PDA

Δείτε τη Πλήρη Έκδοση : True Detective 2x03 - Maybe Tomorrow

GTVSBot
6 Ιουλίου 2015, 04:00
Σειρά : True Detective
Σαιζόν : 2
Επεισόδιο : 3
Τίτλος : Maybe Tomorrow

Κανάλι : HBO
Πρώτη Προβολή : 05/07/2015

Περίληψη :

Η Ani δίνει στον Ray να καταλάβει ποιος έχει το πάνω χέρι στην έρευνα.

Hrisa76
6 Ιουλίου 2015, 14:10
Έχεις που έχεις λίγα επεισόδια, γιατί αναλώνεσαι σε βλακείες σκηνές όπως η πρώτη? Να είχες 20-25 επεισόδια να το καταλάβω.
Κάπως πιο στρωτό σε σχέση με τα προηγούμενα αλλά αργό ρε παιδί μου, πολύ αργό.
Ο άλλος πυροβόλησε με λαστιχένιες σφαίρες και την γλίτωσε ο πορνοσταρ. Πως ξενερώνω όταν κάνουν τέτοια πράγματα μόνο και μόνο για σοκ.
Το τεκνό γουστάρει αγόρια αλλά δεν θέλει να το παραδεχτεί λες και είμαστε στην δεκαετία του 50.
Η αντροτραγανίστρα λίγο πιο συμπαθητική.
ΤΟ θέμα με τον Βον βαριέμαι μόνο που το σκέφτομαι.
Μάσκες V for Vendetta ακόμα πιο βαρετές.
στα θετικά, η μουσική επένδυση. πολύ ωραίες μουσικές γενικώς. ΑΝ ξέρει κάποιος ποιο είναι το τραγούδι με την τρομπέτα στο τέλος στην σκηνή με τον Βον και την γυναίκα του, ας το γράψει.

Reben
6 Ιουλίου 2015, 14:16
http://24.media.tumblr.com/tumblr_m504d9NIRd1qcolf5o1_r1_500.gif

Είχα την εντύπωση πως με την κάκιστη πρώτη σκηνή του προηγούμενου επεισοδίου έπιασαν πάτο. Τελικά έχει και πιο κάτω. Καραγκιοζιλίκι επιπέδου The Following η πρώτη σκηνή του 2.03. Δεν έκατσα να δω τη συνέχεια, θα το σκεφτώ αν θα συνεχίσω. Maybe Tomorrow. Maybe Never...

tempest
6 Ιουλίου 2015, 20:24
Φτηνά κόλπα για εντυπωσιασμο που έχω την εντύπωση ότι δεν ταιριάζουν με αυτά που είδαμε στην πρώτη σεζόν. Τα πράγματα μέχρι στιγμής δεν είναι και πολύ ενθαρρυντικα. Ας ελπίσουμε ότι το σώζουν στη συνέχεια...

hippokampos
6 Ιουλίου 2015, 22:20
Καλησπερα καταρχην..Ρε παιδια πραγματικα μπορειτε να μου εξηγησετε προς τι όλο αυτο το hating.Ειστε σίγουροι οτι δε γινετε στα πλαισια του γενικοτερου αρνητικου hype για τον 2ο κύκλο,για το οποιο μας ειχαν προκαταβαλει οι κριτικοι πριν ακομα μεταδωθουν τα επεισοδεια?Ακουω πραγματα για cliche χαρακτηρες ,ρηχες ατακες,αθλια υπορκιτικη.Δηλαδη ο Mcconaughey και αυτη η νιχιλιστικη του προσεγγιση δεν ηταν cliche? και ο padre padrone redneck harrelson δεν ειχε καθολου klise συμπεριφορα ουτε αυτος?Σαν stand alone ειναι αριστουργημα και ο δευτερος κυκλος,για ποιο λογο πρεπει να γινετε συγκριση με τον πρωτο και να τρωει τετοιο θαψιμο,δεν καταλαβαινω?Αντικειμενικα τωρα εαν δεν λεγοταν true detective,αυτος ο κυκλος θα επερνε διθυραμβους.

