PDA

Δείτε τη Πλήρη Έκδοση : Spartacus 3x08 - Seperate Paths

GTVSBot
23 Μαρτίου 2013, 03:00
Σειρά : Spartacus
Σαιζόν : 3
Επεισόδιο : 8
Τίτλος : Seperate Paths

Κανάλι : StarZ

Περίληψη :

Η σύγκρουση μεταξύ Τιβέριου και Καίσαρα γίνεται μεγαλύτερη...

Reben
23 Μαρτίου 2013, 21:32
Παράνοια | Αρρώστια | Πώρωση | Απόλαυση | Συγκίνηση | Ανατριχίλα

Ή απλά... SPARTACUS!!!

Συγκλονιστικό επεισόδιο! :worthy: :respect:

Δεν υπάρχει λάθος και σωστό, δίκαιο ή άδικο, όταν ο άνθρωπος ακολουθεί τον δρόμο που προστάζει η καρδιά του. Μου άρεσε πολύ που Σπάρτακος και Κρίξος χώρισαν τελικά μ' αυτόν τον τρόπο. Όχι εν βρασμό ψυχής, αλλά ως φίλοι και αδελφοί, που η μοίρα τους έφερε να δώσουν τον ίδιο αγώνα με διαφορετικό σκοπό. Ή μήπως όχι;

Ο Κρίξος και η Ναέβια πρόλαβαν πριν φύγουν να ρίξουν μια κλεφτή ματιά σε μια ζωή αλλιώτικη, εκείνη που τους στέρησε ο πόνος και η οργή. H αμφιβολία και τα δάκρυα μαρτυρούν μια θλιβερή ιστορία, αλλά και την τραγική πραγματικότητα. Με ένα άδικο αλλά ταιριαστό, σχεδόν ποιητικό τρόπο, ο Κρίξος είναι ο ήρωας που πρέπει να αφήσει την τελευταία του πνοή στη μάχη. Η δίψα για εκδίκηση και ο ένδοξος θάνατος του "Ανίκητου Γαλάτη". Αλλά και η λύτρωση του ανθρώπου που αγαπούσε τη λευτεριά, τον έρωτα, τη ζωή, αλλά δεν είχει άλλο τρόπο να την διεκδικήσει.

Δύσκολος, ξεροκέφαλος, απ' αυτούς που και να θες δεν σ' αφήνουν να τους συμπαθήσεις. Αναμφίβολα όμως ένας σπουδαίος ήρωας, ατρόμητος, ασυγκράτητος, ασυμβίβαστος, γνήσια αρσενικός. Όταν ο χαρακτήρας που σου 'σπάσε τα νεύρα καταφέρνει στο τέλος και σε συγκινεί, καταλαβαίνεις οτι παρακολούθησες μια πολύ ξεχωριστή ιστορία. Οι αφορμές που μου έδωσε για να τον αντιπαθήσω έχουν ήδη σβήσει απ' το μυαλό μου. Η εικόνα του Κρίξου που μειδιά στον θάνατο και κοιτάζει τη ζωή στα μάτια, είναι αυτό που θα έχω να θυμάμαι από εκείνον...

http://i1273.photobucket.com/albums/y420/anchron/gtvs/cr_zpsbcdf5b25.gif

Α ρε Κρίξο... :*( Respect και R.I.P.

http://i1273.photobucket.com/albums/y420/anchron/gtvs/eye1_zps11a95ae5.gifhttp://i1273.photobucket.com/albums/y420/anchron/gtvs/eye2_zpsaecd83e2.gif

Απ' τα πιο δυνατά επεισόδια με φινάλε που σου μένει καρφωμένο στο μυαλό. Εξαιρετική σεζόν μιας πολύ ξεχωριστής σειράς, που ξεκίνησε ως ένοχη απόλαυση και πέρασε σε άλλο επίπεδο. Τι άλλο μας επιφυλάσσουν για το τέλος;

- Δεν είδαμε τι έγινε με την Ναέβια... εκτελέστηκε ή θα την κρατήσουν αιχμάλωτη; Είναι βέβαιο πάντως πως η ίδια θα προτιμούσε να πεθάνει...

- Ο Σπάρτακος δεν έχει την πολυτέλεια να φερθεί ηρωικά. Κρατά στα χέρια του τις τύχες χιλιάδων ψυχών. Μεγάλη ευθύνη που ίσως αποδειχτεί και μεγάλη αδυναμία.

- Ο Κράσσος έκανε και πάλι τη σωστή στρατηγική επιλογή. Αν και αφηνιασμένος ήθελε όσο τίποτα να κυνηγήσει τον Σπάρτακο, ήξερε οτι η αναχαίτιση του Κρίξου ήταν υψίστης σημασίας. Επίσης, δεν παρέλειψε να μας υπενθυμίσει οτι nobody fucks with Crassus!

- Ο Καίσαρας έκανε ένα λάθος που ποτέ δεν μένει ατιμώρητο σ' αυτή την ιστορία. Υποτίμησε τον αντίπαλό του και την "έφαγε" χωρίς να καταλάβει απο που του ήρθε! Ο μικρός είναι τελικά ικανός για όλα. Απίστευτη εξέλιξη που σίγουρα θα έχει και συνέχεια.

- Πάει και ο Άργκον. Το μούλικο τον έφαγε μπαμπέσικα και δεν τον άφησε να μονομαχήσει με τον Καίσαρα.

Hrisa76
23 Μαρτίου 2013, 21:48
SHALL WE BEGIN?

ΟΥΦ. Για μένα το καλύτερο αυτης της σεζόν. Απο κάποια στιγμή και μετά ήμουν μόνιμα με το στόμα ανοιχτό. Και μετά απο λίγο έκλαιγα με λυγμούς για την ήττα αλλά κυρίως για τον θάνατο δυο ΑΓΑΠΗΜΕΝΩΝ ηρώων Agron και Naevia και της προσωπικής μου ΛΑΤΡΕΙΑΣ Crixus. H σκηνή του ζευγους πριν χωριστεί ο στρατός του Σπαρτακου είναι ανεκτίμητη. Τους έχουμε σούρει όλο αυτό τον καιρό πολλά αλλά προσωπικά λατρευα την αγάπη και την αφοσίωση που έχει ο ένας στον άλλο.

Ναέβια: Θα ξαναπώ ότι η παλιά ηθοποιός ήταν ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ στον ρόλο της αλλά όπως εξελίχθηκε αυτός ο χαρακτήρας δεν θα μπορούσε να ανταπεξέλθει και νομίζω ότι η νέα έκανε πολύ καλή δουλειά σε αυτό που της ζητήθηκε να κάνει. Έπρεπε να δείξει την τεράστια αλλαγή σε σημείο μετάλλαξης που υπέστει από τα βασανιστήρια και το έκανε.
Αγκρον: Ο τέταρτος του συμβουλίου, ένας δυνατός άντρας που έδωσε πολλά στην μάχη και έφυγε άδοξα.

Κριξους: Σε μίσησα στα πρώτα επεισόδια (λογικό γιατι ήταν αντιπαθητικός), αρχισα να σε συμπαθώ όταν είδα τον έρωτα σου για την Ναεβια. Αυτός ο έρωτας νομίζω (μαζί με την αδερφοποίηση μεταξύ κάποιων ηρωων) ήταν ότι πιο αληθινό υπήρχε στην σειρά. Και στο ζευγος Μπατιατους υπήρχε αγάπη (ανεξάρτητα απο τις κουτσουκέλες) αλλά εδώ μιλάμε για ουσιαστική και βαθιά αγάπη. Δεχτήκανε ο ένας τον άλλο όπως ήταν, επανέφερε την Ναεβια απο τους νεκρούς (γιατι ήταν νεκρή) και πάντα ήταν μαζί. Έκανε λάθη αλλά είχε τ @@ να τα παραδεχτεί. Πολέμησε όσο και ο Σπαρτακος, ενεπνευσε και είχε άδοξο τέλος και αυτός.

Όσοι βλέπουμε Game of Thrones μισούμε τον ξανθομπουμπουρα. Ε την πρώτη θέση πλέον μοιράζεται με τον πιο #$5#$^#$@!@ χαρακτήρα σε αυτη τη σειρά τον γιο του Κρασσους. (δεν θυμάμαι καν το ονομα του τσογλανιου)
Συγχαρητηρια στον ηθοποιό γιατι κάνει ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ δουλειά για να μας κάνει να σιχαθούμε, μισήσουμε και να θελουμε να σκοτωσουμε το #$%1$!#%$#$.

Πάλι καλά που καθυστερησε να ανοιχθεί αυτο το τοπικ γιατί αν υπήρχε όταν τελείωσα το επεισόδιο, απο το βρισίδι που θα έριχνα θα με πεταγανε εκτός φορουμ.

Μanu Bennett, παρατάω τον Jason Momoa για πάρτη σου. (καλά, όχι ακριβως. θα τον κρατήσω κρυφή σχέση.)

Αντιο ΛΑΤΡΕΜΕΝΕ Crixus. :*( :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:
https://fbcdn-sphotos-a-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash3/551903_581660735179685_1678233676_n.jpg

blackys88b
23 Μαρτίου 2013, 21:55
Τελειωσε το επεισοδιο...και για κανενα 30λεπτο δεν ασχοληθηκα να δω κατι αλλο γιατι πολυ απλα δεν μπορουσα...και για να το πετυχει αυτο ενα επεισοδιο για μενα λεει πολλα...σπουδαια σειρα, που σιγουρα θα μου λειψει...με προβληματισε, με συγκινησε, με εκανε να νιωσω αισθηματα τα οποια δεν θεωρουσα οτι ναι μπορεις να τα παρεις απο μια σειρα αυτου του ειδους...

ο χωρισμος των Κριξος-Σπαρτακος μπορω να πω αναμενομενος οπως και η καταληξη ενος τοσο σπουδαιο χαρακτηρα...στα προηγουμενα επεισοδια μας εκνευρησε...αλλα οχι επειδη ειναι κακος...επειδη ειναι ξεροκεφαλος...επειδη δεν ξερει τι θα πει ζησε μια καλη ζωη μακρια απο τα προβληματα...αποφασισε να εισβαλει στη Ρωμη...μαζι του και ο Αργκον, ενας χαρακτηρας που συχνα δεν του εδωσα ιδιαιτερη σημασια...οχι οσο την απαιτουσε πιστευω...αδικο τελος, αφου πηγε απο τον Τιβεριο...ενα χαρακτηρα εκνευριστικο και με αλαζονικο χαρακτηρα, ο οποιος νομιζει οτι φτανει ενα βημα πριν απο την αποθεωση και αυτο με ανακουφιζει επειδη θα πληρωσει την υβρις..και καπου εδω καταλαβα οτι θελω να γραψω πολλα και ισως καπου εχω χασει το νοημα..:P

να πω οτι ακομη δεν ξερω κατα ποσο με χαλασε η σκηνη του βιασμου του Καισαρα, απο τη μια ξερουμε οτι μιλαμε για ενα σπουδαιο χαρακτηρα στην ιστορια και εδω υπαρχει η φαντασια, απο την αλλη υπαρχουν και διαφορα ιστορικα θεματα που δειχνουν το ποιος ηταν ο Καισαρας...

τελος σκηνοθεσια εξαιρετικη, ιδιως η σκηνη που εβαλε ο Reben...δεν θα μπορουσε να εχει πιο εντυπωσιακη παρουσιαση...και πλεον περιμενουμε 2 εβδομαδες για να μαθουμε τι θα γινει στους αγαπημενους μας χαρακτηρες..!!!

van5330
23 Μαρτίου 2013, 22:03
Τέλειο, τέλειο, τόσο αριθμό στρατιωτών μονο στην υπερπαραγωγή του άρχοντα των δακτυλιδιών εχω ξαναδεί, ουτε που το φανταζόμουν σε σειρά. Αριστούργημα το επεισόδιο όπως φανταζόμουν το τέλος που αξίζει στον Κρίξο, ένδοξο στη μάχη, ένα σκυλί του πολέμου...
Η μόνη σκηνή που δεν μου άρεσε είναι ο βιασμός του Καίσαρα, κάτσε ρε φίλε παραγωγέ του Spartacus δηλαδή ο μετέπειτα τεράστιος Ιούλιος Καίσαρας τον έχει φάει? Και εκτός αυτού υποτίθεται πως η σειρά θα συνεχιστεί με τον Ιούλιο Καίσαρα και τις κατακτήσεις του, δηλαδή ο πρωταγωνιστής θα ξέρουμε ότι τον έχει φάει? Πώς θα μας εμπνεύσει?
Όσο για τον Άγρον πιστεύω οτι τελικά θα ζήση μαζί με την Νέβια που θα μεταφέρει τον μήνυμα που θέλει ο Κράσους να στείλει στον Σπάρτακο (το κεφάλι του Κρίξου).
Περιμένω να δώ την εκδίκηση του Σπάρτακου με ότι δυνάμεις του έχουν απομείνει, κρίμα που την άλλη εβδομάδα δεν έχει επεισόδιο.

thanasislost
23 Μαρτίου 2013, 22:17
Με μια λέξη!! Επος!!!! Τα πολλά τα είπαν οι προλαλήσαντες!!!

fotinit17
23 Μαρτίου 2013, 22:38
ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ!!!!!!!!

Απο τα καλύτερα επεισόδια της σειράς και ένα απο τα καλύτερα που έχω δει εδω και πολυυυυυυ καιρο. Δεν ξέρω πόσες φορές βλέποντας το επεισόδιο είπα "όχι ρε φίλε". Τρελάθηκα! Ενω ιστορικά ήξερα για τους θανάτους δε μπορούσα να φανταστώ οτι θα ερχόντουσαν τόσοι πολλοί σε ένα επεισόδιο. Απίστευτα συναισθηματικό επεισόδιο, πολύ καλή δουλειά των παραγωγων, σεναριογραφων, ηθοποιών κλπ κλπ. Σαν να αποχαιρετούσαν ένας ένας τη σειρά και το ρόλο τους. Ο βιασμός του Καίσαρα WTF! Μιλάμε, το μ@λ@κ!σμένο το μισώ παραπάνω κ απο το Τζόφρι! Αλλά πού θα πάει?????? Θα την πατήσει! Η Ναέβια με εκνεύρισε εκεί που επέμενε για τη μάχη, αλλά στο τέλος τη λυπήθηκα την κακομοίρα. RIP Agron (αν κ δεν είναι σίγουρο).

Εκανα κ καμια ωρα για να συνειδητοποιησω ΤΙ είδα!!! Κ πλέον που ξαναείδα άλλη μία φορά το επεισόδιο το εκτίμησα ακόμα περισσότερο, γιατί καταλάβαινα καλύτερα γιατί ειπώθηκαν όσα ειπώθηκαν κατά τη διάρκεια του επεισοδίου μεταξύ των πρωταγωνιστών και πριν τις μάχες.

Τι παραπάνω να πω?! Είναι μια σειρά που πραγματικά θα μας λείψει πάρα μα πάρα πολύ όταν τελειώσει. :cry3: :cry3: :cry3:

Προσμένω σε ένα ακομα πιο δυνατό φινάλε!!!

bossoq
23 Μαρτίου 2013, 22:48
Άπειρες υποκλίσεις και μυριάδες gratitudes στους δημιουργούς.
Αυτή η σειρά δύσκολα θα ξεχαστεί.

xronism
23 Μαρτίου 2013, 23:41
mpravo!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ria237
23 Μαρτίου 2013, 23:46
Η μόνη σκηνή που δεν μου άρεσε είναι ο βιασμός του Καίσαρα, κάτσε ρε φίλε παραγωγέ του Spartacus δηλαδή ο μετέπειτα τεράστιος Ιούλιος Καίσαρας τον έχει φάει? Και εκτός αυτού υποτίθεται πως η σειρά θα συνεχιστεί με τον Ιούλιο Καίσαρα και τις κατακτήσεις του, δηλαδή ο πρωταγωνιστής θα ξέρουμε ότι τον έχει φάει? Πώς θα μας εμπνεύσει?
Καλό κι αυτό...Για το θύμα του βιασμού χάνεται ο σεβασμός,όχι για τον βιαστή...ας ειναι και ο καίσαρας.
Σκοπός του Τιβέριου ήταν η ταπείνωση και η επιδειξη δύναμης απέναντι στον Καίσαρα,όπως γίνεται συνήθως σε κάθε βιασμό.
Ο τιβέριος μάλον θα βρει φρικτό θάνατο (και καλα θα κανει το μαλ#@%στηρι) γιατί πρέπει και κάποιος απο τους Ρωμαιους να πεθανει.
Πάντως μπορεί το όλο δράμα με τον Καισαρα να είναι fictional,αλλα συμφωνα με τη wikipedia.

Roman society viewed the passive role during sexual activity, regardless of gender, to be a sign of submission or inferiority. Indeed, Suetonius says that in Caesar's Gallic triumph, his soldiers sang that, "Caesar may have conquered the Gauls, but Nicomedes conquered Caesar." According to Cicero, Bibulus, Gaius Memmius, and others (mainly Caesar's enemies), he had an affair with Nicomedes IV of Bithynia early in his career. The tales were repeated, referring to Caesar as the Queen of Bithynia, by some Roman politicians as a way to humiliate him. It is very likely that the rumors were spread only as a form of character assassination; Caesar himself denied the accusations repeatedly throughout his lifetime, and according to Cassius Dio, even under oath on one occasion. This form of slander was popular during this time in the Roman Republic to demean and discredit political opponents. A favorite tactic used by the opposition was to accuse a popular political rival as living a Hellenistic lifestyle based on Greek and Eastern culture, where homosexuality and a lavish lifestyle were more acceptable than in Roman tradition
Το επεισόδιο φοβερό,αλλα σε καποια σημεια ήταν βεβιασμένο.Δηλαδή θα ήθελα να δω περισσότερα πράγματα (αμφιβολίες για τις αποφάσεις κτλ) από τις δυο χωρισμένες πλευρές πριν το τέλος του Κρίξου.Όπως πολύ γρήγορα άλλαξε και ο Άργκον.Ίσως δε μπορούσαν να βγάλουν περισσότερα επεισόδια λόγω κόστους;
Πάντως το ζευγάρι Κρίξος-Ναέβια ήταν πολύ ωραίο σ αυτό το επεισόδιο και είχαν απο του καλύτερους διαλόγους για το μέλλον που θα μπορούσαν να έχουν οι δυο τους.Και η τελευταία τους σκηνή πολύ συγκινητική και πολύ όμορφα σκηνοθετημένη :*(
Ειρωνεία για το πως πέθανε ο κρίξος " with a roman sword in hiw back " όμως κοιτώντας στα μάτια τον λόγο που αρχικά τον ενέπνευσε να αντιληφθεί την αποψη του Σπάρτακου για την ελευθερία της επιλογής.Και στο τέλος φάνηκε ευγνωμοσύνη στο πρόσωπο του.
Επίσης η ηθοποιος που παιζει τη Ναέβια ήταν πολύ καλή έτσι πως κοιτούσε με τέτοιο θαυμασμό τον ανθρωπό της στη μάχη.
Ο κρίξος στα πρώτα επεισόδια μου ήταν αντιπαθής,αλλά σιγα σιγα με κέρδισε αυτός ο ξεροκέφαλος και παθιασμένος Γαλάτης.
Στο επόμενο επεισόδιο περιμένουμε εκδίκηση για τον undeafeated Gaul !! :cry:

Πάντως αν δειτε το promo του 9ου επεισοδίου,αποκαλύπτει καποια πράγματα.

tetra1982
23 Μαρτίου 2013, 23:59
:worthy: :worthy: :worthy: :worthy: :worthy: :worthy: :worthy: :worthy: :worthy: :worthy:

Είναι η μόνη σειρά που όταν βγαίνει νέο επεισόδειο, βλέπω πάλι το προηγούμενο. Είναι η σειρά που εύχομαι να τελειώσει για να μπορέσω να την αρχίσω απο την αρχή:dance: :dance:

ΥΓ. Για το επεισόδειο δεν χρειάζεται να πω. Ψήφισα άριστα γιατί δεν είχε παραπάνω. Epic και το finale

constadine
24 Μαρτίου 2013, 00:03
Κοιτάζοντας πρόσφατα στο imdb πρόσεξα , κάτι που είναι λογικό μετά τον χαμό του πρώτου Σπάρτακου , ότι ο πρώτος σε αριθμό επεισοδίων στη σειρά είναι ο Manu Bennett.
Λες και είναι αυτός ο πρωταγωνιστής της σειράς .Ή μήπως ήταν στην ουσία ο πρωταγωνιστής στη σειρά .
Λίγο η αλλαγή του Σπάρτακου , λίγο το ότι ο δεύτερος Σπάρτακος δεν μας πολυγέμιζε το μάτι, στην αρχή , πιστεύω ότι ο πρωταγωνιστής στη σειρά στη σειρά ήταν ο Manu Bennett.

Δυστυχώς οι δημιουργοί δεν μπορούσαν να παρεκλίνουν εντελώς από τα ιστορικά γεγονότα , όλοι το περιμέναμε .
Τουλάχιστων μας αντάμοιψαν με ένα επικό επεισόδιο .
Το μόνο που δεν μου άρεσε στο επεισόδιο ήταν ότι πήγε από το χέρι του Κράσσου , εκεί πιστεύω μπορούσαν να κάνουν κάτι άλλο .

kKKK
24 Μαρτίου 2013, 00:12
Μου είναι δύσκολο να εκφράσω τα συναισθήματά μου για το συγκεκριμένο επεισόδιο. Το λάτρεψα και το μίσησα. Και νομίζω ότι αυτός ήταν ο σκοπός του.

Η ιστορία της σειράς φέτος έχει διαφοροποιηθεί πολύ απο τα πραγματικά ιστορικά γεγονότα (τα οποία όποιος ενδιαφέρεται μπορεί να διαβάσει εδώ (http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A3%CF%80%CE%AC%CF%81%CF%84%CE%B1%CE%BA%CE%BF%C F%82)). Οπότε αποφάσισα να βλέπω τη σειρά σαν alternative history fiction. Οπότε σ' αυτό το πλαίσιο θεωρούσα ότι απο τη στιγμή που οι δρόμοι του Σπάρτακου και του Κρίξου, δεν χώρισαν όταν το επέβαλε η Ιστορια μπορεί στο τηλεοπτικό σύμπαν να μην χώριζαν και να είχαμε διαφορετική εξέλιξη.

Οπότε δεν ξέρω πώς να εκλάβω το θάνατο του Κρίξου. Ως μια ανιστόρητη έμπνευση της τελευταίας στιγμής ώστε να πιέσουν τα γεγονότα της σειράς ώστε να πέσουν σχετικά κοντά με την Ιστορία. Ή μήπως είναι άλλο ένα σεναριακό ψάρωμα έτσι ώστε να μας οδηγήσουν σε ένα διαφορετικό τέλος.

Προσωπικά θέλω η σειρά να παραμείνει alt history. Θέλω να δώ τον Σπάρτακο νικητή. Θέλω να τον δώ να σφάζει τον Κράσσο, τον Καίσαρα και κυρίως τον λουστράκο γιό του Κράσσου. Προτιμώ να με αφήσει ψυχικά δικαιωμένο παρά ιστορικά συνεπή.

Λίγα λόγια για τους χαρακτήρες στο σημερινό επεισόδιο:

Ο Σπάρτακος για μένα πήρε μια δύσκολη απόφαση. Ο τύπος ξεκίνησε μια ολόκληρη επανάσταση και σίγουρα δεν είναι ρίψασπις. Αλλά έβαλε το καλό των άλλων πάνω απο την ανάγκη του για εκδίκηση (κάτι που ιστορικά δεν συνέβη). Μου άρεσε ο τρόπος που αποχαιρέτησε τον Κρίξο. Αξιοπρεπής και αντρίκιος.

Ο Κράσσος έχει χάσει εμφανώς την μπάλα. Παρά τη σωστή στρατηγικά απόφασή του (την οποία πήρε κατόπιν προτροπής του Καίσαρα) να πάει στη Ρώμη, πλέον πλασάρεται ώς ο "κακός" της ιστορίας και απέχει απο τον ευγενή και ευφυή τύπο των προηγούμενων επεισοδίων.

Ο Καίσαρας μετά το βάτεμα απο τον γιό του Κράσσου, δύσκολα τον βλέπω να παίρνει δική του σειρά (ό,τι πήρε πήρε :lipsseale :lol: :lol: ). Δε μπορώ να πώ ότι δεν του άξιζε αφού μέχρι στιγμής ότι κατάφερε, με την πουστιά το κατάφερε.

Ο γιος του Κράσσου (που ακόμη δεν έχω μάθει πώς τον λένε) είναι μακράν το πιό μεγάλο :lipsseale που πέρασε απο τη σειρά. Μακάρι να πεθάνει και μάλίστα με άσχημο τρόπο. Εν τω μεταξύ πέρα απο το να βιάζει ο τύπος δεν ξέρει τίποτα άλλο να κάνει.

Ο Κρίξος σαφώς ήταν ο πρωταγωνιστής του επεισοδίου. Όπως είπα και πιο πάνω ο θάνατός του θα μπορούσε και να μην έχει συμβεί. Απλά ελπίζω ότι δεν έγινε μάταια. Ο τύπος είναι μεγάλη μορφή στη σειρά και τεράστιο παλικάρι. Στεναχωριέμαι που τον έφαγαν φέτος που ο χαρακτήρας του δεν ήταν στα καλύτερά του. Τουλάχιστον έφυγε με το κεφάλι ψηλά (σαν ήρωας εννοώ όχι με το κεφάλι να πετάγεται ψηλά). Η δε σκηνή του θανάτου του ήταν αριστοτεχνικά σκηνοθετημένη. Με ανατρίχιασε.

Ο Άγκρον θεωρώ ότι ήταν ο αδικημένος του επεισοδίου καθώς πέθανε άδικα υπο τη σκιά του επερχόμενου θανάτου του Κρίξου. Δεν πρόλαβα να τον κλάψω βρε αδερφέ.

Άντε περιμένω με αγωνία τη συνέχεια και το τέλος αυτής της Τεράστιας σειράς.

ria237
24 Μαρτίου 2013, 00:49
Ο Σπάρτακος για μένα πήρε μια δύσκολη απόφαση. Ο τύπος ξεκίνησε μια ολόκληρη επανάσταση και σίγουρα δεν είναι ρίψασπις. Αλλά έβαλε το καλό των άλλων πάνω απο την ανάγκη του για εκδίκηση (κάτι που ιστορικά δεν συνέβη). Μου άρεσε ο τρόπος που αποχαιρέτησε τον Κρίξο. Αξιοπρεπής και αντρίκιος.
Σύμφωνα με το link που έβαλες ο διαχωρισμός έγινε όντως επειδή ο Σπαρτακος ήθελε να αποδράσουν απο τα ορια της ρωμαικης εξουσίας και ο Κρίξος ήθελε να συνεχίσει τις λεηλασίες.

" Ο Σπάρτακος ήθελε να αποφύγει ανοιχτή μάχη με τα σαφώς πιο οργανωμένα και πειθαρχημένα ρωμαϊκά στρατεύματα και να οδηγήσει τους οπαδούς του σε τμήματα προς τον Βορρά απ’ όπου θα μπορούσαν να επιστρέψουν στις πατρίδες τους [...]Δεν συμμερίζονταν όμως όλοι οι επαναστάτες τις ανησυχίες του Σπάρτακου. Ένα μεγάλο τμήμα 30.000 ανδρών, κυρίως κελτικής και γερμανικής καταγωγής ακολούθησε εντελώς δική του πορεία υπό τον Κρίξο λεηλατώντας μικρές πόλεις και αγροκτήματα της Απουλίας χωρίς να δείχνει διάθεση να απομακρυνθεί από την Ιταλία [...]Οι πρώην σκλάβοι είχαν πλέον φτάσει στον Πάδο ποταμό και σε λίγο θα εξέρχονταν από τα όρια της ρωμαϊκής εξουσίας.
Τότε συνέβη ένα παράδοξο γεγονός. Υπό την πίεση των οπαδών του που είχαν εθιστεί στη λαφυραγωγία, ο Σπάρτακος δεν διέβη τις Άλπεις όπως ήθελε, αλλά επέστρεψε στην Ιταλία. Σύμφωνα με κάποιες θεωρίες, ένας αριθμός αμάχων κυρίως που ακολουθούσε τον στρατό του Σπάρτακου, πέρασαν τις Άλπεις και επέστρεψαν στις πατρίδες τους "
Το συμπέρασμα που βγάζω είναι ότι ο Σπάρτακος δεν μπόρεσε να ελέγξει το πλήθος και σε ένα ντοκιμαντερ που είχα δει κάποτε,έλεγε ότι γύρισε μαζί τους γιατί ένιωθε υπευθυνος γι αυτούς.
Φαντάζομαι ότι αυτό που θα τους γυρίσει πίσω στη σειρά, θα είναι η εκδίκηση για τον Κρίξο κάτι που ιστορικά το είχαν κανει νωρίτερα.

Ujio
24 Μαρτίου 2013, 01:42
Crixus has fallen...
Σίγουρα κανείς δεν θα μπορούσε να μείνει ασυγκίνητος από τον θάνατο του "ανίκητου Γαλάτη", ενός θηριώδους πολεμιστή ο οποίος μόνο πισώπλατα θα μπορούσε να νικηθεί. Όλο το επεισόδιο ήταν ένας αποχαιρετισμός στον Κρίξο, ένα χαρακτήρα που ήταν ο μόνος που είχε αδιάκοπη παρουσία στη σειρά (σε όλες τις seasons και στο prequel) και παρακολουθήσαμε όλη την εξέλιξη του, από τον νεοσύλλεκτο στη σχολή του Batiatus στον πρωταθλητή της Κάπουα, και από τον συνεπαναστάτη του Σπάρτακου, μέχρι τον στρατηγό Κρίξο που έφτασε στα τείχη της ίδιας της Ρώμης.

Στα υπόλοιπα του επεισοδίου, ο μικρός ο Τιβέριος φαίνεται ότι παίρνει το ρόλο του μισητού villain της υπόθεσης. Δεν ξέρω αν είναι κόλπο των παραγωγών για να συμπαθήσουμε κάπως τον Καίσαρα και τον Κράσσο για το ενδεχόμενο spin-off τους ή αν έχουν κάτι άλλο στο μυαλό τους.
Πάντως η ειρωνεία είναι ότι και τον Κρίξο που πάντα προτιμούσε την έντιμη μάχη κατα μέτωπο και τον Καίσαρα που ότι πέτυχε το πέτυχε με δολοπλοκία και εξαπάτηση, τους κάρφωσε και τους δύο από πίσω ο Τιβέριος με τον τρόπο που "άρμοζε" στον καθένα.

Τέλος να πω ότι μου αρέσει πολύ το μίγμα που δημιούργησε η σειρά ανάμεσα στην ιστορία και την φαντασία. Ενώ στηρίζεται σε πραγματικά ιστορικά γεγονότα παίρνει τις ελευθερίες που πρέπει για να παρουσιάσει ένα δραματοποιημένο και άκρως καλλιτεχνικό αποτέλεσμα.
Ποιός το περίμενε όταν αυτή η σειρά ήταν στα πρώτα της βήματα ότι θα έφτανε σε τέτοιο επίπεδο...

Hrisa76
24 Μαρτίου 2013, 10:12
Μια ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ σύμπτωση:

Ο Christian Antidormi που παίζει τον Tiberius και ο Jack Gleeson που είναι ο Joffrey Baratheon στο Game of Thrones έχουν γεννηθεί ακριβώς την ίδια μέρα ΚΑΙ χρονιά. 20 Μαιου το 1992. ο πρώτος στην Αυστραλία και ο δευτερος στην Ιρλανδία.

Τελικά αυτή η ημερομηνία βγάζει καλούς "κακούς" σε σειρες. lol

theo58
24 Μαρτίου 2013, 17:35
Και εγω ελεγα αυτο το @@ ο Τιβεριος πιο αλλο @@ μου θυμιζει. Να ψωφισουν και οι δυο με το καλο.

Κατα τα αλλα, τι να λεμε. Λογω προσωπικου θεματος ειδα 2 επεισοδια στο καπακι και απλα νιωθω ανατριχιλα. Με εχετε καλυψει ΟΛΟΙ με οτι εχετε γραψει αλλα περισσοτερο ο kKKK που συμφωνα σ ολα μαζι του και εχουμε και τα ιδια θελω για το τελος της σειρας. Μακαρι να δικαιωθουμε. :yahoo:

kkostas77
24 Μαρτίου 2013, 19:55
Οι περισσότεροι τα έχετε γράψει όλα, οποτε λίγα μένουν να πουμε και περισσότερο για το τι ΘΑ δουμε.

Ιστορικά η ταινια δεν απέχει πολύ απ τη πραγματικότητα, μια πραγματικότητα ομως η οποιία ειναι τόσο αόριστη, μια που οι αναφορές ειναι ελάχιστες και ακόμα δε γνωρίζουμε αν όντως πέθανε ο Σπαρτακος ή οχι. Η wikipedia ουδεποτε ηταν αξιοπιστη αν και στο νημα για τον σπαρτακο κανουν μια οντως καλη προσπάθεια.
Πιθανοτατα ο Σπαρτακος να ξεφυγε με μικρο αριθμο δούλων
Ο θάνατος του Κρίξου για παράδειγμα, οπως αναφέρθηκε βέβαια, θα έπρεπε να έχει παρουσιαστεί πολύ νωρίτερα και αυτη τη στιγμή να μιλάμε για τον θάνατο του Γαννικου. Μη ξεχνάμε επισης πως ο Οινομαος θεωρητικα ηταν ενας εκ των στρατηγων του Σπαρτακου, αλλα παρολα αυτά τον ειδαμε να πεθαινει νωρις και άδοξα
Γενικά, περιμενω τα πάντα απ τη σειρά και αυτο επειδή η ιδια η ασάφεια της ιστορίας τους δινει τη δυνατότητα να κάνουν τα πάντα :-)

ΘΑ ΗΘΕΛΑ να δω τον Σπαρτακο να εκδικειτε το βρωμοπαιδο, δινοντας ένα βαθυ πονο στον Κράσο και στο τέλος, αφου οπως γνωριζουμε ιστορικά η τελικη μάχη θα χαθει να φυγει μαζί με τον Γάννικο και τα 2 γκομενάκια με 2 κανάτες κρασί, εκτός συνόρων.:P
:respect: για το επεισοδιο και τα οσα ειπωθηκαν απ όλους σας.

hakinen
24 Μαρτίου 2013, 23:37
-Γιατί ο Καίσαρας δεν κάθετε σε άλογο;
Χα χα καλό!!

Τι να λέμε!! Συγκλονιστικό επ!! Η σκηνή μέσα απο τα μάτια της Ναέβια μαγική.
Μπράβο στους συντελεστές!!

gio25
25 Μαρτίου 2013, 11:33
Πέραν ιστορικής συνέπειας ή ιστορικής μυθοπλασίας,θα γινόταν και αυτό.Απίθανο να μην είχαμε οδυνηρές απώλειες.Εμένα με πείραξε περισσότερο ο τρόπος που έγινε.
Όχι απο το χέρι του Τιβέριου γμτ μου(πίσσα και πούπουλα στον συγκεκριμμένο,και ρισπέκτ στον ηθοποιό και στους γραφιάδες της σειράς.Ειναι κατόρθωμα απο μόνο του να διεκδικείς σκήπτρα απέχθειας απο τον Τζόφρι).
R.i.p Κρίξος,αλλα και Αγκρον.
Επίσης,εξαιρετικός φέτος ο τρόπος που χειρίστικαν τις ηθικές μεταπτώσεις εκατέρωθεν.

Υ.Γ Μάλλον όπως συνήθως θα πέσω έξω,αλλά κάτι δέν μου αρέσει με το μικρούλι του Γάννικου,χωρίς να μπορώ να το προσδιορίσω ακριβώς:???:.

van5330
25 Μαρτίου 2013, 16:29
Ξεκολλήστε.... ο Αγκρον ΔΕΝ ΠΕΘΑΝΕ...... Ζεί και θα τον δούμε στα δύο τελευταία επεισόδια.

rachel
25 Μαρτίου 2013, 21:15
Με χαλάσατε βρε παιδιά και εγώ ήρθα ορεξάτη από το ταξίδι μου με σκοπό να δω το επεισόδιο και τώρα δεν μου κάνει καρδιά, κόπηκα στα δυο που λένε!
Τι να κάνω όμως, ίσως είναι η μοναδική σειρά που με έχει πωρώσει τόσο, R.I.P. σε όσους μας άφησαν λοιπόν.:respect: :respect: :respect:
Υ.Γ. Το ξέρετε ότι ο Κρίξος παίζει στο Χόμπιτ και κάνει το ρόλο του γαλανομάτη Azog;

GEORGE77
25 Μαρτίου 2013, 23:25
Άλλη μία επεισοδιάρα!!! :D
Δυστυχώς είχαμε στενάχωρα γεγονότα με την απώλεια του Κρίξου :( .Με καλύψατε όλοι και δεν θα πω κάτι παραπάνω...Περιμένω τα τελευταία 2!!

Υ.Γ. Μεγάλο αρχ...δι ο μικρός Κράσσος!!Συμφωνώ με όλους σας σε αυτό!!

bill667
26 Μαρτίου 2013, 00:02
H σειρά έχει φτάσει το μάξιμουμ επίπεδο επικουριάς. Κρίμα που δεν την βλέπουν πολλοί μόνο και μόνο γιατι έχει σεξ.

Οι εξελίξεις ήταν απίστευτες. R.I.P. στον Κριξους. Επεσε γεναία.

Ε, τι έπαθε ο καψερός ο Καισαρας και δεν μπορεί ούτε άλογο να καβαλίσει.

Επίσης γέλασα πολύ στο σχόλιο για το τσουτσούνι του μωρού που γεννήθηκε.:haha:

smallville
26 Μαρτίου 2013, 18:18
Απλά έπος το επεισόδιο.
Τίποτα περισσότερο, τίποτα λιγότερο.

xecubotos
30 Μαρτίου 2013, 00:33
Η ιστορία της σειράς φέτος έχει διαφοροποιηθεί πολύ απο τα πραγματικά ιστορικά γεγονότα /

Δεν υπάρχει ιστορία για τον Σπάρτακο παρά μόνο αναφορές! Η πιο καλή αναφορά ήταν του Πλουταρχου που είχε γράψει για την Εκστρατεία του κράσσου στην Συρία και τον ανέφερε.

Για τους Ρωμαίους ο Σπάρτακος ήταν ένα θέμα ταμπού και είχε απαγορευτεί να γράφουν για αυτόν. Στο τέλος είχε κάνει κοινωνική έκρηξη και μαζί του δεν πήγαν μόνο σκλάβοι αλλά και Ρωμαίοι φτωχοί ή αγρότες που είχαν "γονατίσει" από τους φόρους.

Για να μετριάσουν τις ήττες τους λέγανε ότι χάνουνε τις μάχες γιατί τον είχαν εκπαιδεύσει αυτοί!

Μετά τον θάνατο του Σπάρτακου βγάλανε νόμο όπου όταν ένας σκλάβος φεύγει από το αφεντικό του θα θανατόνται ΟΛΟΙ οι σκλάβοι του σπιτιού. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να υπάρχει τρόμος μεταξύ τους και άδικοι θάνατοι όταν κάποιος δεν γούσταρε τον άλλον.

Η Ιστορικές "σιγουρες" ανακρίβειες είναι ότι όντως ο κρίξος δεν πέθανε έξω από την Ρώμη. Ο Σπαρτακος δεν είχε ποτέ κατακτήσει πόλη, και το τέλος του ήταν στην Νάπολη που τον πουλήσανε οι Κιλικιανοί που δεν πήγανε με τα πλοία κάτι που εδώ διαδραματίστηκε πολύ διαφορετικά και δεν ήταν και το τέλος του Σπάρτακου.

Η μάχη στο τοίχος είχε προηγηθεί πολύ πριν την Σιννοέσα. Ο Καίσαρας δεν υπήρχε ποτέ σε αναφορές ότι πολέμησε τον Σπάρτακο και ο Κράσσος είχε 2 παιδιά κι ο ένας είχε σκοτωθεί στην μάχη στην Συρία.

Ο Ηρόδοτος μάλιστα τον χαρακτηρίζει και ως "κακό" Στρατηγό που δεν είχε ιδέα από μάχες και ότι με τα λεφτά πλήρωνε για να γράφουν καλά για αυτόν.

Ιστορικά ο Σπάρτακος σκοτώνεται από τον

Πομποιΐο

gigi
30 Μαρτίου 2013, 08:08
Ιστορικά ο Σπάρτακος σκοτώνεται από τον

Πομποιΐο

Ιστορικά δεν έχουμε ιδέα για το τέλος του Σπάρτακου. Ηττείται από αυτόν που αναφέρεις και εκεί σταματά η "εκστρατεία του" αλλά κανείς δεν ξέρει αν πέθανε εκεί ή αν κατάφερε να δραπευτεύσει.

Γνώμη μου, αν πράγματι είχαν καταφέρει οι Ρωμαίοι να τον σκοτώσουν, θα υπήρχαν ιστορικές αναφορές, πχ σταύρωση για παραδειγματισμό, το κεφάλι του σε παλούκι, τέτοια πράγματα. Πιστεύω ότι ηττήθηκε αλλά κατάφερε να αποδράσει κάπου.

hakinen
30 Μαρτίου 2013, 16:43
Η συμβατική ιστορία αναφέρει οτι ο Σπάρτακος σκοτώθηκε στα Βασιλακάτα της Λουκανίας στην αναμέτρηση με τα στρατεύματα του Κράσσου. Ο Πομπήιος δεν ήταν παρών. Επίσης αναφέρει οτι το πτώμα του δεν βρέθηκε.

Πολλοί από τους επαναστάτες διέφυγαν από την μάχη και είναι αυτοί τους οποίους αντιμετώπισε αργότερα ο Πομπήιος.

Υπάρχει πιθανότητα να μην σκοτώθηκε; Φαντάζομαι πως ναι. Από την στιγμή που δεν βρέθηκε πτώμα, αλλά υπάρχουν και αναφορές για διαφυγόντες, όλα είναι πιθανά. Προσωπικά πιστεύω οτι όντως σκοτώθηκε αλλά βεβαιότητα προφανώς δεν υπάρχει.

Τώρα αν οι δημιουργοί προτιμήσουν μια ''εναλλακτική'' απόδοση δεν το γνωρίζουμε, μένει να το δούμε. Εγω θα ήθελα να μείνουν στην συμβατική ιστορία και να δώσουν ένα δραματικό αλλά καθαρό τέλος.

xecubotos
31 Μαρτίου 2013, 00:18
Τώρα αν οι δημιουργοί προτιμήσουν μια ''εναλλακτική'' απόδοση δεν το γνωρίζουμε, μένει να το δούμε. Εγω θα ήθελα να μείνουν στην συμβατική ιστορία και να δώσουν ένα δραματικό αλλά καθαρό τέλος.

αν επικρατέι ιστορικά ότι το πτώμα δεν βρέθηκε τότε το βλέπω δύσκολο να το δείξουν.... μάλλον προς την θεοποιηση το βλέπω να πηγαίνουν.

kKKK
31 Μαρτίου 2013, 00:35
Βασικά φίλε xecubote δεν κατάλαβα γιατί παρέθεσες κομμάτι απο το ποστ μου. Πού διαφωνείς; Αφού και στο δικό σου πόστ μιλάς για διαφορές απο τα ιστορικά γεγονότα.

Πάντως έχω την εντύπωση ότι ο Σπάρτακος ηττήθηκε απο τον Κράσσο ο οποίος φημολογείται ότι τον σκότωσε (αν και δεν βρέθηκε πτώμα) και ο Πομποιίος αποτελείωσε σε επόμενη μάχη τους μονομάχους που επέζησαν μετά την ήττα του Σπάρτακου και γι' αυτό του πιστώθηκε απο κάποιους η νίκη εναντίον των μονομάχων.

gigi
31 Μαρτίου 2013, 01:07
Βασικά φίλε xecubote δεν κατάλαβα γιατί παρέθεσες κομμάτι απο το ποστ μου. Πού διαφωνείς; Αφού και στο δικό σου πόστ μιλάς για διαφορές απο τα ιστορικά γεγονότα.

Πάντως έχω την εντύπωση ότι ο Σπάρτακος ηττήθηκε απο τον Κράσσο ο οποίος φημολογείται ότι τον σκότωσε (αν και δεν βρέθηκε πτώμα) και ο Πομποιίος αποτελείωσε σε επόμενη μάχη τους μονομάχους που επέζησαν μετά την ήττα του Σπάρτακου και γι' αυτό του πιστώθηκε απο κάποιους η νίκη εναντίον των μονομάχων.

Τίποτα δεν είναι απολύτως σίγουρο, γιατί δεν υπάρχουν ιστορικές πηγές, μόνο αναφορές. Οι Ρωμαίοι δεν ήθελαν να γραφτεί τίποτα σχετικά με τον Σπάρτακο, πλήγωνε το θέμα, γι'αυτό και δεν έχει σωθεί κάτι να γνωρίζουμε σίγουρα τι έγινε. Το μόνο που είμαστε σίγουροι είναι ότι μετά τα γεγονότα του Σπάρτακου, η ζωή των σκλάβων καλυτέρευσε στην αρχαία Ρώμη, αλλά έγιναν και πιο αυστηρά τα πράγματα, πχ αν έφευγε ένας σκλάβος θανατώνονταν όλοι οι υπόλοιποι στο σπίτι, κτλ

xecubotos
31 Μαρτίου 2013, 11:20
Βασικά φίλε xecubote δεν κατάλαβα γιατί παρέθεσες κομμάτι απο το ποστ μου. Πού διαφωνείς;

Δεν διαφώνησα..... απλά πάτησα πάνω στο σχόλιο σου για να γράψω την δική μου άποψη για τις διαφορές που γνωρίζω!

Πάντως και μόνο ότι εδώ οι περισσότεροι γνωρίζουν τόσες διαφορετικές εκδοχές για το θάνατο του Σπάρτακου μας επιτρέπει να μην γνωρίζουμε τελικά τι θα αποφασίσουν οι παραγωγοί!

:)

σήμερα δεν είχε επεισόδιο?

kKKK
31 Μαρτίου 2013, 17:00
^ OK παρεξήγηση. Σήμερα δυστυχώς δεν είχε επεισόδιο. Την άλλη βδομάδα.

Stannis
6 Απριλίου 2013, 15:33
Μπορει καποιος να μου πει αν ιστορικα στεκει η σκηνη βιασμου του Ιουλιου Καισαρα απο τον Τιβεριο? Ευχαριστω:whip:

gigi
6 Απριλίου 2013, 21:07
Μπορει καποιος να μου πει αν ιστορικα στεκει η σκηνη βιασμου του Ιουλιου Καισαρα απο τον Τιβεριο? Ευχαριστω:whip:

Όχι, ιστορικά ο Κάισαρας δεν βιάστηκε από τον Τιβέριο.
Ιστορικά όμως δεν είχε και καμία σχέση με τις μάχες εναντίον του Σπάρτακου.

Stannis
6 Απριλίου 2013, 23:29
Όχι, ιστορικά ο Κάισαρας δεν βιάστηκε από τον Τιβέριο.
Ιστορικά όμως δεν είχε και καμία σχέση με τις μάχες εναντίον του Σπάρτακου.

Ευχαριστω πολυ gigi γιατι θα ξεχασουμε και αυτα που ξερουμε δηλαδη...

kkostas77
6 Απριλίου 2013, 23:45
Mην το πολυψάχνετε ιστορικά. Οι ιστορικές αναφορές που υπάρχουν για την ιστορία του Σπάρτακου ειναι τόσο λίγες και μπερδεμένες οποτε, αυτό ειναι θετικό για τον σεναριογράφο ο οποίος μπορει να κάνει τα πάντα στη σειρά.
Αμα θέλει στέλνει στο τέλος και τον Σπάρτακο για κρασιά παρέα με τον Γάννικο. Δε του το απαγορεύει κανεις.
Καμία ιστορική αναφορά για τον θάνατό του. Μόνο μύθοι που μετά έγιναν θρύλοι.
Απολαμβανουμε μια σειρά που βασίζεται σε μια αληθινή ιστορία οπου οι παράγοντές της έχουν την ευκαιρία να ελλιχθουν με το τρόπο που θελουν και να παρουσιάσουν τον θρυλικό Σπάρτακο με τον τρόπο που του αρμόζει.

Megatron
13 Απριλίου 2013, 14:28

περα οτι δεν συμμετειχε στις μαχες ο Ιουλιος δεν ειχε καν γιο Τιβεριο ο Κρασσος

παντως φημες οτι ο Καισαρας ειχε τετοιες "περιπετειες" στα νιατα του υπηρχαν

t0ny3
24 Ιουνίου 2013, 03:08
Shall we begin?!

Η σειρα εχει καταφερει το αδιανοητο για τα τηλεοπτικα δρομενα! Εχουμε δει κατα καιρους Monster of the Week, Serial Killer of the Week κτλ κτλ, ομως ΠΟΤΕ Battle of the Week. Αυτο ακριβως προσφερει η σειρα στην 3η και τελευταια της σεζον. Δεν ξερω αν εχει υπαρξει ποτε αλλωτε ή θα υπαρξει τοσο full action packed σειρα, το Spartacus ομως το καταφερε και οχι με καποιο φτηνο τροπο, αλλα συναμα και ποιοτικο.

Ενα επεισοδιο που δεν πιστευες πως θα εξελιχθει ετσι, ξεκινωντας με εναν πιο αργο ρυθμο, κανοντας μας να πιστεψουμε πως ειναι μεταβατικο για το φιναλε. Τελικα ομως παρακολουθησαμε ενα πραγματικο ΕΠΟΣ!

Τα συναισθηματα ειναι βαρια και η συγκινηση μεγαλη, οποτε δεν μπορω να πω παραπανω...

-"What lies beneath your feet?!"
-Sacred ground! Watered with tears of blood!

...
R.I.P. undefeated Gaul. R.I.P. Crixus!
R.I.P. Agron!

Υ.Γ. Ψοφα Τιβεριε!