PDA

Δείτε τη Πλήρη Έκδοση : True Detective 2x04 - Down Will Come

GTVSBot
13 Ιουλίου 2015, 04:00
Σειρά : True Detective
Σαιζόν : 2
Επεισόδιο : 4
Τίτλος : Down Will Come

Κανάλι : HBO
Πρώτη Προβολή : 12/07/2015

Περίληψη :

Η ομάδα έρευνας ασχολείται με ένα ενεχυροδανειστήριο στην προσπάθειά της να βρει έναν ύποπτο στην υπόθεση Κάσπερ.

darko_wicked
14 Ιουλίου 2015, 00:12
Η σκηνή της εφόδου ήταν δυνατή και γι' αυτό 8. Τα άλλα σχετικά αδιάφορα.

Hrisa76
14 Ιουλίου 2015, 01:39
Καταρχήν έχει γίνει λάθος στον τίτλο του επεισοδίου. Fuck είναι και όχι Down Will Come.
Σχετικά πιο στρωτό και πιο γρήγορο. Αλλά ο κόσμος συνεχίζει να γελάει:
Ο Βων είναι πραγματικά χάλια ηθοποιός. Είναι αυτός "κακός" σειράς?
Το ψηλό τ' αγόρι κάνει τις κουτσουκέλες του, ξυπνάει με το μποξεράκι (χάθηκε να είναι γυμνός να δούμε και λίγη παραπάνω σάρκα? αμαν δηλαδή) και μετά ξεκινάει τα αι λαβ γιου κάργα, γουιλ γιου μέρι μι, Μι Τάρζαν γιου Τζεην,
Η Καλλιόπη, Ευτέρπη, Αντιγόνη, πως κέρατο λέγεται έχει κι αυτή τα θέματα της και ένα κάρο γκόμενους να την θέλουν κι αυτή να τους φτύνει. Ωστόσο έχει ωραίο σώμα.
Μετά έχουμε την σύνοδο κορυφής του ατάλαντου με τον τσοντέρ. Ανταλλάσσουν και κάτι βλέμματα αμήχανα τα οποία δεν τα κατάλαβα αλλά (ντόκτορ) χου κερς.
Έπειτα έχουμε τα νέα του ΟΑΣΑ. Στηρίζω τις διαμαρτυρίες. Μισή ώρα περίμενα το 5 χθες για να γυρίσω σπίτι.
Αναρωτιέμαι, είδαν τα δύσκολα, σκοτώνεται και ένας αστυνομικός. ΓΙατί δεν κάλεσαν ενισχύσεις? Επίσης, φοράνε τα γιλέκα οκ, αλλά όλο το άλλο σώμα όπως και το κεφάλι είναι ακάλυπτο. Ο ψηλός στην σκηνή με τον τσοντέρ έπαιξε καταπληκτικά τον ψυχάκια. Είχε γυρίσει το μάτι του στην κυριολεξία.
Μακελειό λοιπόν και να δούμε στο επόμενο τις συνέπειες. Πάντως έχουμε δει και καλύτερα, λέγε με Banshee.
Πάντως συνεχίζω να μην καταλαβαίνω την κεντρική ιστορία αλλά αυτά είναι λεπτομέρειες για μένα.

drapetisgal7
14 Ιουλίου 2015, 02:24
Το μεγαλύτερο μέρος του επεισοδίου ήταν βαρετό με εξαίρεση το τελευταίο δεκάλεπτο που έπεσε το πιστολίδι. Πάλι δεν είχαμε καμμιά ιδιαίτερη εξέλιξη στο main story.

tasoskratos
14 Ιουλίου 2015, 10:45
4 επεισόδιο και το main story παραμένει αδιάφορο.
οκ, φάγανε έναν Αντιδήμαρχο που του άρεσαν τα σεξουαλικά παιχνιδάκια. So what?
Το πως ακριβώς βρέθηκε το πτώμα, ακόμη δεν φαίνεται να απασχολεί κανέναν ιδιαίτερα. Βλέπουμε δηλαδή μια ΄΄απλή΄΄ ιστορία εξιχνύασης μιας δολοφονίας. Βιντεοκασσέτα 1980!
Ο ΄κακός΄΄ είναι απλά ένας, τύπου μαφιόζος, ένας λαλάκας που του φάγανε τα λεφτά και τώρα προσπαθεί να πουλήσει μαγκιές για να ορθοποδήσει. Δεν εμπνέει κανέναν!
Ο νεαρός μπάτσος ίσως έιναι ο ποιό ενδιαφέρον χαρακτήρας από όλους, ασχέτως εάν από χθες απογοήτευσε τον γυναικείο πληθυσμό.

