PDA

Δείτε τη Πλήρη Έκδοση : Το GTVS γίνεται 10 χρονών!

GTVS
1 Νοεμβρίου 2014, 21:00
Αυτές τις ημέρες έχουμε ένα περίεργο συναίσθημα, το οποίο δεν γνωρίζουμε αν το προκαλεί το γεγονός ότι το αγαπημένο μας GTVS τον μήνα αυτόν κλείνει 10 χρόνια συνεχομένης λειτουργίας, ή εάν επειδή όλοι μας μεγαλώσαμε μαζί του κατά μία δεκαετία.

Ίσως επειδή μας πιάνει και λίγη νοσταλγία αναπολώντας και τις ευχάριστες, αλλά και τις δυσάρεστες στιγμές της ιστορίας του GTVS. Περάσαμε πολλά σκαμπανεβάσματα, όμως εμείς συνεχίζουμε και ελπίζουμε ότι για ακόμα 10 χρόνια θα δίνουμε το παρόν στην καθημερινή σας ενημέρωση και επικοινωνία.

Η κοινότητα μεγάλωσε από την πρώτη φορά που εμφανίστηκε στο διαδίκτυο το πάλαι ποτέ GreekTVsubS. Άτομα ήρθαν, έφυγαν, επέστρεψαν, κάποιες φορές χαρήκαμε, άλλες στεναχωρηθήκαμε. Μην ξεχνάμε ότι όλα αυτά είναι τα συστατικά μίας μικρής κοινωνίας όμως.

Εάν λάβουμε υπόψιν όλα τα μέλη που πέρασαν από εδώ, ίσως θα μπορούσαμε να την συγκρίνουμε με μια μικρή πόλη. Μέλη που έχουν στηρίξει την κοινότητα, μέλη που κάποια περίοδο προσέφεραν στους άλλους την δουλειά τους, μέλη που καθημερινά την συντόνιζαν και την εξέλισσαν, αλλά και νέα μέλη που πήραν την σκυτάλη έχοντας τους «γέροντες» σαν συμβούλους, ακολουθώντας, άλλα και εξελίσσοντας τα βήματα τους.

Ο χαρακτήρας της κοινότητας έχει αλλάξει πολλές φορές μέσα σε αυτήν την δεκαετία. Εμείς οι ίδιοι έχουμε αλλάξει και έχουμε ωριμάσει μέσα από την καθημερινή επαφή και τις δυσκολίες που έχουμε αντιμετωπίσει. Όμως κατά κάποιο τρόπο έχουμε μείνει και αναλλοίωτοι. Τα ιδιά ανέμελα «παιδιά» που απλά θέλαμε να προσφέρουμε και να μοιραστούμε με τους άλλους, αυτό που και εμείς αγαπήσαμε, την ευχαρίστηση και την ψυχαγωγία που μας προσφέρουν οι αγαπημένες μας σειρές.

Ας προσπαθήσουμε όμως να σκιαγραφήσουμε την ιστορία του GTVS μέσα από κάποια ευχάριστα, αλλά και δυσάρεστα γεγονότα που σημάδεψαν την πορεία του.

Αναδρομή στο Παρελθόν

Νοέμβριος 2004: Για πρώτη φορά εμφανίζεται στο διαδίκτυο το GreekTVsubS κάτω από το domain greektvsubs.tk . To site αρχικά κατασκευάστηκε από τον ιδρυτή του, AgiOsAll, σε μια προσπάθεια να οργανώσει για πρώτη φορά στην Ελλάδα ομάδες για τον υποτιτλισμό των Αμερικάνικων κατά βάση σειρών. Αφορμή για την δημιουργία του, υπήρξε η επαφή του με τον Arian, σε μια αναζήτηση στον χώρο των υποτίτλων για την σειρά Lost.

Μάρτιος 2005: Έχοντας μια αρχική υποδομή, το site μεγαλώνει, με αργά αλλά σταθερά βήματα και αλλάζει το domain του σε www.greektvsubs.gr.

Αύγουστος 2005: Η αναζήτηση της καλύτερης φόρμουλας οργάνωσης και ατόμων συνεχίζεται, με τον civil78 να έρχεται σε επαφή με τον AgiOsAll. Η όρεξη, οι ιδέες και οι γνώσεις του στον προγραμματισμό, δένονται άμεσα με την εμπειρία του AgiOsAll και αποφασίζουν από κοινού να προσπαθήσουν να αλλάξουν το τοπίο στην οργάνωση των μεταφραστικών ομάδων και του υποτιτλισμού γενικότερα.

Δεκέμβριος 2005: Στις 13 Δεκέμβριου του 2005, τo GTVS ανοίγει νέο κεφάλαιο στην ιστορία του. Αλλάζει την πλατφόρμα του στο vBulletin και μαζί αλλάζει και την φιλοσοφία του. Για πρώτη φορά αρχίζει να δημιουργείται μια οργανωτική δομή, αλλά και ένα ολοκαίνουργο forum. Οι συντονιστές του forum πιάνουν δράση και σε συνδυασμό με τους συντονιστές των μεταφραστικών ομάδων, συνεχώς βοηθούν τα νέα άτομα τα οποία με ιδιαίτερη όρεξη θέλουν να προσφέρουν στην κοινότητα. Ταυτόχρονα, το σύστημα διαμοιρασμού του υλικού αλλάζει και οργανώνεται καλύτερα, με νέα εμφάνιση και πληροφορίες.

