PDA

Δείτε τη Πλήρη Έκδοση : The Walking Dead 5x10 - Them

GTVSBot
16 Φεβρουαρίου 2015, 02:00
Σειρά : The Walking Dead
Σαιζόν : 5
Επεισόδιο : 10
Τίτλος : Them

Κανάλι : AMC
Πρώτη Προβολή : 15/02/2015

Περίληψη :

Το οδοιπορικό συνεχίζεται όπως και το πένθος για τις απώλειες.

blackys88b
16 Φεβρουαρίου 2015, 18:09
ενα επεισοδιο ηρεμο κατα ο μεγαλυτερο μερος του επεισοδιου αφου μονο ο τυφωνας και η φαση στο δρομο μας εφεραν λιγο δραση...αλλα και παλι πολυ καλο...μου αρεσε η αναφορα στον ορο Walking Dead...λιγο πιο κατω απο το προηγουμενο...αλλα και παλι γεματο..!! λογικα στο επομενο θα εχει πανικο.! αλλα i reserve the right to be wrong..:)

gigi
16 Φεβρουαρίου 2015, 20:06
Βαριεστημάρα, αλλά το καλό του το έκανε, τον πηλρα τον μεσημεριανό υπνάκο.
Μόνο ο ¶αρον άξιζε από το επεισόδιο, 42 λεπτά από τη ζωή μας χαμένα που δεν θα τα ξαναβρούμε ποτέ μας..

GeorgeCR7
16 Φεβρουαρίου 2015, 20:43
Καλό επεισόδιο!!!:):)

Αν μπορούσε να χαρακτηριστεί αυτό το επεισόδιο με μια φράση θα ήταν "Τα πολλά λόγια είναι φτώχεια"!!!Γενικότερα το επεισόδιο είχε κάποιες βαρετές στιγμές αλλά και συνάμα κάποιες στιγμές με δράση!Είδαμε και βροχή στην σειρά μετά απο πολύ καιρό(νομίζω απο την 1η σεζόν!)...καιρός ήταν να βρέξει και λιγάκι να φύγει λίγη βρώμα απο πάνω τους!Γενικά οι χαρακτήρες έδειχναν πολύ κουρασμένοι...και πως να μην είναι με τόσα πάνδυνα που έχουν περάσει μέχρι τώρα!Σε λιγάκι έτσι όπως πηγαίνουν δεν θα τους ξεχωρίζουμε απο τα ζόμπια! :p:p:p
Το επεισόδιο στο μεγαλύτερο μέρος του ήταν αφιερώμενο στην ψυχική κατάσταση της Μάγκι και του Ντάριλ μετά τον θάνατο της Μπεθ και πως το βιώνει ο καθένας τους ξεχωριστά!Τελευταία σκηνή μας άφησε σε αρκετή αγωνία ποιός είναι αυτός ο καινούργιος,τι καλά νέα φέρνει και απο και ως που ξέρει τον Ρικ;;;

Εν αναμονή λοιπόν μέχρι την επόμενη Κυριακή για να απαντηθούν(μάλλον??) τα παραπάνω ερωτήματα!!! :):)

hakinen
16 Φεβρουαρίου 2015, 21:02
Το ... Μετέωρο βήμα του πελαργού. Μονο που ο πελαργός ψόφησε απο βαθειά γεράματα...

ΥΓ. Μου αρεσει που κάποιοι γκρινιάζαν για κάποιους άλλους, που περπατούσαν άσκοπα σε κάποια (αλλα) λιβάδεια.:giggle::D

darko_wicked
16 Φεβρουαρίου 2015, 22:23
το επεισόδιο το θεωρώ καλό γι' αυτό που ήθελε να δείξει, την απόγνωση και την απελπισία στα μάτια όλων. Απο εκεί και πέρα πάμε παρακάτω σε νέες πολιτείες

ELIASM4
16 Φεβρουαρίου 2015, 22:32
Αρκετά καλό επεισόδιο, επικεντρομένο πάνω στα συναισθήματα της Μάγκι, Ντάριλ και λίγο στην Σάσα. Είχε λίγο δράση, αλλά το (κουλό)καλό το άφησαν για το τέλος

baspav
16 Φεβρουαρίου 2015, 23:48
Καλό ήταν το επεισόδιο έστω και αν ήταν πιο αργό και από την καθυστέρηση.
Έπρεπε να δούμε τη Maggie να θρηνεί αλλά όχι τη μαυρούλα να κάνει λαλακίες.
Δύο συνεχόμενα επεισόδια βαριά δεν λέει ρε παλικάρια.
Τουλάχιστον θα μας αποζημιώσει το επόμενο που λογικά θα έχει και δράση.

fakoykas
17 Φεβρουαρίου 2015, 02:38
Καλό επεισόδιο.. μας έβαλαν 2 εισαγωγικά μετά το mid-season που με ξενέρωσε λίγο, περίμενα ένα εισαγωγικό και μετά να μας έδειχναν τίποτα πιο ενδιαφέρον. Ο τυπάς στο τέλος πολύ περίεργη φάση.. τους ακολουθούσε;; έτσι ξέρει το όνομα του αρχηγού; επίσης αυτός άφησε τα νερά; Πολλά ερωτήματα, λογικά δε θα είναι μόνος του, μου φάνηκε σε άριστη κατάσταση και για να έχει τόσο νερό κάτι σημαίνει. Επίσης τι θέλει τους δικούς μας; Δεν έχουν σχεδόν τίποτα.

