PDA

Δείτε τη Πλήρη Έκδοση : Spartacus 3x04 - Decimation

GTVSBot
23 Φεβρουαρίου 2013, 03:00
Σειρά : Spartacus
Σαιζόν : 3
Επεισόδιο : 4
Τίτλος : Decimation

Κανάλι : StarZ

Περίληψη :

Ένταση δημιουργείται μεταξύ του Σπάρτακου και των αντρών του μετά από πιθανή εισβολή Ρωμαίου κατασκόπου.

edora
23 Φεβρουαρίου 2013, 12:48
By the Gods!

Τί ήταν αυτό; Όλοι ξέρουν ότι μου αρέσουν τα "σκοτεινά" επεισόδια, και αυτό πραγματικά μπαίνει στις πρώτες θέσεις της λίστας.

Σιχάθηκα, αηδίασα, νευρίασα, συγκινήθηκα.... όλα αυτά σε 55 λεπτά. Τα συγχαρητήρια μου σε όλους τους παράγοντες της σειράς. Πραγματικά δεν φοβούνται να μας δείξουν σκληρά, αλλά αληθινά πράγματα.

Το περίμενα ότι ο Καίσαρας θα εισβάλει στο στρατρό των επαναστατών, τόσες φορές που είχαν αναφέρει ότι ο Κράσσος του αρνείται λεπίδα. Όπως και να έχει όμως, δεν ήταν αυτός η αιτία για ότι ακολούθησε, απλά το επέσπευσε. Μου άρεσε ο παραλληλισμός ανάμεσα στα δύο λουτρά αίματος των δύο πλευρών.

Αυτό το επεισόδιο είναι το πρώτο που πραγματικά ήθελα να πεθάνουν κάποιοι από τους επαναστάτες. Ο Νέμετες και οι παρέα του. Μετά από αυτό που μας έδειξαν.... Ε δεν γινόταν να μην θέλω να πιάσω ενα σπαθί και να του το χώσω εκεί που πρέπει!
Εξαιρετικός το ο Lasance σε εκείνη τη στιγμή. Μετά από αυτό με έπεισε.

Ο Merrells συνεχίζει να με κερδίζει στον ρόλο του Κράσσου και στο πως παρουσιάζει τις διαφορετικές πλευρές αυτού του άντρα.

Η μάχη ανάμεσα Crixus και Gannicus.... wow! Μου άρεσε η επιλογή του Hurst να μην είναι τόσο στυλιζαρισμένη, αλλά πιο "βρώμικη".

Σαν κομπάρσος ο Σπάρτακος σε αυτό το επεισόδιο, αλλά ήταν αναγκαίο ώστε να εξελιχθούν τα γεγονότα. Φοβάμαι πως ότι ακολουθήσει, θα είναι πολύ πιο σκοτεινό από το σημερινό.

Gratitude για αυτή τη σειρά!

van5330
23 Φεβρουαρίου 2013, 16:54
Ξεφεύγουν τα πράγματα, χαλάνε οι σχέσεις μεταξύ τους και έτσι θα ρθει και η πτώση σιγά σιγά.
Καλό επεισόδιο που ασχολείται με τα έσω προβλήματα κάθε πλευράς.

kKKK
24 Φεβρουαρίου 2013, 03:54
Καταπληκτικό επεισόδιο και είμαστε ακόμη στο πρώτο μισό της σεζόν. Ο στόχος των δημιουργών θεωρώ ότι έχει επιτευχθεί. Με τη δύναμη της εικόνας έστησαν την απόλυτη μυθοπλαστική ..."προβοκάτσια". Πλέον ο θεατής, παρά το ότι συμμερίζεται το Σκοπό των μονομάχων, βρίσκεται απέναντι τους.

Ειδικά όταν βλέπουμε παράλληλα τις δύο σφαγές, αυτή που κάνουν οι μονομάχοι και αυτοί που κάνουν οι Ρωμαίοι. Με τη διαφορά ότι ο Ρωμαίος (ο λουστράκος) ο γιός του Κράσσου κλαίει όταν επιβάλει την τιμωρία σφαγή στον φίλο του ενώ οι επαναστάτες κάνουν σαν ζώα.

Στα των χαρακτήρων τώρα:

Ο Σπάρτακος όντως ήταν ουσιαστικά απών. Κάτι που κατα τη γνώμη μου έγινε σκόπιμα για να τονίσει ότι χάνει τον έλεγχο.

Ο Κρίξος έχει αποδειχθεί υπερβολικά μ***όδουλος. Η δέ Νέβια είναι μακράν ο πιό αντιπαθητικός χαρακτήρας που έχει περάσει απο τη σειρά απο την εποχή του Ασουρ. Θέλει κανα δυό σφαλιάρες μου φαίνεται για να στρώσει.

Ο Κράσσος στον αντίποδα, φαίνεται ότι ελέγχει απόλυτα το παιχνίδι. Αποδεικνύεται μέγας μάστορας της στρατηγικής αλλά και ηγέτης που μπορεί και επιβάλλεται και αλίμονο σε όποιον του πάει κόντρα.
Και φυσικά το αγόρι μας είναι και ρομαντικός εραστής. Σε μια σειρά που όλοι μαμούν άγρια και απολίτιστα σαν βάρβαροι, αυτός κάνει έρωτα τρυφερά σαν σοφτ πορνό απο αυτά που έβαζε το ALTER. Τί τζέντλεμαν.:haha:

Όσο για τον "κατάσκοπο που γύρισε απο το κρύο" τον Καίσαρα, φαίνεται ότι θα έχει μεγάλο και σημαντικό ρόλο στη σεζόν. Βλέπουμε να εφαρμόζει στην πράξη το γνωστό του "διαίρε και βασίλευε" και να πετυχαίνει.
Επίσης μάθαμε επιτέλους και τι παίχτηκε με τη σκλάβα και το αίμα (και είχαν περάσει ομολογώ διάφορα ανώμαλα απο το βρώμικο μυαλό μου :lol: ).
Εν τω μεταξύ είμαι ο μόνος που πίστεψε ότι η σκλάβα (η πρώην Ντόμινα) που έβαλαν τον Καίσαρα να σκοτώσει ήταν στο κόλπο και μόλις της είπε ποιός είναι, θα μπούκαραν μέσα οι άλλοι και θα τον έπιαναν ως κατάσκοπό;

Ελπίζω η σεζόν να συνεχίσει έτσι δυναμικά και αιματοβαμμένα.

Hrisa76
24 Φεβρουαρίου 2013, 15:47
Πως ξεκινήσανε και πως συνεχιζουν...
Η Ναεβια με τον τόσο θυμό είναι κακή επιρροή για τον Κριξους και μαλιστα σε τετοιο σημείο που εχει αλλοιωθει ο χαρακτηρας του. Και απο κει που την συμπαθούσαμε την αντιπαθούμε γιατι εγινε χειροτερη απο τους βασανιστες της.
Ο Σπαρτακος πραγματι οπως είπατε ηταν κομπαρσος. Δειχνει ωστόσο την διαφορα μεταξυ των 4 του "συμβουλιου". Οι τρεις ειναι θερμοκέφαλοι και μόνο κακό θα μπορουσαν να κάνουν σαν αρχηγοί στην επανάσταση.

kΚΚΚ, δεν χρειαζεται να ελπίζεις. Να είσαι σίγουρος οτι θα συνεχίσει και δυναμικά αλλά ακόμα περισσότερο αιματοβαμμένα. :)

matovel
24 Φεβρουαρίου 2013, 15:49
Πςςςς μαμ@νε τα επεισόδια ως τώρα! Δεν πιστεύω ότι τα ίδια άτομα που έκαναν την 1η σεζόν (που ήταν εντελώς άλλο πράγμα ομολογουμένως), εξέλιξαν τόσο τη σειρά.

Η καλή περίοδος προφανώς για τον Σπαρτακους τελείωσε και μπαίνει στη θέση που αναπόφευκτα φτάσανε όλοι όσοι ξεσήκωσαν μεγάλες επαναστάσεις στην ιστορία: δεν έχει τον έλεγχο του πλήθους που τον ακολουθεί, δε μπορεί να αποφύγει τους προδότες που θα εισχωρήσουν και οι αποφάσεις του αμφισβητούνται ακόμα και απ' τους πολύ κοντινούς του. Προφανής η απουσία του στο 4ο επεισόδιο και έπονται ακόμα περισσότερα μπλεξίματα! Πρώτη φορά στη σειρά με έπεισε ο ηθοποιός και ο ρόλος του λίντερ... ως τώρα μου ήταν αρκετά αδιάφορος ως και αντιπαθής με το συνεχές κόλλημα με τη γυναίκα του.

Απίστευτα σπαστικό πλέον το ζεύγος Κροίξος - γκόμενα του Κροίξου:mad: Η αμαζόνα με το διαφορετικό χτένισμα σε κάθε σκηνή και το λιπ-γκλος μας τα 'χει πρήξει (επιτέθηκε και στον Γκάνικους... ουστ μωρή!!) Καλός μ@μ@κας κι ο Κροίξος.

Ατέλειωτα ρισπέκτ γι' άλλη μια φορά στον Γκάνικους που παραμένει ο αγαπημένος μου χαρακτήρας!:respect: Ο λιγότερο φανατισμένος απ' όλους σε όλους τους τομείς: ιδεολογία, γκόμενα, μάχες.. (εντάξει ίσως είναι λίγο αστείο το προφίλ του μποέμ γκόμενου που του έχουν δώσει).

Τρο-με-ρό το τέλος αυτού του επεισοδίου με τις παράλληλες σκηνές βασανιστηρίου στον Ρωμαϊκό στρατό και τη σφαγή στους Σπαρτακικούς...

Ολ ιν ολ, συμπαθώ Σπάρτακους αυτή τη σεζόν αν και
Πιστεύω ότι η συνεργασία με τους πειρατές θα είναι άλλη μια λάθος κίνησή του στη συνέχεια.

Και μια απορία για όποιον ξέρει
μπερδεύτηκα λίγο με τους αυτοκράτορες. Τώρα είναι ο Κράσσους; Και ο Καίσαρας θα γίνει ο επόμενος;

kKKK
24 Φεβρουαρίου 2013, 16:00
Και μια απορία για όποιον ξέρει
μπερδεύτηκα λίγο με τους αυτοκράτορες. Τώρα είναι ο Κράσσους; Και ο Καίσαρας θα γίνει ο επόμενος;

Ακόμη είμαστε στη Ρωμαική Δημοκρατία. Η Αυτοκρατορία θα γεννηθεί κάποια χρόνια μετά όταν ο Καίσαρας γίνει δικτάτορας και ανακυρηχθεί αυτοκράτορας.

Reben
24 Φεβρουαρίου 2013, 16:31
Ο Σπάρτακος είναι ήρωας από άλλο παραμύθι. Ο αγώνας του δεν είναι απλά αγώνας για την ελευθερία. Είναι οραματιστής και αγωνίζεται για κάτι πολύ βαθύτερο. Θα προτιμούσε να πεθάνει ελεύθερος παρά να ζήσει σκλαβωμένος. Θα προτιμούσε όμως να πεθάνει δυο φορές αν ήταν να προδώσει τις αξίες για τις οποίες αγωνίζεται. Και αυτό είναι που δεν καταλαβαίνουν οι συναγωνιστές του. Ο αγώνας τους είναι καταδικασμένος. Ένα τσούρμο εξεγερμένοι σκλάβοι αντιστέκονται σε μια αυτοκρατορία που αργά η γρήγορα θα τους καταπνίξει. Η ελευθερία όμως είναι ιδέα και οι ιδέες δεν πεθαίνουν. Πόσο ελεύθερη είναι μια ψυχή όταν θυσιάζεται στο όνομα της ελευθερίας; Πόσο ελεύθερος είναι ο σκλάβος που αποτίναξε το ζυγό και έγινε ίδιος με το δυνάστη του;

Τότε είναι που πεθαίνουν οι ιδέες. Τότε είναι που ο σκοπός δεν αγιάζει τα μέσα. Και ο Σπάρτακος δίνει αυτή τη μάχη ενάντια σε όλους, εχθρούς και συμμάχους. Είναι μόνος, μια τραγική λευκή φιγούρα ανάμεσα στο μαύρο και το γκρίζο. Και όπως όλοι οι μεγάλοι οραματιστές, ξέρει οτι αυτές οι ιδέες είναι η βαριά κληρονομιά που αξίζει να αφήσει πίσω του. Και όχι έναν αριθμό που θα δηλώνει πόσους Ρωμαίους έσφαξε στο διάβα του. Ο κόσμος δεν αλλάζει με αριθμούς. Αλλάζει με μεγάλες ιδέες.

Δεν θα σταθώ στα υπόλοιπα, με κάλυψαν απόλυτα οι προηγούμενοι.

Btw...Έχει αλλάξει επίπεδο η σειρά. :yes:

GEORGE77
24 Φεβρουαρίου 2013, 16:47
Ωραίο και το 4ο επεισόδιο..Επικεντρωθήκαμε κυρίως στις σχέσεις των επαναστατών οι οποίες όλο και χειροτερεύουν πράγμα που είναι προς όφελος των Ρωμαίων..Δεν είχαμε πολύ Σπάρτακο αλλά όπως είπατε ήταν εσκεμμένο..Αναμένω την συνέχεια και τη κατάληξη της σχέσης του Σπάρτακου με τον Κρίξο η οποία βρίσκεται σε τεντωμένο σχοινί...
Btw είναι για ξύλο η Ναέβια. :P

Εν τω μεταξύ είμαι ο μόνος που πίστεψε ότι η σκλάβα (η πρώην Ντόμινα) που έβαλαν τον Καίσαρα να σκοτώσει ήταν στο κόλπο και μόλις της είπε ποιός είναι, θα μπούκαραν μέσα οι άλλοι και θα τον έπιαναν ως κατάσκοπό;

Όχι.Και εγώ αυτό νόμιζα πως θα γίνει και είναι περίεργο που δεν το σκέφτηκαν..

lizard-joe
24 Φεβρουαρίου 2013, 18:28
Καταπλήκτικη η 4η σαιζον παιδιά. Η πιο σκληρή και με μπόλικο αίμα και βία. Η αρχή του τέλους έρχεται. Αντε πάλι ο βλακοκρίξος κάνει τα δικά του. Γουστάρω τρελλή συνέχεια.:clapping: :grin:

matovel
24 Φεβρουαρίου 2013, 23:37
Ακόμη είμαστε στη Ρωμαική Δημοκρατία. Η Αυτοκρατορία θα γεννηθεί κάποια χρόνια μετά όταν ο Καίσαρας γίνει δικτάτορας και ανακυρηχθεί αυτοκράτορας.

Να υποθέσω πάντως ότι η δουλειά του "βρώμικου" κατάσκοπου που κάνει ο μελλοντικός Καίσαρας δεν ανήκει στα 100% historical accurate της σειράς...8)

Πόσο ελεύθερος είναι ο σκλάβος που αποτίναξε το ζυγό και έγινε ίδιος με το δυνάστη του;

Τότε είναι που πεθαίνουν οι ιδέες. Τότε είναι που ο σκοπός δεν αγιάζει τα μέσα. Και ο Σπάρτακος δίνει αυτή τη μάχη ενάντια σε όλους, εχθρούς και συμμάχους. Είναι μόνος, μια τραγική λευκή φιγούρα ανάμεσα στο μαύρο και το γκρίζο.

The road to hell is full of good intentions και η εξουσία μάλλον δεν πέφτει ποτέ τελικά, απλώς μεταλάσσεται.
Η έκπληξη για μένα ήταν ότι όλα αυτά που περιγράφεις πολύ ωραία η σειρά καταφέρνει να τα δείξει τόσο γλαφυρά.
Το είπα και πιο πάνω και επαναλαμβάνομαι, άλλα όταν έχει προηγηθεί το blood and sand και το gods of the arena - που έλεγες ότι οκ, τα παλικάρια ήθελαν να κάνουν την καφρίλα τους και γύρισαν το Σπάρτακους - δεν περιμένεις ότι θα πάρεις ποτέ στα σοβαρά τους μονδέλους με τους γυαλισμένους κοιλιακούς.:P

dimitrisx88
25 Φεβρουαρίου 2013, 00:38
'Ενα θα πω χαλάστηκα πολύ που διαλύουν τις σχέσεις τους τόσο απλά.. ενώ είχαν γυρίσει τον κόσμο ανάποδα στην προηγούμενη σεζόν ώστε να γίνουν όλοι μια "γροθιά".
Η Ναέβια ξεσήκωσε τον Κρίξο.. εδώ πάει αυτό που λένε το μ@@ι σέρνει καράβι..

Τεσπα, περίμενα άλλες εξελίξεις.. πάμε για το next και βλέπουμε...

ria237
25 Φεβρουαρίου 2013, 02:07
Πολύ καλό επεισόδιο και πάλι.
Η βία έχει κατακτήσει νέα ανώτερα επίπεδα ή μου φαίνεται;

Μου αρέσει που ο τρόπος που συμπεριφέρονται οι χαρακτήρες είναι συνεπής.Αυτό που με παραξένευσε λίγο , είναι η ξαφνική ευαισθησία του καίσαρα.Η κατάσταση βέβαια ήταν τραγική,αλλά θα προτιμούσα να μας δείξει λίγο από τον πολύπλευρο εαυτό του στα προηγούμενα επεισόδια.Πάντως μου άρεσε ο νέος του ρόλος.

Μου αρέσουν οι γκρι αποχρώσεις της σειράς, να μη τα ξαναλέω.Κάνει την ιστορία πολυεπίπεδη και πολύ πιο ενδιαφέρουσα.Ένα όχλος αμόρφωτων και οργισμένων σκλάβων που ξέρουν μόνο την καταπίεση και τους δίνεται η ευκαιρία για εκδίκηση είναι λογικό και λυπηρό να φέρονται με αυτόν τον τρόπο.

Ο Σπάρτακος στέκεται ανώτερος όλων εκεί μέσα και είναι λογικό.Γιατί έχει ζήσει ελεύθερος έχει αγαπήσει και αγαπηθει (όσο κλισέ κι αν ακούγεται αυτό) είναι πολυμήχανος και αυτός με την καλύτερη και ευρύτερη αντίληψη των πραγμάτων.
Ο Κρίξος το μόνο που ήξερε είναι πως να είναι σκλάβος.Το ίδιο και η Ναέβια.Δεν ξέρουν πως να διαχειριστούν μια τέτοια κατάσταση.Και ειδικά όταν έχουν περάσει τόσα πολλά.Όσο και αν η αποψη τους για τους αιχμαλώτους και τα τρόφιμα έχει μια πρακτική λογική,έχουν χάσει τη ψυχραιμία τους.
Η ναέβια απορώ πως δεν αηδιάζει να βρίσκεται στον ίδιο χώρο με άντρες που κάνουν ακριβώς αυτά που της έκαναν.Όμως είναι η περίπτωση που το θύμα γίνεται θύτης και Κρίξος δε βοηθάει καθόλου παρα το μόνο που κάνει είναι να τρέφει την οργή της.Αλλά ο Κρίξος σκέφτονταν πάντα απλόικα και η τρέλα της ναέβια τον τραβάει κι αυτόν στην καταστροφή.
Η εξέλιξη του Γκαννικου είναι πολύ ενδιαφέρουσα.Έχει ζήσει ελέυθερος και ξέρει ότι η ζωή δεν είναι ασπρο ή μαύρο.

Το μόνο "κακό" είναι ότι ,απο ότι φάινεται , η σειρά ακολουθεί τα ιστορικά γεγονότα που μας είναι γνωστά και ξέρω που θα το πάει αν συνεχίσει έτσι.
Ακόμα και οι χαρακτήρες, από το λίγο που το έχω ψάξει, βασίζονται σε πραγματικά γεγονότα.Ο Σπάρτακος δεν έκανε αχρείαστες σφαγές και ο Κρίξος ήταν εκδίκηση ουγκ γυναίκες ουγκ χρυσος.

hakinen
25 Φεβρουαρίου 2013, 07:22
Είχα τις υποψίες μου, αλλά πλέον το θεωρώ δεδομένο. Η σειρά σιγά σιγά ''συγχρονίζεται'' με την ιστορική πραγματικότητα. Αυτό για εμένα είναι πολύ καλό.

Στα του επ τα είπατε όλα και συμφωνω στον μεγαλύτερο βαθμό. Είδαμε άλλο ένα εξαιρετικό επ/κομμάτι του πάζλ και βαδίζουμε προς την λύτρωση.

xecubotos
25 Φεβρουαρίου 2013, 09:19
Η δέ Νέβια είναι μακράν ο πιό αντιπαθητικός χαρακτήρας που έχει περάσει απο τη σειρά απο την εποχή του Ασουρ. Θέλει κανα δυό σφαλιάρες μου φαίνεται για να στρώσει.

Σε αυτό θα διαφωνήσω....... ίσα ίσα με την Νέβια έχουν καταφέρει ότι ζώο γίνεσαι και δεν γεννιέσαι!

Στο πρώτο κύκλο ήταν το διαμάντι του Μπατιάτους που την είχαν παρθένα μόνο για να φροντίζει τα λουτρά!

Αγάπησε τον Κρίξους που τον μεταμόρφωσε από αγροίκο μονομάχο σε μ**δουλο όπως έγραψες!

Τι μεσολάβησε?

ξεφτύλισμα της τιμής της, την κάνανε σκεύος ηδονής ανά τους οίκους και στο τέλος την πετάξανε στα κάτεργα.

Αν ήσουν στην θέση της και είχες ένα σπαθί στο χέρι ποια θα ήταν η αντίδραση σου βλέποντας ρωμαική φορεσιά?

Αυτό είναι που κάνει τον Σπάρτακο ηγέτη γιατί όσα και να έχει περάσει δεν ξεχνάει την καταγωγή του! Βέβαια μέσα στον όχλο που οι περισσότεροι είναι και ακαλιέργητοι δεν μπορεί να περάσει το μύνημα που θέλει αλλά και να τους εκπολιτίσει! Πλέον έχουν γίνει πάρα πολύ και δεν μπορεί σε όλα τα σημεία να τους επιβλέπει

kKKK
25 Φεβρουαρίου 2013, 11:38
^ Δε διαφωνώ στο ότι ο χαρακτήρας της διαμορφώθηκε απο αυτά που της συνέβησαν. Αλλά αυτό δεν την κάνει συμπαθητική όπως και ότι καταννοούμε το τί έφτασε τους μονομάχους στο να γίνουν ζώα, δεν δικαιολογεί τις σφαγές αμάχων.

Η Νέβια δεν είναι ούτε η πρώτη ούτε η τελευταία που κακοποιήθηκε απο τους Ρωμαίους αλλά σε αντίθεση με άλλους, αυτή είναι μια αντιπαθητική κακιασμένη ψυχοπαθής. Και φυσικά σ' αυτό συνέβαλε και ο Κρίξος που αντι να της πεί "σ'αγαπώ, αλλά φτάνει πια ...ξεπέρασέ το αλλιώς θα χάσεις κι εμένα", έκανε σαν κάτι χαζοχαρούμενους τυπάδες που όταν η έγκυος γυναίκα τους στις 3 το βράδυ τους πεί "μου μύρισε κινέζικο" είναι ικανοί να πάνε μέχρι την Κίνα για να της το φέρουν. Και φυσικά κάποια χρόνια μετά χτυπάνε το κεφάλι τους στον τοίχο με το κακομαθημένο πλάσμα που δημιούργησαν.

Αυτό που προσπαθώ να πώ είναι ότι πιστεύω ότι σαφώς και οι συνθήκες διαμορφώνουν τον χαρακτήρα μας, αλλά δεν τον δικαιολογούν κιόλας γιατί ο καθένας αντιδρά διαφορετικά. Για τον κακό και αντιπαθητικό χαρακτήρα της Νέβια φταίει ο Κρίξος. Και το τέρας που δημιούργησε θα το βρεί μπροστά του.

Πάντως ο χαρακτήρας έγινε αντιπαθητικός απο τη στιγμή που άλλαξε η ηθοποιός και σιγά σιγά καταλαβαίνω γιατί η γλυκιά κοπελίτσα απο την 1η σεζόν δεν επέστρεψε.

edora
25 Φεβρουαρίου 2013, 11:42
Παρένθεση, η γλυκιά κοπελίτσα από τον πρώτο κύκλο δεν επέστρεψε γιατί τότε δεν ήταν σίγουρο το μέλλον της σειράς, λόγω της ασθένειας τους Andy :( . Και ήθελε να είναι αδέσμευτη για το τότε pilot season.

blackys88b
25 Φεβρουαρίου 2013, 16:21
Αριστο επεισοδιο για μια σειρα πολυ υψηλων προδιαγραφων οπως εχει αποδειχθει...ο Γκανικους παραμενει ο μονος λογικος...ο Κριξος τα εχει χασει..η Νεβια ειναι ψυχοπαθης και ο Σπαρτακους τελικα πολεμα για ιδεωδη που δεν μπορουν να υπαρξουν..!!! το πως εξελιχθηκαν οι χαρακτηρες μου αρεσει επειδη δεν αντιδρουν ολοι το ιδιο σε καταστασεις και μοιαζει πιο πραγματικο...για το Καισαρα ειναι πολυ ενδιαφερον προσθηκη και μου αρεσει ο ηθοποιος

Τελος ο Michael Hurst σκηνοθετει πολυ ωραια..!!! και θελω να δω και μια ιστορικη ταινια απο τα χερια του..!!!

smallville
25 Φεβρουαρίου 2013, 16:23
Ο κακός χαμός στο επεισόδιο αυτό.
Μάλλον από εδώ ξεκίνησε και η πτώση του Σπάρτακου, με τον Κρίξο
να διαχωρίζει σαφώς την θέση του από αυτή του Σπάρτακου. Η Νέβια για
πολλές σφαλιάρες. Έχει ξεφύγει και πάει από μαλακία σε μαλακία.

hakinen
25 Φεβρουαρίου 2013, 17:01
Έχω την αίσθηση οτι παρουσιάζουν έτσι τον χαρακτήρα της Ναέβια για να ''δικαιολογήσουν'' κατά κάποιον τρόπο, μελλοντικές συμπεριφορές κινήσεις και αποφάσεις του Κρίξου.

bill667
25 Φεβρουαρίου 2013, 23:48
Αριστο το επεισόδιο :thumbsup1

Με καλύψατε με τα όσα είπατε. Θέλω να προσθέσω τα εξής:

Μετά από το αυτό το επεισόδιο η σεζόν παύει να έχει διεκπεραιωτικό χαρακτήρα. Διότι όσο κι αν απόλαυσα τα προηγούμενα επεισόδια, μου είχαν δώσει την εντύπωση ότι σηματοδοτουν μια σεζόν που απλώς θα αφορά τα "λοιπά του μύθου".

Δηλαδή ενώ στις προηγούμενες σεζόν μας παρουσιάστηκε μια ιστορία εκδίκησης η οποία ολοκληρώθηκε κανονικα έπρεπε οι δημιουργοί να κάνουν και μια 3η όπου θα παρουσιάσουν τα "λοιπά μέχρι το τέλος του μύθου". Ναι, οκ, ήταν και η άποψη του ίδιου του Σπάρτακου ότι "η ψυχή του δεν έχει ηρεμήσει ακόμη και μετά τον θάνατο του Γλάβρου". Εμενα όμως προσωπικά δεν με ικανοποιούσε ως θέση και την εβλεπα ως κατώτερη των περιστάσεων που είχαν δημιουργηθει στις προηγούμενες σεζόν (κάπως επικουρική και διεκπεραιωτική).

Μέχρι αυτό το επεισόδιο, που απέδειξε ότι η σειρά έχει ακόμη "ζουμί" και δεν θα αρκεστεί απλώς στο να ολοκληρώσει την ιστορία. Εχει πράγματα να πει.

Το άλλο κορυφαίο του επεισοδίου είναι ότι ο καίσαρας επιτέλους δεν είναι πια γλάστρα. Διότι ως τώρα δεν είχε κάποιο ιδιαίτερο ρόλο να βαρέσει. Να που τώρα έχει.

Respect στον Γκάνικους!

goggits
12 Μαρτίου 2013, 19:24
Πολύ καλό επεισόδιο και η σαιζόν συνεχίζει πολύ δυναμικά!!!:respect::respect:
Οπως είπατε ο Σπάρτακος σε αυτό το επεισόδιο είχε ρόλο κομπάρσου αλλά αυτο χρειαζόταν για να μας δείξει ότι έχει αρχίσει να χάνει την επιρροή του σε αυτούς που τον ακολουθούν...
Η Ναέβια έχει γίνει πολύ αντιπαθητικός χαρακτήρας και δυστυχώς επηρεάζει και τον Κροίξο που φαίνεται ότι θα ακολουθήσει διαφορετικό δρόμο απ αυτό του Σπάρτακου...
Ο Καίσαρας με το που μπήκε στην πόλη πέτυχε τον σκοπό του!!
Τέλος πολύ ωραίες οι σκηνές του παραλληρισμου όταν σκότωναν τους δειλούς στρατιώτες και που σκότωναν οι σκλάβοι τους Ρωμαίους αιχμαλώτους. Πολύ δυνατή σκηνή!!!:worthy:

fisher
23 Μαρτίου 2013, 01:31
Σοκαριστικο επεισοδιο απο ολες τις πλευρες....