2006-2008 : Το GTVS συνεχίζει να εξελίσσεται, η κοινότητα μεγαλώνει και ξεπερνά τους 100.000 χρήστες προσεγγίζοντας τους 200.000. Χιλιάδες μέλη επισκέπτονται τον τόπο καθημερινά. Δημιουργούνται δεκάδες μεταφραστικές ομάδες και οι σειρές που καλύπτονται από το site ανέρχονται σε εκατοντάδες, με χιλιάδες συνολικά υπότιτλους. Καθημερινά στο forum δημιουργούνται εκατοντάδες νέα μηνύματα σχετικά με τις σειρές αλλά και γενικότερα για τον χώρο της ψυχαγωγίας. Το site εξελίσσεται συνεχώς και νέα χαρακτηριστικά δημιουργούνται για την καλύτερη εξυπηρέτηση της κοινότητας.

2007: Ένα από τα πράγματα για το οποίο είμαστε ιδιαίτερα περήφανοι, ήταν μια συγκεκριμένη ομάδα, η Hearing Impaired Team. Η ομάδα αυτή είχε αναλάβει τον υποτιτλισμό ελληνικών σειρών, αλλά με ελληνικούς υπότιτλους, για τα άτομα με προβλήματα ακοής. Δυστυχώς, η πορεία αυτής της ομάδας δεν διήρκεσε πολύ, λόγω της παύσης του διαμοιρασμού υπότιτλων το 2008.

2007: Το GreekTVSubS δημιουργεί τα 1α GTVSAwards. Μέσα από μια πλειάδα επιλογών, οι χρήστες μπορούσαν να ψηφίσουν τους καλύτερους της χρονιάς 2006-2007. Η συμμετοχή των χρηστών ήταν άκρως ενθαρρυντική, με περισσότερους από 2000 ψηφοφόρους. Η πορεία τους ανακόπηκε προσωρινά το 2009, όμως από το 2012 επανήλθαν, πλήρως ανανεωμένα μάλιστα.

Σεπτέμβριος 2008 : Το GTVS αποκτά τον δικό του ραδιοφωνικό σταθμό, το GTVSRadio. Από την πρώτη μέρα η πορεία του ήταν ανοδική, με μια ομάδα ραδιοφωνικών παραγωγών να καλύπτει, επί πολλές ώρες, το πρόγραμμα του με ζωντανές εκπομπές. Η πορεία του, όμως, ανακόπηκε άδοξα τον Δεκέμβριο του 2008, μετά από τις οικονομικές δυσκολίες που αντιμετωπίζαμε αλλά και από τα γεγονότα του Οκτωβρίου.

Οκτώβριος 2008: Ίσως η πιο μαύρη σελίδα στην ιστορία του site. Η πορεία του GreekTVsubS ανακόπτεται απότομα. Η ενημέρωση για την ύπαρξη νομικών θεμάτων μας αναγκάζει, αρχικά να παγώσουμε, και μετέπειτα να σταματήσουμε την προσφορά των υπότιτλων.

2009-2013: Το GreekTVSubs συνεχίζει να λειτουργεί, χωρίς όμως το τεράστιο υλικό του. Πλέον, ενημερωνόμαστε καθημερινά για όλα τα τελευταία νέα στον χώρο της τηλεόρασης και του κινηματογράφου μέσω του φόρουμ, ενώ υπάρχει ποικίλη αρθρογραφία παρουσιάσεις σειρών και ταινιών. Φυσικά, το forum αποτελεί και το σημείο συνάντησης των μελών μας, με ατελείωτες συζητήσεις για όλα τα θέματα!.

2012 – Σήμερα: Το 2012 (www.gtvsawards.gr/2012) ήρθε η πλήρης αναβίωση των GTVSAwards (www.gtvsawards.gr), με νέα στοιχεία, αλλά και ένα άκρως ενδιαφέρον βίντεο για την παρουσίαση τους, το οποίο μεταδόθηκε ζωντανά. 'Έκτοτε, ο θεσμός των GTVSAwards δίνει το παρόν του ανελλιπώς. Συνεχώς ανανεωμένος, υπόσχεται ότι θα σας κρατήσει συντροφιά για πολλά ακόμα χρόνια.

Αύγουστος 2013: Στις 3 Αυγούστου 2013 το GreekTVsubS άλλαξε ριζικά. Το όνομα του γίνεται GTVS, και διαφοροποιείται τελείως η δομή και οι λειτουργίες του. Το ριζικά αναδιοργανωμένο forum, η καλύτερη οργάνωση αρθρογραφίας, η αναδόμηση των forum των TVShows και των Reviews είναι μόνο λίγα από τα αλλαγμένα χαρακτηριστικά του GTVS. Ταυτόχρονα, γίνεται και ριζική εκκαθάριση παλιών δεδομένων και χρηστών, διαγράφοντας χιλιάδες μηνύματα και ανενεργούς χρήστες από την βάση δεδομένων μας. Φυσικά, σε όλα αυτά δεν λείπει και η εμφάνιση, η οποία γίνεται πιο σύγχρονη και καθαρή. Περισσότερα για αυτήν την αλλαγή μπορείτε να διαβάσετε από τα σχετικά άρθρα: GTVS The New Era (http://www.gtvs.gr/content/184-GTVS-The-New-Era), Δεύτερο πακέτο αναβάθμισης του GTVS (www.gtvs.gr/content/493-Δεύτερο-πακέτο-αναβάθμισης-του-GTVS)

Το Μέλλον του GTVS

Αν και φαινομενικά το νέο project του GTVS τον τελευταίο χρόνο δεν έχει εξελιχτεί ιδιαίτερα, μην ξεχνάμε ότι αυτό βασίζεται αποκλειστικά στον εθελοντικό χρόνο που διαθέτουν οι δημιουργοί του (δεν είμαστε και πολλοί).