Ωραία η αναφορά του Ρικ στο Walking Dead, κατά τα άλλα πολύ αργή εξέλιξη που σε κουράζει λίγο.. πιστεύω θα μπορούσαν στο προηγούμενο επεισόδιο να μας είχαν δείξει το μισό του καινούριο ώστε να υπάρξει λίγη παραπάνω δράση.

Η σκηνή με τα δέντρα δεν ήταν πολύ καλή όλα τα δέντρα γύρω τους είχαν πέσει και σε τέτοια δυνατή καταιγίδα δεν έπεσε τίποτα πάνω τους και ο στάβλος ασυντήρητος τόσα χρόνια ούτε καν κούνησε :D

tasoskratos
17 Φεβρουαρίου 2015, 10:29
Το ... Μετέωρο βήμα του πελαργού. Μονο που ο πελαργός ψόφησε απο βαθειά γεράματα...

:clap:

Πω πω πω, πως μεγάλωσε ο Ααρον!
Η μαυρούλα πάει να το φάει το κεφάλι της. Αυτές τις ηλιθιότητες δεν μπορώ. Να'χαμε να λέγαμε. βρε άλλο τρόπο κυρά μου εκτονωθείς! Αλήθεια, αυτοί sex δεν κάνουν? Έμειναν που έμειναν λίγοι...οκ, μια ιδέα έριξα. Τελείως ανθρώπινη.

Πλησιάζουν (καλά άλλα 90 χιλιόμετρα έχουν) στην Ουάσιγκτον και ήρθε ο ΄΄ατσαλάκωτος΄΄ να τους προϋπαντήσει.
Αντε πάλι, νομίζω θα έχουμε μία από τα ίδια. Οι ΄΄κακοί΄΄ που δεν θέλουν άλλους στην παρέα κλπ κλπ.

patrickdrd
17 Φεβρουαρίου 2015, 11:31
Αλήθεια, αυτοί sex δεν κάνουν?

κι εγω το σκεφτηκα αυτο οταν το βλεπα, αλλα εχει δειξει μερικες σκηνες, θυμησου π.χ. μια σκηνη που τους επαιρνε ματι ο "επιστημονας"

baspav
17 Φεβρουαρίου 2015, 11:45
Αλήθεια, αυτοί sex δεν κάνουν? Έμειναν που έμειναν λίγοι...οκ, μια ιδέα έριξα. Τελείως ανθρώπινη.
Που να κάνουν sex ρε κολλήτε; Η μία έχασε την αδελφή της και θρηνεί, ο κορεάτης έμεινε με το απαυτό στο χέρι, η άλλη η μαυρούλα τον αδελφό της (αλλά ποιος θα την κοιτάξει αυτή; Δεν είναι και Lorel που είναι στα γούστα σου), ο τοξότης, παρότι του την πέφτει η Πρωτοψάλτη, θρηνεί και αυτή την Μπεθ. Ίσως ο Ρικ με την άλλη τη λατίνα θα μπορούσε αλλά έχει και 2 παιδιά να μεγαλώσει :cool:
Να μην αναφέρω ότι έχουν έλλειψη τροφής και νερού οπότε θα πρέπει να αναπληρώσουν θερμίδες.

Εγώ απορώ, αυτός ο Eugene γιατί συνεχίζει και παίζει; Δε χαλάμε το budget του για κάτι άλλο πιο ενδιαφέρον;

tasoskratos
17 Φεβρουαρίου 2015, 11:57
Ίσως ο Ρικ με την άλλη τη λατίνα θα μπορούσε αλλά έχει και 2 παιδιά να μεγαλώσει

Τον Ρικ τον έχω να κάνει κονέ με τη Μισόν! Ταιριάζουν...
Πένθος ε? Δεκτό, αλλά το είπα γενικά, όχι μετά τους θανάτους. πρέπει να μπει και κάποιο νέο στοιχείο στην ιστορία διότι αυτό το <<πάμε, κάποιος πεθαίνει, συνεχίζουμε, πέφτουμε πάνω σε κακούς και ξανά μία από τα ίδια...>>.
Νομίζω ότι η σειρά χρειάζεται μία ένεση ενδιαφέροντος. Εάν αυτή θα είναι ερωτικού περιεχομένου ή κάτι άλλο δεν ξέρω.