Είπαμε και μας είπανε ότι η φετινή ιστορία δεν θα έχει καμία απολύτως σχέση με την περσυνή. Δεκτό, αλλά ακόμη δεν βρίσκω τι ενδιαφέρον παρουσιάζει.

johny f
14 Ιουλίου 2015, 12:48
Boring,very boring....

Chiras365
14 Ιουλίου 2015, 17:01
http://i.imgur.com/MojeSVZ.png

Μετά το 10λεπτο συναρπαστικό μακελειό στο τέλος του επεισοδίου, το True Detective επιχειρεί για δεύτερη φορά στην ιστορία του το Freeze Frame. Τότε (103), για το ''there is a monster at the end of it''. Εδώ, για κάτι που ακόμη προσπαθώ να εμπεδώσω, ίσως τις οδού των χαρακτήρων προς το ''we get the world we deserve'' και της ευθύνης του θανάτου τόσων άμαχων ανθρώπων μετά τις συνειδητές τους επιλογές ως άνθρωποι του νόμου.

Όπως και να έχει, στην περίπτωση του πρώτου (Season 1), το ''there is a monster at the end of it'' και η βραδυφλεγής λύση του μυστηρίου αλληλοτροφοδοτούνταν με το psyche των χαρακτήρων. Στη 2η σεζόν, η τροφοδοσία είναι μονόπλευρη και η ζυγαριά έχει κάτσει στη μία πλευρά.

tempest
14 Ιουλίου 2015, 18:23
Το πιστολιδι στο τέλος άξιζε καπως παρόλο κάποιες υπερβολές που είχε, τα υπόλοιπα αδιάφορα. Ο μαφιοζος της συμφορας απλα για γελια. Πάντως φοβάμαι μην το μόνο που μας μείνει στο τέλος είναι ο ωραίος κ***ς της Αntigone (και αυτό για τους guys της παρέας). :-D

baspav
15 Ιουλίου 2015, 00:03
Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν. Το επεισόδιο δεν το σώζει ούτε το 10λεπτο πιστολίδι. Έχουμε δει και καλύτερα, πχ Banshee όπως ανέφερε κάποιος.
Συνεχίζει αδιάφορος ο αντιδήμαρχος, αδυνατώ να πιστέψω ότι κάποιοι έμπειροι ντετέκτιβς πίστεψαν πως αυτός (για τον οποίο έγινε το μακελειό) ήταν ο δολοφόνος (μιας και το πτώμα ήταν τελετουργικά σφαγμένο).
Πήγαμε για τη διάσωση του στρατιώτη ράϊαν και σκοτώθηκε ο μισός πληθυσμός του Βίντσι.

Κατά τα άλλα ο κακός δεν πείθει, η γυναίκα του θέλει παιδί, ο gay/bi θα γίνει μπαμπάς, η Αντιγόνη εκμεταλευόμενη τη θέση της ή όχι την πέφτει σε κατώτερους και η ζωή συνεχίζεται. Τι δεν έχουμε δει απ' αυτά; Τι πρωτότυπο βλέπουμε; Γιατί να δούμε true detective δεν μας έχουν πει ακόμη.

Οι διάλογοι μου φαίνονται στο χέρι γραμμένοι (fuck fuck fuck κλπ κλπ!? μόνο αυτό είχε;) Τα απλανή βλέμματα συνεχίζουν και αυτές οι συνεχόμενες λήψεις από πάνω κάθε 5 λεπτά τι της ήθελαν ακριβώς; Για να ροκανίζουμε το χρόνο;

Ένα 6άρακι και πολύ του είναι.

