PDA

Δείτε τη Πλήρη Έκδοση : True Detective 2x01 - The Western Book of the Dead

GTVSBot
22 Ιουνίου 2015, 04:00
Σειρά : True Detective
Σαιζόν : 2
Επεισόδιο : 1
Τίτλος : The Western Book of the Dead

Κανάλι : HBO
Πρώτη Προβολή : 21/06/2015

Περίληψη :

Η εξαφάνιση ενός δημοτικού υπαλλήλου ξεσκεπάζει μια παράνομη επιχείρηση και γίνεται η απαρχή για τη διεξαγωγή έρευνας από τρεις αστυνομικούς και έναν επαγγελματία κακοποιό.

Chiras365
22 Ιουνίου 2015, 11:25
http://i.imgur.com/gKojYGB.pnghttp://i.imgur.com/rkxkJjF.png
http://i.imgur.com/3qavEoT.pnghttp://i.imgur.com/aw42yzW.png

Το τίποτα είναι το σπίτι μας. Η ύπαρξη η εξορία μας.

Εάν όντως αφαιρέσεις τη νοσταλγία, μας μένει η συνειδητοποίηση της ατέλειας (μας).

Κόντρα στο ρεύμα, είμαι πολύ ''μέσα'' με τη νέα σεζόν του True Detective.

zymaroulis1980
22 Ιουνίου 2015, 14:18
Καλη πρεμιερα. Ελπιζω σε αναλογη συνεχεια.

Hrisa76
22 Ιουνίου 2015, 14:41
ψυχάκιας εντελώς ο πορνοστάρ με το μουστάκι.
Taylor Kitsch εσύ, η κορμάρα σου, οι ματάρες σου κι η εντελώς κ@@@@τική φωνή σου. :inlove::inlove::inlove::inlove::inlove::inlove:
Vaughn, OK.
H Aντιγόνη αδιάφορη.

Για την κυρια ιστορία δεν μας έδειξε και πολλά παρα μόνο στο τέλος.

Οκ, για πρώτο επεισόδιο. Αργό για τα γούστα μου βέβαια. Θεωρώ θα μου αρέσει περισσότερο απο την πρώτη σεζόν μιας και δεν ήμουν φαν των περσινών πρωταγωνιστών ούτε της ιστορίας που είχε.

Επίσης: Αθηνά η θεά του έρωτα? ΝΤΡΟΠΗ. Παιδί του δημοτικού να ρωτήσεις, ξέρει καλύτερα.

Reben
22 Ιουνίου 2015, 16:03
Ο Λέοναρντ Κοέν με την ανατριχιαστική χροιά της φωνής του παραδίδει το ανησυχητικό μήνυμα για ό,τι ζει μέσα μας καλά μεταμφιεσμένο. Υπάρχει κάτι απελπιστικά δυσοίωνο στο πρώτο πλάνο του επεισοδίου που δεν μπορώ να εντοπίσω ούτε να εξηγήσω. Το μόνο βέβαιο είναι πως στην 2η σεζόν του το True Detective απο τα πρώτα δευτερόλεπτα υπόσχεται και απειλεί με τη σκοτεινή και κατάμαυρη φύση του.

Μ' αρέσει η ατμόσφαιρα, η φωτογραφία, η μουσική και η γενικότερη αύρα της σειράς είναι όπως την περίμενα. Μ'αρέσει το καστ. Για τον Κόλιν Φάρελ είχα ορισμένες αμφιβολίες αλλά τις σκόρπισε με το καλημέρα. Ο Βινς Βον ούτε κρύο ούτε ζέστη για την ώρα αλλά του έχω εμπιστοσύνη. Ευχάριστη έκπληξη η Ρέιτσελ Μακ Άνταμς που για πρώτη φορά βλέπω σε κάτι διαφορετικό απο το συνηθισμένο της "sweetheart" και οι πρώτες εντυπώσεις είναι πολύ θετικές. Μ'αρέσει και ο τρόπος που εξελίσσεται η αφήγηση. Δύσκολο και πολύπλοκο το σενάριο και με τις διάφορες ιστορίες που ξεδιπλώνονται παράλληλα τα πρώτα εισαγωγικά βήματα είναι πολύ κρίσιμα. Βρίσκουν όμως ισορροπία και χτίζουν γερά θεμέλια μέσα απο απλούς και καλογραμμένους διαλόγους και σε συνεργασία με τις ερμηνείες και τη σκηνοθεσία καταφέρνουν να καθοδηγήσουν τον θεατή τονίζοντας όλα τα απαραίτητα σημεία.

