PDA

Δείτε τη Πλήρη Έκδοση : Breaking Bad 5x09 - Blood Money

GTVSBot
12 Αυγούστου 2013, 06:00
Σειρά : Breaking Bad
Σαιζόν : 5
Επεισόδιο : 9
Τίτλος : Blood Money

Κανάλι : AMC

Περίληψη :

Ο Χανκ αποκτάει προβάδισμα καθώς ο Γουόλτ και ο Τζέσι προσαρμόζονται στη νέα τους ζωή χωρίς την επιχείρηση ναρκωτικών.

TheSpecialOne
12 Αυγούστου 2013, 10:10
Καλό επεισόδιο αλλά όχι και τίποτα ιδιαίτερο.
Κρατάω το flashforward (που μας προαναγγέλλει μια τραγωδία ?!) και τα τελευταία 10 λεπτά.

Το χιλιοεπαναλαμβανόμενο στόρυλαιν με τον Τζέσε να νιώθει τύψεις και να λιώνει στην πρέζα έχει κουράσει, πραγματικά ελπίζω να οδηγήσει κάπου αυτή τη φορά. Τέλοσπαντων αν συνεχίσει έτσι δεν τον βλέπω να επιβιώνει μέχρι το τέλος...

Chiras365
12 Αυγούστου 2013, 10:24
Έτσι όπως άρχισε το πρώτο μέρος της σεζόν, έτσι κι εδώ, το flash forward άνοιξε το πρώτο πλάνο του επεισοδίου, σαν μια κλειδαρότρυπα στο μέλλον με μικρά μικρά κομμάτια του παζλ. Εδώ είδαμε την επιστροφή του Walt στο παλιό του (??) σπίτι, ένα μέρος βανδαλισμένο και εγκαταλελειμμένο, τοίχους βαμένους με spray υπό την ιαχή HEISENBERG. Η γνωστοποίηση της ταυτότητας του στην κοινότητα / κοινωνία μαρτυρά και έναν από τους λόγους που έτσι κι αλλιώς θα βρισκόταν στο κυνηγητό, αλλά φαίνεται και πιστεύω πως δεν είναι αυτός ο μόνος. Θεωρητικά, μπορεί να υπάρξουν δυο και τρεις ακόμα αιτίες που εάν αναπτυχθούν θα δικαιολογήσουν το ''run'' του Walter. Κρατάμε την επιλογή του να πάρει την ρικίνη από το σπίτι, που πιστεύω ότι μέχρι και το τελευταίο επεισόδιο θα παίξει μεγάλο ρόλο, όπως φυσικά και τον βήχα. Ο καρκίνος επέστρεψε.

Στην επιστροφή στο σήμερα, ο Hank και συνάμα ο Dean Norris παίρνει τις καλύτερες στιγμές από σενάριο και πλάνα για τον χαρακτήρα του όλα αυτά τα 6 χρόνια, ένα μοντάζ που καταγράφει τον τρόμο, τον θυμό και την θέση που βρίσκεται. Παίρνει μαζί του το βιβλίο από την τουαλέτα για να ερευνήσει περισσότερο, αλλά ήδη γνωρίζει την αλήθεια. Είναι εκπληκτικό, και αυτό χρεώνεται στους 7 σεναριογράφους, το character development αυτού του χαρακτήρα. Ξεκίνησε στην πρώτη σεζόν ως το κωμικό αντίβαρο του ήδη μαύρου κωμικού φόντου της σειράς, ένας ματσο αστυνομικός και άντρας που δεν έβλεπες απαραίτητα κάποια τρομερά χαρακτηριστικά πάνω του. Επεισόδια με τα επεισόδια και θεματικές με τις θεματικές, με ογκόλιθο το τεράστιο για τον ίδιο One Minute, αποδείχτηκε ένας εξίσου συναρπαστικός χαρακτήρας, ένας άνθρωπος που είναι πάρα πολύ καλός στην δουλειά του και συνάμα, η σπουδαιότητα της γραφής σε έκανε να πιστεύεις ότι παρόλο την εξυπνάδα και αφοσίωση του, δεν είναι ανακόλουθη η μη υποψία για τον κουνιάδο του.

Ο κόσμος του Breaking Bad στο σημερινό επεισόδιο φαινόταν ασυνήθιστα ασφαλής. Κι όμως, μέσα στην λεγόμενη ηρεμία πριν την καταιγίδα, υπήρξαν στιγμές τρόμου και συγκλονιστικών στιγμών. Ο διάλογος του Jesse, που είναι έτοιμος να θαφτεί από τις τύψεις του, με τον Walt είναι ένας ύμνος στην εξέλιξη των χαρακτήρων τους. ''I did not kill, Mike!'' αναφωνούσε και προς στιγμήν, το πίστευε και ο ίδιος. Πέρα από την φούσκα του ψέματος που δημιουργεί και καταφέρνει να μπαινοβγαίνει όποτε θέλει, ο άνθρωπος είναι εξαιρετικός ψεύτης και χειραγωγός. Ο Jesse γνωρίζει την αλήθεια όμως και στο μέλλον φαίνεται πως θα μάθει και άλλες... σκληρότερες.. Είναι και αυτή μία σύγκρουση που αναμένω με τεράστιο ενδιαφέρον και δεν γνωρίζω κατά πόσο οι χαρακτήρες και δυνάμεις των Hank και Jesse γίνουν ένα. Η Skyler δείχνει περίτρανα ότι έχει αφήσει πίσω της όλα όσα έγιναν στο Fifty-One, ή ότι τα έχει θάψει τόσο καλά μετά τον ένα μήνα που έχει μείνει εκτός ο Walt. Όχι μόνο αυτό, αλλά η σκηνοθεσία του Cranston επέδειξε στην σκηνή στο πλυντήριο αυτοκινήτων με την Lydia ότι βάζει μπροστά τα στήθη της ''για την οικογένεια''. Πόσο οξύμωρο ότι ακόμα σημαίνει κάτι αυτή η έννοια ή, στο κάτω κάτω, πρόσχημα. Το μέλλον της είναι κατά την γνώμη μου βαμένο με .... αίμα.. :sweat:

Εκπληκτική ώρα τηλεόρασης το επεισόδιο γενικά, ένα πολύ καλό επεισόδιο, δεδομένου του timing, για το Breaking Bad. Αυτή η μοναδική τηλεοπτική οντότητα θα μείνει στην ιστορία και η επίδραση της στην σημερινή γενιά τηλεθεατών, συνάμα με όλη την εξελικτική πορεία της τεχνολογίας και του ίντερνετ θα είναι ουσιαστική παρακαταθήκη.

Hats off στον Dean Norris που με αυτό το υλικό, οδεύει ολοταχώς για τα Emmy του χρόνου, στον Dave Porter που για ακόμη μία φορά έντυσε τις σκηνές με την αποπνικτική ένταση του Breaking Bad αλλά και στο τελευταίο πεντάλεπτο. Το μεγαλύτερο cliffhanger της σειράς ήταν το περσινό και αποζημιωθήκαμε πλήρως. Ο Norris το έχει, ο χαρακτήρας του το ίδιο, η τελευταία λέξη όμως ανήκε σε άλλον. ''If you don't know who i am, .... tread lightly.''

Το οδοιπορικό προς την κόλαση μόλις άρχισε.

thanasislost
12 Αυγούστου 2013, 15:21
Πολύ καλή αρχή!!!Η αρχή του τέλους!!! Ξεκινάμε με ένα Walter στο μέλλον,κυνηγημένο μάλλον να ψάχνει και να βρίσκει το μυστικό του όπλο.Την ρυτίνη...
Στο παρόν ο κόσμος της σειράς είναι σε κατάσταση ανασφάλειας.Ο Hank βεβαιωμένος ότι ο Walt είναι ο άνθρωπος πίσω απο την κουρτίνα ενώ ο Jesse χαμένος πάλι στα ναρκωτικά....
Βλέπουμε την αρρώστια να γυρνάει και μια συγκλονιστική τελευταία σκηνή με τον Hank και τον Walt να τα λένε Face to Face...
Πάμε για το επόμενο λοιπόν....

Simbelmyne
12 Αυγούστου 2013, 17:29
Καλώς τον!!!
15858

Πολύ καλό επεισόδιο. Δεν απογοητεύει ποτέ αυτή η σειρά.
Εντωμεταξύ, ο Γουόλτ απ'ό,τι φαίνεται "απορροφάει" και επαναλαμβάνει τις συνήθειες αυτών που σκοτώνει. Η κόρα από το τοστ(Krazy-8 ), τα παγάκια στο ουίσκι(Mike), η πετσέτα στο μπάνιο πριν τον εμετό(Gus). Υπάρχει βέβαια και μια άλλη σκηνή η οποία...
είναι flash-forward στο 5x01: αναφέρομαι φυσικά στο περίφημο 52, φτιαγμένο από μπέικον...

Krasas
12 Αυγούστου 2013, 17:33
Δεν ξέρω πόσο χαμένος είναι ο Jesse στα ναρκωτικά, αλλά είχε πολύ καλή στιγμή διαύγειας όταν πολύ σωστά και εύστοχα έφτασε στην αλήθεια για την τύχη του Mike (και δεν έχαψε ούτε προς στιγμή το ψέμα του Heiseberg).

Ειλικρινά δε συμφωνώ ότι βλέπουμε τα ίδια και τα ίδια με το Jesse. Είναι σε ένα συγκεκριμένο state of mind (ειδικά μετά τον εν ψυχρώ φόνο του παιδιού στην έρημο), που προφανώς (υποθέτω) δεν πρόκειται να το ξεπεράσει μέχρι το φινάλε, αλλά επίσης προφανώς θα τον φέρει αντιμέτωπο με τον Walt, και πολύ πιθανό να τον οδηγήσει να βρει την αλήθεια και για τα άλλα δύο φλέγοντα ζητήματα (Brock και Jane).

Εξαιρετικό επεισόδιο για αρχή του τέλους. Ξεκίνημα με τη συνέχιση της ιστορίας του Future Walt (με ανατριχιαστικές στιγμές την αποκάλυψη του "Heisenberg" στον τοίχο του παλιού σπιτιού, και την εικόνα του Walt στον καθρέφτη) -γενικότερα η αρχή του επεισοδίου ήταν μια ανατριχίλα, από την αποκάλυψη ότι το σκηνικό ήταν το παλιό σπίτι του. Και έπειτα γύρισμα πίσω, πιάνοντας την ιστορία από τη σκηνή που την άφησαν, με έναν Hank να πατάει εδώ και να βρίσκεται αλλού. Είχε και τη δόση χιούμορ (κυρίως από Skinny Pete και Badger), είχε Saul (και Huell :D), είχε Skyler VS Lydia, τον Walt να θυμίζει Gus, το κλασσικό μοντάζ όσο ο Hank ενώνει τα clues (που έδωσε την ευκαιρία για μια αναδρομή στο παρελθόν της σειράς) και τέλος είχε και την τελική αναμέτρηση που ήρθε απρόσμενα γρήγορα.

Τη στιγμή που ο Walt πάει να φύγει από τον Hank χωρίς να έχει αναφέρει τον "ελέφαντα στο δωμάτιο" και κοντοστέκεται, κυριολεκτικά μετρούσα αντίστροφα φωναχτά "10...9...8...". Αυτό που ακολούθησε είναι ακριβώς αυτό που ήθελα να δω σαν θεατής (και ας μην το ήξερα από πριν). Εξαιρετική τροπή, εξαιρετική ερμηνεία από Norris και Cranston, και αφότου έπαιξε την κάρτα του ο Hank, και δοκίμασε την επίκληση στη "λογική" ο Walt, ήρθε η ώρα να καταλάβει ο Hank ότι το άτομο με το οποίο μιλάει δεν έχει καμιά σχέση με τον Walt που ήξερε. Κορυφαία και εύστοχη η ατάκα του Walt εκεί.

Ψήφισα άριστο, δεν θα μπορούσα να περιμένω καλύτερη αρχή για τη season, με καλύτερους οιωνούς ότι "το χουν" ακόμα writers και ηθοποιοί, για το κλείσιμο της σειράς.

pani_kon
12 Αυγούστου 2013, 17:59
Mακράν το καλύτερο season premiere episode της σειράς, καταπληκτική η τελευταία σκηνή! ¶λλα 7 damn it!

Boyd Crowder
12 Αυγούστου 2013, 18:18
http://www.vulture.com/2013/08/breaking-bad-badger-star-trek-story-animated.html?mid=imdb

darko_wicked
12 Αυγούστου 2013, 18:22
Μάγκα μου τι είδαμε πάλι. Απίστευτο ξεκίνημα, Hi Carol, Heisenberg ζωγραφισμένο στον τοίχο, η πισίνα να έχει γίνει πίστα σκέιτ. Ο Γουόλτερ ξέροντας οτι πεθαίνει να θέλει να ζήσει μια νορμάλ ζωή, η Σκάιλερ έτοιμη να υπερασπιστεί τη ζωή που θέλει και ο Χανκ που πλέον έβαλε όλα τα κομμάτια στη θέση τους. Περίμενα οτι ο Χανκ θα το ψάξει περισσότερο, αλλά άλλη κορυφαία σκηνή, στο γκαράζ, τα λόγια του Χανκ ήταν πιο δυνατά και απο τη μπουνιά. Και κλασικά η αποθέωση, αφού ο Γουόλτερ τον πάει ήρεμα, έρχεται και το "αφου δεν ξέρεις ποιος είμαι, πρόσεχε". Και μέσα σε όλα ο Τζέσι πιο κομμάτια απο ποτέ.

Ln_e
12 Αυγούστου 2013, 20:39
Ειλικρινα θεωρω οτι δε θα μπορουσε να υπαρξει καλυτερη πρεμιερα απο αυτην...
Με εκανε να ξαναθυμηθω τι ειναι αυτο που γουσταρω τρελλα σ αυτη τη σειρα...
Ειναι μακραν η καλυτερη αρχη του τελους...

If you don t know who i am then your best course would be to tread lightly!!!

freedoom
12 Αυγούστου 2013, 20:48
Καταπληκτικό επεισόδιο, επιστροφή στην καλύτερη σειρά των τελευταίων ετών, με τον καλύτερο τρόπο. Η σκηνή με το όνομα στον τοίχο, γραμμένο με σπρέυ, όπως έχει ανεβάσει ο φίλος παραπάνω, τα λέει όλα.
Ο Τζέσι βουλιάζει στις τύψεις του και πραγματικά δεν ξέρω που θα τον οδηγήσει όλο αυτό. Αν και σέβομαι αυτή τη "λογική" πορεία των πραγμάτων, όσον αφορά την ψυχοσύνθεσή του, μιας και ο Paul είναι εξαιρετικός ηθοποιός, θα τον ήθελα πιο δραστήριο και ενεργητικό στη σειρά. Όχι ότι δεν ερμηνεύει άριστα, τον τρέχοντα ρόλο του.
Δεν περίμενα τόσο γρήγορα να έρθει αυτή η μονομαχία, ανάμεσα σε Walter και Hank. Μόνο καλό είναι κάτι τέτοιο, βέβαια, για τη συνέχεια.
Μου έλειψε πολύ το Breaking Bad. Όπως λέει κι ο φίλος Chiras, η μοναδική εξέλιξη των χαρακτήρων του κι ο τρόπος που αυτή μας δίνεται, μ' αυτήν τη σκηνοθεσία, είναι παρακαταθήκη για τη συνέχεια.

mihalis13
12 Αυγούστου 2013, 21:11
Πολύ καλό επεισόδιο.Αρχίζει απίστευτα με το flashforward και έρχεται πολύ γρήγορα η μαχη Χανκς-Γουολτ που δεν περίμενα να έρθουν τόσο γρήγορα αντιμέτωποι.
Υπομονή μέχρι την άλλη βδομάδα τώρα....

hakinen
12 Αυγούστου 2013, 22:24
Το επ ανταποκρίθηκε στις προσδοκίες μου. Οι μάσκες έπεσαν και πάμε για ένα φινάλε που πιστεύω οτι θα καθιερώσει την σειρά στις κορυφαίες όλων των εποχών. Τελικά το να έχεις εξαιρετικούς ηθοποιούς και ανάλογο σενάριο κάνει την διαφορά.

stormrider7
12 Αυγούστου 2013, 22:28
Με την τελευταία ατάκα να έρχεται και να κλείνει το τρίπτυχο, το οποίο ήδη αποτελούνταν από "I am the guy who knocks" και "Say my name!"...., παρατηρώ ότι ο Walt πήρε γραμμή πολύ γρήγορα ότι κάτι ψιλιάστηκε ο Χανκ και κατ' εμέ αυτό δείχνει ότι θα τον "κερδίσει" και αυτόν. Από όσα βλέπουμε όμως και στο FF μάλλον θυσιάζοντας την οικογενειακή και άνετη ζωή που νομίζει ότι επιτέλους κατέκτησε.

Και για αυτό το τελευταίο, μάλλον θα ευθύνεται ο Jessie με κάποια εξομολόγηση-άφεση αμαρτιών..... Ήδη, το να δώσει χρήματα στην εγγονή του Mike, ήξερε ότι θα γύριζε μπούμερανγκ και περισσότερο εκτιμώ ότι θα το έκανε επίτηδες και παράλληλα για αυτό πήγε στον Saul, για να τον σταματήσει..... σε μια σύγκρουση αυτοσυντήρησης-ενοχών.....

Τέλος μια εκτίμηση για το finale.... ο Walt έχει ξεφύγει έχοντας σκηνοθετήσει τον θάνατό του, και έχοντας βάλει την οικογένεια του να γίνουν εθελοντικά μάρτυρες για να μπουν στο πρόγραμμα προστασίας, ώστε και αυτοί να είναι οκ και αυτόν να μην τον ψάχνει κανείς. Τώρα το γιατί να γυρίσει να πάρει τη ρυκίνη, το ψάχνω ακόμα.... :P :P :P

evangeline
13 Αυγούστου 2013, 00:46
Δεν μπορείς να αναπνεύσεις , μπορεις να ακούσεις τα καρδιοχτύπια σου (στα 2 τελευταία λεπτά ντραμς) , ταχυπαλμίες, κοιτάς άλαλη την οθόνη για κανα 5λεπτο μετα το τέλος.
Υeap Breaking Bad is back !

Speechless , δέος για την πρεμιέρα , για την σειρά , για τον Vince Gilligan:respect:

ΓΙΑ ΤΟ CAST

Δέος (και WTF HAPPENED)για το flashforward
http://24.media.tumblr.com/67ff51199485435642da38a0f1645e98/tumblr_mrex05cAIT1qgapqso2_500.gif

Δέος για τον Bryan ,απο την μια θέλω κομματιάσω τον Walt , απο την αλλη (οχι θελω) αλλα λεω οχι ακόμα, He is Walt !
Στην σκηνή με Jesse,ευτυχως ξαναειδα χθες το 5x08, με επεισε, και εγω πιστεψα οτι o Mike ζουσε προς στιγμη ,δλδ
Seriously Cranston θεέ :respect:http://24.media.tumblr.com/a560f9892855916776c66c65539f2047/tumblr_mrfdokIVYJ1scu39so1_250.gifhttp://24.media.tumblr.com/df1974bdd70029f82ac2931acb7e26be/tumblr_mrfdokIVYJ1scu39so9_250.gif

Μy Jesse,
So, ναι ξανά κομματια για μια αλλη μια φορά , απόλυτα δικαιολογημενα http://24.media.tumblr.com/cb4b379eaae6081b80e3ff3c15f3436f/tumblr_mregmqglqe1qb4op4o2_250.gifAaron Paul's face δεν μπορώ!:inlove:
πόσο μεγαλη στροφή απο περισυ http://24.media.tumblr.com/31105615dbc4e5ba0315edc94a9f0d30/tumblr_mrfdokIVYJ1scu39so6_250.gif

Αλλα ,Ξέρει πια , και όχι ακόμα ,όλα, Mr.White http://24.media.tumblr.com/5a18dad8223182bc5bab235c1ed0c0ef/tumblr_mrene3Xhgk1qazx4ao6_r1_250.gif

Πάνω από ολα σημερα AMAZING DEAN NORRIS -HANK
Τα gifakia τα λένε ολα , ειδα τις σκηνές του 3 με 4 φορές :worthy::respect:

http://24.media.tumblr.com/050b2d25dbe9c7785fcc3ba38736f874/tumblr_mreg3cOIny1r0e42eo1_250.gifhttp://31.media.tumblr.com/840d815486d805f30053da359144d77a/tumblr_mreg3cOIny1r0e42eo8_250.gifhttp://24.media.tumblr.com/026007ac3bff3f35c8819282c427046c/tumblr_mrfdokIVYJ1scu39so8_250.gif

Τοσα πολλά , anyway

WE ARE ALL CAROL:yes:
http://24.media.tumblr.com/74567b23a1cbd648595e0c5690e9200e/tumblr_mrejwllT611qjjy0zo1_250.gifhttp://31.media.tumblr.com/088dce3960aea2a0a69515fcf8470af6/tumblr_mreeld20G81r0e42eo4_250.gif

BEST SHOW ON TV :respect:

tasoskratos
13 Αυγούστου 2013, 08:47
Δευτεριάτικη αποθέωση!!!
Τι να έχει συμβεί στο μέλλον και πόσο ΄΄μέλλον΄΄ ειναι αυτό που βλέπουμε?
Μία ερώτηση ειναι αυτή, αλλά μη ξεχνάμε ότι ο Χάιζεμπεργκ έχει οπλοστάσιο στο πορτ μπαγκάζ! Πάει για κάποια εκδίκηση άραγε?

Στο δε σήμερα, άρχισε η αντίστροφη μέτρηση. Η γνωστή πλέον ατάκα δείχνει ότι ο φίλος μας, αν και μας το απέδειξε πολλές φορές, δεν μασάει ουτε από συγγενείς και επιστρέφω στην πρωτη μου πρόταση.
Βράδυ Δευτέρας.
Απαραίτητο ποτάκι και BB.

fakoykas
13 Αυγούστου 2013, 11:28
Απίστευτες ερμηνείες!!!! Γουστάρουμε breaking bad all the way!!

Το επεισόδιο τα είχε όλα, συγχαρητήρια για άλλη μια φορά σε αυτή τη σειρά που δε μασάει με τίποτα! Δεν περίμενα για κανένα λόγο να δούμε από τώρα τη σύγκρουση Χανκ-Γουόλτ, ποιος ξέρει τι έπεται. Ένα πάρα πολύ δυνατό επεισόδιο που σε κάνει να αναρωτιέσαι γιατί αυτή η σειρά πρέπει να τελειώσει, αφού βλέπουμε ότι οι σεναριογράφοι το χουν ρε παιδί μου!!!

Δώστε έναν πιο ενεργό ρόλο στον Τζέσι, λίγα επεισόδια μένουν, pleaseeeeeee
Εκπληκτικό πόσο εύκολα μπορεί να πει ψέματα ο Γουόλτ χωρίς καν να βλεφαρίσει, πραγματικά δεν πιστεύω ότι έχω ξαναδεί τέτοια εξέλιξη χαρακτήρα σε σειρά.

BREAKING BAD FTW

SteveAvra
13 Αυγούστου 2013, 11:57
Για "πρώτο" επεισόδιο ήταν μια χαρά. Η ερμηνεία του Cranston είναι επική! Είναι τεράστιος, αν το Breaking Bad ήταν ταινία ο Cranston θα έπαιρνε μια κάσα όσκαρ!

tasoskratos
13 Αυγούστου 2013, 15:53
αν το Breaking Bad ήταν ταινία ο Cranston θα έπαιρνε μια κάσα όσκαρ!

Πήρε μια κάσα Emmy.
Ασε τα Oscar γιατί ξέρω και κάτι άλλα παιδιά που θα επρεπε να μην εχουν που να τα βάλουν τα αγαλαματάκια, αλλά...:)

goggits
13 Αυγούστου 2013, 16:55
Φοβερή πρεμιέρα!!!! :respect::respect:
Το Flashforward πολύ καλό και πλέον όλοι ξέρουν την ταυτότητα του Γουολτ! Η ρυτίνη τελικά θα παίξει μεγάλο ρόλο...
Μου άρεσε πολύ η σκηνή Τζέσε-Γουολτ και ανυπομονώ για την μεταξύ τους σύγκρουση που πιστεύω θα γίνει όταν ο Τζέσε μάθει και σκληρότερες αλήθειες...
Ολα τα λεφτά βέβαια ήταν το τελευταίο 7λεπτο που πλέον ο Χανκ τα ξέρει όλα και γίνεται η σύγκρουσή τους... Δεν περίμενα να γίνει σε αυτό το επεισόδιο και ανυπομονώ για την συνέχεια...

johny f
13 Αυγούστου 2013, 17:33
If you don't know who i am then your best course would be to tread lightly!!!
Δηλαδη Χανκ "I am the danger":respect::respect::respect:
Οκ με τετοια πρεμιερα συν τις σκηνες απ'το μελλον θα μας φευγουν καθε βδομαδα τα σαγονια...:dance::dance::dance:

Thanasis159
13 Αυγούστου 2013, 17:43
Τρομερό επεισόδιο πραγματικά. Φοβερές ερμηνείες και οδηγούμαστε πλέον προς την τελική κορύφωση. Ανυπομονώ για το επόμενο ήδη!

m0rpheas
13 Αυγούστου 2013, 18:28
¶ξιο της προσμονής το επεισόδιο. Είμαι κι εγώ μέσα σε αυτούς που δεν περίμεναν ανοικτή σύγκρουση Γουόλτ - Χανκ από τώρα, αλλά ο κερατάς ο Γουόλτ ήταν τόσο προκλητικός! Μία δεν έφτανε, 5-6 ακόμα έπρεπε να του ρίξει ο Χανκ. Αυτό σημαίνει μάλλον ότι επιταχύνονται οι εξελίξεις. Επιτέλους θα ικανοποιηθεί και η περιέργεια που έχω από τις πρώτες σαιζόν, δηλαδή πώς θα αποκαλύψει ο Χανκ στην υπηρεσία ότι ο κουνιάδος του είναι ο Χάιζενμπεργκ.

Ο Τζέσε έχει μπει σε μια πορεία αυτοκαταστροφής και συντηρείται αυτή τη στιγμή μόνο και μόνο μέχρι να έρθει η ώρα να κάψει τον Γουόλτ. Μέσα του φαίνεται πως πλέον οι τύψεις δεν τον αφήνουν να ανασάνει. Πραγματικά δεν μπορώ να δω πώς θα υπάρξει happy end για αυτόν τον χαρακτήρα.

Το μεγάλο ερωτηματικό είναι η μοίρα της Σκάιλερ. Πλέον είναι ξεκάθαρα συνένοχος του Γουόλτ, αφού τον βοηθάει στο ξέπλυμα. Το πρόγραμμα προστασίας μαρτύρων που ανέφερε κάποιος προηγούμενα, δεν το βρίσκω πιθανή εξέλιξη. Κάποιου είδους παράπλευρη απώλεια ενδεχομένως που θα ισχυροποιήσει το δραματικό στοιχείο του φινάλε;

Chiras365
13 Αυγούστου 2013, 19:00
Από την μία σκέφτομαι πολλά σενάρια με το μυαλό μου, όσο μυαλό έχω όμως δεν φτάνει ούτε στο εκατοστό αυτό των σεναριογράφων..

Πάνω στο μέλλον του Walt, της ρυτίνης, του Jesse, του Hank/Marie και της οικογένειας του (Skyler-Jr) μπορεί να παίξουν σημαντικό ρόλο τρίτοι, αυτοί που βρίσκονται στο παρασκήνιο. Και αναφέρομαι είτε στους Τσέχους, που ήδη μάθαμε ότι είναι δυσαρεστημένοι με τον Walt και (μάλλον) ψάχνουν μάγειρα (θυμηθείτε τι έγινε σε παρόμοια περίπτωση στον 4ο κύκλο με τους Μεξικάνους και τον Jesse), είτε στους επικίνδυνους συγγενείς του Todd που οργάνωσαν το μακελειό στις φυλακές.

Ο Hank, ναι, έκανε τεράστια ανακάλυψη, αλλά σκεφτείτε πως θα ακουστεί στην αστυνομία το γεγονός πως ο κουνιάδος του ήταν ο Heisenberg. Όχι και ό,τι καλύτερο για τον ίδιο μάλλον.

Επίσης, η ρυτίνη λειτουργεί όχι μόνο ως θανατηφόρο όπλο, αλλά και ως πολύ μεγάλη επίδειξη δύναμης σε όσους γνωρίζουν την ύπαρξη της..

Υπάρχει και ένας Ted Beneke, που τώρα που βλέπουμε οτι η επιχείρηση του πλυντηρίου μεγαλώνει, λόγω του αυξανόμενου όγκου χρημάτων που χρειάζεται να ξεπλυθεί, μπορεί να ξαναμπεί στο παιχνίδι μιας και γνωρίζει πράγματα.

Μέχρι εδώ ομως, καλές οι θεωρίες και άκρως challenging για την συγκεκριμένη σειρά, η μαγεία της όμως κρύβεται πίσω από το αναπάντεχο. Είμαι σίγουρος πως μέσα σε όλες τις 7 ώρες θα χωρέσουν τρομακτικά πολλές αναπτύξεις και κατευθυνσεις. :sweat:

GEORGE77
14 Αυγούστου 2013, 16:04
Πολύ ωραίο ξεκίνημα!!!
Μου 'χε λείψει η σειρά και περίμενα με αγωνία τα καινούργια επεισόδια.Ξεχωρίζω τη στάση του Τζέσε όσον αφορά τα χρήματα και το τελευταίο 6λεπτο με το διάλογο Γουόλτερ - Χανκ.Έχουμε να δούμε πράματα και θάματα στα επόμενα πιστεύω.

Η σκηνοθεσία παραμένει σε υψηλά επίπεδα όπως την αφήσαμε!!

smile88
25 Αυγούστου 2013, 20:09
Δεν μπορω να φανταστω τι θα δουμε στη συνεχεια αν εχουμε τετοια επεισοδια απο τωρα!
Το flashforward ολα τα λεφτα, να δουμε τι θα κανει με την ρικινη τωρα... Βασικα, ενοχληθηκα παλι που ειναι ζωντανος μετα απο ενα χρονο, ακομα απορω πως την γλυτωσε, για να δουμε τι εγινε!
Επιτελους ο Χανκ ξυπνησε. Δεν περιμενα με τιποτα τη σκηνη Γουολτ-Χανκ στο τελος, με επιασε στον υπνο μου. Φοβερη σκηνη βεβαιως.
Ο Τζεσε του τα εχει μαζεμενα του Γουολτ, δεν κρατιεμαι να δω την εκρηξη που θα κανει!
Μονο το σκηνικο με το σεναριο του Σταρ Τερκ δε μου αρεσε, καθως δεν εχω δει ποτε Σταρ Τερκ, αλλα το βρηκα και λιγο ακυρο... Αν κι ειχε φαση!
Το επεισοδιο ουτε που καταλαβα ποτε τελειωσε, ηθελα κι αλλο!

tasoulis1980
14 Σεπτεμβρίου 2013, 23:41
Το επεισοδιο σαφως δεν ηταν αριστο ουτε βεβαια και πολυ καλο.

Ηταν σκετο καλο.Το πολυ δυνατο FF εδωσε τη θεση του στο Mullholand Drive του Τζεσε το οποιο δεν μου αρεσε καθολου.
Κουραστικος πολυ.
Το φιναλε πολλα υποσχομενο.Για να δουμε.

drapetisgal7
22 Σεπτεμβρίου 2013, 14:22
Πολύ καλό το επεισόδιο,όλα τα λεφτά η αντιπαράθεση του Χανκ με τον Γουόλτερ,ο οποίος με τα τόσα που έχει κάνει βγάζει την σιγουριά του αήττητου.

t0ny3
5 Οκτωβρίου 2013, 01:03
Πολυ καλη πρεμιερα για μια απο τις καλυτερες σειρες που παιζονται στην τηλεοραση αυτη τη στιγμη, αν οχι η καλυτερη. Φυσικα δεν εμεινα και με ανοιχτο το στομα, οπως εχει συμβει σε αλλα επεισοδια στο παρελθον, ομως ηξερα τι περιμενω απο τη σειρα και αυτο μου προσεφερε.

Ναι ο Χανκ γνωριζει την αληθεια, απο ενα τυχαιο και ασημαντο γεγονος εφτασε στην μεγαλη αποκαλυψη και τρελαθηκε με την πρωτη σκεψη. Αρχισε σαν μανιακος να ενωνει τα κομματια του παζλ, οπου και φτασαμε στην τελευταια σκηνη, που απο το καλημερα μας δηλωσε τι επεται. Μου αρεσε που διαλεξαν αυτο το δρομο και ο Γουολτ, δεν αντεξε να μην ρωτησει για τον πομπο, παιζοντας με τη φωτια και ο Χανκ δεν διστασε να επιτεθει στον Γουολτ και να τον κατηγορησει ευθεως.

Φοβερες ερμηνειες και διαλογοι οπως μαε εχει συνηθησει η σειρα ολα αυτα τα χρονια. Ο καρκινος επεστρεψε και ο Τζεσι για μια καομη φορα παλευει εσωτερικα με τους δαιμονες του, ενω πλεον δεν μπορει να ξεγελαστει απο τον Γουολτ και γνωριζει πως ο Μαικ ειναι νεκρος. Θα εχει μεγαλο ενδιαφερον αν θα συνεχιστει η κατρακυλα του Τζεσι, ο οποιος προς το παρον οσο fucked up κι αν ειναι γνωριζει τι του γινεται.

Το αρχικο flash forward, οπως ακριβως ειχε ξεκινησει και το πρωτο μισο της σεζον, μονο σε αγωνια μπορει να σε βαλει, αφου σε προετοιμαζει για την μεγαλη καταιγιδα που ερχεται. Σοκαριστικο το γκραφιτι και το βανδαλισμενο σπιτι του Γουολτ, ενω η αντιδραση της Καρολ ειναι ολα τα λεφτα. Ειναι απιστευτο πως ο Bryan Cranston Μ καποιες στυλιστικες αλλαγες σε μαλλια και μουσια μπορει να μεταμορφωθει απο ενα φλωρος σε εναν απολυτο badass. Το λουκ απο τα flash forwards ειναι απλα τρομαχτικο.

http://www.youtube.com/watch?v=fijzo90Wznc

HristinaB
6 Νοεμβρίου 2013, 02:21
"¶ριστο" ψήφισα λόγω teaser, φινάλε και μεσαίου μέρους... :D Ό,τι είπαν οι προλαλήσαντες, μην επαναλαμβάνομαι.

Μy Jesse, ναι ξανά κομματια για μια αλλη μια φορά, http://24.media.tumblr.com/cb4b379eaae6081b80e3ff3c15f3436f/tumblr_mregmqglqe1qb4op4o2_250.gifAaron Paul's face δεν μπορώ!:inlove:
πόσο μεγαλη στροφή απο περισυ http://24.media.tumblr.com/31105615dbc4e5ba0315edc94a9f0d30/tumblr_mrfdokIVYJ1scu39so6_250.gif

Αλλα ,Ξέρει πια , και όχι ακόμα ,όλα, Mr.White

Δώστε έναν πιο ενεργό ρόλο στον Τζέσι, λίγα επεισόδια μένουν, pleaseeeeeee
Ναιαιαιαιαιαιαιαιαιαιαιαι

Ο Τζέσε έχει μπει σε μια πορεία αυτοκαταστροφής. Μέσα του φαίνεται πως πλέον οι τύψεις δεν τον αφήνουν να ανασάνει. Πραγματικά δεν μπορώ να δω πώς θα υπάρξει happy end για αυτόν τον χαρακτήρα.

Έχω κολλήσει με τον Τζέσι, δεν μπορώ λέμεεεεε, ανησυχώ πάρα πολύ για το τι μπορεί να του συμβεί... :( :sweat: Πώς είναι δυνατόν να γυρίσει σε φυσιολογική ζωή ποτέ ξανά;

ΥΓ. Κούκλα η Σκάιλερ, έχει χάσει και μερικά κιλά.

baspav
9 Νοεμβρίου 2013, 03:54
Καταρχήν what the fuck teaser ήταν αυτό! Υποθέτω μας δείχνουν πάλι κάτι από το τέλος όπως στο 5x01 επεισόδιο. Κάτι σαν συνέχεια εκείνου του teaser.

O Hank αρχίζει να έχει πιο ενεργό ρόλο στη σειρά πλέον αλλά μου φαίνεται πολύ θυμωμένος και πολύ θολωμένος.
Φάνηκε από το πόσο εύκολα ο Walter τον κατάλαβε, από την συσκευή εντοπισμού που έβαλε στο αμάξι του και από την γροθιά που το έδωσε στο γκαράζ. Πρώτη φορά τους βλέπουμε τετ-α-τετ μετά την αποκάλυψη. Ωραία σκηνή και αυτή!

Μ' άρεσε και η σκηνή που ο Skinny Pete και ο άλλος φίλος του Jesse μιλάνε για το Star Trek (αν και δεν είμαι φαν του Σταρ Τρεκ). Δείχνει ότι δεν έχουν πάρει χαμπάρι τι έχει γίνει και ζουν στο δικό τους κόσμο. Παρόμοια σκηνή υπήρχε και σε παλαιότερο επεισόδιο με τους 2 φίλους να συζητάνε τα zombie games, το Nazi Zombies του Call of Duty και το Left 4 Dead. Epic!!!

Κατά τα άλλα η "κλαψομουνίαση" του Jesse συνεχίζεται. Τώρα θέλει να επιστρέψει τα blood money. Δεν θα πω παραπάνω για τον Jesse θα περιμένω το τέλος της σειράς (εκτός και αν με "προκαλέσει" κανένα επόμενο επεισόδιο).

"Έχω κολλήσει με τον Τζέσι, δεν μπορώ λέμεεεεε, ανησυχώ πάρα πολύ για το τι μπορεί να του συμβεί... :( :sweat: Πώς είναι δυνατόν να γυρίσει σε φυσιολογική ζωή ποτέ ξανά;

ΥΓ. Κούκλα η Σκάιλερ, έχει χάσει και μερικά κιλά.

Κούκλα η Skyler, της πάει καλύτερα το μαλλί αυτό. Κάτι με το προσωπό της δεν μου γέμιζε το μάτι. Ή το μέϊκ-απ ήταν "κακό" ή έχει σπάσει λίγο η ίδια.
Γάτα πάντως. Πήρε χαμπάρι Λύντια. Ας την φάει κανένας αυτήν, με εκνευρίζει χαχαχα.
Βρε κόλλημα με τον Jesse. Θα πηδηχτώ απ' το παράθυρο!!!! :x: :mad:

blackys88b
11 Δεκεμβρίου 2013, 18:48
πολυ καλο και αυτο το επεισοδιο...ουσιαστικα την εξελιξη δεν την περιμενα με τιποτα...δηλαδη να δειξει ο Γουολτ οτι ξερει...απο τη μια εξυπνη κινηση...απο την αλλη σου λεει οτι ερχεται το endgame..!!!