PDA

Δείτε τη Πλήρη Έκδοση : Survivor Season 29 - San Juan del Sur ~ Blood vs. Water Official Discussion Thread

natasssa
16 Σεπτεμβρίου 2014, 03:45
Survivor Season 29 - San Juan del Sur ~ Blood vs. Water
Official Discussion Thread/trailers/spoilers (απαραίτητα τα spoiler tags)

https://scontent-a-mxp.xx.fbcdn.net/hphotos-xfa1/v/t1.0-9/10613137_10152466179113649_4339184638070346124_n.p ng?oh=a12dccecf3a7dc6d94ea3d5625654af3&oe=54956F2E

Το Survivor για την 29η σεζόν του πηγαίνει στο San Juan del Sur της Νικαράγουα, και επιστρέφει στο περσινό πετυχημένο φορμάτ της 27ης σεζόν Blood vs. Water, όπου θα συμμετέχουν 9 ζευγάρια συγγενών, δηλ. συνολικά 18 παίκτες. Δεν έχουμε returning players, όλοι οι παίκτες συμμετέχουν για πρώτη φορά. Κανονικά, τα ζευγάρια θα ήταν 10, δηλ. 20 παίκτες, αλλά τελευταία στιγμή το ένα ζευγάρι αναγκάστηκε να αποχωρήσει (http://insidetv.ew.com/2014/06/02/survivor-nicaragua-two-contestants-leave/) για ιατρικούς λόγους. Ήταν 2 γυναίκες, οπότε ο αριθμός ανδρών-γυναικών θα είναι άνισος. Ανάμεσα στους παίκτες θα είναι κι ο γνωστός πρώην παίκτης baseball στην Αμερική John Rocker με το κορίτσι του, καθώς και οι δίδυμες Nadiya & Natalie, που συμμετείχαν στο άλλο δημοφιλές reality, The Amazing Race.

Το redemption island δεν επιστρέφει, αλλά επιστρέφει το exile island (http://insidetv.ew.com/2014/08/27/survivor-san-juan-del-sur-cast-twists-revealed/?ew_packageID=20354695)-με ένα τουίστ: στο EI o διωγμένος θα στέλνεται από τον loved one του, αφού έχουν πρώτα μονομαχήσει.

http://img2-3.timeinc.net/ew/i/2014/08/25/SURVIVOR-CAST_612x380.jpg

Τους παίκτες αναλυτικά μπορείτε να τους δείτε εδώ (http://www.ew.com/ew/gallery/0,,20354695_20847352,00.html).

Η σεζόν αρχίζει στις 24 Σεπτεμβρίου με δίωρη πρεμιέρα!

https://www.youtube.com/watch?v=Lnl3nTQr5LE

nwosu
16 Οκτωβρίου 2014, 23:01
29x01 - 29x04
Περιέχει επίσης μερικά spoilers για όσους δεν έχουν το Survivor Blood vs Water S27, και το Survivor Cagayan S28

Μάπα το καρπούζι μέχρι στιγμής. Οι αρχικές συμμαχίες των αντρών, έκαναν τις γυναίκες κομπάρσους (μέχρι στιγμής). ΣΆαυτό έπαιξε μεγάλο ρόλο το γεγονός ότι ένα ζευγάρι γυναικών αποχώρησε μια μέρα πριν την έναρξη… και η σεζόν ξεκίνησε με 18 αντί για 20 survivors.

Tα τελευταία 3 επεισόδια δε λένε να ξεκολλήσουν απΆτη ρουτίνα:
- Μονομαχία με μπαλάκια. :yawn:
- Εxile Island αγγεία.
- Αποχώρηση του παίχτη που επιστρέφει απΆτο Exile Island.

Επίσης λόγω του Exile Island, τόσος χρόνος προβολής πάει χαμένος, και είναι ζήτημα αν μέχρι στιγμής έχουμε γνωρίσει 5-6 συμμετέχοντες. Κάνει μπαμ για παράδειγμα ότι η Missy ή η Kelley, δεν πρόκειται με καμιά Παναγία να κερδίσουν αυτή τη σεζόν. Είμαι σίγουρος πως όλοι παίζουν κάποια στρατηγική και πως όλοι έχουνε 1 συμμαχία (τουλάχιστον) και ένα πλάνο. Το θέμα είναι ότι δε βλέπουμε τίποτα!

Ένας από τους λόγους που το Survivor Philippines και το Survivor Cagayan είχαν τεράστια επιτυχία, ήταν η έλλειψη redemption/exile island. Ο χρόνος προβολής μοιράστηκε καλύτερα σε όλους τους συμμετέχοντες, όπως στις παλιές καλές εποχές. Επίσης οι 6μελής φυλές ανάγκασαν τους παίχτες να παίξουν το κομμάτι της στρατηγικής από το 1ο δευτερόλεπτο. Στα πρώτα επεισόδια του Survivor Cagayan για παράδειγμα, είδαμε τουλάχιστον 15 παίχτες να έχουν έστω και ελάχιστες πιθανότητες να κερδίσουν (Ντέιβιντ, Γκάρετ, Τάσα, Κας, Σπένσερ, Τόνυ, Τρις, Σάρα, LJ, Μπράις, Τζέφρα, Τζερεμάια, Αλέξις, Κλιφ, Γου).

Τέλος, έχω βαρεθεί να βλέπω παίχτες να τους δίνεται το HII στο πιάτο… και να μη ψάχνουν να το βρούνε! Πόσο δύσκολο είναι να κοιτάξεις πού ανατέλλει ο ήλιος και μετά να κάνεις 7 βήματα προς τη κατεύθυνση που λέει το χαρτί; :???:

Τα ίδια και χειρότερα είχανε κάνει ο John, o Brad, Hayden και ο Cayleb στο Blood vs Water. Είχανε τουλάχιστον 5-6 μέρες να ψάξουνε για το HII στις ρίζες του δέντρου… και προτίμησαν να το κωλοβαρέσουν και να πούνε το clue στον Tyson! :lipsseale

Τέσπα… μακάρι η συνέχεια να είναι καλύτερη.

nwosu
20 Νοεμβρίου 2014, 12:49
29x09
Επιτέλους αρχίζει η σεζόν να αποκτάει ενδιαφέρον. Το παράλογο είναι ότι κανείς δεν έχει μια σοβαρή στρατηγική. Είναι λες και κάνουν διαγωνισμό για το ποιος θα πάρει το Oscar ηλιθιότητας. Τέτοιο μπάχαλο έχουμε να δούμε από το Survivor: Nicaragua

nwosu
11 Δεκεμβρίου 2014, 17:31
29x12
Και το Oscar ηλιθιότητας τελικώς πάει στον Τζον και την Τζάκλιν!

4 ενδεχόμενα υπήρχαν σήμερα:

α) Όλα θα πήγαιναν βάσει σχεδίου και ο Κηθ θα αποχωρούσε (οπότε ο Τζον δε θα χρειαζόταν να παίξει το HII) ή

β) Η 4άδα Κηθ-Νάταλι-Μίσι-Μπέιλορ θα έκαναν τη κίνηση τους (όπως το προέβλεψε η Τζάκλιν) και δεδομένου ότι ο Τζον είχε το HII θα έσπαγαν τις ψήφους 2-2. Σ'αυτό το ενδεχόμενο η καλύτερη κίνηση για τον Τζον, θα ήταν να ψηφίσει την Τζάκλιν και να κρατήσει το είδωλο ή

γ) Ο Τζον θα αποχωρούσε με 3ς ή 4ς ψήφους

δ) Η Τζάκλιν θα αποχωρούσε με 3ς ή 4ς ψηφους.

Συνδιάζοντας τα ενδεχόμενα α+β, ο Τζον θα έπρεπε να ψηφίσει την Τζάκλιν.
Συνδιάζοντας τα ενδεχόμενα α+β+γ+δ, ο Τζον θα έπρεπε να αφήσει το HII στην παραλία και να δείξει στην Τζάκλιν τη κρυψώνα... ούτως ώστε ένας από τους 2 να εξασφάλιζε 100% μια θέση στη 4άδα.