Πολλά τα θετικά της πρεμιέρας, λοιπόν, υπόσχονται μια ενδιαφέρουσα, σκοτεινή και γεμάτη μυστήριο ιστορία και είμαι "ψημένος" να την παρακολουθήσω μέχρι τέλους. Οφείλω πάντως να πω οτι κρατάω μικρό καλάθι. Το σενάριο πνίγεται απο υπερβολές και οι χαρακτήρες ήδη με το καλημέρα μου φαίνονται υπέρ του δέοντος φορτωμένοι. Ο πρωταγωνιστής για παράδειγμα: Ντετέκτιβ Βελκόρο, διεφθαρμένος μπάτσος, κατάχρηση εξουσίας, οξύθυμος, αλκοολικός, αυτοκαταστροφικός. Η γυναίκα του, με την οποία ανεπιτυχώς προσπαθούσαν να κάνουν παιδιά, έπεσε θύμα βιασμού και εννέα μήνες αργότερα γέννησε ένα παιδί που δεν του μοιάζει καθόλου. Ο υπόκοσμος έρχεται σε επαφή μαζί του και του δίνει τον ένοχο, ο ήρωάς μας τον καθαρίζει και τώρα είναι εργαλείο στα χέρια του υποκόσμου. Η γυναίκα του τον παράτησε, κάποια στιγμή επέστρεψε και εκκρεμεί δικαστική διαμάχη για την κηδεμονία. Ο ίδιος θέλει το παιδί, το βλέπει σαν δικό του και πιστεύει οτι θα είναι καλύτερα μαζί του ενώ όλα δείχνουν το αντίθετο. Κλασικό "wannabe a good dad" αλλά έχω θέματά και δεν μπορώ δηλαδή. Ο μικρός πέφτει θύμα μπούλινγκ στο σχολείο και ο μπαμπάς διαχειρίζεται την κατάσταση όπως κάθε πατέρας που σέβεται τον εαυτό του. Πηγαίνει στο σπίτι του νταή και μπροστά στα μάτια του σπάει τα μούτρα του πατέρα του με σιδερογροθιά. Μετά στέλνει συγκινητικά μηνύματα μετάνοιας στον γιο του και βγαίνει για φαγητό με τον υπόκοσμο όπου ενημερώσει για τις δουλείες πίνοντας πανάκριβο ουίσκι σαν redneck. Και είμαστε ακόμα στην πρεμιέρα.

Η μπατσίνα μας, επίσης αλκοόλα, τζογαδόρισα, με σεξουαλικές ορέξεις που φρικάρουν τον παρτενέρ της, που παραγγέλνει κινέζικο (σιγά μη μαγείρευε), διαβάζει βιβλία για μαχαίρα και έχει αυτοσχέδιο στόχο στο σπίτι της. Έχει και μια αδελφή που κάνει ιντερνετικό πορνό, και ας μην ξεκινήσω με τον διανοούμενο πατέρα της που το θεωρεί φυσιολογικό μιας και το όνομά της είναι Αθηνά, η θεά της αγάπης όπως μας εξηγεί. Ντάντυ ίσιους τα κορίτσια, λογικό, ούτε τα ονόματα που τους έδωσε δεν ξέρει τι σημαίνουν. Πάντως η μάνα τους φταίει.

Είναι και ο τυπάρας με τη σημαδεμένη κορμάρα που δεν έχει και μεγάλη όρεξη για φίκι με τη θεάρα γιατί η ζωή του "είναι κάπως αυτόν τον καιρό". Βγαίνει σε άδεια κατηγορούμενος οτι απαίτησε στοματικό απο διάσημη καλλονή για να μη της κόψει πρόστιμο. Καβάλάει τη μηχανή, τερματίζει το εργαλείο και κλείνει τα φώτα για να αυτοκτονήσει(?). Το μετανιώνει, γλιτώνει στο τσακ και πέφτει πάνω στο πτώμα του ανθρώπου μυστήριο που ψάχνουν όλοι.

Με τα μισά απο αυτά θα είχα ήδη πειστεί για το πόσο κατεστραμμένοι και αυτοκαταστροφικοί είναι. Ειλικρινά δεν θέλω να είμαι αρνητικός, αλλά η σύγκριση με τα περσινά δεν κολακεύει καθόλου την πρεμιέρα. Μου άρεσε η ατμόσφαιρα και η γενική αίσθηση του επεισοδίου αλλά όταν αφήνω τις εντυπώσεις στην άκρη και κοιτάζω τις σημειώσεις μου για τους χαρακτήρες, αυτό που βλέπω μου κόβει τον ενθουσιασμό και τη φόρα.

Dr. Iceman Georges
22 Ιουνίου 2015, 17:11
Μου άρεσε το περιτύλιγμα. Η βασική πρωταγωνίστρια ονομάζεται Αντιγόνη Μπεζερίδη, μιά χαρά, από τη μία αναμένουμε πλέον από αυτήν να εκ(πληρώσει) το πεπρωμένο της, από την άλλη, η αναφορά στον Πόντιο πιονέρο του φιλμ-νουάρ με προκαταλαμβάνει θετικά για το χαρακτήρα της.

