PDA

Δείτε τη Πλήρη Έκδοση : Sherlock 3x02 - The Sign Of Three

GTVSBot
6 Ιανουαρίου 2014, 00:00
Σειρά : Sherlock
Σαιζόν : 3
Επεισόδιο : 2
Τίτλος : The Sign Of Three

Κανάλι : BBC

Περίληψη :

O Ουότσον παντρεύεται με τη Μαίρη και ο Σέρλοκ ως κουμπάρος πρέπει να βγάλει τον γαμήλιο λόγο...

haros_83
6 Ιανουαρίου 2014, 22:34
Πολύ καλό και αυτό το επεισόδιο. Αρκετά διαφορετικό σε σχέση με τα περισσότερα της σειράς (πολύ περισσότερη κωμωδία) και μπορεί να ξενίσει κάποιους, αλλά εμένα μου άρεσε πολύ. Η Mary παρότι μόνο δυο επεισόδια στη σειρά έχει ενταχθεί πάρα πολύ καλά με το υπόλοιπο καστ (δε φταίει το ότι είναι και η πραγματική σύζυγος του Freeman). Το μυστήριο ήταν εντάξει και έγινε και μια αναφορά στον κακό της σεζόν (που αν δεν ξέρεις ποιός είναι δεν υπάρχει περίπτωση να το προσέξεις)

thanasislost
6 Ιανουαρίου 2014, 23:02
Μου άρεσε και εμένα αυτή η νέα προσέγγιση του χαρακτήρα...Νόμιζα ότι θα τα μπερδέψουν στην πορεία τα πράγματα αλλά τελικά όλα καλά....θα έρθει και την άλλη εβδομάδα το φινάλε και μετά θα τα πούμε σε 2 χρόνια....

Hrisa76
7 Ιανουαρίου 2014, 06:06
κάπου κάποια στιγμή χάθηκα αλλά τελικά οκ. μου άρεσε το επεισόδιο και γέλασα όπως και δάκρυσα αρκετές φορές. αλλά ρε διάολε είναι πολύ λίγα τα επεισόδια. :(

tonypapadovic
9 Ιανουαρίου 2014, 14:35
http://i541.photobucket.com/albums/gg362/tonypapadovic/GXiHZkZ.jpg (http://s541.photobucket.com/user/tonypapadovic/media/GXiHZkZ.jpg.html)

blackys88b
12 Ιανουαρίου 2014, 19:40
υπεροχο, εξαιρετικο...τεραστια σειρα με λιγοστα επεισοδια...ουτε που καταλαβεις ποτε παει ωρα και μενω να θελω και αλλο..!!! υπεροχο το cast οχι μονο το διδυμο αλλα και οι δευτεροι χαρακτηρες...μεχρι και ο τελευταιος σου κρατα το ενδιαφερον...θεωρω τη σειρα κορυφαια προσωπικα και την σκηνοθεσια επισης...ενα μας μενει..!!

johny f
18 Ιανουαρίου 2014, 19:48
Δυο σκεψεις....
Σερλοκ ζεις εσυ μας οδηγεις....!
Οταν λεμε οτι οι Αγγλοι ειναι καμμενοι εννοουμε πολυ καμμενοι και εμεις μαζι.....:haha::worthy::respect::lipsseale

t0ny3
20 Φεβρουαρίου 2014, 03:23
Ημουν ετοιμος να γκρινιαξω οτι πολυ στο χαβαλε το εχουν παρει φετος, αλλα ηρθε το τελευταιο 20λεπτο να τα ανατρεψει ολα.

Ηταν ενα πολυ γεματο επεισοδιο, με πολλες εναλλαγες, υποθετω πως κι αλλοι χαθηκαν λιγο στην πορεια. Αναφερθηκαν πολλες ιστοριες, η ροη των γεγονοτων αλλαζε απο το παρον και τις αφηγησεις του Σερλοκ. Αν και οσο περνουσαν τα λεπτα του επεισοδιου, οι ιστοριες μεταξυ τους εμοιαζαν εντελως ασχετα γεγονοτα και σκεφτομουν πως απλα θα ειναι ενα αναλαφρο-χιουμοριστικο επεισοδιο σχετικα με το γαμο του Τζον, ολα τελικα συνδιαστηκαν υπεροχα στο τελος.

Η σειρα ειναι πανεξυπνη και συγχρονως πολυπλοκη, ιδιαιτερα οταν αρχιζει να κανει τα μαγικα του ο Σερλοκ. Χρειαστηκα ενα γρηγορο re-watch τις σκηνες που σκεφτοταν και μιλουσε γρηογορα ο Σερλοκ. Η αληθεια ειναι πως περιμενα πως ο Ταγματαρχης να παιξει καποιο ρολο σε αυτο το επεισοδιο και κλασικα υπηρχαν στοιχεια κατα τη διαρκεια του επεισοδιου, που αν εδινες μεγαλυτερη προσοχη θα καταλαβαινες νωριτερα, αλλα το γραψιμο του επεισοδιου ηταν επιτηδες παραπλανητικο.

Παρατηρω μια διαφορετικη προσεγγιση σε αυτη τη σεζον και δε νομιζω, πως κανω λαθος επειδη περασαν δυο χρονια απο το τελος των δυο προηγουμενων. Τα δυο πρωτα επεισοδια δεν εχουν το κλασικο φορματ με την υποθεση της εβδομαδας, αλλα την συνδιαζουν κρυφα απο πισω, μαζι με τα υπολοιπα γεγονοτα που συμβαινουν στις ζωες των πρωταγωνιστων μας. Ειναι εμφανεστατη νομιζω η εξελιξη των γεγονοτων στις προσωπικες ζωες τους και η μεγαλυτερη εμφαση στην ψυχολογια των πρωταγωνιστων.

http://31.media.tumblr.com/1dce4cf723043836dc8fbedb5dbc0293/tumblr_myyis4wHCJ1qi86x2o3_250.gif

Hrisa76
20 Φεβρουαρίου 2014, 03:37
δες τωρα και το τρίτο επεισόδιο και τα λέμε. με τον Μόφφατ τελικά τίποτα δεν είναι τυχαίο.

smile88
7 Ιουλίου 2014, 01:44
Πολυ καλο επεισοδιο. Στην αρχη νομισα κι εγω οτι θα ειναι χλιαρο επεισοδιο και ξινισα καπως, ασε που πολυ γρηγορα δεν εγινε ο γαμος κι εμεινε κι η Μαιρη εγκυος; Μολις στο προηγουμενο επεισοδιο αρραβωνιαστικαν... Βεβαια, δεν ειπαν ποσο καιρος περασε, αλλα και παλι... Αλλα προς το τελος πηρε φορα κι επρεπε να καταλαβω οτι τρεχει κατι οταν επιασα τον εαυτο μου να λεει "καλε, αυτοι φορανε τις ιδιες ζωνες, εχουν σχεση τελικα οι ιστοριες μεταξυ τους;"! :p
Οντως ειναι περιεργο το φορματ της 3ης σαιζον και δεν ξερω αν μου αρεσει τελικα. Θα δειξει με το τριτο επεισοδιο. (πολυ λιγα επεισοδια βρε σεις! :()

HristinaB
27 Δεκεμβρίου 2014, 14:49
Το στοιχείο που με ξένισε πιο πολύ σ' αυτό το επεισόδιο ήταν ο συναισθηματισμός του Σέρλοκ. Μετά, όμως, σκέφτηκα ότι εγώ μπορεί να είδα όλη τη σειρά σε μια βδομάδα, αλλά αυτή διαδραματίστηκε σε 4 πραγματικά χρόνια, κατά τη διάρκεια των οποίων ο χαρακτήρας εξελίχθηκε και άρα το συναίσθημα που βγαίνει είναι εντελώς φυσιολογικό. Μου άρεσε ιδιαίτερα η αίσθηση αυτογνωσίας του ("I am a ridiculous man" κ.λπ.) -- κι ακόμα περισσότερο μου αρέσει η γνώση ότι ο ίδιος δε δίνει δεκάρα τσακιστή για τη γνώμη κανενός άλλου, εκτός του Τζον. Πολύ όμορφο bromance.

Με το μυστήριο αυτό καθαυτό είχα κάποια προβληματάκια: πρώτον, πώς είναι δυνατόν και τα δύο θύματα να τρυπήθηκαν και να μην το πήραν χαμπάρι; Δεύτερον, και πιο σημαντικό, το βρίσκω πιο ενδιαφέρον όταν τα στοιχεία συνδέονται με λογικό τρόπο και όχι μέσω τυχαίων συμπτώσεων (εξάλλου, "the universe is rarely so lazy"): αν η νοσοκόμα δεν πήγαινε στον Σέρλοκ να ψάξει το "φάντασμα", η σύνδεση των γεγονότων δε θα γινόταν ποτέ. Επίσης, το ότι ο "φωτογράφος" έμαθε για το γάμο από τη νοσοκόμα ήταν λίγο τυχαίο: πώς ήξερε καν ότι αυτή εργαζόταν για τον Σόλτο, αφού όλες είχαν υπογράψει μυστικό συμβόλαιο;

ΥΓ1. Η λεπτομέρεια που έκανε τη διαφορά: η Αϊρίν Άντλερ. Ήταν εξαιρετικό το ότι οι σεναριογράφοι θυμήθηκαν ότι ήξερε το μεσαίο όνομα του Γουότσον. Αναρωτιέμαι αν η εμφάνισή της σημαίνει ότι θα την ξαναδούμε στην επόμενη σεζόν.
ΥΓ2. Παρότι σε καμία περίπτωση δεν μπορώ να πω ότι καταφέρνω να λύσω τις υποθέσεις, τουλάχιστον παρατηρώ τις λεπτομέρειες που αποδεικνύεται ότι έχουν σημασία (έστω κι αν εγώ δεν το ξέρω ότι έχουν σημασία): οι ίδιες ζώνες και το "Hemish" της νοσοκόμας ήταν δύο από αυτές.
ΥΓ3. Πάρα πολύ μου άρεσαν οι φωτογραφίες του γάμου και ο τρόπος που γυρίστηκαν.
ΥΓ4. Παρανυφάκι Άρτσι-μίνι Σέρλοκ ftw.
ΥΓ5. Η εξήγηση που δίνει ο Γουότσον για το πώς συγκρατούνται οι φρουροί όταν τους πιάνει φαγούρα δεν είναι καθόλου εξήγηση. Απλώς περιγράφει τη (γενικότατη) οδό μεταφοράς των αισθητικών ερεθισμάτων στον εγκέφαλο, μέσω των κεντρομόλων νευρικών ινών. Με άλλα λόγια, περιγράφει το πώς οι φρουροί (και όλος ο υπόλοιπος κόσμος) νιώθει την αίσθηση της φαγούρας (ή άλλων αισθημάτων, π.χ. κρύο, ζέστη κ.λπ.).