PDA

Δείτε τη Πλήρη Έκδοση : The Following 1x06 - The Fall

GTVSBot
26 Φεβρουαρίου 2013, 03:00
Σειρά : The Following
Σαιζόν : 1
Επεισόδιο : 6
Τίτλος : The Fall

Κανάλι : FOX

Περίληψη :

Οι πραγματικές προθέσεις του Κάρολ αποκαλύπτονται μέσω ενός νέου οπαδού, τον Τσάρλι. Καθώς ο Ράιαν μαθαίνει για τα νέα σχέδια του Τζο, προσπαθεί να καθυστερήσει την Έμμα, τον Τζέικομπ και τον Πολ εξαπατώντας τους με την ελπίδα ότι ο καθένας θα στραφεί ενάντια στον άλλο. Εντωμεταξύ, η Έμμα παίρνει μια συγκλονιστική απόφαση.

kKKK
26 Φεβρουαρίου 2013, 16:33
Noooooooooooooooo !!@#$***!

Τώρα κατάλαβα πώς ακριβώς θα το τραβήξουν τουλάχιστον 15 επεισόδια. Απογοητευτικό το σημερινό επεισόδιο με μόνο στόχο να εξασφαλίσει ότι τίποτα δεν θα λυθεί και τίποτα δεν θα τελειώσει.

Τα φλασμπάκ ήταν τα πιο άκυρα και τα πιό εκτός κλίματος όλης της σειράς. Μου θύμισαν την παροιμία "εδώ ο κόσμος χάνεται και το νινί χτενίζεται". To sub plot με την απαχθείσα σύζυγο του Κάρολ ήταν επίσης μέτριο και βαρετό.
Η ιστορία με τον Ράυαν στη φάρμα στην αρχή μου άρεσε αλλά στο τελευταίο μέρος της με ξενέρωσε άγρια.

Γενικά έχω φάει μεγάλο ξενέρωμα με το σημερινό επεισόδιο, ειδικά μετά το γαμάτο προηγούμενο.

thapostol
26 Φεβρουαρίου 2013, 20:05
Άντε πάλι από την αρχή να ψάχνουν το παιδί.

Δεν θα είχαν και κάτι άλλο να δείξουν βέβαια αν λυνόταν αυτό το θέμα... οπότε αναμενόμενο να μην τελειώσει στη φάρμα.

Κάποια στιγμή σκέφτηκα ότι μπορεί να άλλαζαν ρόλους το παιδί και η μάνα αλλά τζίφος :P

Τέσπα, μπορεί να αλλάξουν το κλίμα στα επόμενα αλλά μου τι δίνει να υπάρχει παντού και ένας ακόλουθος του bad guy. Έτσι ξεπερνιούνται πολλοί σεναριακοί σκόπελοι και όποτε θέλουν να μας "εκπλήξουν" και να αλλάξουν δραματικά τα γεγονότα που διαδραματίζονται, θα μας πετούν ακόμα έναν από μηχανής θεό for the bad guys;

Σε αυτό βέβαια βασίζεται το concept της σειράς και τα περί cult, αλλά ελπίζω να το περιορίσουν κάπως γιατί προσωπικά μου σπάει τα νεύρα :mad:

Με αυτά και αυτά ψήφισα μέτριο και ελπίζω να με εκπλήξει θετικά στη συνέχεια.

tasoskratos
26 Φεβρουαρίου 2013, 21:40
Ποιός είσαι ρε μεγάλε?
Πότε πρόλαβες και τα εκανες όλα αυτά? Μέσα από τη φυλακή?
Ήμαρτον! Το ξεχίλωμα, του ξεχιλώματος, ώ ξεχιλωμα!
Ή στραβός ειναι ο γυαλός ή στραβά αρμενίζουμε. Μάλλον το πρώτο διότι το σενάριο έχει κάτι μαντεψιές, και μαμώ τις ανατροπές, για παιδάκια του νηπιαγωγείου φυσικά.
Τσου ρε λάκη.

gio25
26 Φεβρουαρίου 2013, 21:49
Ξεφουσκωσε.Πολυ.
Μου αρεσε που πιστευα οτι τα 15 επεισοδια ηταν στα συν για να μη ξεχειλωσει,αποδεικνυεται ομως οτι ειναι υπερβολικα πολλα.

