PDA

Δείτε τη Πλήρη Έκδοση : True Detective 2x08 - Omega Station

GTVSBot
10 Αυγούστου 2015, 04:00
Σειρά : True Detective
Σαιζόν : 2
Επεισόδιο : 8
Τίτλος : Omega Station

Κανάλι : HBO
Πρώτη Προβολή : 09/08/2015

Περίληψη :

Ο δολοφόνος του Caspere αποκαλύπτεται.

baracunda
10 Αυγούστου 2015, 23:24
Σοβαρά δε το έχει ακόμα κανένας άλλος να το σχολιάσει;

Μόλις το είδα. Δεν έχω να πω πολλά.

Απλά έπος.

Hrisa76
11 Αυγούστου 2015, 00:24
Επρεπε να περιμένουμε μέχρι το τελος για να δούμε ένα καλό επεισόδιο. Προβλέψιμο ναι μεν αλλά καλό.
Μετριότατη η σεζόν. Ενώ μπορούσε να είναι καλή την βρήκα πολύ ψυχρή. Ήταν προτιμότερο να δώσουν άλλα δύο επεισόδια και να μην γίνει το τεράστιο άλμα μετά το μακελειό και να μας δείξουν περισσότερα πράγματα. Να το κάνουν λίγο πιο δραματικό, να νιώσουμε λίγο πιο κοντά στους ηρωες.
Φέτος πάρα πολύς κόσμος γκρίνιαξε γι αυτό που είδε. Ελπίζω να κάτσουν να σκεφτούν λίγο παραπάνω και του χρόνου να είναι καλύτερη η σεζόν.

darko_wicked
11 Αυγούστου 2015, 00:55
Καλό επεισόδιο για το επίπεδο που μας συνήθισε φέτος η σεζόν. Στο σύνολο της, αδιάφορη σεζόν, ένα wannabe Wire που στην πορεία κάπου το έχασε. Μέσα σε όλα αυτά, η πιο αληθινή και ωραία αποτυπωμένη σχέση, ήταν αυτή του Βελκόρο με τον γιο του. Κατά τ' άλλα, δεν νομίζω να θυμόμαστε πολλά απο αυτή τη σεζόν σε ένα μήνα!

Και ένα ωραίο που πέτυχα για την τρίτη σεζον
17227

drapetisgal7
11 Αυγούστου 2015, 01:11
Καταπληκτικό το επεισόδιο, το οποίο είχε τα πάντα. Μαζί με το έβδομο είναι τα κορυφαία της δεύτερης σεζόν. Πράγμα που δείχνει οτι τα προηγύμενα μέτρια επεισόδια μπορούσαν να είχαν γραφτεί καλύτερα και να βλέπαμε μια ποιοητική σεζόν.

Psofimis
11 Αυγούστου 2015, 04:02
Το είδα πριν καμιά ώρα.
Το έχω ήδη ξεχάσει..

tempest
11 Αυγούστου 2015, 05:45
Το είδα πριν καμιά ώρα.
Το έχω ήδη ξεχάσει..

Ενταξει υπερβολες, δηλαδη τι αλλο περιμενες να δεις; Για την φετινη σεζον με τις οποιες αδυναμιες της και πολυ καλο ηταν και ειμαι απο αυτους που εγραφαν κυριως αρνητικα, σταθερα μεχρι τωρα. Εχω την εντυπωση οτι καπως το εσωσαν στο τελος.

Θεωρω οτι ενα απο τα κυριοτερα προβληματα της φετινης σεζον ηταν η σκηνοθεσια και το γραψιμο, ειδικα στα πρωτα επεισοδια. Αν ειχαμε δει λιγο καλυτερα αυτα τα δυο, θα ειχαμε και πολυ καλυτερη σεζον μαλλον.

Μου αρεσε εκει που...μαλλον ολοι, περιμεναμε τον δραστη καποιον psycho της παρεας, τελικα αποδειχθηκε οτι 'απλα' ηταν τα παιδια - θυματα της ληστειας που ειχαν παρει εκδικηση. Μου αρεσε αυτη η 'εξυπνη' τροπη και συναμα η πολυπλοκοτητα της υποθεσης (που ομως σε μπερδευε στην αρχη, λογω κακου γραψιματος μαλλον).

Μου αρεσε που αποφασισαν να δωσουν μαυριλα στο τελος αντι για ενα χαπι εντ· ολοι οι καλοι σωθηκαν και εζησαν αυτοι καλα κτλ κτλ..

Και αν και 'χαλαστηκα' αρχικα με το γραψιμο του Φρανκ και εκει που ενω ειχε πετυχει αυτο που στην αρχη φανταζε αν οχι ακατορθωτο, εξαιρετικα δυσκολο, στο τελος ενω του την χαρισαν και οι Μεξικανοι αυτος ΤΑ ΓΑΜΗΣΕ ΟΛΑ ΓΙΑ ΜΙΑ ΜΑΛΑΚΙΑ, συγνωμη τα χαλασε ολα για μια βλακεια ηθελα να πω, σκεπτομενος πιο νηφαλια καταληγω οτι μαλλον ηθελαν να μας δειξουν αυτο. Για μια απερισκεψια, επειδη δεν αντεξε την προσβολη. τα εχασε ολα. Το συναισθημα εναντιον της λογικης. και ολα χαθηκαν σε μια στιγμη.

Ελεγα ομως, αντε τωρα θα βρει καποιον περαστικο στην ερημο ο Φρανκ και θα γυρισει στην καλη του αλλα οσο περναγε η ωρα τιποτα, ελεγα τωρα θα γινει ραμπο ο Ρει και θα τους ''φαει'' ολους και θα γυρισει στην καλη του αλλα τιποτα. Ελεγα οτι τουλαχιστον θα μας δειξει στο τελος το κινητο και θα λεει ''σταλθηκε με επιτυχια''. Εστω αυτο. Αλλα οχι και εκει τραγωδια. Βαλε και ενα μωρο χωρις πατερα στο τελος. Μαυριλα. Μου αρεσε ομως.
...
...
...
...
...
...

Υ.Γ Tι γαματο τρολαρισμα ηταν αυτο στην αρχη, εκει που η Αμαντα λεει στον Vaughn ''you cant act for shit'', δεν πιστευα σ'αυτο που ακουγα - θεουληδες ε; :)

tasoskratos
11 Αυγούστου 2015, 08:08
Εάν υπήρχε σχολή σεναριογραφίας και κάποιος παρέδιδε το συγκεκριμένο σενάριο για τις εξετάσεις θα τον είχαν κόψει πανηγυρικά!
Βγαλμένο από το χρονοντούλαπο της ιστορίας, με εξελίξεις που μύρισαν μπαγιατικο μπακαλιάρο, με κλισέ ατάκες του στυλ <<πάνε κι έρχομαι>> και τελείως αχρείαστο θάνατο του Βινς.
Μια μπερδεμένη ιστορία, ένας βασικός φόνος που τελικά δεν είχε καμία απολύτως σχέση με το τελετουργικό, αχρείαστοι ΄΄περίεργοι΄΄ χαρακτήρες και για να μην μακρυγορώ ΡΕ ΓΥΝΑΙΚΑ ΜΕ ΠΟΙΟΝ ΤΟ ΕΚΑΝΕΣ ΤΟ ΠΑΙΔΙ? γιατί υπάρχει και ένα 0,01%, πράγμα που σημαίνει ότι μπορεί ένα βράδυ να ήπιες, να μην θυμάσαι και κοιμήθηκες με τον Οβελίξ!
ΝΑΙ τόσο μαλακία θεωρώ την 2η σεζόν.

shakermaker000
11 Αυγούστου 2015, 13:06
Αυτό το επεισόδιο ήταν τόσο καλό που, έτσι φευγαλέα, μου πέρασε η σκέψη να τα ξαναδώ όλα μαζεμένα κάποια στιγμή. Συνήλθα γρήγορα και θυμήθηκα:

“Βut hey, αυτό το έχω ήδη κάνει! Αν δεν αναγκαζόμουν να γυρνάω και να ξαναβλέπω σκηνές περασμένων επεισοδίων για να θυμηθώ τι είναι η Κάταλαστ, ποιος είναι ο Burris, o McCandles και ο Holloway, ή τι ρόλο βαράει ο Osip και τι ο Agronof (τελικά τον ίδιο ρόλο βαρούσαν, αφού ήταν το ίδιο πρόσωπο. Bazinga!) κλπ, τώρα δε θα είχα καταλάβει απολύτως τίποτα από την υπόθεση της δεύτερης σεζόν.”

Η έμφαση πρέπει να δοθεί στη λέξη “αναγκαζόμουν”. Το True Detective 2 δεν ήταν σειρά τύπου Lost, η οποία όπως θα θυμάστε είχε την ικανότητα να βγάζει τον “αληθινό ντετέκτιβ” από μέσα μας αβίαστα, με αποτέλεσμα να θέλουμε από μόνοι μας να ασχοληθούμε περισσότερο μαζί της. Άλλος έχει το όνομα κι άλλος τη χάρη, φαίνεται. Το True Detective 2 σε εκβίαζε να διαδράσεις περισσότερο μαζί του, γυρνώντας ξανά και ξανά στις λεπτομέρειες χλιαρών επεισοδίων, με την υπόσχεση (απειλή μήπως?) ότι “τα καλύτερα έρχονται”. Βλέπετε, ούτε και τη μπέσα ενός Game of Thrones είχε, το οποίο ναι μεν κορυφώνεται αργά (απολαυστικά θα πω εγώ) μέχρι το 9ο, αλλά δε σου λέει κι από πάνω ότι για να το απολαύσεις θα πρέπει να θυμάσαι ποιος ήταν ο παλιάτσος που έξυνε το αυτί του πριν από 6 επεισόδια.

Τα καλύτερα λοιπόν, υποθέτω ήρθαν. Αυτό το επεισόδιο (άντε και το 6ο) ήταν φανταστικό σε κάθε του λεπτό. Από τη σπαρακτική έλλειψη 4G στο δάσος έως την επική ερμηνεία του Vince Vaughn (δλδ οκ, σταθερά αστείος ήταν, αλλά έτσι που τον τρολάρισε πατόκορφα η Jordan, κέρδισε το ακαταλόγιστο για μένα) όλα ήταν φανταστικά. Εδώ όμως που έφτασε, δεν είναι και για να πανηγυρίζεις. Είναι σα να 'χει χάσει η ομάδα σου τα 5 από τα 6 παιχνίδια των ομίλων του CL, και να πηγαίνει στην 6η αγωνιστική -μαθηματικά αποκλεισμένη πλέον- και να νικάει 3-0...

υγ : Και πριν μου πει κανείς ότι έχω κακή μνήμη, σας προκαλώ να κάνετε το εξής: κατεβάστε τους αγγλικούς υπότιτλους μέχρι το 7ο και κάντε search τα ονόματα των Burris και Holloway. Θα παρατηρήσετε ότι η μοναδική φορά που φορά που αναφέρθηκαν τα ονόματά τους πριν το 7ο, ήταν ένα μήνα νωρίτερα (!) στο 3ο επεισόδιο. Και το καλύτερο; Δεν ήταν καν παρόντες! Απλώς μωρέ συζητούσαν γι αυτούς σε μια σκηνή ο Βελκόρο με τον πατέρα του... Και ξαφνικά στο 7ο άρχισαν να αναφέρονται ως χαρακτήρες-κλειδιά για την υπόθεση. Και το καλύτερο; Πάλι δεν ήταν παρόντες τη στιγμή που αναφέρονταν! Πως το καλό να καταφέρεις μετά να κάνεις τη σύνδεση στο μυαλό σου; Ότι αυτό το όνομα αντιστοιχεί στο τάδε πρόσωπο που έκανε εκείνο και το άλλο, ώστε να μη μπερδεύεσαι τη στιγμή που ακούγονται τα συγκεκριμένα ονόματα σε διαλόγους τρίτων;
Παρόμοια ιστορία και με τον Dixon. Αφού έφαγε μια σφαίρα στο κεφάλι και βάλαμε τη γάτα μας να κλάψει (διότι χεστήκαμε για τον Dixon, ένας αδιάφορος κομπάρσος ήταν) ξαφνικά στο επόμενο επεισόδιο πήρε προαγωγή σε χαρακτήρα-κλειδί. Τέτοια μετά θάνατον αναγνώριση θα τη ζήλευε και ο Vincent van Gogh.. Γίνεται να μη σαλτάρεις παρακολουθώντας μια τέτοια σειρά από ένα επεισόδιο τη βδομάδα..;
Anyway, θα κρατήσω την καταπληκτική μουσική, τις σκηνές στο μπαράκι και τη νυχτερινή απόδραση με τη Dodge και την πανσέληνο στο πιάτο (επ. 6).

t0ny3
11 Αυγούστου 2015, 15:21
Πολυ καλο και ικανοποιητικο το φιναλε της πολυσυζητημενης δευτερης σεζον του True Detective.

Σε αντιθεση με περυσι, φετος ειδαμε τραγικο τελος για τους δυο βασικους πρωταγωνιστες και αδοξο θανατο για τον τριτο της παρεας στο προηγουμενο επεισοδιο. Μονο η Μπεζεριδη γλυτωσε και στη συνεχεια προσπαθησε να αποδωσει δικαιωσυνη σε ολα τα προσωπα που πληγωθηκαν απο αυτη την πολυπλευρη υποθεση.

Η σεζον σε καμια περιπτωση δεν ηταν κακη, αλλα ουτε ηταν και εξαιρετικη. Περισσοτερο επεσε θυμα του παρελθοντος, αφου κουβαλουσε το ονομα και την ποιοτητα της πρωτης σεζον, μαζι με ενα εκπληκτικο διδυμο. Οποτε η προσωπικη μου αποψη συνεχιζει να ειναι αντιθετη με το ολο hating. Ολοκληρη η σεζον κυμανθηκε σε μια σταθερη ταχυτητα, με ενα διαφορετικο vibe και μια υποθεση που προσπαθησε να μπει στα παπουτσια του The Wire. Η φετινη σεζον ηταν περισσοτερο αστυνομικη και ισως η ενασχοληση της με θεματα πολιτικα, εργολαβικα και διαφθορας να μη βοηθησαν σε σχεση με μια horror δολοφονια που ειχαμε περυσι, σε συνδιασμο με τις πεσιμιστικες φιλοσοφιες.

Η αληθεια ειναι πως φοβαμαι για το μελλον της σειρας μετα την κακη αποδοχη της φετινης σεζον, ομως θελω να πιστευω πως το HBO και ο Pizzolatto δε θα εγκαταλειψουν αυτο το ιδιαιτερο προτζεκτ.

Ελπιζω να ικανοποιηθηκαν οι "φανς" του Βινς!

http://i292.photobucket.com/albums/mm17/tony_4me/true_zpsfk22xfas.jpg

https://www.youtube.com/watch?v=6WwkUxpuiBI

darko_wicked
11 Αυγούστου 2015, 16:05
Περισσοτερο επεσε θυμα του παρελθοντος, αφου κουβαλουσε το ονομα και την ποιοτητα της πρωτης σεζον, μαζι με ενα εκπληκτικο διδυμο.

αυτό έχει δύο όψεις. Μία που λέει οτι λόγω της πολύ καλής πρώτης σεζόν ο πήχης ήταν ήδη πολύ ψηλά και άλλη μία που λέει πως αν δεν κουβαλούσε το όνομα True Detective ίσως τώρα να ήταν μια ακόμα αδιάφορη σειρά, ίσως και κομμένη!?

baspav
11 Αυγούστου 2015, 20:32
Το είδα πριν καμιά ώρα.
Το έχω ήδη ξεχάσει..

Το είδα πριν μερικά λεπτά.
Shift+delete από παντού.

georgiakos
11 Αυγούστου 2015, 22:29
χαλια σεζον -χαλια φιναλε ! τοσες ιστοριες, καμια ουσιαστικα ολοκληρωμένη!επισης θα συμφωνησω τοσα ονοματα που δεν ξεραμε ποιοι ειναι !
Μπαμπας χιπυς , μπαμπας μπατσος γιατι υπηρχαν ως ρολοι ?

ATHENA1971
11 Αυγούστου 2015, 22:33
Καλή σεζόν. Συμφωνώ για τα κλισέ, αλλά και πάλι...... είχε την αγωνία του, ήθελα να δω τί θα απογίνουν. Περίμενα να τους καθαρίσουν όλους.
Ρε Φρανκ.... έλεος, δλδ....

Winchester
11 Αυγούστου 2015, 23:51
Ωραίο φινάλε σε μια σχετικά μέτρια σεζόν

tasoskratos
12 Αυγούστου 2015, 08:37
Εάν πέρσυ είχαμε 2 βασικούς χαρακτήρες με αρκετά προβλήματα, φέτος είχαμε αντίστοιχα 4 βασικούς χαρακτήρες με δεκαπλάσια προβλήματα και αυτό μου κάνει εντύπωση. Γιατί αυτοί οι 4 να κουβαλάνε επάνω τους όλα τα κακά της μοίρας τους?
Το κοινό θα τους λυπηθεί περισσότερο?
Οι τηλεθεατές θα ταυτιστούν πιο εύκολα μαζί τους?

