PDA

Δείτε τη Πλήρη Έκδοση : Fringe: Αγαπημένη Σεζόν

blackys88b
5 Φεβρουαρίου 2013, 05:35
http://i1136.photobucket.com/albums/n498/blackys88b/new%20photos/fringe_poster_zps43674e04.jpg

Πολλοί ξεκινούν το αντίο τους στο Fringe από το πιλότο της σειράς με το αεροπλάνο αλλά εγώ νομίζω θα το ξεκινήσω αλλιώς. Άσπρη Τουλίπα, ίσως το καλύτερο επεισόδιο της σειράς, πιθανότατα ένα από τα καλύτερα που παρακολούθησα στη ζωή μου και για όσους αγάπησαν το Fringe, νομίζω σήμα κατατεθέν για την ποιότητα της σειράς. Ένα σύμβολο ελπίδας όχι μόνο για τους ίδιους τους πρωταγωνιστές του Fringe αλλά και για το κοινό που σχεδόν σε κάθε ευκαιρία του παρουσίαζε την άποψη του για το Fringe υψώνοντας την λεύκη τουλίπα για να δείξει την εκτίμηση του στους δημιουργούς, στο cast αλλά και στο κανάλι, που στην τελική θα μπορούσε να κόψει τη σειρά στη τρίτη του σεζόν όταν τα νούμερα είχαν πέσει αρκετά αλλά τελικά μας χάρισε ακόμη 2 σεζόν και επέτρεψε στους δημιουργούς να κλείσουν την ιστορία τους.

http://i1136.photobucket.com/albums/n498/blackys88b/new%20photos/White_Tulip1_zps864300d8.jpg

Έξυπνες υποθέσεις, παράλληλα σύμπαντα, διαβολικοί ανταγωνιστές, επιστημονικά φαινόμενα αλλά πάνω από όλα ανθρωπιά είναι αυτά που εκφράζουν το Fringe, το οποίο αφού έδωσε βάση στο ανθρωποκεντρικό κομμάτι της σειράς, έκανε το κοινό να ενδιαφέρεται για τον μοιρασμένο σε δύο κόσμους Peter Bishop, τον τρελοεπιστήμονα Walter, την δυναμική αλλά και παράλληλα γλυκιά Olivia Dunham, τον ηγετικό Peter Broyles, την γλυκύτατη και πανέξυπνη βοηθό του Walter, Astrid, αλλά και όλους τους υπόλοιπους χαρακτήρες που γνωρίσαμε μέσα από τη σειρά, αγνοώντας λάθη στη μυθολογία αλλά και κάποιες εύκολες λύσεις που δίνονταν σε κάποια επεισόδια. Άλλωστε μιλάμε για τη σειρά που είχε από την μια τον William Bell να θέλει να ξεφορτωθεί το ανθρώπινο είδος για να σώσει το πλανήτη αλλά και από την άλλη το ηλικιωμένο ζευγάρι που έβλεπε ο ένας τον άλλο από το παράλληλο σύμπαν νομίζοντας ότι ήταν φάντασμα του αγαπημένου τους αντίστοιχα.

http://i1136.photobucket.com/albums/n498/blackys88b/new%20photos/fringe-cast_495x298_zpse44d8504.jpg

Η σειρά δεν θα αναγνωριστεί ποτέ στα βραβεία και είναι πολύ πιθανό πολλοί να μην την γνωρίσουν για διάφορους λόγους αλλά όσοι την έχουν παρακολουθήσει, θα την θυμούνται. Αρνητικά σχόλια σίγουρα θα υπάρχουν, αλλά στη τελική ευθεία η σειρά έδωσε ένα εξαιρετικό αντίο, γεμάτο συναισθηματικά, που άφησε ανοικτό το ενδεχόμενο να υπάρξουν κάποιες νέες ιστορίες από το συγκεκριμένο σύμπαν. Αν και θεωρώ ότι μια σειρά πρέπει να κρίνεται από το σύνολο των σεζόν που έχει και όχι μια σεζόν μεμονωμένα σίγουρα θα υπάρχει μια σεζόν από αυτές μας άρεσε περισσότερο και εδώ θα μπορούμε να ψηφίσουμε ποια από αυτές ήταν η αγαπημένη μας σεζόν.