Δυο-τρεις ευκαιριες ακομα.At best.

pipiman
27 Φεβρουαρίου 2013, 02:36
σε σχεση με τα προηγουμενα οντως δεν ηταν καλο...τα flashback ηταν ακυρα, αλλα περισσοτερο ηταν εκτος θεματος της Ντεμπρα!!!
Το επεισοδιο εμενα μου αρεσε απο τη μια, γιατι ειχε πολυ ενταση-δραση, αλλα απο την εκει που περιμεναμε να τελειωσει το ενα μετωπο και να λυνεται το στορυ μας παει παλι απο την αρχη....
πραγματικα ομως ποτε και πως προλαβε να παρει τοσο κοσμο στο club of killers ο Τζο???
αυτος ο ακολουθος της γυναικας του Τζο φαινοταν απο την αρχη που ηταν τσιμπημενος με την αλλη!!
ελπιζω στο επομενο επεισοδιο να εχει μια εξελιξη και οχι αλλα τετοια ξεχειλωματα και βλακειες flashback!!

Sherlock_7
27 Φεβρουαρίου 2013, 04:38
Έχει αρχίσει να χάνει τη μπάλα αλλά και να κουράζει η σειρά και ενώ ξεκίνησε με πολλές υποσχέσεις. Δεν ξέρουμε ποιοι είναι με ποιους, ο άλλος μέσα από τη φυλακή έχει συγκεντρώσει το μισό στρατό της Αμερικής και τους κάνει κουμάντο μέσο δηλώσεων της δικηγόρου του, ποιος είναι στη τελική και έχει τόσα κονέ παντού; Έλληνας πρέπει να 'ναι σίγουρα!:grin:

Και αυτή η επικεφαλής του FBI τι ρόλο τραβάει; Δεν κατάλαβα.

johny f
27 Φεβρουαρίου 2013, 04:46
Βασικα το μεγαλο μειον της σειρας ειναι οτι δεν εχει ουτε εναν χαρακτηρα να ταυτιστεις τελικα.
Με ποιον ;Το Τζο Καρολ που σαρδονια σκορπαει το τρομο ετσι για να ηδονιζεται ως αρχηγος των προβληματικων του ;:whip:
Μ' αυτους που ειναι ολοι πιασε τον εναν και βαρα τον πανω στον αλλον;:haha:
Ή με το Ραιαν Χαρντι που την παθαινει ολη την ωρα σαν νεοσυλλεκτος και μαζι μ'αυτον και το μπουλουκι των ατακτων του...;:haha:
Ελπιζω να μη γινει εντελως ο χαβαλες της εβδομαδας οπως ειχαμε πει και για καποια αλλη φετινη σειρα....:P:innocent:

paodim
27 Φεβρουαρίου 2013, 05:07
μααααπα το καρπουζι....αν και ψηφισα μετριο....απο επιοικεια...lol...αυτο που με ξενισε πραγματικα ειναι οτι ολοι ειναι στο κολπο μπατσινα,εκαμ ροντερικ και δε συμμαζευονται με τπτ!pfffff φαινοταν παντως οτι θα ξεφουσκωνε......

Reben
27 Φεβρουαρίου 2013, 09:25
Ό,τι έπρεπε ήταν το επεισόδιο. Με βοήθησε να πάρω τις αποφάσεις μου και να πάψω πια να αναρωτιέμαι. Βαρέθηκα να ψάχνω για δικαιολογίες. Το αστείο της εβδομάδας για μένα και πολύ τους είναι.

sotos1480
27 Φεβρουαρίου 2013, 16:53
Τι να πω..του δίνω άλλη μια ευκαιρία μονο και μονο γιατί μου άρεσε το story στα πρώτα επεισόδια.Για μένα ήταν πιο κάτω και από χαλια.

Filmfreak
28 Φεβρουαρίου 2013, 00:22
Σταθερή πτωτική πορεία. Βαριέμαι και να πω τι δεν πάει καλά με τη σειρά πλέον.

NikBG
28 Φεβρουαρίου 2013, 08:14
Ε.... (*σηκώνει διστακτικά το χέρι* :P ) εμένα μου άρεσε...
Προφανώς η σειρά δεν είναι σε καμία περίπτωση αυτό που περιμέναμε ή αυτό που φαινόταν, αλλά αυτό το έχω αποδεχτεί από το δεύτερο επεισόδειο.
-Σ'αυτό το επ είχαμε περισσότερη δράση από τα προηγούμεα
-Τα flashbacks καλά ήταν και δεν τα βρήκα τόσο άκυρα. Πρέπει να γίνει και ένα στοιχειώδες character development.
-Σεναριακές ευκολίες υπήρχαν αλλά είναι κάτι που δεν το έκρυψε η σειρά
-Μου άρεσε η εξέλιξη του τρίο των δολοφώνων
-Και ο άλλος που είναι Follower της γυναίκας του
-Επιτέλους είδαμε και λίγο Kevin Bacon!
Διάβασα τους λόγους του κραξίματος και τους καταλαβαίνω οπότε από κει και πέρα είναι θέμα γουστου.
Υ.Γ. Ο Ρόντρικ είναι μάλλον κάποιος που ξέρουμε ε;

hakinen
28 Φεβρουαρίου 2013, 12:28
Αυτό το όλοι είναι με τους άλλους και οι άλλοι με τους παράλλους είναι κουραστικό, κωμικό και φτηνό. Δεν προσφέρει τίποτα παρά μόνο γέλιο.

Επίσης είμαι ο μόνος που βρίσκει την ερμηνεία του Μπέικον, (να το θέσω κομψά), κατώτερη των προσδοκιών;

ΥΓ. Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει γιατί η Ζεα είναι μονίμως ξυπόλητη;

darko_wicked
28 Φεβρουαρίου 2013, 23:28
Ούτε τραγικό το βρήκα ούτε καλό. Θα προτιμούσα να είχε γίνει μια ανατροπή όμως, λογική αυτή τη φορά. Αυτό το οτι ο καθένας μπορεί να είναι στο κόλπο δίνει την δυνατότητα να κάνουμε ότι γουστάρουμε στο σενάριο χωρίς όρια που θα καταντήσει σπαστικό. Κάπως πρέπει να περιορίσουν και να αιτιολογήσουν τους followers. Δηλαδή δεν μπορεί να είναι στο κόλπο μέχρι και ο Ομπάμα για να δικαιολογήσουν πράγματα και να ξεφεύγουν απο καταστάσεις. Γιατί έτσι δεν θα με καλύψει στο τέλος αν ο ένας τελικά καλός και αγαθός follower προδώσει τον Κάρολ και πουν ΟΡΙΣΤΕ Η ΑΝΑΤΡΟΠΗ!

GEORGE77
1 Μαρτίου 2013, 21:11
"Βρες και εσύ ποιός είναι ο επόμενος κρυφός υποστηρικτής του Κάρολ και κέρδισε ένα τεπανγιάκι".
Και εγώ απογοητεύτηκα..Για να δούμε στο επόμενο τι θα δείξουν...

smallville
2 Μαρτίου 2013, 18:05
Πολύ καλό το επεισόδιο.
Μου κάνει εντύπωση το δίκτυο που κατάφερε κι έχει στήσει ο τύπος
από την φυλακή. Το τέλος μπορεί να ήταν λίγο απογοητευτικό, αλλά δεν
με χάλασε καθόλου.

natasssa
3 Μαρτίου 2013, 04:33
Στεγνή απογοήτευση το επεισόδιο
Και καλά οι ακόλουθοι κατατρόπωσαν FBI, state police, ATF, SWAT κλπ κλπ... Ok
Τα flashbacks της agent (λυπάμαι, ονόματα δεν θυμάμαι) μου άρεσαν, βασανισμένη ψυχή κι αυτή

Elfstone
3 Μαρτίου 2013, 18:59
H σειρά αν δε καταφέρει να δώσει κάτι περισσότερο σαν κίνητρο των "κακών" το πόσο χαρισματικός είναι ο Κάρολ, θα καταντήσει αστείο. Αστείο είναι επίσης το πως του επιτρέπουν επισκέπτες ενώ ξέρουν ότι κινεί νήματα. Στην απομόνωση έπρεπε να είναι.
Παρόλα αυτά ψήφισα Καλό γιατί μου άρεσε το φλασμπακ της FBI και το στόρυ με τις αιρέσεις είναι ενδιαφέρον. Απλά η αίρεση του Κάρολ έπρεπε να εξηγηθεί και να είναι το φοκους των πρώτων επεισοδίων κι ας μην είχαν δράση.
Επιπλέον, τα μινι φλασμπακ είναι απίστευτη προχειρότητα. Δεν στήνονται χαρακτήρες με μια σκηνή.

SuPeRsTaR13
3 Μαρτίου 2013, 22:16
Τι κράξιμο είναι αυτό ρε χαχα.Σε τόσα σκουπίδια σειρές που σχολιάζοντε εδώ τέτοιο κράξιμο δεν έχω δει μυστήριο πράγμα.

blackys88b
4 Μαρτίου 2013, 18:01
εγω το βρηκα ωραιο το επεισοδιο...εχω δει πολλα μα πολλα χειροτερα...η ιστορια στη φαρμα ηταν ενδιαφερον..να πω οτι περιμενα οτι ολοι ειναι υποψηφιοι να ειναι μερος της cult του Carroll, δεν με ενοχλησαν οι ανατροπες με την αστυνομικο και αυτους που εμφανιστηκαν στο σπιτι...βολικο? σιγουρα! αλλα και παλι..!! και απο την ανταλλαγη γιου μανας...με βολευει περισσοτερο ο γιος ως το θυμα απαγωγης..!!

great
6 Μαρτίου 2013, 12:25
Έτσι για να σας πάω κόντρα :P εμενα μου άρεσε το επεισόδιο. Πολλές ανατροπές, μόνο το flashback και εγώ το βρήκα πολύ άκυρο και εκτος κλίματος.