baspav
17 Φεβρουαρίου 2015, 12:10
Τον Ρικ τον έχω να κάνει κονέ με τη Μισόν! Ταιριάζουν...
Πένθος ε? Δεκτό, αλλά το είπα γενικά, όχι μετά τους θανάτους. πρέπει να μπει και κάποιο νέο στοιχείο στην ιστορία διότι αυτό το <<πάμε, κάποιος πεθαίνει, συνεχίζουμε, πέφτουμε πάνω σε κακούς και ξανά μία από τα ίδια...>>.
Νομίζω ότι η σειρά χρειάζεται μία ένεση ενδιαφέροντος. Εάν αυτή θα είναι ερωτικού περιεχομένου ή κάτι άλλο δεν ξέρω.

Αυτοί οι 2 δεν τα είχαν τσουγκρίσει την επί κυβερνήτη εποχή;
Μια ένεση ενδιαφέροντος ναι, έστω και love story φτάνει να μην γίνει βαμπίρια ντάϊαρις.

princeG
17 Φεβρουαρίου 2015, 15:59
Το απόλυτο filler επεισόδιο, πιο αργό και από το τραμ. Το προηγούμενο, αν και εκείνο είχε αργούς ρυθμούς, είχε να δείξει και κάτι αξιόλογο. Τώρα αντί να πάρει μπρος η σειρά, μας κοίμησε επικίνδυνα. Ευελπιστώ σε καλύτερη συνέχεια.

smallville
17 Φεβρουαρίου 2015, 16:51
Αργό μεν, αλλά καλό επεισόδιο.
Τώρα ο μάστορας που εμφανίστηκε, τι ρόλο βαράει, θα το δούμε στην συνέχεια.

vasp
17 Φεβρουαρίου 2015, 17:52
Όντως αρκετά αργό το επεισόδιο....
Τα νερά πιστεύω ότι όντως τα άφησε ο "ατσαλάκωτος" όπως αναφέρεται και πιο πάνω...Και πεντακάθαρος θα συμπλήρωνα...
Το μάτι φυσικά δεν μου το γεμίζει....

Λογικό είναι η ομάδα μας να σέρνεται λόγω έλλειψης φαγητού και νερού και ψυχολογίας θα πρόσθετα...Δεν μπορεί πάντα να μαμάει και να δέρνει....
Την πιθανότητα τα σκυλάκια να έχουν λύσσα δεν την σκέφτηκαν; Οκ ήταν αγριούτσικα λόγω των συνθηκών, αλλά και πάλι εγώ ένα άγχος θα το είχα...

johny f
19 Φεβρουαρίου 2015, 18:21
Αν εξαιρεσεις τη φαση με τη Μισον και τη μαυρούλα και το τυπα που εμφανιστηκε στο τελος το υπολοιπο επισοδειο περιγραφεται ως εξης .....

https://www.youtube.com/watch?v=ZTgzXXHD9lw

https://www.youtube.com/watch?v=l5aZJBLAu1E

Jane1
23 Φεβρουαρίου 2015, 05:59
Αργό το επεισόδιο, δεν είχε καθόλου εξελίξεις, εκτός από την τελευταία σκηνή. Η φετινή σεζόν δεν με κρατάει σε αγωνία για τη συνέχεια όπως έκαναν οι προηγούμενες.

Reben
23 Φεβρουαρίου 2015, 12:50
https://38.media.tumblr.com/723e46f04d9a4e2edb45ab080a968a77/tumblr_njho1sFKCh1qfzg3fo1_540.gif

Απ' τις καλύτερες σκηνές της σειράς.

Stinkfist
2 Μαρτίου 2015, 02:14
Αυτό ήταν ένα ωραίο επεισόδιο.

dalas9
3 Μαρτίου 2015, 20:04
https://38.media.tumblr.com/723e46f04d9a4e2edb45ab080a968a77/tumblr_njho1sFKCh1qfzg3fo1_540.gif

Απ' τις καλύτερες σκηνές της σειράς.

Yeah right. Ανήκω ίσως στην μειοψηφία που τους άρεσε πάρα πολύ το επεισόδιο. Επεισόδιο που έδωσε το δραματουργικό στίγμα στο οποίο θα κινηθούν τα επόμενα. Επίσης από τα λίγα της σειράς που μου έβγαλε έντονα κόμικ αισθητική, ιδίως στην σεκάνς του στάβλου, με την καταιγίδα και την επίθεση των ζόμπι.

Reben
3 Μαρτίου 2015, 21:02
...Ανήκω ίσως στην μειοψηφία που τους άρεσε πάρα πολύ το επεισόδιο...
Στην ίδια μειοψηφία ανήκουμε. Δεν το έχω στα κορυφαία τις σεζόν, ωστόσο ήταν πραγματικά πάρα πολύ καλό και... απαραίτητο. Και είχε κάμποσες πολύ δυνατές σκηνές. Η σκηνή στο στάβλο που αναφέρεις, το ξέσπασμα του Ντάρυλ, η σκηνή που κάθονται όλοι μαζί και αναρωτιούνται αν τα πράγματα μπορούν να γίνουν χειρότερα, η αμέσως επόμενη που εμφανίζονται τα σκυλιά (απ την αρχή της σειράς το είχα απορία, επηρεασμένος ίσως απ' το resident evil. Υπάρχουν άραγε ζόμπι ζώα;). Και η σκηνή με την Μάγκυ που βρίσκει το ζόμπι στον πορτμπαγκάζ του αυτοκινήτου ήταν ανατριχιαστική. Μια γυναίκα δεμένη, ίσως θύμα απαγωγής που την παράτησαν εκεί μόνη και αβοήθητη.

Μα πάνω απ' όλα ξεχώρισα τη σκηνή που ανέφερα. Όλοι μαζί στη σειρά, καταπονημένοι και εξουθενωμένοι, χωρίς αποθέματα δύναμης κουράγιου και πίστης, περπατούν με τις ώρες σ'ένα δρόμο δίχως προορισμό, σέρνοντας το ένα τους βήμα μετά το άλλο στον ίδιο ρυθμό με τα ζόμπι που τους ακολουθούν. Είναι τρομερό το τι μπορεί να κάνει στον άνθρωπο η απογοήτευση και η έλλειψη ελπίδας, όταν η παραίτηση φαίνεται ως διέξοδος και αρχίζει να μοιάζει με λύση. "We are the Walking Dead", η θλιβερή διαπίστωση που σε κάνει να αναρωτιέσαι σε τι διαφέρουν απ' τα ζόμπι που ακολουθούν τα βήματά τους. Εκείνα δεν σκέφτονται, δεν έχουν συναισθήματα, δεν απογοητεύονται, δεν κουράζονται. Η δύναμη που τα κινεί είναι τα βαθύτερα ένστικτα και θα συνεχίσουν να τους ακολουθούν επ' αόριστο. Οι άνθρωποι όμως ως πότε θα περπατούν με την ψευδαίσθηση οτι ίσως κάτι συμβεί για να αλλάξει την κατάσταση υπέρ τους; Όχι, δεν λειτουργεί έτσι ο κόσμος πια, ούτε λειτουργούσε ποτέ έτσι. Κάποια στιγμή θα πρέπει να γυρίσουν και να κοιτάξουν την αλήθεια κατάματα...

Πιστεύω στ' αλήθεια πως ήταν μια απ' τις καλύτερες σκηνές της σειράς. Ίσως και η καλύτερη.

t0ny3
28 Μαρτίου 2015, 02:52
Η σειρα απο το δευτερο μερος της περσινης σεζον εχει διαλεξει μια διαφορετικη προσεγγιση και ειναι γνωστο. Χρησιμοποιει περισσοτερο την επικληση στο συναισθημα και πλεον βασιζεται στον κατεστραμενο εσωτερικο εαυτο ολων των χαρακτηρων, την απογνωση, την απελπισια και την απαισιοδοξια μετα τα απανωτα χτυπηματα και τις απωλειες. Δεν με ενοχλει αυτο που κανουν, γιατι ασχολειται με το character development και η σκηνοθεσια βοηθαει ωστε το αποτελεσμα να βγανει ομορφα, ομως λογικο ειναι να επιθυμουμε και λιγη δραση και καποια εξελιξη.

Ουσιαστικα ολο του ζουμι ηταν στον Ααρον στο τελος, ο οποιος ειναι ενδιαφερων και μυστηριωδης. Πανω που φταναμε στην Ουασινκτον λογικα θα κανουμε σταση καπου αλλου. Ωραιος ο τροπος που πανε να πλασαρουν την ελπιδα ενος φιλου που θελει να βοηθησει τη συγκεκριμενη στιγμη, βεβαια σιγουρα μονο φιλος δε θα ειναι (λογικα παντα).

Marcheline
29 Μαρτίου 2015, 01:35
Πολύ καλό! Το τέλος σε τρελαίνει να δεις το επόμενο, αλλά παρά τον θεωρητικά αργό ρυθμό και τις λίγες εξελίξεις μου άρεσε. Είναι σημαντικό να δείξει και την ανθρώπινη πλευρά των ηρώων.

Hrisa76
5 Απριλίου 2016, 17:41
Τι ήταν τώρα αυτός στο τέλος? πεντακάθαρος, ξουρισμένος. για καλό θα είναι άραγε? ελπίζω γιατί κάπου με έχει κουράσει όλο αυτό με τους τρελούς.