Hrisa76
6 Ιουλίου 2015, 22:25
Καλησπερα καταρχην..Ρε παιδια πραγματικα μπορειτε να μου εξηγησετε προς τι όλο αυτο το hating.Ειστε σίγουροι οτι δε γινετε στα πλαισια του γενικοτερου αρνητικου hype για τον 2ο κύκλο,για το οποιο μας ειχαν προκαταβαλει οι κριτικοι πριν ακομα μεταδωθουν τα επεισοδεια?Ακουω πραγματα για cliche χαρακτηρες ,ρηχες ατακες,αθλια υπορκιτικη.Δηλαδη ο Mcconaughey και αυτη η νιχιλιστικη του προσεγγιση δεν ηταν cliche? και ο padre padrone redneck harrelson δεν ειχε καθολου klise συμπεριφορα ουτε αυτος?Σαν stand alone ειναι αριστουργημα και ο δευτερος κυκλος,για ποιο λογο πρεπει να γινετε συγκριση με τον πρωτο και να τρωει τετοιο θαψιμο,δεν καταλαβαινω?Αντικειμενικα τωρα εαν δεν λεγοταν true detective,αυτος ο κυκλος θα επερνε διθυραμβους.

Ας το πω άλλη μια φορά, ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ Ο ΠΡΩΤΟΣ ΚΥΚΛΟΣ, το θεωρώ υπερτιμημένο. Την φετινή σεζόν την βλέπω λόγω των ηθοποιών. Αλλά δεν φταίνε αυτοί για τα χάλια που έχει η σειρά. Και όχι όπως και να λεγόταν η σειρά, απο μένα δεν θα έπαιρνε διθυραμβους.

johny f
6 Ιουλίου 2015, 22:59
Απ'την αρχη με τα μουφα πυρα ως το τελος νοιωθεις πως το μαγειρεμα των συστατικων φετος βγαζει κατι ανοστο και δε φτανει η ατμοσφαιρα να το κρατησει σε καποιο επιπεδο....

darko_wicked
7 Ιουλίου 2015, 00:13
Ενώ θεωρώ οτι έχει κάποια καλά συστατικά, η συνταγή μπουκώνει και χαλάει πολύ. Δυστυχώς πάμε για την απογοήτευση της χρονιάς, αν και εύχομαι να κάνω λάθος.

solonlakis
7 Ιουλίου 2015, 00:21
Πέστε ότι θέλετε εγώ ΚΑΡΑΓΟΥΣΤΑΡΩ!!! Επεισοδιάρα κατά την γνώμη μου γεμάτο σπόντες και μπηχτές από την αρχή έως το τέλος για το που βαδίζουν οι ΗΠΑ σήμερα. Από τον προσωπικό παράδεισο του μπάτσου με τον σωσία του Έλβις μέχρι την αφίσα από το American Sniper και την παρωδία του MAD MAX. Και από ατάκες πανδαισία! Ναι, δεν μοιάζει καθόλου με τον πρώτο κύκλο ο δεύτερος. ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΝΩΤΕΡΟΣ. Ποτέ δεν έχω δει σειρά να λέει τόσα πολλά για τις σημερινές ΗΠΑ. Οι μπηχτές είναι παντού. Εάν σας κάνω ανάλυση για το τι μας πέταξε ο Πιζολάτο σε αυτό το επεισόδιο θα φτάσω τις 10 σελίδες. Βαριέμαι όμως πολύ. Όποιος τα πιάνει τα πιάνει. Οι υπόλοιποι παρατήστε την σειρά, ναι αν δεν πιάνεις αυτά που θέλει να σου πει τότε σίγουρα αυτά που βλέπουμε στο πρώτο πλάνο δεν ικανοποιούν. Η μεγάλη μου απορία είναι αν ο Πιζολάτο μείνει στις μπηχτές ή περάσει σε μια ευθεία επίθεση των απόψεών του. Νομίζω όμως πως τελικά δεν θα το κάνει ή θα το κάνει συγκεκαλυμένα με διφορούμενο νόημα ώστε να μην ξεσηκώσει αντιδράσεις. Ήδη σε κάποια σημεία βαδίζει οριακά.
Τέλος αυτό με τις λαστιχένιες σφαίρες βγάζει νόημα μια χαρά. Ο τύπος που το έκανε δεν ήθελε να σκοτώσει, κάτι τέτοιο θα ξεσήκωνε ακόμα περισσότερη έρευνα. Αυτό που ήθελε ήταν να πάρει τις κάρτες από την κάμερα για να μην εκτεθεί είτε ο ίδιος είτε αυτοί για τους οποίους δουλεύει ή για οποιονδήποτε άλλον λόγο. Εξ άλλου, αν ήταν ο δολοφόνος του αντιδήμαρχου, αυτός όπως είδαμε σκοτώνει τελετουργικά και όχι εν ψυχρώ.