Αυτός έχει περιοριστεί δραματικά λόγω υποχρεώσεων, όμως επιφυλασσόμαστε για μελλοντικές εξελίξεις όταν τα πράγματα πάνε καλυτέρα για εμάς. Τα σχέδια και οι ιδέες μας είναι αρκετές, όμως δεν υπάρχει δυστυχώς χρόνος για την υλοποίησή τους.

Κάτι πολύ ενδιαφέρον…

Έχοντας περάσει σχεδόν 10 χρόνια συνεργασίας (αν και τεχνικά μένουν περίπου 10 ακόμα μήνες), ήρθε η ώρα να σας ενημερώσουμε για κάτι που σε μερικούς θα φανεί λίγο περίεργο.

Η μόνη επαφή που είχαν αυτά τα 10 χρόνια οι ιδρυτές του GTVS (AgiOsAll, civil78) είναι από το τηλέφωνο, το skype και τα email. Αυτό σημαίνει ότι δεν συναντήθηκαν ποτέ από κοντά και, ότι, αν και έχουν καθημερινή επαφή, δεν γνωρίζει ο ένας την εμφάνιση του άλλου.

Ακούγεται λίγο περίεργο, όμως είναι πραγματικό, και για εμάς αυτή είναι η έννοια του διαδικτύου. Κοινές ιδέες και κοινή πορεία για κάτι που αγαπάμε να κάνουμε.

Με αφορμή τα παραπάνω, θα θέλαμε να προτείνουμε σε όλους να βρείτε άτομα που έχετε κοινές ιδέες, ή να δημιουργήστε και κάτι μονοί σας, με όσες δυνάμεις έχετε. Ακόμα και αν αυτό σας φανεί βουνό, απλά προσπαθήστε το. Αν δεν πετύχει, θα σας μείνει η εμπειρία για κάτι νέο, όμως αν πετύχει θα μπορέσετε να προσφέρετε σε όλους κάτι το οποίο εσείς αρχικά αγαπήσατε.

Τέλος, όσον αφορά τους διαχειριστές, ίσως τον Αύγουστο του 2015 να αποφασίσουν να βρεθούν, ίσως όμως αυτό να το αφήσουν και για την 20η επέτειο της συνεργασίας τους, ίσως όμως δεν βρεθούν και ποτέ. Δεν έχει και μεγάλη σημασία για εμάς, ποιος ξέρει άλλωστε τι επιφυλάσσει το μέλλον. Θα δείξει…

Δεχόμαστε Δώρα

Δραττόμαστε της ευκαιρίας, μιας και ο τίτλος της ενότητας αυτής δεν είναι τόσο χιουμοριστικός όσο φαίνεται καθώς η ανάγκη είναι σοβαρή.

Εδώ και 15 μήνες, από τον Αύγουστο του 2013, λάβαμε την απόφαση να μην ξαναβάλουμε διαφημίσεις για όσο καιρό αντέχουμε να καλύπτουμε το κόστος του server από δικούς μας πόρους.

Όμως, υπάρχει αντικειμενική δυσκολία των διαχειριστών να μαζέψουν το ποσό αυτό κάθε μήνα, που αν και δεν είναι τεράστιο αν το δει κάποιος μεμονωμένα, όμως το συνολικό ετήσιο κόστος είναι πολύ μεγάλο για να συνεχίσουμε να το καλύπτουμε μόνοι μας.

Ταυτόχρονα, μετά από 4 και πλέον χρόνια, ήρθε και η στιγμή να στήσουμε ένα καινούργιο server και να μεταφερθούμε σε αυτόν, για να μην αντιμετωπίσουμε προβλήματα στο άμεσο μέλλον. Με βάση τα τρέχοντα οικονομικά μας, κάτι τέτοιο είναι πρακτικά αδύνατο.

Έτσι, αν και από την πλευρά μας θα κάνουμε το παν να συνεχίσουμε να καλύπτουμε το κόστος αυτό, ερχόμαστε σε ένα δίλημμα.

Το πρώτο μέρος του είναι ότι ίσως αναγκαστούμε να ξαναβάλουμε διαφημίσεις. Όμως αυτές δεν έχουν μεγάλη απόδοση όσο δεν κάνουν κλικ οι χρήστες. Αν συνυπολογίσουμε και τα λογισμικά AD-Block, ελάχιστοι θα τις δουν (για να μην πούμε ότι ελάχιστοι κατάλαβαν ότι δεν έχουμε διαφημίσεις). Επίσης, ακόμα και αν μπουν, με βάση την εμπειρία μας, αυτές θα μπορούν να καλύψουν ένα πολύ μικρό μέρος του κόστους.

Το δεύτερο μέρος είναι, ότι αν και κάθε μικρή βοήθεια για εμάς είναι θετική, το συνολικό πρόβλημα θα παραμείνει το ίδιο, όση απόδοση και αν έχουν οι διαφημίσεις. Έτσι σκεπτόμαστε σοβαρά τις επόμενες ημέρες να κάνουμε μια ύστατη προσπάθεια για να τις αποφύγουμε, και θα χρειαστούμε την βοήθεια σας για αυτό.

