PDA

Δείτε τη Πλήρη Έκδοση : The Following 1x08 - Welcome Home

GTVSBot
12 Μαρτίου 2013, 03:00
Σειρά : The Following
Σαιζόν : 1
Επεισόδιο : 8
Τίτλος : Welcome Home

Κανάλι : FOX

Περίληψη :

Καθώς ο Τζόι εξακολουθεί να αγνοείται ενώ η αναζήτηση για τον Κάρολ κλιμακώνεται, το FBI φέρνει τον Νικ Ντόνοβαν για να αναλάβει την υπόθεση προς μεγάλη απογοήτευση του Ράιαν και της Πάρκερ. Εντωμεταξύ ένας ακόλουθος από το παρελθόν συναντιέται με τον Κάρολ.

thapostol
12 Μαρτίου 2013, 14:30
Λίγο ότι να ναι μου φάνηκε.

Πάνε στην αποθήκη χωρίς ενισχύσεις και φυσικά όλοι όσοι έχουν αξία ξεφεύγουν. Οι άλλοι στο σπίτι σεξ και βία. Απλά δεν με έπεισε η "τρέλα" που παρουσίασαν.

Μάλλον δεν μπήκα καθόλου στο πνεύμα του επεισοδίου.

kKKK
12 Μαρτίου 2013, 16:54
Απο τα καλύτερα επεισόδια της σειράς. Μου άρεσαν κυρίως τα τελευταία 10 λεπτά. Η θυσία του "ακόλουθου" της Κλαιρ ήταν συγκλονιστική κι έδειξε μέχρι που μπορούν να φτάσουν οι ακόλουθοι του Κάρολ για να τον ικανοποιήσουν.

Και μια που το είπα αυτό, ας πώ για άλλη μια φορά ότι πιστεύω ότι ο νεαρός πράκτορας του εφ μπι άι είναι ακόλουθος του Κάρολ. Θα μου πείτε "πλάκα μας κάνεις;;; Αφού το παλικάρι το απήγαγαν, το έδειραν και το μαχαίρωσαν". Και λοιπόν;; Αφού είναι γνωστό ότι ο Κάρολ εφαρμόζει το "να μην ξέρει το δεξί σου χέρι τί κάνει το αριστερό". Κι επίσης είδαμε μέχρι πού μπορεί να φτάσει η αφοσίωση των οπαδών του Κάρολ.

Φυσικά υπήρχαν και κλισέ και αστοχίες στο επεισόδιο όπως ανέφερε ο thapostol αλλά απο τη συγκεκριμένη σειρά δεν έχω πολλές απαιτήσεις. Το να με πορώνει μου φτάνει.

tasoskratos
12 Μαρτίου 2013, 22:47
Παραμένω υποψιασμένος και άπιστος! Μέχρι να μάθω τον σκοπό της αιρεσης, σεκτας, ή ότι άλλο θέλουν να ειναι, δεν πρόκειται να δω τη σειρά με ΄΄άλλο μάτι΄΄.
Ο νέος αυστηρός επικεφαλής του FBI, η επιδρομή στην αποθήκη με 2 άτομα, πόσο μάλλον όταν βλέπουν όταν η απαγωγή έχει γίνει από περισσότερους και ίσως η πιο ξυνή γκόμενα που εχω δει σε τηλεοπτική σειρά, δε με πείθουν.
Η αφοσίωση, η θυσία, το ότι ευτυχώς ο Ρόντικ τελικά δεν ειναι κάποιος που ξέραμε, αλλά και τα περίεργα γούστα που εχουν οι μυημένοι, οκ, έδωσαν το κάτι παραπάνω στο σημερινό επεισόδιο.
Να προσθέσω φυσικά και την απαίτηση του αρχηγού όσο αφορά τη γυναίκα του.
Το παρακάτω με ενδιαφέρει, το δια ταύτα.
Εάν ο φίλος ΚΚΚΚ έχει δίκαιο, πράγμα που δεν το αποκλείω, πιθανόν να εχει ψωμάκι η σειρά. Στο κόλπο να βάλω εγώ και την τυπισσα του FBI, αλλά περί ψωμιού που ελεγα με προοιδιάζουν και τα FB.
Οψωμεθα

Sherlock_7
13 Μαρτίου 2013, 02:55
Η αλήθεια είναι ότι το περίμενα χειρότερο το επεισόδιο αλλά τελικά μου άρεσε που δεν επικεντρώθηκαν στο κυνήγι του FBI για τον Κάρολ και το πήγαν λίγο παραπέρα και έβαλε να απαγάγουν τον πράκτορα.

Η απορία μου είναι πως κατάφερε ο Ράιαν να αστοχήσει από τα 2 μέτρα και δεν μπόρεσε να σκοτώσει την ξανθιά που πήγε να αποκεφαλίσει το πράκτορα. Κάνε ένα καλό επιτέλους ρε άνθρωπε.

Reben
13 Μαρτίου 2013, 09:20
Και μετά τα βάζουμε με το Walking Dead που δεν "το έχει" και τόσο στην ανάπτυξη χαρακτήρων... όχι δεν τρελάθηκα... στο σωστό θέμα είμαι... ξέρω εγώ τι λέω...

Όταν η πιο δυνατή σκηνή όλης της σεζόν σου φαίνεται γελοία και εντελώς "άψυχη" μάλλον δεν χρειάζεται να το ψάχνεις και πολύ. Και φυσικά υπάρχει λόγος που η σειρά "δεν μπορεί". Απ' τον πιλότο τα λέμε, μην επαναλαμβανόμαστε. Τα είπε ο tasoskratos, το αποτέλεσμα το περιέγραψε ο thapostol.

Αστείο της εβδομάδας: Ποιο είναι το πρώτο πράγμα που κάνουμε όταν σπεύδουμε να βοηθήσουμε κάποιον που φτύνει αίμα, έχει σπασμούς και τρέμει σαν το ψάρι; Ψάχνουμε τη φλέβα στο λαιμό και του παίρνουμε τον σφυγμό! Ναι ρε σου λέω, την ώρα που σπαρταράει!

Πόσα επεισόδια έχει ακόμα είπαμε;

tasoskratos
13 Μαρτίου 2013, 10:07
Η απορία μου είναι πως κατάφερε ο Ράιαν να αστοχήσει από τα 2 μέτρα και δεν μπόρεσε να σκοτώσει την ξανθιά που πήγε να αποκεφαλίσει το πράκτορα. Κάνε ένα καλό επιτέλους ρε άνθρωπε.

Καταντάει γελοίο ρε άνθρωπε!. Τη μία, ξαφνικά ζαλίζεσαι, την άλλη πάλι...

Θυμήθηκα και ένα παλιό ανεκδοτάκι, με τον τύπο που θα πήγαινε κρουαζιέρα. Του ειχε πει ο κολλητός του ότι στην κρουαζιέρα θα βρει πολύ ΄΄θέμα΄΄, αλλά πιθανόν να κουνάει το πλοίο. ο δικός μας λοιπόν πήγε στο φαρμακείο και ζήτησε τόσο προφυλακτικά, όσο και δραμαμίνες. Επειδή όμως δεν ήξερε πόσο θέμα θα βρεί, αλλά και με την περίπτωση να πέσει το πλοίο σε κακοκαιρία ξαναπήγε στο ίδιο φαρμακείο για περισσότερες προμήθειες.
Τότε ο φαρμακοποιός του έριξε την ατάκα <<ρε φίλε αφού ζαλίζεσαι γιατί μαμάς>>!
Να λοιπόν και ο Ράιαν. Ασ'το ρε φίλε το πιστόλι. Πάρε μπαζούκα να εισαι σίγουρος:)

gio25
13 Μαρτίου 2013, 11:31
Η απογοητευση της σεζον και επισημα πλεον.
Κλισε και σαχλαμαριτσες συνεχιζουν να υφιστανται,στις αρχες ηταν λειτουργικα,αλλα πλεον εχει χαθει η εμπιστοσυνη στη σειρα και η τριχα γινεται τριχια.
Οποτε καπου εδω αποχωρω.Οχι τιποτα αλλο,απλα ουτε που αξιζει να κραζω καθε εβδομαδα.

Υ.Γ Φυσικα και παραμενει πιθανο να ειναι ο πρακτορακος ακολουθος.Δεν θα ειναι εκπληξη.Για μενα twist θα ηταν καποιος απο τους ακολουθους να ειναι μυστικος που εισχωρησε για να ξετρυπωσει την σεκτα σε ολη την εκταση της.
Και θα μου πειτε οτι δεν εχει λογικη αυτο.Σωστο,καμια λογικη.Οπως και τα υπολοιπα της σειρας.

blackys88b
13 Μαρτίου 2013, 16:25
αρκετα καλο το επεισοδιο, χωρις να παραβλεπω τα αρνητικα που αναφερατε οι υπολοιποι...εχει μεχρι τωρα καποια στοιχεια που μου αρεσουν...και εννοειται οτι περιμενω να μαθω περισσοτερες πληροφοριες για τη δυναμη αυτης της cult

Reichenbach Hero
13 Μαρτίου 2013, 17:31
Μέτριο επεισόδιο, συμφωνώ αρκετά σε όσα έχουν ήδη αναφερθεί.

Εμένα δεν μου κόλλησε ο "πίνακας" που είχαν τα ονόματα των πρακτόρων συνδεδεμένα με τον Ryan. Δηλαδή σαν να μου έδωσε την αίσθηση πως αυτοί δεδομένα δεν είναι στο δόγμα. Εκτός αν το κρατάει κρυφό ο Carroll, όπως προαναφέρθηκε.

Επίσης, μόνο σε μένα φάνηκε εντελώς βολικό(βασικά όχι βολικό, απλά κάτι παραπάνω από σύμπτωση) το γεγονός, την μία ο Carroll να στοχεύει συγκεκριμένο πράκτορα, και την επόμενη εντελώς βολικά να στέλνεται αυτός ο πράκτορας σπίτι όπου τον περιμένανε; Ή σεναριακή ευκολία (η απλή εξήγηση), ή αυτό που φοβάμαι μήπως ο Donovan είναι και αυτός με τον Carroll. Τραβηγμένο αλλά.

Αλλά αν ισχύει, η σειρά θεωρείται τελειωμένη για μένα, θα πάρω ως φινάλε το 1x05, μετά θα πω πως ο Hardy καθάρισε τους Paul-Jacob-Emma, έσωσε τον Joey, παντρεύτηκε την Claire, και ο Carroll αυτοκτόνησε στην φυλακή από τις τύψεις.

Υ.Γ Ο Rodderick είναι σερίφης. Noted για μελλοντικές διευκολύνσεις στο σενάριο. Επίσης πριν συλληφθεί ο Carroll πως είχε ήδη αρχίσει να 'χει μαθητές; Τέλος πάντων.

Υ.Γ2 Είμαι ο μόνος που κάθε φορά που βλέπει (από το προηγούμενο επεισόδιο) όλους τους "πιστούς" να μαζεύονται, έχω την αίσθηση πως θα πέσουν στα γόνατα και θα τον δοξάζουν;

hakinen
13 Μαρτίου 2013, 21:17
Για γέλια και για κλάματα. Ίσως δω 1-2 ακόμα, με κάνει να γελάω.

Η Έμμα πρέπει να είναι η πιο αντιπαθητική φάτσα που παίζει στην τβ αυτή την εποχή!

darko_wicked
14 Μαρτίου 2013, 18:15
Επίσης, μόνο σε μένα φάνηκε εντελώς βολικό(βασικά όχι βολικό, απλά κάτι παραπάνω από σύμπτωση) το γεγονός, την μία ο Carroll να στοχεύει συγκεκριμένο πράκτορα, και την επόμενη εντελώς βολικά να στέλνεται αυτός ο πράκτορας σπίτι όπου τον περιμένανε; Ή σεναριακή ευκολία (η απλή εξήγηση), ή αυτό που φοβάμαι μήπως ο Donovan είναι και αυτός με τον Carroll. Τραβηγμένο αλλά.

+1
Στην αρχή νόμιζα οτι έχουν πάει στο banshee! Σερίφης, πόλη κλπ.
Απο εκεί και πέρα, ωραία η τρέλα που βγάζουν ναι, αλλά σαν την τρέλα του Ρόντρικ όταν του την πέφτει η ξανθιά, ναι. Η υποτιθέμενη τρέλα του Κάρολ και του ακολούθου της Κλαιρ στην επίμαχη σκηνή είναι τουλαχιστον αστεία!

Στάλθηκε από το Nexus 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

paodim
15 Μαρτίου 2013, 20:34
μου φανηκε λιγο τραβηγμενη η τοση ''πιστη'' στo JOE αλλα οκ περιμενα χειροτερο επεισοδιο......οποτε βλεπουμε..!

8avos
16 Μαρτίου 2013, 12:08
μπερδεύει πολύ και δεν ξέρω γιατί θέλει να το κάνει αυτό η παραγωγή?
θέλει να είναι με τον κακό ο θεατής ή με τον καλό,που δεν υπάρχει κανείς?
όλοι πέφτουν στα γόνατα του Τζοε,μπαινοβγαίνει στις φυλακές υψίστης
ασφαλείας για χαβαλέ και θέλουν απ τον θεατή να βλέπουν τη σειρά.

γιατί?τες πα απλά "σκοτώνω" την ώρα μου όταν δεν κάνω κάτι καλύτερο
ή όταν δε βλέπω κάτι καλύτερο.

smallville
17 Μαρτίου 2013, 16:29
Καλό επεισόδιο αλλά το περίμενα κάπως καλύτερο.
Το τελευταίο 10λεπτο ήταν πολύ ωραίο πάντως.

veronica1
18 Μαρτίου 2013, 10:35
Ξεκίνησα να δω το πρωτο επεισόδιο, αν και προσωπικά ο Κέβιν Mpeikon δε μου αρέσει σαν ηθοποιός.. αντεξα μέχρι και το τρίτο, απο κει και πέρα την σταμάτησα. Πιστεύω οτι δεν εχει τίποτα να δώσει αυτή η σειρά, πιστεύω οτι χάνουμε το χρόνο παρακολουθώντας κάθε επεισόδιο. Και δυστυχώς πήρε και δεύτερο κύκλο... Και άλλες σειρές καλύτερες απ αυτήν να κόβονται.. τι να πω....