Hrisa76
15 Ιουλίου 2015, 00:24
Όταν έχεις δει Banshee και Sons of Anarchy τι να σου πουν για μακελειό οι άλλες σειρές?

hakinen
16 Ιουλίου 2015, 01:34
- Ειμαι έγγυος
- Είναι τρίδυμα
- Έχουν σύνδρομο Ντάουν.

Μα το θεο, προς τα εκεί περιμενα να πάει ο διάλογος.

Τεσπά 7αρι. Νοιωθω μεγαλόψυχος σημερα.

WiredMan
16 Ιουλίου 2015, 02:52
Το φινάλε είχε ενδιαφέρον και οι σκηνές με το πιστολίδι ήταν καλοσκηνοθετημένες αλλά μέχρι εκεί....Γενικά ελπίζω να βελτιωθεί πολύ στα επόμενα επεισόδια!!

csemis10
17 Ιουλίου 2015, 00:42
Εντάξει είναι εμφανές ότι θέλουν να εστιάσουν στην τραγικότητα των χαρακτήρων κ όχι σε δράση - περιπέτεια κ ίσως μυστήριο.
Παραμένει αργό σε κάποια φάση...
Παρά το δυνατό casting οι ερμηνείες είναι ρηχές ...
Το πιστολίδι καλό αλλά αχρείαστο δλδ δν συνάδει με το παρόν ύφος ίσως το κάνανε για να μας ξυπνήσουν λίγο ...
Ο ψυχίατρος όλο κ κάπου χωμένος μέσα είναι ... διότι θα μπορούσε να έχει κάνει όλη αυτή την τελετουργία
Θα δούμε πάντως αν μήτε άλλο για μένα βλέπετε κάπως ευχάριστα ... ελπίζω να βγει 3η season είναι πολύ διαφορετική σειρά...

GEORGE77
17 Ιουλίου 2015, 01:37
"Θέλουμε και άλλον W. Earl Brown!" είχα πει στο πρώτο επεισόδιο.Δεν τον πολυχαρήκαμε :P.
Θα συμφωνήσω ότι δεν έχει δυνατό σενάριο φέτος πράγμα που την "ρίχνει" ,παρ'όλα αυτά συνεχίζω να την απολαμβάνω γιατί είναι ατμοσφαιρική,σκοτεινή και οι χαρακτήρες έχουν ένα ενδιαφέρον.