Ξεκινάει μία σεζόν με ένα φόνο που παραπέμπει σε ολίγον από πέρσυ. Πρώτη τρίπλα. Σκέφτεται κανείς ότι πάλι θα ψάχνουμε...
Στο καπάκι μας δείχνουν τον πατέρα της Μπεζερίδη ο οποίος διατηρεί μία κοινότητα..,,ενώ μας παρουσιάζουν κι έναν περίεργο δόκτωρ. Δεύτερη τρίπλα. Σκεφτόμαστε ότι σίγουρα αυτοί κάποια σχέση θα έχουν.
Από εκεί και πέρα, όπως έγραψε πολύ σωστά και ο φίλος πιο πάνω, πάνε να βάλουν στην ιστορία και στοιχεία από το The Wire! Τρίτη τρίπλα. Θα μασήσει το κοινό.
Κάπως έτσι ξακινάει λοιπόν μια σεζόν, που όσο προχωράμε βλέπουμε να προσθέτουν στο σενάριο πολύ υλικό, πράγμα που αποδείχτηκε αχρείαστο.
Μας μπούκωσαν με ονόματα, με παλιές ιστορίες, με όργια επιφανων μεσήλικων και ολίγον από γυμνό.
Η ιστορία προχωράει και η αδιαφορία μου μεγαλώνει! So what? Ο πρωταρχικός φόνος πέρασε σε τριτοτέταρτη μοίρα.
Στο 8ο επεισόδιο πάμε για φινάλε, προφανως γιατί παραμπουκώσαμε με παπαρολογίες.
Μιάμιση ώρα φινάλε με το πρώτο μισάωρο να μας λέει ότι οι τάδε δεν θα την βγάλουν καθαρή. <<Θα σε δω στο πλοίο, θα σε δω στα λευκά στον οβελίσκο...και ότι προπολεμικό κλισέ υπάρχει.
Από νωρίς πήραμε τα μαντήλια και αρχίσαμε να τους κλαίγαμε...
Ο μεν Βινς είχε καταστρώσει μια χαρά σχέδιο για να την κοπανήσει και στην στροφή τον βρήκαν οι μεξικάνοι, τον πήγαν μάλιστα στο πουθενά για να τουν παραπονεθούν ότι δεν έχουν πια που να πουλούν την πραμάτια τους. Ήμαρτον και ακόμη πιο ήμαρτον ο τρόπος που μαχαίρωσαν τον ατσαλάκωτο.
Ο δε Κόλιν δεν μπορούσε δήθεν να κάνει αυτό που θα έκανε ο πιο αδαής και να την κοπανήσει άνετα. Εάν ήταν αποστολή στο GTA θα την περνούσε ένα παιδάκι με 100% επιτυχία!!!
Αντίθετα τους πήγε στο δάσος, από τους 5 καθάρισε τους 2, άνετα θα μπορούσε να φάει και τους υπόλοιπους αλλά κάπου εκεί έστρεψε το βλέμμα του στον ουρανό και...
Συμπέρασμα
Μάπα το καρπούζι, από δημιουργούς που πέρσυ πήραν άριστα.
Θα πρέπει κάποιος να είναι βαλτός για να κάνει τόση κακή δουλειά.

t0ny3
12 Αυγούστου 2015, 10:44
https://www.youtube.com/watch?v=mz2BhtYFq7U

baspav
12 Αυγούστου 2015, 11:49
Παρά την πολύ καλή 1η σαιζόν, η 2η είναι σκέτη απογοήτευση και λυπάμαι που το λέω, 8,5 ώρες χαμένες.
Κατά τη γνώμη μου, το 1ο επεισόδιο ήταν το καλύτερο. Όλα τα υπόλοιπα άρτζι μπούρτζι και lost εεε λουλάς ήθελα να πω.

Αδιάφορη κεντρική ιστορία. Απορώ γιατί τον "σκότωσαν" με αυτόν τον τρόπο αφού δεν ήταν τελικά αυτό το θέμα τους.
Κακές ερμηνείες, πολλά ονόματα, παγάκια στα ποτήρια, ποτό άφθονο, τσιγάρο παφ-πουφ, κόκα, σεξ, πλάνα εναέρια, αχανή βλέμματα και ένα ΚΑΚΟ, ΚΑΚΙΣΤΟ φινάλε.

Θα σε δω στο πλοίο στις 32 του άλλου του μηνός ο Velcoro και επί 10 λεπτά να διαφωνούν ο Frank με την Jordan (θα μείνω, όχι θα φύγεις, όχι θα μείνω, όχι θα φύγεις, όχι θα μείνω, όχι θα φύγεις, όχι θα μείνω, όχι θα φύγεις, όχι θα μείνω, όχι θα φύγεις, όχι θα μείνω, όχι θα φύγεις, όχι θα μείνω, όχι θα φύγεις). Τον Frank γιατί τον σκότωσαν με αυτόν τον τρόπο; Ok, ήθελαν να τον σκοτώσουν στο φινάλε. Μα στην έρημο και από μαχαιριά και αφού ουσιαστικά του είχαν χαρίσει τη ζωή πριν πιαστούν στα χέρια; Μπούρδα μεγάλη. Μην ακούσω ερμηνείες του στυλ "πέθανε μόνος του κλπ κλπ" εκτός και αν είναι ο Αγγελόπουλος (αλλά αυτός δε ζει).
Μετά λες και δε ξέραμε ότι το παιδί δεν είναι του μεξικανού. Λες και δε ξέραμε πως μετά από τόσο γαμήσι η Bezzerides θα μείνει έγκυος.

Και ζήσαμε εμείς καλά (αφού χάσαμε 8,5 ώρες) και αυτοί καλύτερα (και με μεγαλύτερο τραπεζικό λογαριασμό).

:thumbdown :thumbdown :thumbdown

shakermaker000
12 Αυγούστου 2015, 12:18
Ο δε Κόλιν δεν μπορούσε δήθεν να κάνει αυτό που θα έκανε ο πιο αδαής και να την κοπανήσει άνετα. Εάν ήταν αποστολή στο GTA θα την περνούσε ένα παιδάκι με 100% επιτυχία!!!
Αντίθετα τους πήγε στο δάσος, από τους 5 καθάρισε τους 2, άνετα θα μπορούσε να φάει και τους υπόλοιπους αλλά κάπου εκεί έστρεψε το βλέμμα του στον ουρανό και...

Κάνοντας τη στάση στο σχολείο αποκάλυψε το τρωτό του σημείο: ότι νοιάζεται πραγματικά για τον γιο του. Αν κατάφερνε να ξεφύγει, θα στρέφονταν στο παιδί του για να πιάσουν τον ίδιο. Τους οδήγησε στο δάσος διότι εκεί είχε τις περισσότερες πιθανότητες (λίγες μεν, αλλά απ' το ολότελα..) να φάει τον Burris και την κουστωδία του, κι έτσι να λήξει οριστικά την ιστορία που ξεκίνησε το '92. Ο Burris ήταν ο τελευταίος κρίκος.

Αν ήθελε να ξεφύγει, υπήρχαν όντως αρκετοί τρόποι να το κάνει (αλλαγή αυτοκινήτου, ταξί, ποδαράτο), αλλά ήταν επιλογή του να παίξει τα ρέστα του για την ασφάλεια των δικών του.

. Τον Frank γιατί τον σκότωσαν με αυτόν τον τρόπο; Ok, ήθελαν να τον σκοτώσουν στο φινάλε. Μα στην έρημο και από μαχαιριά και αφού ουσιαστικά του είχαν χαρίσει τη ζωή πριν πιαστούν στα χέρια; Μπούρδα μεγάλη.

Του χάρισαν τη ζωή, αλλά στο τέλος του ζήτησαν και τα σώβρακα. Και στα σώβρακα (κουστούμι) φύλαγε το τελευταίο παραδάκι του, τα διαμάντια.

Νομίζω ότι δεν ήταν εντελώς "out of character" αυτό που έκανε ο Frank. Σε όλη τη διάρκεια της σεζόν, είχε κάνει σαφές ότι δεν έχει πρόθεση να τη βγάλει καθαρή αν είναι να μείνει στον άσσο, οπότε σε εκείνο το σημείο υποθέτω σκέφτηκε "fuck it, θα τον πλακώσω".

Hrisa76
12 Αυγούστου 2015, 20:08
Και ένα ωραίο που πέτυχα για την τρίτη σεζον
17227

Δεν είναι καθόλου σποιλερ.

άλλο ένα καλό που πέτυχα:

17238

baspav
12 Αυγούστου 2015, 20:12
Του χάρισαν τη ζωή, αλλά στο τέλος του ζήτησαν και τα σώβρακα. Και στα σώβρακα (κουστούμι) φύλαγε το τελευταίο παραδάκι του, τα διαμάντια.

Οκ, σύμφωνοι, αλλά κ πάλι πολύ χαζό σκηνικό να ζητήσει ο άλλος το κοστούμι την ώρα που έφευγαν. Πολύ στημένο. Πολύ πρόχειρο. Στη χαρτοπετσέτα.

tempest
12 Αυγούστου 2015, 22:50
και στην στροφή τον βρήκαν οι μεξικάνοι, τον πήγαν μάλιστα στο πουθενά για να τουν παραπονεθούν ότι δεν έχουν πια που να πουλούν την πραμάτια τους. Ήμαρτον και ακόμη πιο ήμαρτον ο τρόπος που μαχαίρωσαν τον ατσαλάκωτο.

Για τον Βινς, Τον παρακολουθουσαν μολις ακουσαν για τα κλαμπ οτι καηκαν και τον πηγαν στην ερημο για να χεστει πανω του και να τους δωσει πραγματα (νεα συμφωνια, χρηματα κτλ). Για τον Κολιν, μην ξεχνας οτι ηταν καταζητουμενος απο παντου και οι αλλοι ηταν αστυνομια και ειχαν ολα τα μεσα μαζι τους. Δηλαδη που να πηγαινε με τους αλλους στα νωτα του; Επισης εμεινε μονο με το shotgun ενω οι αλλοι ειχαν πολεμικα τυφεκια. Και πολλους εφαγε.

Νομίζω ότι δεν ήταν εντελώς "out of character" αυτό που έκανε ο Frank. Σε όλη τη διάρκεια της σεζόν, είχε κάνει σαφές ότι δεν έχει πρόθεση να τη βγάλει καθαρή αν είναι να μείνει στον άσσο, οπότε σε εκείνο το σημείο υποθέτω σκέφτηκε "fuck it, θα τον πλακώσω".

Πολύ σωστή παρατήρηση.

@baspav: Οι Μεξικανοι θα του την χαριζαν απλα ο αλλος ηθελε να τον ξεφτιλισει, να του σπασει τον τσαμπουκα, γι'αυτο του ζητησε το κοστουμι. Ο Φρανκ, βαλε αυτο που λεει ο shakermaker κυριως, αλλα ισως και επειδη προσβαλθηκε απο το τσουτσεκι (γιατι πριν του ορμησει του ειπε, εγω δεν εβαλα κοστουμι μεχρι τα 30 τοσο μου), εχασε την ψυχραιμια, τα επαιξε ολα για ολα και του επιτεθηκε. Μπορει να νομιζε κιολας οτι ο αρχηγος Μεξικανος θα του δωσει ενα δικιο που ο δικος του τον προσεβαλε και το πολυ πολυ θα ετρωγε καμια κλωτσια.

hakinen
13 Αυγούστου 2015, 22:30
Σκοτώνουν τους ''κακούς'', παίρνουν τα λεφτα, κοιταω τον χρόνο, θελει μισή ώρα ακόμα.
Οκ, δεν παίζει να την βγαλουν καθαρή. Ας δούμε πως θα τους φάνε. (Αστεία, αλλά τεσπα)
Συνηθισμένο, χιλιοπαιγμένο και στην τελική αδιάφορο.

Η πραγματική ανατροπή λοιπόν εδω θα ήταν να μην τους σκοτώνανε, οταν όλοι αυτό περιμέναμε.

Να πω για τους φίλους που μιλάνε για hating. Ποιο hating? Και γιατί hating? Απο πότε η κριτική είναι hating? Και μιλώντας για μια σειρά οκτώ επς πότε ακριβως πρόλαβε να αποκτήσει haters δλδ.
Το οτι ο Βον και οι λοιποί δεν μπορουν να παίξουν, οτι το σενάριο στην καλύτερη είναι μέτριο, δεν πρέπει να το επισημάνουμε; Κριτική το λένε. Προσωπικά ο μονος ηθοποιός τον οποίο δεν συμπαθω απο το καστ ειναι ο Φαρελ. Αλλά αυτός είναι και ο μονος για τον οποίο έκανα θετικο σχόλιο πριν λιγα επς. Τέλος παντων.

Όπως είπε και ενας φίλος πριν αν δεν κουβαλούσε το ονομα θα μιλάγαμε διαφορετικά.

ΥΓ. Τελικα η Αθηνα, η θεα του ερωτα, ηταν αλλη μια μαλακία απόδειξη της προχειροτητας της φετινής σζ.

tasoskratos
14 Αυγούστου 2015, 09:38
Οκ, σύμφωνοι, αλλά κ πάλι πολύ χαζό σκηνικό να ζητήσει ο άλλος το κοστούμι την ώρα που έφευγαν. Πολύ στημένο. Πολύ πρόχειρο. Στη χαρτοπετσέτα.

Ακριβώς!
Ξαναλέω. Με το πρώτο μισάωρο και με τα γνωστά παλιομοδίτικα κλισέ καταλάβαμε ότι οι κ.κ. θα εγκαταλείψουν τα εγκώσμια.
Ωδή στα 80's? ΟΚ κ. Σκηνοθέτα και Σεναριογράφε. Εσείς όμως τα παραχέ....τε.
Εάν οι μεξικάνοι ήταν πιο τσατισμένοι ας του φυτεύανε μια σφαίρα στο κεφάλι. Θα το κατάπινα πιο ευκολα.
Έπρεπε όμως να δούμε σε πλήρη ΄΄σεναριακή κάλυψη΄΄ τα κακά της μοίρας του ατσαλάκωτου.

Ο δε Κόλιν έχοντας στα χέρια του τις αποδείξεις ενοχής θα μπορούσε κάλιστα να κάνει το deal.
<<Με τρώτε? βγαίνουν τα άπλυτα σας στη φόρα>>.
<<Με απειλείτε με τον γιο μου? Το ίδιο>>
<<Με αφήνετε να την κάνω? Κανείς δεν μαθαίνει τίποτα>>
Και πολλές άλλες παραλαγές. Έπρεπε όμως να δώσουν μια γενική, μεγάλη δόση δράματος, για τους συμπαθέστατους (τους ποιούς?) πρωταγωνιστές.
Κρίμα τα παλλικάρια, δεν έχει happy end. Μέχρι και το μη απεσταλμένο μήνυμα μας έδειξαν. Ελληνική ταινία δεκαετίας 60 με τον Νίκο Ξανθόπουλο και τη Μάρθα Βούτση.:p

By the way, σε άλλους άρεσε η σεζόν, σε άλλους όχι. Κατά γενική ομολογία όμως ήταν πολύ κατώτερη της περσυνής σε όλα τα επίπεδα.

baspav
14 Αυγούστου 2015, 12:03
Έπρεπε όμως να δώσουν μια γενική, μεγάλη δόση δράματος, για τους συμπαθέστατους (τους ποιούς?) πρωταγωνιστές.

Όταν βλέπεις επί 1,5 επεισόδιο τον αλκοολικό διεφθαρμένο μπάτσο με το μουστάκι και τα οικογενειακά προβλήματα να πηδιέται με την προβληματική σεξομανή μπατσίνα ξέρεις τρία πράγματα: θα τη διώξει μακρία, θα μείνει έγκυος και θα ψοφήσει ο πρώην μουστάκιας.
Αλλά αυτό είναι χιλιοπαιγμένο και δεν κάνει κανένα συμπαθή, ειδικά σε αυτόν τον αχταρμά.

freedoom
4 Σεπτεμβρίου 2015, 20:12
Κακή σαιζόν με αδιάφορο φινάλε.
Αυτό που εκτίμησα και με το παραπάνω ήταν:
17274
Πάμε για τα επόμενα, όποτε αυτά έρθουν.

Marcheline
5 Σεπτεμβρίου 2015, 17:18
Δεν ήταν κακό το φινάλε, αλλά είχε πολλά κλισέ. Δεν θεωρώ πως χρειαζοταν ο θάνατος του Φρανκ, ήταν περιττό δράμα. ΌΠως ανέφερε και κάποιος, από τη στιγμή που είχαν ξεπαστρέψει τους εχθρούς από τόσο νωρίς στο επεισόδιο, βρώμαγε το πράγμα πως δεν θα την βγάλουν καθαρή. Απλά πίστευα πως ένας δεν θα την έβγαζε καθαρή, όχι κι δύο.

blackys88b
18 Οκτωβρίου 2015, 00:21
αρκετα καλο το φιναλε, στο επιπεδο του εβδομου επεισοδιου..αναμενομενο το αποτελεσμα...ειδα πολλα χειρότερα...παρα πολλά χειροτερα.!

goggits
24 Ιανουαρίου 2016, 23:08
Αυτό το ΣΚ είδα την 2η σαιζόν! Σαν σύνολο ήταν μια σχετική καλη σαιζόν με πολλές αδυναμίες βέβαια και σε καμία περίπτωση δεν συγκρίνεται με την πρώτη σαιζόν!
Τα πρώτα επεισόδια ήταν αρκετά αργά σε πολλά σημεία και μόνο τα 2 τελευταία επεισόδια ανέβασαν στροφές.
Στο τελευταίο με το που είδα τον άλλον να πάει να δει τον γιο του κατάλαβα ότι θα τον φάνε...
Πάντως οι πρωταγωνιστές δεν ξέρω αλλά δεν μου κέντρισαν το ενδιαφέρον όπως είχε γίνει στην πρώτη σαιζόν!