Γέλασα πολύ με την Αθηνά και την ιστορία της κηδεμονίας του μπάσταρδου γιού. Έχω την εντύπωση ότι ο Pizzolato έχει αρχίσει να ξεσκονίζει την ελληνική μυθολογία, πρώτα με τους Ορφικούς στον πρώτο κύκλο, τώρα με το Δωδεκάθεο.

Υπενθυμίζω ότι η Αθηνά υπήρξε παρθένος θεά, πλην όμως απέκτησε ένα γιό, τον Ερεχθέα/Εριχθόνιο, μετέπειτα βασιλέα των Αθηνών (και μ' ένα παντοτινό μνημείο παγκόσμιας εμβέλειας για πάρτη του). To cut a long story short, όταν ο Ήφαιστος επεχείρησε να βιάσει την Αθηνά, αυτή αντιστάθηκε επιτυχώς, πλην όμως το σπέρμα του Ηφαίστου κύλησε στο πόδι της. Η Αθηνά σκούπισε το πόδι της με μάλλινο ύφασμα που πέταξε στη γη (έριο, χθων), η Γαία γονιμοποιήθηκε, και εννέα μήνες μετά, γεννήθηκε ο λεγάμενος, τέκνο του Ηφαίστου και της Γαίας, τον οποίον οι βιολογικοί του γονείς προσέφεραν στην Αθήνα, και αυτή τον φρόντισε σαν γιό της. Sounds Familiar.

17177

greekie
22 Ιουνίου 2015, 17:44
Δώστε κατάθλιψη στον λαό.
Im ready, bitches!

menes
22 Ιουνίου 2015, 18:25
Κέντησε πάλι το HBO. Οι άνθρωποι δεν είναι απλά καλλιτέχνες του είδους τους, είναι οι Μότσαρτ του είδους τους.

Σε μια σειρά τύπου ανθολογίας δεν ξέρεις τι να περιμένεις. Ή τουλάχιστον δεν ήξερες τι να περιμένεις μέχρι να έρθει το HBO και να σου πει "Ψιτ, αγοράκι, έλα να σου δείξω πως παίζεται το παιχνίδι."

Τόσο μα τόσο διαφορετικό από την πρώτη σαιζόν και συνάμα τόσο μα τόσο ίδιο. Η δεύτερη σαιζόν μυρίζει καμένη από τον ήλιο της Καλιφόρνια άσφαλτο όπως η πρώτη μύριζε σαν βάλτος της Λουιζιάνα. Τα πλάνα της ημέρας γεμάτα φως και όμως να πνίγονται σε ένα απροσδιόριστο ανίερο Λαβκραφτιανό σκοτάδι που κρύβει απειλές ακόμα και εκεί που το φως τυφλώνει.

Τέτοια ατμόσφαιρα δεν περιμένει κάποιος σε μια ανθολογία αστυνομικής σειράς αλλά σε μια ανθολογία μυθολογίας Κθούλου. Και το έκαναν έτσι οι κερατάδες που φαίνεται ολότελα φυσιολογικό. Και ξεχνάς ότι βλέπεις αστυνομική σειρά και περιμένεις να πεταχτεί από μια σκιά ο Χαστούρ και να σου κάνει "Κου-κου".

Ναι το true detective είναι αστυνομική σειρά αλλά πραγματικά είναι άλλο είδος τηλεόρασης.

Μετά το The Wire, το HBO το έκανε ξανά.

drapetisgal7
22 Ιουνίου 2015, 21:11
Εισαγωγική η πρεμιέρα, περιμένω περισσότερα στα επόμενα επεισόδια. Μου κέντρισαν το ενδιαφέρον οι χαρακτήρες των Colin Farrell και Taylor Kitsch. Εξαιρετική σκηνοθεσία από τον Justin Lin.