ATHENA1971
22 Ιουλίου 2015, 19:59
Πήρε ένα 8άρι από εμένα.
Λοιπόν, σε αυτό το επεισόδιο με απογοήτευσε ο Βων, κρίμα γιατί πίστεψα σε αυτόν. Έχει ένα τσαντισμένο ύφος συνεχώς, για ό,τι και να του συμβαίνει. Δεν χάνω την πίστη μου, όμως και ελπίζω σε καλύτερα. Τη γυναίκα του τη βρίσκω πολύ όμορφη.
Ο βασανισμένος, είναι ο πιο ενδιαφέρον τύπος τελικά. Παίζει πολύ καλά, αλλά η ιστορία του, μωρέ....... Δεν καταλαβαίνω, γιατί τόσο κλάμα..... δεν είναι και ότι μεγάλωσε με κατηχητικό... Αλλά, πώς τον λυπήθηκα, όταν της είπε ότι την αγαπάει και εκείνη ήθελε να τον πιστέψει.... αλλά ήταν και τα δύο, τόσο στενοχωρημένα......
Η Αντιγονούλα μας, πιστεύω ότι είναι η χειρότερη (σόρυ, γκάυς). Έχω παρατηρήσει ότι στηρίζει όλο το παίξιμό της στις γκριμάτσες με το στόμα της. Μία δαγκώνει τα χείλια της, μία τα στραβώνει, μία σκουπίζει το στόμα της με το χέρι.... Αυτό, πιστεύει ότι της προσδίδει μία "κακιοσύνη", ας πούμε (λογοπλάστες, όχι αστεία......) αλλά είναι σαν μωρό. Μού θυμίζει τον εαυτό μου, στα 24-25.... είναι αυτή 37 χρονών;;;;;;;;;
Ο αγαπημένος μου, ο φάρελ.... μμμμμ..... έτσι κι έτσι...
Μέχρι τώρα, έχω να κάνω αυτές τις παρατηρήσεις:
Νιώθω ότι βλέπω κουκλοθέατρο με μαριονέτες, όπου αυτός που τις κινεί είναι πολύ κακός και γι αυτό βλέπουμε ένα κακό αποτέλεσμα. Με λίγα λόγια, λείπει η περσυνή σκηνοθεσία. Δεν μπορεί, να μην μπορεί να πάρει μία καλή ερμηνεία από ηθοποιούς, όπου μας έχουν καλομάθει έως τώρα (εντάξει, δεν ήταν και τίποτα γίγαντες της ηθοποιίας, αλλά υπηρετούν το είδος τους). Αυτό που με έχει πειράξει, είναι ότι λείπει η "δημιουργία κλίματος". Σε κάθε επεισόδιο, έχουμε επαναλαμβανόμενες σκηνές, αν είναι δυνατόν!!!!! Το καζίνο, η συζήτηση για το μωρό, το κλάμα του γκέυ (νομίζω ότι, άνετα μπορεί να γίνει spin off) και τέλος, εκείνη η έρμη που κάθεται στο σκαmπό με την κιθάρα και τραγουδάει (σε αυτό το επεισόδιο τη λυπήθηκα, σαν να προσπαθούσε να ισορροπήσει με την κιθάρα και ήταν έτοιμη να πέσει), ενώ ο Βων κα ο Φάρελ, πάλι στην ίδια θέση, πάλι να λένε τα ίδια..... Η όποια απόπειρα για χιούμορ, πάει άπατη. Γελάσατε με την Αντιγόνη και το mood ring;;;;
Τέλος, δυνατή σκηνή με το μακελειό, μού θύμισε τροοκρατική επίθεση. Όμως.... όταν τους είδα να πηγαίνουν μπούγιο, μες στο δρόμο, ακάλυπτοι, σαν να πηγαίνουν περίπατο στην Πλάκα...... δεν πρόλαβα να σκεφτώ "εχμμμ.... τίιιι κάνουν....;;;" άρχισαν τα πιστολίδια.
Όπως είπα, νομίζω ότι έχουμε μία κακή ενορχήστρωση. Ελπίζω να πάμε καλύτερα.

t0ny3
5 Αυγούστου 2015, 19:39
Τρομερο και συναρπαστικο το τελευταιο 10λεπτο του επεισοδιου. Μετα απο την ηρεμια των προηγουμενων ωρων, που δεν τις βρηκα αδιαφορες, εγινε το μπαμ! H αγωνια και η δραση ανεβηκαν κατακορυφα. Δηλαδη επειδη εχουμε δει αναλογες σκηνες δρασης σε σειρες οπως Banshee και Sons of Anarchy, αναιρειται η αξια της συγκεκριμενης σκηνης. Και το Mad Max: Fury Road ηταν ο ορισμος του μακελειου, αλλα το βρηκα βαρετο. Σημαινει κατι αυτο;

Συνεχιζει να μου κραταει την προσοχη και να θελω να ενωσω τα υπολειπομενα κομματια του παζλ μαζι με τους ντετεκτιβς.

Αυτος ο Vince Vaughn ο καημενος γιατι λαμβανει τοσο hate μαζι με τη σεζον; Δεν ειναι κανενα τερας υποκριτικης, αλλα αταλαντο και κακο δεν τον λες. Τουλαχιστον εγω δεν τον βρισκω ενοχλητικο οπως αρκετοι...

R.I.P. W. Earl Brown!

Hrisa76
6 Αυγούστου 2015, 01:17
Τρομερο και συναρπαστικο το τελευταιο 10λεπτο του επεισοδιου. Μετα απο την ηρεμια των προηγουμενων ωρων, που δεν τις βρηκα αδιαφορες, εγινε το μπαμ! H αγωνια και η δραση ανεβηκαν κατακορυφα. Δηλαδη επειδη εχουμε δει αναλογες σκηνες δρασης σε σειρες οπως Banshee και Sons of Anarchy, αναιρειται η αξια της συγκεκριμενης σκηνης. Και το Mad Max: Fury Road ηταν ο ορισμος του μακελειου, αλλα το βρηκα βαρετο. Σημαινει κατι αυτο;

Συνεχιζει να μου κραταει την προσοχη και να θελω να ενωσω τα υπολειπομενα κομματια του παζλ μαζι με τους ντετεκτιβς.

Αυτος ο Vince Vaughn ο καημενος γιατι λαμβανει τοσο hate μαζι με τη σεζον; Δεν ειναι κανενα τερας υποκριτικης, αλλα αταλαντο και κακο δεν τον λες. Τουλαχιστον εγω δεν τον βρισκω ενοχλητικο οπως αρκετοι...

R.I.P. W. Earl Brown!

ΕΠειδή εγώ μίλησα για Banshee και Sons. Δεν είπα ότι ήταν κακή σκηνή. Αλλά όταν έχοντας δει ήδη αυτές τις δύο, δεν εντυπωσιάζομαι πλέον τόσο εύκολα.

Επίσης για τον Βων, ίσως να μην φταίει αυτός στο 100%. Προσωπικά αυτό που μου έλειψε απο αυτή τη σειρά είναι ένας κακός. Θα μπορούσαν να τον βρουν στον πρόσωπο του Βων, του χαρακτήρα, αλλά είτε ο ίδιος δεν το έχει ή δεν τον είχαν γράψει καλά. Ήθελες να δείξεις ότι και ο κακός της σειράς έχει τα θέματα του? Οκ, κάνε τον πρώτα αντιπαθή και μετά δείξε και την καλή του ή την πονεμένη του πλευρά και άσε μας ν' αποφασίσουμε εμείς. Έχουμε δει τέτοιους χαρακτήρες.

Τον Φαρελ δεν τον θεωρώ τόσο ατάλαντο όσο τον θεωρούν οι άλλοι και ναι, είμαι υπερβολική στην σειρά αυτή αλλά ρε παιδί μου, δεν γίνεται απο επεισόδιο σε επεισόδιο εκεί που μου δείχνει τον πόνο για το παιδί του και τον πιστεύω στο επόμενο να είναι κρύος. Ή φταίει αυτός ή το σενάριο ή ο σκηνοθέτης.
Συγγνώμη αλλά δεν έχω τις τεχνικές γνώσεις για να καταλάβω ποιος φταίει. Αλλά κάτι δεν είναι σωστό σε πολλά σημεία.

Για την δεν θυμάμαι πως την λένε, σόρρυ αλλά δεν παίρνω τίποτα πίσω. Την θεωρώ μέτρια και υπερτιμημένη. Δεν μου βγάζει τίποτε εκτός από μαγκιά και δηθενιά.
Ειδικά αν την συγκρίνω με την ηθοποιό που παίζει την γυναίκα του Βων, την οποία την βρήκα εξαιρετική.

Για μένα ο Κιρτς έκανε την καλύτερη δουλειά. Και ξαναλέω, τον θεωρούσα πολύ μέτριο ηθοποιό αλλά εδώ μου έδειξε ότι μπορεί να κάνει πράγματα.

Έχω δει αρκετές σειρές όλα αυτά τα χρόνια για να μπορώ να ξεχωρίσω το καλό σενάριο. Πχ, το breaking bad δεν με ενθουσίασε ποτέ αλλά δεν μπορώ να πω ότι δεν είχε καλό σενάριο. Και κυρίως ότι είχε αρχή, μέση, τέλος και ήταν ξεκάθαρο με πρόσωπα και καταστάσεις.

Κάτι τέτοιο, δεν το αισθάνομαι εδώ. Έχω χαθεί με ονόματα, συγγένειες κτλ. Με χάλασε πάααααααρα πολύ που μετά το μακελειό προχωρήσαμε μήνες μετά. Εκεί χάνεις ένα ΤΕΡΑΣΤΙΟ πλεονέκτημα που είχες για να δώσεις το δράμα που περιμένεις μετά το μακελειό αλλά και για να δούμε πως θα το διαχειριστεί καθένας απο αυτούς τους τρεις. Τι να το κάνω εγώ μετά από μήνες? Νιώθω ότι ξεκινάω να βλέπω άλλη σειρά. Με κάνεις να μένω με το στόμα ανοιχτό κι ενώ ανυπομονώ να δω την εξέλιξη δίνεις μια και μου το χαλάς. Χώρια που δεν μου δείχνεις και το πως δεθηκαν οι τρεις με αφορμή αυτό το γεγονός. Που και εκεί θα μπορούσες να με κερδίσεις.

Και τα υπόλοιπα θα τα πω στο έβδομο επεισόδιο. TBC.

(Δεν έχω καταλάβει ποιος/τι είναι ο W. Earl Brown αλλά δεν πειράζει.)

baspav
6 Αυγούστου 2015, 03:19
Γεια σου ρε Χρύσα με τα σεντόνια σου χα χα χα!!
Όσον αφορά τη σκηνή του shooting, εγώ να την έγραφα, καλύτερη θα ήταν σίγουρα. Δύο πράγματα κατάφερε: να μας ξυπνήσει και να φάει το μισό πληθυσμό της πόλης.

tempest
6 Αυγούστου 2015, 03:22
(Δεν έχω καταλάβει ποιος/τι είναι ο W. Earl Brown αλλά δεν πειράζει.)

Ειναι το ονομα του ηθοποιου (http://www.imdb.com/name/nm0114868/?ref_=fn_al_nm_1) που επαιζε τον συνεταιρο (det. Teague Dixon) του Farell ο οποιος την εφαγε στο κεφαλι στο μακελειο...Το RIP του tony παει στο γεγονος οτι σκοτωθηκε ο χαρακτηρας σε αυτο το επ. (4ο). (Ουτε εγω το ηξερα το ονομα του αλλα Google is my - your friend...) :)

t0ny3
6 Αυγούστου 2015, 03:28
Δεκτες ολες οι αποψεις, αλλα εξακολουθω να μην εχω τετοια τραγικη αποψη για τη σεζον και με ενοχλει το ολο hating. Κατι αναλογο εγινε φετος και στην τριτη χρονια του House of Cards, το οποιο το μεταλλαξαν σε teen soap.

Ο W. Earl Brown (Teague Dixon εδω στη σεζον) ειχε ρολο στο αγαπημενο Deadwood γι αυτο και η συμπαθεια.

blackys88b
17 Αυγούστου 2015, 01:34
ενα εφταρακι για μενα το επεισοδιο...χωρις να ειναι δυναμιτης συνεχιζει να ασχολειται με τους χαρακτηρες του...για τους οποιους θα κανω μια προβλεψη χωρις να γνωριζω οτι πολυ πιθανο να τους χασουμε..αντε τους δυο απο τους τρεις.!! θα δειξει.!! δυνατο το κλεισιμο...ωραια μουσικη το επεισοδιο.

Marcheline
3 Σεπτεμβρίου 2015, 18:31
Το βρήκα βαρετούλι σε σχέση με τα προηγούμενα το συγκεκριμένο. Είχε δυνατό φινάλε, αλλά μέχρι τότε πήγε αργά και κουραστικά.
Ο Βον είναι πραγματικά κακός. Του έδινα ένα περιθώριο όλα αυτά τα επεισόδια, αλλά μιλάμε δεν το χει καθόλου ο άνθρωπος!
Ο κούκλος είναι η μόνη φυσιογνωμία που λυπάμαι εκεί μέσα. Θεωρει τώρα πως ένα παιδί θα τον σώσει από την κατάρα του να είσαι γκέι. Α ρε καημένε, σε τι εποχή ζεις?!

baspav
3 Σεπτεμβρίου 2015, 18:49
^^ Βαρετούλι; Πολύ επιεικής είσαι !! :shock: