PDA

Δείτε τη Πλήρη Έκδοση : Battlestar Galactica 3x14 - "The Woman King"

ria2006
12 Φεβρουαρίου 2007, 09:26
Καινούριο επεισόδιο! Και είναι καιρός για μια δημοσκόπηση! Λοιπόν το είδατε, σας άρεσε?

pelopidas
12 Φεβρουαρίου 2007, 11:03
εγώ όχι ακόμα, το έχω έτοιμο αλλά θέλω να το απολαύσω το απόγευμα στο σπίτι.

Πάντως για να είμαι ειλικρινής, δεν περιμένω και πολύ δράση..
Το επεισόδιο ασχολείται περισσότερο με τις κοινωνικές προεκτάσεις τις σειράς και όχι τόσο με την αντιπαράθεση με τους Κύλωνες (τουλάχιστον με βάση την περίληψή του)

Αυτό δεν είναι αναγκαστικά κακό, το πως συμπεριφέρεται στρατιωτικά το Galactica, το μοναδικό πολεμικό που απέμεινε στο στόλο, έχει άμεση σχέση με την κατάσταση των πολιτών.
Άλλωστε, μετά από εκλογές έγινε πρόεδρος ο Μπάλταρ...

Το βλέπω και τα ξαναλέμε...

Gina
12 Φεβρουαρίου 2007, 22:14
Το είδα μόλις τώρα και μου άρεσε πάρα πολύ. Αν είχε λίγη δράση (όπως φαίνεται να έχει το επόμενο επεισόδιο αν κρίνω από τα προσεχώς) θα ψήφιζα τέλειο.

Μου άρεσε που ασχολήθηκε περισσότερο με τους χαρακτήρες αλλά χωρίς υπερβολές, που έδειξε Cottle, Tory και Zarek, που δεν είχε σχεδόν καθόλου Baltar, που ανοίγονται διάφορες πιθανότητες με την Six, που ο Adama άρχισε να βρίσκει τον εαυτό του... γενικώς μου άρεσε. :)

Τώρα ανυπομονώ τελείως μα τελείως για το επόμενο! :yahoo:

τορνος
13 Φεβρουαρίου 2007, 10:36
βασικα θα περιμενω τους υποτιτλους γιατι μου τη σπαει να το βλεπω χωρις μεταφραση
λιγο που το εβαλα για να δω αν κατεβηκε σωστα φαινεται αρκετα ενδιαφερον
για να δουμε

ria2006
14 Φεβρουαρίου 2007, 12:15
Παιδιά, ζητάμε συγνώμη για την καθυστέρηση των υποτίτλων αλλά υπήρξε ένα τεχνικό πρόβλημα, και έτσι οι υπότιτλοι θα αποσταλούν το βράδυ στον Admiral Tzot και με λίγη τύχη θα ανεβούν αύριο :yes: Σας ευχαριστούμε για την υπομονή σας!

Με εκτίμηση
BSG Team

harrisx
14 Φεβρουαρίου 2007, 12:47
Σας ευχαριστούμε για την υπομονή σας!

Κι εμείς για την προσπάθειά σας :respect::clapping:

Zeus
14 Φεβρουαρίου 2007, 13:16
Πιστεύω ότι δεν είναι ανάγκη να ζητάς συγγνώμη για τέτοια θέματα ria...όλοι ξέρουμε και καταλαβαίνουμε ότι η εξαγωγή υποτίτλων είναι αρκετά δύσκολη δουλειά...Το θέμα είναι ότι για άλλη μια φορά θα έχουμε το αποτέλεσμα που όλοι προσδοκάμε...
Το αποτέλεσμα όπως πάντα θα σας δικαιώσει....

tzot
15 Φεβρουαρίου 2007, 04:07
Να, κάτι τέτοια λέει ο Ζευς, και μου δίνει το θάρρος να σκεφτώ να την πέσω για ύπνο ενώ έχω φτάσει μόνο μέχρι το 26ο λεπτό (με δύο διαλείμματα για τσιγάρο και ενώ ξεκίνησα στις 23:15)... όντως ria2006 και Morfeus, στα δύσκολα σημεία βαρέθηκα να κάνω replay, αλλά τουλάχιστον ως εδώ όλα ωκαίει.
Sorry παιδιά (οι αναμένοντες), αν βρω χρόνο αύριο στο γραφείο καθόλου (αν και χλωμό) έχει καλώς, αλλιώς αύριο το βράδυ.

update: προχωράω. Απλά ήθελα να σημειώσω ότι το εν λόγω επεισόδιο έχει την πρώτη φορά που κάποιος του ξεφεύγει και δε λέει fraking, αλλά fucking ;)

tzot
15 Φεβρουαρίου 2007, 19:55
Νέο μήνυμα πριν στείλω τους υπότιτλους, ώστε να ενημερωθείτε μέσω email όσοι έχετε δει ήδη το επεισόδιο: αν κάποιος από εσάς καταλαβαίνει τι λέγεται στο 34:50-34:51 από τη Σάρον, ενημερώστε με, επειδή αυτή τη στιγμή δεν καταλαβαίνω γρυ. Μια πρόταση, που ξεκινάει με "you know" και καταλήγει με κάτι σα "shlep". Θενκς.

palto
15 Φεβρουαρίου 2007, 21:29
παίζει να λέει u know what's all over the ship?
δεν έχω δει τπτ πριν και μετά για να ξέρω αν ταιριάζει όμως... ανέβασέ τους ακόμα κι αν έχεις αμφιβολία για 2 seconds μωρέ και αφού το δούμε, σου λέμε τη γνώμη μας :yes:

Nik_sgr
15 Φεβρουαρίου 2007, 21:48
"You know what is all this shit?"

Maybe...

Kαι εμενα ετσι μου ακουγεται ship, πιο πολυ για ''shit'', λετε το ''shit'' να το λενε ''ship''?:rotfl: κατι σαν το ''Οh, f(r)uck''

tzot
15 Φεβρουαρίου 2007, 22:06
Ωκαίει παιδιά, ευχαριστώ, κάπως έτσι το έβαλα. Πριν λίγο έστειλα το αρχείο.

Nik_sgr
16 Φεβρουαρίου 2007, 09:07
''ship'' ήταν τελικα, όπως ακριβώς το έβαλες
Τζοτ, βγαίνει μια χαρα το νόημα.

tzot
16 Φεβρουαρίου 2007, 11:19
Τώρα που μπήκα κι εγώ, είδα ότι έχουν βγει και κάποιοι αγγλικοί. Με μια γρήγορη ματιά είδα ότι όντως έτσι το έχουν αποδώσει και εκεί, αλλά πραγματικά, δεν μπορώ να συσχετίσω αυτό που ακούω με αυτό που υποτίθεται ότι λέει.

Τεσπά. Είδατε ποιος και πότε βρίζει κανονικά αντί να πει fraking?

Nik_sgr
16 Φεβρουαρίου 2007, 12:42
Τώρα που μπήκα κι εγώ, είδα ότι έχουν βγει και κάποιοι αγγλικοί. Με μια γρήγορη ματιά είδα ότι όντως έτσι το έχουν αποδώσει και εκεί, αλλά πραγματικά, δεν μπορώ να συσχετίσω αυτό που ακούω με αυτό που υποτίθεται ότι λέει.

Λογικό είναι γιατί, κατά το μοντάζ, και με κριτήριο τα 40λεπτά στα οποία πρέπει να περιοριστεί το επεισόδιο, δημιουργούνται αυτές οι ''τρύπες''

Τεσπά. Είδατε ποιος και πότε βρίζει κανονικά αντί να πει fraking?

- Κύριε, κύριε, να πω εγώ, να πω εγώ;
- Πες παιδί μου.

- Ε...εμ, ο Σμήναρχος Χίλο(σημείο 29':37'') μήπως;
- .....Μπράβο παιδί μου, κερδίζεις μία τσικουλάτα τσικι νταν. :clapping:

- Oh, fruck! Δεν γίνεται να πάρω ένα κινητο ''Frokia;'':rotfl:

giannis82
16 Φεβρουαρίου 2007, 15:15
Κατ'αρχας ευχαριστω πολυ για τους υποτιτλους.Οσο για το επεισοδιο,οπως ψηφισα και στη δημοσκοπηση με αφησε εντελως αδιαφορο.Ορισμος του filler ητανε.Ελπιζω σε καλυτερα επεισοδια στη συνεχεια.

PS:Αυτος ο γιατρος δεν επαιξε και σε ενα απο τα X-MEN?

tzot
16 Φεβρουαρίου 2007, 20:39
PS:Αυτος ο γιατρος δεν επαιξε και σε ενα απο τα X-MEN?

Ναι, το ίδιο πιστεύω και εγώ. Αν και δεν μπορώ να το επιβεβαιώσω από το imdb (δεν τον εμφανίζει στη λίστα των ηθοποιών του επεισοδίου, αν και μπορεί να είναι απλή παράλειψη), πρέπει να είναι ο Bruce Davison.:thumbsup1 (http://www.imdb.com/name/nm0001117/)

Gina
17 Φεβρουαρίου 2007, 02:59
Παιδιά, στο σημείο εκείνο λέει:

You know what's all over the ship?

Δηλαδή: Ξέρεις τι λένε (για τι μιλάνε) όλοι στο διαστημόπλοιο?

firma
17 Φεβρουαρίου 2007, 09:18
Παιδιά, στο σημείο εκείνο λέει:

You know what's all over the ship?

Δηλαδή: Ξέρεις τι λένε (για τι μιλάνε) όλοι στο διαστημόπλοιο?

Εμείς πάντως δεν θα μιλάμε για πολύ καιρό, γι΄αυτό το επεισόδιο!:(
Ήταν από τα επεισόδια που απλά έπρεπε να μπουν σφήνα για να γεμίσει η season:cry:

ria2006
17 Φεβρουαρίου 2007, 10:58
Τελικά όντως ήταν ένα μέτριο επεισόδιο το οποίο έπρεπε να παιχτεί, και δεν γίνεται να είναι όλα τα επεισόδια τέλεια και γεμάτα δράση :yes: Το μόνο που μου την έσπασε πολύ ήταν οτι ένα τόσο μέτριο επεισόδιο είχε τόσο δύσκολη μετάφραση-υποτιτλισμό.. Δεν πειράζει όμως τέλος καλό όλα καλά! Ας ελπίσουμε οτι τα επόμενα επεισόδια θα έχουν περισσότερη δράση!

So say we all!

HristinaB
5 Δεκεμβρίου 2017, 10:26
Χωρίς να είναι απαραίτητα κακό, το επεισόδιο δεν ήταν και τίποτα σπουδαίο: εύκολα και ξεκάθαρα αντιρατσιστικά μηνύματα που δε χρειάζονται ιδιαίτερη σκέψη και τα κλασικά προβλήματα της σειράς, αφενός με την ιατρική (το φάρμακο που διαθέτουν για την ασθένεια είναι η ΘΕΡΑΠΕΙΑ της, δεν έχει την παραμικρή σχέση με εμβόλιο και ΦΥΣΙΚΑ δεν έχει απολύτως κανένα νόημα να δοθεί προφυλακτικά, όπως το χορήγησε ο γιατρός στον Χίλο), αφετέρου με τα απότομα σκαμπανεβάσματα του σεναρίου: στη μία σκηνή όλοι κράζουν τον Χίλο, δύο σκηνές αργότερα όλοι τον πιστεύουν, χωρίς, φυσικά, να έχει συμβεί κάτι που να δικαιολογεί αυτή την αλλαγή στη στάση τους.

Λεπτομέρειες δε θυμάμαι, αλλά η Ντουάλλα τώρα είναι αξιωματικός, σωστά; Εντούτοις, είναι τόσες ώρες του θανατά στο ιατρείο των πολιτών και κανένας από τη διοίκηση δεν την έχει ψάξει. Μη μου πείτε, θα είχε το ρεπό της εκείνη τη μέρα...

Η κ. Κινγκ του τίτλου ήταν η κ. Μπούνταχας στο επεισόδιο "Deep Throat" (1Χ02) των X-Files.

Ο Αντάμα πρέπει να είναι ένας από τους χειρότερους στρατιωτικούς διοικητές ever: επιδεικνύει μια αξιοθαύμαστη ικανότητα να μην αντιλαμβάνεται το ποιόν των υφισταμένων του και πότε πρέπει να τους εμπιστευτεί (ή όχι). Το βλέπουμε συνέχεια με τη Στάρμπακ, τώρα το βλέπουμε και με τον Χίλο. Κι εδώ μλάμε για σοβαρότατες κατηγορίες, που ο Αντάμα τις πήρε τρομαχτικά αψήφιστα. Θα υπενθυμίσω, όμως, ότι έχουμε να κάνουμε με έναν άνθρωπο που λίγα επεισόδια πριν πήγε να βγει κι από πάνω, όταν η Σάιλον Σάρον και ο Χίλο τον κατηγόρησαν ότι τους είχε πει ψέματα για την τύχη της κόρης τους -- αντί να ζητήσει συγγνώμη, περίμενε να τον ευγνωμονούν, επειδή με τη Ρόσλιν κατάφεραν και "την κράτησαν ζωντανή". Από πού να το πιάσεις και πού να το αφήσεις, ο τύπος είναι ανεκδιήγητος. Τον εμπιστευόμαστε να μας πάει στη Γη, κατά τ' άλλα...