solonlakis
22 Ιουνίου 2015, 21:54
Πολύ καλό το πρώτο. Εξαιρετικός ο Φάρελ και έκπληξη η Μακ Άνταμς. Η φωτογραφία-σκηνοθεσία στην γνωστή από πέρυσι υποκίτρινη θερμή παλέτα που σου περνάει υποσυνείδητα την αίσθηση της διαφθοράς και του κινδύνου. Πολλές νύξεις σχετικά με τον ηθικό-πνευματικό προσανατολισμό της υποκουλτούρας των ΗΠΑ και αν το πάει προς τα εκεί που υποψιάζομαι θα υποκλιθώ στον Πιζολάτο. Ωστόσο για αυτό θα γράψω αφού ολοκληρωθεί η σεζόν και αφού επιβεβαιώσω τις υποψίες μου. Ο ρυθμός χαλαρός στο πρώτο επεισόδιο που επικεντρώθηκε στους χαρακτήρες και το υπόβαθρό τους δεν με κούρασε καθόλου. Μου άρεσε που η μπατσίνα έχει ελληνική καταγωγή και όνομα και υποψιάζομαι από τις εμμονές της με την αυτοάμυνα πως έχει πέσει και αυτή θύμα σεξουαλικής εκμετάλευσης. Δεν έχουμε δει τίποτα ακόμα βέβαια από την πλοκή της εφετινής σεζόν που σίγουρα δεν θα μείνει στους γνωστούς μαφιόζικους τραμπουκισμούς αλλά θα μας πάει πολύ βαθύτερα μιας και τα βίτσια του αντιδημάρχου μας προϊδεάζουν για πολλά. Ωστόσο είμαι σίγουρος πως σε αυτή την σεζόν ο Πιζολάτο δεν θα μείνει απλά στο τι, ποιος, πότε και πως, αλλά θα προχωρήσει ποιο βαθιά και στο γιατί με την πρόθεση να μας περάσει κάποιο μήνυμα. Τουλάχιστον αυτό συνέλαβαν οι δικές μου κεραίες από κάποιες σκόρπιες μεν αλλά ισχυρές ενδείξεις.

oasic1988
22 Ιουνίου 2015, 23:35
Πολύ καλή η πρεμιέρα, τα είπατε όλα για το επεισόδιο. Εγώ απλά να πώ ότι η Ρέιτσελ είναι έρωτας αγιάτρευτος και δεν μπορώ να πιστέψω οτι αυτό το κορίτσι ειναι σχεδόν 37 χρονών. Δεν της φαίνεται καθόλου.

GEORGE77
22 Ιουνίου 2015, 23:52
Η αρχή με 'ψησε πολύ!!Σκοτεινό,βαρύ ,άριστο στο καλλιτεχνικό κομμάτι, με μουσική στα ίδια επίπεδα με πέρσι.Όντως τα προβλήματα των χαρακτήρων (που είναι και πολλά) δείχνουν μια υπερβολή αλλά δεν με επηρέασε.Ούτως η άλλως η ατμόσφαιρα είναι αυτή που σε παραπέμπει σε κοινωνία διαφθοράς,με προβλήματα κλπ.

Τον Farrell τον πάω και μου το επιβεβαίωσε και εδώ.Badass όσο δεν πάει.Ο Kitsch έχει δυνατό βλέμμα ,θα κάνει καλό δίδυμο με Farrell,η Rachel πιο αδιάφορη.Τον Vaughn δεν τον θεωρώ κάτι το ιδιαίτερο σαν ηθοποιό,εδώ μου άρεσε.
Θέλουμε και άλλον W. Earl Brown!

menes
23 Ιουνίου 2015, 00:02
@solonlakis

American Gods?

darko_wicked
23 Ιουνίου 2015, 00:15
Μου άφησε την εντύπωση οτι λόγω της προϊστορίας του, προσπάθησε να φτιάξει και να δείξει κάτι μεγαλειώδες μπλέκοντας μας σε έναν (αχρείαστο?) λαβύρινθο ιστοριών. Στα τελευταία λεπτά μόνο απέκτησε ενδιαφέρον.

Η σύγκριση με τον πρώτο κύκλο είναι αναπόφευκτη, φυσικά δεν προκάλεσε το σοκ του 1x01, δεν έπιασε ούτε κατα διάνοια το κλίμα της Λουιζιάνα, δεν ξέφυγε με τίποτα απο τη σκιά που άφησε στο True Detective o McConaughey.

johny f
23 Ιουνίου 2015, 00:16
Καλος ο φετινος πιλοτος,σιγουρα εχει επιπεδο και περαιτερω δυνατοτητες,ομως για να ειμαι ειλικρινης δεν μου εβγαλε αυτη την επιβλητικη ατμοσφαιρα που ειχε ο περσινος.Ισως ειναι και θεμα καστ που κανενας δεν εχει τον αερα ουτε του Μακοχανι,ουτε του Χαρελσον,παρολο που ειδικα η μπατσινα ειναι ενδιαφερον χαρακτηρας.Οτι υπαρχουν δυνατοτητες οπως ειπα αυτο ειναι σιγουρο και μενει να τις δουμε να αναπτυχθουν αλλα σιγουρα ο πηχης με βαση τη περσινη συγκλονιστικη σαιζον που εθεσε νεα στανταρντ ειναι πολυ ψηλα.Αν τον περασουν θα ειναι μαγκια,πολυ μεγαλη μαγκια.

Hrisa76
23 Ιουνίου 2015, 01:12
Παιδιά, για να μην απογοητευθείτε στο τέλος, μη μπαίνετε στην διαδικασία της σύγκρισης. Ναι έχουν το ίδιο όνομα αλλά είναι κάτι διαφορετικό.
Αυτό που έγινε πέρυσι δεν θα ξαναγίνει. Και για μένα, καλώς δεν θα ξαναγίνει γιατί θα είναι επανάληψη και θα χάσει και την αξία του.

solonlakis
23 Ιουνίου 2015, 10:37
@solonlakis

American Gods?

Από την αντίθετη μεριά τον βλέπω να τραβάει. Και στην προηγούμεη σεζόν είχαμε κάποια σχετικά υπονοούμενα αλλά έως εκεί. Ωστόσο είναι πολύ νωρίς ακόμα για να πω οτιδήποτε, μπορεί να είναι απλά σεναριακές συμπτώσεις, να μην έχει γίνει τόσο συνειδητά όσο νομίζω εγώ πως είναι. Ωστόσο πιστεύω πως μόνο τυχαίο δεν είναι το οικογενειακό υπόβαθρο της μπατσίνας με τον πανθρησκευτιστή πατέρα και την στριπτιζέτ αδερφή. Προφανώς πρόκειτε για βασικό σημείο αναφοράς-σύγκρισης που έλαβε θέση στο σενάριο προκειμένου να βοηθήσει τον σεναριογράφο για να περάσει το μήνυμα που θέλει. Θα δούμε όμως. Μπορεί να κάνω λάθος και στις προθέσεις του συγγραφέα και όσο αφορά το μήνυμα που θέλει να περάσει.

darko_wicked
23 Ιουνίου 2015, 11:51
Παιδιά, για να μην απογοητευθείτε στο τέλος, μη μπαίνετε στην διαδικασία της σύγκρισης. Ναι έχουν το ίδιο όνομα αλλά είναι κάτι διαφορετικό.
Αυτό που έγινε πέρυσι δεν θα ξαναγίνει. Και για μένα, καλώς δεν θα ξαναγίνει γιατί θα είναι επανάληψη και θα χάσει και την αξία του.

Σε καμιά περίπτωση δεν απογοητεύτηκα, απλά όπως είπα η σύγκριση είναι αναπόφευκτη και θεωρώ οτι 1x01 > 2x01. Πάντως όλες οι ιστορίες κάτι μου θύμισαν, σαν να διάβαζα ένα νέο τόμο απο το Sin City ας πούμε.

blackys88b
23 Ιουνίου 2015, 22:41
πρωτα απο ολα κασταρα...απο τον πρωτο μεχρι το τελευταιο πιστευω θα κεντησουν στη σεζον..ακομη και ο Βον που δεν τον εχω σε τρομερη εντυπωση πιστευω οτι αυτο θα μπορουσε να ειναι η ταινία που θα του αλλαξει για παντα την καριερα...καλα ο Φαρρελ ειναι τελειος δεν ειναι αναγκη να το αναφερω..! ο Κιτς αδυναμια..τοσο απο το FNL όσο και απο το John Carter...η ΜακΑνταμς παντα συμπαθεστατη ενω υπαρχει και ο David Morse μεταξυ αλλων...για την ιστορια ειμαστε ακομη στην αρχη..ολα σκοτεινα..ολα επικυνδινα..ολα σε μια φαση που οτι και να πουμε...μπορουν να ανατραπουν..!!! πολυ ενδιαφερουσες μουσικες επιλογες και ο Lin σκηνοθετησε με εξαιρετικο τροπο το πιλοτο... ΗΒΟ is back..! (i guess) να δουμε τι λενε και οι κωμωδιες του..!!

Winchester
24 Ιουνίου 2015, 07:32
για να ειμαι ειλικρινης δεν μου εβγαλε αυτη την επιβλητικη ατμοσφαιρα που ειχε ο περσινος.
Συμφωνώ απόλυτα!

Κρίνοντας ανεξάρτητα από την πρώτη σεζόν ήταν αρκετά καλός ο πιλότος, περιμένω να δω πως θα εξεληχθεί ο κύκλος αυτός!

hakinen
25 Ιουνίου 2015, 01:21
Το τσίμπησε το 9αρακι από μενα.

Τι κομματάρα αυτή στο τέλος η κοπέλα με την κιθάρα!!!

Reben
25 Ιουνίου 2015, 01:35
^Ίσως έπρεπε να το έχουν στους τίτλους έναρξης.

Μου φαίνεται δύσκολο να έκανε τέτοιο λάθος ο Pizzolatto και να ήθελε να ονομάσει την αδελφούλα Αφροδίτη, αλλά ακόμα δεν έχω καταλάβει τι θέλει να πει ο ποιητής λέγοντας πως η Αθηνά ήταν η θεά της αγάπης. Έχω περιέργεια να δω αν/πως θα το διαχειριστεί στην πορεία.

GEORGE77
25 Ιουνίου 2015, 03:10
Σόρρυ αλλά ξεχάστηκα.Έξω από τα του επεισοδίου ,τι πλάσμα είδαμε στο 1ο επεισόδιο? Έμπαινε GTVS awards με χίλια.Του χρόνου να 'μαστε καλά.

17183

Reben
25 Ιουνίου 2015, 03:26
^Ο μαν παντως πήρε βιάγκρα για να λειτουργήσει. Αφου δεν της έβαλε και σακούλα...:wasntme:
Βεβαίως, φαντάζομαι πως αυτο αποδεικνύει την αθωότητά του.

greekie
25 Ιουνίου 2015, 10:59
Μου φαίνεται δύσκολο να έκανε τέτοιο λάθος ο Pizzolatto και να ήθελε να ονομάσει την αδελφούλα Αφροδίτη, αλλά ακόμα δεν έχω καταλάβει τι θέλει να πει ο ποιητής λέγοντας πως η Αθηνά ήταν η θεά της αγάπης. Έχω περιέργεια να δω αν/πως θα το διαχειριστεί στην πορεία.

Γιατί σας κόλλησε ότι έχει γίνει λάθος με αυτό;
Την κοπέλα τη λένε Αθηνά, κάνει πορνό ή πώς λέγεται αυτό με τις κάμερες και ονόμασε τον εαυτό της η θεά της αγάπης για να ταιριάξει με το επάγγελμα.
Εγώ πάντως αυτό κατάλαβα, όχι το εννοούν κυριολεκτικά.

Reben
25 Ιουνίου 2015, 12:27
Το σενάριο μας παρουσιάζει τον πωρωμένο με την ελληνική μυθολογία πατέρα που όταν μαθαίνει τα νέα λέει οτι η κόρη του είναι η Αθηνά η θεά της αγάπης. Ο πατέρας μας το λέει, όχι η κόρη. Δεν μου κόλλησε οτι είναι λάθος, είναι λάθος και αναρωτιέμαι τι συμβαίνει. Η μόνη εξήγηση που έχω σκεφτεί (γιατί όπως είπα δεν πιστεύω οτι θα έκανε τέτοιο λάθος ο Pizzolatto) είναι οτι ο πατέρας μας μεταφέρει αυτό που η κόρη του είπε οτι κάνει, ακριβώς όπως του το είπε. Ξαναείδα τη σκηνή και μετά το "goddess of love" η αντίδρασή του (που δεν είχα παρατηρήσει την πρώτη φορά) κάτι τέτοιο μου δείχνει. Αν, λοιπόν, είναι λάθος που έχει κάνει η κόρη δεν χρειάζομαι εξηγήσεις. Το καταλαβαίνω. Άλλωστε είναι γνωστό οτι αν ασχολείσαι με "web internet performances" έχεις κενά στη μυθολογία. :p

greekie
25 Ιουνίου 2015, 12:34
Μίλησε με την κόρη του και του είπε η κόρη του το επάγγελμά της και ότι έχει αυτό το όνομα.
Έτσι εξέλαβα όλη τη σκηνή, ότι ήταν λόγια της κόρης το "athena, goddess of love".

Dr. Iceman Georges
25 Ιουνίου 2015, 13:08
Ελπίζω ότι θα ενδιαφερθούμε λιγάκι παραπάνω (μ' αφορμή και τον τίτλο) και με τα βιβλία των νεκρών που κυκλοφορούν παναιωνίως. Ειδικά για τον Χριστιανισμό, ο χαβαλές για την ύπαρξη ή μη κρυφίας βίβλου των νεκρών έχει αρκετό σασπένς.

ΥΓ. Για τον καλό μου φίλο Pizzolato, έχω μία σκέψη για το πώς η ιστορία της Αθηνάς και του θετού γιού της δένει με τον πρώτο του κύκλο. To cut a long story short, ενώ η Αθηνά οχύρωνε με βράχους την Ακρόπολη, πληροφορήθηκε μία εμπλοκή με το γιό της Ερεχθέα, την οποία έσπευσε ν' αντιμετωπίσει, πετώντας το βράχο που κρατούσε στη μέση του δρόμου. Ο βράχος αυτός είναι ο σημερινός Λυκαβηττός. Ετυμολογικά, ο Λυκαβηττός σπάει στα τρία: Λυκαυγές + Βαίνω + Ήττα, ήτοι πρακτικώς ο βράχος που εμποδίζει την ορμή του φωτός της ανατολής. Light versus dark, σημειώσατε 2.

tasoskratos
25 Ιουνίου 2015, 15:11
Αφου δεν της έβαλε και σακούλα..