Τόσο εύκολο είναι να κερδίσεις 1 εκατομύριο δολάρια...

greekie
11 Δεκεμβρίου 2014, 18:02
^
Ο μόνος με πιθανότητες να κερδιζε τα λεφτά ήταν ο Τζον, και αυτό μόνο αν δεν υπήρχε η Νάταλι στο f3.
Η Τζακλιν και με το HII πρέπει να πάει στο f3 με Μίσσυ και Μπέιλορ κι αν έχει βγάλει καλό λόγο θα τα πάρει λόγω pity jury.
Το να χάσουν οι Κιθ και Νάταλι δύο φορές από Τζακλιν και Μπέιλορ(η Μίσσυ είναι εκτός λόγω ποδιού) στα immunity challenges είναι σχεδόν αδύνατον. Οπότε αυτή η 3αδα αναθεμά κι αν έχει 5% πιθανότητες να πάει ως το τέλος.
Νάταλι ή Κιθ θα πάνε στο φινάλε με immunity run και θα πάρουν και τα λεφτά.

joel_barris
20 Δεκεμβρίου 2014, 16:12
Νομίζω σώθηκε η σεζόν με τα 3-4 τελευταία πολύ καλά επεισόδια
Και εγώ είχα βαρεθεί πολύ pre-merge με όλο αυτόν τον χρόνο που αφιέρωσαν στον John Rocker χωρίς λόγο, με obvious αποχωρήσεις. Μόνο το στραπάτσο του douchebag Drew είχες να θυμάσαι και αυτό απλά επειδή είχε πλάκα, τίποτα άλλο. Και όταν φύγανε με την αρχή της ένωσης στα καπάκια οι δύο "καλύτεροι" ως τότε παίκτες φοβήθηκα ότι πάμε για νέα Νικαράγουα όπου random shit happen και στο τέλος κερδίζει ένα τίποτα. Και μετά η Νάταλι όχι απλά έσωσε τη σεζόν από το βατερλό αλλά την ανέβασε και πάρα πολύ στα μάτια μου. Αν με ρωτούσες μετά την έξοδο του Τζέρεμι θα έλεγα ότι πάει μαρς για μια από τις 2-3 χειρότερες σεζόν ever. Ενώ τώρα αν και φοβερή δεν την λες ανέβηκε τουλάχιστον κάπου στη μέση. Σίγουρα είναι χειρότερη από τις 4 προηγούμενες πολύ καλές σεζόν αλλά σίγουρα πολύ καλύτερη από την ακολουθία 21-22-23 που είχα πιστέψει τότε ότι αυτό ήταν πάει το Survivor καλό ήταν όσο κράτησε.
Όταν έφυγε η αδερφή της πρώτη είχα σκεφτεί και εγώ σκέψου η άλλη να το πάρει αλλά δεν μπορώ να πω ότι την πίστευα ή την περίμενα από την αρχή. Που είναι λογικό γιατί αναγκάστηκε να παίξει πολύ πιο under the radar αφού σε αντίθεση με το πρώτο BvW εδώ φτάσανε πολλά ισχυρά ζευγάρια στην ένωση και όλοι οι μονοί παίκτες ήταν κινούμενοι στόχοι. Επίσης νομίζω της έκανε πολύ καλό το blindside του Τζέρεμι γιατί αν συνέχιζε μαζί του μπορεί να έφτανε στο final four ως "ουρά" του Τζέρεμι με 0% πιθανότητα να το πάρει. Το άλλο που μου άρεσε τόσο πολύ στη Νάταλι ήταν ότι δεν έκανε στην ουσία ΜΕΓΑΛΕΣ κινήσεις ούτε έφερνε κάθε ψηφοφορία τούμπα το παιχνίδι, αλλά έκανε μικρές σημαντικές κινήσεις που απέδωσαν 100%. Και βασικά ήταν έκπληξη και για τους θεατές το παιχνίδι της. Κάθε επεισόδιο ήμουν σίγουρος ότι έκανε αχρείαστη μ@λακία σε στυλ "τι του λες να παίξει το idol πως θα τον ξεφορτωθείτε μετά;","γιατί να διώξει τον ¶λεκ τώρα θα την στοχεύσει η συμμαχία της", "γιατί διώχνει την Baylor που είναι η μόνη που δεν κερδίζει με καμία παναγία". Και εν τέλει όταν εξήγησε το τι ακριβώς έκανε και γιατί στην ερώτηση του Alec (of all people) όλα έβγαζαν νόημα. Είδε μπροστά της ποιος είναι ο δρόμος για το φινάλε με την έξοδο του Τζέρεμι, πήρε τα ρίσκα της και εκτέλεσε το σχέδιο της στην εντέλεια. Ειλικρινά μπράβο, de facto μια από τις καλύτερες νικήτριες εβερ.
Βέβαια η Νάταλι ήταν στο background για το πρώτο 60% του παιχνιδιού και στα πρώτα 10-11 επεισόδια δεν έγινε σχεδόν καμία ουσιαστική κίνηση αλλά δεν νομίζω ότι φταίει το καστ. Ηλίθιοι κάθε σεζόν υπάρχουν αλλά ο Τζος και ο Τζέρεμι που τους έφαγε το αρχηγηλίκι, ο Ριντ ακόμα και η Μίσσυ πιστεύω είχαν σχέδιο. Δεν έκαναν τίποτα βέβαια γιατί έπεσαν πάνω στο παράδοξο Τζον-Τζακλιν. Οι όποιοι ήταν οι κλασσικοί χαζοχαρούμενοι bland παίκτες που είναι καθοριστικοί σε ένα tribal κωλοχαίρονται και μετά πάνε σπίτια τους. Μόνο που εδώ όλοι ασχολούνταν με τους υπόλοιπους επειδή έβλεπαν πόσο εύκολο είναι να τουμπάρεις το ζεύγος και κατέληξαν να καθορίζουν 3-4 ψηφοφορίες στη σειρά και να τσεπώνουν idols. Βέβαια δεν νομίζω ότι ανησύχησα πολύ ότι μπορεί όντως να το πάρουν γιατί το show τους παρουσίαζε περισσότερο "χαριτωμένοι ηλίθιοι" παρά ως contenders.
Ένα άλλο που είχε φάση πως εξελίχθηκε ήταν το gay ζευγάρι. Μέχρι να φύγει ο Τζος ήταν πρωταγωνιστής, strategist κτλ και ο Ριντ μούγκα, ούτε πως τον λένε δεν ξέραμε. Και στα λίγα επεισόδια που μείνανε μετά την έξοδο του Josh, ο Reed πρόλαβε να γίνει immunity threat, να τσακωθεί, να μηχανοραφήσει, να δώσει 45 bitchy confessionals και να βγάλει το μόνο jury speech που θα θυμόμαστε απ αυτή τη σεζόν. Έκλεψε την πρόσκληση για επόμενη σεζόν απ τον γκόμενο του στις καθυστερήσεις. Πάω στοίχημα ότι αν καλέσουν ξανά κάποιον απ τους δύο θα είναι ο Ριντ:D
Να πούμε και ένα μπράβο στον Keith που μπήκε στο STUPID hall of fame με το "stick to the plan". Είχα μείνει άφωνος σε εκείνο το επ με τη βλακεία του.
Επίσης ενώ συνήθως το τελευταίο επεισόδιο είναι πάντα σχετικά προβλέψιμο στο πως θα πάνε τα πράγματα ανάλογα με το ποιος κερδίσει τα immunity και περιμένεις να αποζημιωθείς από το drama στο FTC εδώ ήταν το ανάποδο. Ήταν συναρπαστικό το βασικό κομμάτι του επεισοδίου χάρη στα όσα έκανε η Νάταλι κυρίως και lame το συμβούλιο.
To Reunion μαύρα χάλια. Ήταν και μικρό λόγω των άχρηστων live κομματιών στην διάρκεια του φινάλε, έφαγε και τη μισή διάρκεια σε συνεντεύξεις με το κοινό διαφημίζοντας την υπερκαταπληκτική, ανεπανάληπτη season 30. Δηλαδή παράτα μας ρε Probst, άμα είναι έτσι ανακοίνωνε το νικητή και μετά πες καληνύχτα.

sum up: ΟΚ σεζόν, φοβερή νικήτρια

nwosu
28 Δεκεμβρίου 2014, 11:55
^ Finale
Κι εγώ στο πρώτο μισό της σεζόν ξεγελάστηκα. Έδωσαν επίτηδες αρκετό χρόνο συμμετοχής στον Τζος, για να πιστέψουμε ότι τελικώς θα πετύχει το σχέδιο του, να ενώσει τα ζευγάρια ενάντια στους singles.

Στη συνέχεια όμως οι παραγωγοί έκαναν πατάτα που μας έδειξαν τη σκηνή με το κύρηγμα του Τζον στην Τζάκλιν, η οποία έδωσε τα εύσημα στη Νάταλι για τη σωτηρία του Τζον. Έκανε μπαμ ότι η Νάταλι κι η Τζάκλιν θα έφταναν στο τελικό μετά απ'αυτό.

Όσο για το 'stick to the plan' κι εγώ λύθηκα στα γέλια! Μου θύμισε το Survivor Fiji (S14), που στο F6 η Stacy είχε πει "I think the vote is gonna be split"... και κατέστρεψε το blindside που ετοίμαζαν για τον Yau-Man. :mad:

natasssa
7 Ιανουαρίου 2015, 04:44
Very happy με το νικητή
Not so happy με τη σεζόν

Από αυτή τη σεζόν θα μου μείνει σίγουρα το φτύσιμο του Κηθ, που πρέπει να σάλιωσε όλο το San Juan del Sur.

Επίσης σ' αυτή τη σεζόν γνωρίσαμε κάποιους από τους πιο ηλίθιους παίκτες ever- τα αδέρφια Drew & Alec και τους τελείως clueless Wes & Keith. Σ' αυτήν την κατηγορία θα βάλω και την Τζάκλυν, γιατί αντί να διώξει τη Νάταλι στο τελευταίο tribal, έδιωξε τον Κηθ. Εμένα δε με χάλασε καθόλου, αλλά αυτήν πιστεύω την ψιλοχάλασε. Ήταν σαν να κρατούσε στις Φιλιππίνες (25) η Ντενίζ το Μάλκολμ ξερωγώ, τηρουμένων των αναλογιών.

Missy kai Baylor καραβλαχάρες, δεν τις χώνεψα καθόλου και αν και ήταν πολύ πομπώδης, χάρηκα πάρα πολύ το final speech του Reed. :twisted:

Επίσης πολλά φάσκελα στη μαλ... τη Τζούλη που αποχώρησε οικειοθελώς γιατί της έλειψε το μωρό της και δεν άντεχε το #trailmixscandal (https://twitter.com/search?f=realtime&q=%23trailmixscandal&src=typd) αλλά περιέργως δεν έφαγε κράξιμο από τον Τζεφ, όπως συνηθίζει να κάνει σε τέτοιους ιερόσυλους

Θα ήθελα να προχωρούσαν περισσότερο ο Τζέρεμυ και η κόρη, Κέλλυ τη λέγανε;

joel_barris
10 Ιανουαρίου 2015, 02:04
Επίσης σ' αυτή τη σεζόν γνωρίσαμε κάποιους από τους πιο ηλίθιους παίκτες ever- τα αδέρφια Drew & Alec και τους τελείως clueless Wes & Keith. Σ' αυτήν την κατηγορία θα βάλω και την Τζάκλυν, γιατί αντί να διώξει τη Νάταλι στο τελευταίο tribal, έδιωξε τον Κηθ. Εμένα δε με χάλασε καθόλου, αλλά αυτήν πιστεύω την ψιλοχάλασε. Ήταν σαν να κρατούσε στις Φιλιππίνες (25) η Ντενίζ το Μάλκολμ ξερωγώ, τηρουμένων των αναλογιών.

Σίγουρα ήταν χαζό ειδικά με την Ναταλι να βγάζει jury speech για το πόσο καλά έπαιξε ενώ ήταν ακόμα στο final 4 αλλά έχει κατά κάποιο τρόπο και τα δίκια της η Τζακλιν. Σχεδόν όλο το jury ήταν άντρες, οι οποίοι είχαν ψιλοδείξει μες στη σεζόν σε διάφορες φάσεις ότι δεν έχουν και σε τρελή εκτίμηση τις γυναίκες του παιχνιδιού (ακόμα και ο Τζος ή ο Ριντ), οπότε μπορεί να φοβήθηκε ότι αν πάνε με έναν άντρα στον τελικό θα του το δώσουν απλά έτσι. Για μας βέβαια ήταν προφανές ότι αν η Ναταλι πάει τελικό το χει πάρει απ τα αποδυτήρια, αλλά σε αυτούς μέσα στο παιχνίδι νομίζω δεν ήταν τόσο προφανές όσο ήταν ο Κολμπι που χε πάρει την Τίνα ή πέρσι ο Γου τον Τόνι.

natasssa
10 Ιανουαρίου 2015, 04:01
Σίγουρα ήταν χαζό ειδικά με την Ναταλι να βγάζει jury speech για το πόσο καλά έπαιξε ενώ ήταν ακόμα στο final 4 αλλά έχει κατά κάποιο τρόπο και τα δίκια της η Τζακλιν. Σχεδόν όλο το jury ήταν άντρες, οι οποίοι είχαν ψιλοδείξει μες στη σεζόν σε διάφορες φάσεις ότι δεν έχουν και σε τρελή εκτίμηση τις γυναίκες του παιχνιδιού (ακόμα και ο Τζος ή ο Ριντ), οπότε μπορεί να φοβήθηκε ότι αν πάνε με έναν άντρα στον τελικό θα του το δώσουν απλά έτσι. Για μας βέβαια ήταν προφανές ότι αν η Ναταλι πάει τελικό το χει πάρει απ τα αποδυτήρια, αλλά σε αυτούς μέσα στο παιχνίδι νομίζω δεν ήταν τόσο προφανές όσο ήταν ο Κολμπι που χε πάρει την Τίνα ή πέρσι ο Γου τον Τόνι.

Έχεις δίκιο, όχι, έχεις δίκιο, τώρα που το ξαναφέρνω στο μυαλό μου ήταν πολύ διττά τα πράγματα για την επιλογή του final 3.

Askepios
17 Ιουλίου 2017, 20:14
Ειναι η σεζον που ειχα την λιγοτερη διαθεση να αρχισω μετα απο τις πρωτες. Πολλοι χαζοι παικτες στην αρχη. Δεν μου αρεσε καθολου ο τροπος που τα reward challenges στην αρχη τα εκρινε ενα ατομο απο καθε tribe. Στη συνεχεια ανεβηκε πολυ η σεζον και μου εχει αφησει αρκετα θετικα.
Κυριως λογω της νικητριας. Μου αρεσε πολυ η Natalie. Ειδαμε πρωτη φορα καποιος να πηγαινει εθελοντικα στο exile χωρις να υπαρχει idol εκει και να δινει ετσι rewards χωρις να χρωσταει χαρες. Εκανε και πολλες καλες κινησεις διωχνοντας την Baylor και ψηνοντας την Jaclyn οτι ο Keith ηταν μεγαλυτερη απειλη απο αυτην.
Μου φανηκε περιεργο που δεν την ειχαν στοχευσει αμεσως μολις ειχε κερδισει ασυλια ο Jeremy.

θα ηθελα να προχωρουσε η διαπραγματευση με το ψευτικο idol του Dale

Παρα πολλα confessionals στην αρχη απο τον Jeremy αλλα βλεποντας τους αλλους παικτες, καλυτερα που επικεντρωθηκαν σε αυτον.