Δεν έχουμε λάβει τις τελικές μας αποφάσεις ακόμα διότι γνωρίζουμε ότι πιθανόν και εσείς να μην είστε σε καλύτερη θέση. Όταν όμως τις λάβουμε, θα δημιουργήσουμε ένα PayPal Donation Button, που μέσα από αυτό, θα μπορείτε εθελοντικά να συνεισφέρετε ένα οποιοδήποτε ποσό. Ακόμα και το 1? θα είναι πολύτιμο για εμάς στην καθημερινή μας προσπάθεια μας να δίνουμε το παρόν και για τα επόμενα 10 χρόνια.

Επίλογος

Στην δεκάχρονη πορεία μας έχουν περάσει δεκάδες άτομα από διάφορα πόστα. Συντονιστές forum, αρθρογράφοι, ομαδάρχες και μεταφραστές, αλλά και άτομα που συμμετείχαν σε όλες τις δραστηριότητες του GTVS.

Αρχικά, σκεφτήκαμε να τους συγκεντρώσουμε να τους ευχαριστήσουμε έναν έναν. Όμως φοβηθήκαμε μήπως ξεχάσουμε κανέναν και αυτό δεν είναι σωστό. Προς το παρόν, θα αποφύγουμε κάτι τέτοιο. Όμως, υποσχόμαστε ότι κάποια στιγμή θα κάνουμε μια πλήρη καταγραφή, στο μετρό του δυνατού πάντα, έτσι ώστε να τους ευχαριστήσουμε όλους με ένα ξεχωριστό τρόπο.

Παρ' όλα αυτά, και για τους απλούς χρήστες αλλά και για αυτούς που συνείσφεραν και συνεχίζουν να συνεισφέρουν, το λιγότερο που μπορούμε να κάνουμε είναι να σας πούμε ένα πολύ μεγάλο ευχαριστώ, που δίνετε δυναμικά το παρόν σας και στηρίζετε την κοινότητα αυτή.

Η Δημιουργική Ομάδα του GTVS

drapetisgal7
1 Νοεμβρίου 2014, 22:43
Χρόνια πολλά στην αγαπημένη μας κοινότητα που μας κρατάει συντροφιά όλο αυτό τον καιρό.

great
1 Νοεμβρίου 2014, 22:46
Σας αγαπώ όλους.

Μπορεί πλέον να μην είμαι τόσο ενεργό μέλος λόγο έλλειψης χρόνου αλλα δεν περνάει μέρα που να μην μπαίνω στο σάιτ μόνο και μόνο γιατί πιστεύω οτι εχει να δώσει πολλά ακόμα.

Ευχομαι να υπάρχει και για τα επόμενα δέκα χρόνια.

iTapatalk

Above
1 Νοεμβρίου 2014, 22:50
Γράφτηκα τον Απρίλιο του 2008...από τύχη νομίζω...Το όνομα μου το πήρα από μια πολύ καλή φίλη απο την Αμερική που μου λεγε, ότι ειμαι... Αbove things...Κράτησα το Above...που μου άρεσε και μου αρέσει τρελά ακόμα και τώρα...

Πρώτο avatar (που με κόπο βέβαια έβαλα) ήταν του Jason...απο τo Παρασκευή και 13ης! Το σημερινό μου, που το εχω για πάνω από 4 χρονια απείραχτο...το βρήκα κάπου...με αντιπροσώπευε απόλυτα...και το έβαλα!
Στα τέλη σχεδον του 2008, (τέτοια εποχή πριν 6 χρονια) έκανα τα πρώτα μου post. Δειλά δειλά και αναγνωριστικά...Δεν είχα ιδέα από τέτοιου είδους sites και κοινότητες...Καμία σχέση απολύτως! Τον Ιανουάριο του 2009 έκανα το πρωτο του αφιέρωμα.Για τα oscar βέβαια.(Με βοήθησαν πολλοι άνθρωποι από το site, για να είναι σωστό και όμορφο τεχνικά και χάρις σε αυτούς εξελίχθηκα)

6 χρονια και, μετά, εχω δημιουργήσει τεράστιες αγάπες και μίση και εχω παραδώσει δεκάδες reviews, αφιερωματα, posts κα. Το σημαντικότερο όμως...είναι εχω μάθει δεκάδες πράγματα...πολλά περισσότερο από όσα εχω παραδώσει...Από την κοινότητα του site... Για αυτό και νοιώθω κερδισμένος...και...τυχερός που βρίσκομαι εδώ!