:)
Έγραψες!
Πέρσυ την πάτησα, έκατσα αργά βράδυ να τα δω και...αναγκάστηκα να τα ξαναδώ 3 φορές γιατί όλοκαι κάτι δεν θυμόμουν.
Χθες πάντως μια χαρά το είδα.
Κουραστικό, δε λέω, πολλά μαζεμένα μας τα είπε και μας τα΄δειξε, αλλά ας όψεται η γνωριμία με τους χαρακτήρες.
Ο Φάρελ μου έφερε λίγο στο μυαλό τον Μακόναχυ, αλλά λίγο! Συγκρίσεις φυσικά δεν γίνονται.
Επειδή κάτι ειπώθηκε περί βιβλίων, όποιος ξέρει παραπάνω για το βιβλίο που εστίασε η κάμερα, στο άνω-κάτω μπουρδελόσπιτο του αντιδημάρχου ας ρίξει φως, μήπως και...
Μέχρι εδώ γιατί είναι νωρίς ακόμη, αλλά για μένα το στόρι ξεκίνησε μια χαρά και όχι με 2 αλλά 4 ΄΄πρωταγωνιστές΄΄.

Chiras365
25 Ιουνίου 2015, 17:33
Ελπίζω ότι θα ενδιαφερθούμε λιγάκι παραπάνω (μ' αφορμή και τον τίτλο) και με τα βιβλία των νεκρών που κυκλοφορούν παναιωνίως. Ειδικά για τον Χριστιανισμό, ο χαβαλές για την ύπαρξη ή μη κρυφίας βίβλου των νεκρών έχει αρκετό σασπένς.

... ή του Βιβλίου του Νόμου, εξετάζοντας τη φιλοσοφία του Alistair Crowley, υπέρ του ηδονισμού σε έναν άναρχο κόσμο. Το ''Κάνε Ό,τι Θέλεις'' των χαρακτήρων του True Detective. Τα αμαρτήματα σε έναν κόσμο που οδεύει στο χάος, με χαρακτήρες που ψάχνουν το νόημα μέσα από τις αμετάβλητες ιδέες που έχουν για τον (εσωτερικό τους) εαυτό.

Ψιλοσπουδαίος τίτλος επεισοδίου.

Tasokratos, άσε για λίγο το βιβλίο στο μπουρδελόσπιτο, και πες μου με ποια σου μοιάζει αυτή:

http://i.imgur.com/4eousaW.png
http://i.imgur.com/YuXmU0V.jpg

tasoskratos
25 Ιουνίου 2015, 20:01
Tasokratos, άσε για λίγο το βιβλίο στο μπουρδελόσπιτο, και πες μου με ποια σου μοιάζει αυτή:

Μου φέρνει λίγο σε jessica alba, αλλά θέλω τη βοήθεια του κοινού!
Με μπερδεύουν τα αξεσουάρ:)

enlightened_black_gnosis
26 Ιουνίου 2015, 12:55
Εμένα μου θυμίζει Emma Watson.

Dr. Iceman Georges
26 Ιουνίου 2015, 13:27
^^ Αμφότερες οι τύπισσες, μου θυμίζουν το κορίτσι μας (Kristen Stewart)

Reben
26 Ιουνίου 2015, 13:36
Θα χε ενδιαφέρον να είναι η Αθηνά εν ώρα εργασίας.

GEORGE77
26 Ιουνίου 2015, 14:29
Προς Alba και εγώ.
Αυτό που παρατηρώ είναι ότι η θεάρα του Taylor, φέρνει λίγo (στη φωτογραφία που παρέθεσα βέβαια) στη Βίκυ -όχι μέσα- Παπαδοπούλου :P.

hakinen
26 Ιουνίου 2015, 16:38
Υπάρχει λόγος που θα πρέπει να μοιάζει με κάποια; Εμενα δεν μου θυμίζει κατι. Ούτε και το Curάκι δίπλα.

Ποια είναι η Βικυ Παπαδοπουλου;

maroulucky
26 Ιουνίου 2015, 17:53
Πολυ ωραια πρεμιερα, το μονο αρνητικο (ισως) ειναι οτι ηταν πολλες οι ιστοριες και φοβαμαι οτι σε καποια σημεια παιζει και να το χασα λιγο. :p
Περιμενω και τα επομενα...

WiredMan
2 Ιουλίου 2015, 08:42
Ενδιαφέρουσα η πρεμιέρα...
Μου άρεσε η εισαγωγή του κόσμου της σειράς και το πως είναι αλληλεπιδρούν μεταξύ τους...
Θεωρώ δύσκολο να ξεπεραστούν τα standard του πρώτου κύκλου αλλά σίγουρα θα παρακολουθήσω την συνέχεια...

Marcheline
4 Ιουλίου 2015, 02:25
Πολύ ωραία η πρεμιέρα. Εύχομαι να είναι ανάλογη της πρώτης σεζόν. Το κομμάτι στο τέλος τρομερό. Περιμένω να δω τη συνέχεια, γιατί αυτό ήταν πολύ εισαγωγικό επεισόδιο για τους χαρακτήρες. Ο Taylor είναι θεότατος.

ATHENA1971
4 Ιουλίου 2015, 19:42
Τώρα το είδα κι εγώ. Πολύ καλό, καμία σχέση με το πρώτο. Έκανα κι εγώ τη σύγκριση αλλά αποφάσισα ότι βλέπω κάτι διαφορετικό. Δεν υπήρχε η αίσθηση του τρόμου, ότι κάτι παραμονεύει μέσα στους βάλτους και είναι φρικτό, αλλά η αίσθηση ότι ανασήκωσα μία βρώμικη κουρτίνα και αποκαλύφθηκε η decadance της κοινωνίας μας.
Η μουσική εξαιρετική. Από τους τίτλους έως το τέλος, όλα, όλα τα κομμάτια φοβερά. Στη σκηνή που τελειώνει δε, o Cave μού θύμισε τις ροκιές του 90 :P. Χμμμμ βασικά, τώρα που το σκέφτομαι, όλα ήταν στο ίδιο στυλ....
Η Rachel Mc Adams, τώρα, δεν με έπεισε ακόμη. Δεν ξέρω, δεν έχει αυτό που χρειάζεται. Αλλά, ακόμη αρχή είναι! Ίσως, επειδή η ιστορία της είναι λίγο κλισέ, daddy issues απο μακρυά.
Αυτό το αγόρι, ο Κitsch τί να πω, ό,τι και να πω είναι λίγο. Μου τη σπάνε οι πρώην στρατιώτες που γύρισαν από τον πόλεμο (;;;;) με ψυχολογικά τραύματα και ελπίζω να μην το κουράσουν πολύ. Κατεστραμμένος κι αυτός.....
O Vaughn, πολύ καλός...... είναι κακός!!!!!!!
Και τέλος, ο αγαπημένος μου από όλους, που περίμενα να τον δω, ο Collin Farrell. Ο άνθρωπος είναι φοβερός, δεν προσποιείται καν. Κόβω φλέβες.
Α, κάτι που ήθελα να ρωτήσω. Η κοπέλα που σερβίρει, με το σημάδι, μήπως είναι η αδερφή της κοπέλας που έχει εξαφανιστεί;

shakermaker
9 Ιουλίου 2015, 13:10
Πωωωω, τι χονδροειδές σφάλμα ήταν αυτό;;;
Μα Αθηνά, θεά του έρωτα;;; :shock:
Ντάξει, έχω δει να βιάζεται άπειρες φορές η ελληνική (και όχι μόνο) μυθολογία στις κλασικές χολιγουντιανές υπερπαραγωγές, αλλά μπάστα...Κι εσύ τέκνον, True Detective;; :lipsseale
Να τελειώσει ο φετινός κύκλος και θα κάνω overall σχολιασμό, καθότι φρονώ πως είναι ακόμα νωρίς για διθυράμβους ή κράξιμο (ή και για τίποτα απ'τα δύο :p). Οψώμεθα!

t0ny3
5 Αυγούστου 2015, 13:31
Λοιπον αρχικα φανταστικο cast, αλλωστε HBO εισαι και η σκηνοθεσια με την εικονα παντα σε πολυ υψηλα επιπεδα. Τωρα αυτο που μας ενδιαφερει περισσοτερο ειναι η ιστορια που εχουν να πουν φετος. Αρκετα εισαγωγικο επεισοδιο, μια πρωτη γνωριμια με τους αρκετους χαρακτηρες σε σχεση με περυσι και αργησα να μπω στο νοημα ή μαλλον αυτοι αργησαν να μας βαλουν στο νοημα της υποθεσης.

Προφανως και δεν μπαινω σε καμια συγκριση με την πρωτη σεζον, διαφορετικο κλιμα, αλλοι ηθοποιοι και σε καμια περιπτωση δε θα ηθελα μαι αντιγραφη της περσινης δουλειας. Εχω παρατηρησει μεγαλο θαψιμο τελευταια για τη σεζον, ομως δεν ξεκιναω με αρνητικη διαθεση.

Απορω πως δεν μπηκε αυτο το τραγουδι στα opening credits!

https://www.youtube.com/watch?v=dFh71_ftxLE