PDA

Δείτε τη Πλήρη Έκδοση : Sherlock 3x01 - The Empty Hearse

GTVSBot
2 Ιανουαρίου 2014, 00:00
Σειρά : Sherlock
Σαιζόν : 3
Επεισόδιο : 1
Τίτλος : The Empty Hearse

Κανάλι : BBC

Περίληψη :

Έχουν περάσει δύο χρόνια από τον "θάνατο" του Σέρλοκ όταν επιστρέφει, προς έκπληξη όλων...

thanasislost
2 Ιανουαρίου 2014, 19:43
Εξαιρετικό επεισόδιο!!!!! Ο Sherlock επέστρεψε με στύλ και το επεισόδιο ήταν από τα καλύτερα της σειράς...
Είχε χιούμορ,δράση και αγωνία αλλά και την είσοδο ενός νέου κακού...
Είχαν πολύ ενδιαφέρον οι θεωρίες του επεισοδίου για το πως σώθηκε από την πτώση αλλά τελικά δεν μας έδωσαν απάντηση...Δεν ξέρω τι άλλο να γράψω...Ας το χαρούμε όσο μπορούμε....

great
2 Ιανουαρίου 2014, 23:22
^ νομίζω ότι η απάντηση δόθηκε. Ήταν αυτή που είπε στο τύπο με την κάμερα

thanasislost
3 Ιανουαρίου 2014, 01:38
^Τελικά λες να είναι αυτή και να μην μας τρόλαραν;Θα το ξαναδώ πάλι τότε μιας και το είδα live για να έχω μια πιο καθαρή εικόνα....

GEORGE77
3 Ιανουαρίου 2014, 17:02
Πολύ ωραίο το ξεκίνημα της 3ης σεζόν!!Περιμένω να δω το νέο κακό της σεζόν και πως θα μπορέσει ο Τζον να είναι και σύζυγος και δεξί χέρι του Σέρλοκ!!

thanasislost νομίζω η εξήγηση για το τι έγινε είναι αυτή που λέει και ο great.

eparatos
4 Ιανουαρίου 2014, 12:41
Το δίδυμο επέστρεψε με κέφι κι εμείς τους απολαμβάνουμε αλλά... Λίγη σοβαρότητα, κύριε Χολμς!

Υ.Γ. Ο Τζον θα την ψάχνει και θα προσπαθεί με διάφορες γκόμενες, αλλά δεν πρόκειται να παντρευτεί καμία, επειδή... και γιατί... και συνεχώς θα φωνάζει "Δεν είμαι γκέι"!

constadine
4 Ιανουαρίου 2014, 17:34
Εμένα μου φάνηκε "χαζό" το όλο σκηνικό στο πρώτο μισό του επεισοδίου , περίμενα κάτι πολύ καλύτερο .
Στο υπόλοιπο μισό ήταν καλό .

blackys88b
5 Ιανουαρίου 2014, 16:49
απολαυστικο ολο το επεισοδιο...υπεροχες ερμηνειες και ενα στυλ υπεροχο...καλοριζικο το episode thread...:) :)

MrGrimmer
5 Ιανουαρίου 2014, 21:29
Εξαιρετικό επεισόδιο μου άρεσε πολύ ο τρόπος που χειρίστηκαν το όλο κομμάτι του πως έστησε τον θάνατο του ο Sherlock.

Hrisa76
6 Ιανουαρίου 2014, 03:58
διακόπτω στο μισάωρο για να πω: μέχρι και μουστάκι θα σε βάλει να ξυρίσεις.

επίσης για το πως σώθηκε, έχει δωθεί απάντηση από το fandom:
​http://cdn2.fashionablygeek.com/wp-content/uploads/2013/12/Capture_Upload.jpg

λοιπόν, μου άρεσε πολύ το επεισόδιο. η αλήθεια είναι ότι τελικά μου είχε λείψει πολύ περισσότερο απ' ότι νόμιζα. όταν την είχα πρωτοξεκινήσει δεν ήξερα κανέναν από τους ηθοποιούς αλλά τώρα που έχω δει και άλλες δουλειές τους, τους έχω αγαπήσει.
Από την μια γέλασα πολύ με τον Τζον, από την άλλη όμως τον λυπήθηκα γιατί πέρασε πολύ δύσκολα με την "αυτοκτονία" του τρελού αγοριού όπως και με την φάση στο τρένο.
Λάτρεψα τους διαλόγους Μαικροφτ-Σερλοκ.

Απλώς αναρωτιέμαι αν πράγματι έγινε η όλη φάση έτσι όπως την περιέγραψε στον δημοσιογράφο.

enlightened_black_gnosis
6 Ιανουαρίου 2014, 21:23
Εγώ νομίζω ότι η απάντηση δεν δόθηκε και μας τρόλαραν. Δεν θα ταίριαζε με τη σειρά να μας έδιναν απαντήσεις σχετικά με το τι έγινε, τουλάχιστον όχι αμέσως. Και κλασικά τρολάρισμα και σάτιρα στις θεωρίες στα φόρουμ μπλογκς κλπ κλπ.

Eπίσης με όλες τις θεωρίες που έδειχνε και με μια ατάκα για t-shirt (νομίζω απ' τον Gatiss) μου θύμισε τρελά Blink.

Αnyway, απίστευτο γέλιο στην έκπληξη του Sherlock στον Watson στο εστιατόριο, μετά στο τρένο κλπ τι να πρωτοπιάσεις. Επίσης φοβερές ατάκες(f-cough!), χειροκροτούσα λέμε.

Περιμένω πώς και πώς τον "λόγο" του Sherlock. ;)

johny f
18 Ιανουαρίου 2014, 19:51
Επισοδειαρα με τα ολα της! Σερλοκ Θεος και Jesus Christ και Superstar, Μαικροφτ ημιθεος και Γουότσον τσατισμενος και με το δικιο του και φατσαρα!

t0ny3
20 Φεβρουαρίου 2014, 00:37
Το οτι βλεπω καινουργιο επεισοδιο του Sherlock μου φαινεται σαν θαυμα, ουτε κι εγω μπορω να θυμηθω ποτε ειδα το φιναλε της δευτερης σεζον. Ειμαι πολυ ενθουσιασμενος με την επιστροφη αυτης της τοσο ξεχωριστης σειρας.

Η αληθεια ειναι πως με πειραξε λιγακι το πρωτο μισο του επεισοδιου. Δεκτο πως η σειρα ειναι εμπλουτισμενη και με στοιχεια χιουμορ, ομως νομιζω ξεπερασε λιγο τη γραμμη της σοβαροτητας και εγινε λιγο χαζο το ολο σκηνικο. Ευτυχως το δευτερο μισο επεστρεψε στα γνωστα επιπεδα.

Φοβερος εως εκνευριστικος ο τροπος που "κοροιδευει" ο Σερλοκ τον Γουωτσον. Οχι δεν εισαι αστειος ρε Σερλοκ και εχει τα χιλια δικια να σε χτυπαει για δυο χρονια ο Τζον. Εγω γιατι εχω την εντυπωση πως δεν πηραμε 100% την απαντηση απο την πτωση του Σερλοκ; Πιστευω πως μας πεταξαν στη μουρη το γεγονος οτι ο Σερλοκ ειναι εξυπνος και η σειρα ειναι τοσο εξυπνη, οποτε απλα δεν σας δινουμε απαντηση, οσες θεωριες και να εχετε σχηματισει στο μυαλο σας.

Δεν θα γκρινιαξω αλλο, θα απολαυσω τα δυο επομενα επεισοδια, αφου ετσι κι αλλιως ειναι πολυτελεια να βλεπεις καινουργια επεισοδια του Sherlock. Ενδιαφερον και ο νεος "κακος".

https://31.media.tumblr.com/aa22f5c6eaea9c2be58f2abb474570ab/tumblr_myqktiZj3M1rkeh8to1_500.gif

smile88
17 Ιουνίου 2014, 04:00
Δεν ξερω αν μου αρεσε το επεισοδιο ή οχι. Καλο ηταν, αλλα... Θα προτιμουσα πολυ να εδειχναν τη θεωρια που ελεγε ο αλλος στην αρχη του επεισοδιου, με τις μασκες και τετοια, αυτο με το φουσκωτο ηταν παραφωνια, γιατι μας εδειξαν την πτωση του που ηταν συνεχης κατα ολη τη διαρκεια της (ασχετα που ο Τζον δεν την ειδε), αλλα εδω διακοπηκε απο το φουσκωτο κι εκανε κι αλμα ο Σερλοκ και εκανε τον νεκρο κι ηταν καπως που ηταν ολοι στο κολπο... Μεχρι κι ο Μαικροφτ κι η Χολι ηταν στο κολπο! Μου φανηκε πολυ σκληρο που αφησαν τον Τζον (τι αθλιο που ηταν το μουστακι του, btw) απ' εξω, γιατι πραγματικα τον διαλυσε ο θανατος του Σερλοκ κι ο Σερλοκ τον τρολλαρε συνεχεια απο την σκηνη στο εστιατοριο μεχρι και το πραγμα με τον διακοπτη της βομβας... Τελειως ακαρδο! Και δε μου αρεσε το σληνικο με τη μηχανη, Σερλοκ Χολμς βλεπουμε ή Τζειμς Μποντ; :p Και τι περιεργο το σκηνικο με τους γονεις του Σερλοκ, τελειως αδιαφορος ηταν ο Σερλοκ, για τον Μαικροφτ νοιαζεται περισσοτερο! Το μυστηριο καλο ηταν ομως κι ελπιζω ο νεος κακος να ειναι καλυτερος απο τον μετριο Μοριαρτι! Και γελασα με τις διαφορες θεωριες για το πως σωθηκε ο Σερλοκ, ηταν ενα συνεχες κλεισιμο του ματιου στους θεατες! :p

HristinaB
24 Δεκεμβρίου 2014, 19:44
Είδα και δεύτερη φορά το επεισόδιο και ήταν το ίδιο απολαυστική με την πρώτη. Δεν μπορώ να πω ότι ξετρελάθηκα με τον φαρσέρ-πλακατζή Σέρλοκ (μου μοιάζει out of character, άσε που βρίσκω μάλλον χαζό να κάνουν οι ήρωες πλάκα στις πιο ακατάλληλες στιγμές -- το έκανε και η Σκάλι στο Fight the Future και πάντα με εκνεύριζε). Μου άρεσε, όμως, πάρα πολύ το γεγονός ότι έχει γίνει περισσότερο συναισθηματικός -- κι αυτό το είδαμε τόσο στην αλληλεπίδρασή του με τη Μόλι, που ήταν γλυκύτατη, όσο και στη σκηνή του παγιδευμένου βαγονιού (νομίζω ότι ένα από τα συγγνώμη που είπε στον Γουάτσον ήταν ειλικρινές).

Στα highlight του επεισοδίου θα προσθέσω, επίσης, το "f-cough" :respect:, τις σκηνές του Σέρλοκ με τον Μάικροφτ (απόλαυση) και τους γονείς τους (είναι οι πραγματικοί γονείς του Κάμπερμπατς!) και τις θεωρίες σχετικά με το πώς επέζησε ο Σέρλοκ της πτώσης: αγαπημένη η εκδοχή αλά Τζέιμς Μποντ, όπου ορμάει μέσα από το τζάμι, φτιάχνει το μαλλί και μετά ρίχνει ένα γαλλικό στη Μόλι. Με την γκέι εκδοχή κυλιέμαι στα πατώματα. :rotfl:

Η εξήγηση που έδωσε στον Άντερσον σχετικά με το σχέδιο "Λάζαρος" εμένα με ικανοποίησε, γιατί ακούγεται λογική και εφικτή. Ιδίως την ιδέα για το μπαλάκι στη μασχάλη την ερωτεύτηκα. Ιδιοφυές, ρε φίλε. Ιδιοφυές! (Αυτή η εξήγηση λύνει κι ένα άλλο μυστήριο, που με ενοχλούσε από το προηγούμενο επεισόδιο, το γιατί το κοριτσάκι είχε βάλει τις φωνές όταν είχε δει τον Σέρλοκ.) Όμως, η θέση στο μοντάζ όπου επέλεξε να την προσθέσει ο σκηνοθέτης είναι πολύ περίεργη και δε βγάζει και ιδιαίτερο νόημα, γιατί διακόπτει τη σκηνή στο παγιδευμένο βαγόνι.

Splendid. Πάμε για το επόμενο.