drapetisgal7
7 Ιουλίου 2015, 00:29
Μέτριο προς κακό το επεισόδιο. Δεν είχε καμμία ουσιαστική εξέλιξη στην κεντρική υπόθεση. Τεράστια σεναριακή ευκολία για το πως δεν πέθανε Βελκόρο. Ελπίζω στην συνέχεια να βελτιωθούν τα πράγματα.

tempest
7 Ιουλίου 2015, 00:33
Σαν stand alone ειναι αριστουργημα και ο δευτερος κυκλος,για ποιο λογο πρεπει να γινετε συγκριση με τον πρωτο και να τρωει τετοιο θαψιμο,δεν καταλαβαινω?Αντικειμενικα τωρα εαν δεν λεγοταν true detective,αυτος ο κυκλος θα επερνε διθυραμβους.

Μηπως βλεπουμε αλλη σειρα; :P

Οσο και να φτιαξει, την πρωτη πολυ καλη season (δεν λεω αριστουργημα) δεν την φτανει ουτε στο ελαχιστο νομιζω, με βασει αυτα που εχουμε δει μεχρι τωρα...Μακαρι να κανω λαθος και να αναθεωρησω.

Psofimis
7 Ιουλίου 2015, 05:02
Το μόνο κοινό ανάμεσα στις δύο σεζόν μέχρι στιγμής είναι ο έξοχος τρόπος που μας παρουσιάζουν την ιδιαίτερη ατμόσφαιρα της σειράς παρόλο που είναι σε 2 εντελώς διαφορετικές περιοχές.

Σε ολα τα άλλα η 2η σεζόν είναι κλάσεις κατώτερη.

Η βασιλική ερμηνεία του Μακόναχι η οποία σε μαγνήτισε απο το πρώτο λεπτό δεν υπάρχει εδώ πέρα. Κανένας δεν είναι κακός εκτός απο τον Vince Vaughn ο οποίος απλά δεν με πείθει σαν μαφιόζος αλλά κανένας δεν είναι κάτι ξεχωριστό.

Δεν είδαμε επίσης καμιά πρωτοποριακή σκηνή μέχρι στιγμής όπως π.χ την σκηνή που πήγε ο Μακοναχι μαστουρωμένος να μέσα στο άντρο των νεοναζί σε μια καταδίωξη-μονόπλανο 6-7 λεπτών..

Επίσης όποιος και αν βρίσκεται πίσω απο τον φόνο δεν μου προκάλεσε το ενδιαφέρον μ'αυτά που είδαμε μέχρι στιγμής.

Οι παράξενοι διάλογοι με τα έξυπνα φιλοσοφικά μηνύματα της 1ης σεζόν είναι είδος προς εξαφάνιση στην 2η.

Είναι νωρίς ακόμα και μπορεί σε ένα απο τα επόμενα επεισόδια η σειρά να ανέβει ξαφνικά στην συνείδησή μας με ένα ξεχωριστό 10λεπτο 2 επίπεδα όπως έκανε και με την 1η σεζόν στο 6-7 επεισόδιο αλλά η πραγματικότητα είναι πως ο ρυθμός είναι εκνευριστικά αργός τόσο στην κεντρική υπόθεση αλλά όσο και στην εξέλιξη των χαρακτήρων...

ΥΣ: Τα έλεγα για τον γκέι μπάτσο. Φαινόταν απο μακριά ότι θα είναι ο regular gay of the HBO show.. ;)

ΥΣ2: Στα μείον της 2ης σεζόν η απουσία των μπαλκονιών της Νταντάριο ή τουλάχιστον κάτι κοντά στην ποιότητά της. :D:oops:

tempest
7 Ιουλίου 2015, 06:53
Και στην πρώτη σεζόν η εξελιξη ήταν αργή στα περισσότερα σημεία αλλά σε είχαν στη τσίτα οι φιλοσοφημενοι / ενδιαφεροντες διάλογοι. (δεν θυμάμαι να είχα βαρεθεί καπου). Αυτό τώρα δεν συμβαίνει. Επίσης οι ερμηνείες της πρώτης ήταν άκρως ενδιαφερουσες. Εδω απλά γελάω με τον Φαρελλ που δεν ξέρει τι να κάνει με το πρόσωπο του στις εκφράσεις που πρέπει να πάρει.:D

hakinen
7 Ιουλίου 2015, 18:43
Φτηνά κολπα, φτηνά δράματα.

Η σζ δεν είναι κακή*, ειναι πολύ κατώτερη όμως απο αυτό που περίμενα.

*Πολυ κακος σε αυτό το επ ηταν ο Βον. Απαράδεκτα κακός.

baspav
7 Ιουλίου 2015, 21:54
Με αμίλητα βλέμματά, ηθοποιούς-ονόματα και μπάτσους με 1650 προβλήματα ο καθένας δεν κάνουμε τίποτα παλικάρια.
Μεθύστακες διαφθαρμένους μπάτσους με οικογενειακά προβλήματα έχουμε δει. Τουλάχιστον 7000 φορές και με καλύτερο gameplay.
Δεν με έχει ενθουσιάσει μέχρι τώρα η σειρά. Και δεν τη συγκρίνω με πέρσι. Θέλω κάτι που δεν έχω ξαναδεί. Ή αν το έχω ξαναδεί να είναι ποιοτικό, όμορφα δοσμένο. Μόνο το 1ο μου ψιλοάρεσε. Αυτό εδώ δε..με κοίμισε.

paran
8 Ιουλίου 2015, 07:14
Να πω και γω την γνωμη μου.Μου αρεσει πολυ ο 2ος κυκλος.Καραγουσταρω οπως ειπε και ο φιλος παραπανω.Ειναι σκοτεινος, αργος, περιπλοκος, βαρυς κλπ κατι που μου αρεσει. Για τα δικα μου γουστα παντα λεω.Δεν μου προκαλει την ιδια αντριχιλα και αυπνιες να το σκεφτομαι και ενθουσιασμο να το μεταδωσω σε αλλους οπως εκανα στον 1ο, αλλα με εξιταρει εξισου να δω το καθε επεισοδιο.Το λαθος που κανουν πολλοι νομιζω και ισως εκανα και γω στην αρχη και ειναι η καταρα της σειρας, ειναι το ονομα του True Detective 2.Δειτε το σαν μια αλλη σειρα χωρις συγκρισεις.Ξεχαστε το ονομα της σειρας.Αναποφευκτα καποια στοιχεια οπως π.χ γαματες μουσικες, αργο τεμπο, σκοτεινο οσο δεν παει αλλο, ερμηνειες, κλπ κλπ θα σε (και εμενα δλδ) βαλουν στο τρυπακι να κανεις συγκρισεις με τον 1ο κυκλο, αλλα δεν ειναι σωστο αυτο.Ειναι μια αλλη σειρα.Μου αρεσουν πολυ οι ερμηνειες ως τωρα και οσο περνανε τα επεισοδια, ακομα περισσοτερο για τον κα8ενα.
Υ.Γ 1 Πολυυυυ γαματη η πρωτη σκηνη.Εδειξε ωραια την μεταστροφη στον χαρακτηρα του Farell με τον μπαμπα του.Ειχε γαματη μουσικη (nomiza oti o richard gere tragoydaei:D) οπως στο επ1 στο ιδιο bar https://www.youtube.com/watch?v=dFh71_ftxLE .
Υ.Γ 2 Θεος ο Vince!!!!!!( Για μενα παντα)
Υ.Γ 3 Θελω να πιω ενα μπουκαλι ουισκι οσο βλεπω το καθε επ (και κανω καμμια 2,5 ωρες με τα προς-πισω γαμ) :giggle:
Υ.Γ 4 Το σχολιο καποιας κοπελας στο επ1 για την καυ%^&@!^ φωνη του τροχονομου, ηταν πραγματικα επικο :giggle:
Υ.Γ 5 Αν και ειπα να μην κανω συγκρισεις, ΚΑΚΑ ΤΑ ΨΕΜΑΤΑ Η 1Η ΣΕΖΟΝ ΤΕΛΕΙΩΣΕ ΜΟΛΙΣ Ο RUSTY ΣΗΚΩΘΗΚΕ ΝΑ ΦΥΓΕΙ ΑΠΟ ΕΚΕΙΝΟ ΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΜΕ ΤΟΥΣ 2 NBAers ΜΑΥΡΟΥΣ που τον ανακριναν:p :p:p ΤΕΛΟΣΣΣΣ
Υ.Γ 6 Give True Detective 2 a chance.Μολις στο 3 ημαστε ακομα ρε σεις

vene88
8 Ιουλίου 2015, 11:41
Η δεύτερη season του True Detective βάζει βάσεις για την απογοήτευση της χρονιάς. Σε αυτό συμβάλλουν οι όχι άδικα υψηλότατες απαιτήσεις που είχαν δημιουργηθεί.

Το καστ είναι μετριότατο, ειδικά ο Vince είναι μέσα στους χειρότερους κακούς που έχω δει στην τηλεόραση. Η ατμόσφαιρα μόνο και η σκηνοθεσία είναι στα περυσινά επίπεδα. Το σενάριο κακό με πολλές ευκολίες και στημένες καταστάσεις για να προκαλέσει το ενδιαφέρον του θεατή. Η υπόθεση δεν τραβάει το ενδιαφέρον μου σε καμία περίπτωση. Μετά από τρία επεισόδια το μόνο που μου φαίνεται λίγο ενδιαφέρον είναι το πως θα εξελιχθεί η σχέση των Antigone και Velcoro. Οι χαρακτήρες αχρείαστα φορτωμένοι και κατεστραμένοι.

Δεν βλέπω σωτηρία στην season, αν και το επόμενο είναι τοσο μέτριο όσο αυτό δεν ξέρω αν θα το συνεχίσω.

tasoskratos
8 Ιουλίου 2015, 16:44
Δεν μπορώ να αποφασίσω εάν ο Βινς είναι καλός ή κακός. Εκείνο που ξέρω είναι ότι, εάν εναν ηθοποιό ΄΄βαρεθήκαμε΄΄ να τον βλέπουμε να παίζει σε κωμωδιούλες, χαζορομαντζάκια κλπ κλπ, όοοοοοσοοοοο καλός και να προσπαθήσει να είναι σε κόντρα ρόλο, τζάμπα θα πάει η προσπάθεια.
Ώρες ώρες περιμένω ότι θα σκάσει ένα χαμόγελο και θα πεί <<ελα ρε πλάκα κάνουμε>>.

Για μένα περισσότερο μετράει το βλέμμα και οι εκφράσεις του προσώπου κι ο Βινς ως ΄΄κακός΄΄, που μεταξύ μας δηλαδή ακόμη στα λόγια είναι κακός, δεν το έχει, ειδικά μετά τις κακές φάτσες που μαζεύτηκαν στο προσκλητήριο!

