PDA

Δείτε τη Πλήρη Έκδοση : The Following 1x05 - The Siege

GTVSBot
19 Φεβρουαρίου 2013, 03:00
Σειρά : The Following
Σαιζόν : 1
Επεισόδιο : 5
Τίτλος : The Siege

Κανάλι : FOX

Περίληψη :

Όταν η Κλερ δέχεται ένα τηλεφώνημα που πιθανόν να την οδηγήσει πιο κοντά στη ανακάλυψη του γιου της, το FBI και ο Χάρντι ετοιμάζουν την επόμενη κινησή τους προκαλώντας πανικό. Εντωμεταξύ ο Κάρολ αναζητεί ένα δικηγόρο από το παρελθόν του για να στείλει ένα μήνυμα το οποίο θα έχει θανατηφόρα αποτελέσματα.

series_addicted
19 Φεβρουαρίου 2013, 15:24
Ωραίο το επεισόδιο.Είχαμε εξελίξεις.Ευτυχώς το στόρι με την απαγωγή του παιδιού φαίνεται πως θα τελειώσει τώρα και δεν θα κρατήσει όλη τη σεζόν.
Το "τρίγωνο" όλο βλακείες κάνει..Μα καλά όλοι οι serial killers σ'αυτή τη σειρά είναι άχρηστοι?Μάλλον ο πολύ Poe τους φυραίνει το μυαλό..

Το επόμενο προβλέπεται πολύ δυνατό.Μόνο μη τυχόν και χάσουμε τη μητέρα τώρα..:thumbdown

kKKK
19 Φεβρουαρίου 2013, 17:40
Πολύ δυνατό επεισόδιο. Απο την αγωνία τα νύχια μου έμειναν μισά. Στην αρχή με το γκεο-τρίγωνο είπα:" ώχ ούτε σήμερα θα έχουμε εξελίξεις". Αλλά ευτυχώς έκανα λάθος.
Το επεισόδιο είχε μπόλικη δράση και φοβερό ρυθμό. Σαν καλό επεισόδιο του 24 ήταν.

Εντάξει, είχε και βλακιούλες. Όπως ο χαζός τρόπος που το FBI έχασε τη γυναίκα του Κάρολ. Ένα κι ένα κάνουν δύο βρε μπαγλαμάδες του εφ μπι άι, τί δεν καταλαβαίνετε;;
Επίσης η ερώτηση της δολοφόνου-νταντάς όταν βρήκε τον τοπικό μπάτσο νεκρό με ένα μπουφάν διαφορετικό απο τη στολή του στο στομάχι του ήταν εντελώς ηλίθια. Λές να ήταν μόνος του;; Helloooooo.

Αλλά όπως προείπα, ο ρυθμός του επεισοδίου ήταν φοβερός και με κράτησε στην τσίτα και δεν έδωσα σημασία στις βλακείες.

Το μόνο μου άγχος για τη συνέχεια είναι μην τώρα που έκλεισε (σχεδόν -γιατί έχω και μια επιφύλαξη) το story arc με την απαγωγή του παιδιού, φάμε άλλα πέντε επεισόδια με το πού είναι η μάνα οέοο.

Reben
19 Φεβρουαρίου 2013, 18:28
Θα συμφωνήσω απόλυτα με τον kKKK!

Πολύ δυνατό επεισόδιο, με φοβερό ρυθμό, καλογραμμένη πλοκή και αγωνιώδη ατμόσφαιρα που δε σε αφήνει να πάρεις τα μάτια απ' την οθόνη ούτε λεπτό! Ούτε εγώ θα ασχοληθώ με 2-3 σαχλαμαρίτσες, το επεισόδιο ήταν τόσο καλό που θα ήταν άδικο να σταθούμε εκεί.

Ελπίζω να συνεχίσει έτσι η σειρά, έχει όλες τις προδιαγραφές να προσφέρει και άλλα τέτοια επεισόδια, αρκεί να μη στέκεται περισσότερο απ' όσο πρέπει στα επουσιώδη και να μη καταφεύγει σε φτηνούς εντυπωσιασμούς.

Είχα απογοητευτεί λιγάκι στα προηγούμενα επεισόδια και άρχισα να χάνω το ενδιαφέρον μου, αναπτερώθηκε όμως με το σημερινό και περιμένω με αγωνία τη συνέχεια.

tasoskratos
19 Φεβρουαρίου 2013, 22:47
Πολύ καλό!
Ειχε από όλα. Ειχε και τις παπαρίτσες του αλλά...
Φαντάζομαι ότι κι εσείς έχετε καταλήξει στο συμπέρασμα ότι, ότι γίνεται αποτελεί την εκδίκηση του ΄΄κακού΄΄ αφού και πιασμένος είναι και κερατάς!!!
Το ολίγον ψιλοτραβηγμένο είναι το πόσους τελικά έχει στο fan club, γιατί όποιον βλέπω στη σειρά μου φαίνεται και ύποπτος:)
Μπάτσος είναι? περιπτεράς είναι? σαλεπιτζής?
Τώρα εχουμε και τη φουκαριάρα τη δικηγόρο, άντε να δούμε τι μας περιμένει.

Chiras365
20 Φεβρουαρίου 2013, 02:23
Ωραίο το επεισόδιο, καλύτερο από τα προηγούμενα δύο, με το τελευταίο δεκάλεπτο να το σώζει και συνάμα να το απογειώνει.

Well done and executed, ας αλλάξουμε όμως τοπίο από τις φάρμες και το συναισθηματικό τρίγωνο των δύο δολοφόνων και του άλλου και να πάμε σε κάτι πιο καλό και ενδιαφέρον.

Περιμένω με αγωνία το επόμενο

johnchatzo
20 Φεβρουαρίου 2013, 03:02
Πολύ καλό επεισόδιο με εξαιρετικό ρυθμό. Γενικά τη φοβόμουν λίγο τη σειρά, αλλά τα επεισόδια τα παρακολουθώ με μεγάλο ενδιαφέρον κάθε βδομάδα. Επίσης ο Bacon είναι ηθοποιάρα και ο φυλακισμένος ανταγωνιστής του παίζει πολύ καλά.

Το μόνο που μου τη σπάει είναι η μητέρα του Τζόι. Της έχουν απαγάγει το παιδί ρε παιδιά και είναι κλεισμένη στο σπίτι με το fbi και κυκλοφορεί βαμμένη με φτιαγμένο νύχι και κάτι τέτοια. :lol: Είπαμε σειρά είναι αλλά μην το χέσουμε. Επίσης ηλίθια εντελώς κίνηση να μπει στο αμάξι..

Περιμένω με αγωνία το επόμενο.

gio25
20 Φεβρουαρίου 2013, 11:29
Ειχε δραση και αγωνια,στοιχεια που θα με εκαναν αυτοματως να το θεωρησω απο τα πολυ καλα της σειρας.
Αντιθετως ομως δεν το ευχαριστηθηκα,και ο κυριος λογος ειναι το τριγωνο των Βερμουδων,το τριο Στουτζες,οπως θελετε πειτε το.Ειδικα η σκηνη με το πρωινο ξυπνημα ηταν για πολλα facepalm.
Επισης ειτε μπατσοι ειτε δολοφονοι επιδεικνυουν νοημοσυνη μαρουλιου.
Μπορει και καλυτερα.

darko_wicked
20 Φεβρουαρίου 2013, 12:14
Απ ότι φαίνεται έκανε καλό σε εμάς η κίνηση του Κάρολ να επιταχύνει λίγο το ρυθμό! Ήταν δυνατό επεισόδιο και να δούμε τώρα πως θα εξελιχθεί. Στα μείον το οτι για πρώτη φορά δεν είχε δυνατή μουσική!

DrEaMErOus_
20 Φεβρουαρίου 2013, 14:26
Μου την σπάει όταν τελειώνουν έτσι!Πάνω στο καλύτερο σε κόβουν..
Κατά τα αλλα πολύ καλο επεισόδιο και καλύτερο από τα 2 προηγούμενα..αχ αυτές οι μάνες

Filmfreak
20 Φεβρουαρίου 2013, 16:59
Θα μπορούσε να ήταν πολύ καλύτερο επεισόδιο αν δεν είχε ένα σωρό χαζομάρες. Μερικά μόνο highlights:

- Το άκυρο τριολέ που ξεκίνησε από το προηγούμενο επεισόδιο.
- Ο μικρός που αντί να τον κλειδώνουν τουλάχιστον τα βράδια όταν δεν τον παρακολουθούν, αλωνίζει ελεύθερα σε σπίτι που υπάρχει τηλέφωνο, τον πιάνουν στο τσακ και φυσικά πάλι δεν το κλειδώνουν, ώσπου το σκάει τελείως από το σπίτι.
- Και ενώ είναι τρομαγμένος για να φτάσει σε σημείο να το σκάει μόνος του στην ερημιά, όταν τον βρίσκουν την κατάλληλη στιγμή ξάφνου όλοι μαζί (παρότι είχαν χωριστεί), γυρνάει μέσα στην τρελή χαρά πίσω σαν να μην έγινε τίποτα.
- Ο Μπέικον με τις φοβερές ενισχύσεις...... του ενός ατόμου, βρίσκει το σπίτι με το νεκρό ζευγάρι και αμέσως καταλαβαίνουν ποια κατεύθυνση να ακολουθήσουν, παρότι μιλάμε για απόσταση 1-2 χιλιόμετρα και βρίσκουν το σπίτι στο άψε σβήσε.
- Κανόνας από την αρχή της σειράς. Όλοι μα όλοι οι μπάτσοι εκτός από τον Μπέικον είναι ή ηλίθιοι ή νουμπάδες ή ηλίθιοι νουμπάδες και με μεγάλο ποσοστό θνησιμότητας. Αντιθέτως όλοι οι άκολουθοι του Κάρολ είναι master assassins. Πρώτα έχουμε τη γυναίκα του που το έσκασε πανεύκολα από τα μάτια του FBI στο εστιατόριο και μετά το back-up του Μπέικον στη φάρμα που ενώ δεν υπήρχε αμφιβολία ότι εκεί είναι οι δράστες, τους είχαν δει και ήξερε ότι έχει να κάνει με κατά συρροή δολοφόνους, παρόλα αυτά άφηνε τον άλλον να τον πλησιάσει μέχρι που τον σκότωσε. Και το ότι ήταν χεσμένος δεν δικαιολογεί ότι δεν μπορούσε να πυροβολήσει κάποια στιγμή τόση ώρα.
- Η ευσπλαχνική νταντά που έχει σφάξει το σύμπαν μαζί με τους άλλους, αλλά την έπιασε ο πόνος μη φάει το παιδί καμιά σφαλιάρα. "Είναι απλά φοβισμένο και θέλει τη μαμά του". ΟΚ.
- Ο γιος του Μαγκάιβερ που με το κουρτινόξυλο και το skate έσπασε την πόρτα του δωματίου που επιτέλους αποφάσισαν να τον κλειδώσουν και βγήκε. Ναι, έτσι εύκολα σπάνε οι πόρτες.

Και τώρα λογικά σώζεται ο μικρός στο επόμενο και φτου ξανά μανά θα πρέπει να βρουν τη μητέρα;

Δεν ξέρω, ήταν γρήγορο, είχε κάποιες λίγες στιγμές αγωνίας παρά τις αναρρύθμιτες ευκολίες και κλισέ, ωραίο και το απότομο cliffhanger, αλλά με όλα αυτά και αρκετά άλλα, με ξενέρωσε πολύ. Και το ανάποδο μοτίβο του τελευταία στιγμή δεν προλαβαίνουμε έχει γίνει όσο κουραστικό είναι το τελευταία στιγμή προλαβαίνουμε. Παρόλα αυτά όντως ήταν καλύτερο από τα 2 προηγούμενα.

johnchatzo
20 Φεβρουαρίου 2013, 17:30
Θα μπορούσε να ήταν πολύ καλύτερο επεισόδιο αν δεν είχε ένα σωρό χαζομάρες. Μερικά μόνο highlights:

- Ο μικρός που αντί να τον κλειδώνουν τουλάχιστον τα βράδια όταν δεν τον παρακολουθούν, αλωνίζει ελεύθερα σε σπίτι που υπάρχει τηλέφωνο, τον πιάνουν στο τσακ και φυσικά πάλι δεν το κλειδώνουν, ώσπου το σκάει τελείως από το σπίτι.
- Και ενώ είναι τρομαγμένος για να φτάσει σε σημείο να το σκάει μόνος του στην ερημιά, όταν τον βρίσκουν την κατάλληλη στιγμή ξάφνου όλοι μαζί (παρότι είχαν χωριστεί), γυρνάει μέσα στην τρελή χαρά πίσω σαν να μην έγινε τίποτα.
- Ο Μπέικον με τις φοβερές ενισχύσεις...... του ενός ατόμου, βρίσκει το σπίτι με το νεκρό ζευγάρι και αμέσως καταλαβαίνουν ποια κατεύθυνση να ακολουθήσουν, παρότι μιλάμε για απόσταση 1-2 χιλιόμετρα και βρίσκουν το σπίτι στο άψε σβήσε.
- Κανόνας από την αρχή της σειράς. Όλοι μα όλοι οι μπάτσοι εκτός από τον Μπέικον είναι ή ηλίθιοι ή νουμπάδες ή ηλίθιοι νουμπάδες και με μεγάλο ποσοστό θνησιμότητας. Αντιθέτως όλοι οι άκολουθοι του Κάρολ είναι master assassins. Πρώτα έχουμε τη γυναίκα του που το έσκασε πανεύκολα από τα μάτια του FBI στο εστιατόριο και μετά το back-up του Μπέικον στη φάρμα που ενώ δεν υπήρχε αμφιβολία ότι εκεί είναι οι δράστες, τους είχαν δει και ήξερε ότι έχει να κάνει με κατά συρροή δολοφόνους, παρόλα αυτά άφηνε τον άλλον να τον πλησιάσει μέχρι που τον σκότωσε. Και το ότι ήταν χεσμένος δεν δικαιολογεί ότι δεν μπορούσε να πυροβολήσει κάποια στιγμή τόση ώρα.
- Η ευσπλαχνική νταντά που έχει σφάξει το σύμπαν μαζί με τους άλλους, αλλά την έπιασε ο πόνος μη φάει το παιδί καμιά σφαλιάρα. "Είναι απλά φοβισμένο και θέλει τη μαμά του". ΟΚ.
- Ο γιος του Μαγκάιβερ που με το κουρτινόξυλο και το skate έσπασε την πόρτα του δωματίου που επιτέλους αποφάσισαν να τον κλειδώσουν και βγήκε. Ναι, έτσι εύκολα σπάνε οι πόρτες.

Και τώρα λογικά σώζεται ο μικρός στο επόμενο και φτου ξανά μανά θα πρέπει να βρουν τη μητέρα;

Δεν ξέρω, ήταν γρήγορο, είχε κάποιες λίγες στιγμές αγωνίας παρά τις αναρρύθμιτες ευκολίες και κλισέ, ωραίο και το απότομο cliffhanger, αλλά με όλα αυτά και αρκετά άλλα, με ξενέρωσε πολύ. Και το ανάποδο μοτίβο του τελευταία στιγμή δεν προλαβαίνουμε έχει γίνει όσο κουραστικό είναι το τελευταία στιγμή προλαβαίνουμε. Παρόλα αυτά όντως ήταν καλύτερο από τα 2 προηγούμενα.

Υπερβολικό σε βρίσκω.
- Το παιδί το σέβονται επειδή είναι γιος του μάστερ. Επίσης προσπαθούν να του δώσουν την εντύπωση πως η μαμά του τον έχει στείλει εκεί και δεν είναι φυλακισμένος. Είδες πως άλλαξε το βλέμμα του μόλις τον κλείδωσαν για πρώτη φορά σε αυτό το επεισόδιο.
- Το ότι έσπασε η πόρτα άκυρη παρατήρηση. Αλλά και γω μία κλοτσιά να ρίξω στην πόρτα του δωματίου μου θα σπάσει :P
- Επίσης οι μπάτσοι δεν έχουν προπόνηση για τέτοιες καταστάσεις. Άλλο τύποι εκπαιδευμένοι όπως ο Χάρντι ή οι εγκληματίες.

Πάντως συμφωνώ εκεί που ήταν φυλακισμένο το παιδί, τώρα πιάσανε τη μάνα.Βλακεία λίγο αλλά εντάξει.

natasssa
20 Φεβρουαρίου 2013, 17:54
Ναι, πολύ ωραίο το επεισόδιο, είχε πολλή αγωνία από εκεί που εντόπισαν τη φάρμα. Μπήκαν κι άλλοι δύο στο παιχνίδι, να δούμε τι ρόλο θα παίξει αυτός που απέμεινε.

Αυτό που με ιντριγκάρει -ίσως να το κάνει σκόπιμα ο KW, ίσως να είναι και ιδέα μου- είναι κάποια μικροπράγματα που μου θυμίζουν καταστάσεις απ' το Scream πχ

http://sphotos-f.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-prn1/13103_10151414316888930_1027993990_n.jpg

uz9WHEm_Kx0

και στο 3ο νομίζω επεισόδιο όταν σκότωσε ο Hardy τον πυρομανή, μου ήρθε στο μυαλό το σκηνικό "They always come back for a last scare" :P

Reben
20 Φεβρουαρίου 2013, 18:22
- Ο Μπέικον με τις φοβερές ενισχύσεις...... του ενός ατόμου
:lol: :lol: :lol:

Αυτήν την ατάκα ξεχώρισα αν και όλο το μήνυμα ήταν απολαυστικό.
Μου θύμισες "Honest Trailers". (http://www.youtube.com/watch?v=WQJuGeqdbn4&list=SP86F4D497FD3CACCE&index=6) (Το πρώτο βίντεο δεν είναι τυχαίο, σε αφορά άμεσα :P )

Όποιος έχει όρεξη να το ψειρίζει και να κράζει, μπορεί να βγάλει άχρηστη σχεδόν κάθε σειρά και κάθε ταινία. Είναι αλήθεια πάντως οτι στο The Following θα βρει τον παράδεισό του. Αναρωτιέμαι όμως πόσο νόημα έχει να στεκόμαστε σε αυτό, σε μια σειρά που απ' τις πρώτες σκηνές του πιλότου και ο πιο αρχάριος θεατής καταλαβαίνει οτι θα είναι γεμάτη κλισέ και ευκολίες. Είναι σαν να βλέπει Walking Dead κάποιος που σιχαίνεται τα ζόμπι και να κράζει σε κάθε επεισόδιο επειδή η σειρά έχει... ζόμπι.

Πλάκα έχει, χαβαλέ έχει. Νόημα έχει; Πόσο ουσιαστική είναι μια τέτοια κρητική;

Filmfreak
20 Φεβρουαρίου 2013, 19:03
:lol: :lol: :lol:

Αυτήν την ατάκα ξεχώρισα αν και όλο το μήνυμα ήταν απολαυστικό.
Μου θύμισες "Honest Trailers". (http://www.youtube.com/watch?v=WQJuGeqdbn4&list=SP86F4D497FD3CACCE&index=6) (Το πρώτο βίντεο δεν είναι τυχαίο, σε αφορά άμεσα :P )

Όποιος έχει όρεξη να το ψειρίζει και να κράζει, μπορεί να βγάλει άχρηστη σχεδόν κάθε σειρά και κάθε ταινία. Είναι αλήθεια πάντως οτι στο The Following θα βρει τον παράδεισό του. Αναρωτιέμαι όμως πόσο νόημα έχει να στεκόμαστε σε αυτό, σε μια σειρά που απ' τις πρώτες σκηνές του πιλότου και ο πιο αρχάριος θεατής καταλαβαίνει οτι θα είναι γεμάτη κλισέ και ευκολίες. Είναι σαν να βλέπει Walking Dead κάποιος που σιχαίνεται τα ζόμπι και να κράζει σε κάθε επεισόδιο επειδή η σειρά έχει... ζόμπι.

Πλάκα έχει, χαβαλέ έχει. Νόημα έχει; Πόσο ουσιαστική είναι μια τέτοια κρητική;
:offtopic:Thanks..... I guess :lol:
Βέβαια οι δικές μου παρατηρήσεις δεν ήταν τόσο υπερβολικές (ειδικά όσο στο συγκεκριμένο βίντεο που παρέθεσες) και ομολογουμένως και τόσο εύστοχες βέβαια, but I get your drift. :P
Απλά για εμένα έχει σημασία πόσα σου δίνει το υπόλοιπο στο σύνολο ώστε να σε κάνει να παραβλέψεις όλα αυτά που κάθησα και έγραψα. Δεν θα ακούσεις Die Hard fan να παραπονιέται γιατί στη μέση της πρώτης ταινίας ο Bruce Willis αλλάζει από το πουθενά φανελάκι, θα ακούσεις όμως να ασχολούνται ακόμα και με λεπτομέρεις στο τελευταίο, γιατί στο σύνολο του δεν καταφέρνει να καλύψει τις ατέλειές του. Για εμένα αυτό γίνεται με το Following. Δεν λέω ότι δεν έχει και καλά στοιχεία, αν ήταν θα το είχα παρατήσει. Δυστυχώς όμως δεν με πείθει στο τι δείχνει και περισσότερο στο πώς δείχνει τα όσα γίνονται. Οι χαρακτήρες, οι σχέσεις τους και οι ερμηνείες δεν με καλύπτουν όσο θα ήθελα. Ποιος φταίει είναι μεγάλη συζήτηση. Παρόλα αυτά είναι γρήγορο, έχει δράση και περνάω ευχάριστα την ώρα μου μαζί του, δεν σημαίνει όμως ότι δεν θα μπορούσε να προσφέρει και πολλά παραπάνω. Και για αυτό το λόγο τρώει την κριτική. Αλλιώς την έσβηνα και δεν ασχολιόμουν μαζί της.

Reben
20 Φεβρουαρίου 2013, 19:57
^
Πριν συνεχίσω θέλω να ξεκαθαρίσω οτι το σχόλιο "σε αφορά άμεσα" δεν υπαινίσσεται οτι η κριτική σου είναι υπερβολική όπως του τύπου στο βίντεο. Το πρώτο βίντεο ήταν για τον Batman που ξέρω οτι σου αρέσει, γι' αυτό το είπα. :P

Το ωραίο ξέρεις που είναι στην όλη ιστορία; Ανεξάρτητα με το αν η κριτική σου είναι υπερβολική ή όχι, κανείς δεν μπορεί να ισχυριστεί οτι δεν ευσταθεί. Φαντάζομαι οτι δεν υπάρχει κανείς εδώ που δεν είδε στο επεισόδιο όσα επισημαίνεις. Το θέμα είναι αν έχει τελικά νόημα να στεκόμαστε εκεί. Και η ερώτηση που θέτω δεν είναι ρητορική. Ειλικρινά αναρωτιέμαι ώρες ώρες αν έχει νόημα. Στο προηγούμενο επεισόδιο, αν και απογοητεύτηκα, έγραψα ένα μήνυμα προσπαθώντας να σταθώ στα θετικά. Ο τίτλος του όμως έλεγε "Δε θα γκρινιάξω!".... Ας μη το αναλύσω, δε χρειάζεται. Είμαι βέβαιος οτι καταλαβαίνεις γιατί με αυτή τη σειρά όλοι το ίδιο ζόρι τραβάμε πάνω κάτω.

Συμφωνώ με όσα λες. Η σειρά σηκώνει κριτική ακριβώς επειδή μας έχει ψήσει οτι έχει ωραία πράγματα να προσφέρει. Αν δεν είχε, θα έτρωγε delete και δεν θα κάναμε αυτή τη συζήτηση τώρα. Διαβάζοντας την κριτική σου, άρχισα και πάλι να αναρωτιέμαι. Τελικά έχει πραγματικά να δώσει το κάτι παραπάνω, ή κατάπιαμε κι εμείς το τυράκι του πιλότου αμάσητο; Μήπως πέσαμε κι εμείς θύματα της πνευματώδους γοητείας του κυρίου καθηγητή; Μήπως θαμπωθήκαμε όπως οι ακόλουθοι απ' το περιτύλιγμα του Πόε, της ποίησης και του φιλοσοφημένου master plan. Και όταν ξετυλίγοντας σιγά σιγά το δώρο που μας πρόσφεραν βρήκαμε μέσα έναν κερατά και 3 teenagers που δεν ξέρουν σε ποια τρύπα θέλουν να τον βάλουν;

Το 5ο επεισόδιο μου άρεσε περισσότερο απ' όλα. Ο φοβερός ρυθμός του και η αγωνία του δεν με άφησαν να εστιάσω στα κλισέ και τις ευκολίες. Ούτε στο αμφιλεγόμενης ποιότητας περιεχόμενό του. Σε μια σειρά που απ' την αρχή γνωρίσαμε τα αρνητικά της, πολύ φοβάμαι οτι επεισόδια όπως αυτό που σε βοηθούν να τα ξεχνάς είναι το ταβάνι...

Filmfreak
20 Φεβρουαρίου 2013, 20:55
^
Πριν συνεχίσω θέλω να ξεκαθαρίσω οτι το σχόλιο "σε αφορά άμεσα" δεν υπαινίσσεται οτι η κριτική σου είναι υπερβολική όπως του τύπου στο βίντεο. Το πρώτο βίντεο ήταν για τον Batman που ξέρω οτι σου αρέσει, γι' αυτό το είπα. :P
Nαι βρε το κατάλαβα αυτό, ανεξάρτητα το είπα. :D
Δεν έχεις άδικο σε αυτά που λες. Εγώ απλά βλέπω ότι ο καθένας εστιάζει στα αρνητικά ή στα θετικά κομμάτια ανάλογα με το που γέρνει η ζυγαριά για αυτόν στο σύνολο. Για αυτό και διαφωνούμε τη στιγμή που συμφωνούμε. Ή συμφωνούμε τη στιγμή που διαφωνούμε. Διάλεξε :P
Τα ίδια βλέπουμε, τα ίδια σχολιάζουμε, απλά μας ενοχλούν περισσότερο ή λιγότερο με βάση το γενικό αποτέλεσμα.

johny f
20 Φεβρουαρίου 2013, 21:26
Αφου ξεκαθαρισω οτι μου αρεσε αυτο το επισοδειο περισσοτερο απ'τα 3 προηγουμενα να πω και εγω οτι η ατακα "με τις φοβερες ενισχύσεις του ενος ατομου " ειναι καταπληκτικη και ερχεται σε απολυτη αντιθεση με τις καρακλισε διακυρηξεις της αλλης (που ξεχναω το ονομα της....:P ) στο FBI περι ειδικων δυναμεων ,καθε διαθεσιμου πρακτορα,τοπικων Αρχων,αεροπορικων Υπηρεσιων και δε συμμαζευεται...:haha: :haha: :haha: :haha: .Ελιωσα ,ελιωσα,ελιωσα....Μονο πυρηνικη βομβα και το μισο ΝΑΤΟ δε ζητησε......:P :P :P
Κατα τα αλλα με τη τελευταια σκηνη αναμενουμε πολυ δυνατο το επομενο επισοδειο.

tasoskratos
20 Φεβρουαρίου 2013, 22:48
Μήπως πέσαμε κι εμείς θύματα της πνευματώδους γοητείας του κυρίου καθηγητή; Μήπως θαμπωθήκαμε όπως οι ακόλουθοι απ' το περιτύλιγμα του Πόε, της ποίησης και του φιλοσοφημένου master plan. Και όταν ξετυλίγοντας σιγά σιγά το δώρο που μας πρόσφεραν βρήκαμε μέσα έναν κερατά και 3 teenagers που δεν ξέρουν σε ποια τρύπα θέλουν να τον βάλουν;

Thanks για την ωραία πάσα!
Η αλήθεια είναι ότι ήθελα να το κουβεντιάσω λίγο το θέμα και αναρωτιέμαι κι εγώ, το The Following ειναι μια σειρά για έναν serial killer που θέλει να συνεχίσει το έργο που άρχισε, εστω και πίσω από τα σίδερα, θέλοντας να αποδείξει κάτι? του στυλ ότι ασχέτως και εάν τον ψήσουνε, κάποιοι άλλοι θα συνεχίσουν το έργο του, οπότε τον κρατάμε ζωντανό για να μπορέσουμε να εξαθρώσουμε το fan club του, ή έχουμε να κάνουμε με έναν τύπο που δραπέτευσε μόνο και μόνο για κινήσει τα νήματα έτσι ώστε να πάρει την εκδίκηση του, τόσο για τη σύλληψη τους όσο και το κεράτωμα που έφαγε?
Εχουμε να κάνουμε δηλαδή με μια άλλη εκδοχή τύπου Hannibal και Red dragon, ή τα πράγματα ειναι πολύ πιο απλά και ο μάγκας παίζει ένα παιχνίδι έτσι ώστε να πάει ήσυχος και γεμάτος ικανοποίηση στην ηλεκτρική καρέκλα?
Εγώ τώρα μαθαίνω ότι έχουμε ακόμη 5 επεισόδια, στα οποία φαντάζομαι ότι το ΄΄ματς΄΄ με κάποιο τρόπο θα λήξη. Η σειρά προφανώς θα θέλει να πάρει το πράσινο φως και για 2η ή ακόμη και μια 3η, ή δεν ξέρω πόσες σεζόν. Εάν όμως έχουμε να κάνουμε με την 2η περίπτωση τότε δεν χρειάζεται και πολύ μπλα μπλα.
Ο φίλος που δεν βαρέθηκε και έκατσε και ανέφερε τα κλισέ, με αποκορύφωμα φυσικά ότι, αντί το σπίτι να γεμίσει μπάτσους από στεριά, αέρα και θάλασσα:) ο ήρωας μας, που σημειωτέον πήγε χωρίς το μπουκαλάκι του, έχει μαζί του έναν μπάτσο που κάνει μόνο για να κόβει κλίσεις και ανάθεμα με το πως πέρασε τις εξετάσεις στη σχολή, διότι άμα κρατάς πιστόλι και τρέμουν τα χέρια σου σε βάζουν και συμπληρώνεις αιτήσεις έξω από το Αστυνομικό τμήμα.

Κατα τα αλλα με τη τελευταια σκηνη αναμενουμε πολυ δυνατο το επομενο επισοδειο.

Δεν αμφιβάλω αλλά, νοουμένου ότι ο ήρωας δεν πεθαίνει. Ο χακεράκιας φίλος του έρχεται και μάλλον θα τον σώσει πάλι, ή θα εμφανιστεί ο γκόμενος, που δεν είναι gay απλά ψάχνει την σεξουαλική του ταυτότητα και με μια τέτοια κίνηση, σώζοντας τον ήρωα καθαρίζει την πάρτη του, ε εγώ δεν έχω και τόσο μεγάλη αγωνία:)

blackys88b
20 Φεβρουαρίου 2013, 23:04
πολυ καλο το επεισοδιο, καλυτερο απο τα προηγουμενα δυο...ωραια η προσθηκη με τη δικηγορο...!! ελπιζω να μην απαγαγουν τη μητερα τωρα...αλλα μαλλον ετσι θα γινει...να δουμε πως θα την γλυτωσει ο Bacon..!!

hakinen
21 Φεβρουαρίου 2013, 00:07
Έχω πάρει το φτυάρι αλλά...βαριέμαι. Συμφωνώ με τον Filmfreak, αλλά και με τον προβληματισμό του Reben, τι στο καλό είναι τελικά αυτό που βλέπουμε;

Να προσθέσω μόνο την απαράδεκτα γελοία μουσική υπόκρουση - χαλί που υποτίθεται αυξάνει την αγωνία και την ένταση. Θυμίζει ταινία θρίλερ του κιλού των 80ς. Αστεία πράγματα.

Ln_e
22 Φεβρουαρίου 2013, 23:10
Ηταν ενα αρκετα καλο επεισοδιο με πολυ αγωνια.
Ελπιζω να συνεχισει σε αυτον τον ρυθμο.
Παρεπιμπτοντως μιας και ειναι το πρωτο μου ποστ εδω καλως σας βρηκα!

Sherlock_7
23 Φεβρουαρίου 2013, 20:01
Πολύ καλό επεισόδιο και η συνέχεια πιστεύω να είναι ακόμα πιο δυνατή με πολλές ανατροπές.

Craft
24 Φεβρουαρίου 2013, 10:42

Απλά για εμένα έχει σημασία πόσα σου δίνει το υπόλοιπο στο σύνολο ώστε να σε κάνει να παραβλέψεις όλα αυτά που κάθησα και έγραψα. Δεν θα ακούσεις Die Hard fan να παραπονιέται γιατί στη μέση της πρώτης ταινίας ο Bruce Willis αλλάζει από το πουθενά φανελάκι, θα ακούσεις όμως να ασχολούνται ακόμα και με λεπτομέρεις στο τελευταίο, γιατί στο σύνολο του δεν καταφέρνει να καλύψει τις ατέλειές του. Για εμένα αυτό γίνεται με το Following. Δεν λέω ότι δεν έχει και καλά στοιχεία, αν ήταν θα το είχα παρατήσει. Δυστυχώς όμως δεν με πείθει στο τι δείχνει και περισσότερο στο πώς δείχνει τα όσα γίνονται. Οι χαρακτήρες, οι σχέσεις τους και οι ερμηνείες δεν με καλύπτουν όσο θα ήθελα. Ποιος φταίει είναι μεγάλη συζήτηση. Παρόλα αυτά είναι γρήγορο, έχει δράση και περνάω ευχάριστα την ώρα μου μαζί του, δεν σημαίνει όμως ότι δεν θα μπορούσε να προσφέρει και πολλά παραπάνω. Και για αυτό το λόγο τρώει την κριτική. Αλλιώς την έσβηνα και δεν ασχολιόμουν μαζί της.

Συμφωνώ με το άνωθεν:respect: κείμενο του filmfreak. Αλλά ξέχασες και ακόμα ένα γελοίο περιστατικό που είναι η όλη κατάσταση με την δικηγόρο που έρχεται στο προσκήνιο και που δρα ανενόχλητη και κανείς δεν λέει ή κάνει τίποτα. Επίσης με βηματοδότη υποτίθεται στην καρδιά ο πρωταγωνιστής και να τρέχει κατοστάρι στο δάσος, μα καλά ο Carl Lewis είναι:rotfl: ;

Filmfreak
24 Φεβρουαρίου 2013, 13:14
Συμφωνώ με το άνωθεν:respect: κείμενο του filmfreak. Αλλά ξέχασες και ακόμα ένα γελοίο περιστατικό που είναι η όλη κατάσταση με την δικηγόρο που έρχεται στο προσκήνιο και που δρα ανενόχλητη και κανείς δεν λέει ή κάνει τίποτα. Επίσης με βηματοδότη υποτίθεται στην καρδιά ο πρωταγωνιστής και να τρέχει κατοστάρι στο δάσος, μα καλά ο Carl Lewis είναι:rotfl: ;
Πράγματι, ειδικά αυτό με το βηματοδότη :lol: το σκεφτόμουν και εγώ όταν το έβλεπα. Και υποτίθεται είχε ταλαιπωρηθεί ιδιαιτέρως η καρδιά του στο προηγούμενο, αλλά δεν ένιωθε.

smallville
27 Φεβρουαρίου 2013, 16:20
Πολύ ωραίο το επεισόδιο και στην αρχή δεν του φαινόταν.
Είχαμε μπόλικες εξελίξεις και αγωνία. Δηλαδή βρίσκουν γιο και χάνουν μάνα.
Κλισέ αλλά ελπίζω να μας διαψεύσουν.