβάρι. Σημασία έχει οτι το κρίσιμο αυτό θέμα έπαψε να αποτελεί τον ελέφαντα μες το δωμάτιο. Με το σημερινό επεισόδιο μας δείχνουν οτι δεν σκοπεύουν να το πετάξουν κάτω απ' το χαλάκι, αλλά οτι έχουν την πρόθεση να το φέρουν στο προσκήνιο και να ασχοληθούν σοβαρά μαζί του. Αναθαρρυντικό σημάδι για την εξέλιξη της σειράς, αρκεί να συνεχιστεί και να μη μείνουμε εδώ.

Διότι ένας χαρισματικός υποκινητής μπορεί εύκολα να παίξει με το μυαλό τέτοιων ανθρώπων, να τους προσφέρει ό,τι τους λείπει και στη συνέχεια να εκμεταλλευτεί αυτό το κενό οδηγώντας τους σε ακραίες συμπεριφορές. Αλλά για να φτάσει στο σημείο κάποιος να καρφώσει το μαχαίρι στο ίδιο του το μάτι ή να αυτο-πνιγεί ξεσκίζοντας τις γάζες με τα δόντια του, χρειάζεται κάτι περισσότερο, δε νομίζετε;

blackys88b
5 Φεβρουαρίου 2013, 20:09
Αρκετα καλο το επεισοδιο αν και ποιοτικα πιο κατω απο τα προηγουμενα...και εγω θεωρω οτι πρεπει να μαθουμε τη δυναμικη αυτης της cult..η σκηνη που προσπαθει να αυτοκτονησει ο αλλος ειναι πολυ δυνατη...τα flashbacks και στις δυο περιπτωσεις πολυ καλα..!!

hakinen
5 Φεβρουαρίου 2013, 21:49
Δεν ξέρω...
Μου άφησε μια μάλλον πικρή γεύση το επ. Προβλέψιμο από την αρχη ως το τέλος. Ασε που το γεγονος οτι θέλουν να παρουσιάσουν την baby sitter ως criminal mastermind προσωπικά μου βγάζει γέλιο. Τεσπα θα δούμε την συνέχεια..

Το τραγούδι που αναφέρθηκε είναι κομματάρα των Echo & The Bunnymen, αλλά εδω το εχουμε απο Nouvelle Vague :

http://www.youtube.com/watch?v=5ywiPKmheec

tasoskratos
6 Φεβρουαρίου 2013, 11:19
Εχω την εντύπωση ότι και εδώ ακολουθούμε τη γνωστή συνταγή. 1 ή 2 εντυπωσιακά επεισόδια και μετά αρχίζει το μπλα μπλα. Δε με χαλάει καθόλου!
Αρχισαν και τα συχνά/πυκνα fb, το πως ξεκίνησαν οι σχέσεις...,οκ το ειπαμε από την αρχή ότι μας ερχεται στο μυαλό η σχέση Κλαρίς & Λέκτερ.
Το θέμα ειναι ότι οι δολοφονίες συνεχίζονται, οι οπαδοί ειναι πολλοί, αλλά δεν ξέρουμε το εάν έχουμε σε κάθε επεισόδιο έναν οπαδό και μία δολοφονία.
Όπως παρατήρησαν πολλοί φίλοι το στοιχείο της έκπληξης δεν πιάνει σε παλιοσειρές:) ,
ειμαστε υποψιασμένοι σε ότι και αν συμβεί, όποιος και εάν αποκαλυφθεί ότι ακολουθεί πιστά τον ΄΄κακό΄΄, μέχρι και η συζυγος θα ελεγα, άνετα θα μπορούσε να παίζει το παιχνίδι της αφού η ουσία της ιστορίας αφορά την κόντρα του serial killer με τον πράκτορα (πρώην FBI) και όπως επαναλμβάνεται στη σειρά <<οι πολλές εκπλήξεις που ετοιμάζει ο πρώτος στον δεύτερο.

DrEaMErOus_
6 Φεβρουαρίου 2013, 15:20
τιποτα το ιδιαιτερο,κατωτερο (αρκετα θα ελεγα) απο τα δυο προηγουμενα επ.
στα + για αλλη μια φορα η μουσικη..
κριμα για τον μαυρο που τον εφαγαν,γιατι μου αρεζε..
η νταντα μου την σπαει και δεν μου γεμιζει καθολου το ματι,το ιδιο και το γκει ζευγαρι..
πανω κατω υποψιαζομαι πως θα παει...ξερουμε ποσα επεισοδια ειναι η σεζον ?

kKKK
6 Φεβρουαρίου 2013, 15:57
^ Η 1η σεζόν θα αποτελείται απο 15 επεισόδια. Απο εκεί και πέρα θα δείξει.

darko_wicked
6 Φεβρουαρίου 2013, 21:17
ωραία πήγε και αυτό. Είχε και http://www.youtube.com/watch?v=EEX0sbrm8yw

Πραγματικά έχω τρελαθεί με το soundtrack, η σειρά χτυπάει κατευθείαν νούμερο 1 για μένα όσο αφορά τη μουσική

great
10 Φεβρουαρίου 2013, 19:23
Εξαιρετικά δείγματα γραφής μέχρι στιγμής και στο τρίτο επεισόδιο. Μπαίνει στις αγαπημένες μου για φέτος.
Τα flashbacks είναι υπέροχα και οι ανατροπές πολύ καλές

smallville
18 Φεβρουαρίου 2013, 14:52
Ωραίο και το 3ο. Τίποτα το συνταρακτικό αλλά το όλο κλίμα του επεισοδίου
δεν σε έκανε να βαρεθείς.

tolisargy
18 Φεβρουαρίου 2013, 22:01
Καλουτσικο το επεισοδιο!!!