PDA

Δείτε τη Πλήρη Έκδοση : Eurovision 2013: 4 τραγούδια για τον Ελληνικό τελικό

Above
7 Φεβρουαρίου 2013, 22:57
Το πανηγυράκι του Μάνου Χατζιδάκι έχει κλείσει μισό αιώνα ζωής και συνεχίζει, με την Ελλάδα εν μέσω προπολεμικής και μεταπολεμικής κρίσης να βρίσκει χορηγούς για να στείλει τραγούδι που θα μας εκπροσωπήσει στο Μάλμε της Σουηδίας στον 58ο διαγωνισμό τραγουδιού της θρυλικής Eurovision. Είναι ανώφελο να τοποθετηθώ επικριτικά για τον διαγωνισμό μουσικά, (έχουν υπάρξει και πολύ ωραία τραγούδια) αφού στα δικά μου μάτια είναι μια βραδιά χαλάρωσης, διασκέδασης και κεφιού, με καλή φιλική και οικογενειακή παρέα, φαγητά, μπύρες και κόκα κόλες. Από την άλλη, η οικονομική ανέχεια και κατάντια της χώρας μας, τορπιλίζει και στέλνει στο πάτο τέτοιου είδους διαγωνισμούς και διεθνείς μας παρουσίες σε οτιδήποτε προϋποθέτει οικονομική στήριξη, πόσο μάλλον ένας αρκετά πολυδάπανος διαγωνισμός, όπως αυτός. Ευτυχώς όμως, οι χορηγοί και το ΜAD θα αναλάβουν όλα τα έξοδα, όπως και τον Ελληνικό τελικό, που ενδέχεται να είναι άκρως εντυπωσιακός και...πλούσιος!

Το παρόν άρθρο, δεν το έγραψα για να πούμε τα οφέλη ή τις απώλειες από την συμμετοχής μας, τα στραβά και τα ανάποδα ούτε και να γκρινιάξουμε για την ποιότητα των τραγουδιών, τις συμμαχίες, τα μπλοκ των χωρών που αλληλοψηφίζονται, τις εμφανίσεις και όλα τα λοιπά κακά δαιμόνια του διαγωνισμού. Το έγραψα για να ψηφίσουμε και εμείς ως site, ποιο πιστεύουμε ότι μπορεί να μας εκπροσωπήσει και να κάνουμε τα σχόλια μας, αφού έτσι και αλλιώς δεν θα αποφύγουμε τη συμμέτοχη μας. Το μουσικό κανάλι MAD, έχει αναλάβει όλα τα έξοδα για την αποστολή της Ελλάδας και εκατοντάδες Έλληνες φάνς του διαγωνισμού δείχνουν απόλυτα ικανοποιημένοι.

http://i48.tinypic.com/wi0dnm.jpg

Τα τέσσερα τραγούδια που επιλέχτηκαν από τέσσερις διαφορετικούς καλλιτέχνες, είναι ήδη στη δικαιοδοσία του κοινού για να αποφασίσει, στον μεγάλο τελικό που θα γίνει στις 18 Φεβρουαρίου με παρουσιαστές τους Γιώργο Καπουτζίδη και Δέσποινα Βανδή που προσφέρθηκαν αφιλοκερδώς. Να θυμίσω απλά ότι θα είναι η 34η συμμετοχή μας στο διαγωνισμό, (από το 1974 που κάναμε το ντεμπούτο μας) δεν έχουμε συμμετάσχει όλες τις χρονιές από το 1974 μέχρι και σήμερα, μετράμε 1 νίκη το 2005 με το "Μy Number one", το σερί 8 συνεχόμενων χρόνων με συμμετοχές μας στη 10δα (2004-2011) σε 17 συνολικές μας θέσεις στο top ten, ενώ έχουμε αποκλειστεί και για δυο χρόνια (1999-2000) λόγω πολύ χαμηλής βαθμολογίας, που τότε οι κανόνες δεν είχαν προκριματικούς και οι χώρες με πολύ χαμηλή βαθμολογία, αποκλείονταν για μια διετία! Η Ελλάδα διαγωνίζεται στο δεύτερο ημιτελικό που θα πραγματοποιηθεί στο Μάλμε στις 16 Μαΐου μαζί με 16 άλλες χώρες, ενώ αν περάσουμε, θα λάβουμε μέρος και στον τελικό που θα γίνει στις 18 Μαΐου.

http://i50.tinypic.com/16k6wp0.jpg

Τα τέσσερα τραγούδια είναι τα ακόλουθα και έχει μπει και δημοσκόπηση για να δούμε και σαν site την δυναμική μας και τα γούστα μας. Σχόλια για τα τραγούδια, πληροφορίες για τον ελληνικό τελικό, κτλ, δικά σας! [/size][/justify]

Alex Leon και Giorgina - Angel
Σύνθεση Alex Leon σε στίχους των Riskykidd και Alex Leon.

KfYHr6qyQSo

Αγγελική Ηλιάδη - Χίλιες και μία νύχτες
Σύνθεση του Κυριάκου Παπαδόπουλου, σε στίχους του Ηλία Φιλίππου.

3X5VpFPv3JM

Θωμαή Απέργη - One last kiss
Σύνθεση του Γιώργου Γκέκα, σε στίχους του Άγη Νικολακόπουλου.

FGuAsKxrtdg

Koza Mostra και ο Αγάθωνας Ιακωβίδης - Alcohol is Free
Σύνθεση του Ηλία Κόζα σε στίχους του Στάθη Παχίδη.

FPvX5GXF8z4

alexandra16
8 Φεβρουαρίου 2013, 02:02
Για το στυλ του διαγωνισμού,πιστεύω ο μουστακαλής με τους σκοτσέζους είναι ότι πρέπει.Πολύ χαβαλέ και με τη "τρέλα" που απαιτεί η Eurovision:P

HristinaB
8 Φεβρουαρίου 2013, 03:36
Συμφωνώ με την alexandra.

Οπωσδήποτε ΟΧΙ στο σκυλάδικο της Ηλιάδη (ειλικρινά, μόνο τα γαρύφαλλα έλειπαν), τέτοια πράγματα θα έπρεπε να τα κρύβουμε από ντροπή, όχι να τα διαφημίζουμε κιόλας! Όσο για την επίφαση ποιότητας με το βιολί και το σαντούρι... θα ήταν για γέλια, αν δεν ήταν για κλάματα.:thumbdown :thumbdown :thumbdown Κάτω από τη βάση και για το ακίνητο χορευτικό (τα γόνατά της παραμένουν κολλημένα σε όλο το "άσμα"). :thumbdown :thumbdown :thumbdown

ΥΓ. Και λίγη fashion κριτική: το καλσόν είναι κολοσσιαίο λάθος. Βάζεις φούστα τόσο μίνι που σχεδόν φτάνει στη μύτη σου κι από κάτω καλσόν;;; Πού είσαι, στη δεκαετία του '80, σε επαρχιακό κέντρο; Ήμαρτον, δηλαδή...:thumbdown :thumbdown :thumbdown

velvetmorning
8 Φεβρουαρίου 2013, 03:46
ΕΛΕΟΣ μΕ την ηλιαδη και το προμοτιον που της κάνουνε στο μπουζοκοτραγουδο της :whip: :whip: :whip:

dimitrisx88
8 Φεβρουαρίου 2013, 08:23
Koza Mostra με τρέλα για eurovision. Και με τον Αγάθωνα έφτιαξαν μια διαφορετική εκτέλεση. θα αρέσει στους ευρωπαίους.
Το 'χουν θα πάνε καλά!! Καλύτερα να στείλουμε κάτι διαφορετικό από τις άλλες φορές

Μ' αρέσει και της Απέργη, ωραίο και χαζοχαρούμενο. Αλλά θυμίζει πολύ της γερμανίδας το Satellite και αν το στέλναμε θα τρώγαμε λίγο κράξιμο.

Το Angel ωραίο τραγούδι και η Gio έχει φωνάρα, αλλά συγνώμη για eurovision δεν κάνει.

Της Ηλιάδη πρώτα απ όλα δεν έχει στοιχείο ελληνικό, πολύ ανατολίτικο και σκυλάδικο.
Κορίτσι μου μόνο για μπουζούκια είσαι..
Πιο τραγικός πεθαίνεις!!

Στηρίζω Koza Mostra λοιπόν... Αέεεεραααα!!

kKKK
8 Φεβρουαρίου 2013, 10:51
Βασικά είναι η πρώτη χρονιά που μου άρεσαν όλα τα υποψήφια τραγούδια. Όποιο και να πάει, θα είναι ενδιαφέρουσα πρόταση. Παρόλα αυτά η σειρά με την οποία μου άρεσαν είναι η εξής:

1) Alex Leon και Giorgina - Angel . Τί να λέμε τώρα. Η τύπισσα είναι φωνάρα και με μερικά εφέ κατα την παρουσίαση του τελικού πιστεύω ότι θα κάνει την Ευρώπη να ανατριχιάσει.

2) Koza Mostra και ο Αγάθωνας Ιακωβίδης - Alcohol is Free . Πολύ δυνατό και χαβαλετζίδικο τραγούδι. Με το που το άκουσα με άφησε μ' ένα τεράστιο χαμόγελο. Βέβαια έπαιξαν ρόλο και οι στίχοι τους οποίους κανείς δεν θα τους καταλάβει εκτός απο εμάς.

3) Θωμαή Απέργη - One last kiss. Συμπαθέστατο τραγούδι. Όχι πολύ δυνατό αλλά ευχάριστο και αξιοπρεπές. Το μεγάλο ατού είναι η ίδια η Απέργη που είναι κουκλάρα και θα κάνει μέχρι και τους γκέι (που θεωρούνται ο σκληρός πυρήνας του παραδοσιακού fanbase της γιουροβίζιον) να τη θαυμάσουν.

4) Αγγελική Ηλιάδη - Χίλιες και μία νύχτες. Ωραίο τραγούδι και πιασάρικο αλλά δεν πιστεύω ότι μπορεί να περπατήσει στη γιουροβίζιον εύκολα. Σίγουρα στην εγχώρια αγορά θα κάνει περισσότερη επιτυχία απο τα άλλα 3 μαζί αλλά δε ξέρω κατα πόσο είναι για έξω απο δω. Παρόλα αυτά είναι το μόνο που μου έχει μείνει έντονα σε σχέση με τα 4 υποψήφια και σιγομουρμουρίζω αυτές τις μέρες. Και για να πώ την αλήθεια θεωρώ και λίγο υποκριτική την επίθεση που δέχεται για την "ελληνικότητά" του. Το τσιφτετέλι είναι όσο ελληνικό είναι ο ελληνικός καφές και ο μπακλαβάς δλδ καθόλου στην καταγωγή αλλά φούλ στην ουσία. Καλώς ή κακώς αντιπροσωπεύει μεγάλο κομμάτι της ελληνικής διασκέδασης και σίγουρα ένα τσιφτετέλι με 100% ελληνικό στοίχο είναι πιο ελληνικό απο ένα ρεμπετικο-βαλκανικοτέτοιο-με αγγλικό ρεφρέν.
Και όσοι χαλιούνται απο την τούρκικη υφή του τραγουδιού ας μποικοτάρουν πρώτα τα τούρκικα σήριαλ που έχουν πνίξει την ελληνική tv.

Oi γονείς μου που βλέπουν γιουροβίζιον απο τον καιρό του Νώε (πρίν γίνει της μόδας με τους Αντίκ) λένε τα εξής:

a) Η μάνα μου λέει να στείλουμε τον Αγάθωνα για να γίνει χαβαλές αλλά το πώς θα τα πάμε εξαρτάται απο το τί στιλ τραγουδιών θα στείλουν οι άλλοι.

b) Ο πατέρας μου λέει ότι δεν είμαστε Σέρβοι για να στείλουμε ελληνικό στίχο. Εμάς δε μας βομβάρδισαν ακόμη για να νιώθουν τύψεις και να μας ψηφίζουν με ό,τι και αν στέλνουμε.

tasoskratos
8 Φεβρουαρίου 2013, 11:18
ΥΓ. Και λίγη fashion κριτική: το καλσόν είναι κολοσσιαίο λάθος. Βάζεις φούστα τόσο μίνι που σχεδόν φτάνει στη μύτη σου κι από κάτω καλσόν;;; Πού είσαι, στη δεκαετία του '80, σε επαρχιακό κέντρο; Ήμαρτον, δηλαδή..

΄΄δεν περιγράφω άλλοοοοοο΄΄

Τι να σχολιάσω μετά από αυτό?
Α, να ψηφίσω.
Alex, περιμένω το remix για να το ξεσκίσουν οι dj's, έρχεται και καλοκαίρι...Πιθανόν φοβήθηκες να μην πουν ότι μοιάζει με το περσινό της Σουηδίας.
Θωμαή. Οι γερμανοί ήταν πιο έξυπνοι και όταν, πριν 2 χρόνια, ήταν ακόμη πολύ μοδάτο το στυλ των τραγουδιών, έστειλαν το Λενάκι και κέρδισαν. Κι αυτοί όμως αντέγραψαν Amy, Duffe, oceana κλπ κλπ.
Αγάθωνας. Γιούργια στον ταμπλά με τα κουλούρια και ότι ήθελε προκύψει

Φτάνει με τον Σουλειμάν τον ΣΦΑΓΕΑ, μην στείλουμε και το γιουσουφάκι του.

bill667
8 Φεβρουαρίου 2013, 11:22
Πρώτη παρατηρηση (για το σύνολο των συμμετοχών): Επιτέλους!!! Εχουμε ξεκολλήσει από το εύπεπτο pop που στέλναμε τόσα χρόνια και πειραματιζόμαστε πλέον με ήχους που "τρέχουν" αυτή την εποχή στην eurovision. Ειδικά τα περσινά τραγούδια Ελλάδας και Κύπρου ήταν απελπιστικά σε σχέση με το σύνολο του διαγωνισμού. Ο όρος "πανηγυράκι" είχε επιρρεάσει τις επιλογές μας τα τελευταία χρόνια. Με χαρά βλέπω ότι έχουμε ξεκολλήσει από αυτό.

Αναλυτικά για τις συμμετοχές:

1) Alex Leon και Giorgina - Angel : Οταν ξεκίνησε είπα "ωχ, μπαλάντα" όμως εξελίχθηκε αριστοτεχνικά με τη βοήθεια του τυπά που βρίσκεται στα decks. Δεν πρόκειται για ήχο-κονσέρβα, από αυτούς που βγαίνουν στον υπολογιστή, αλλά για μία σύνθεση με μαεστρία που αγγίζει άνετα αυτό που βραβεύεται στον διαγωνισμό τα τελευταία χρόνια. Θυμηθείτε για παράδειγμα το περσινό euphoria. Τούτο εδώ είναι στο ίδιο πνεύμα, αλλά ταυτόχρονα και πολύ διαφορετικό, ενώ δεν είναι "ευκολο" γιατί δημιουργείται από decks και όχι από τον υπολογιστή με έτοιμα κανάλια. Τι άλλο να ζητήσει κανείς;;

2) Αγγελική Ηλιάδη - Χίλιες και μία νύχτες : Αυτό δεν άντεξα να το ακούσω πάνω από ένα λεπτό. Τετοιου τύπου τραγούδια είναι ηχορύπανση για τα αφτιά μου. Ελεος με την ξεφτίλα πια. Με ανησυχεί διότι ως χώρα έχουμε την τάση να διαφημίζουμε το πόσο καραγκιόζηδες και πρόχειροι είμαστε και από αυτή την άποψη, αυτό το αίσχος έχει τις περισσότερες πιθανότητες να επιλεγεί. Πότε θα βάλουμε μυαλό;

3) Θωμαή Απέργη - One last kiss : Αυτό είναι πολύ ωραίο και η παρουσία της τραγουδίστριας είναι πλεονέκτημα. Υπάρχει όμως ένα θέμα. Μοιάζει πολύ με ένα σωρό γιουροβιζιονικά τραγούδια που συμμετείχαν στις προηγούμενες χρονιές και από αυτή την άποψη δεν προσφέρει κάτι καινούργιο. Στο μυαλό μου έρχεται το satellite (το προπέρσινο πρώτο) αλλά και πολλά από τα περσινά που μιμούνταν το satellite. Γενικά μου δίνει την εντύπωση ότι περισσότερο αντιγράφει παρά προσφέρει κάτι καινούργιο.

4) Koza Mostra και ο Αγάθωνας Ιακωβίδης - Alcohol is Free . Αυτό είναι επικό. Εχει φτιαχτεί με κανονικά μουσικά όργανα και φέρει έθνικ ελληνικές επιρροές, ενώ την ίδια στιγμή αποτελεί σύγχρονο άκουσμα. Ο συνδιασμός παλιών και καινούργιων αξιών το καθιστά ισχυρό, ενώ παράλληλα είναι ελαφρύ και διασκεδαστικό, χωρίς να παύει να παίρνει σοβαρά τον εαυτό του. Αυτή είναι η σωστή άποψη που πρέπει να έχουμε για την eurovision. Δηλαδή ναι, είναι πανηγυράκι, όμως αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει να στελνουμε εύπεπτες μπούρδες άνευ ουσίας, τη στιγμή που βραβεύονται και διακρίνονται τραγούδια που έχουν κάτι να πουν. Επίσης είναι το ιδανικό τραγούδι για να παίξουμε "αμυνα". Δηλαδή να μη βγούμε πρώτοι και επομιστούμε το δυσβάσταχτο κόστος της επόμενης διοργάνωσης (σε μια εποχή που δεν υπάρχει ούτε σεντ) αλλά παράλληλα να δώσουμε μια αξιοπρεπέστατη παρουσία και να πετυχουμε μια καλή θέση.

Επομένως βρίσκομαι μεταξύ του πρώτου και του τέταρτου, χωρίς να έχω καταλήξει ακόμη πιο από τα δύο προτιμώ. Μπορώ να πω πάντως ότι το πρώτο είναι το πιο αριστοτεχνικό και προσφέρεται για "επίθεση", δηλαδή να διεκδικήσουμε την πρωτιά (και το δυσβάσταχτο κόστος της διοργάνωσης), ενώ του Αγάθωνα είναι περισσότερο για "αμυνα", δηλαδή για μία αξιοπρεπή εμφάνιση και μία καλή θέση. Πάντως τα βρίσκω το ίδιο καλά και τα δύο.

spiross27
8 Φεβρουαρίου 2013, 12:11
vlepo ton diagonismo apo paidaki pou m ton kolise h mitera m. panta m arese na ton vlepo gia diaskedasi k mono k megaliteros to apolamvana me tin parea m spiti! opote thelo panta na stelnoume simetoxi k na vriskode xorigoi gia na boroume na stelnoume mexri na perasoume tin krisi ! ! !
gia mena einai h proti fora omos sta xronika pou den mou aresei kanena ma kanena apo ta ipospifia tragoudia! proti fora to patheno auto kai oxi giati exo sinithisei tis polles pop epiloges pou exoume steilei ta teleutaia xronia .
tis iliadi einai to xirotero emena mou kanei oti exei epireasti apo mesi anatoli - tourkia.
ta ipolipa pali einai kato tou metriou san tragoudia,fones den krino gia na min pareksigirtho!

greekie
8 Φεβρουαρίου 2013, 12:22
Αφού έχουμε ξεσκίσει όλα τα αμερικάνικα σόου ας ξεσκίσουμε και ένα δικό μας:P

To Euphoria δεν το είδε κανείς;;:???:

Αngel
Φωνάρα, ωραίο τραγούδι αλλά θυμίζει κάργα ένα άλλο ξένο που δεν θυμάμαι τίτλο. Επίσης τέτοια μπαλάντα στην Eurovision, 99 στις 100 φορές πάει άκλαφτη. Δεν εντυπωσιάζονται οι Ευρωπαίοι από τέτοια ακούσματα, έχουν συνηθίσει. 15η-20η θέση.

Alcohol is Free
Ό,τι να ναι πραγματικά. Οπότε για Eurovision είναι ότι πρέπει. 5η-10η θέση.

One last kiss
Κλώνος της Γερμανίδας, 2 χρόνια μετά. Νext. 20η-25η θέση.

Χίλιες και μία νύχτες
Δεν φαίνεται καν ελληνικό αλλά ανατολίτικο. Για μπουζούκια κάνει, για Eurovision όχι. 20η-25η θέση.

GEORGE77
8 Φεβρουαρίου 2013, 12:55
Γεια σου ρε Above με τις παρουσιάσεις σου!!Μέσα σ' όλα είσαι :D
Και εγώ βλέπω κλασσικά χρόνια το διαγωνισμό και θα τον δω και φέτος λογικά.Στο σύνολό τους οι φετινές συμμετοχές είναι καλές σε γενικές γραμμές.
Δεν θα μακρηγορήσω βέβαια και θα πω πως προτιμώ την Θωμαή Απέργη. Οκ μοιάζει με το Satellite αλλά έχει σκηνική παρουσία η κοπέλα,έχει και φωνή οπότε καλά θα πάει.
Δεύτερο θα έβαζα αυτό του Αγάθωνα και των Koza Mostra για έχει τη τρέλα που έχει.Τρίτο θα έβαζα τον "David Guetta" :P και τελευταία και καταϊδρωμένη την Ηλιάδη που δεν μου άρεσε καθόλου.
Στόχος δεν είναι η πρώτη θέση εννοείτε :P ...

blackys88b
8 Φεβρουαρίου 2013, 13:14
Θα ψηφισω το τελευταιο...αυτο θα μπορουσε πιστευω να τα παει καλα στη γιουροβιζιον..!!! αυτο της Απεργη μου αρεσε περισσοτερο ομως..!!!

Πολυ ωραια παρουσιαση Above..!!

χάρις2106
8 Φεβρουαρίου 2013, 13:18
Ψηφίζω "Koza Mostra και ο Αγάθωνας Ιακωβίδης - Alcohol is Free". Έχει χαβαλέ και είναι ευχάριστο κομμάτι. Ό,τι πρέπει για την eurovision.
Το "Χίλιες και μία νύχτες" δεν μου αρέσει καθόλου. Ενα τσιφτετελοειδές είναι που θέλουν να μας περάσουν ότι έχει και ελληνικό στοιχείο.
Το "One last kiss" ενώ είναι ωραίο κομμάτι είναι αντιγραφή από το "Satellite", και χτυπάει άσχημα.
Όμορφο όμως είναι και το "Angel" και η κοπέλα φωνάρα.

Είναι ανώφελο να τοποθετηθώ επικριτικά για τον διαγωνισμό, αφού στα δικά μου μάτια είναι μια βραδιά χαλάρωσης και κεφιού, με καλή φιλική και οικογενειακή παρέα, φαγητά, μπύρες και κόκα κόλες.

:thumbsup1

Craft
8 Φεβρουαρίου 2013, 16:41
Τα 2 τραγούδια που με κέρδισαν είναι αυτό του Αγάθωνα και αυτό της Ηλιάδη. Γενικότερα η αποψή μου για τα τραγούδια είναι η ακόλουθη:

1. Alcohol is free ~ Koza Mostra και ο Αγάθωνας Ιακωβίδης: Μου άρεσε γιατί το βρήκα ιδιαίτερο σαν τραγούδι με γερή δόση τρέλας. Λίγο σατυρικό, λίγο διαφορετικό και μπορεί όλο αυτό το πάντρεμα να βγει και σε κάτι πάρα πολύ θετικό;). Ο τίτλος λίγο με ενοχλεί αλλά δεν είναι αυτό θέμα.

2. Χίλιες και μία νύχτες ~ Αγγελική Ηλιάδη: Εντάξει η αλήθεια είναι ότι όταν πρωτοείδα το συγκεκριμένο clip περίμενα να δω δίπλα το Suleiman & Hurrem the true epic love story by multifandom:lol:. Ωραίο τραγούδι μου φάνηκε που σίγουρα θα κάνει τρελή επιτυχία και στο καρναβάλι αλλά και το καλοκαίρι στα διάφορα bar-club. Στην τελική δεν έχω καταλάβει τον χαμό που έγινε με το συγκεκριμένο τραγούδι. Ούτε η πρώτη αλλά και σίγουρα ούτε η τελευταία φορά θα είναι που θα πάει τσιφτετελοειδή τραγούδι στον συγκεκριμένο διαγωνισμό άρα για ποιόν λόγο γίνεται όλος αυτός ο χαμός;

3. Angel ~ Alex Leon και Giorgina: Με το πρώτο άκουσμα μου φάνηκε συμπαθητικό. Με το δεύτερο μου θύμισε κάτι από Μάλτα όπως και από The Book of secrets της Loreena Mckenit, αλλά για Eurovision χμ δεν ξέρω γιατί αλλά κάτι με ενόχλησε στο συγκεκριμένο κομμάτι. Επίσης έτσι όπως είναι στημένο το όλο clip μου θύμισε έντονα τελευταία σκηνή από teen ταινία τύπου Another cinderela story ή Camp Rock:???:.