xecubotos
5 Φεβρουαρίου 2013, 07:27
2η Μακράν.......... τότε που ακόμή ο observer, το cortexifan, ο Γουωλτερ, η γραφομηχανη, οι shapeshifters , τo manifesto, το παράλληλο σύμπαν ήταν γρίφοι!

vasp
5 Φεβρουαρίου 2013, 12:08
Δύσκολα μου βάζεις....
Δεν ξέρω αν μπορώ να επιλέξω...Εμένα μου άρεσε ακόμα και η 4η σεζόν....
Πήγα να βάλω την πέμπτη, αλλά κόλλησα....Γιατί θέλω να βάλω και την 2η αλλά και την 3....Μην σου πω και την πρώτη που την είχα τελειώσει σε λιγότερο από 48 ώρες....
Με δυσκολία θα βάλω την 5η....Αν και όλες κατέχουν την ίδια θέση στην καρδιά μου....
Μόνο ένα επεισόδιο έχω ξαναπεί με είχε χαλάσει και αυτό ήταν το brown betty από την 2η σεζόν....

maraki
5 Φεβρουαρίου 2013, 14:24
Η 2η!! Ή Μάλλον η 3η! Όχι, όχι, η 2η... ή μήπως η 3η;;; ή.... η 5η;; πφφφφ... δύσκολα με βάζεις.. :P

series_addicted
5 Φεβρουαρίου 2013, 15:15
H 3η σεζόν είναι από τις καλύτερες γιατί μας χάρισε τα εξαιρετικά 3.01-3.09 επεισόδια με τα πήγαινε-έλα στο παράλληλο σύμπαν και ένα φοβερό wtf cliffhanger στο τέλος!

ΩΣΤΟΣΟ η 2η είναι η αγαπημένη μου και η αρτιότερη σεζόν της σειράς. Εκεί αναπτύχθηκε η σχέση πατέρα-γιου με υποδειγματικό τρόπο..εκεί μάθαμε το παράλληλο σύμπαν...και εκεί συγκαταλέγονται τα καλύτερα επεισόδια της σειράς (Jacksonville,Peter,White Tulip,Τhe man from the other side,Over There κα)

sparky_rabbit
5 Φεβρουαρίου 2013, 17:11
trith season, makran h pio porwtikh gia mena.. ekei pou mperdeutikan ta sumpanta, xamos, etrwga ta nuxia mou ap thn agwnia..agaphsa polu kai tis alt version twn hrwwn mas.. !! akolouthoun, 2-rh, 5-th, 4-th, 1-th .

alexandra16
5 Φεβρουαρίου 2013, 17:12
Νομίζω πως θα πω κι εγώ τη 2η.Tότε ήταν που πραγματικά αγάπησα τη σειρά.Ακολουθεί φυσικά η 3η με μικρή διαφορα :D

Naelyn
5 Φεβρουαρίου 2013, 17:19
Αγαπημενη σεζον του Fringe?? Χμμμ μαρεσαν παρα πολυ η πρωτη, η δευτερη, η τριτη, η τεταρτη και η πεμπτη.

freedoom
5 Φεβρουαρίου 2013, 20:04
Μακράν η 2η! Τα είπαν όλα ο xecubotos κι ο series_addicted. Τότε υπήρχε το μυστήριο και μια υποβόσκουσα διαρκώς ένταση.

solonlakis
5 Φεβρουαρίου 2013, 21:55
Για μένα η τρίτη χωρίς δεύτερη σκέψη. Ο πόλεμος μεταξύ των παράλληλων συμπάντων στο απόγειό του. Η Ολίβια να δραπετεύει και να προσπαθεί να βρει τον εαυτό της στο παράλληλο σύμπαν και η αντι-Ολίβια να της κλέβει τη ζωή! Φοβερή σεζόν που ολοκλήρωσε τη μυθολογία της σειράς, και ίσως η καλύτερη σεζόν σειράς που έχω παρακολουθήσει ποτέ. Μετά βάζω την δεύτερη σεζόν. Η πρώτη και η πέμπτη στα ίδια περίπου και η χειρότερη σεζόν η τέταρτη που ουσιαστικά κατέστρεψε ότι είχε χτιστεί στις τρεις προηγούμενες.

Reben
5 Φεβρουαρίου 2013, 22:39
Season 1
Η επιστροφή στις ρίζες, στο σημείο μηδέν, τότε που όλα ξεκινούσαν, κρύβει πάντοτε μια πολύ ιδιαίτερη και ακαταμάχητη γοητεία. Η γνωριμία με τους χαρακτήρες, οι πρώτες Fringe υποθέσεις και το "The Pattern", η αινιγματική Massive Dynamic, η αναζήτηση του Μπελ, το μυστήριο "Observers".

Νομίζω πως η πρώτη σεζόν είναι η πιο σκοτεινή και μυστηριώδης. Μέσα απ' τα μάτια της "Agent Dunham", ανακαλύπτεις κι εσύ τον καινούργιο κόσμο που ξεδιπλώνεται μπροστά της. Ένα ταξίδι στο άγνωστο, κολύμπι στα βαθιά νερά δίχως να ξέρεις τι κρύβει απο κάτω το σκοτάδι. Και είμαι βέβαιος οτι όποιος αγάπησε αυτή τη σειρά, όταν κάποια στιγμή την ξαναπιάσει απ' την αρχή, θα βρει ακόμη περισσότερους λόγους για να εκτιμήσει την πρώτη σεζόν.

Κι αν μέχρι τότε η σειρά είχε κερδίσει το ενδιαφέρον μου, στο μεγάλο φινάλε έφαγα το πρώτο μου χαστούκι. Ο Πήτερ είναι νεκρός και ο Μπελ ζει σε έναν κόσμο που οι Δίδυμοι Πύργοι στέκονται ακόμη στο ύψος τους! Εκείνη η στιγμή ήταν που για πρώτη φορά συνειδητοποιούσα οτι δεν πρόκειται απλά για μα καλή σειρά. Ήξερα μέσα μου οτι μπήκα σε έναν κόσμο μαγικό, σε ένα ταξίδι που επιφυλάσσει μεγάλες συγκινήσεις.

Season 2
Το Fringe εισάγει στη μυθολογία του την θεωρία των παράλληλων συμπάντων και τα πρώτα πυροτεχνήματα εκρήγνυνται μες το μυαλό μου. Η σειρά ανοίγει τα φτερά της και πετάει ψηλά, σε νέους ορίζοντες, στον κόσμο των αμέτρητων πιθανοτήτων.

Shapeshifters και Newton, τα πρώτα τύμπανα του πολέμου, Walternate, ZFT, τα πειράματα με το Cortexiphan, το "αμάρτημα" του Walter, η ιστορία του Peter, η αγωνία της Olivia και του Walter για το πως να του αποκαλύψουν την αλήθεια, ο θάνατος του Charlie, Olivia και Sam Weiss...

Η σειρά μαεστρικά πλάθει τη μυθολογία της και χτίζει το μέλλον της, ενώ ταυτόχρονα ξεδιπλώνει το πλούσιο παρελθόν της. Μα πάνω απ' όλα αναπτύσσει υπέροχα τους χαρακτήρες της. Κι αν μέχρι τότε με είχαν ήδη κερδίσει και τους συμπαθούσα, κάπου εκεί άρχισα να συνειδητοποιώ το πόσο νοιάζομαι γι' αυτούς. Κάπου εκεί άρχισα να χαίρομαι με το χαμόγελό τους και να δακρύζω με τη λύπη τους. Κάπου εκεί κατάλαβα οτι αυτό το συναρπαστικό ταξίδι κρύβει και μια πανέμορφη δραματική πλευρά, προσφέροντας ακόμη μεγαλύτερες συγκινήσεις.

Μια σεζόν γεμάτη εξαιρετικά επεισόδια, ώσπου στο τέλος μας δίνει επιτέλους τη χαρά και μας πηγαίνει μια βόλτα "Over There". Με ένα απ' τα καλύτερα season finale που έχω δει ποτέ, με αφήνει με στόμα ανοιχτό και μάτια γουρλωμένα να ανυπομονώ για τη συνέχεια. Η Ολίβια εκεί, η Βολίβια εδώ... κι εγώ τραβάω τα μαλλιά μου τόσο δυνατά που κινδυνεύω να γίνω Observer!

Frak!

Μόλις τώρα συνειδητοποίησα οτι ξέφυγα πάλι. Αλλιώς το είχα στο μυαλό μου αυτό το μήνυμα και αλλιώς μου βγαίνει... είναι μάταιο αυτό που κάνω... δεν μπορώ να διαλέξω σεζόν... δεν γίνεται...

Blacky, ούτε αυτός είναι ο τρόπος... ;)

To be continued... maybe...

anthony_88
5 Φεβρουαρίου 2013, 23:16
Χωρις να σκεφτω παρα πολυ, διοτι δε θα μπορουσα να ψηφισω, και εξαιρωντας την τελευταια που ειναι ξεχωριστη ουτως ή αλλως, ψηφισα τη δευτερη. Εκει αρχισε να παιρνει πανω της η μυθολογια με τα συμπαντα, εκει ειδαμε εξελιξη της Ολιβια, εκει ειχαμε πολυ καλα stand alone. 3η και 1η ακολουθουν κατα ποδας, με την 4η αρκετα πιο πισω για τα δικα μου γουστα, κυριως λογω ελλειψης κεντρικης ιστοριας, αφου ο Γερμανος, οσο και να προσπαθουσε ουτε επειθε ουτε προκαλουσε ιδιαιτερο ενδιαφερον.

paodim
5 Φεβρουαρίου 2013, 23:44
με τη τουλιπα και τη γραφομηχανη ειχα μεινει με το στομα ανοικτο.....ειδικα η γραφομηχανη με το καθρεφτη μου χε κανει τρομερη εντυπωση οποτε 2η σεασον ψηφισα και γω!Lol

prod21
5 Φεβρουαρίου 2013, 23:53
Ωραίο θέμα blackys, και είναι ευκαιρία να κάνουμε ένα μικρό απολογισμό.

Μεταξύ 2ης και 3ης είμαι κι εγώ. Η 2η είναι που με έκανε φαν της σειράς γιατί μου έδειξε ότι το Fringe μπορεί να δώσει εξαιρετικά επεισόδια και να ξεχωρίσει με τη μυθολογία του. Peter και White Tulip για μένα τα πιο φοβερά (και συγκινητικά) επεισόδια της 2ης. Ψήφισα όμως την 3η σεζόν, γιατί συμφωνώ με το solonlakis ότι εκεί απογειώθηκε η μυθολογία της σειράς με την πολύ ενδιαφέρουσα μάχη ανάμεσα στα παράλληλα σύμπαντα. Plateau, Entrada, Subject 13 και The Day we Died άριστα επεισόδια και για μένα ότι καλύτερο μας έδειξε το Fringe στην 3η σεζόν, με το φοβερό cliffhanger στο τέλος της 3ης.

Στην 4η σεζόν παρακολουθούσα με αμηχανία μερικά επεισόδια γιατί δεν μου άρεσαν ιδιαίτερα οι εξελίξεις, αλλά αυτό δε σταμάτησε το Fringe να δώσει επεισοδιάρες όπως το And those we left behind (με τα time loops), Letters of Transit (από το μέλλον) και το αγαπημένο μου Welcome to Westfield που η φοβερή ατμόσφαιρά του στην παγιδευμένη πόλη του Westfield μου θύμισε θρυλικές εποχές X-Files.

Η 5η σεζόν ομολογώ πως δεν με εντυπωσίασε στην αρχή εκτός από συγκεκριμένες στιγμές (με πρωταγωνιστή φυσικά συνήθως το Γουώλτερ) αλλά από το 5ο-6ο επεισόδιο και μετά μου άρεσε πολύ, και ειδικά τα 3-4 τελευταία επεισόδια ήταν το ιδανικό κλείσιμο για μένα, και κατά τη γνώμη μου το άκρως συγκινητικό finale έβαλε τα γυαλιά σε σειρές μεγαλύτερου βεληνεκούς, για το πως πρέπει να είναι το φινάλε. Μπορεί να μην είχε καμία φοβερή ανατροπή, ούτε είχα την απαίτηση να είχε, αλλά ήταν συγκινητικό και πιστό στον ανθρωποκεντρικό χαρακτήρα και τις ωραίες συγκινητικές στιγμές που μας χάρισε η σειρά.

edesp
6 Φεβρουαρίου 2013, 12:25
Η καλύτερη σεζόν του Fringe... Πολύ δύσκολα μας βάζεις...
Προσωπικά ψήφισα τη 2η σεζόν, μιας και αυτή ήταν η σεζόν που με έκανε να λατρέψω το Fringe και να το θεωρήσω μια από τις καλύτερες σειρές στην τηλεόραση.
Όμως, ειλικρινά, κάθε σεζόν ήταν ξεχωριστή με το δικό της τρόπο και αυτός είναι και ο λόγος που την αγαπήσαμε τόσο!!

koupa10
7 Φεβρουαρίου 2013, 16:46
Μεταξύ δεύτερης και τρίτης ήμουν κι εγώ... ψήφισα την τρίτη. Θα μας λείψει πολύ αυτή η σειρά...

sheik
8 Φεβρουαρίου 2013, 00:19
2η ή 3η;

Ψηφιζω 2η :)

Ειπαμε, ειναι η σαιζον που εχει το White Tulip(μεταξυ αλλων...) ;)

t0ny3
12 Φεβρουαρίου 2013, 23:12
Κι εγω βασικα μεταξυ 2ης και 3ης ειμαι, αλλα μαλλον θα ψηφισω την 2η, διοτι τοτε αρχισε να παιρνει τα πανω της η μυθολογια και ξεπεταχτηκε η σειρα. Τοτε ηταν που ξεκινησε το ταξιδι της αναζητησης του μηστυριου. Και η 3η ηταν παρα πολυ καλη κι εκει για μενα χαθηκε η ευκαιρια να φτασει το πανθεον. Ενα φοβερο τελος με cliffhanger που μπορουσαν να το διαχειριστουν με πολλους τροπους αλλα επελεξαν εναν χαζο τροπο, με αποτελεσμα να βλεπουμε αλλους χαρακτηρες και αλλη σειρα. Η 5η σεζον ειναι ενα ξεχωριστο κεφαλαιο, που το δικαιολογω μονο κια μονο λογω της τηλεθεασης, αφου επρεπε να κανουν κατι extreme και ανατρεπτικο για να πεισουν το καναλι. Η 5η σεζον δεν ειχε καμια σχεση με το αγνωστο και την αναζητηση του μηστυριου αφου ειχε γινει η αποκαλυψη και αυτος ηταν ο λογος που ξενερωσα λιγακι. Δεν ειχα συνηθισει ετσι το Fringe και δεν ηταν το Fringe που αγαπησα. Και μαλιστα στην 5η σεζον αναπολεσα τα stand alone επεισοδια, που κατα καιρους φωναζαμε για μυθολογια, αλλα τελικα ειχαν την χαρη τους περισσοτερο απο οσο νομιζα.

Η πρωτη σεζον βγαινει εκτος μαχης, αφου δεν θυμαμαι κια πολλα, το μονο που θυμαμαι εκει καπου στο 13ο επεισοδιο εγινε το μπαμ και λατρεψαμε την σειρα. Το δευτερο μισο απο οσο θυμαμαι μου αρεσε και ποιος μπορει να ξεχασει το φιναλε! EPIC :respect:

Υ.Γ. Νομιζω, δηλαδη σιγουρα, πως το αρχικο πλανο δεν ηταν να γινουν οι Observers τα the bad guys. Αν ειχαν χειριστει διαφορετικα την 4η σεζον ισως να μιλουσαμε για αλλα πραγματα, ισως και να μη μιλουσαμε. Ομως παντα θα μου μεινει αχτι για το τι θα γινοταν και που θα μπορουσε να φτασει.

Jane1
6 Μαρτίου 2013, 18:44
Και εγώ είχα δίλημμα ανάμεσα στην 2η και στην 3η σεζόν όπως οι περισσότεροι. Τελικά ψήφισα την 2η γιατί μου άρεσε λίγο περισσότερο αλλά και επειδή τότε ήταν που άρχισα να λατρεύω την σειρά (εντάξει, ίσως από το φινάλε της 1ης). Ωστόσο μου άρεσε πολύ και η 5η σεζόν, ενώ η 4η είναι σίγουρα η κατώτερη της σειράς.

Ανακεφαλαίωση: 2η - 3η - 5η - 1η - 4η.

endorama
18 Μαρτίου 2013, 17:09
Η καλύτερη σεζόν του Fringe... Πολύ δύσκολα μας βάζεις...
Προσωπικά ψήφισα τη 2η σεζόν, μιας και αυτή ήταν η σεζόν που με έκανε να λατρέψω το Fringe και να το θεωρήσω μια από τις καλύτερες σειρές στην τηλεόραση.
Όμως, ειλικρινά, κάθε σεζόν ήταν ξεχωριστή με το δικό της τρόπο και αυτός είναι και ο λόγος που την αγαπήσαμε τόσο!!

Η χειρότερη σεζόν του Fringe ήταν η 4η. Με διαφορά.....Αυτό θα ταν εύκολο ! η καλύτερη???? ?Πολύ δύσκολα μας βάζεις, όντως !
Προσωπικά ψήφισα την 1η σεζόν, γιατί λάτρεψα τη σειρά από το πρώτο κιόλας επεισόδιο, αλλά στ αλήθεια πιστεύω πως όλες πλην της 4ης είναι αξεπέραστες.....καιρό θα κάνουμε να ξαναδούμε κάτι ανάλογο:cry:

matovel
27 Απριλίου 2013, 15:04
Η.... 5η!! Μουαχαχαχαχα, αστειάκι!:twisted:

Εμένα μου φαίνεται πως στην ουσία η 2η και η 3η σεζόν είναι εξαιρετικά συνδεδεμένες, είναι ένα ολόκληρο πράγμα και ήταν το πιο ωραίο κομμάτι της σειράς. Μου αρέσουν εξίσου και σίγουρα περισσότερο από τις άλλες. Δουλεμένη υπόθεση χωρίς κενά, ανατροπές, πολύ, πολύ ωραίο δέσιμο των χαρακτήρων. Για τα μετέπειτα έχω πολλές (πάρα πολλές ενστάσεις), και νομίζω θα είχανε πάει πολύ πιο κάτω σε τηλεθέαση αν δεν είχε προηγηθεί κάτι δυνατό.

Πάντως τώρα που βλέπω επεισόδια της 1ης σεζόν που είχα προσπεράσει γιατί τότε τα είχα βαρεθεί, μου αρέσουν πολύ περισσότερο από κάποια 4ης, 5ης..

goggits
29 Απριλίου 2013, 19:21
Πολύ δύσκολη απόφαση...
Αυτές που ξεχώρισαν είναι η 2η και η 3η...
Η 2η μας εισήγαγε στην μυθολογία της σειράς και γνωρίσαμε και το "κόκκινο" σύμπαν...
Στην 3η σαιζόν είχαμε εναλλαγή μεταξύ των 2 συμπάντων και έτσι γνωρίσαμε ακόμα καλύτερα το "κόκκινο" σύμπαν και είχε ένα από τα καλύτερα φινάλε...
Θα ψηφίσω την 3η σαιζόν όμως γιατί τότε ξεκίνησα τη σαιζόν και το να περιμένω κάθε βδομάδα για καινούριο επεισόδιο είχε την αγωνία να φτάνει στο κόκκινο και αμέτρητες θεωρίες!!!

thanasislost
8 Μαΐου 2013, 00:37
Η 3η για μένα!!! Ο πόλεμος μεταξύ των 2 συμπάντων σε όλο το μεγαλείο του!!!!

baspav
20 Νοεμβρίου 2013, 22:07
Ήμουν μεταξύ 2ης και 3ης αλλά με κέρδισε η 2η γιατί εκεί κατάλαβα ότι η σειρά απογειώνεται, εξηγεί τα πάντα σιγά σιγά, δείχνει να έχει "σχέδιο" και δεν υπάρχει περίπτωση να μας βγει άλλη LOSTοπατάτα (όπως και έγινε :clap:)

Respect στον Walter Bishop!! (μα και εδώ Walter ο πρωταγωνιστής;:p)

:respect::respect::respect::respect::respect::resp ect::respect::respect: