PDA

Δείτε τη Πλήρη Έκδοση : The Following 1x10 - Guilt

GTVSBot
26 Μαρτίου 2013, 03:00
Σειρά : The Following
Σαιζόν : 1
Επεισόδιο : 10
Τίτλος : Guilt

Κανάλι : FOX

Περίληψη :

O Κάρολ στέλνει δύο οπαδούς του για να πάρουν την Κλερ αλλά ο Ράιαν βρίσκεται ένα βήμα μπροστά. Εντωμεταξύ μια σχέση από το παρελθόν του Ράιαν διαδραματίζει σημαντικό ρόλο στο μέλλον του.

kKKK
26 Μαρτίου 2013, 16:42
Δε μου άρεσε το σημερινό επεισόδιο. Ενώ είχε όλες τις προδιαγραφές για να μου αρέσει η κεντρική τουλάχιστον ιστορία, στην πράξη το επεισόδιο ήταν για γέλια. Ας τα πούμε αναλυτικά:

Η ιστορία του επιζήσαντα γκέι και της κοντομαλλούσας ήταν κουραστική. Βαρέθηκα να βλέπω τον τύπο σε όλο το επεισόδιο να βλέπει οράματα του νεκρού "πρώην" του. Γενικά με κουράζει όταν χαρακτήρε σε σειρές βλέπουν οράματα. Το θεωρώ φτηνό τρικ για να τρώνε οι συγγραφείς τηλεοπτικό χρόνο. Και εν τέλει η όλη φάση δεν κατέληξε και κάπου.

Απο την άλλη είχαμε ξανά την "κατάρα" του Βασιλάκη Καϊλα Ράυαν. Και φυσικά τη συνέχεια του ρομάντζου του με την γυναίκα του Κάρολ με διαλόγους teen romance.

Αλλά δυστυχώς αυτό που ήταν πραγματικά για γέλια ήταν οι σκηνές δράσης στο μοτέλ και στο σπίτι μετά. Ειδικά στο μοτέλ έδωσαν ρεσιτάλ γκάφας. Στη σκηνή που ο εφ μπι άης ενώ είχε δεί τους τύπου με τα ούζι, απλά σφήνωσε την πόρτα και κάθησε απο πίσω με αποτέλεσμα να τον γαζώσουν γέλασα πολύ. Επίσης μου φάνηκε χαζή η σκηνή που ο Ράυαν πυροβόλησε τον τύπο στο στήθος ήθελα να φωνάξω: "Στο κεφάλι Χιούι" όπως στο scream 3 (επίσης του Γουίλιαμσον).
Στο δε σπίτι που οι δολοφόνοι κόπιαραν τα scream μου φάνηκε αστείο και καθόλου αγωνιώδες.

Το μόνο που με απασχόλησε σε επίπεδο κεντρικής ιστορίας είναι το ότι μου φάνηκε ότι όταν ο φίλος του Ράυαν είπε στη γυναίκα του Κάρολ για την πρώην του Ράυαν, εκείνη έδειξε σαν να ξέρει το όνομα. Και σε συνδυασμό με το ότι τελικά η "πρώην" ήταν τσιράκι του Κάρολ, με κάνει να υποψιάζομαι διάφορα.

thanasislost
26 Μαρτίου 2013, 17:31
Μάλιστα....Ρε παιδιά δευτερο επεισόδιο καλό στην σειρά δεν έχουν βγάλει...Βαρέθηκα...Κρίμα γιατί το προηγούμενο ήταν πολύ καλό...Το μόνο ενδιαφέρον στην υπόθεση πλέον είναι να δούμε πώς θα εξελιχθεί η ιστορία τώρα που η οικογένεια θα ενωθεί ξανά....Ας έρθει το επόμενο λοιπόν...

thapostol
26 Μαρτίου 2013, 17:47
Ένα θα πω. Αγκωνιά στην κοιλιά προστατευμένη από αλεξίσφαιρο πάντα κάνει τη δουλειά που δεν κάνουν οι σφαίρες!

Για την αυτοθυσία του πράκτορα που κάθισε μπροστά στην πόρτα για να κόψει την πορεία των σφαιρών ώστε να μην έχουμε θύματα αμάχους απλά :respect:

ΥΓ: Τελικά 2 ήταν αλλά έχω και άλλα που βαριέμαι... :lipsseale

:closed-to

natasssa
26 Μαρτίου 2013, 23:46
Νάτα και τα guest o Angel από Dexter! :grin:

Υπήρχαν πολλά σημεία που δυστυχώς με χάλασαν και σ' αυτό το επεισόδιο.
Πχ η ευκολία που (για 2η φορά!!) μπήκε η κλερ στο αμάξι των τσιρακίων του Τζο
'Η που μας δείχνουν τη Μόλλυ στο flashback του Angel και τσουπ! στο τέλος μας τη δείχνει να πηγαίνει στο Τζο από το πουθενά.

Θα πρέπει να κάνουν κάτι πολύ τρανταχτό στο τέλος για να με εντυπωσιάσουν. Πχ να αποδειχτεί ότι ο Χάρντυ ήταν ξέρω γω συνεργός του Τζο απ' την αρχή :P

Sherlock_7
27 Μαρτίου 2013, 00:00
Καλούτσικο επεισόδιο αλλά ρε σεις βρίσκετε τον κοριό στην ρόμπα της Κλερ (ηλίθια όσο δεν πάει, πόση ώρα μωρή ήσουν με τον Χάρντι και στο σπίτι θυμήθηκες να βάλεις τα χέρια στις τσέπες;!) και αντί να βάλετε τα πόδια στους ώμους και να φύγετε τους περιμένετε μέχρι το βράδυ να έρθουν;;;;!!!!!! Ε φτάνει πια με τις σεναριακές ευκολίες!

Μόνο τα φλας μπακ με τον Πολ μου άρεσαν, είχαν ρε παιδί μου λίγο ενδιαφέρον.

kKKK
27 Μαρτίου 2013, 00:02
Πχ η ευκολία που (για 2η φορά!!) μπήκε η κλερ στο αμάξι των τσιρακίων του Τζο

Όντως το ξαναείδαμε αυτό το εργάκι. Εκτός κι αν υπάρχει κι άλλος λόγος πέρα απο το παιδί της που το κάνει αυτό. Θα δείξει.

Θα πρέπει να κάνουν κάτι πολύ τρανταχτό στο τέλος για να με εντυπωσιάσουν. Πχ να αποδειχτεί ότι ο Χάρντυ ήταν ξέρω γω συνεργός του Τζο απ' την αρχή

Καθόμασταν με μια φίλη μου που βλέπει τη σειρά και λέγαμε για τις πιο "καμένες" ανατροπές που μπορεί να σκάσουν στη σειρά. Η πιο σουρεάλ στην οποία καταλήξαμε είναι να μην είναι ο Τζό ο αρχηγός του Κάλτ αλλά κάποιος άλλος π.χ η γυναίκα του ή ο Ράιαν και ο Τζό να λειτουργεί βάσει σεναρίου. Βέβαια εννοείται ότι δεν πιστεύω ότι θα γίνει καμιά τέτοια χοντράδα. Αλλά και πάλι κάπως θα πρέπει να πάει κι άλλη σεζόν.

tasoskratos
27 Μαρτίου 2013, 09:11
Ενώ κάτι θέλει να μας πει, μας φλομώνει στις σεναριακές μπούρδες και μας τα χαλάει.
Τα ειπαν οι προηγούμενοι
Από την άλλη πάλι, τέτοια εμμονή ή δεν ξέρω πως αλλιώς να το πω, ο Κάρολ με τον Ράιαν, ελπίζω να υπάρχει κάποιος καλός λόγος που ακόμη δεν ξέρουμε και όχι μόνο επειδή κάποτε τον ειχε συλλάβει, ή τέλος πάντων του έκλεψε, εάν τελικά πρόκειται περί ΄΄κλοπής΄΄ την γυναίκα.

pipiman
27 Μαρτίου 2013, 12:27
ψιλοβλακια το επεισοδιο δεν ειχε τιποτα ουσιαστικο....ενα θελω να ρωτησω!!!ο ρυαν στην αρχη του επεισοδιου (σχεδον) καταστρεφει τη SIM του πως γινεται λοιπον ο Καρολ να βρισκει τον καινουργιο του αριθμο και του τηλεφωνει???
εχω αρχισει να βαριεμαι πολυ αν δεν ξεκινησει να προχωραει με καλυτερα επεισοδιο το βλεπω να φευγει απο το σκληρο...Angel Batista :respect: :worthy:

hakinen
27 Μαρτίου 2013, 20:37
Επίσης μου φάνηκε χαζή η σκηνή που ο Ράυαν πυροβόλησε τον τύπο στο στήθος ήθελα να φωνάξω: "Στο κεφάλι Χιούι" όπως στο scream 3 (επίσης του Γουίλιαμσον).

Καλά, εκεί που λέει ο τύπος ''ευτυχως δεν πάθαμε και τίποτα'' περίμενα στην επόμενη σκηνή να περάσει από πάνω του με το τζιπ!!
Λίγο χιούμορ τουλάχιστον, γιατί κατά τα άλλα άστα να πάνε...

darko_wicked
27 Μαρτίου 2013, 22:24
Εξελίσεται σε μεγάλη πατάτα και δυστυχώς έκοψαν και τις καλές μουσικές. Αυτό το όλοι ζουν αγαπημένοι στο μεγαλο σπίτι στο λιβάδι και κανείς δεν λέει γιατί και πως είναι αστείο. Τουλάχιστον μετα την ανακάλυψη με την κρυμμένη ιστοσελίδα περιμένω να χώσει το fbi κάποιον στην οργάνωση του Κάρολ να μην είναι μονόπλευρο το story.

Στάλθηκε από το Nexus 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

tasoskratos
28 Μαρτίου 2013, 12:04
Αυτό το όλοι ζουν αγαπημένοι στο μεγαλο σπίτι στο λιβάδι και κανείς δεν λέει γιατί και πως είναι αστείο.

Εχεις απόλυτο δίκαιο. Ας το δούμε λίγο πιο ΄΄σφαιρικά΄΄ το θέμα.
Σαφώς και η σειρά θα θέλει 2ο κύκλο και εμείς ακόμη περισσότερο να έχουμε μία ενδιαφέρουσα σειρά.
ΟΚ λοιπόν, ας δεχτούμε ότι ο Κάρολ, όλα αυτά τα χρόνια μάζεψε όλους αυτούς τους πειραγμένους. Δηλαδή θα τους ενημέρωσε ότι <<όταν βγω από τη φυλακή θα μαζευτούμε σε ένα μεγάλο σπίτι στο λιβάδι και θα κάνουμε...>> Τι???
Θα σκοτώνουμε για το γουστο μας?
Θα πάρουμε την εκδίκηση για ότι τράβηξα από αυτό το ρεμάλι?
Τι άλλο λοιπόν μπορεί να τους είπε.

ΟΚ πάλι. Αυτοί μαζεύτηκαν και άμα τους πει πάτε να πνιγείτε, θεωρούμε ότι αυτοί θα πάνε και με μεγάλη τους χαρά.
Το θέμα είναι ότι δεν γίνεται αυτή η ιστορία να τραβήξει διότι ο Κάρολ δεν είναι τόσο μεγάλος λαλάκας που να πιστεύει ότι κάποια στιγμή δεν θα τους ανακαλύψουν. Άρα?
Αρα, λέω εγώ και μακάρι να μην έχω δίκαιο, τους θέλει για να ΄΄τρέχει΄΄ τον καημένο τον Kevin.
Τα όσα έχουμε δει ως fb μας παραπέμπουν στην σχέση Χάνιμπαλ Λέκτερ και Εντουαρντ Νόρτον στο Red Dragon.
Υπάρχει άραγε και κάτι άλλο που θα μας το σερβίρουν στο φινάλε του α κύκλου, ΄διότι μεταξύ μας, πόσο ακόμη να τραβήξει ένα τέτοιο κυνηγητό.

darko_wicked
28 Μαρτίου 2013, 13:18
το πως το παρουσιάζουν όλο το σκηνικό πάντως εμένα με πάει σε μια αναβίωση της παλιάς ζωής του Τζο, σε μια μικρή πόλη με την οικογένεια του και τους ακόλουθους.

johny f
29 Μαρτίου 2013, 00:29
Δελτιο Τυπου FOX

Ο Ραιαν Χαρντυ πιστος στα ηθη και τα εθιμα της Καθαρας Δευτερας για αλλο ενα επισοδειο θα πεταει αετο....:innocent:
Off the camera στο μικρο σπιτι στο λιβαδι οι ακολουθοι του Τζο θα φανε ταραμα και λαγανα......:P

great
29 Μαρτίου 2013, 13:49
Δεν μπορώ να καταλάβω το τόσο κράξιμο που τρώνε όλα τα επεισόδια.

Εγώ την απολαμβάνω και την θεωρώ αρκετά καλή, με αγωνία για την συνέχεια και με έχει κρατήσει.

Sanji91
30 Μαρτίου 2013, 00:01
Καλά η φάση που περιμένουν τους δολοφόνους από ώρα σε ώρα στο σπίτι και εκείνη τη στιγμή πιάνει την πρώην ο καημός να μιλήσει για τα αισθηματικά της είναι για highlight!

smallville
30 Μαρτίου 2013, 01:24
Πολύ ωραίο επεισόδιο. Το τέλος δεν το περίμενα πάντως.

freedoom
31 Μαρτίου 2013, 14:27
Ωραίο επεισόδιο που προχωράει την πλοκή και φέρνει κι άλλους χαρακτήρες στην επιφάνεια. Επιτέλους, πατέρας, μάνα, γιος θα επανενωθούν και έχω περιέργεια να δω πώς θα το χειριστούν αυτό, αποφεύγοντας τα πολλά κλισέ.

Στη σκηνή που ο εφ μπι άης ενώ είχε δεί τους τύπου με τα ούζι, απλά σφήνωσε την πόρτα και κάθησε απο πίσω με αποτέλεσμα να τον γαζώσουν γέλασα πολύ.
Αυτή η σκηνή, πράγματι ήταν το λιγότερο αστεία. Σαν να τους έλεγε: "¨Ελάτε, φάτε με".

blackys88b
4 Απριλίου 2013, 19:42
οντως μετριο το επεισοδιο και εριξε και τα επιπεδα στη μουσικη στα τελευταια επεισοδια...:P για να δουμε αν μας επιφυλασει καμια ανατροπη στα επομενα...εχει και δευτερη σεζον και καπως πρεπει να κερδισουν το ενδιαφερον...