4. One last kiss ~ Θωμαή Απέργη: Ίσως το χειρότερο όλων κατά την δική μου άποψη:yawn:. Εντάξει δεν λέω ωραία κοπέλα η Απέργη και με πολλές δυνατότητες + την πολύ καλή φωνή αλλά αυτός ο συνδυασμός Amy-Imany με έντονα στοιχεία από Γερμανίδα Elena εδώ μου κάθεται. Δεν μπόρεσα να το ακούσω καν ολόκληρο το τραγούδι και μετά το 1ο λεπτό αμέσως το έκλεισα και προσπαθούσα να συνέλθω από αυτό που άκουσα:mad:.

Πολύ καλή παρουσίαση Above.

HristinaB
8 Φεβρουαρίου 2013, 17:34
Η Τζωρτζίνα δε σας θυμίζει λίγο εμφάνιση Μάλτας; Το τραγούδι της δεν είναι κακό, αλλά στα δικά μου αυτιά φαίνεται σαν να του λείπει κάπως η μελωδία, με την έννοια ότι δε μου μένει στο μυαλό για να το μουρμουρίσω κι εγώ. Σίγουρα δεν είναι μπαλάντα (όπως ήταν το πανέμορφο Nocturne (http://www.youtube.com/watch?v=fd3a189vcVc) των Secret Garden, από τα αγαπημένα μου του διαγωνισμού), ούτε έχει εκείνη την ονειρώδη ποιότητα - βασικά, σε πολλά σημεία του μου θυμίζει έθνικ επιλογές του Buddha Bar. Το ηλεκτρονικό beat λίγο το παρακάνει κάπου κάπου.

Το πρώτο πράγμα που μου 'ρχεται να σχολιάσω για τη Θωμαή Απέργη είναι ότι έχει στόμα σαν της Τζούλια Ρόμπερτς. Από κει και πέρα, δε μου αρέσει καθόλου το "να να να να να" ρεφρέν, το θεωρώ πάντα τεμπελιά εκ μέρους τους στιχουργού. Τα αγγλικά της είναι λίγο "νερουλά" και το τραγούδι δεν έχει απολύτως κανένα ελληνικό στοιχείο (η ίδια το αποκάλεσε "ροκαμπίλι", το οποίο έχει τόση σχέση με την ελληνική μουσική παράδοση όσο και ο Ζαν Κλοντ Βαν Νταμ με την Τζέιν Ώστεν).

Η τρέλα του Alcohol is free με κερδίζει όλο και περισσότερο. Βέβαια, είναι γεγονός ότι ο ήχος του είναι περισσότερο Βαλκάνιος παρά καθαρά Ελληνικός, μου θυμίζει μουσικές του Μπρέγκοβιτς και ώρες-ώρες έχω ένα θέμα να καταλάβω τους στίχους. (Θα 'θελα να 'ξερα, αν πάει αυτό στο διαγωνισμό, πώς θα μεταφράσουν οι ξένοι παρουσιαστές το στίχο "μπόμπα ήταν τα παγάκια" και "η πλώρη μας τραβάει για Γρεβενά"; Και τι θα πει η FYROM για τον "Αλέκο"; :lol:) Το μπαγλαμαδάκι σολάρει!

bill667
8 Φεβρουαρίου 2013, 17:55
Εντάξει και του Αγάθωνα θυμίζει το περσινό Τούρκικο αλλά και πολλά άλλα γιουροβιζιονικά των τελευταίων χρόνων.

Το να θυμίζει κάτι το τραγούδι (αλλά παράλληλα να διαφέρει) δεν είναι κακό. Το τραγούδι της Απέργη όμως δεν θυμίζει απλώς το Satellite, αλλά είναι καραμπινάτο ξεπατίκωμα του Satellite. Διάολε, μέχρι και η φωνή της είναι ΙΔΙΑ με αυτή της Γερμανίδας. Θα στήριζα μια τέτοια επιλογή μόνο στην περίπτωση που ήμουν σκυλάς αλλά σκεφτόμουν ότι το τσιφτετέλι της Ηλιάδη "δεν κάνει για γιουροβίζιον"κι έτσι έχοντας υπόψη μου την επιτυχία του Satellite, θα διάλεγα αυτό της Απέργη ως "δοκιμασμένη συνταγή". Ομως δεν είναι δοκιμασμένη συνταγή. Είναι ξεπατίκωμα!!! Και πρέπει κάποια στιγμή σαν λαός να πάψουμε να βαφτίζουμε ως δοκιμασμένες συνταγές τα ξεπατικώματα, μόνο και μόνο γιατί κρίνουμε επιφανειακά, χωρίς να ασχολούμαστε σοβαρά με τον διεθνή ήχο.

Το τραγούδι του Αγάθωνα θυμίζει μεν Πρέγκοβιτς, όμως δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι στην ουσία ο Βαλκανικός ήχος είναι 100% επιρρεασμένος από τον ελληνικό και απλώς πρόσθεσε κάποια καινούργια όργανα (π.χ. τρομπέτες). Ετσι λοιπόν εδώ έχουμε ένα 100% ρεμπέτικο (φαίνεται στην αρχή του) που απλώς πρόσθεσαν επιπλέον όργανα και ταχυτητα. Εγώ το θεωρώ ελληνικότατο και όχι δάνειο, αλλά αντι-δάνειο.

Στηριξα όμως το Angel για τον εξής απλό λόγο. Τα τελευταία χρόνια, όταν ακούγεται για μια υποψηφιότητα ότι "δεν κάνει για Γιουροβίζιον", αυτό στη Γιουροβίζιον μετράει υπέρ. Τον πειραματικό και διαφορετικό ήχο τον γουστάρουνε οι Ευρωπαίοι. Από το να στείλουμε ξεπατίκωμα, χίλιες φορές κάτι πρωτότυπο που θυμίζει κάτι και έχει τις επιρροές του.

Τέλος αν στείλουμε την Ηλιάδη, εύχομαι να στείλουμε μαζί της και τους νονούς της νύχτας που αποτελούν το σόι της.(Κακία :P)

Above
8 Φεβρουαρίου 2013, 18:23
Πολυ ωραία σχόλια για τον φετινό τελικό! :clapping: Τελικά, γουστάρουμε Εurovision, γιατί περνάμε καλά!!! Θα γραψω και εγώ τις εντυπώσεις μου αργότερα...:grin:

Λοιπόν, μήπως να κάναμε ενα αφιερωματάκι για τις Ελληνικές συμμετοχές στην Εurovision; Για οσα τραγούδια στείλαμε και όσα πήραν μέρος στους ελληνικούς τελικούς και αποκλείστηκαν; Ήδη μου χτυπήσανε τα τέλια να το κάνω! Χμμμ...Θα δούμε!

Πάντως, πλάκα θα είχε νομίζω και θα λειτουργούσε και ως αρχείο για το site...;) :grin:

Σε αυτό το πνεύμα πάντα και αφού μιλάμε για τα Ελληνικά τραγούδια του τελικού, εγώ, θα βάλω...αυτό, μιας άλλης εποχής και μιας εντελώς άλλης...Άντζελας Δημητρίου! Πιο μελωδικής και...ποιοτικής! Με το Aν, διαγωνίσθηκε το 1988, στον Ελληνικό τελικό, με μια μελωδικότατη σύνθεση, των Χρίστου Σκαλτσουνακη και Μάνου Κουφιανακη. Το τραγούδι που επιλέχθηκε τελικώς, ήταν το ανεκδιήγητο...Κλόουν, με την Αφροδίτη Φρυδά...και βγήκαμε 17οι! Απολαύστε...μια άλλη...Άντζελα!:grin:

Αν - Άντζελα Δημητρίου
Ελληνικός τελικός 1988

i4sAWA9AIv0

Craft
8 Φεβρουαρίου 2013, 18:56
Η καλύτερη για μένα εμφάνιση από όλες τις συμμετοχές που έχουμε στείλει σαν Ελλάδα είναι σίγουρα η Άνοιξη το 1991.

tRiDtrf3ktw

HristinaB
8 Φεβρουαρίου 2013, 20:09
Ζωντανή ορχήστρα με μαέστρο, βαριές τουαλέτες, ξασμένη περμανάντ... τι να πεις, άλλες εποχές. Ο Μικρούτσικος κιθαρίστας είναι ένα θέαμα που δεν μπορώ να ξεπεράσω.

Η δική μου επιλογή είναι αυτή:
2011. Λούκας Γιόρκας feat. Stereo Mike, "Watch my Dance"

Ό,τι καλύτερο έχουμε στείλει ΠΟΤΕ. Ο Λούκας είναι ένας απίστευτος κούκλος, πραγματικά πανέμορφο αγόρι, υποστήριξε μια χαρά το τραγούδι. Μου άρεσαν και οι φωτιές και οι κίονες και τα ρούχα (οι κόκκινες λεπτομέρειες υπέροχες!), μου άρεσε το χορευτικό (και πώς όλοι μένουν ακίνητοι στο ρεφρέν), μου άρεσε και πώς ο Λούκας άνοιξε απότομα το σακάκι του, μου άρεσε που άκουσα ζεϊμπέκικο στη Γιουροβίζιον, απλά θα προτιμούσα λιγότερο ραπ. Το ρεφρέν απλά με πωρώνει. Ήρθαμε 7οι. :respect:

FdZzklXoAOg

greekie
8 Φεβρουαρίου 2013, 22:39
Καλύτερη παρουσία απλά.

ghQZojJWxKI

2η καλύτερη το Καλομοιράκι.

HristinaB
8 Φεβρουαρίου 2013, 23:07
Είναι γεγονός ότι η Παπαρίζου ήταν μια εξαιρετική παρουσία, πολύ όμορφη, με εκπληκτικό Roberto Cavali φόρεμα, ποδάρες και μπούστο (αλλά ίσως λίγο υπερβολικό σελφ-ταν). Ήταν σέξι χωρίς να προκαλεί ή να φαίνεται "δεύτερη" (όπως η περσινή ή φέτος η Ηλιάδη), είχε αέρα και άνεση, πολύ καλή αγγλική προφορά, χόρεψε και συμμετείχε σε όλο το τραγούδι. Το δε δοξάρι στο τέλος της έδινε και μια νότα dominatrix (πικάντικο!).

Επιπλέον, είχε πάρα πολύ έξυπνο χορευτικό που ακολουθούσε τους στίχους (όταν τη σηκώνουν στο "you take me higher" ή όταν οι χορευτές σχηματίζουν τον αριθμό 1) και θύμιζε Ποντιακούς χορούς, ενώ το σημείο με το δοξάρι και τη λύρα ήταν από τα πλέον ευφυή του διαγωνισμού.

Το πρόβλημα είναι, για μένα, οι στίχοι. Ήταν απλά χαζοί.

Βέβαια, δε θα πω ότι δε χάρηκα που κερδίσαμε. Το 2006 ήμουν κι εγώ στο στάδιο... :grin: (Το πρόβλημα είναι ότι ήταν και η Βίσση. Τι φιάσκο, ω Θεοί.)

bill667
8 Φεβρουαρίου 2013, 23:36
Εγώ είμαι υπέρ του να στείλουμε αυτήν

vfnGTDJ52qs

Vourvas
10 Φεβρουαρίου 2013, 20:35
Πολύ καλό αρθρο Above.:clapping: :respect:
Εγω παιδιά σκέφτομαι ελληνικά και θέλω Koza Mostra και τον Αγάθωνα. Μ' αρέσει και το τραγούδι οσο το ακούω και εχει και ελληνικότα στοιχεία. Ας κάνουμε και την τρέλα μας βρε παιδιά. Αρέσει και στους έξω. Και θα πάμε καλά νομίζω. Να και ενα πολύ καλό remix.:lol:

k8fhiE3wjY4

saya
10 Φεβρουαρίου 2013, 21:17
Μμμ φετος πραγματι ειχαμε τις καλυτερες συμμετοχες στο συνολο και παρακουλουθω τον διαγωνισμο χρονια..

Θωμαις Απεργη, πολυ ωραια φωνη, ωραια γυναικα , εχει ωραιο στυλακι αλλα νομιζω οτι το τραγουδι δεν ειναι satelite. Δεν ειναι τοσο δυνατο οσο θα επρεπε..

Αλεξ και Τζορτζινα η κοπελα ειναι φωναρα αλλα το τραγουδι δεν με ενθουσιασε. Ισως ειναι λιγο αργο για τα γουστα μου..

Αγγελικη Ηλιαδη , πολυ ωραια γυναικα και με ωραια φωνη, το τραγουδι πολυ χαρεμι ομως , νομιζα σε καποια φαση οτι θα βγει απο ο πισω και ο Σουλτανος με τα γιουσουφακια και θα αρχιζαν να μιλανε τουρκικα. Ενταξει εχουμε και τετοιες επιρροες στην διασκεδαση μας , το δεχομαι λλα μην το παρουσιαζουμε ως δικο μας πολιτισμο γιατι μας αδικει . Εχουμε δικα μας να δειξουμε και θα ,ας περασουν για εκτουρκισμενους. Ας τα χορευουμε εδω αλλα μην τα διαφημιζουμε κιολα.

Κοζα μοστρα και αγαθωνας, μου αρεσε σαν τραγουδι γιατι δεν ειναι ρετρο , ειναι ηχος που ακουγεται και μοντερνος συγχρονος και με επιρροες απο αυτο που ειμαστε. Ειμαστε βαλκανικος λαος και εχουμε μπουζουκια. Το βρηκα ενδιαφερον παντρεμα με μοντερνα στοιχεια ωραιους στιχους και για να μην λεμε μονο για τις κυριες μια χαρα ομορφα αγορια..αρα ψηφιζω αυτο..

Above
12 Φεβρουαρίου 2013, 18:00
Ακόμα δεν εχω ψηφίσει, ψιλοακουω τα κομμάτια, αλλά μόλις χθες πήρα χαμπάρι την εμφάνιση της Ηλιαδη στο Dancing και δεν μπορώ να πω ότι με άφησε ασυγκίνητο. Η Ηλιαδη, γιατί το τραγουδάκι καλούλι είναι, αλλά όχι για την Εβροβιζιόν που την λέει έτσι και μια θειά μου!

Πολύ ωραιο κορίτσι με ποδαρες και μια χαρά φωνή για αυτα που τραγουδάει...Το τραγούδι θα τα σπάσει στα νυχτερινά μαγαζιά, και πολυ καλά θα κάνει, γιατί θα μείνει και μετά Eurovision, ως δική της επιτυχία! Το κακό με αυτήν είναι, οτι ενώ είναι κορίτσαρος...πολύ αγγούρι ρε γαμώτο, δεν σπάει καθόλου, μονοκόμματα το πάει...Αλλά, οι ποδαρες, ποδαρες!

Dancing with the stars
Αγγελικη Ηλιάδη- Χίλιες και μια νύχτες

fXjNftlH_MY

HristinaB
12 Φεβρουαρίου 2013, 18:45
πολύ αγγούρι ρε γαμώτο, δεν σπάει καθόλου, μονοκόμματα το πάει...Αλλά, οι ποδαρες, ποδαρες!

Τα κολλημένα γόνατα... σαν να κατουριέται σε όλο το τραγούδι! http://www.pic4ever.com/images/4fvgdaq_th.gif

Ποδάρες, ναι, εντάξει. Αλλά βοηθάνε και τα τρικ (με φούστα-ζώνη και 15ποντη γόβα καλντεριμιτζούς μπορείς να κάνεις το πόδι να φαίνεται ολόκληρο χιλιόμετρο).

Σε κάτι τέτοιες στιγμές, πάντα θυμάμαι μια φοβερή ατάκα από τη σκηνή του αφρόλουτρου στο Pretty Woman.

Did I mention my leg is 44 inches from hip to toe, so, basically, we're talkin' about 88 inches of therapy wrapped around you...
(44 ίντσες = 1,12 μέτρα. Αυτό είναι ποδάρα, κύριοι. Χωρίς καν παντόφλες.)

Δε σχολίασα το Billy the Kid μπλουζοειδές με τα κρόσια στο πρηγούμενο ποστ. Ένα καπέλο της λείπει κι ένα λάσο και είναι έτοιμη να σαλαγήσει τα γελάδια. http://www.pic4ever.com/images/cow.gif http://www.pic4ever.com/images/lillamu5-756439.gif Γι-χαααα. http://www.pic4ever.com/images/2gwb921.gif

Nefelistar
14 Φεβρουαρίου 2013, 21:04
Να και η συμμετοχή της Κύπρου παιδιά. :)
Συμπαθητικό είναι, αλλά όχι για Εurovision νομιζώ. :(

Δέσποινα Ολυμπίου-Αν με Θυμάσαι

Cyprus EUROVISION 2013 First Official presentation

gSvv7ie0Hio

Above
14 Φεβρουαρίου 2013, 22:02
Δεν μου είπε τίποτα της Κύπρου, ένα όμορφο τραγουδάκι είναι και μια καλή, συμπαθητική φωνή και ερμηνεία! Στον ελληνικό τελικό που θα γίνει ο κακός χαμός απο συνεργασίες και ονόματα, θα εμφανιστεί και η Ολυμπίου!

Οχτώ μέρες μετά την ανακοίνωση των τραγουδιών και οι Κοza Mostra με τον Αγάθωνα κερδίζουν στα προγνωστικά με το εθνικ -βαλκάνιο τραγούδι τους . Θα πάω μαζί τους, αν και τα ακούσματα μου είναι περισσότερο του στυλ της Απέργη και του Αlex, αλλά για Eyrovision μιλάμε και θα το δω συλλογικά Ελληνικά και οχι προσωπικά. Αν κρίνω οτι τα δυο τελευταία μας τραγούδια με ελληνικό στίχο και μουσική (Οpa, Watch my dance) μπήκαν δεκάδα και άρεσαν. Τότε το ίδιο μπορεί να κάνει και το Alcohol is Free! Γιατί όχι! Αυτό λοιπόν ψήφισα, με δεύτερη επιλογή μου την Απέργη, που όσο το ακούω μ’ αρέσει! Βασικά, όλα κάτι έχουν και μου αρέσουν σε μέρη τους!

Και στο δικό μας exit poll με ποσοστό 57% μέχρι στιγμής, έρχονται πρώτοι οι Κοza Mostra με τον Αγάθωνα!

χάρις2106
18 Φεβρουαρίου 2013, 23:30
Και το κομμάτι που επιλέχτηκε

Koza Mostra και ο Αγάθωνας Ιακωβίδης - Alcohol is Free

3vX5f1NvGvA

Above
19 Φεβρουαρίου 2013, 00:06
Mια χαρά τρέλα πούλησαν και είχαν οι Κoza Mostra, ο τραγουδιστής έχει καλύτερη φωνή για ροκιες απο οτι φανταζόμουν και μπορεί να πει και καλύτερα τραγούδια, άλλα γενικά ήταν ο,τι πρέπει τα μουρλοκομεια. Απογοητευτικά κακή η Giorgina με τραγικά φάλτσα στις ψηλές νότες, ζαλουρα η Απέργη, πάνω -κάτω που την βαρέθηκα μετά το 5λεπτο και πολύ καλύτερη η Ηλιαδη, που και καλά φωνητικά τα κατάφερε και σκηνική παρουσία είχε!

Πολύ καλή η διοργάνωση, με εύστοχες τις συνεργασίες με παλιότερους νικητές, η Λέανδρος, κυρία και πιο Ελληνίδα απο τις Ελληνίδες, ο Καπουτζιδης άνετος και ευχάριστος και επίσης απο κοντά και η Βανδη! Γενικά, η διοργάνωση ηταν ανέλπιστα καλή, χωρίς φανφάρες και υπερβολές, με γοργό ρυθμό, με καλο timing που ως show κυλαγε! Μπραβο στο MAD! :clapping:

Καλή επιτυχία στο τραγούδι και στην Ελλάδα.:grin:

8avos
20 Φεβρουαρίου 2013, 11:24
πρώτο μου πόστ και καλώς σας βρήκα:)

πότε μα ποτέ μου,δεν παρακολούθησα αυτό το χάλια πανυγηράκι το οποίο πληρώναμε αδρά όλοι εμείς,για να επιδείξουμε τι?
απ τη στιγμή που υπάρχει όμως αυτός ο θεσμός,χάρηκα πάρα πολύ που επιτέλους αναγνωρίστηκε κομμάτι της παράδοσής μας και που ο Αγάθωνας έβαλε τον τζουρά
στα αυτιά όλων μας.μπράβο και στους τρελαμένους που το βάλαν για βασικό όργανο.

great
20 Φεβρουαρίου 2013, 11:35
Τώρα το άκουσα, Χριστέ μου τι διαλέξαμε !!!!
Θα πατώσουμε....!!!!!

civil78
21 Φεβρουαρίου 2013, 15:18
Καθώς με έπιασε μια τάση βαρεμάρας χτες το βράδυ είπα να το εμπλουτίσω λίγο... βρήκα και μια σχετικά καλή μετάφραση στα αγγλικά και το αποτέλεσμα είναι αυτό... πάντως με δυσκολία θα καταλάβουν οι ξένοι τι θέλει να πει ο ποιητής.

jWoa7unDxJY

Υ.Γ. Έχει και τους ελληνικούς στίχους μέσα σε άλλο stream.

Above
21 Φεβρουαρίου 2013, 20:25
Όσο το ακούω όλο και μ' αρέσει περισσότερο! Βέβαια πληροφορήθηκα ότι έχει ξεσπάσει πόλεμος σε αυτούς που το σιχαίνονται και σε αυτούς που το γουστάρουν. Ανήκω στους δεύτερους! :grin: Επίσης, ότι έρχεται 5ο με 7ο στα στοιχήματα και αρέσει έξω! Δεν ξέρω, εχω ακουσει λίγα τραγούδια από άλλες χώρες, για να εχω άποψη όταν είναι και έρθει ο καιρός θα ακούσω και άλλα. Πάντως, ως εθνικ-μπαλκαν είδος, θα το ήθελα στην δεκάδα! :thumbsup1 ;)

civil78
21 Φεβρουαρίου 2013, 21:32
Above, ο πόλεμος αυτός είναι καλός διότι ακούγεται είτε θετικά είτε αρνητικά. Όμως στο τέλος οι θετικοί ψηφίζουν και αυτό είναι +. Οι αρνητικοί απλά κάθονται και βλέπουν δεν μπορούν να κάνουν κάτι (unlike ;)).

Πάντως νομίζω ότι αυτή η διαφωνία είναι λογική. Απλά προσπαθούν να το δουν ως ένα σοβαρό τραγούδι... όμως ο στίχος είναι κοροϊδευτικός μιας κατάστασης. Ενός μεθυσμένου που προσπαθεί να γυρίσει σπίτι του και όλα του φαίνονται ανάποδα μέσα στο μεθύσι του. Ο δρόμος του φαίνεται θάλασσα, το αμάξι καράβι, πάει και λίγο αντίθετα στο ρέμα (του αναβοσβήνουν τα φώτα) αλλά γενικά δεν τον νοιάζει τίποτα. Αυτή είναι η ουσία των στοίχων και για αυτό μιλάνε και οι ίδιοι για κοινωνικοπολιτικό στίχο . Δεν πάει να γίνεται ότι γίνεται εμείς θα συνεχίσουμε να ζούμε τις ζωές μας και θα κάνουμε το δικό μας γιατί έτσι γουστάρουμε. Βέβαια μια τέτοια συμπεριφορά έχει και τα αρνητικά της γιατί είναι επικίνδυνο ηθικό παράδειγμα συμπεριφοράς, όμως είπαμε είναι αλληγορικό το τραγούδι.

Το όλο παρουσιαστικό και η μίξη των διαφόρων ήχων, Balkan, ρεμπέτικου, λαϊκού ως και ροκιάς και με ένα μαγικό για εμένα τρόπο δεμένο μουσικά είναι απίστευτο. Στην ουσία αν κάποιος έχει μουσικό αφτί θα καταλάβει ότι είναι 3-4 τραγούδια μέσα σε 1 αλλά να ταιριάζουν όλα αρμονικά. Αν κάποιος τα απομονώσει θα δει άνετα τα μουσικά είδη που στέκονται αυτόνομα από μόνα τους στο είδος τους. Θα ήθελα να βρεθεί ένας μουσικός να προσπαθήσει να απομονώσει για να δείτε την μαγεία τους.

Πράγματι και εμένα με παραξένεψε αλλά όσο ετοίμαζα το video άλλο τόσο μου άρεσε για κάποιο λόγο χωρίς να το καταλαβαίνω. Και κάποια στιγμή από τις φόρες που το άκουσα κατάλαβα την ουσία του.

Όμως και εδώ υπάρχει ένα μεγάλο ΑΛΛΑ. Αυτό θα ακουστεί μόνο μια άντε δυο φορές και μάλιστα από ξένους που δεν θα καταλάβουν καν τον στίχο του. Δεν θα καταλάβουν την ιστορία που διηγείται (εκτός από τους Άγγλους στο BBC που έχουν subs… θεοί!!!). Άρα μας μένει ο ρυθμός και η πανδαισία μουσικών σχολών. Χμ εδώ… ή θα το αγαπήσουν η θα το μισήσουν ανάλογα με το πόσο ανεκτικοί είναι στις μείξεις αυτές. Όμως αυτοί που θα το αγαπήσουν και είναι να ψηφήσουν κάτι θα το προτιμήσουν από άλλα.

Δεν είμαι αισιόδοξος, αλλά αν το παίξουν καλά και προωθηθεί σωστά (είναι από τα κομμάτια που πρέπει να τα ακούσεις αρκετές φορές) τότε θα τα πάει κάπως καλά. Μακάρι αλλά δύσκολο το βλέπω γιατί τα οικονομικά είναι μετρημένα.

Αυτά από εμένα… πολλά έγραψα :)

Above
21 Φεβρουαρίου 2013, 22:28
^^ Σιβ, όντως πολλά έγραψες και με ξάφνιασες! :grin: Ευχάριστα!:lol:

Οφείλω να πω οτι με κάλυψες σε πολλά και μου άνοιξες αρκετά και τα μάτια με τις πληροφοριες σου!:grin: Εγώ, κατά μια διαολεμένη διαίσθηση πιστεύω ότι θα πάμε καλά. Και όταν εννοώ καλά, εννοώ 10δα! Όσο πιο πάνω, τόσο το καλύτερο!

Επιμένω στο όσο το ακούω-που δεν προσέχω τόσο τους στίχους- αλλά το πάντρεμα ήχων και μουσικών επιρροών, μ αρέσει! :yes: Το ίδιο πιστεύω οτι θα πάθουν και οι Ευρωπαίοι...Α, και επίσης επιμένω στο ότι ο τραγουδιστής τους, ότι έχει μια πολύ καλή ροκ δυνατή φωνή και πολύ καλύτερη από αυτό το τραγούδι!:grin:

Above
13 Μαρτίου 2013, 22:24
Νάτο και το επίσημο video clip του τραγουδιού που όπου το πετυχαίνω πλέον στο ραδιόφωνο ή όπου αλλού, το γουστάρω τρελά και το δυναμώνω! Μ' αρέσει πολύ! Λένε τα προγνωστικά ότι μας δίνουν εκτός δεκάδας στο τελικό και άλλες φορές μας έδιναν, αλλά μπήκαμε εμείς...Έχει μια παλαβή ιδέα το βιντεάκι που αφήνει το στίγμα του, ο Αγάθωνας μορφή, λατρεία προσωπική η Θεσσαλονίκη, ο Κόζας που έχει έτσι και αλλιως πολύ καλή φωνή, γράφει και ως φάτσα τελικά!

OFFICIAL VIDEO CLIP
Koza Mostra & Agathon Iakovidis - Alcohol Is Free
(Greece) 2013

G3k2MOJOkKg

civil78
14 Μαρτίου 2013, 02:08
Above θα σε εκπλήξω... (λόγω περασμένης ώρας και μπυροκατάστασης)...

Εν συντομία, ναι μεν ενδιαφέρων σαν videoclip, έχει αστεία σκιτσάκια μέσα αλλά... ΑΛΛΆ... ήταν που ήταν δύσκολο το τραγούδι να το καταλάβεις με το videoclip το κάνουν ακόμα πιο δύσκολο. Δεν πατάει πάνω στους στοίχους ίσα ίσα σε μπερδεύει για το τι λέει ο ποιητής. Παρόλα αυτά μου άρεσε κάπως, κατανοώ ότι που λεφτά για videoclip αλλά στο τέλος τέλος δεν παίζουν και πολύ ρόλο αυτά πια στις μέρες μας. Ο κόσμος ψηφίζει την ώρα που τα ακούει για πρώτη φορά... δηλαδή στα ημιτελικά/τελικά... και αν έχουν μια καλή σκηνική παρουσία τότε έχουν ελπίδες. Θέλει όμως πολύ σκέψη το πράγμα.

Υ.Γ. Πώς σου φάνηκα, σύντομος?

Above
14 Μαρτίου 2013, 13:30
Above θα σε εκπλήξω... (λόγω περασμένης ώρας και μπυροκατάστασης)...

Εν συντομία, ναι μεν ενδιαφέρων σαν videoclip, έχει αστεία σκιτσάκια μέσα αλλά... ΑΛΛΆ... ήταν που ήταν δύσκολο το τραγούδι να το καταλάβεις με το videoclip το κάνουν ακόμα πιο δύσκολο. Δεν πατάει πάνω στους στοίχους ίσα ίσα σε μπερδεύει για το τι λέει ο ποιητής. Παρόλα αυτά μου άρεσε κάπως, κατανοώ ότι που λεφτά για videoclip αλλά στο τέλος τέλος δεν παίζουν και πολύ ρόλο αυτά πια στις μέρες μας. Ο κόσμος ψηφίζει την ώρα που τα ακούει για πρώτη φορά... δηλαδή στα ημιτελικά/τελικά... και αν έχουν μια καλή σκηνική παρουσία τότε έχουν ελπίδες. Θέλει όμως πολύ σκέψη το πράγμα.

Υ.Γ. Πώς σου φάνηκα, σύντομος?

Εμ να, ξενυχτάς και μπεκρουλιάζεις...που να σ΄ αρέσει μετά Σιβ! :P :lol:

Μωρέ καλά τα λες, (εν συντομία) :lol: αλλά πάνε οι καιροί που τα video clips ανταποκρίνονταν πιστά σε στίχους και ύφος τραγουδιού.Και δεν νομίζω να το είδαν εξαρχής έτσι! Εδώ χιούμορ κάνουν και εκμεταλλεύονται έξυπνα και τον Αγάθωνα μέσα! Από κει και μετά, ε, δεν κρίνεται το αποτέλεσμα καλλιτεχνικά ρε συ, αλίμονο, μόνο σαν πλάκα το βλέπεις και τίποτα άλλο! Άσχετα που μ αρέσει το τραγούδι! Τώρα αν περάσουμε από τον ημιτελικό κτλ...θα δείξει! Δεν θα είναι αποτέλεσμα video clip, αλλά τραγουδιού και στησίματος πάνω στη σκηνή κτλ!

Υ.Γ Άσχετο, είδα και την ξεχασμένη Bonnie Tyler που στέλνει η Αγγλία...:P :lol:

civil78
14 Μαρτίου 2013, 13:45
Εμ να, ξενυχτάς και μπεκρουλιάζεις...που να σ΄ αρέσει μετά Σιβ! :P :lol:
Το είδα και σήμερα... δεν άλλαξα γνώμη :haha:

Υ.Γ Άσχετο, είδα και την ξεχασμένη Bonnie Tyler που στέλνει η Αγγλία...:P :lol:
Αποκλείεται... υπάρχει ακόμα αυτή... :shock:

Λες τώρα που θα γυριστεί και το TopGun2 να την βάλουν να κάνει το soundtrack... οι γερόλυκοι επιστρέφουν ;)

Above
14 Μαρτίου 2013, 14:16
Αποκλείεται... υπάρχει ακόμα αυτή... :shock:

Λες τώρα που θα γυριστεί και το TopGun2 να την βάλουν να κάνει το soundtrack... οι γερόλυκοι επιστρέφουν ;)

:lol: :lol: :lol:

Έπρεπε να την βάλουν στο remake του Footloose, που έχει και προϊστορία, αφού το Holding out of a Hero (http://www.youtube.com/watch?v=BVtaVrUAPK0), που είχε τραγουδήσει τo 1984, ήταν επιτυχιάρα τρελή και έγινε κλασικό! :lol: Και από τις μεγαλύτερες της καριέρας της! :grin:

Πάντως το τραγούδι της Αγγλίας για φέτος, το 'Believe in Me' (http://www.youtube.com/watch?v=cqXk_FRw62Q) που είναι μια ροκ παλιατζούρα μπαλάντα ολκής, αποτίνει τον σεβασμό της στο είδος που την καθιέρωσε! Ασε που στα 62 της, εμφανισιακά είναι καλύτερη από ότι ήταν νέα!!! ( που λέει ο λόγος):P :lol:

Above
29 Μαρτίου 2013, 17:56
Update...

Στην 9η θέση κληρώθηκε η Ελλάδα να εμφανιστεί ανάμεσα σε 17 χώρες που θα πραγματοποιηθεί ο δεύτερος ημιτελικός στις 16 Μάιου!

Δεύτερος Ημιτελικός

01.Λετονία
02.Άγιος Μαρίνος
03.Π.Γ.Δ.Μ.
04.Αζερμπαϊτζάν
05.Φινλανδία
06.Μάλτα
07.Βουλγαρία
08.Ισλανδία
09.Ελλάδα
10.Ισραήλ
11.Αρμενία
12.Ουγγαρία
13.Νορβηγία
14.Αλβανία
15.Γεωργία
16.Ελβετία
17.Ρουμανία

Ενω η Κύπρος, στην 14η θέση ανάμεσα σε 16 χώρες στον πρωτο ημιτελικό, στις 14 Μαιου!

Πρώτος Ημιτελικός

01.Αυστρία
02.Εσθονία
03.Σλοβενία
04.Κροατία
05.Δανία
06.Ρωσία
07.Ουκρανία
08.Ολλανδία
09.Μαυροβούνιο
10.Λιθουανία
11.Λευκορωσία
12.Μολδαβία
13.Ιρλανδία
14.Κύπρος
15.Βέλγιο
16.Σερβία

ΠΗΓΗ (http://ogaegreece.com/runningordersemifinal/) ΠΗΓΗ (http://ogaegreece.com/runningorder/)

Nefelistar
31 Μαρτίου 2013, 20:16
Και το επίσημο video clip της Κύπρου μας, που όσο ακούω το τραγούδι μ' αρέσει περισσότερο, ενω στην αρχη μου ηταν αδιάφορο.
Εύχομαι να περάσει στον τελικό και να τα πάει καλά στον τελικό.
Η 14η θέση σε 16 χώρες, εινια πολύ καλή.:clapping:

Cyprus Eurovision 2013 - Official Video Clip
(Αν με Θυμάσαι)

ePQG1ntZyTM

Above
14 Μαΐου 2013, 17:06
Update...

Εβδομάδα Εurovision και ο πρώτος ημιτελικός θα λάβει μέρος απόψε και θα μεταδοθεί στις 22:00 από την ΝΕΤ. Στον Α΄ ημιτελικό συμμετέχει και η Κύπρος, με ελάχιστες πιθανότητες διάκρισης στον τελικό αφού την θέλουν στις τελευταίες θέσεις. Εν αντιθέσει με την Ελλάδα που στον Β΄ ημιτελικό της Πέμπτης, την θέλουν να περνά άνετα, αφού τα προγνωστικά την ανεβάζουν στην 3η με 4η θέση τις τελικής δεκάδας! Το πως θα πάει στον τελικό του Σαββάτου...ίδωμεν!

Παραθέτω τις επίσημες δεύτερες πρόβες των τραγουδιών. Η Ολυμπίου πάντως μια χαρά τραγουδά και πιστεύω ότι θα είναι η έκπληξη που θα περασει στον τελικό και θα κάνει την ανατροπή!

Despina Olympiou - An Me Thimasai (Cyprus) Second Rehearsal

rQt4KrlCESY

Koza Mostra feat. Agathon Iakovidis - Alcohol Is Free (Greece) Second Rehearsal

JaB4Cbu0ZOI

Above
17 Μαΐου 2013, 13:36
H Ελλάδα κατάφερε να περασει στον μεγάλο τελικό της 18ης Μάιου αφήνοντας πίσω της τουλάχιστον δυο σίγουρα (?) φαβορι για την δεκάδα. Του Σαν Μαρίνο ( που αδικήθηκε) και του Ισραήλ! Η Ελλάδα ανακοινώθηκε σε τυχαία σειρά 10η...παρατείνοντας την αγωνία.
Οι Κοζα Μοστρα ξεσήκωσαν το στάδιο, άρεσαν πολύ και καταχειροκροτήθηκαν.
Με τρελή διάθεση και νεύρο σουλάτσαραν με άνεση πάνω στην σκηνή, ενω και φωνητικά ήταν πολύ καλοί. Ο Αγάθωνας ηταν αρκετά σφιγμένος.
Το τραγούδι το πίστεψα από την αρχή, μου άρεσε και χαίρομαι που πέρασε. Άντε και σε μια θέση στη δεκάδα! Να υπενθυμίσω οτι απο το 2008 που θεσπίστηκαν οι δυο ημιτελικού, η Ελλάδα περνά πάντα και μάλιστα σε πολύ υψηλές θέσεις στην κατάταξη!

Β' Ημιτελικός
Ελλάδα
Αlcohol is Free

UZZ9aMkxtVo

Στον τελικό η Ελλάδα θα εμφανιστεί στην 21η θέση ανάμεσα σε 26 χώρες! Πολύ καλή θέση και αυτή. Το 2008, η Καλομοίρα είχε εμφανιστεί 21η και έφτασε μέχρι την τρίτη θέση στην τελική κατάταξη του τελικού!

Στον τελικό της 18 Μαΐου, οι χώρες θα εμφανιστούν με την εξής σειρά:

1 Γαλλία
2 Λιθουανία
3 Μολδαβία
4 Φινλανδία
5 Ισπανία
6 Βέλγιο
7 Εσθονία
8 Λευκορωσία
9 Μάλτα
10 Ρωσία
11 Γερμανία
12 Αρμενία
13 Ολλανδία
14 Ρουμανία
15 Ηνωμένο Βασίλειο
16 Σουηδία
17 Ουγγαρία
18 Δανία
19 Ισλανδία
20 Αζερμπαϊτζάν
21 Ελλάδα
22 Ουκρανία
23 Ιταλία
24 Νορβηγία
25 Γεωργία
26 Ιρλανδία

Above
19 Μαΐου 2013, 16:26
6η Η Ελλάδα!

Μάλλον και τους πιο δύσπιστους εξέπληξε η Ελλάδα (που θεωρούσαν οτι θα πάει άπατη) με την κατάκτηση της 6ης θέσης στον 58ο διαγωνισμό της Εurovision! Tα σχόλια ήταν θετικότατα, οι κριτικές επιτροπές την λάτρεψαν, το κοινό επίσης! 152 βαθμούς συγκέντρωσε, σημειώνοντας την 4η καλύτερη βαθμολογία της στην ιστορία του θεσμού, μετά τους 252 του Σάκη Ρουβα το 2004, τους 230 της Έλενας Παπαριζου το 2005 και τους 218 της Καλομοίρας το 2008! Από την αρχή της ψηφοφορίας και κατα την διάρκεια της, δεν έπεσε από την 6η θέση, ενώ βρέθηκε και στην 1η και σταθερά στην 4η με 5η θέση!

Β' Ημιτελικος!

Στον δεύτερο ημιτελικό (που μας έβγαλαν το λάδι μέχρι να μας ανακοινώσουν) ήρθαμε 2οι με 121 βαθμούς σε 17 χώρες και σταθερά τα εξι χρονια των ημιτελικών που διεξάγονται, η Ελλάδα δεν έχει πέσει κάτω από την 4η θέση! (1η θέση το 2008, 4η το 2009, 2η το 2010, 1η το 2011, 4η το 2012 και 2η φέτος) Ενώ άτυπα για 10η φορά περνά στον τελικό και συμμετέχει. Στην δεκαετία 2004-2013 έχει 9 θέσεις στην 10δα και 1 στην 20δα! (Η Κύπρος στον Α΄ημιτελικό δυστυχώς πήρε μόνο 11 βαθμούς και τερμάτισε 15η σε 16 χώρες)

Ο ζεστός...Βοράς!

Απορίας άξιο εινια οι 0 βαθμοί που πήραμε από την Σερβία (!) ενώ ο βοράς που παραδοσιακά μας έφτυνε, μας έδωσε αρκετούς βαθμούς! (Οι χιλιάδες Έλληνες που μετανάστευσαν στον βορά, έκαναν το θαύμα τους). Τα Σκόπια μας έδωσαν 4 βαθμούς (και η παρουσιάστρια είπε "Ευχαριστουμε Μακεδονία", τρομάρα της)

"Ελληνική υπόθεση" και η 2η θέση του Αζερμπαϊτζάν αφού συνθέτης ήταν ο Δημήτρης Κοντόπουλος και την καλλιτεχνική επιμέλεια είχε ο Φωκάς Ευαγγελινός!

Κλείνοντας...

Το Alcohol is Free το είχα πιστέψει από την αρχή, μου άρεσε και το υποστήριζα, περίμενα μια θέση στην 10δα, (7 με 10) άλλα η 6η ήταν απάντεχα καλή και για μένα. Σημειωτέον είναι μια θέση που δεν έχουμε κατακτήσει ποτέ. Όπως την 2η και την 4η επίσης!

Ραντεβού του χρόνου στην Δανία που θα πραγματοποιηθεί ο 59ος διαγωνισμός! Συγχαρητήρια και πάλι στους θεοπάλαβους Κοζα Μοστρα και στον Αγάθωνα! Και του χρόνου!

Koza Mostra feat. Agathon Iakovidis - Alcohol Is Free
(Greece) FINAL 2013
6th place

vO5nn-sEBMs

greekie
19 Μαΐου 2013, 17:07
8/2/2013

Alcohol is Free
Ό,τι να ναι πραγματικά. Οπότε για Eurovision είναι ότι πρέπει. 5η-10η.

Γιατί να μην το παινευτώ:P