Χρονια πολλά λοιπόν, σε όλους μας...χρονια πολλά στο site...και ένα μεγάλο ευχαριστώ σε όσους πέρασαν και σε όσους εινια εδώ μαζί μας στο site... Θα συνεχίσω να βρίσκομαι εδώ....είτε με πολλούς είτε με λιγότερους...γιατί απλά... μου αρέσει και αγαπώ αυτό που κάνω εδώ! :rotfl::D

Και στα επόμενα 10 χρονια λοιπόν... και ίσως κάπου συναντηθούμε...;)

darko_wicked
1 Νοεμβρίου 2014, 23:09
Να τα χιλιάσετε, ή μάλλον καλύτερα, όλοι μαζί να τα χιλιάσουμε. Αυτό το Lost ήταν κοινή constant για πολλούς απο εμάς!

smallville
2 Νοεμβρίου 2014, 00:49
Και στα 100 και ακόμα παραπέρα!!!
Πολλές μεγάλες στιγμές όλα αυτά τα έτη που είμαι μέλος εδώ, και ελπίζω σε ακόμα περισσότερες.

kKKK
2 Νοεμβρίου 2014, 03:27
Χρόνια Πολλά παιδιά. Χαίρομαι την όρεξη σας και το κουράγιο σας. Απο τη μιά δεν το πιστεύω ότι πέρασαν τόσα χρόνια και απο την άλλη το gtvs έχει μπεί τόσο στην καθημερινότητά μου που νιώθω ότι υπήρχε απο πάντα (αν και λόγω υποχρεώσεων της καθημερινότητας δεν είμαι τόσο ενεργός όσο παλιά).

Σαφώς θέλω να ευχαριστήσω όλες τις ομάδες που στήριξαν όλα αυτά τα χρόνια το σαιτ (mods, smods, adms, αρθρογράφοι) αλλά πάνω απ'όλα, θα ήθελα να ευχαριστήσω όσους παρέμειναν στο σάιτ μετά τους υπότιτλους. Το να ανταλλάσσεις ιδέες, απόψεις, το να συμφωνείς και να διαφωνείς, είναι πολύ πιο σημαντικό από το εφήμερο βόλεμα.

Ελπίζω να υπάρχουμε ως κοινότητα και μετά απο 10 χρόνια. Και ελπίζω κάποια στιγμή να έχουμε ξανά και κάποιο νέο meeting.

blackys88b
2 Νοεμβρίου 2014, 03:32
χρονια πολλα και απο μενα...αυτο το site μου προσφερε πολλα...και με εκανε να μαθω για το κινηματογραφο και την τηλεοραση οσα δεν θα μαθαινα σε 100 χρονια χωρις την παρουσια του...πλεον και εγω εχω χρονια στο σαιτ...και ελπιζω για οσο μπορω και εχω χρονο να παραμενω ενεργος...και με το καλο να βλεπουμε και αλλους..!!

GeorgeCR7
2 Νοεμβρίου 2014, 05:45
Χρόνια πολλά GTVS!!!!!! :party::party::party:

Να τα εκατοστήσετε και να κρατήσετε πάντα για πάντα την σελίδα ως έχει!!!Με τις σειρές και τις αξιολογήσεις κάθε εβδομάδα και όλα αυτά τα ωραία που έχετε εδώ στο φόρουμ!!!Να'στε καλά έχετε κάνει υπέροχη δουλειά όλα αυτά τα χρόνια που είμαι εδώ(περίπου 2...είμαι νέος ακόμη!) σας ευχαριστώ πάρα πολύ συνεχίστε έτσι!!! :):)

civil78
2 Νοεμβρίου 2014, 12:04
Να τα χιλιάσετε, ή μάλλον καλύτερα, όλοι μαζί να τα χιλιάσουμε.

Αν ειμαι ακόμα εδώ μετα απο 990 χρόνια, δεν ξέρω αν δεν θα πάει κάτι καλά με το ότι έζησα τόσο ή το ότι θα ασχολούμαι ακόμα.:rotfl:

Πέρα από όλα, σας ευχαριστούμε για την στήριξη σας όλα αυτά τα χρόνια.

tasoskratos
2 Νοεμβρίου 2014, 13:42
Αφορμή για την δημιουργία του, υπήρξε η επαφή του με τον Arian, σε μια αναζήτηση στον χώρο των υποτίτλων για την σειρά Lost.

Για όλα αυτά λοιπόν ΄΄φταίει΄΄ το LOST.:)
Αυτό το ΄΄καταραμένο΄΄ Lost που στάθηκε η αφορμή για να γνωρίσω την πιο ενδιαφέρουσα, την πιο δημιουργική, την πιο πλήρως ενημερωμένη, την παρέα με εξαιρετικούς φίλους...θα μπορούσα να γράψω σεντόνια για το gtvs!
Τα συγχαρητήρια που μπορώ να δώσω είναι ελάχιστα σε όλα αυτά που μας έχετε προσφέρει.
ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ!

GEORGE77
2 Νοεμβρίου 2014, 13:51
ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ :D
Εγώ όπως έχω ξαναπεί σας εντόπισα σε εφημερίδα λόγω των υποτίτλων που προσφέρατε και επειδή τότε ήμουν κολλημένος με Smallville έκαναν εγγραφή.Οπότε έπεσα και πάνω στο "κλείσιμο" λίγους μήνες μετά.Παρ'όλα αυτά δεν στάθηκε ικανό να σταματήσω να μπαίνω.Πλέον το σαιτ είναι στους σελιδοδείκτες και ενημερώνομαι καθημερινά γύρω από το κινηματογράφο και τις σειρές και ελπίζω να γίνεται αυτό για πολλά χρόνια ακόμα.

kimo
2 Νοεμβρίου 2014, 14:41
Χρόνια πολλά αγαπημένο GTVS!

mimika
2 Νοεμβρίου 2014, 15:29
Χρόνια πολλά GTVS!:clap:
Συγχαρητήρια για την δουλειά που κάνετε και για την ποιότητα που προσφέρετε.

t0ny3
2 Νοεμβρίου 2014, 16:33
Χρονια πολλα στο αγαπημενο μου site/forum. Νιωθω το GTVS ενα δευτερο σπιτι μου, ειναι μερος την καθημερινοτητας μου και μου αλλαξε τη ζωη, οσο υπερβολικο κι αν ακουγεται.

Ειμαι ενας απο τους πολλους που τους συνδεει το Lost με τη γνωριμια του GTVS.

Ραντεβου σε 10 χρονια, αρκει να υπαρχει ορεξη, διαθεση, χρονος και αγαπη!

johny f
2 Νοεμβρίου 2014, 17:20
Χρονια πολλα κι απο μενα και συγχαρητηρια για τη καταπληκτικη δουλεια που κανετε τοσα χρονια.Θεωρω οτι το GTVS ειναι υποδειγματικο σαιτ για το ελληνικο ιντερνετ και για το τροπο που μπορει να δημιουργειται με ομαδικη δουλεια κατι τοσο σφαιρικο στο τομεα της τηλεοπτικης και κινηματογραφικης ενημερωσης και ανταλλαγης αποψεων.Εγω ηρθα λογω Battlestar Gallactica και Fringe και εμεινα.:worthy::respect::yahoo:

NikBG
2 Νοεμβρίου 2014, 18:14
Χρόνια πολλά, keep going! Κάνετε εξαιρετική δουλειά παιδιά. Μακάρι να ήμουν στο φόρουμ επί εποχές Lost.

solonlakis
2 Νοεμβρίου 2014, 18:53
Χρόνια πολλά στο GTVS και σε όλα τα παιδιά που δουλεύουν κάθε μέρα για να κρατούν το site ζωντανό. Γράφτηκα στο site τον Οκτώβριο του 2007 καθώς έψαχνα για ελληνικούς υπότιτλους του BSG που εκείνη την εποχή κατέβαζα με άθλιες ταχύτητες από το emule! Από τότε επισκέπτομαι το site σχεδόν καθημερινά. Είναι αναπόσπαστο κομμάτι της διαδικτυακής μου ζωής! Πολύ θα ήθελα να αρθρογραφήσω αλλά οι πολλές ανειλημμένες υποχρεώσεις μου δεν με άφησαν έως τώρα. Αν αργότερα βρω χρόνο θα κάνω κάποια reviews παλαιών θρυλικών σειρών.
Καλή δύναμη σε όλους τους συντελεστές.

Υ.Γ. Μην το σκέφτεστε παιδιά, βάλτε paypal donation. Οι εποχές είναι δύσκολες και πρέπει όλοι να βοηθήσουμε με ότι μπορούμε για να παραμένει το site ανοιχτό. Προσωπικά πιστεύω ότι το GTVS είναι ιστορικό κομμάτι του ελληνικού διαδικτύου. Πόσα ελληνικά sites ξεπέρασαν τους 100.000 χρήστες;

dukewalker
2 Νοεμβρίου 2014, 23:57
Χρόνια Πολλά και καλά! Όαση ο χώρος αυτός για τα ελληνικά δεδομένα.

Από έναν νέο χρήστη.

baspav
3 Νοεμβρίου 2014, 00:32
Χρόνια Πολλά GTVS!!!

Πότε πέρασαν 10 χρόνια?!? :respect: :dance:

Βέβαια εγγραφή έκανα το 2006, για τι άλλο; Υπότιτλους!
Αν και ενεργό μέλος το τελευταίο διάστημα ομολογώ ότι γίνεται εξαιρετική δουλειά από όλους τους συντελεστές (Admins, Αρθρογράφους, Moderator, Υπεύθυνους forums). Ειδικά στο θέμα της ενημέρωσης είμαι super καλυμμένος!! Εξαιρετική ποιότητα!

Προσωπικά αν μπει Paypal donation θα συνεισφέρω γιατί είναι μια ζωντανή κοινότητα η οποία προσφέρει. Και πρέπει και εμείς οι ίδιοι οι χρήστες να την κρατήσουμε ζωντανή.

Να τα εκατοστήσεις λοιπόν GTVS και γιατί όχι, να τα χιλιάσεις!!!

υγ: σε άλλα forums (άλλων θεμάτων) κάνουν συγκεντρώσεις των μελών τους 1-2 φορές το χρόνο. Θα μπορούσε να κάνει και το GTVS;

freedoom
3 Νοεμβρίου 2014, 01:00
Τις θερμότερές μου ευχές, για ένα site που το αγάπησα όσο κανένα άλλο! Ντάξει, αγάπησα πολύ και έναν tracker, αλλά εδώ μιλάμε για forum!:)

Θυμάμαι έντονα κάθε βήμα της αναδρομής στο παρελθόν, από το 2007 και μετά που γράφτηκα. Μου λείπουν παλιά μέλη, που έχω καιρό να δω να γράφουν ανάμεσά μας κι εύχομαι να είναι καλά όπου και ό,τι κι αν κάνουν.

Μπράβο σε όλους, όσους αφιερώνουν κομμάτι της ενέργειάς τους στη λειτουργία αυτού του χώρου. Μπράβο και στους επαγγελματίες της 7ης τέχνης, που γράφουν ανάμεσά μας και ανεβάζουν την ποιότητα του site!

Μη διστάσετε να ανοίξετε τις δωρεές. Προσωπικά το θεωρώ, πιο σεβαστή πηγή εσόδων από τις διαφημίσεις, τις οποίες τουλάχιστον εγώ δεν βλέπω λόγω adblock.

Να 'στε καλά, να έχετε δύναμη και μεράκι να συνεχίσετε! Το greektvsubs (γιατί για μένα, έτσι θα λέγεται πάντα) είναι για πάντα στην καρδιά μας!

christin10
3 Νοεμβρίου 2014, 14:00
ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ & ΚΑΛΑ.
Σας αξίζουν χίλια ευχαριστώ και μπράβο για την υπέροχη δουλειά που κάνετε όλα αυτά τα χρόνια. Συναγωνίζεστε άνετα με τα αντίστοιχα site του εξωτερικού.Εχω γίνει μέλος τα δυο τελευταία χρόνια με αφορμή την αγάπη μου για τις ξένες σειρές.
Απο εσάς έχω μάθει τόσες όμορφες σειρές που δεν ήξερα καν ότι υπήρχαν. Να είσαστε πάντα καλά.

Craft
3 Νοεμβρίου 2014, 17:46
Χρόνια πολλά και ότι στόχους βάζετε να τους καταφέρετε.

jonid1523
3 Νοεμβρίου 2014, 22:52
Χρόνια πολλά αγαπητό GTVS!Πάντα με ενδιαφέροντα θέματα και νέα. :clap::clap::clap:

smile88
3 Νοεμβρίου 2014, 23:05
Αχ μωρε, συγκινηθηκα! Και με κανετε να νιωθω μεγαλη! :p
Τα λογια ειναι λιγα γι' αυτο το σαιτ, μακαρι να υπαρξει για πολλα πολλα χρονια ακομα! :)

Maxus
5 Νοεμβρίου 2014, 13:28
Χρονια πολλα και απο εμενα! Ελπιζω να ειμαστε μαζι για πολλα χρονια ακομα!

lerris
7 Νοεμβρίου 2014, 23:39
Χρόνια Πολλά, παιδιά!!! Στηρίζουμε αυτή την κοινότητα χρόνια τώρα, και αν και πολλές φορές προσωπικά δεν ποστάρω για μεγάλα χρονικά διαστήματα, είμαι πάντα εδώ, διαβάζω, παρακολουθώ, στηρίζω!!
Με το καλό να τα χιλιάσουμε!! :D

dimitrisx88
8 Νοεμβρίου 2014, 21:18
Χρόνια πολλά!!!
Συγκλονιστικό το άρθρο, με συγκινήσατε όλοι σας με τα ποστ σας!! Μου ξυπνήσατε παλιές αναμνήσεις επί φοιτητικής ζωής που ήταν η συντροφιά μου εν μέρη αυτό το site!!
Γράφτηκα για πρώτη φορά τον Μάϊο του 2007 και από τότε η κοινότητα έχει αλλάξει εικόνα προς το καλύτερο εννοείται. Χαίρομαι που "μεγάλωσα" μαζί με αυτή την κοινότητα, γνώρισα κάποια μέλη και από κοντά και χάρηκα που είχα αυτή την ευκαιρία, απ την άλλη υπάρχουν και μέλη που έχουμε ηλεκτρονική επαφή και χαίρομαι για αυτό!!

Μπορεί να μην είμαι ενεργό μέλος το τελευταίο χρόνο και να μην ποστάρω αλλά σας παρακολουθώ και ενημερώνομαι για τις πολυαγαπημένες μας σειρές.
Ευχαριστούμε τα παιδιά για όλη αυτην την μεγάλη προσπάθεια που κάνουν για να ενημερωνόμαστε εμείς τα απλά μέλη. Είστε όλοι σας ΤΕΡΑΣΤΙΟΙ!!!

10 χρόνια ε?!?! Απίστευτο!! :shock: (είχα μια συζήτηση πριν λίγες μέρες με τον αδερφό μου για την ιστορική αναδρομή του του site μας και λέγαμε ότι πρέπει να πλησιάζει ο καιρός που κλίνει μια 10ετία λειτουργίας αυτής της μαγικής κοινότητας. Και τελικά από οτι είδα απ την ημερομηνία που έγινε αυτή η συζήτηση την επόμενη ανέβηκε και το άρθρο αυτό!!) Τρελή σύμπτωση!!

ΕΙΣ ΑΝΩΤΕΡΑ!! Μπράβο σε παλιά και νέα μέλη για όλα αυτά που μας προσφέρατε και μας προσφέρετε όλα αυτά τα χρόνια!! :respect: :clapping:

zymaroulis1980
10 Νοεμβρίου 2014, 00:26
Χρόνια σας πολλά και οχι μόνο να τα εκατοστήσετε αλλα να τα χιλιάσετε. Έγινα απο την πρώτη στιγμή μέλος και παρά το γεγονός οτι δεν εχω κάνει πολλά post δεν υπάρχει περίπτωση να δω σειρά πριν διαβάσω τα reviews εδω μέσα για να σχηματίσω γνώμη. Η δουλειά σας είναι οδηγός για όλους εμας που αγαπάμε τις σειρές. Χαίρομαι που είμαι μέλος αυτης της φανταστικής κοινότητας. Και φυσικά πιστεύω οτι η ανταπόκριση που θα έχετε απο όλους εμας στην προσπάθεια σας να διαιτηρήσετε το site στα στανταρ που βρίσκεται και να το πάτε και ακόμα πιο ψηλα θα είναι εφάμιλλη της αναγνώρισης που αξίζει στη τρομερή δουλειά σας.

HristinaB
18 Νοεμβρίου 2014, 00:25
Εγώ είμαι νεούδι δύο χρονών και ανακάλυψα το φόρουμ τυχαία, ακολουθώντας τα ποστ ενός εξίσου πωρωμένου Phile. Όταν συνειδητοποίησα ότι είχα βρει Έλληνες φαν της Σειράς (ένα από χρόνια καυτό, βρεγμένο όνειρο) ήξερα ότι είχα έρθει για να μείνω.

Στην αρχή, θυμάμαι ξεκάθαρα να λιώνω μαζί με τον prod21 για τα X-Files, να διαβάζω τα σεντόνια του Reben και να "τσακώνομαι" με τον Δρ. Iceman για το House M.D. Τώρα, έχοντας δει πολλές σειρές χάρη στη δική σας παραίνεση και πληροφόρηση, είμαι εδώ καθημερινά (εντάξει, στις διακοπές μου... κάνω διακοπές), γράφω κι εγώ σεντόνια, ο Δρ. μου έκανε την τιμή να αναλάβω την ανταπόκριση του κόκκινου χαλιού στις απονομές βραβείων και, φυσικά, συνεχίζω να λιώνω μαζί με τον prod21 για τα X-Files...

Ευχαριστίες και συγχαρητήρια σε όσους εργάστηκαν και εργάζονται για τη διατήρηση του φόρουμ και την ενημέρωσή μας. Χρόνια πολλά gtvs, να είστε όλοι καλά! Kαι να βλέπετε X-Files.

υγ: σε άλλα forums κάνουν συγκεντρώσεις των μελών τους 1-2 φορές το χρόνο. Θα μπορούσε να κάνει και το GTVS;

Μόνο μην αρχίσεις να πλέκεις το εγκώμιο του WW, bas...

baspav
19 Νοεμβρίου 2014, 09:22
Μόνο μην αρχίσεις να πλέκεις το εγκώμιο του WW, bas...

Δεν θα χρειαστεί. Έχω t-shirt με το "I am the danger!"

Hrisa76
22 Νοεμβρίου 2014, 19:26
Xρόνια μας πολλά!!! Σας ευχαριστούμε πολύ για την παρέα αλλά και την ενημέρωση.

sweetcharlote
10 Μαρτίου 2015, 21:26
Χρόνια πολλά και απο μένα.:clap: Πάντα μπαίνω στο site αν και δεν γράφω τόσο συχνά και περνάω πολύ όμορφα!:D Να τα χιλιάσουμε!

Hrisa76
13 Μαρτίου 2015, 19:27
Θέλω να πω κάτι γιατι το αντίστοιχο thread δεν έχει σχόλια. Παρόλο που ζούμε πολύ δύσκολες στιγμές, θεωρώ ότι αξίζει να δώσουμε ένα ελάχιστο ποσό για την αλλαγή του σέρβερ και να κρατήσουμε ζωντανή την κοινότητα αυτή.
Προσωπικά, παρόλο που δεν έχω προσωπική επαφή με τα μέλη (δλδ δεν έχουμε γίνει φίλοι, να βγαίνουμε έξω κτλ), έχω αγαπήσει αυτό τον χώρο και οι συζητήσεις μας μου έχουν κρατήσει συντροφιά σε καλές και άσχημες στιγμές. Και ευχαριστώ πολύ γι αυτό.

civil78
13 Μαρτίου 2015, 22:12
Hrisa, ευχαριστούμε για τα καλά σου λογία. Σίγουρα αυτήν την στιγμή κάθε βοήθεια δεκτή, όμως ο καθένας βοηθάει με τον τρόπο του. Εμείς απλά συνεχίζουμε να προσπαθούμε για το καλύτερο.

Η οικονομική βοήθεια για τον σκοπό αυτόν είναι σημαντική, αλλά όπως λέει και η διαφήμιση η εκτίμηση που δείχνεις και δείχνετε όλοι μαζί όλα αυτά τα χρονιά στο GTVS είναι ανεκτίμητη.

Keep Posting ;)

Χμ, δεν θα ξαναπάω σινεμά, τελικά να σε κλείνουν σε ένα σκοτεινό χώρο χωρίς να μπορείς να αλλάξεις κανάλι δεν μπορείς να αποφύγεις τις διαφημίσεις, 2 αναφορές σε ένα post, χεχε.

Hrisa76
14 Μαρτίου 2015, 22:51
Ξεκολλήσαμε από το 65%.
Ελπίζω να βοηθήσουν ακόμα λίγα άτομα και να φτάσουμε στον στόχο.

GEORGE77
30 Ιουνίου 2016, 04:40
Μιας και το θυμήθηκα.Ας το βάλω για τους νέους.
Θέλει λίγη προσπάθεια στο διάβασμα αλλά δεν έχω καλύτερη εικόνα.Την είχα βρει παλιότερα εδώ νομίζω αλλά δν ξέρω αν υπάρχει ακόμα.

17969

tonypapadovic
30 Ιουνίου 2016, 07:38
Έχω σίγουρα το απόκομμα κάπου :)

GEORGE77
30 Ιουνίου 2016, 15:34
Θυμήθηκα και το παιχνίδι με το yeti που το βάραγες με ένα ρόπαλo και πήγαινε στο διάολο .
:lol: :lol: :lol:
Μεγαλεία αν και το γ@μαγαν μερικοί με τα fake ρεκορ.