blackys88b
9 Ιουλίου 2015, 00:33
η σειρα μπορει να μην έχει καμια σχεση με την πρωτη σεζον των φιλοσοφικων συζητησεων...αλλα ισως να ηταν αυτος ακριβως ο σκοπος του δημιουργου..??? να δωσει κατι εντελως διαφορετικο..?? απο την μια μας εδωσε μια ιστορια πλασαρισμενη με διαφορες πεσιμιστικες φιλοσοφιες...και τωρα αποφασισε να μας δωσει μια ιστορια βουτηγμενη στην βρωμια..χωρις φιλοσοφιες, χωρις παρε δωσε συζητησεων..με ξεκαθαρο το πλανο να μας δειξουν τι βρωμικος ειναι ο κοσμος στην Αμερικη...χαρακτηριστικο το γεγονος οτι ακομη και στην επαυλη δεν ζουν καποιοι κυριλε αλλα καποια ατομα, τα οποια η ζωη μαλλον τους εχει εγκαταλειψει και αυτα δεν το πηραν χαμπαρι...απο την μια καταλαβαινω πως η συγκριση εχει ριξει την δευτερη σεζον στα Ταρταρα, απο την αλλη ισως η σειρα πρεπει να κριθει με διαφορετικα κριτιρια αφου η δευτερη σεζον δεν εχει καμια σχεση με την πρωτη και προσπαθει να ανεξαρτοποιηθει εντελως... και μονο για αυτο μπραβο στο Πιζολατο..!! θελω να δω που θα το οδηγησει.!! και θα τον αφησω να μου πει την ιστορια που θελει...στη τελικη απο το τελος του προηγουμενου επεισοδιου και επειδη μιλαμε για παραγωγη ΗΒΟ επρεπ να καταλαβουμε οτι δεν ειχε αληθινες σφαιρες μεσα γιατι το splatter (ελα ο Dexter) θα επρεπε να φανει στο τοιχο πισω του ή καπως παρομοιο...αλλα δεν εβγαλε τιποτα..!!!

συνεχιζουμε λοιπον με ενδιαφερον.!

shakermaker
9 Ιουλίου 2015, 13:23
Απλά κορυφαίο το pissing contest ανάμεσα στην Άνι και τον προϊστάμενο του Ρέι (στο 6:40 του επεισοδίου).

-What are you doing with my scene, lieutenant?
-Securing it.

Ειλικρινά, παίζει να δάκρυσα απ'τα γέλια με το στιλάκι και των δύο (ειδικά εκείνος, με χέρια στη μέση και ύφος βαρύμαγκα απ'τη Δραπετσώνα).
Αυτό πάντως που βαράνε όλοι προσοχή μπροστά της, από τον πρώην μέχρι τους συνεργάτες της...τι να πω, μπράβο, κοπελάρα μου, μάθε μας κι εμάς πλιζ :p
Θέλω πολύ να δω πως θα εξελιχθεί ο συγκεκριμένος χαρακτήρας! Έχω τις ενστάσεις μου ως προς την αναπαράσταση της μόνης γυναικείας lead φιγούρας αλλά θα περιμένω να δω που το πάει η σειρά.

ATHENA1971
10 Ιουλίου 2015, 00:16
Πήρε ένα 9 από εμένα. Πολύ καλό επεισόδιο, όλοι, εκτός από τη ρέιτσελ, μού αρέσουν πολύ.
Νομίζω ότι, πλέον, δεν χρειάζονται οι συγκρίσεις. Είναι κάτι τελείως διαφορετικό.

t0ny3
5 Αυγούστου 2015, 17:29
Κοντρα στο ρευμα κι εγω γουσταρω τη σεζον χωρις το αδικιολογητο hating. Πολλες φορες επηρεαζομαστε απο το αρνητικο vibe και αυτα που θελουν να πλασαρουν οι κριτικοι, οχι πως δεν εχουμε δικη μας κριση. Ναι η σεζον δεν εχει ενα Μακοναχι, ναι δεν υπαρχουν τα φιλοσοφικα μηνυματα, αλλα πιστευω επιτηδες ο Πιζολατο θελει να παρουσιασει κατι εντελως διαφορετικο και κρινω τη σειρα γι αυτο που ειναι κι οχι γι αυτο που ηταν περυσι.

Υ.Γ. Εκνευριστηκα για το κολπο που επικαλεστηκαν με τον πυροβολισμο και για τον gay χαρακτηρα που παριστανει τον straight και δε θελει να το αποδεχτει. ΠΡΕΠΕΙ να σταματησει αυτο το αστειο!