PDA

Δείτε τη Πλήρη Έκδοση : Survivor Season 31 - Cambodia

Hrisa76
24 Σεπτεμβρίου 2015, 20:56
Survivor Season 31 - Cambodia

Official Discussion Thread

Επίσημο thread συζήτησης/trailers/spoilers
(απαραίτητα τα spoiler tags)

17288

Η 31η σεζόν γυρίστηκε στην Καμπότζη και έκανε έναρξη στις 23/09/2015. Παρουσιάζει ο Jeff Probst.

Επίσημο site και σελίδες:
Επίσημο site (http://www.cbs.com/shows/survivor/) | WIKI (https://en.wikipedia.org/wiki/Survivor:_Cambodia) | IMDB (http://www.imdb.com/title/tt0239195/) | Facebook (https://www.facebook.com/Survivor) | Twitter (https://twitter.com/survivor_tweet) | Instagram (https://instagram.com/officialsurvivor_cbs/)

ΕΔΩ (http://www.cbs.com/shows/survivor/cast/) μπορείτε να βρείτε περισσότερες πληροφορίες για το φετινό καστ.

greekie
24 Σεπτεμβρίου 2015, 22:27
Abi for the win! NOT:rotfl:

nwosu
25 Σεπτεμβρίου 2015, 01:07
31x01

Φοβερή η πρεμιέρα! Από πού να αρχίσω και πού να τελειώσω!

Η τοποθεσία και η μουσική, μού έφεραν μνήμες από S15 (Κίνα)... ενώ τα confessionals και γενικώς ολόκληρο το editing είχαν έναν πιο "ανθρώπινο" και σοβαρό τόνο σε σχέση με ό,τι έχουμε παρακολουθήσει από τη 19η σεζόν (Σαμόα) και μετά. Το cast, παρόλο που υπάρχουν πολλές περίεργες επιλογές... κατά ένα παράξενο τρόπο, φαίνεται απ'το 1ο κιόλας επεισόδιο ότι έχει δέσει σωστά.

Στα του παιχνιδιού:

Σπένσερ: Δε ξέρω πώς κατέληξε στην ίδια συμμαχία με Abi, Kelley, Shirin και PG... αλλά τον κόβω στα επόμενα επεισόδια να κοπανάει το κεφάλι του στα δέντρα και να ζητάει εισαγωγή στο Δαφνί.

Τζεφ Βάρνερ: Πολύ ευχάριστη έκπληξη! Πολλοί παίχτες που παίζουν για 2η φορά λένε ότι θα αλλάξουν στυλ παιχνιδιού... αλλά με εξαίρεση την Πάρβατι (στο FvF) και τον JT (στο HvV)... όλοι έχουν μείνει στα λόγια.

Kelley: Tώρα αρχίζει να βγαίνει νόημα για ποιο λόγο συμμετείχε στο cast στο BvW2. Παρεμπιπτόντως, ήταν φοβερή ιδέα της παραγωγής να βάλει HII στην αναμέτρηση της ασυλίας (ελπίζω ο Russell Hantz να μη ζητήσει πνευματικά δικαιώματα!)

Kelly: 15 χρόνια... κι ακόμα δεν έχει παρακολουθήσει ούτε 1 σεζόν (ούτε καν τη δικιά της). Κατανοώ τη ψυχολογική πίεση που υπέστη όταν ήταν μικρή... αλλά απ'τη στιγμή που ήξερε εδώ και χρόνια ότι θα την ξανακαλέσουν, είναι αδικαιολόγητο που πήγε εντελώς απροετοίμαστη και με τον σταυρό στο χέρι.

Τέρι: Δε ξέρω αν θα τον σώσει η συμμαχία που έκανε με τον Σπένσερ, πάντως είναι απ'τους παίχτες που έχουν το μυαλό να προσαρμοστούν σε καινούργιες καταστάσεις.

Woo: Πώς τα καταφέρνει πάντα και μένει στην απ'έξω; Μάλλον θα τρέχει στο επόμενο επεισόδιο να παρακαλέσει τον Σπένσερ για μερικά κομμάτια ψίχουλα.

Τζέρεμι: Η τακτική του (να συμμαχίσει με τους δυνατούς ώστε να δεχτούν εκείνοι τα πυρά), έχει μια λογική... αλλά μπορεί άνετα να γυρίσει μπούμερανγκ. Τέτοιου είδους συμμαχίες (αν δε μείνουν κρυφές 24/7) ξεχωρίζουν σαν τη μύγα μες στο γάλα... κι αυτός που την πατάει 1ος είναι ο αρχηγός.

Φίσμπαχ: Έλιωσα στα γέλια!!! Εκτός τόπου και χρόνου είναι ο καημένος! Παρά το κοροϊδευτικό editing, δεν μπορώ να τον ξεγράψω. Μακάρι να βρει το HII!

joel_barris
28 Σεπτεμβρίου 2015, 00:11
Πολύ ωραία πρεμιέρα.

Stephen: Στηρίζουμε μέχρι τελικής πτώσης αλλά it doesn't look good. Ήταν δεδομένο ότι θα έχει πρόβλημα από την στιγμή που μπήκε σε φυλή με τέσσερις strong δουλευταράδες. Η μεγαλύτερη του ελπίδα για να μην φύγει σε ένα απ τα δύο επόμενα επ. είναι μη χάσει η φυλή του καθόλου μέχρι το swap. Άμα το προλάβει μετά είναι άλλο παιχνίδι. Αλλά πολύ ζόρικα τα πράγματα:giggle:

Jeremy: Δεν τις καταλαβαίνω πότε αυτές τις "εμείς οι alpha males" συμμαχίες. Μόλις φτάσει η ένωση δεν υπάρχει χειρότερο πράγμα απ το να είσαι σε alpha male συμμαχία τριών τεσσάρων ατόμων.

Αbi Maria: Aαπολαυστικά έκτος τόπου και χρόνου, γι αυτό την ψηφίσαμε. Αν και δεν βλέπω πως θα φτάσει merge.

Joe: Ντάξει ρε παΐδι μου κάνε και λίγο κρατεί. Ήδη είναι ο τεραστίοτερος στόχος για όταν έρθει το merge.

Varner: Νομίζω ήταν ο MVP του επεισοδίου, έκανε αίσθηση.

Vytas: Δεν τον περίμενα με τίποτα για first boot αλλά ήταν αλήθεια too much το όλο πέσιμο με τη γιόγκα. Αλλά δεν νομίζω ότι τον έδιωξαν μόνο γι αυτό. Όπως σε όλα τα all-stars όλοι στοχεύουν potential threats από την αρχή αντί να το πάνε βάσει δύναμης. Το όποιο ένισχυει την άποψη που λέει ότι στα all-stars που οι obvious threats πέφτουν σαν τις μύγες τις καλύτερες πιθανότητες τις έχουν οι κοπέλες που δεν θύμαμαι κάνεις τι έκαναν στην πρώτη σεζόν του. H Kelley και η Monica (που παίζει να μην την έδειξε καν στο επεισόδιο).

nwosu
2 Οκτωβρίου 2015, 00:33
31x02

Survivor: Cambodia a.k.a Τhe Jeff Varner Show :???:

Έχω πάθει πλάκα με τον Βάρνερ. Έχω μεγάλη απορία να δω πόσο θα συνεχιστεί η κυριαρχία του. Αρκετοί έχουν προσπαθήσει να παίξουν Survivor τόσο επιθετικά από την αρχή, αλλά λίγοι κατάφεραν να φτάσουν στο τέλος μ'αυτόν τον τρόπο(Richard Hatch, Chris Daugherty, Tony, Boston Rob...) Ο Βάρνερ όχι μόνο ξεπαστρεύει όλους όσους θεωρεί απειλή (ανεξαρτήτως συμμαχιών και ανεξαρτήτως αν αποδυναμώνεται η ομάδα του), αλλά ταυτόχρονα καταφέρνει να βρίσκεται στο κέντρο των εξελίξεων και πάνω απ'όλα να έχει καλές σχέσεις με όλους (γι'αυτό παραπάνω δεν ανέφερα τονRussell).

Aυτό που με χαλάει πάντως φέτος είναι ότι απ'το υπόλοιπo cast έχουμε δει μόνο Σπένσερ, Tέρι, Σάβατζ, Τζέρεμι, Τζο, Φίσμπαχ, την Κέλι που βρήκε το HII και μερικά ξεμαλλιάσματα μεταξύ Abi και PG. Αυτά! Όλοι οι υπόλοιποι είναι σαν διακοσμητικά στοιχεία και έχουν χειρότερο editing κι από τους Fans στο Caramoan. :???:

Εγώ προσωπικά ευελπιστώ ο Σπένσερ και ο Φίσμπαχ να αναδυθούν από τις στάχτες. Έτσι μονόπλευρα όπως κυλάει η σεζόν... δε γίνεται παρά να υποστηρίξω τα underdogs.

nwosu
8 Οκτωβρίου 2015, 16:31
31x03
Eπεισοδιάρα!
- Εξαιρετικό και πάλι το editing, όπου εμβαθύνει στις διαπροσωπικές σχέσεις και δεν αντιμετωπίσει τους παίχτες σαν απλά πιόνια σε μια σκακιέρα.
- Τραγικός ο Βάρνερ! Όχι μόνο κατέστρεψε ό,τι έχτισε σε μια μέρα, αλλά πήρε και την Κέλυ στο λαιμό του.
- Η (νέα) Κέλυ διαχειρίστηκε πολύ καλά το θέμα με το HII (ρίχνοντας όλες τις υποψίες στον Τέρυ)... αρκεί όταν έρθει η ώρα (σε περίπτωση που η 4άδα μείνει ενωμένη και σπάσει τις ψήφους 2 στον Τέρι και 2 σ'αυτήν)... να έχει το μυαλό να θυσιάσει τον Τέρι.
- Εξαιρετικοί οι Σάβατζ και Τάσα και η divide & conquer στρατηγική τους.
- Η Άμπι κι η PG είναι για κλωτσιές. Όσες διαφορές και να έχουν, είναι ανεπίτρεπτο να συμπεριφέρονται σαν μωρά παιδιά και να αφήνουν άλλους παίχτες να αποφασίσουν τη μοίρα τους.
- Ο Σπένσερ κι ο Φίσμπαχ χάρηκα που βρέθηκαν στην ίδια ομάδα, αλλά απογοητεύτηκα που έχουν αρκεστεί σε υποτακτικούς ρόλους προς το παρόν.
- Ο Τζέρεμι ήταν ήδη σε εξαιρετική θέση, του έκατσε καλό swap, βρήκε το idol κι άρχισε να πιάνει φιλίες με άτομα εκτός της συμμαχίας του. Κάνει φοβερό αθόρυβο παιχνίδι (που εμένα σαν τηλεθεάτρια δε μου αρέσει καθόλου και απεύχομαι να κερδίσει), αλλά εδώ και μήνες... πριν καν φύγουν για Καμπότζη... είχα προβλέψει πως μπορεί άνετα να κερδίσει. (http://www.gtvs.gr/threads/46880-Survivor-Season-30-Worlds-Apart?p=1017854&viewfull=1#post1017854)

nwosu
15 Οκτωβρίου 2015, 17:47
31x04 :dance:

Πριν 2 βδομάδες δε θα το πίστευα με τίποτα ότι θα αποχωρούσε ο Βάρνερ. Πολύ απρόβλεπτη σεζόν... κι όσο υπάρχει η Άμπι μέσα στο παιχνίδι θα είναι διπλά απρόβλεπτο! :lol:

Απ'το σημερινό επεισόδιο, αυτά που ξεχώρισα:
- Οι (υπερβολικά) ηρωικές προσπάθειες του Σάβατζ και του Τέρι. Ελπίζω να μην τους γυρίσει μπούμερανγκ.
- Η ωριμότητα του Τζέρεμι στη διαχείρηση του HII και στην εξαπάτηση του Φίσμπαχ.
- Η καχυποψία της Μόνικα για τα κίνητρα του Σπένσερ. Καιρός να ξυπνήσουν οι γυναίκες σιγά-σιγά (Μόνικα, Σιέρα, Κέλλυ x2, Κίμι)... εκτός κι αν πήγανε εκεί για διακοπές.

joel_barris
15 Οκτωβρίου 2015, 23:26
Φοβερό επεισόδιο

Παρόλο που ο διαχωρισμός σε 3 φυλές ήταν πολύ άνισος (δλδ πόσες πιθανότητες έχει να πάει σε συμβούλιο η φυλή με τον Superman και τον Superdad? ) νομίζω ότι αυτό το σπάσιμο απο 2 σε 3 tribes ή το ανάποδο που ξεκίνησε από τις Φιλιππίνες και μετά every other season είναι ένα από τα καλύτερα twists που έχουν σκεφτεί για να αναζωογονήσουν το παιχνίδι. Μπερδεύει τόσο πολύ την τράπουλα που σχεδόν αποτρέπει κάθε πιθανότητα pangonging μετά την ένωση. Ακόμα και αν η Abi tribe συνεχίσει να χάνει και πάει στην ένωση με δύο άτομα και πάλι θα γίνει χαμός. Είχε γίνει και παλιότερα με 3 φυλές το πρώτο all stars, αλλά απ τις Φιλιππίνες και μετά είναι νομίζω πασιφανές πόσο καλά έχει δουλέψει αυτό το twist σε όποια σεζόν χρησιμοποιήθηκε. Εδώ (http://www.purplerockpodcast.com/2015/09/14/30-from-30-29-survivor-establishes-the-three-tribe-format/)το εξηγούν καλύτερα.

Στα του επεισοδίου τώρα το μόνο πράγμα που δεν με τρέλανε ήταν η HERO challenge, όχι σαν ιδέα αλλά εξελίχθηκε σε κάτι σαν υγρό όνειρο του Probst με τους superdads που λατρεύει. Κατά τ άλλα η σεζόν έχει ξεκινήσει φανταστικά.
Μια από τις ανησυχίες μου ήταν ότι Kass και Abi λόγω reputation θα έφευγαν πολύ νωρίς και θα χάναμε 2 big characters έτσι άδοξα, αλλά είναι ακόμα εδώ και άμα φτάσουν το merge μετά χαλαρά πάνε μακριά.

Ο Τζέρεμι φαίνεται ίσως ως αυτός που έχει τον έλεγχο αλλά και στην πρώτη του σεζόν έτσι φαινόταν. Το ποιντ μου είναι ότι είναι πολύ νωρίς ακόμα. Ναι όλα τα πάνε τέλεια αλλά ακόμα είμαστε στο τέταρτό επεισόδιο.

Η Μόνικα επιτέλους μίλησε. Παίζει να μην είχε ούτε ένα confessional στα πρώτα επεισόδια. Δεν έχω κάποια συμπάθεια ή αντιπάθεια, βασικά μετά βίας την θυμάμαι απ την 1η της φορά, αλλά το ότι ψήνεται να οργανώσει κανένα Black Widow Brigade είναι καλό σημάδι.

Ο Βάρνερ ήταν απολαυστικός όσο κράτησε αλλά από την αρχή είχα την αίσθηση ότι παίζει υπέρβολικα και θα το φάει το κεφάλι του πολύ νωρίς. Και το φαγε.

greekie
16 Οκτωβρίου 2015, 11:07
Γενικές σκέψεις ως τώρα.

Οι γυναίκες, πλην της τρελής, έχουν μηδαμινή παρουσία στα κέντρα αποφάσεων ή μου φαίνεται;;
Γουστάρω πολύ να πάνε μακριά οι Κας, Κέλι και Τάσα.
Ειδικά η Κέλι γιατί την έφαγε ο πατέρας της την προηγούμενη φορά.
Σπένσερ και Τζο είναι καμμένα χαρτιά γιατί δεν πρόκειται να τους αφήσουν να πάνε μακριά λόγω fitness. Ο Τζέρεμι δείχνει να ελέγχει τα πράγματα αλλά περιμένω το λάθος γιατί θα το κάνει δεν παίζει με τίποτα να πάει έτσι χαλαρά ως το τέλος.
Βλέπω τους old school να κάνουν την έκπληξη.

nwosu
22 Οκτωβρίου 2015, 17:24
31x05

Πόσο πολύ γουστάρω τη φετινή σεζόν! Απ'το πουθενά έχουν δημιουργηθεί 3 μεγάλες συμμαχίες (πόσο θα κρατήσουν άραγε; ] , με παίχτες που ξεκίνησαν σε διαφορετικές tribes... και όλοι τους έχουν φίλους και εχθρούς στα αντίπαλα (ή ακόμα και στα ίδια) στρατόπεδα. Όποιος καταφέρει να περάσει τη δική του ατζέντα, χωρίς να γίνει αντιληπτός... θα βγει νικητής.

ΥΓ: Πέθανα στα γέλια με τη γκάφα του Φίσμπαχ! :rotfl::lol::respect:
YΓ: Ξεναπέθανα στα γέλια όταν τον είδα με το κοστούμι! :giggle:

greekie
22 Οκτωβρίου 2015, 18:45
Επειδή ξέρω τι θα γίνει στο επόμενο ή μεθεπόμενο επεισόδιο, στο σημερινό είχε μια τρελή foreshadowing moment, έμεινα μόλις την είδα.

nwosu
22 Οκτωβρίου 2015, 23:48
31x05 - Extra Σκηνές (Φίσμπαχ). (https://vid.me/nfOY) Δε χορταίνω να τον βλέπω. :giggle:

Tσέκαρα και τις υπόλοιπες, αλλά δε λέγανε τπτ το ιδιαίτερο.

@greekie, με μπρίζωσες για τα καλά, τώρα! Όλο το απόγευμα σκεφτόμουνα να ψάξω ή να μη ψάξω για spoilers αλλά τελικά έχω αυτοσυγκράτηση. :P

joel_barris
24 Οκτωβρίου 2015, 01:00
Παιδιά εγώ θα έλεγα να κρατηθείτε με τα spoilers, δεν έχει την ίδια φάση μετά. Το επεισόδιο τέλειο, γενικά η σεζόν πετάει. Το γαμάτο είναι που φεύγουν παίκτες επειδή "παίζουν" και όχι τα διαδικαστικά που έχουμε πολλές φόρες "είναι αδύναμος", "είναι αναλώσιμος" κτλ. -Φαινόταν ενδιαφέρουσα περίπτωση η Μόνικα, αλλά μάλλον θα παραμείνει η κοπέλα που κάνεις δεν θυμάται ακριβώς σε ποια σεζόν έπαιζε, και ας έπαιξε δύο φόρες. Αλλά γενικά το womens alliance δεν το συζητάς τόσο ανοιχτά, τόσο νωρίς. Που σαι Parvati...

-Επίσης φοβερή Κίμι, μπαμ μπαμ το κανόνισε το blindside, και ούτε να μπλέξει τον Σπένσερ και την Κέλι ενώ δεν χρειαζόταν. Βρήκε τον No1 kai ton No2 της φυλής και γεια σου Μόνικα.

-Από τις τρεις μεγάλες συμμαχίες που σχηματίστηκαν η λιγότερο solid μου φαίνεται αυτή που είναι απολυτά dominant ως τώρα με Κελι-Κας-Τζο-Κιθ-Σιέρα. Ναι όλα είναι τέλεια τώρα που κερδίζουμε, και τι ομαδάρα είμαστε κτλ. Αλλά στην ένωση δεν νομίζω οι κοπέλες να κάτσουν να κοιτάνε τον Τζο να σαρώνει προς το εκατομμύριο και ο Κιθ είναι ο Κιθ. Άσε που από το προμο του επόμενου φαίνεται ότι θα έχουμε medical evacuation απ αυτή τη φυλή. Η Abi-tribe μοιάζει η πιο συμπαγής μακράν με Τάσα-Σαβατζ κολλητούς πλέον και τον Γου πιστό μέχρι απελπισίας. Άλλα είναι μόνο τρία άτομα, η Αμπι δεν μετράει. Όσο για τη μοβ φύλη δεν έχω ίδεα. Τζέρεμι-Φίσμπαχ-Κιμι φαίνονται δεμένοι αλλά δεν έχω ίδεα τι σχέδια έχει ο Σπένσερ για την ένωση και τι σκέφτεται η σχεδόν αμίλητη Κέλι.

FUN FUN FUN

nwosu
29 Οκτωβρίου 2015, 18:27
31x06
:shock::cry::yahoo:
Tι μπαράζ συναισθημάτων ήταν αυτό! Χρόνια έχουμε να δούμε τόσα φοβερά pre-merge επεισόδια (απ'το Heroes vs Villains).

- Έμεινα κάγκελο με την αποχώρηση του Τέρυ! :shock: Εγώ νόμιζα πως θα είχαμε αποχώρηση λόγω δαγκώματος από κάνα φίδι. :???:
- Γουστάρω απίστευτα το ανακάτεμα των φυλών! Πλέον όλοι είναι σύμμαχοι με όλους και όλοι ψεύδονται σε όλους! :lol:
- Γουστάρω που όλοι πλέον κοιτάνε την πάρτη τους!

Σάβατζ: Τεράστια γκάφα να βάλει τη Σιέρα για decoy boot... απ'τη στιγμή που υπήρχε ποιο εμφανής αποδιοπομπαίος τράγος (Κέλυ). Τεράστιο επίσης το λάθος του να παραδεχτεί ανοιχτά ότι είναι πολύ δεμένος με την Τάσα, την Άμπι και τον Γου.

Τζο: Καβάτζωσε την Κέλι και 1 λεπτό αργότερα πήγε και το 'ανακοίνωσε' σε όλους! Μα τι χαζός που είναι! Ο Φίσμπαχ από το 2ο επεισόδιο σιγοψήνει το blindside, όταν τον αποκάλεσε Survivor MacGyver και είπε πως πρέπει να του κόψει το κεφάλι! Μακάρι να τα καταφέρει, γιατί ούτως η άλλως ο Τζο δεν αξίζει να βρίσκεται σ'αυτή τη σεζόν. :whip:

Κέλυ2 και Τζέρεμι: Το γεγονός ότι θέλουν να κρατήσουν τον Τζο (σαν ασπίδα), κάνει το παιχνίδι τους αρκετά προβλέψιμο.

Φίσμπαχ: Δε θυμάμαι να έχουμε ξαναδεί τόσο συναισθηματικό confessional (πλην ίσως του Τyson στο BvW) όλα αυτά τα 15 χρόνια! Πραγματικά μ'έκανε να βουρκώσω! :cry: Δεν είχα ιδέα πως είχε επηρεαστεί τόσο πολύ ψυχολογικά απ'την ήττα του στη Βραζιλία.

Κέλυ1: Κόλλησε το μικρόβιο του Γου... και ψηφίζει συνέχεια με τη λάθος πλευρά. :giggle:

Κιθ, Κίμι: Δεν τους είδαμε καθόλου στο σημερινό επεισόδιο... αλλά έχω μεγάλη περιέργεια τι στάση θα κρατήσουν στο θέμα Φίσμπαχ vs Tζο. Ο Κιθ έχει συμμαχία με τον Τζο και η Κίμι έχουμε δει ότι μπορεί να πάρει ανάποδες με το παραμικρό. Προφανώς το ίδιο θα σκέφτηκε κι ο Φίσμπαχ και προς το παρών βολιδοσκόπησε μόνο τον Τζέρεμι και την Τάσα.

Άμπι: Όπου φυσάει ο άνεμος! :D Εντάξει, πλάκα είχε μέχρι τώρα, αλλά ευελπιστώ να μη φτάσει μακριά, διότι μπορεί να καταστρέψει τη σεζόν με τις συναισθηματικές αποφάσεις της.

Κας: Έχει τεράστιο κόμπλεξ! Αντί να προβληματιστεί έστω για 1 δευτερόλεπτο για το γεγονός ότι η φυλή χωρίστηκε στα δύο κι ότι την επόμενη μέρα θα είχε να αντιμετωπίσει τουλάχιστον 1 προδομένο άτομο (Σάβατζ ή Σιέρα), το μόνο που την απασχόλησε ήταν να κάνει σόου μπροστά στις κάμερες!

Σπένσερ:7ψυχος! Κι η πλάκα είναι ότι και πάλι (όπως και 2-3ς φορές στο Cagayan), δε χρειάστηκε να κάνει απολύτως τίποτα για να σωθεί.

Σιέρα: Η έκπληξη του σημερινού επεισοδίου! :clap: Μπορεί ο Σάβατζ να έκανε πατάτα, αλλά πιστεύω πως μεγάλο ρόλο στην απόφαση της έπαιξε και το γεγονός ότι η Bayon ψήφισε την Μόνικα (με την οποία σίγουρα είχε pre-game συμμαχία). Αξίζει συγχαρητηρίων το γεγονός ότι δε κινήθηκε συναισθηματικά και εκδικητικά εναντίον του Σάβατζ. Η κίνηση της εναντίον του Γου ήταν πολύ καλά μελετημένη. Προσέγγισε την Άμπι (την οποία ο Γου είχε ψηφίσει 2 φορές) και την Κας (της οποίας ο Γου στέρησε 100 χιλιάδες δολάρια).

edit: Bonus Clips (https://vid.me/tGjh)

00:00 - Terry Back Home
01:22 - Geremy
02:37 - Fishbach
04:01 - Tasha
05:36 - Kass
07:43 - Keith

joel_barris
30 Οκτωβρίου 2015, 01:26
Απίστευτη επεισοδιαρα. Φτου να μην την ματιάσουμε τη σεζόν

-Woo doesn't have a clue. Προσωπικά του έχω μια συμπάθεια και απολαμβάνω το πόσο clueless είναι σε κάθε μα κάθε ψηφοφορία και σ αυτή τη σεζόν αλλά ντάξει δεν ήταν και κάποιος που ήθελα πάση θυσία να φτάσει merge. Το γιατί έφυγε φαντάζομαι έχει να κάνει με το ότι η Άμπι απλά ψηνόταν να τον ψηφίσει καιρό και είπαν οι υπόλοιποι να μην το πιέσουν για κάποιον άλλο. Επίσης ο Savage φαίνεται πόσο εξίσου clueless. Ότι κατάφερε στην Angor νομίζω ήταν δουλειά της Τασα, τώρα που έμεινε μόνος του και την Άμπι που θέλει 24ώρο babysitting άφησε στην τύχη, και θεώρησε ότι όλες αυτές οι "αδύναμες" γυναίκες θα τον δεχτούν αδιαμαρτύρητα ως τον απολυτό αρχηγό που αποφασίζει και διατάζει. Όπως κάθε χάζος alpha male εδώ και 15 χρόνια. Ελπίζω κάπου εδώ να τέλειωσε το παιχνίδι του.

-Ciera is in the game. Όταν είδα την πιο εξαφανισμένη ως τώρα παίκτρια να έχει ξαφνικά πολύ screentime είπα αυτό ήταν πάει κ αυτή. Αλλά εν τέλει έδειξε γιατί αξίζει την 2η ευκαιρία. Παρά πολύ σωστά μίλησε στους σωστούς ανθρώπους όταν είδε που ακριβώς βρίσκεται στην συμμαχία που οραματίζεται ο Savage, δεν πήγε να πιέσει για το ιδανικό γι αυτήν (που θα ήταν να φύγει ο Savage) αλλά συμβιβάστηκε με το 2ο καλύτερο. Και τον Σαβατζ έριξε από αρχηγό στον πάτο της συμμαχίας και τον Γου ξεφορτώθηκε που πότε δεν θα συμμαχούσε μαζί της νομίζω. Αλλά είναι από τους παίκτες που για κάποιο λόγο αποκλείω να κερδίσει. Δεν ξέρω γιατί.

-Kass+Spencer BFFs. Ένας από τους λόγους που λάτρεψα το επεισόδιο ήταν το πόσο πολύ περίμενα αυτό το reunion και δεν απογοήτευσε. Φύσικα και συμμάχησαν, σίγουρα αυτό δεν θα κρατήσει για πολύ. Σίγουρα καλό για τον Σπένσερ που απέφυγε για άλλη μια φορά το boot, αλλά και πάλι παραμένει ο τελευταίος τρόχος της αμάξης για 1μιση σεζόν που έχει καταντήσει αστείο πλέον. Η δε Kass είμαι πεπεισμένος ότι θα διαλύσει το παιχνίδι της κι αυτή τη φορά απλά γιατί γουστάρει περισσότερο να παίζει την περσόνα της απ το εκατομμύριο. Και καλά κάνει κατ έμε, μου έλειψε η Chaos Kass.

-Bye Terry. Ήταν πιθανώς η μεγαλύτερη αντιπάθεια μου απ όλο το καστ βάση προηγουμένης σεζόν. Τον μισούσα ολόψυχα στον Παναμά κι ας ήταν το underdog, ήταν ανυπόφορος douchebag. Σε αυτή τη σεζόν μου πέρασε σχεδόν απαρατήρητος όποτε δεν θα μου λείψει. Αλλά το σκηνικό της αποχώρησης ήταν τρομακτικό, πρέπει να του κόπηκαν τα πόδια όταν του είπαν για το γιο του. Τουλάχιστον όλα πήγαν καλά.

-Fishbach and the Golden Boys. Το χω πει από την πρώτη στιγμή ότι στηρίζω Stephen μέχρι τελικής πτώσης. Είχε περίεργη pre-merge παρουσία. Απ την μια στα πρώτα επεισόδια τον αντιμετώπιζε το show όπως συνήθως αντιμετωπίζει τους nerds δηλαδή βασικά "NERDS SUCK!!!" και ποτέ δεν είχε τον έλεγχο. Απ την άλλη κατάφερε να μην είναι στον πάτο της εκάστοτε φυλής παρόλο που έχει δώσει πολλές αφορμές και η εικόνα του βελτιώθηκε στα τελευταία επεισόδια. Ακόμα είναι ντροπιαστικός στις μισές δοκιμασίες αλλά έχει και τα στρατηγικά confessionals του πλέον και το ξέσπασμα σ αυτό το επεισόδιο που έμοιαζε πολύ ειλικρινές. Έχει βελτιωθεί δλδ μετά την πρεμιέρα που τον είχα για pre-merge boot. Βέβαια στην μανία του να ξεφορτωθεί το golden boy αγνοεί ότι ο αληθινός του JT σε αυτήν τη σεζόν είναι ο Τζέρεμι και άμα μείνει μαζί του ως το final4-5 την έβαψε. Ο οποίος Τζέρεμι είναι σε απολυτή θέση ισχύος. Και δυνατός είναι χωρίς να είναι η μεγαλύτερη απειλή, και idol έχει, και δεν το ξέρει κανείς και όπως και να κάτσουν οι συμμαχίες του merge θα καταλήξει στην πλειοψηφία. Αλλά δεν καταλαβαίνω κατά πόσο είναι και αυτός και η Kelley διατιθέμενοι να το ρισκάρουν με τον Τζο. Το ξέρω ότι τα challenge monsters δεν κερδίζουν σχεδόν πότε και όλοι κάποια στιγμή θα χάσουν μια δοκιμασία, αλλά στην ουσία μπήκαν στο λεωφορείο για να ξεκινήσουν την σεζόν 5 λεπτά αφού είδαν τον Μάικ να κερδίζει το Survivor απλά κερδίζοντας ασυλίες. Δλδ το ρισκάρεις να φέρεις τον Τζο στο final 8 ως ασπίδα σου και μετά να κάνει ένα immunity run να πάει τελικό και να πει απλά που υπογράφω για το εκατομμύριο;

-Abi is gonna Abi. Μου φαίνεται απίστευτο πως ενώ ήταν από τα πιο εύκολα early boots που μπορούσαν να υπάρξουν έφτασε στην ένωση αποτελώντας ένα διαρκές swing vote, αν και είμαι σίγουρος ότι δεν είναι η καινούρια Sandra ούτε καν έχει ιδέα ή στρατηγική, είναι απλά Αμπι. Όπως και να χει τώρα που έφτασε εδώ πέφτει αυτομάτως απ το ραντάρ όλων και δεν βλέπω πως δεν θα φτάσει τουλάχιστον όσο μακριά έφτασε στις Φιλιππίνες.

-Merge is coming. Έχει ξαναγίνει merge με τόσα πολλά άτομα? Σίγουρα θυμάμαι με 11 ίσως και με 12 αλλά 13? Χαμός θα γίνει και με τόσα swaps που μπερδέψαν τις συμμαχίες δεν νομίζω να κλειδώσει νωρίς το παιχνίδι. Το οποίο είναι φανταστικό γιατί υπάρχουν τόσοι παίκτες που έχουν πιθανότητες να κερδίσουν αναλόγως τι θα κάνουν στην συνεχεία. ΟΚ η Αμπι δεν κερδίζει ούτε τους κοκοφοίνικες της Καμπότζης και Kelly Wiglesworth, Keith, Ciera κερδίζουν μόνο σε τελικό μεταξύ τους και της Άμπι που αποκλείεται να συμβεί λόγω screentime ως τώρα και μόνο. Aλλά οι υπόλοιποι 9 (!!!) παίκτες υπό προϋποθέσεις έχουν πιθανότητες. Φανταστικά πράγματα.

nwosu
30 Οκτωβρίου 2015, 17:45
@joel_barris... σχετικά μ'αυτό που έγραψες στη τελευταία παράγραφο, όλες οι προηγούμενες σεζόν

που ξεκίνησαν με 20 survivors (Samoa, HvV, Nicaragua, Caramoan, BvW) ήταν προγραμματισμένες για ένωση στη 12άδα... αλλά φυσικά η παραγωγή έχει το δικαίωμα να κάνει ό,τι γουστάρει για να επηρρεάσει συγκεκριμένες καταστάσεις... με ποιο κραυγαλέες τις 2 παρακάτω. :p

S20 (Heroes vs Villains): Eίχανε ανακοινώσει στους παίχτες απ'την αρχή της σεζόν ότι θα υπήρχε F3 με 9μελές Jury! Επειδή όμως ήξεραν ότι στην ένωση η Sandra κι η Courtney θα συμμαχούσαν με τους Heroes, ανέβαλαν την ένωση για 6 μέρες. Αυτό τούς γύρισε μπούμερανγκ διότι ο ο Russell αποφάσισε να ξαποστείλει τον Coach. :giggle: Επίσης φάγανε τρελό κράξιμο απ'τους fans... οι οποίοι σωστά υποστήριξαν ότι απ'τη στιγμή που η ένωση έγινε τελικά στους 10 παίχτες... ο Coach και η Courtney δε θα έπρεπε να είναι Jurors. Αν κάποιος απ'τους Heroes έφτανε στον τελικό, πώς θα έκριναν αν αξίζει να κερδίσει ή όχι;

S27 (BvW): H ένωση έγινε στην 11άδα (δήθεν επειδή αποχώρησε ο Κόλτον)... αλλά μετέπειτα επιβεβαιώθηκε από πηγαδάκια, ότι η παραγωγή ήλπιζε να ξεφορτωθεί τη γυναίκα του Ρούπερτ, διότι το είχαν δεδομένο πως όλοι θα την κουβαλούσαν στο F3.

Στη φετινή σεζόν (αν όντως γίνεται ένωση με 13άτομα -δεν έχω δει το trailer κι ελπίζω σε κάνα ψεύτικο merge όπως στη Ταϊλάνδη και στη Γκαμπόν-)... δε νομίζω ότι το κάνουν για να σώσουν τον Σάβατζ (ή την Κέλυ), αλλά για να μας γλυτώσουν από ένα πολύ βαρετό και προβλέψιμο επεισόδιο, μιας που η σεζόν πάει με χίλια.

greekie
30 Οκτωβρίου 2015, 18:23
Και το foreshadowing που έλεγα ήταν
Όταν ο Woo ανέφερε ότι η μάνα του έκανε μεταμόσχευση καρδιάς και την επόμενη μέρα φεύγει ο Τέρι γιατί ο γιος του χρειαζόταν κι αυτός μεταμόσχευση καρδιάς. Πόσο mindfuck!

joel_barris
30 Οκτωβρίου 2015, 18:52
@joel_barris... σχετικά μ'αυτό που έγραψες στη τελευταία παράγραφο, όλες οι προηγούμενες σεζόν

που ξεκίνησαν με 20 survivors (Samoa, HvV, Nicaragua, Caramoan, BvW) ήταν προγραμματισμένες για ένωση στη 12άδα... αλλά φυσικά η παραγωγή έχει το δικαίωμα να κάνει ό,τι γουστάρει για να επηρρεάσει συγκεκριμένες καταστάσεις... με ποιο κραυγαλέες τις 2 παρακάτω. :p

S20 (Heroes vs Villains): Eίχανε ανακοινώσει στους παίχτες απ'την αρχή της σεζόν ότι θα υπήρχε F3 με 9μελές Jury! Επειδή όμως ήξεραν ότι στην ένωση η Sandra κι η Courtney θα συμμαχούσαν με τους Heroes, ανέβαλαν την ένωση για 6 μέρες. Αυτό τούς γύρισε μπούμερανγκ διότι ο ο Russell αποφάσισε να ξαποστείλει τον Coach. :giggle: Επίσης φάγανε τρελό κράξιμο απ'τους fans... οι οποίοι σωστά υποστήριξαν ότι απ'τη στιγμή που η ένωση έγινε τελικά στους 10 παίχτες... ο Coach και η Courtney δε θα έπρεπε να είναι Jurors. Αν κάποιος απ'τους Heroes έφτανε στον τελικό, πώς θα έκριναν αν αξίζει να κερδίσει ή όχι;

S27 (BvW): H ένωση έγινε στην 11άδα (δήθεν επειδή αποχώρησε ο Κόλτον)... αλλά μετέπειτα επιβεβαιώθηκε από πηγαδάκια, ότι η παραγωγή ήλπιζε να ξεφορτωθεί τη γυναίκα του Ρούπερτ, διότι το είχαν δεδομένο πως όλοι θα την κουβαλούσαν στο F3.

Στη φετινή σεζόν (αν όντως γίνεται ένωση με 13άτομα -δεν έχω δει το trailer κι ελπίζω σε κάνα ψεύτικο merge όπως στη Ταϊλάνδη και στη Γκαμπόν-)... δε νομίζω ότι το κάνουν για να σώσουν τον Σάβατζ (ή την Κέλυ), αλλά για να μας γλυτώσουν από ένα πολύ βαρετό και προβλέψιμο επεισόδιο, μιας που η σεζόν πάει με χίλια.

Κάλα ναι αυτά είναι πολύ ορθώς μέρος του παίχνιδιου από τόσο παλιά όσο εκείνο το challenge "φτιάξτε ένα SOS και το καλύτερο κερδίζει" για να δώσουν μια ανάσα στην ομάδα που χάνει συνέχεια. Εγώ το ρωτάω περισσότερο με το σκέπτικο αν έχουν υπάρξει πότε 13 άτομα στην ένωση, δηλαδή να χρειάζεσαι 7 άτομα για majority στο πρώτο tribal. Μου φαίνονται πάρα πολλοί. Αλλά ναι μπορεί να είναι και fake out το promo.

@greekie όντως και εμένα εκεί πήγε το μυαλό μου στο σκηνικό με τον Τέρι. Βασικά πήγε στην Αμπι και το τι θα έλεγε το στόμα της αν ήταν στο ίδιο tribe:giggle:

greekie
30 Οκτωβρίου 2015, 19:05
Τώρα που είπες "Άμπι", αν δεν είναι στο FTC θα τρελαθώ. Μιλάμε για το τέλειο scapegoat.

nwosu
30 Οκτωβρίου 2015, 21:32
^

Όχι δεν έχει ξαναϋπάρξει merge με 13 άτομα... αλλά πλειοψηφία 7 ατόμων έχει ξαναϋπάρξει (πχ Caramoan).

Βέβαια φέτος με τέτοια τρέλα που επικρατεί, με τα idols άφαντα, και με τεράστιες τις πιθανότητες να εμπιστευτεί κάποιος το λάθος άτομο και να διαρρεύσουν τα πλάνα στις αντίπαλες πλευρές... δεν αποκλείω να δούμε κάνα τρελό 6-4-3 ή 5-5-3 ή 5-4-4... είτε με μελετημένο πλάνο(από φόβο για τα HII), είτε επειδή κάποιοι αποφασίσουν να αλλάξουν τις ψήφους τους την τελευταία στιγμή (ότι έγινε με τη Μόνικα, σε μεγαλύτερη κλίμακα).

Όπως και να εξελιχθούν τα πράγματα... αυτό που θέλω να δω φέτος είναι τους παίχτες να είναι πάντα υποψιασμένοι με αυτούς που κινούν τα νήματα! Να μη δούμε δηλαδή φαινόμενα τύπου Boston Rob, Kim, Cochran, Tyson κλπ... όπου ένας παίχτης κάνει F4 και F3 συμμαχίες με όλους... και μετά όλοι συμπεριφέρονται σαν ζόμπι κι αντί να μιλήσουν μεταξύ τους (συγκρίνοντας αλήθειες και ψέματα), πάνε και μαρτυράνε όλα τα μυστικά στον ring-leader!

Το λέω αυτό διότι με ανησυχούν οι πολλαπλές συμμαχίες-υποσυμμαχίες πχ του Τζέρεμι και του Τζο. Στη θεωρία φαίνεται εύκολο να πέσουν απ'το θρόνο, αλλά στη πράξη είναι πολύ δύσκολο. Δυστυχώς ο Φίσμπαχ είναι ο μόνος που έχει διαπιστώσει αυτό το πρόβλημα κι έχει τεράστιο δίκιο να αγχώνεται από τώρα.

YΓ: Μόλις είδα το trailer και το merge είναι legit αφού τους έδωσαν και καινούργια buffs (αχ ρε joel, φωτιές μ'άναψες!) :punch: :p

ΥΓ2: Θα'χει πλάκα στο μεθεπόμενο επεισόδιο να τους ξαναχωρίσουν σε 2 φυλές των 6 ατόμων. :lol:

ΥΓ3: Αν μπορείτε στο μέλλον please αποφύγετε τέτοιου είδους mini-spoilers απ'τα previews του επόμενου επεισοδίου. Αν και συνήθως εκτυλίσσονται στα πρώτα λεπτά, έχει πιο πολλή φάση να βλέπω το επεισόδιο και να μην έχω την παραμικρή ιδέα. Επίσης αν σε μερικές βδομάδες μαθευτεί αν τελικά θα έχουμε F3 ή F2, please μην το αναφέρετε καθόλου εδώ.

joel_barris
31 Οκτωβρίου 2015, 00:06
@nwosu συγνώμη και εγώ αποφεύγω τα spoilers όσο τίποτα. Ότι λέω σε σχέση με το μέλλον είναι καθαρά τυφλές εικασίες, αποφεύγω να γνωρίζω το οτιδήποτε. Απλά το promo που κολλάνε στο τέλος του επ το θεώρησα fair, και επειδή το βλέπω πάντα και επειδή πολλές φορές είναι παραπλανητικό, κάτι σαν μέρος του επεισοδίου.

@greekie συμφωνώ για το πόσο ιδανικός goat είναι η Άμπι μόνο με μια προϋπόθεση. Να μην είσαι εσύ αυτός που τη σέρνει μέχρι εκεί. Άμα την πετύχεις στο final5 και είναι ακόμα εκεί ναι και εγώ θα την ήθελα πάση θυσία, αλλά οποίος πάει με το σκεπτικό να την πάρω μαζί μου για να την κερδίσω στο τέλος την έβαψε, γιατί είναι άνθρωπος που δεν ελέγχεται και λειτουργεί χωρίς καμία λογική. Αντίθετα όσο προχωράμε νομίζω γίνεται όλο και πιο ιδανικός goat η Wiglesworth. Δεν μπορώ να πω ότι απογοητεύτηκα γιατί από το βαριεστημένο campaigning τότε που ψηφίζαμε απλά το βλεπες ότι είναι εκεί επειδή την πείσανε να συμμετάσχει και όχι γιατί είχε καμιά κάψα να ξαναπαίξει. Αλλά τόσο yolo φάση δεν την περίμενα. Παίζει άμα πάει τελικό να περάσει όλο το jury και να μην την ρωτήσει κανείς τίποτα.

Όσον αφορά τον Τζο εγώ κρατάω μικρό καλάθι για τις συμμαχίες και τις φιλίες του. Ο τύπος παραείναι καλός στα πάντα για να περάσει απαρατήρητος όσο και αν προσπαθήσει. Δλδ δεν παίζει αν όχι στην πρώτη τουλάχιστον στην δεύτερη ψηφοφορία να μην βρεθούν 4-5-6 να σκεφτούν "σοβαρά πως θα τον κερδίσουμε αυτόν, διώχτε τον όσο είναι καιρός".

nwosu
31 Οκτωβρίου 2015, 12:28
@joel, εγώ αποφεύγω και τα trailer γιατί όπως είπες... όταν πχ σε προϊδεάζουν ότι κάποιος βρίσκεται σε κίνδυνο, τότε είναι 100% σίγουρο ότι ισχύει το αντίθετο. Επίσης με εκνεύριζαν πολλές φορές που κάνανε trailers του στυλ "Get ready for an epic blindside!". Απ'τη στιγμή που το ανακοινώνουν, παύει να είναι blindside. :lol:

Στα του παιχνιδιού τώρα... συμφωνώ κι επαυξάνω σ'αυτό που λες για την Άμπι. Η Σέρι πχ στο Caramoan κατέστρεψε τον εαυτό της, τη φυλή της και γενικώς ολόκληρη τη σεζόν, γιατί είχε εμμονή να κουβαλήσει στον τελικό τον Σαμάρ. :whip: Και στην τελική έγινε goat η ίδια, και ξεφτιλίστηκε. Από τότε που ο Boston Rob (επιτυχώς) κουβάλησε τον Φίλιπ στον τελικό, έχει γίνει μόδα αυτή η στρατηγική. Αλλά επειδή πέτυχε μια φορά, δε σημαίνει πως θα πετυχαίνει πάντα.

Αρκετοί έχουν ξεχάσει πόσες φορές αυτή η στρατηγική έχει αποτύχει παταγωδώς στο παρελθόν. Χαρακτηριστικό το παράδειγμα του Johny Fairplay στα Pearl Islands... που κουβάλησε ως το τέλος τη γριά Λιλ (η οποία κέρδισε ασυλία!) και πήρε στον τελικό μαζί της τη Σάντρα. :giggle:

Υπάρχει όμως και 2ος κίνδυνος σ'αυτή τη στρατηγική. Να κάνεις εσύ όλη τη βρώμικη δουλειά... και τη τελευταία μέρα κάποιος άλλος να βρει το πιάτο έτοιμο, σερβριρισμένο πχ:
- H Tζένα στον Αμαζόνιο έκλεψε το σχέδιο του Σεστερνίνο, και πήγε τελικό με τον Μάθιου.
- Η Ντάνι στη Γουατεμάλα έκλεψε το σχέδιο του Ρέιφ, και πήγε τελικό με τη Στέφανι.

Αν κάποιος επαναλάβει φέτος το ίδιο λάθος... ηθελέστα και παθέστα.

joel_barris
31 Οκτωβρίου 2015, 16:28
Υπάρχει όμως και 2ος κίνδυνος σ'αυτή τη στρατηγική. Να κάνεις εσύ όλη τη βρώμικη δουλειά... και τη τελευταία μέρα κάποιος άλλος να βρει το πιάτο έτοιμο, σερβριρισμένο πχ:
- H Tζένα στον Αμαζόνιο έκλεψε το σχέδιο του Σεστερνίνο, και πήγε τελικό με τον Μάθιου.
- Η Ντάνι στη Γουατεμάλα έκλεψε το σχέδιο του Ρέιφ, και πήγε τελικό με τη Στέφανι.

Αν κάποιος επαναλάβει φέτος το ίδιο λάθος... ηθελέστα και παθέστα.

Αυτό το τελευταίο όμως είναι ένα ρίσκο που δεν μπορείς να μην το πάρεις. Στο final 4 τελείωσαν και τα idols και οι στρατηγικές. Εκεί όποιος κερδίσει το immunity έχει τον απόλυτο έλεγχο. Και ή είσαι μάγκας και το κερδίζεις (οι μισοί και βάλε νικητές) ή είσαι ακόμα πιο μάγκας και πείθεις τον νικητή να σε πάρει μαζί του (Τονι, Ναταλι, Σαντρα κτλ). Αλλιώς κάποιος άλλος θα σου κλέψει τον goat. Αυτό είναι και το μοναδικό μεγάλο flaw της Cirie, που είναι από τις αγαπημένες μου παίκτριες. Είμαι σίγουρος ότι άμα παίξει 10 φορές θα φτάσει τις 8 final4 και καμία τελικό.

nwosu
31 Οκτωβρίου 2015, 20:38
Eγώ δε θα μπορούσα με τίποτα να τα παίξω όλα για όλα στο τελευταίο immunity (αν υπήρχε goat στη F4 συμμαχία μου).

Για παράδειγμα σκέψου πως έχουμε F3 συμμαχία εγώ, εσύ κι η greekie (η οποία για να μη μακρηγορήσω... ας πούμε ότι νομίζει ότι μπορεί να μας κερδίσει και τους δυο... αλλά στην πραγματικότητα δεν έχει ελπίδα :lol:)... και πως η Άμπι είναι no4 στη συμμαχία μας. Εγώ ξέρω πως αν κερδίσεις F4 immunity, θα πάρεις την Άμπι στο F3 και θα πετάξεις εμένα απ'έξω. Το ίδιο ακριβώς προτίθεμαι να κάνω κι εγώ σ'εσένα. Εννοείται πως δεν το παραδεχόμαστε μεταξύ μας, αλλά ξέρουμε κατά πού πάει η δουλειά.

Σ'αυτό το ενδεχόμενο εγώ δε τα έπαιζα όλα για όλα στο τελευταίο immunity (αν ήσουν δυνατός). Θα προσπαθούσα να πείσω την greeky και την Άμπι να σε ξαποστείλουμε στο F5. :giggle: Kι εσύ αν το έπαιρνες πρέφα (ή αν η greeky ήταν μαρτυριάρα :giggle:) θα ετοίμαζες αντίστοιχη κίνηση εναντίον μου είτε στο F5 είτε νωρίτερα.

Συμπέρασμα είναι ότι τα goats είναι σκέτη καταστροφή για μια συμμαχία. Καλύτερα να υπάρχει στο F4 κάποια μεγάλη απειλή πχ Spencer, Rupert, Βrett κλπ... κι όλη η συμμαχία να έχει τον ίδιο στόχο.

Mutual assured destruction. ;)

nwosu
5 Νοεμβρίου 2015, 20:34
31x07
Δε μου άρεσε καθόλου το σημερινό επεισόδιο, αλλά η εξέλιξη ήταν απολύτως λογική.

Η πλειοψηφία (από αυτούς που ξέρουν να παίζουν) κατέληξαν στο συμπέρασμα ότι η Kας είναι wildcard... και αποφάσισαν να την απομακρύνουν. Τα υπόλοιπα ζόμπια (Κιθ, Κίμι, Wiggles, Wentworth κλπ), πήγανε με το ρεύμα... δίχως να αναρωτηθούν ποιο είναι το πλάνο τους μελλοντικά.

Η Σιέρα διαπίστωσε γρήγορα ότι βρίσκεται σε δυσμενή θέση, αλλά πέρασε στην επίθεση πολύ γρήγορα και απότομα... και όλοι κατάλαβαν τις προθέσεις της. Τουλάχιστον όμως προσπάθησε! Επίσης απ'τη στιγμή που κατάλαβε ότι η Κέλι κι ο Σπένσερ δεν ήταν με το μέρος της, θεωρώ σωστή τη κίνηση της να ρίξει την ψήφο της στον Σάβατζ (και να μη κάνει νέους εχθρούς).

Το αστείο ήταν ότι η Άμπι ψήφισε την Τάσα! :giggle: Θα ρίξουμε τρελό γέλιο στο επόμενο επεισόδιο!

Αυτό που κρατάω απ'το σημερινό επεισόδιο, είναι οι σχέσεις που αρχίζει σιγά-σιγά να αναπτύσει ο Σπένσερ. Είχε ήδη έρθει κοντά με τον Τζέρεμι (μετά το swap) και σήμερα αυτοί οι δυο φαίνεται πως ήρθαν ακόμα πιο κοντά. Επίσης δε ξέρω πόσο θα κρατήσει το νέο bromance μεταξύ Σπένσερ και Τζο, αλλά φαίνεται πως βρήκανε κοινό έδαφος.

joel_barris
9 Νοεμβρίου 2015, 22:38
Ούτε εγώ τρελάθηκα με το επεισόδιο.

Νομίζω ότι τα 13 άτομα ήταν εν τέλει παρά πολλά για να σχηματιστούν συμμαχίες και απλά όλοι έκατσαν στα αυγά τους και την πλήρωσαν αυτοί που έκαναν φασαρία. Δλδ η Κας και σχεδόν by association η Σίερα. Η Kass αναμενόμενα τίναξε το παιχνίδι της στον αέρα γιατί Chaos, αλλά τέλος πάντων το περιμέναμε. Αλλά η Σίερα νομίζω βιάστηκε να επιτεθεί τόσο ανοιχτά ενώ ήταν προφανές ότι με τόσα πολλά άτομα οι περισσότεροι απλά θέλαν να πάνε με το ρέμα. Ακόμα και η Wentworth που έχει idol και βλέπει ότι πρέπει να σπάσουν κάπως τους δυνατούς άντρες.

Βέβαια πιστεύω τώρα που θα αρχίσουν να λιγοστεύουν τα νούμερα θα μας τελειώσει το bayon strong. Η σεζόν είναι ακόμα ανοιχτή. Το πιο κοντινό που έχουμε σε πιθανό winner ως τώρα είναι ο Τζέρεμι, αλλά δεν μπορεί κάτι θα του πάει στραβά πιστεύω.

greekie
9 Νοεμβρίου 2015, 22:43
Αναμενόμενο όπως εξελίχθηκε αλλά με πόνεσε αυτή η απώλεια, ηθέλα να προχωρήσει κι άλλο.

greekie
12 Νοεμβρίου 2015, 16:18
ΔΩΣΕ ΠΟΝΟ!
Ναι, ρε φίλε!!! Απο τα καλύτερα TC ever!

nwosu
12 Νοεμβρίου 2015, 18:45
31x08

Τρέλα!!! Σπάνια βλέπουμε τέτοια επεισόδια, όπου τα σχέδια όλων αλλάζουν κάθε τρεις και λίγο! Μπράβο και στη παραγωγή για το εξαιρετικό editing. Έκοψαν σημαντικές συζητήσεις και confessionals... και μέχρι την τελευταία στιγμή δεν είχαμε ιδέα, αν τελικά θα πηγαίναμε για split vote ή αν όλοι οι ψήφοι θα πήγαιναν προς Κέλυ ή Σιέρα.

Υπήρξε αρκετό παρασκήνιο σχετικά μ'αυτή την απόφαση. Ρίξτε μια ματιά στα πιο σημαντικά bonus scenes (https://vid.me/6ezg).
00:00 - I don't think she has an idol (Tasha, Spencer, Joe, Kimi)
01:22 - We're both self interested (Fishbach)
03:05 - The safest move (Geremy)

- O Τζέρεμι φοβόταν τη συμμαχία Τζο-Κέλυ.
- Ο Φίσμπαχ ήθελε να προστατέψει τη Σιέρα, γιατί είναι ανοιχτή στο ενδεχόμενο να ξαποστείλει τον Τζο.
- Κανείς δεν πίστευε ότι η Κέλυ είχε HII (ειδικά ο Τζέρεμι).

- H Tάσα (μάλλον) φοβόταν (διάφορες) κρυφές συμμαχίες. Σε split vote, μια ψήφος θα ήταν αρκετή για να γίνει κάποιο απρόσμενο blindside (παρόμοιο με αυτό της Cirie στο Heroes vs Villains).

Υπόθεση δική μου: Όλοι ήξεραν ότι ακόμα κι αν η Κέλυ είχε HII, αυτός που θα αποχωρούσε θα ήταν ο Σάβατζ (λόγω έχθρας με τη Σιέρα), και γι'αυτό πήραν το 'ρίσκο' να ρίξουν όλες τις ψήφους σε 1 άτομο. Ίσως το έμαθαν ψαρεύοντας πληροφορίες απ'την Άμπι, ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων. Και το λέω αυτό διότι ο Tζέρεμι δεν έπαιξε το δικό του HII, αμέσως μετά την Κέλυ! :???: Yπό κανονικές συνθήκες, θα έπρεπε να είχε χεστεί πάνω του απ'το φόβο... ή τουλάχιστον θα έπρεπε να είναι αγχωμένος όσο ο Φίσμπαχ για παράδειγμα. Αντ'αυτού ο Τζέρεμι χαμογελούσε και χειροκροτούσε! Είτε είναι χαζός, είτε είχε άγνοια κινδύνου, είτε γνώριζε κάτι παραπάνω.

Απ'το υπόλοιπο επεισόδιο κρατάω:
- Την αγανάκτηση του Φίσμπαχ, όταν ο Τζο πήγε εκδρομή με όλες τις γυναίκες. :giggle:
- Την σκηνή με το τακ-τακ. Έγραψε πάλι ο Κιθ. :lol:
- Την υπόσχεση του Σάβατζ (στη ζωή των παιδιών του) ότι δε θα γράψει ποτέ το όνομα του Τζο. Έλπίζω να επρόκειτο για decoy σκηνή, και να μη μας προϊδεάζουν ότι ο Τζο θα φτάσει F3 κι ότι ο Σάβατζ θα τον ψηφίσει για νικητή...
- Την Dark Magic (https://www.youtube.com/watch?v=zyw0n5TLcAs) μουσική υπόκρουση κατά τη διάρκεια της μονομαχίας (24:15) και στο tribal council (39:54)... την οποία ακούσαμε για 1η φορά στο Vanuatu και για τελευταία φορά (νομίζω) στη 12η σεζόν (Exile Island). Γενικώς έχουν βελτιωθεί πολύ το μοντάζ και το μιξάζ φέτος, συνδιάζοντας new school και old school στοιχεία.
- Την απίστευτη ατάκα της Άμπι, όταν αποχωρούσε ο Σάβατζ. :rotfl:

greekie
12 Νοεμβρίου 2015, 18:56
O Σπένσερ ζούσε το απόλυτο wet dream. Και τι δε θα έδινε για να είναι ο πρωταγωνιστής αυτού του blindside. Η Κέλι κέρδισε πολλούς πόντους για μετέπειτα αλλά φυσικά έγινε και μεγαλύτερος στόχος. Ελπίζω να αντέξει γιατί ακόμα είναι μειοψηφία.

Περιττό να πω ότι έχω δει το τράιμπαλ ήδη τρεις φορές:D

joel_barris
13 Νοεμβρίου 2015, 00:01
WOOHOO!!!

Kelley+Ciera=LFE: Στο προηγούμενο είχα την αίσθηση ότι βιάστηκαν να ενεργήσουν, αλλά καταλήγω ότι κατάλαβαν πολύ νωρίς ότι είναι χαμένες για χαμένες και πάνε για όλα ή τίποτα. Το οποίο είναι πολύ προτιμότερο από το να κάτσεις ήσυχος μέχρι να έρθει η σειρά σου. Και πάλι δεν ξέρω πως θα επιβιώσουν τις επόμενες 2-3 ψηφοφορίες δεδομένου ότι οι εναπομείναντες άντρες θα τις θέλουν σχεδόν όλοι έξω, και παρόλο που υπάρχουν τα νούμερα πιστεύω τουλάχιστον Κίμμυ και Κέλλη(η παλιά, η κοιμισμένη) δεν θα ψηθούν ποτέ για all γυναικεία συμμαχία. Ελπίζω πάντως να μείνουν και η δύο αρκετά. Η Κέλλη (η καινούρια, η ξύπνια) έκανε κινησαρα και ένα από τα εντυπωσιακότερα idol plays και βάσει παρουσίας μέχρι τώρα θα μπορούσε και να το πάρει. Η Ciera δεν θα το πάρει με καμία παναγία, αλλά τιμάει τις ψήφους των φαν. Για τρίτη βδομάδα σερί ήταν μια απόλαυση. Από το κράξιμο και τα eyerolls στον Σαβατζ μέχρι το πως συνεχίζει να τσιγκλάει επιθετικά τους πάντες να παίξουν. ΑΞΙΕΣ και οι δύο αν και δεν βλέπω πως θα τη γλιτώσουν και οι δύο στο επόμενο επ.

Jeremy's friends: Είναι απλά τέλειο αυτό το στόρι. Ο Στήβεν θέλει να διώξει τον Τζο, ο Τζο το μαθαίνει και θέλει να διώξει τον Στιβεν και ο Τζέρεμι θέλει να είναι όλοι καλά και αγαπημένοι γιατί τους χρειάζεται και τους δύο:D Και όπως συμβαίνει ως τώρα στη σεζόν κερδίζει ο Τζέρεμι. Ο Τζο και πάλι απλά ακολούθησε το ρεύμα και πάλι όμως δεν είδαμε πόσο μετράνε οι συμμαχίες του χωρίς immunity. Ο Στηβεν ακόμα χειρότερα πάει και συζητάει με όλους να βγάλουν το Τζο ΠΡΙΝ χάσει το immunity. Ρε φίλε κάτσε να το χάσει πρώτα και μετά οι περισσότεροι μια χαρά θα ψήνονται σε πάω στοίχημα. Ο μόνος λόγος που τη γλίτωσε είναι γιατί τον χρειάζεται ο Τζέρεμι. Όπου το πιο εντυπωσιακό που έχει κάνει ως τώρα ο Τζέρεμι είναι το πως άλλαξε την ψήφο από Στηβεν σε Κελι τσακ-μπαμ χωρίς κάνεις να καταλάβει τίποτα. Κι αυτό που λέτε που είχε άγνοια κινδύνου στο tribal νομίζω ήξερε ότι παρόλο που οι πιθανότητες τυπικά ήταν 33-33-33% να είναι γι αυτόν οι ψήφοι των κοριτσιών στην πραγματικότητα ήταν 60-40 Savage-Stephen. Έτσι όπως έχει κρυφτεί ως τώρα πίσω από human shields στους κάτω κάτω φαίνεται ως ο τελευταίος τρόχος στην συμμαχία των alphas. Αλλά η μια ασπίδα πάει και για την άλλη εγώ γενικά φοβάμαι. Ακόμα και σε αυτό το εντελώς random challenge από πλευρά δύναμης ο Τζο κέρδισε ακόμα και τον αέρα που του ριχνε τις μπάλες. Ο τύπος είναι αδιανόητος μπορεί στο χαλαρό να κερδίσει σχεδόν όλα τα challeneges, που το απεύχομαι. Όχι γιατί δεν μ αρέσει ο Τζο, είνα βασικά ο Οzzy αμά δεν ήταν douchebag, αλλά δεν θέλω να κερδίσει κάποιος δεύτερη σερί σεζόν απλά κερδίζοντας ασυλίες ασταμάτητα. Κάπως ακυρώνει την στρατηγική του παιχνιδιού.

Tribal Council madness: Που βασικά ήταν από τα καλύτερα εβερ. Άνοιξε με κ@λοδάχτυλο της Kass και έκλεισε με κ2λοδαχτυλο του Savage και στο ενδιάμεσο ο Savage πρόλαβε να γίνει λίγο πιο ενοχλητικά αλαζόνας, κατονομάστηκαν για πρώτη φορά αυτοί που ελέγχουν το παιχνίδι για να το πιάσει και η Κέλι η παλιά που βασικά διακοπές κάνει, ο Στηβεν με τον Τζο αναρωτήθηκαν για λίγο ποιος είναι ο 4ος bro:giggle:, η Ciera μοίραζε eyerolls μέχρι να αλληθωρίσει και η badass Kελι έβγαλε idol αφήνοντας συμμάχους και αντιπάλους μ@λακες να κοιτάνε τι έγινε. Και φυσικά ακολούθησε μια από τις πιο τέλειες στιγμές ever όπου...

You made it to the Jury: ΦΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ΑΜΠΙ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ ΑΠΟ ΔΩ ΚΑΙ ΠΕΡΑ!!!!

Τώρα για τη συνέχεια προβλέπω women's alliance (χλωμό) ή κάποια εκ των Κελι/Σιέρα μας χαιρετάει στο επόμενο :(

nwosu
13 Νοεμβρίου 2015, 21:05
http://i.imgur.com/ecoOjLJ.jpg
:lol:

Σχετικά με τα επόμενα επεισόδια... κι εγώ φοβάμαι ότι
πολύ δύσκολα η Κέλυ θα επιβιώσει. Η κίνηση της κέρδισε τις εντυπώσεις κι αν φτάσει τελικό, θα έχει τέλειο underdog story. Γι'αυτό το λόγο, ίσως μερικοί αρχίσουν πλέον να τη βλέπουν σαν ισάξια ή και μεγαλύτερη απειλή κι απ'τον Τζο... και θα θέλουν να τη στείλουν στην Ponderosa.

Αρκετά θα εξαρτηθούν απ'το αν ο Τζο κερδίσει immunity ή όχι στο επόμενο επεισόδιο. Αν δε κερδίσει immunity, ο Fishbach καραδοκεί. Κι αν αρχίσουν οι της Bayon να τρώνε ο ένας τον άλλον... τότε ίσως η Κέλυ κι η Σιέρα βρουν την ευκαιρία να πάρουν μερικά άτομα με το μέρος τους.

Πολλά θα εξαρτηθούν επίσης κι απ'το πώς θα διαχειριστεί η Κέλυ τις πληροφορίες για το HII. Εννοείται πως όλοι θα τη ρωτήσουν πού το βρήκε και πότε. Μακάρι να έχει κρατήσει το clue και να το δείξει σε όλους. Θα δημιουργηθεί μεγάλη παράνοια!

Θα μπορούσε επίσης να ρίξει άδεια για να πιάσει γεμάτα. Να μπλοφάρει δηλαδή ότι απ'το 2ο immunity challenge και μετά, παρατηρούσε τους πάντες... ότι ξέρει ποιο μέλος της Bayon έχει HII κι ότι περιμένει τη συνεργασία αυτού του ατόμου, σε διαφορετική περίπτωση θα αποκαλύψει το μυστικό του.

Ή απλά θα μπορούσε τυχαία να υπομονομεύσει κάποιον απ'τη core alliance (Τζέρεμι ή Τάσα)... λέγοντας σε όλους ότι έχουν idols. Κι αν κάποιος ρωτήσει για ποιο λόγο δε χρησιμοποίησε αυτές τις πληροφορίες τόσο καιρό... θα έχει την πειστική δικαιολογία πως αν το έκανε, τότε όλοι θα ήξεραν πως και η ίδια είχε idol... και θα πηγαίνανε σε split vote στο τελεταίο tribal council.

Γενικώς οι δυνατότητες της είναι απεριόριστες. Aρκεί να έχει το μυαλό και την ηρεμία να μπλέξει σωστά τις αλήθειες με τα ψέματα και να δημιουργήσει παντού αμφιβολίες και υποψίες. Η άγνοια των υπολοίπων για το HII, είναι ένας άσσος στο μανίκι της, που αν τον χρησιμοποιήσει σωστά (όπως έκανε ο Τόνι με το special idol στο Cagayan), ίσως καταφέρει να τους πιάσει όλους κορόιδα.

neon50
15 Νοεμβρίου 2015, 03:40
ΕΤΣΙ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΤΑ ΣΩΣΤΑ ΤΑ BLINDSIDE!!!!!

Άμπι <3 Πόσο το χάρηκα ρε μλκ Savage!

Σίγουρα μιλάμε για το καλύτερο idol play μετά από αυτό της Παρβάτι με τα 2 idols..

nwosu
15 Νοεμβρίου 2015, 11:33
^
Καλό ήταν, αλλά σε μερικές σεζόν δε θα χωράει καν στο δικό μου

01) Tom Westman - HvV (Cirie)
02) Russell - HvV (Tyson)
03) Parvati - HvV (JT)
04) Natalie - San Huan Del Sur (Baylor)
05) Russell - Samoa (Kelly)
06) Yau Man - Fiji (Stacy)
07) Amanda - Micronesia (Alexis)
08] Kelley - Cambodia (Savage)
09) Jen - Worlds Apart (Kelly)
10) Malcolm - Caramoan (Phillip)

velvetmorning
18 Νοεμβρίου 2015, 19:51
Παιδια βλεπω και εγωωω :hi:

31x08 Ισως το καλυτερο Idol Play Που εχω δει να γινεται. Δεν νομιζω πλεον να αντεξει η Κέλυ παρα πανω απο ενα επεισοδιο :wasntme: :rotfl: :clap:

greekie
19 Νοεμβρίου 2015, 12:00
Τι threat καλέ που δεν έκανες τίποτα 25 μέρες, μας δουλεύεις κι από πάνω;
Ο Τζέρεμι κάνει πάρτι, άντε βγάλ' τον τώρα.
Μόνο στο f4 μπορεί να φύγει, αν δεν κερδίσει immunity. Γιατί αν τον πάρει κανείς στο f3 χωρίς να έχει κερδίσει πρέπει να κάνει λίγο στην άκρη ο Woo για να χωρέσει κι άλλος στη θέση του "έδωσα το εκατομμύριο τζάμπα γιατί είμαι καλός άνθρωπος".

nwosu
19 Νοεμβρίου 2015, 14:44
31x09
Μεικτά συναιθήματα έχω για το σημερινό επεισόδιο.

Είχε μεν ενδιαφέρον το ανακάτεμα της τράπουλας απ'τον Φίσμπαχ, αλλά πολλά πράγματα δε μου άρεσαν.

- Έχω εκνευριστεί πολύ με το immunity run του Τζο.

- Έχω εκνευριστεί με τις στάσιμες μονομαχίες (αν και η συγκεκριμένη ήταν φοβερή λόγω καταιγίδας).

- Δε μου άρεσε που ο Τζέρεμυ βρήκε 2ο idol και μάλιστα χωρίς να κουραστεί καθόλου. Σε συνδιασμό με το γεγονός ότι πολλοί εξακολουθούν να υποτιμούν το πόσο καλός παίχτης είναι... πολύ φοβάμαι πως θα τον φάμε στη μάπα ως το τέλος.

- Δεν καταννοώ από πού κι ως πού προέκυψε threat η Wiggles. Η στρατηγική της ήταν ανύπαρκτη... και σε τέτοιου είδους σεζόν δεν αρκεί μόνο το social game για να κερδίσει κάποιος.

- Ο Κιθ είναι στην κοσμάρα του... ενώ η Τάσα και η Κίμι έχουν άγρια μεσάνυχτα. Είναι δυνατόν σε τέτοια σεζόν να βάζουν όλα τα αυγά σ'ένα καλάθι και να ελπίζουν σε Pangonging;

- Τώρα που όλοι θα σφάζονται σαν τα κοκόρια, είναι 99,9% σίγουρο ότι η Άμπι θα φτάσει F3.

- Πολύ προκλητικός ο Τζεφ, ο οποίος δίνοντας πρώτα τον λόγο στον Τζέρεμι, τού έδωσε εμμέσως την ευκαιρία να πάρει τα εύσημα για την επερχόμενη κίνηση. Όπως και παραπάνω με τη Wiggles, είναι πολύ εύκολο να δημιουργηθούν λανθασμένες εντυπώσεις κι είναι φανερό πόσο ενοχλήθηκε ο Φίσμπαχ, ο οποίος προσπάθησε πάρα πολύ για να γίνει ο εγκέφαλος της "νέας" συμμαχίας.

Το μόνo θετικό απ'αυτή την ιστορία, είναι ότι ίσως τώρα αρχίσει ο Φίσμπαχ να ανυσηχεί για το αν μπορεί να κερδίσει τον Τζέρεμι.

greekie
19 Νοεμβρίου 2015, 15:15
^
Μα τους το είπε ξεκάθαρα η Σιέρα στο reward ότι με Τζέρεμι στο τέλος δεν κερδίζει κανείς και η Τάσα την άκουγε λες και ήρθε τώρα στο νησί. Μεγάλη απογοήτευση η συγκεκριμένη για 'μένα. Δεν κάνει απολύτως τίποτα. Ακόμα κι ο Σπένσερ δεν έχει να επιδείξει τίποτα. Καλά Κιθ και Κιμμι απλά υπάρχουν.

nwosu
19 Νοεμβρίου 2015, 16:46
https://vid.me/AOeh
00:00 - Fishbach, Wentworth, Abi
01:44 - Keith

Μόνο αυτές άξιζαν. Γενικώς φέτος η πλειοψηφία των bonus scenes αφορούν σπα, φαγητά και σαλάτες. :whip:

@greekie, σχετικά μ'αυτό που είπες πιο πάνω... είναι διαπιστωμένο ότι

όσο πιο απελπισμένα προσπαθεί κάποιος (πχ Σιέρα, Troyzan) να εξηγήσει ότι κάποιος είναι ανίκητος (πχ Τζέρεμι, Kim), τόσο το χειρότερο.

Τη μοναδική στιγμή που η Σιέρα λέει 100% την αλήθεια, όλοι πιστεύουν ότι θα πει οτιδήποτε για να παραμείνει στο παιχνίδι τρεις επιπλέον μέρες... και γι'αυτό δε δίνουν καθόλου σημασία.

joel_barris
19 Νοεμβρίου 2015, 23:56
Φοβερά φαν επεισόδιο, ήταν νομίζω δεδομένο ότι δεν θα μπορούσε να είναι σαν το all time classic προηγούμενο, αλλά και πάλι ψιλοφανταστικό.
The Invisible threat: Βασικά το μόνο μη φανταστικό πράγμα του επεισοδίου ήταν ότι το blindside το έφαγε η πιο μηδενική παρουσία της σεζόν. Δηλαδή μπράβο που γλιτώσαμε από το νεκρό βάρος που ήταν η Wiggles μέχρι τώρα, αλλά εν τέλει κάνεις δεν νοιάζεται. Και το ότι άλλοι παίκτες μες στο παιχνίδι την θεωρούσαν απειλή το καταλαβαίνω. Προφανώς εμείς που έχουμε την όλη εικόνα λέμε "ποια απειλή; οι κοκοφοίνικες μεγαλύτερη απειλή είναι" αλλά αυτοί που παίζουν δεν ξέρουν ποιες είναι οι δυναμικές ανάμεσα σε όλους τους παίκτες, υποθέτουν. Όποτε το καλός στις δοκιμασίες-φίλος με όλους-μέλος dominant (αν και κάπως χαλαρής) συμμαχίας = Μεγάλη απειλή το δέχομαι ως σκεπτικό. Αλλά γιατί δεν τα είδαμε όλα αυτά; Έχει υπάρξει πιο μηδαμινό edit σε τόσο high-profile returning player ξανά; Η Kelly μαζί ίσως με τον Savage έμοιαζαν τα απόλυτα poster για το theme αυτής της σεζόν. OK πες η Κέλι ήταν πολύ βαρετή τηλεόραση και δεν έφτασε καν μακριά γι αυτό και την αγνόησαν, αλλά και πάλι 3 βδομάδες εκεί να μην λέει κουβέντα και στο boot episode της να έχει ένα confessional όλο κι όλο; Νομίζω ότι ισχύει αυτό που υπέθετα εδώ και καιρό. Η Κέλι δεν τρελαινόταν που ήταν εκεί, δεν την αφορούσε καν το όλο θέμα και σε αντάλλαγμα το survivor με αυτό το αόρατο edit της είπε αν δεν γουστάρεις μια, δεν γουστάρουμε δέκα κι ας είσαι τόσο μεγάλο legacy για το παιχνίδι. Έχω μεγάλη απορία πως θα την αντιμετωπίσει ο Probst στο reunion.

Winner's Edit: Είναι δυνατόν όλη αυτή η γαμάτη σεζόν που συμβαίνει να καταλήξει σε αυτό που λέμε και ξαναλέμε τόσο καίρο; ότι βασικά ο Τζέρεμι θα το πάρει μην τρελαίνεστε. Τις περισσότερες φορές τα obvious winners edits έχουν να κάνουν περισσότερο με το ότι δεν υπάρχει εναλλακτική που να μπορούν να μας πουλήσουν ως πιθανό διεκδικητή παρά με το ότι ο Boston Rob ή η Κιμ παρουσιάζονται ως θεοί του survivor. Αλλά εδώ υπάρχουν μπόλικες εναλλακτικές. Κι όμως ο Τζέρεμι κάθε επεισόδιο που περνάει μοιάζει όλο και πιο ανίκητος. Μετά το προηγούμενο που φάνηκε ο μόνος ξύπνιος της συμμαχίας που τον ήπιε, σε αυτό παρόλο που βασικά ακολούθησε αλλουνού σχέδιο, βρήκε idol, είχε "συγκινητικό" confessional για τη γυναίκα του, και έκλεψε την voting block ατάκα του Στηβεν μπροστά στο jury. Στο σημείο που έχουμε φτάσει στο μυαλό μου υπάρχουν δύο εναλλακτικές. Είτε ο Τζέρεμι όντως το παίρνει άνετα, είτε το show τον προετοιμάζει για επικό blinside. Δεν υπάρχει μέση λύση.

It's not an alliance, it's a voting block: Παρόλο που για την Wigglesworth κανείς δεν νοιάζεται, η όλη στρατηγική του επεισοδίου και το it's about voting blocks που χρησιμοποίησε ο Στηβεν για να σπρώξει τις ψήφους προς την Κέλι ήταν πάρα πολύ ενδιαφέροντα, και μπλέκουν ακόμα περισσότερο τα πράγματα. Μπορούν οι 3 μάγισσες(κλαίω) να γίνουν ένα swing voting block μέχρι να αποκτήσουν τα νούμερα; είναι το Stephen-Spencer-Jeremy ένα καινούριο σταθερό block ή ήταν για μια φορά όλο αυτό και θα ξαναφέρουν την Κίμι στην παρέα τους τώρα που η άλλη old school παίκτρια-φίλη της την έκανε; Τι απέγινε η Τάσα που pre-merge φαινόταν ως power-player; Δεν έχω ιδέα, για το μόνο που είμαι σίγουρος είναι ότι με κάθε νέα νίκη του Joe εκμηδενίζονται οι πιθανότητες να του δώσουν pass επειδή θα χρειάζονται την ψήφο του όταν/εάν χάσει επιτέλους κάποιο immunity. Και σκέψου ότι τα challenges μέχρι τώρα είναι τα πιο random που θα μπορούσαν, προφανώς για να δώσουν ευκαιρία και σε αυτούς που δεν είναι Joe, αλλά και πάλι κερδίζει. Που να ήταν και τίποτα με κολύμπια σκαρφαλώματα και τρεξίματα, 2 γύρους θα τους έριχνε.

Like Shakespeare: Ο μεγαλύτερος φόβος που έχω για κάποιο αγαπημένο μου παίκτη που επιστρέφει δεν είναι ότι θα χάσει ή θα κάνει κάποια ηλίθια κίνηση και θα γίνει ρεζίλι. Ο JT και ο Tyson ας πούμε στο HvV έγιναν λίγο ρεζίλι αλλά δεν με πείραξε έστω και ως ο πάτος του αστείου συμμετείχαν σε μερικές instant classic στιγμές. Αυτό που φοβόμουν για τον Στηβεν πριν αρχίσει η σεζόν ήταν μη φύγει νύχτα πριν καν αρχίσει το παιχνίδι όπως ο Rob C και ο Yau Man σε προηγούμενα all star ή ακόμα χειρότερα να βρίσκεται βαριεστημένα στο background μέχρι να έρθει η σειρά του όπως βασικά οι μισοί heroes στο HvV. Όχι μόνο δεν συνέβη τίποτα από τα δύο αλλά βασικά έχει εξελιχθεί σε ένα από τους δύο τρεις πρωταγωνιστές της σεζόν. Δεν είναι ότι είναι φαβορί αλλά μπορεί να καταλήξει οπουδήποτε στη σεζόν . Μπορεί να κερδίσει, μπορεί να χάσει ξανά από τον JT του, μπορεί να φτάσει ένα βήμα από τον τελικό και να λέμε τι θα γινόταν αν, μπορεί ακόμα και να γίνει ρόμπα στην μανία του να κάνει την ΜΕΓΑΛΗ ΚΙΝΗΣΗ ειδικά τώρα που έχει και το vote advantage που πέταξε πέρυσι στα σκουπίδια ο Νταν (ugh). Ότι και να συμβεί είμαι απολύτως ευχαριστημένος που έχει εξίσου μεγάλο impact και στην δεύτερη ευκαιρία του, και είμαι σίγουρος περισσότερο και από μένα θα στεναχωρηθούν οι editors του survivor αν φύγει πριν το φινάλε που του έχουν δώσει χωρίς πολλά πολλά τον ρόλο του αφηγητή της σεζόν, είτε πρόκειται για την στρατηγική είτε για Σαιξπηρικές αναφορές είτε για το ίδιο το second chance theme.

nwosu
26 Νοεμβρίου 2015, 17:41
31x10

This is madness! Ένα απ'τα καλύτερα επεισόδια στην ιστορία του παιχνιδιού! :respect:

Ο Φίσμπαχ υπέπεσε σε αρκετές γκάφες. Έκανε τα εύκολα-δύσκολα σε πολλές περιπτώσεις και στο τέλος έπεσε θύμα των voting-blocks... της ίδιας του της στρατηγικής! Aν και στενοχωρήθηκα με το αποτέλεσμα (τον ήθελα νικητή), έμεινα ευχαριστημένη με το πόσο απρόβλεπτο ήταν το επεισόδιο. :clap:

Πλέον η υποστήριξη μου πάει στην Κέλυ και στον Σπένσερ! :clap:

Τάσα - Κίμι: Ούτε που πέρασε απ'το μυαλό τους να δημιουργήσουν μια γυναικία συμμαχία; Δηλαδή αν φτάσουν τελικό, με ποιον τρόπο θα πείσουν το jury ότι αξίζουν να κερδίσουν; Πού 'σαι ρε Μόνικα!

Τζέρεμι: Δε θέλω να κερδίσει με τίποτα. Καλός παίχτης, αλλά πολύ βαρετός όταν τον παρακολουθείς... κάτι σαν τον Earl (Fiji) ένα πράγμα. Χαίρομαι που επιτέλους βρέθηκε σε τόσο δυσμενή θέση. Αν καταφέρει και ορθοποδήσει μετά από τέτοιο πατατράκ, χαλάλι του.

Τζο: Πότε θα ξαναχάσει άραγε; :mad:

Κηθ: Άμα άρχισε κι αυτός να παίζει στρατηγικά, τώρα εξηγείται γιατί ξεσκίστηκε να βρέχει τόσες μέρες. :giggle:

Άμπι: Ποιος θα το περίμενε ότι από εκεί που προοριζόταν για 1st boot... θα έφτανε σε σημείο να είναι swing-vote στο πιο κρίσιμο σημείο του παιχνιδιού. :haha:

Kέλυ: Χάρηκα απίστευτα που της έκατσε το idol! :yahoo: Βρίσκεται πλέον σε τέλεια θέση, αν υπολογίσουμε ότι ο Τζέρεμι, η Τάσα κι η Κίμι είναι πλέον στην απ'έξω κι ότι ο Τζο εξακολουθεί να είναι μεγάλος στόχος. Μ'αυτά τα δεδομένα μπορεί άνετα να κρατήσει το idol μέχρι F6-F5 και να χρειαστεί μόνο 1 immunity για να φτάσει F3.

Σπένσερ: Κι αυτός βρίσκεται πλέον σε εξαιρετική θέση. Έχουμε δει αρκετές σκηνές στις οποίες δημιούργησε one-on-one φιλίες πχ με τον Τζέρεμι στη βάρκα, με την Κέλυ στην αιώρα και με τον Τζο στην αμμουδιά. :giggle: Για κάποιον περίεργο λόγο, πολλοί τον εμπιστεύονται με κλειστά μάτια πχ σήμερα ο Φίσμπαχ άνοιξε όλα του τα χαρτιά στο τραπέζι. Είναι η 1η φορά που ο Σπένσερ βρίσκεται σε θέση ισχύος (αν εξαιρέσουμε τις 3ς πρώτες μέρες με τη Σιρίν). Και στο Cagayan αλλά και στη φετινή σεζόν ήταν ή underdog ή follower.

edit: Η νυχτερινή μονομαχία, όλα τα λεφτά! :respect: Λησμόνησα το Borneo! Mακάρι να ξανακάνουν κι εκείνη με τα πυροτεχνήματα απ'το Survivor:China.

joel_barris
26 Νοεμβρίου 2015, 18:56
Έχω να πω πολλά αλλά WOW!!!!! Έφυγαν οι δύο αγαπημένοι μου παίκτες αυτής της σεζόν και δεν με πείραξε καθόλου. Από τα πιο επικά επεισόδια στην ιστορία του show.

joel_barris
27 Νοεμβρίου 2015, 01:04
Λοιπόν

Top-5 season or what?: Έχει υπάρξει άλλο double elimination επεισόδιο που και τα δύο tribal καταλήγουν σε επικό blindside; Μετά και απ αυτό η σεζόν οδεύει με βήμα ταχύ προς την εκλεκτή παρέα του Cagayan του HvV και της Micronesia. Νομίζω αν εξαιρέσουμε το πολύ busy 1ο επ του merge και ένα κάπου ανάμεσα στην πρεμιέρα και την έξοδο Βάρνερ που ήταν απλά εντάξει, όλα τα άλλα ήταν από φανταστικά μέχρι "OMG!!!". Ίσως το μόνο που θα μπορούσε να ρίξει λίγο τη σεζόν είναι να έχει άκυρο νικητή. Δεν εννοώ βέβαια τον Κιθ και την Κίμμι, αυτούς τους αποκλείω. Αλλά ο Τζο και η Τάσα είναι ας πούμε κάποιοι που θα μπορούσαν να κερδίσουν και να πεις "εεε ντάξει μωρέ το άξιζε" αλλά δεν αξίζουν να κερδίσουν μια ΤΕΤΟΙΑ σεζόν.

Idols and a Dis-advantage: Εν τέλει όλα αυτά που πήγαιναν τόσο τέλεια στον Τζέρεμι ήρθε η στιγμή να γυρίσουν τούμπα μέσα σε αυτό το ανεπανάληπτο διπλό επεισόδιο. Ο Τζέρεμι που είναι καβαλά στο άλογο απ την αρχή με όλα τα νούμερα υπέρ του παίζει idol για το σύμμαχο του, σπάει το witches voting block και μένει η μόνη ισχυρή day1 συμμαχία με Στηβεν-Κιμμι, άλλο ένα idol στην τσέπη και ένα vote steal advantage. Αυτό είναι το σημείο που κανονικά κλειδώνει το παιχνίδι. Όμως εδώ οι από κάτω είναι απολύτως aware για το τι πάει να συμβεί και προτιμούν να μην κλειδώσει τον παιχνίδι για κάποιον άλλο απ το να αρπάξουν την σπάνια (μοναδική?) ευκαιρία να πετάξουν έξω τον Τζο. Και εν τέλει δεν την πάτησαν ούτε από το split vote, ούτε από το πόσο στόχο έκανε τον Στηβεν το advantage. Ακόμα και αν ψήφιζαν Στηβεν-Τζερεμι-Κιμμι-Τασα τον Τζο πάλι θα έχαναν γιατί θεωρούσαν ότι έχουν τον Σπένσερ αλλά ο Σπένσερ ήταν αποφασισμένος να μην γίνει ο 5ος τρόχος. Απλά με το vote-split έγινε πιο επικό το blindside. Το vote advantage βέβαια για 2η σερί φορά απέτυχε αλλά και για 2η φορά έγινε αφορμή για σούπερ επεισόδιο. Όποτε δεν νομίζω ότι θα το ξεχάσουν οι παραγωγοί όπως άλλα twists που δεν δούλεψαν όπως έπρεπε. Για όποιον θυμάται χρειάστηκαν 2-3 σεζόν για να βρουν πως δουλεύει το immunity idol σωστά. Και πιστεύω το ίδιο θα κάνουν και εδώ. Ίσως να κάνουν το steal vote αφού έχουν ψηφίσει όλοι ή να αποκτά κάποιος το advantage μυστικά όπως τα idols. Αλλά αποκλείεται να μην το ξαναδούμε.

Heavy Rain: Ακόμα και το θέμα "αντίξοες συνθήκες" στο επεισόδιο ήταν φοβερά fun. Αντί να μιζεριάζουν ατελείωτα όλοι βρήκαν λίγο χώρο για πλάκα ακόμα και ο Στηβεν (#SevereGastroIntestinalDistress) που τον διέλυσαν περισσότερο από όλους οι συνθήκες. Και εν τέλει αυτό είναι το ακόμα μεγαλύτερο πλεονέκτημα της σεζόν πέρα απ όλα τα blindside. Ότι το καστ είναι γεμάτο ευχάριστους/ενδιαφέροντες παίκτες που ξέρουν ότι παίζουν παιχνίδι (εκτός από μια αόρατη γυναίκα που κάθεται στο jury:giggle:). Και το όλο στόρι τελείωσε όμορφα με την παραγωγή να δείχνει λίγο έλεος στους παίκτες με το να φτιάξει κάπως πιο waterproof το shelter τους, αν και οπτικά δεν κατάλαβα ποια ήταν η μεγάλη διαφορά. Ίδιο μου φάνηκε.

Let's take out Joe: Τα immunity challenges συνεχίζουν να είναι κάπως στατικά φαντάζομαι με την ελπίδα ότι θα κερδίσει και κάνας άλλος εκτός απ τον Τζο και πράγματι έγινε. Αλλά τουλάχιστον τα rewards τα έσπασαν. Το πρώτο ήταν φοβερό ειδικά μέσα στη βροχή με τους πάντες να αλληλοσκότωνονται αλλά πραγματικά όλα τα λεφτά ήταν το δεύτερο με το trivia στόρι μέσα στη νύχτα. Είναι μακράν ένα από τα καλύτερα challenge του παιχνιδιού και δεν ξέρω γιατί το είχαν αφήσει τοοοσες σεζόν. Ειλικρινά δεν θυμάμαι πότε το είδαμε τελευταία φορά. Πίσω στον Τζο όμως που τη γλίτωσε την πρώτη φορά που μπορούσε να ψηφιστεί. Και πάλι βέβαια ο ίδιος δεν έκανε κάτι στρατηγικά απλά οι υπόλοιποι πήραν το ρίσκο να τον αφήσουν μέσα γιατί είχαν άλλους "στόχους" αλλά πλέον αρχίζω και σκέφτομαι τι θα γίνει αν συνεχίσει το immunity run. Υπάρχει περίπτωση η Κέλεη και ο Σπένσερ να μην μετανιώσουν αυτό το ρίσκο αν βρεθούν στο FTC απέναντι στον Τζο; Θέλω να ελπίζω ότι σε τόσο στρατηγική σεζόν το jury να βαρύνει προς τα εκεί, αλλά αλήθεια αν πάει ο Τζο τελικό ακόμα και χωρίς καμιά συμμετοχή στις "big moves" και τη στρατηγική δεν βλέπω από ποιόν μπορεί να χάσει.

Kelley & Charlie Brown: Η Κέλι και η Σίερα είχαν αναγνωρίσει πρώτες ποιο ήταν το κέντρο αποφάσεων στην ένωση (Τζέρεμι-Στηβεν) και πίεσαν τους κάτω κάτω της μεγάλης συμμαχίας προς τα εκεί μέχρι που το πέτυχαν. Απλά επειδή η Σίερα έφαγε το idol του Τζέρεμι στη μάπα πριν το πετύχουν, ο Σπένσερ που ήταν και η swing vote φάνηκε σαν να παίρνει 50-50 credit με την Κέλι για το blindside του Στηβεν. Αλλά guess what? Και στην νέα πλειοψηφία που προκύπτει ο Σπενσερ νομίζω είναι πάλι στον πάτο. Ο αιώνιος κακότυχος Charlie Brown, πάντα τόσο κοντά και τόσο μακριά απ την επιτυχία την ίδια στιγμή. Αναρωτιέμαι αν πάμε για ειρωνική επανάληψη της 1ης του φοράς ή ήρθε επιτέλους η στιγμή του. Αν και είναι μια από τις τρεις επιλογές μου για "άξιος" νικητής πλέον είναι αυτό που προτιμώ λιγότερο από τους τρεις. Αμέσως από πάνω του θα έβαζα τον Τζέρεμι που δεν ήθελα καθόλου να κερδίσει άκοπα όταν ήταν πανίσχυρος αλλά τώρα που flipαρε το παιχνίδι θα έχει ενδιαφέρον το πως θα τα καταφέρει. Αλλά πρώτη επιλογή πλέον είναι εύκολα η Kelley. Ως γνωστόν οι γυναίκες είναι αναγκασμένες να παίζουν τις περισσότερες φορές under the radar, οι Black Widows της Micronesia και η Κιμ του One World έδειξαν ότι μπορείς να παίξεις πιο επιθετικά μαζεύοντας τις γυναίκες γύρω σου ώστε να γίνεις εσύ ο alpha (fe)male. Η Kelley το έχει πάει ένα βήμα παρακάτω παίζοντας ξεκάθαρα ως alpha ανάμεσα σε άλλους alpha male σαν να μην συμβαίνει τίποτα. Και με όλες τις συμμαχίες σπασμένες και ένα ακόμα idol στην τσέπη θα συνεχίσει να το κάνει χωρίς να προσπαθεί να γίνει νέα Parvati (girls to the end) όπως έχουν προσπαθήσει τόσες και τόσες ανεπιτυχώς *γκουχου γκουχου Μόνικα γκουχου*. Ελπίζω να τα καταφέρει.

Ciera-Stephen:inlove: : Ήταν οι δύο αγαπημένοι μου μέχρι τώρα και δύο από τους πιο βασικούς παράγοντες που η σεζόν παραδίδει την μια επεισοδιάρα πίσω απ την άλλη. Λυπάμαι που τους χάσαμε πριν από τους Κιθ και τις Τάσες και τις Κίμμι της σεζόν αλλά και πάλι αν φεύγαν στη θέση τους η Άμπι και ο Τζο ας πούμε δεν θα είχαμε αυτό το επικό 2-parter που έχουμε τώρα αλλά ένα ακόμα "ας τελειώνουμε με τα προβλέψιμα" διπλό επεισόδιο. Δεν ξέρω πόσες πιθανότητες έχουν για 3η ευκαιρία αφού έφυγαν σχετικά νωρίς (η Σιέρα σίγουρα έχει πολύ λιγότερο ανταγωνισμό στο γυναικείο cast) αλλά ειλικρινά παραγωγοί του Survivor. Έχουμε υπομένει 4 σεζόν Ρούπερτ και 3 σεζόν Ozzy και Coach, νομίζω μας αξίζει μια τρίτη σεζόν με Stephen και Ciera κάποια στιγμή στο μέλλον.

Κρίνοντας από το χέρι στο preview κάποιος από τους Τζο-Κιθ-Σπενσερ κάτι παθαίνει στο challenge. Ελπίζω να είναι απλά μια λιποθυμία και να μην έφαγε αυτό το τεράστιο πράγμα στο κεφάλι
..

greekie
28 Νοεμβρίου 2015, 12:44
Μόνος κι έρημος ο Τζέρεμι με ένα idol. Ναι ρε Κέλι, αρρώστια ναι! Θέλω επικό παίξιμο και γι' αυτό το idol. Φοβήθηκα χθες μην το παίξει σε τρίτον.
Ένας από τους δύο θα φάει φόλα πριν το f3 να με θυμάστε. Δεν πρόκειται να πάνε και οι δύο τελικό ενώ θα έπρεπε για να δούμε ξανά τελικό με 1-2 ψήφους διαφορά επιτέλους.

Ο Τζο και τελικό να πάει αν έχει δίπλα του Τζέρεμι ή Κέλι δεν κερδίζει γιατί οι περισσότεροι πλέον κατανοούν ότι η μεγαλύτερη δυσκολία/μαγκιά του παιχνιδιού είναι να επιβιώνεις χωρίς το safety net ενός immunity run.
Ο Σπένσερ θα την πατήσει κι αυτός προς το τέλος. Δεν τον θέλει το παιχνίδι. Δύο σεζόν τώρα ξεκινάει πάντα με μειονέκτημα τις χάλια συμμαχίες.
Όσον αφορά το preview με τον σακατεμένο, λόγω χεριού πιθανολογώ για Σπένσερ/Τζο. Που αν είναι ο Τζο και τσακίστηκε πριν κερδίσει το immunity μας χαιρετάει πιστεύω.

nwosu
1 Δεκεμβρίου 2015, 21:55
31x10 & 31x11

Έκοψα ένα 5λεπτο κομμάτι απ'την συνέντευξη

του Φϊσμπαχ στο Robhasapodcast.

Listen (http://vocaroo.com/i/s1WKCwNITnKX)

Ρίχνει φως:
- Στη συμμαχία που είχε με τον Σπένσερ απ'την αρχή του παιχνιδιού.
- Στο λόγο που εμπιστεύτηκε τον Σπένσερ, παρόλο που εκείνος είχε ψηφίσει εναντίον του.

Επίσης δίνει φοβερό παρασκήνιο απ'το τελευταίο Tribal Council:
- Σχετικά με τον Κηθ (stick to the plan!). Κρίμα πραγματικά που αυτή η σκηνή κόπηκε στο editing.
- Σχετικά με τον Τζέρεμι, που και πάλι θα μπορούσε να σώσει τον Φίσμπαχ εάν παρέκαμπτε τους κανόνες που απαγορεύουν τους συμμετέχοντες να μιλάνε μεταξύ τους στο TC (λες και δεν το έχουν κάνει άλλοι στο παρελθόν).

nwosu
3 Δεκεμβρίου 2015, 17:39
31x12

Ξύπνησε η Κίμι απ'το 7ο όνειρο και θυμήθηκε να κάνει γυναικεία συμμαχία. Κατά τ'άλλα η Μόνικα ήταν "φίδι" επειδή σκέφτηκε το ίδιο πράγμα, 20 μέρες νωρίτερα. :giggle:

Η δε Τάσα... τι ζώο Θεέ μου! Πόσο δύσκολο είναι να καταννοήσει ότι η μόνη της πιθανότητα να κερδίσει, είναι να πάει F3 με Κίμι και Άμπι; :???: Μόλις της σέρβιραν 1 εκατομύρια δολάρια στο πιάτο... κι αυτή πήγε και τα ξεφούρνισε όλα στον Τζέρεμι και στον Σπένσερ; :mad:

Eδώ και 2 βδομάδες έχει κολλήσει στο μυαλό μου ή φάτσα της, όταν η Σιέρα (στο reward) είπε ότι κανείς δε μπορεί να κερδίσει τον Τζέρεμι.

http://i.imgur.com/B70e3SE.png

Στην αρχή νόμιζα πως ήταν η μόνη που έδωσε σημασία... κι ότι ίσως μας προετοίμαζαν για μελλοντικό blindside του Τζέρεμι... αλλά όσο περνάνε τα επεισόδια νομίζω πως κατοχυρώνει το ρόλο της ως το σκυλάκι του Τζέρεμι.

Απ'τη μια χαίρομαι που ήρθαν έτσι τα πράγματα... διότι δε θέλω να αποχωρήσουν ο Σπένσερ κι ο Τζέρεμι στα επόμενα επεισόδια, αλλά απ'την άλλη εκνευρίζομαι να βλέπω έμπειρους (υποτίθεται) παίχτες να κάνουν τέτοια λάθη.

Για τον Τζο... νιώθω ακριβώς όπως κι Άμπι. Συγχαρητήρια για τη προσπάθεια... αλλά άντε στο καλό και να μη μας γράφεις. :giggle:

neon50
4 Δεκεμβρίου 2015, 01:34
Ο Κιθ τι φάση ακριβώς; Ξεχάσανε να του πούνε ποιόν/α να ψηφίσει; Πάντως για μένα το μεγαλύτερο τέρας στα challenges είναι ο Κιθ, ο τυπάς στα ίσα παλεύει με τους νέους και τους νικάει κιόλας!

Για την Τάσα τι να πει κανείς; Πήγε και τα ξέρασε όλα στους άλλους. Ελπίζω να μην δούμε all girls alliance και βασικά δεν νομίζω κιόλας να γίνει. Για μένα F3 είναι Jeremy, Spencer και λογικά Tasha(?).

Αν υπάρξει HvsV 2 ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ πάρτε την Abi, το απέδειξε 110% ότι πρέπει να είναι!

Τι εννοούσε με το ότι ο Jeremy και ο Spencer έφαγαν blindside; Με μπέρδεψε λίγο αυτό..

https://www.youtube.com/watch?v=Sh6Ubd64MtU

joel_barris
4 Δεκεμβρίου 2015, 19:16
Joey Amazing: Καταρχήν επιτέλους! Το επεισόδιο ήταν για άλλη μια φορά εξαιρετικό κι ας κύλησε εν τέλει όπως περιμέναμε. Όταν έχεις μια ευκαιρία να βγάλεις εκτός του Τζο, πες το ρισκάρεις, όταν έχεις και δεύτερη, αν το ξαναρισκάρεις είσαι χαζός. Το επεισόδιο βέβαια παρουσίασε μια αρκετά δυνατή εναλλακτική για Σπενσερ, Τζερέμι ώστε να μην είναι τόσο προφανές καθ όλη τη διάρκεια, αλλά εν τέλει ακόμα και αυτοί δεν νομίζω ότι θα ρίσκαραν. Και παρόλο που απ την αρχή έλεγα και ξανάλεγα «παιδία κάποιος να βγάλει τον Τζο» τον συμπάθησα σε αυτή τη σεζόν, έβγαλε προσωπικότητα ενώ στην πρώτη του σεζόν ήταν πολύ bland. Και όσο και να μην είμαι πότε με αυτού του είδους τον παίκτη, το ότι φτάσαμε από τον αχώνευτο Ozzy στον Τζο, είναι μια τεράστια βελτίωση. Και η έξοδος του με τη λιποθυμιά από την υπερπροσπάθεια ήταν εξαιρετική.

Women’s Alliance part 2347: Να μαστε πάλι. Γυναικεία συμμαχία την οποία προτείνει η Κίμμι (η Μόνικα κάπου εδώ μουντζώνει την τηλεόραση της) αλλά και πάλι δεν νομίζω να φτούρησει. Το ότι όλες συμφώνησαν να βγάλουν τον Τζο, χαίρω πολύ. Ίσως και να το κάνουν άλλη μια φορά για να βγάλουν τον Σπένσερ ή τον Τζέρεμι, αλλά δεν νομίζω ότι θα πάμε σε γυναικείο final4. Άσε που ο Κιθ έμενα μου φαίνεται εξίσου swing vote με την Τάσα. Γιατί το χουμε τόσο σίγουρο ότι θα προτιμήσει Τζέρεμι από Κέλι! Ο Κιθ δεν μιλάει πολύ, κυρίως στα challenges τον βλέπουμε, αλλά απ όσο έχουμε δει νομίζω έχει πολύ περισσότερους δεσμούς με την Κέλι.

Loved Ones: Λειτούργησε καλά ακόμα και αυτό το κομμάτι του παιχνιδιού που δεν είναι και το αγαπημένο μου. Δεν είχαμε ούτε υπερβολίκα κλάματα ούτε μελοδραματικά τίγκα στη μύξα confessionals. Γενικά αυτή η παράδοση του παιχνιδιού λειτουργεί μόνο όταν είναι κάπως συγκρατημένη. Οκ τα 17 σ’ αγαπώ του Σπενσερ με την κοπέλα του ήταν λίγο too much, αλλά γενικότερα όλοι ήταν πολύ λιγότερο drama queens απ ότι συνήθως. Με κορυφαία στιγμή τον υπέροχο διάλογο του Τζέρεμι με την γυναίκα του, οπού ψυλλιάστηκα από το πόσο δεν σχολιάστηκε ότι ο Τζέρεμι δεν έχει πει σε κανένα ότι η Βαλ είναι έγκυος; Πανέξυπνο;

Final 3: Μέτα από τις απανωτές εξόδους μεγάλων περσόνων (Ciera-Stephen-Joe) νομίζω είμαι σίγουρος ότι κάποιος από τους εναπομείναντες τρεις που έχουν μονοπωλήσει το screentime είναι ο νικητής μας. Που σημαίνει Σπένσερ ή Τζέρεμι ή Κέλι, και είναι τέλειο που έχουμε 3 τόσο εξαιρετικές επιλογές τόσο βαθιά στο παιχνίδι. Ο Σπένσερ που ήταν ο πιο «ριγμένος» απ τους τρεις ως τώρα, στο σημερινό επεισόδιο ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής. Ο Τζέρεμι ακόμα και τώρα που χάνει συνεχίζει να έχει εξαιρετικό edit. Ακόμα και η Κέλι που δεν έχει τα συγκινητικά confessional των άλλων δύο, έχει γυρίσει τούμπα το παιχνίδι από την αρχή της ένωσης. Αν ένας απ τους τρεις φτάσει τελικό θα έχουμε ένα πανάξιο νικητή. Αν φτάσουν δύο από τους τρεις τελικό θα έχουμε την πιο κοντινή ψηφοφορία από το Sandra-Parvati για να μην πω από το Yul -Ozzy. Αν φτάσουν και οι τρεις (σχεδόν αδύνατο) θα έχουμε τον καλύτερο τελικό στην ιστορία του παιχνιδιού. Τους δίνω πιθανότητες 33-33-33 (το άλλο 1% είναι να κερδίσει κάποιος άλλος, να ανακηρύξουμε άκυρη τη σεζόν και να την παίξουμε απ’ την αρχή).

Ερώτηση. Στο επόμενο επεισόδιο στις 10/12 πάμε απ’ τους 7 στους 6. Και το μεθεπόμενο λέει είναι το φινάλε με το reunion στις 17/12. Πως γίνεται αυτό? Φινάλε με 6 παίκτες?

greekie
4 Δεκεμβρίου 2015, 19:49
Το φινάλε θα είναι τρίωρο. Δυο ώρες επεισόδιο και μια το reunion.

joel_barris
4 Δεκεμβρίου 2015, 20:21
"Τρίωρο" το λένε πάντα αλλά με τις διαφημίσεις. Σε καθαρό χρόνο είναι 1μίση ώρα τελικός και 40 λεπτά reunion. Και παντά είναι 2 eliminations-final jury. Όταν πάμε σε τελικό με τρεις το τελευταίο επ ξεκινάει από το final 5 και όταν πάμε σε τελικό με 2 ξεκινάει από το final 4. Με 6 δε νομίζω πως γίνεται σε 1μιση ώρα, ούτε ο τελικός γίνεται να κρατήσει 2μιση-3 ώρες καθαρό χρόνο και 4+ με τις διαφημίσεις. Αυτά τα κάνουμε μόνο στην Ελλάδα:D

nwosu
4 Δεκεμβρίου 2015, 20:42
Στο Redemption Island είχαν χωρέσει 3ς μονομαχίες (1 duel και 2 immunity), 2 tribal councils και το Τελικό Tribal Council σε 90 λεπτά τηλεοπτικού χρόνου.

Σε μερικές σεζόν όπως πχ στο San Juan Del Sur, ο τελικός είχε 100 λεπτά τηλεοπτικού χρόνου. Συνεπώς μπορούνε άνετα να χωρέσουν 1 επιπλέον tribal council.

nwosu
5 Δεκεμβρίου 2015, 13:42
Ξαναείδα το

31x12

και προσπάθησα να αναλύσω το παιχνίδι από ξεχωριστές οπτικές γωνίες των γυναικών... και το συμπέρασμα που βγάζω είναι ότι πολύ δύσκολα θα ευδοκιμήσει η γυναικία συμμαχία... κι ίσως η Τάσα σωστά έπραξε που ενημέρωσε τον Τζέρεμι και τον Σπένσερ (βιάστηκα να την κράξω).

Το πρόβλημα είναι με ποια σειρά σκοπεύουν να διώξουν τους άντρες. Η Κίμι (στη συνομιλία της με τη Τάσα), θεωρεί πως η σειρά είναι Σπένσερ, Κηθ, Τζέρεμι.

Η Κέλυ αποκλείεται κατά τη γνώμη μου, να θυσιάσει τον Κηθ πριν τον Τζέρεμι και τον Σπένσερ... και η Τάσα αποκλείεται να προτίθεται να θυσιάσει τον Τζέρεμι και τον Σπένσερ πριν τον Κηθ.

Αν για παράδειγμα οι 4ς γυναίκες πάνε στο F5 με τον Τζέρεμι... και ο Τζέρεμι κερδίσει ασυλία, η Κέλυ και η Άμπι θα βρίσκονται σε μειονεκτική θέση. Αν πάνε στο F5 με τον Κηθ... και ο Κηθ κερδίσει ασυλία, η Τάσα και η Κίμι θα βρίσκονται σε μειονεκτική θέση.

Αν καμιά δεν υποχωρήσει και τελικώς δεν ευδοκιμήσει η συμμαχία, τότε είναι πολύ πιθανό η Κέλυ κι η Άμπι να πούνε στον Τζέρεμι και τον Σπένσερ πως η Τάσα και η Κίμι ήταν αυτές που ξεκίνησαν τη γυναικία συμμαχία.... και γι'αυτό το λόγο προφανώς η Τάσα θέλησε να βρίσκεται ένα βήμα μπροστά.

Αυτή η σεζόν έχει πολύ ζουμί... κι είναι κρίμα ρε γαμώτο που έχουμε ελάχιστες πληροφορίες για τη δυναμική των συμμαχιών.

Stinkfist
5 Δεκεμβρίου 2015, 17:38
Final 3: Μέτα από τις απανωτές εξόδους μεγάλων περσόνων (Ciera-Stephen-Joe) νομίζω είμαι σίγουρος ότι κάποιος από τους εναπομείναντες τρεις που έχουν μονοπωλήσει το screentime είναι ο νικητής μας. Που σημαίνει Σπένσερ ή Τζέρεμι ή Κέλι, και είναι τέλειο που έχουμε 3 τόσο εξαιρετικές επιλογές τόσο βαθιά στο παιχνίδι. Ο Σπένσερ που ήταν ο πιο «ριγμένος» απ τους τρεις ως τώρα, στο σημερινό επεισόδιο ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής. Ο Τζέρεμι ακόμα και τώρα που χάνει συνεχίζει να έχει εξαιρετικό edit. Ακόμα και η Κέλι που δεν έχει τα συγκινητικά confessional των άλλων δύο, έχει γυρίσει τούμπα το παιχνίδι από την αρχή της ένωσης. Αν ένας απ τους τρεις φτάσει τελικό θα έχουμε ένα πανάξιο νικητή. Αν φτάσουν δύο από τους τρεις τελικό θα έχουμε την πιο κοντινή ψηφοφορία από το Sandra-Parvati για να μην πω από το Yul -Ozzy. Αν φτάσουν και οι τρεις (σχεδόν αδύνατο) θα έχουμε τον καλύτερο τελικό στην ιστορία του παιχνιδιού. Τους δίνω πιθανότητες 33-33-33 (το άλλο 1% είναι να κερδίσει κάποιος άλλος, να ανακηρύξουμε άκυρη τη σεζόν και να την παίξουμε απ’ την αρχή).

Εξετάζοντας το edit και τα confessionals για μένα είναι 60-40 να κερδίσει ο Τζέρεμι τον Σπένσερ. Ο Τζέρεμι έχει το edit του Τάισον στο BvW αλλά 10 φορές πιο δυνατό, πραγματικά πώς γίνεται να χάσει ο συμπαθητικός πυροσβέστης που πρόκειται να γίνει πατέρας? Δίνω ένα 40% στον Σπένσερ γιατί πραγματικά είναι από τους καλύτερους και εξυπνότερους παίκτες που έχουν περάσει ποτέ από το παιχνίδι και κάποια στιγμή είναι λογικό να στοχεύσει τον Τζέρεμι. Η Κέλλι έχει κάνει μία εντυπωσιακή κίνηση με το πρώτο idol και θα κάνει άλλη μία με το δεύτερο που έχει, συνεπώς θεωρητικά διατηρεί κάποιες ελπίδες αλλά πρακτικά μετά το edit του τελευταίου επεισοδίου δεν είναι η νικήτρια της σεζόν. Η αντίδρασή της όπου πανηγυρίζει την ώρα που ο ήρωας και (μακράν) πιο συμπαθής παίκτης της σεζόν χάνει τις αισθήσεις του εξαιτίας της υπερπροσπάθειας, λίγο πολύ την πετάει εκτός διεκδίκησης. Δεν θα έδειχναν ποτέ τέτοιο πράγμα εάν επρόκειτο να κερδίσει, μάλλον παίρνει το villain edit από εδώ και πέρα απέναντι στον ήρωα Τζέρεμι/Σπένσερ. Είναι και η στενή της σχέση με την Άμπι στη μέση η οποία είναι ο χειρότερος άνθρωπος που έχει περάσει από το παιχνίδι...

Ο Τζο πραγματικά απίστευτος, έγινε ο αγαπημένος μου παίκτης έβερ μετά από αυτή τη σεζόν που έκανε γιατί όντως έδωσε ό,τι είχε στο παιχνίδι. Τα πράγματα που κάνει δεν μπορεί να τα κάνει ο καθημερινός άνθρωπος, όμως είναι τέτοιος ο χαρακτήρας του που ο θεατής μπορεί να ταυτιστεί μαζί του. Γι' αυτό είναι στους 2-3 πιο δημοφιλείς παίκτες στην ιστορία του παιχνιδιού. Περιμένω ήδη την επόμενη φορά που θα παίξει. :nod:

joel_barris
6 Δεκεμβρίου 2015, 18:59
Ξαναείδα το

31x12

και προσπάθησα να αναλύσω το παιχνίδι από ξεχωριστές οπτικές γωνίες των γυναικών... και το συμπέρασμα που βγάζω είναι ότι πολύ δύσκολα θα ευδοκιμήσει η γυναικία συμμαχία... κι ίσως η Τάσα σωστά έπραξε που ενημέρωσε τον Τζέρεμι και τον Σπένσερ (βιάστηκα να την κράξω).

Το πρόβλημα είναι με ποια σειρά σκοπεύουν να διώξουν τους άντρες. Η Κίμι (στη συνομιλία της με τη Τάσα), θεωρεί πως η σειρά είναι Σπένσερ, Κηθ, Τζέρεμι.

Η Κέλυ αποκλείεται κατά τη γνώμη μου, να θυσιάσει τον Κηθ πριν τον Τζέρεμι και τον Σπένσερ... και η Τάσα αποκλείεται να προτίθεται να θυσιάσει τον Τζέρεμι και τον Σπένσερ πριν τον Κηθ.

Αν για παράδειγμα οι 4ς γυναίκες πάνε στο F5 με τον Τζέρεμι... και ο Τζέρεμι κερδίσει ασυλία, η Κέλυ και η Άμπι θα βρίσκονται σε μειονεκτική θέση. Αν πάνε στο F5 με τον Κηθ... και ο Κηθ κερδίσει ασυλία, η Τάσα και η Κίμι θα βρίσκονται σε μειονεκτική θέση.

Αν καμιά δεν υποχωρήσει και τελικώς δεν ευδοκιμήσει η συμμαχία, τότε είναι πολύ πιθανό η Κέλυ κι η Άμπι να πούνε στον Τζέρεμι και τον Σπένσερ πως η Τάσα και η Κίμι ήταν αυτές που ξεκίνησαν τη γυναικία συμμαχία.... και γι'αυτό το λόγο προφανώς η Τάσα θέλησε να βρίσκεται ένα βήμα μπροστά.

Αυτή η σεζόν έχει πολύ ζουμί... κι είναι κρίμα ρε γαμώτο που έχουμε ελάχιστες πληροφορίες για τη δυναμική των συμμαχιών.

Και εγώ πιστεύω ότι δεν προκειτε να ευδοκιμήσει γιατί και τις 4 γυναίκες τις συμφέρουν διαφορετικά πράγματα. Η Κίμμι το θυμήθηκε τώρα βλέποντας ότι έχει ξεμείνει από συμμαχίες και είναι ίσως το μόνο της play για να παραμείνει. Η Κέλι το βλέπει χαλαρά, δεν την χαλάει αλλά δεν είναι και ότι δεν έχει επιλογές. Και προφανώς δεν θα θέλει να φύγει ο Κιθ πριν την Τάσα. Για την Αμπι είναι μια ή άλλη, ούτως ή άλλως ότι και να γίνει αυτή δεν έχει πρόβλημα. Το πραγματικό ερώτημά είναι η Τάσα, απ αυτήν εξαρτιέται αν θα υπάρξει γυναικεία συμμαχία έστω και για 1 ψηφοφορία. Αν πάει με Κέλι-Κιμμι-Αμπι είναι μεν στην απέξω και θα χρειαστεί να κερδίσει όλα τα challenges προς το τέλος, αλλά έχει θεωρητικά πιθανότητες. Αν πάει με Σπενσερ-Τζέρεμι φτάνει πιο εύκολα τελικό και χάνει ακόμα πιο εύκολα (αν και δε φαίνεται να το ξέρει αυτό).

Εξετάζοντας το edit και τα confessionals για μένα είναι 60-40 να κερδίσει ο Τζέρεμι τον Σπένσερ. Ο Τζέρεμι έχει το edit του Τάισον στο BvW αλλά 10 φορές πιο δυνατό, πραγματικά πώς γίνεται να χάσει ο συμπαθητικός πυροσβέστης που πρόκειται να γίνει πατέρας? Δίνω ένα 40% στον Σπένσερ γιατί πραγματικά είναι από τους καλύτερους και εξυπνότερους παίκτες που έχουν περάσει ποτέ από το παιχνίδι και κάποια στιγμή είναι λογικό να στοχεύσει τον Τζέρεμι. Η Κέλλι έχει κάνει μία εντυπωσιακή κίνηση με το πρώτο idol και θα κάνει άλλη μία με το δεύτερο που έχει, συνεπώς θεωρητικά διατηρεί κάποιες ελπίδες αλλά πρακτικά μετά το edit του τελευταίου επεισοδίου δεν είναι η νικήτρια της σεζόν. Η αντίδρασή της όπου πανηγυρίζει την ώρα που ο ήρωας και (μακράν) πιο συμπαθής παίκτης της σεζόν χάνει τις αισθήσεις του εξαιτίας της υπερπροσπάθειας, λίγο πολύ την πετάει εκτός διεκδίκησης. Δεν θα έδειχναν ποτέ τέτοιο πράγμα εάν επρόκειτο να κερδίσει, μάλλον παίρνει το villain edit από εδώ και πέρα απέναντι στον ήρωα Τζέρεμι/Σπένσερ. Είναι και η στενή της σχέση με την Άμπι στη μέση η οποία είναι ο χειρότερος άνθρωπος που έχει περάσει από το παιχνίδι...

Άμα το πάμε βάσει edit και μόνο ναι ο Τζέρεμι και ο Σπένσερ είναι τα τρέλα φαβορί. Η loved one visit ήταν σχεδόν όλη πάνω τους. Αλλά διατηρώ τις ελπίδες μου για την Κέλι, γιατί το να δίνει το edit βάσει στους άντρες πρωταγωνιστές είναι από τα trademarks του survivor. Η Parvati και η Sandra δύο από τις θρυλικότερες παίκτριες κέρδισαν χωρίς τα emotional confessionals των αντρών νικητών. Παίζει να μην έχουν κλάψει καν on camera σε τόσες σεζόν που έπαιξαν. Με λίγα λόγια ένα από τα κλασσικά κλισέ στο survivor είναι αντρικό κλάμα=Δες! είναι ευαίσθητος και γυναικείο κλάμα=αδυναμία, δεν μπορεί να το διαχειριστεί κτλ. Όποτε δεν θεωρώ ότι λέει κάτι το πιο golden edit των άλλων δύο για την Κέλι, είναι buisness as usual για το Survivor αυτή η αντιμετώπιση.

nwosu
8 Δεκεμβρίου 2015, 01:17
Μερικές ακόμα παρατηρήσεις για το

31x12
Άμπι: Πριν 2-3ς βδομάδες είχα αναφέρει πως αν έπαιζα εγώ Survivor, θα ξεφορτωνόμουν την Άμπι και γενικώς όλα τα goats το συντομότερο δυνατόν. Υπήρξε μια στιγμή που πίστεψα ότι ο Τζο ίσως κατάφερνε το ακατόρθωτο!

Τζο: Αντίθετα με τον Stinfist, δε θέλω να τον δω και 3η φορά. Τον θεωρώ υπερτιμημένο παίχτη. Από στρατηγικής άποψης έκανε τεράστια λάθη πχ:
- Παραδέχτηκε στον Φίσμπαχ και στην Τάσα (πριν την ένωση) ότι ήθελε να διώξει την Κίμμι, πριν την Wentworth.
- Ενημέρωσε την Κας (F13) και μετέπειτα την Wentworth (F12) για την επικείμενη αποχώρησή τους κλπ

Στην τελευταία μονομαχία έκανε υπερπροσπάθεια, αλλά τα περισσότερα συγχαρητήρια τα αξίζει ο Κηθ και όχι ο Τζο!

Επίσης ο χαρακτήρας του Τζο, έχω την εντύπωση ότι δεν έχει καμιά σχέση με αυτό που μας πάσαρε το CBS. Eίναι θεοσεβούμενος μέχρι αηδίας (όπως κι ο Matt Elrod απ'το Redemption Island). Eίδα το βίντεο (πριν φτάσει στη Ponderosa) κι έλεγε τις κλασικές αηδίες πως ήταν θέλημα Θεού αυτό που συνέβη! :twisted:

joel_barris
8 Δεκεμβρίου 2015, 20:14
Για την Αμπιείναι αυτό που λέμε δίκοπο μαχαίρι. Αν την βγάλεις ναι μεν ανοίγει μια θέση για τελικό που μπορεί να είναι δική σου αν δεν έχεις το πάνω χέρι στο final4-final5, αλλά η ίδια θέση ανοίγει και για άλλους που δυνητικά μπορούν να σε κερδίσουν. Αν την αφήσεις μέσα έχεις σίγουρα κάποιον στον τελικό που δεν κερδίζει κανένα αλλά μπορεί να μην είσαι εσύ στον τελικό για να τον κερδίσεις άμα στραβώσει το πράγμα στο τέλος:D. Οι περισσότεροι διαλέγουν το δεύτερο γιατί μοιάζει πιο safe αλλά το πρώτο είναι πιο @ρχιδάτο πως να το κάνουμε. Είναι η αγαπημένη μου στιγμή της Νάταλι από το San Juan Del Sur. Αν άφηνε και τους δύο goats (Missy, Baylor) να πάνε final4 ρίσκαρε αν χάσει το τελικό immunity να μείνει εκτός. Θεότητα.

Για τον ΤζοΌπως είπα έκατο φόρες δεν ήθελα να κερδίσει, δεν μ αρέσουν οι παίκτες challenge beasts αλλά δεν μπορώ να πω ότι δεν θα τον ήθελα για άλλη μια σεζόν, μόνο και μόνο για να δω αν θα ήταν και πάλι τόσο αδιανόητος στις δοκιμασίες. Προφανώς και το edit παίζει μεγάλο ρόλο, αλλά πρέπει να υπάρχει και κάτι εκεί εξαρχής. Κι αυτό που λες για την πιστή και τη θρησκοληψία στο survivor το σιχαίνομαι (θυμόμαστε όλοι την τραγωδία του South Pacific) αλλά το ότι έπαιξε δύο σεζόν και δεν πήραμε πρέφα ότι είναι τόσο πιστός μπορεί να σημαίνει δύο πράγματα. Ή ότι δεν έπρηζε τον κόσμο όλη μέρα με τα oh my lord και τις προσευχές, ή ότι και να το έκανε υπήρχαν άλλα ενδιαφέροντα πράγματα σε αυτόν να εστιάσει το edit, σε αντίθεση με τον Ματ απ το Redemption Island. Όπως και ο Μάικ πέρυσι (που είχε tattoo ψαλμωδίες στην πλάτη του) άμα δεν μας πρήζουν με την θρησκεία τους οι ίδιοι δεν έχω κανένα πρόβλημα αν ο άλλος είναι church freak. Για στρατηγική έχεις δίκιο δεν έκανε απολύτως τίποτα αλλά και να έκανε και πάλι μόνο κερδίζοντας challenges θα μπορούσε να παραμείνει στο παιχνίδι. Είναι η ευχή και κατάρα του να είσαι τόσο εξοργιστικά καλός στο challenge κομμάτι του παιχνιδιού.

Stinkfist
9 Δεκεμβρίου 2015, 01:31
Μερικές ακόμα παρατηρήσεις για το

31x12

Τζο: Αντίθετα με τον Stinfist, δε θέλω να τον δω και 3η φορά. Τον θεωρώ υπερτιμημένο παίχτη. Από στρατηγικής άποψης έκανε τεράστια λάθη πχ:
- Παραδέχτηκε στον Φίσμπαχ και στην Τάσα (πριν την ένωση) ότι ήθελε να διώξει την Κίμμι, πριν την Wentworth.
- Ενημέρωσε την Κας (F13) και μετέπειτα την Wentworth (F12) για την επικείμενη αποχώρησή τους κλπ

Στην τελευταία μονομαχία έκανε υπερπροσπάθεια, αλλά τα περισσότερα συγχαρητήρια τα αξίζει ο Κηθ και όχι ο Τζο!

Επίσης ο χαρακτήρας του Τζο, έχω την εντύπωση ότι δεν έχει καμιά σχέση με αυτό που μας πάσαρε το CBS. Eίναι θεοσεβούμενος μέχρι αηδίας (όπως κι ο Matt Elrod απ'το Redemption Island). Eίδα το βίντεο (πριν φτάσει στη Ponderosa) κι έλεγε τις κλασικές αηδίες πως ήταν θέλημα Θεού αυτό που συνέβη! :twisted:

Εγώ τον θεωρώ υποτιμημένο παίκτη στρατηγικά. Αν ήταν τόσο βλάκας όσο οι φανατικοί με το στρατηγικό μέρος του παιχνιδιού λένε, γιατί θεωρείται τόσο μεγάλη απειλή? Από τη στιγμή που ο Τζο δεν παίζει από το F7 και πέρα πολλές κινήσεις του κόβονται στο edit. Μόνο που ο Στίβεν έχει πεί πως είναι καλός παίκτης στρατηγικά, μου φτάνει.
Υπάρχει μία τάση πλέον να θεωρείται το physical παιχνίδι υποδεέστερο. Όμως η αλήθεια είναι πως είναι πιο δύσκολο από το στρατηγικό και από την πλευρά του θεατή, τα 2/3 των επεισοδίων είναι δοκιμασίες και σίγουρα δεν προτιμώ να βλέπω κακούς παίκτες να μην προσπαθούν καν.

Για τα δύο τεράστια λάθη όπως γράφεις: το σκηνικό με την Κίμμι δεν ήταν αυτό που οδήγησε στην έξοδό του. Βασικά δεν έπαιξε ρόλο. Το θεωρώ λάθος, αλλά όχι τεράστιο.
Το δεύτερο είναι κλασσικό παίξιμο για το jury. Όταν κάποιος πάει να ψηφιστεί ομόφωνα δεν είναι προς το συμφέρον σου να του πείς ψέμματα γιατί θα ζητήσεις την ψήφο του αργότερα. Κανένα λάθος εδώ. Όταν ψήφισαν την Κέλλι μπορεί να έφυγε ο Άντριου που ήταν ένας καλός σύμμαχος του Τζο αλλά ας μη γελιόμαστε, η Κέλλι θα το έπαιζε έτσι κι αλλιώς το idol.
Δεν είναι τόσο θεοσεβούμενος όσο λες ο Τζο, τουλάχιστον στο twitter δεν έχει δείξει ποτέ τέτοια σημάδια. Αυτό που είπε είναι ότι προσεύχεται πριν τις δοκιμασίες που δεν είναι τόσο τραγικό. Οι περισσότεροι αθλητές προσεύχονται πριν από αγώνες για λόγους συγκέντρωσης, επειδή τους δίνει επιπλέον δύναμη κτλ χωρίς να σημαίνει κάτι παραπάνω αυτό.

nwosu
10 Δεκεμβρίου 2015, 15:04
31x13

Δε ξέρω γιατί... αλλά μού είχε καρφωθεί στο μυαλό ότι ο Σπένσερ θα αποχωρούσε! Αντ'αυτού το όνειρο μου έγινε πραγματικότητα και πλέον οδεύουμε ίσως για το πιο δυνατό φινάλε στην ιστορία του Survivor.

Όσοι δεν έχετε δει ακόμα το preview απ'το φινάλε... ΜΗΝ το δείτε! Εγώ ξέχασα να πατήσω stop και την πάτησα.
Έλεος ρε CBS! :whip:

greekie
10 Δεκεμβρίου 2015, 15:59
31x13

Άλλος Woo μας βρήκε, θα τρελαθω...Από πού κι ως πού νομίζει η Tasha ότι είναι άξια να τα βγάλει εις πέρας σε τελικό με Σπένσερ και Τζέρεμι;;;
Ακόμα και η Άμπι κι ο Κηθ είχαν κάτι να πουν αν έφταναν/φτάσουν τελικό, αυτή τι έκανε ένα μήνα τώρα πέρα από το να ακολουθεί τον Τζέρεμι;;

Stinkfist
10 Δεκεμβρίου 2015, 20:54
Είμαι απογοητευμένος που ο Σπένσερ δεν προσπάθησε να διώξει τον Τζέρεμι ο οποίος θα κερδίσει σίγουρα αν φτάσει ως το FTC. Ή έστω την Τάσα που είναι διατεθειμένη να πάει ως το FTC μαζί με τον Τζέρεμι επειδή προφανώς έχει διαβάσει τελείως λάθος το παιχνίδι. Είχε και την ασυλία ο Σπένσερ συνεπώς είχε τη δυνατότητα για ελιγμούς και για πιο δυνατό παίξιμο.
Ο Τζέρεμι είναι η μεγαλύτερη απειλή στο παιχνίδι και δεν έχει λάβει ούτε μία ψήφο μέχρι τώρα. Αν στη σεζόν έπαιζαν παίκτες για πρώτη φορά, θα τους κοροιδεύαμε. Τώρα με βετεράνους αυτό είναι αδιανόητο. Αν φτάσει στο FTC χωρίς ψήφο εναντίον του, οτιδήποτε εκτός από 10-0 υπέρ του πυροσβέστη θα είναι παράλογο ανεξάρτητα από τους αντιπάλους.
Πλάκα είχε όταν συγκεκριμένοι παίκτες υποστήριξαν ότι τώρα με τον Τζο εκτός παιχνιδιού όλοι έχουν "τις ίδιες πιθανότητες νίκης". Και μετά στο reward challenge οι ίδιοι παίκτες δεν μπόρεσαν ούτε να ξεμπερδέψουν το σχοινί και να φύγουν από το πρώτο στάδιο της δοκιμασίας. :D

joel_barris
13 Δεκεμβρίου 2015, 17:41
Kill the Goat: Το έκαναν! Το επεισόδιο ήταν αρκετά straightforward και το blindside όχι ιδιαιτέρα dramatic. Αλλά ο μόνος τρόπος να είναι η έξοδος της Abi δραματική θα ήταν να της στήσουν ολόκληρο downfall αλλά προτίμησαν να είναι έκπληξη, και ήταν. Για τον Σπένσερ, τον Τζέρεμι ακόμα και την Κέλι που ήταν σύμμαχος της, η έξοδος της Άμπι κάθε άλλο παρά κακό είναι. Όταν φτάνεις final 4 και είσαι μια από τις μεγαλύτερες απειλές δεν θα βγάλουν ποτέ την Άμπι για να κρατήσουν εσένα άμα δεν έχεις ασυλία. So long Aby, έκανες αυτό που θέλαμε να κάνεις και με το παραπάνω άλλα τώρα είναι ώρα για μεγάλο τελικό.

I Am We: Από την έξοδο της Άμπι περισσότερο πληγώθηκε η Τάσα, που άπλα ψήφισε έκτος έναν από τους ελάχιστους παίκτες που μπορούσε να κερδίσει. Και είναι παρά πολύ fitting όλο αυτό γιατί είναι η μόνη που επιμένει στις "συμμαχίες" να κλειδώσουμε το παιχνίδι για την ομάδα μας κτλ. Ακόμα και στο συμβούλιο που όλοι μιλούσαν για πολλαπλά voting blocks (We's) αυτή συνέχιζε τα δικά της. Πλέον έχει φέρει το παιχνίδι της στο σημείο να έχει τεράστιες πιθανότητες να φτάσει final 3 και ακόμα μεγαλύτερες να πάρει ακριβώς 0 ψήφους.

Keith vs the Jury: Με την έξοδο τους πιο προφανούς goat της σεζόν γίνεται ακόμα πιο πιθανό δύο εκ των Τζέρεμι-Σπενσερ-Κέλι να είναι στον τελικό. Αλλά αν είναι ο τρίτος κάποιος από τους εναπομείναντες παίκτες που δεν έχουν καμία πιθανότητα ας είναι ο Κιθ αυτός. Πιστεύω ότι παραείναι αξιαγάπητος για να τον αρχίσουν στο κράξιμο που δεν έκανε τίποτα, όποτε ή που θα τον αγνοήσουν ή που θα τον ρωτήσουν για τη στρατηγική του. Και οι απαντήσεις θα είναι σκέτο χρυσάφι. Παίζει κάνεις να μην βγάλει άκρη από την ανάλυση Κηθ:D

Contenders: Στα σημαντικά λοιπόν. Κέλι η νούμερο 1 επιλογή μου. Μπαίνει στο final 6 ως μειοψηφία όπως στην αρχή του merge και πάλι με ένα idol στο χέρι. Μέχρι τώρα είχε καταφέρει να φύγει κάπως απ το ραντάρ όλων μετά τα αρχικά witche's coven σκηνικά, αλλά παίζοντας ως μειοψηφία πλέον αυτό δεν θα μπορέσει να το συνεχίσει. Γι αυτό θεωρώ ότι έχει και τις λιγότερες πιθανότητες απ τους τρεις. Ο μόνος λόγος που την προτιμώ από τον Τζέρεμι είναι ότι αυτός θα ήταν η πιο προφανής επιλογή. Αυτό δεν σημαίνει όμως ότι δεν έκανε το καλύτερο παιχνίδι μέχρι τώρα. Ακόμα και για τις μηδέν ψήφους που έχει πάρει έχει άπειρο credit. Κατάφερε με τον έναν ή τον άλλο τρόπο παίκτες που θα μπορούσαν να μην στοχευτουν ως απειλές όπως η Κας, η Wiggles και η Άμπι να φύγουν πριν την ώρα τους, και χρησιμοποίησε σχεδόν όλους τους προφανείς στόχους ως ασπίδα. Οι σφαίρες που πήραν τον "Αρχηγό" Σαβατζ και τον "ραδιούργο" Στηβεν και τον ανίκητο Τζο έρχονταν όλες για τον Τζέρεμι. Αλλά είχε κρυφτεί τόσο καλά πίσω τους που δεν μπόρεσαν να τον δουν, και ακόμα δεν μπορούν γιατί συνεχίζει να κάνει το ίδιο με την Τάσα και τον Σπένσερ. Ο Σπενσερ επίσης που νομίζω ότι είναι και πιο popular επιλογή για τους φανς κρίνοντας από το ίντερνετ δεν θέλω να κερδίσει όσο οι άλλοι δύο. Δεν θα με χαλάσει αν κερδίσει αλλά δεν θα ξετρελαθώ κιόλας. Δεν είναι ότι δεν έχει παίξει καλά απλά θεωρώ ότι οι άλλοι δύο έχουν παίξει πολύ καλύτερα. Βέβαια έχουμε 3 συμβούλια ακόμα που μπορεί να δικαιολογήσει την πιθανή νίκη του όποτε ας μην προτρέχω.

Φαντάζομαι το πράγμα που δεν έχει ξαναγίνει ποτέ είναι είτε ισοπαλία στην τελική ψήφο είτε διπλό idol play που ακυρώνει όλες τις ψήφους. Το πρώτο παραείναι τραβηγμένο οπότε υποθέτω το δεύτερο. Έχουμε τους δύο καλύτερους παίκτες της σεζόν να είναι σταθερά στην αντίθετη πλευρά (με εξαίρεση το Wigglesworth blindside) και ο κάθε ένας έχει από ένα idol με τα νούμερα να λιγοστεύουν. Θα συμβεί! Και θα είναι τέλειο!

nwosu
13 Δεκεμβρίου 2015, 23:48
Φαντάζομαι το πράγμα που δεν έχει ξαναγίνει ποτέ είναι είτε ισοπαλία στην τελική ψήφο είτε διπλό idol play που ακυρώνει όλες τις ψήφους. Το πρώτο παραείναι τραβηγμένο οπότε υποθέτω το δεύτερο.

Έχει "ξανασυμβεί", έστω και θεωρητικά στο Heroes vs Villains.

Video Link (http://tinypic.com/r/11tq6a9/9)

O Ρούπερτ οκ... είναι χαζός, αλλά ο JT απορώ πώς το κατάπιε αμάσητο! Με όλες τις ψήφους ακυρωμένες δεν υπάρχει ισοψηφία... άρα σ'αυτό το σενάριο, όλοι θα είχαν δικαίωμα ψήφου (απλά δε θα μπορούσαν να ψηφίσουν τη Πάρβατι ή τον Ράσελ).

Αυτό που δεν έχει διευκρινιστεί ποτέ ξεκάθαρα, είναι αν τα Hidden Immunity Idols παρέχουν προστασία κι απ'τις πέτρες. Μέχρι και το Survivor Nicaragua (όπου διέρευσε ένα αντίγραφο συμβολαίου), δεν υπήρχε κανόνας που να καλύπτει αυτό το ενδεχόμενο.

Αν πχ έχουμε 6 παίχτες και:
- Ο 1ος έχει immunity
- Ο 2ος κι ο 3ος έχουν idols
- Ο 4ος κι ο 5ος ισοψηφίσουν

τι γίνεται μετά το re-vote;

α) O 4oς κι ο 5ος παίχτης (που ισοψήφισαν) αποκτούν ασυλία, και αποχωρεί αυτομάτως ο 6ος παίχτης;
β) Πάμε σε fire challenge μεταξύ 4ου και 5ου παίχτη ή
γ) Ο 4ος κι ο 5ος παίχτης αποκτούν ασυλία... και τραβάνε πέτρες ο 6ος παίχτης και οι 2 που έπαιξαν τα idols;

Bέβαια υπάρχει και το ενδεχόμενο να γράφω όλα τα παραπάνω τζάμπα και βερεσέ... και η όλη φάση να παιχτεί στο F5! :lol: Πέρυσι παρακαλούσα να έφταναν η Tζεν, η ΜamaC κι ο Μάικ στο F5 με τα idols. Όποιος δεν θα είχε idol ή ασυλία θα έπαιρνε αυτομάτως τον πούλο, χωρίς να διαβαστούν καν οι ψήφοι; :giggle:

drapetisgal7
16 Δεκεμβρίου 2015, 20:54
Γιατί δε μπορώ να παρατήσω το "Survivor", 30 σεζόν μετά (http://www.oneman.gr/pop-code/TV/giati-de-mporw-na-parathsw-to-survivor-30-sezon-meta.3820794.html)

greekie
17 Δεκεμβρίου 2015, 14:26
Όχι ρε Κέλλι, όχι ρε κοριτσάρα στο παραένα ρε π... μου. Μια ο πατέρας σου, μία ο Κηθ, σε τσάκισαν. Έκανε τρελό παιχνίδι ως underdog, αν κέρδιζε την τελευταία ασυλία θα έβγαζε σίγουρα τον Τζέρεμι εκτός φ3 και θα το επαιρνε και άνετα πιστεύω.

Εννοείται φυσικά πανάξιος νικητής ο Τζέρεμι, άξιζε με το παραπάνω το 10-0-0 κυρίως λόγω της ανυπαρξίας των άλλων δύο στο τελευταίο συμβούλιο. Δεν είχαν τίποτα να πουν πέρα από το social game, συμμαχία, ανθρώπινες σχέσεις και επί Γης ειρήνη.

Ειδικά ο Σπένσερ με εξέπληξε δυσάρεστα στο τέλος, περίμενα το bullying που έκανε στους 4 να το έκανε και στο τέλος. Να πει, κέρδισα ασυλίες, ελίχθηκα, δεν πρόδωσα κανέναν, κτλ, αλλά τίποτα, μηδέν.
Καλά η Τάσα το απόλυτο μηδέν. Κρίμα γιατί περίμενα πολλά απ' αυτήν όταν άρχισε η σεζόν.

Και τέλος, δεν καταλαβαίνω γιατί ο στόχος είναι πάντα το φ3. Ο στόχος πρέπει να είναι πάντα τα λεφτά, κανείς δε θυμάται τους runner ups, έλεος πια.

Τα μπαλάκια μου μέσα!:cry3:

nwosu
17 Δεκεμβρίου 2015, 19:56
Finale

Ψιλοξενέρωτο το φινάλε.

Ακόμη κι όσοι δεν είδαν το trailer τη περασμένη βδομάδα... φρόντισε να τους σποιλεριάσει ο Τζεφ στην εισαγωγή! :whip: :mad: Μα τι πίνουν και δε μας δίνουν;

Κι ύστερα έφτιαξε κι ολόκληρο πίνακα, γιατί 'δήθεν' ούτε οι superfans δεν κατάλαβαν τι συνέβη. Έλεος! Εκτός κι αν θεωρεί 'superfans' αυτούς που βλέπουν Survivor μόνο και μόνο για τους κοιλιακούς του Τζο. Τότε πάω πάσο.

Ξενέρωσα με τη νίκη του Τζέρεμι. Πρόβλεψα ότι θα κερδίσει (http://www.gtvs.gr/threads/46880-Survivor-Season-30-Worlds-Apart?p=1017854&viewfull=1#post1017854), πριν καν μπει στο λεωφορείο. :giggle: Μετά την Άμπερ, την Πάρβατι, τη Σάντρα και τον Κόκρεϊν... ελπίζω στην επόμενη all-star season, να βάλουν μυαλό οι παίχτες και να διώξουν πριν την ένωση όλους τους under the radar παίχτες.

Ξενέρωσα με όλους τους παίχτες (στο F6)... που δε ρώτησαν καν τον Τζεφ τι θα γινόταν σε περίπτωση deadlock (με 5 παίχτες να έχουν 'ασυλία'). Διότι ήταν προφανές από τις αντιδράσεις τους, πως κανείς δε διάβασε ή δε θυμόταν τους κανόνες απ'το συμβόλαιο που υπέγραψαν...

Ξενέρωσα με τον Κηθ που έπεσε αμαχητί στο F5.

Ξενέρωσα με την Γουέντγουορθ που έπεισε τον Κηθ να παραμείνει! Άμα ήθελε να φύγει, ας τον άφηνε να φύγει! Εφόσον σ'εκείνο το σημείο γνώριζε ότι θα χρειαζόταν να κερδίσει τις επόμενες 2 ασυλίες, δε θα ήταν προτιμότερο να έχει λιγότερο ανταγωνισμό;

Ξενέρωσα με τον Σπένσερ, που στο F4 tribal council αυτοκτόνησε με τον τρόπο που προσέγγισε το ενδεχόμενο της αποχώρησης του. Αντ'αυτού θα μπορούσε να πει στον Τζέρεμι πως ο νικητής του fire challenge (όποιος κι αν είναι), θα πάει στο F3 με ακόμα μεγαλύτερη δυναμική... και γι αυτό το λόγο θα ήταν καλύτερα για τον Τζέρεμι να πάει σε straight vote. Απλά τα πράγματα.

Τέλος, ξενέρωσα με τις κλισέ ερωτήσεις και απαντήσεις στο reunion. Κάθε χρόνο και χειρότερα!

Αnyway, η φετινή σεζόν στο σύνολο της ήταν super... κι έχτισε γερές βάσεις για τουλάχιστον άλλες 10 σεζόν! :clap:

Την επόμενη σεζόν έχω βάλει σκοπό να τη δω τoν Μάιο μονοκοπανιά. Κι αυτή τη φορά θα αποφύγω τα πάντα. Δε θα βλέπω τα 'next time on', ούτε καν τα 'previously on'! Τίποτα απολύτως.

ΥΓ: O Caleb που συμμετέχει στην 32η σεζόν, έχει αρκετό χαβαλέ (σε στυλ Ρόντνεϊ). Ήταν ένας απ'τους αγαπημένους μου παίχτες στο Big Brother 16.

neon50
17 Δεκεμβρίου 2015, 21:18
Αυτό μόνο παιδιά, πέθανα στα γέλια!!

Jeremy trying to get Keith's attention!!
https://i.imgur.com/FpYNN6k.gifv

joel_barris
17 Δεκεμβρίου 2015, 23:38
Αυτό μόνο παιδιά, πέθανα στα γέλια!!

Jeremy trying to get Keith's attention!!
https://i.imgur.com/FpYNN6k.gifv

ΚΛΑΙΩ:giggle:

Το φινάλε το βρήκα φανταστικό, και γενικά διαφωνώ ότι οι ηττημένοι ήταν κακοί στις απαντήσεις τους στο τελικό συμβούλιο. Ίσα ίσα ήταν από τα καλύτερα συνολικά performance από όλους τους φιναλίστ σε τελικό συμβούλιο. Το αποτέλεσμα έχει να κάνει περισσότερο με το νικητή, παρά με τα όσα δεν είπαν οι χαμένοι. Θα γράψω και πιο αναλυτικά αλλά δουλεύω πρώι όποτε προς το πάρον απλά θα πω τι γαμάτη σεζόν ήταν αυτή. Bring on 32.

joel_barris
19 Δεκεμβρίου 2015, 00:21
Σεντόνι

For the first time in 31 seasons...: Εντάξει το ξέραμε. Το κανάλι αποφασίζει και το κανάλι χέστηκε αν θα μας χαλάσει την έκπληξη με τα promos του. Δεν αλλάζει κάτι αυτό. Ίσα ίσα το ότι έγινε όχι στο final5 αλλά στο final 6 με μοιρασμένες ψήφους που οδήγησαν σε συνεχόμενα deadlocks ήταν ακόμα πιο τέλειο. Και γι αυτό ένα μπράβο στην Κίμι που έστω και την υστάτη στιγμή θυμήθηκε ότι το παιχνίδι δεν κερδίζετε από μόνο του. ΟΚ, ήταν πολύ αργά για την ίδια ακόμα και αν δεν την καταλάβαιναν και πετύχαινε το play, αλλά τουλάχιστον ακόμα και αυτή αποφάσισε να παίξει. Από τους πάντες ενθουσιασμένους με το διπλό idol play της Kelley και του Jeremy και την OMG αντίδραση του Σπένσερ μέχρι το σοκ του Τζέρεμι στην ψήφο της Κίμμι και την παραίτηση αλλά όχι ακριβώς του Κιθ ήταν ένα από τα καλύτερα συμβούλια στην ιστορία του παιχνιδιού. Και δεν είναι καν το μοναδικό σε αυτή τη σεζόν.

Balls: Η κορυφαία στιγμή όμως ήταν λίγο μετά. Όταν τελείωνε η τελευταία δοκιμασία (μια από τις καλύτερες σαν concept btw) και οι δύο με διαφορά καλύτεροι παίκτες βάζουν τα κλάματα για τους ακριβώς αντίθετους λόγους. Ο ένας ξέρει ότι έχει κερδίσει και η άλλη ξέρει ότι μόλις έχασε. Είναι πολύ σπάνιο οι δύο καλύτεροι παίκτες να είναι τόσο καλοί και οι δύο παίζοντας στρατηγικά ως αντίπαλοι σχεδόν σε όλο το παιχνίδι. Σχεδόν πάντα όταν υπάρχουν δύο παίκτες που παίζουν τόσο καλά μέχρι το τέλος είναι σύμμαχοι απέναντι στους άλλους λιγότερο καλούς παίκτες (Ιθαν-Λεξ, Τομ-Ιαν, Γιουλ-Οζζι, Παρβατι-Αμάντα-Σίρι κτλ κτλ) αλλά εδώ η Κέλι με τον Τζέρεμι ήταν πάντα απέναντι. Συμμάχησαν μόνο περιστασιακά όταν το αποτέλεσμα ευνοούσε και τους δύο (Wiggles, Joe) αλλά κατά τα άλλα, σε μια σεζόν όπου οι πάντες post-merge είχαν «συμμαχίες» με όλους, ήταν οι δύο που έμοιαζαν να κρατάνε στρατηγικές αποστάσεις μεταξύ τους. Κι ας μην ήξεραν απ την αρχή ότι βασικά ο ένας είναι το μεγαλύτερο competition του άλλου. Είναι απλά τέλειο. Δεν το κρύβω ήθελα λίγο παραπάνω να κερδίσει η Κέλι γιατί θα ήταν πιο αναπάντεχο, αλλά ήταν και οι δύο φανταστικοί. Και το ότι κανείς απ’ τους δύο δεν βγήκε ως απόλυτος mastermind τύπου Boston Rob ή Tyson άλλα έκαναν τα λάθη τους και είδαν σχέδια τους να καταρρέουν σε κάποιες φάσεις, είναι μια απόδειξη του πόσο μεγάλο ανταγωνισμό είχε αυτή η σεζόν.

Spencer's Fall: Παρόλο που πέρασε το μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού ως πιόνι σε κινήσεις άλλων παικτών (από ανάγκη βασικά) ο Σπένσερ είχε φέρει τον εαυτό του σε μια αρκετά καλή θέση μπαίνοντας στο final 6. Δεν είχε κάνει αρκετά ώστε να δικαιολογήσει τη νίκη του άλλα υπήρχε ακόμα χρόνος. Σε αντίθεση με την Τάσα ή την Κίμμι υπήρχε για αυτόν δρόμος που να οδηγεί στο εκατομμύριο, και το έβλεπε. Αυτό που δεν έβλεπε ήταν ποίοι περπατάνε δίπλα του προς τον τελικό. Όταν βγήκαν τα idols παγανιά στο ιστορικό πλέον συμβούλιο, εκεί που όλοι έκαναν wow και δεν το πιστεύω κοιτάζοντας τον Τζέρεμι και την Κέλι, το βλέμμα του Σπένσερ ήταν ΤΡΟΜΟΣ. Είμαι σίγουρος ότι σκεφτόταν «που πάω τελικό με αυτούς του δύο;» «Μπράβο μ@λάκα που ψήφισες την Άμπι και τον Στήβεν» και άλλα τέτοια:lol:. Σχεδόν την επόμενη στιγμή μετά τα idols στο ίδιο συμβούλιο ο Σπένσερ αρχίζει να μιλάει εμφατικά σε κάθε ευκαιρία σε κάθε συμβούλιο σε μια απεγνωσμένη προσπάθεια να δείξει στο jury ότι “hey είμαι και εγώ εδώ και παίζω, δεν είναι μόνο αυτοί οι δύο”. Φυσικά σε συνδυασμό με το ότι οι ίδιοι δύο παίκτες κέρδισαν τα δύο τελευταία immunities δυναμώνοντας κι άλλο το winning case τους απέναντι στον Σπένσερ οδηγηθήκαμε στο ολοκαύτωμα του final4. Σίγουρα και οι δύο του πάτησαν τα κατάλληλα κουμπιά (ο μεν Τζέρεμι για να τον αποδυναμώσει κι άλλο εν όψει τελικού, η δε Κέλι για να του κλέψει τη θέση) αλλά δεν έπρεπε να αντιδράσει έτσι. Φάνηκε παρά πολύ αδύναμο και άβολο αυτό που έκανε μπροστά στο jury απειλώντας λες και είμαστε 7 χρονών. Αν ανησυχούσε τόσο πολύ (που δεν θα έπρεπε) μπορούσε να το κάνει ιδιωτικά στην παραλία αυτό το λογύδριο στον Τζέρεμι. Βέβαια η ουσία είναι ότι θα έχανε και από τον Τζέρεμι και από την Κέλι τουλάχιστον 6-4 και χωρίς το meltdown του. Μετά απ αυτό ήμουν απλά σίγουρος ότι ο Τζέρεμι θα τον διαλύσει στον τελικό. Τον εκτιμώ πάντως, και μου άρεσε που ακόμα και τόσους μήνες μετά είναι ακόμα σπασμένος όχι που έχασε άλλα γιατί δεν έπαιξε καλύτερα. Δεν ήταν στο reunion «ντάξει παιχνίδι είναι, χαβαλέ κάνουμε μωρέ». Ή είσαι superfan ή δεν είσαι. Και ο Σπένσερ είναι.

Not Winning: Για τους άλλους δύο του final 6 δεν έχεις να πεις και πολλά. Η Τάσα εμφανώς έπαιξε για να φτάσει στο τέλος και έφτασε χωρίς ιδέα όμως πώς να κερδίσει. Η ομολογουμένως πολύ έξυπνη απάντηση της σχετικά με το πώς προχωρά μια γυναίκα σε έναν alpha male κόσμο διαλέγοντας τις μάχες της σου δείχνει λίγο τι σκεφτόταν ή τι προσπαθούσε να κάνει, αλλά είχε τόσες ευκαιρίες να κάνει την κίνηση της και δεν άρπαξε ούτε μια. Έβαλε το κεφάλι κάτω και πήγαινε προς τον τερματισμό. Κάπως απογοητευτική performance με βάσει τις προσδοκίες που είχε δημιουργήσει στο Cagayan κι ας τερμάτισε πιο ψηλά αυτή τη φορά. Ο Κιθ απ την άλλη είναι ο Κιθ. Ναι, όλοι θα θέλαμε να μπλοφάρει με το awesome fake idol που του έφτιαξε η Κέλι στο final5, αλλά σοβαρά τώρα δεν ψήφισε κάνεις τον Κιθ να ξαναπαίξει για να μπλοφάρει με ψεύτικα idols, τον ψήφισαν για τις μικρές εντελώς Κιθ αξιαγάπητες στιγμές του. Και έδωσε μπόλικες, ειδικά προς το τέλος που πήρε λίγο περισσότερο screentime. Με κορυφαία όλων την ατέρμονη προσπάθεια του Τζέρεμι να του τραβήξει την προσοχή:lol:. Ας λένε ότι θέλουν, τον πάω.

Jury: Δεν ξέρω γιατί θεωρούσα ότι με την συγκεκριμένη final 3 σύνθεση κάποιοι θα έβρισκαν ευκαιρία για κράξιμο, ειδικά απέναντι στην Τάσα που ήταν ο πιο εύκολος στόχος. Αλλά κάνεις δεν ξέφυγε σε μεγάλα λόγια, ούτε καν η Κας που είχε μπόλικα θέματα ειδικά με τους δύο fellow Cagayans . Τα bitter juries είναι σίγουρα πιο δραματικά και πιο memorable ΑΛΛΑ. 1ον είναι πάντα πολύ λεπτή η ισορροπία ανάμεσα στα συναρπαστικά bitter juries (Cagayan) και στα απάλυετα bitter juries (Nicaragua, South Pacific, Gabon) και 2ον στις original seasons όλοι είναι κάπως πιο δικαιολογημένοι απ ότι στις all star όπου πραγματικά ΜΑΘΕ ΛΙΓΟ ΝΑ ΧΑΝΕΙΣ. Εδώ ήταν όλοι κύριοι και ακόμα καλύτερα είχαν και μερικές όντως ενδιαφέρουσες ερωτήσεις, όπου η καλύτερη απ όλες παίζει να ήταν και της Άμπι (the end is near!). Βέβαια αυτό που περίμενα ήταν το αν και το πώς θα αναφέρει την εγκυμοσύνη της Βαλ ο Τζέρεμι. Και το έκανε τέλεια την τελευταία δυνατή στιγμή κάνοντας το να μοιάζει στρατηγικό και τρομερά ειλικρινές την ίδια στιγμή. Έχω δει βέβαια ήδη «αντιδράσεις» στα φορά απ αυτούς που τρελαίνονται να διαφωνούν στον ιντέρνετ ακόμα και για το παραμικρό ότι ο Τζέρεμι κέρδισε λόγω της εγκυμοσύνης και άλλες προφανείς trollιες. Άλλα ακόμα και αυτοί ξέρουν πολύ καλά ότι η τελευταία απάντηση του Τζέρεμι στο συμβούλιο ήταν κάτι σαν το πανέμορφο 7ο γκολ που έβαλε η Γερμάνια στη Βραζιλία στο περασμένο mundial. Εντυπωσιακό highlight ενός αγώνα που έχει τελειώσει ώρα πριν. Ο Τζέρεμι κέρδιζε ήδη πολλά με λίγα τον Σπένσερ και την Τάσα, απλά στο τέλος πέταξε και το μικρόφωνο όπως οφείλει ένας εμφατικός νικητής να κάνει. Οπότε 10-0-0.

Reunion: Δεν θα γκρινιάξω ιδιαίτερα για το reunion το όποιο ντάξει ποτέ δεν θα είναι τέλειο. Ο Τζεφ και η αγάπη του για τον Τζο ήταν creepy (ειδικά για τον Τζο), όλοι όσοι μας ένοιαζαν μίλησαν (έκτος της Κας που μια κουβέντα άξιζε να την πει) αλλά έπεσε το μάτι μου στο αγνοημένο απ τον Probst πάνω διάζωμα των pre-merge παικτών οπού έλειπε ο Vytas. Και σήμερα κάπου είδα στο twitter ότι έλειπε γιατί έχει μια διένεξη με το CBS or sth. Γι αυτό δεν μίλησε άνθρωπος από εκεί ψηλά πέραν του Βάρνερ. Όχι που με νοιάζει ιδιαίτερα αλλά προτιμώ να ακούω 5-6 random ερωτήσεις σε παίκτες που ούτε καν πρόλαβαν να παίξουν από τα διάσπαρτα live breaks εν μέσω του τελικού για να μας πουν «πω είδατε τι έγινε, πάμε να δούμε τι θα γίνει παρακάτω». Ναι, γι αυτό το τελευταίο θα γκρινιάζω μέχρι να το σταματήσουν.

Ranking: Νομίζω από όταν πέρασα τις 20 σεζόν survivor και μετά έχω σταματήσει να κάνω νοητικό ranking και να έχω 1η αγαπημένη, 2η κτλ. Άλλα έχω ένα σταθερό block από 6-7-8 σεζόν που είναι για μένα οι καλύτερες, οι πιο αγαπημένες μου. Αναλόγως τα κέφια μου φαίνεται καλύτερη σεζόν το Cagayan ή η Micronesia ή το Palau, αλλά εν τέλει τις θεωρώ όλες το survivor στο απόγειο του. Σε αυτό το block νομίζω προστίθεται χωρίς δεύτερη σκέψη και η Cambodia πλέον που ολοκληρώθηκε.

Next Season: Χμμμ. Το BrainBrawnsBeauty προσωπικά μου αρέσει σαν concept, σίγουρα βγάζει περισσότερο γέλιο και νόημα από τα Collars σαν διαχωρισμός. Άλλα από το promo που όπως σχολίασε και κάποιος στο twitter έμοιαζε με Survivor: Everybody Dies δεν παίρνω και τα καλύτερα vibes. Ελπίζω να μην είναι όλο το point οι ΤΡΑΥΜΑΤΙΣΜΟΙ και οι ΑΝΤΙΞΟΕΣ συνθήκες. H Νεκροψία θα δείξει αλλά έχει πολύ κουπί να τραβήξει για να αντέξει την όποια σύγκριση και με την φετινή σεζόν και με το πρώτο BrainsBrawnBeauty.

nwosu
20 Δεκεμβρίου 2015, 15:11
Spencer's Fall: Όταν βγήκαν τα idols παγανιά στο ιστορικό πλέον συμβούλιο, εκεί που όλοι έκαναν wow και δεν το πιστεύω κοιτάζοντας τον Τζέρεμι και την Κέλι, το βλέμμα του Σπένσερ ήταν ΤΡΟΜΟΣ. Είμαι σίγουρος ότι σκεφτόταν «που πάω τελικό με αυτούς του δύο;» «Μπράβο μ@λάκα που ψήφισες την Άμπι και τον Στήβεν» και άλλα τέτοια :lol:.
Το σοκ ήταν τόσο μεγάλο, κι ο Σπένσερ σταμάτησε εκείνη τη στιγμή να είναι "παίχτης" κι έγινε "fan". Το μυαλό του ταξίδεψε σπίτι, κι ήταν λες και παρακολουθούσε Survivor απ'τον καναπέ. Έχασε όχι μία... αλλά δυο ευκαιρίες για να πάρει τα ηνία του παιχνιδιού!

- Στο 2ο vote, δεν έπρεπε να αφήσει τον αφήσει τον Τζέρεμι να αποφασίσει (συναισθηματικά) να ρίξουν τις ψήφους τους στην Κίμμι. Θα έπρεπε να στοχεύσουν τον Κηθ... διότι αν στο F5 ο Kηθ (ή η Κέλι) κέρδιζε immunity... και η Κέλι έβρισκε πάλι το idol... τότε ένας εκ των Σπένσερ/Τζέρεμι θα έπερνε τον πούλο.

- Τη 2η ευκαιρία την έχασε στο deadlock! Ο Τζέρεμι είχε ήδη φερθεί σαν Καραγκιόζης στην Κίμμι... οπότε αν ήμουν στη θέση του Σπένσερ, δε θα ερχόμουν σε unanimous decision (είτε θα ψήφιζα την Τάσα είτε θα περίμενα να περάσουν τα 2 λεπτά) ώστε να αποχωρήσει ο Κηθ!

Αν λοιπόν ο Κηθ αποχωρούσε στο F6, o Σπένσερ θα είχε τη δυνατότητα να κάνει F3 συμμαχία με την Τάσα και την Κίμμι... ώστε να πετάξουν εκτός τον Τζέρεμι και την Κέλι που είχαν κερδίσει όλες τις εντυπώσεις.

Φυσικά σε συνδυασμό με το ότι οι ίδιοι δύο παίκτες κέρδισαν τα δύο τελευταία immunities δυναμώνοντας κι άλλο το winning case τους απέναντι στον Σπένσερ οδηγηθήκαμε στο ολοκαύτωμα του final4. Σίγουρα και οι δύο του πάτησαν τα κατάλληλα κουμπιά (ο μεν Τζέρεμι για να τον αποδυναμώσει κι άλλο εν όψει τελικού, η δε Κέλι για να του κλέψει τη θέση) αλλά δεν έπρεπε να αντιδράσει έτσι. Φάνηκε παρά πολύ αδύναμο και άβολο αυτό που έκανε μπροστά στο jury απειλώντας λες και είμαστε 7 χρονών. Αν ανησυχούσε τόσο πολύ (που δεν θα έπρεπε) μπορούσε να το κάνει ιδιωτικά στην παραλία αυτό το λογύδριο στον Τζέρεμι.
H πιο απλή και λογική προσέγγιση, θα ήταν να πει στον Τζέρεμι ότι δεν τον συμφέρει να τον στείλει σε fire challenge ενάντια στην Κέλι... διότι ο νικητής θα μπει στον τελικό με ακόμα μεγαλύτερο resume.

Ο Κιθ απ την άλλη είναι ο Κιθ. Ναι, όλοι θα θέλαμε να μπλοφάρει με το awesome fake idol που του έφτιαξε η Κέλι στο final5
Μα ακόμα κι αν μπλόφαρε, δεν πρόκειται να κατάφερνε κάτι! Δεν θα είχε κανένα απολύτως νόημα για τον Τζέρεμι, τον Σπένσερ και την Τάσα να αλληλοψηφιστούν... διότι αν το idol ήταν πραγματικό, σε οποιονδήποτε συνδιασμό ψήφων, οι 2 ψήφοι της Κέλι και του Κηθ θα καθόριζαν το αποτέλεσμα (είτε απευθείας, είτε στο re-vote).

Ο μόνος τρόπος για να έπιανε τόπο το σχέδιο, θα ήταν να εμφανίσουν το idol... και μετά να πει η Κέλι ότι ψηφίσει τον Τζέρεμι και ότι ο Κηθ θα ψηφίσει τον Σπένσερ (αλλά στην ουσία θα ψηφίζανε και οι 2 το ίδιο άτομο).

Απο κει και πέρα το ποιος θα αποχωρούσε, θα εξαρτιόταν από:
- Το αν ο Τζέρεμι κι ο Σπένσερ θα αλληλοψηφιζόταν.
- Το ποιον θα ψήφιζε η Τάσα.

Κατανοώ ότι ο Κηθ δε ξέρει που πάνε τα τέσσερα σε κάτι τέτοιες καταστάσεις... αλλά ρε γμτ, όταν το έπαθλο είναι 1 εκατομύρια δολάρια, το θεωρώ αδιανόητο να ρίχνει κάποιος λευκή πετσέτα.

έπεσε το μάτι μου στο αγνοημένο απ τον Probst πάνω διάζωμα των pre-merge παικτών οπού έλειπε ο Vytas. Και σήμερα κάπου είδα στο twitter ότι έλειπε γιατί έχει μια διένεξη με το CBS or sth.

http://i65.tinypic.com/15g5pqh.jpg
http://i67.tinypic.com/f3un94.jpg
O Vytas ότι μόνο ταξίδεψε πίσω στο σπίτι του, αμέσως μετά την αποχώρηση του... αλλά γύρισε και στη δουλειά του (yoga classes) όταν το παιχνίδι βρισκόταν στην 36-37η μέρα.

joel_barris
22 Δεκεμβρίου 2015, 12:37
Μα ακόμα κι αν μπλόφαρε, δεν πρόκειται να κατάφερνε κάτι! Δεν θα είχε κανένα απολύτως νόημα για τον Τζέρεμι, τον Σπένσερ και την Τάσα να αλληλοψηφιστούν... διότι αν το idol ήταν πραγματικό, σε οποιονδήποτε συνδιασμό ψήφων, οι 2 ψήφοι της Κέλι και του Κηθ θα καθόριζαν το αποτέλεσμα (είτε απευθείας, είτε στο re-vote).

Ο μόνος τρόπος για να έπιανε τόπο το σχέδιο, θα ήταν να εμφανίσουν το idol... και μετά να πει η Κέλι ότι ψηφίσει τον Τζέρεμι και ότι ο Κηθ θα ψηφίσει τον Σπένσερ (αλλά στην ουσία θα ψηφίζανε και οι 2 το ίδιο άτομο).

Απο κει και πέρα το ποιος θα αποχωρούσε, θα εξαρτιόταν από:
- Το αν ο Τζέρεμι κι ο Σπένσερ θα αλληλοψηφιζόταν.
- Το ποιον θα ψήφιζε η Τάσα.

Κατανοώ ότι ο Κηθ δε ξέρει που πάνε τα τέσσερα σε κάτι τέτοιες καταστάσεις... αλλά ρε γμτ, όταν το έπαθλο είναι 1 εκατομύρια δολάρια, το θεωρώ αδιανόητο να ρίχνει κάποιος λευκή πετσέτα.

Δεν νομίζω ότι χρειαζόταν καν να πάμε σε τόσο περίπλοκες καταστάσεις. Ο Τζέρεμι τους πλεύρισε αμέσως μόλις ένας από τους δύο κέρδισε το immunity, γιατί αν όντως είχαν το idol θα ήταν αυτός ο στόχος τους. Με αυτό τον τρόπο ήθελε να δώσει την ψήφο του απέναντι στον Σπένσερ σε περίπτωση που παίξει idol. Και η Κέλι παρόλο που ξεκάθαρα προτιμούσε να είναι ο στόχος ο Τζέρεμι, όταν είδε ότι αυτός ψήνεται περισσότερο να φλιπάρει, το γύρισε απ ευθείας σε Σπένσερ γιατί το απλό και το χωρίς πολύ κουβέντα είναι η σωστή κίνηση όταν το advantage σου είναι μια μπλόφα που εξ ορισμού είναι δύσκολο να πιάσει. Σε αυτή τη σεζόν βέβαια θα μπορούσε και να πιάσει. Τα idols ήταν όλα διαφορετικά μεταξύ τους (ιδιοφυές), το ψεύτικο idol που έφτιαξε η Κέλι ήταν πάρα πολύ πειστικό, και όλα τα προηγούμενα είχαν παιχτεί τόσο σωστά μες στη σεζόν που ήταν όλοι aware και φοβισμένοι με το τι δύναμη έχει το idol άμα ξέρεις να το παίξεις. Αλλά Κιθ:giggle:

joel_barris
23 Δεκεμβρίου 2015, 13:34
Ξαναείδα το φινάλε, πωπω πόσο θα μου λείψει αυτό το καστ. Δεν ξέρω πόσο θα κρατηθούν πριν ξανακάνουν fan-voted season μετά από τέτοια επιτυχία.

17443

Stinkfist
26 Δεκεμβρίου 2015, 10:24
Απ' ότι φαίνεται ο Σπένσερ δεν μπορούσε να κερδίσει γιατί κανείς δεν τον συμπαθούσε ιδιαίτερα και το jury δεν ήθελε να δώσει τα λεφτά σε έναν πιτσιρικά. Θα έχανε και από την Κίμμι και από τον Κιθ. Ίσως να είχε μία ελπίδα απέναντι σε Τάσα και Άμπι, αλλά και πάλι δεν είναι βέβαιο. Γενικά έπαιξε καλά, είναι λίγο απίστευτο που έφτασε ως το τέλος αν αναλογιστούμε πόσο μεγάλος στόχος ήταν πριν το παιχνίδι και το κακό pregame alliance που είχε με τη Σιρίν. Σίγουρα έκανε πολλά λάθη μετά την αποχώρηση του Στίβεν (που ήταν καλή κίνηση για τον Σπένσερ) και αν πήγαινε χωρίς τον Τζέρεμι και την Κέλι στο FTC, πάλι θα έχανε, αλλά θα μπορούσε να μιλάει για bitter jury και σίγουρα δεν θα γινόταν συζήτηση ακόμα και σχετικά με το αν είναι όντως καλός παίκτης.
Πανάξιος νικητής ο Τζέρεμι, ψηφίστηκε μόνο όταν ήταν πολύ αργά και για το μέγεθος του στόχου του αυτό αξίζει 10-0. Αδιανόητο πως σε σεζόν βετεράνων ουδείς κατάλαβε αυτό που είχαν καταλάβει ο Τζον, η Τζάκλιν, η Μίσσυ και η Μπέιλορ.

nwosu
26 Δεκεμβρίου 2015, 13:26
Μόλις άκουσα τη συνέντευξη του Σπένσερ στο podcast των Dom & Colin (http://domandcolin.blogspot.gr/2015/12/survivor-31-pre-trospective-with.html) (o Κόλιν είναι αυτός που είχε προτείνει στον Σπένσερ να μελετήσει το παζλ των 5 κομματιών). Η συνέντευξη αυτή έγινε στις 20 Μαΐου (1 μέρα πριν το φινάλε της 30ής σεζόν)... και γίνεται ανάλυση περί pre-game συμμαχιών κλπ.

Αξίζει πραγματικά να ακούσετε αυτό το 3λεπτο κομμάτι (http://vocaroo.com/i/s0ZxwY31wSdv)... όπου ρωτάνε τον Σπένσερ ποιους θεωρεί ότι έχουν καλές ελπίδες να κερδίσουν!

joel_barris
29 Δεκεμβρίου 2015, 01:01
Απ' ότι φαίνεται ο Σπένσερ δεν μπορούσε να κερδίσει γιατί κανείς δεν τον συμπαθούσε ιδιαίτερα και το jury δεν ήθελε να δώσει τα λεφτά σε έναν πιτσιρικά. Θα έχανε και από την Κίμμι και από τον Κιθ. Ίσως να είχε μία ελπίδα απέναντι σε Τάσα και Άμπι, αλλά και πάλι δεν είναι βέβαιο. Γενικά έπαιξε καλά, είναι λίγο απίστευτο που έφτασε ως το τέλος αν αναλογιστούμε πόσο μεγάλος στόχος ήταν πριν το παιχνίδι και το κακό pregame alliance που είχε με τη Σιρίν. Σίγουρα έκανε πολλά λάθη μετά την αποχώρηση του Στίβεν (που ήταν καλή κίνηση για τον Σπένσερ) και αν πήγαινε χωρίς τον Τζέρεμι και την Κέλι στο FTC, πάλι θα έχανε, αλλά θα μπορούσε να μιλάει για bitter jury και σίγουρα δεν θα γινόταν συζήτηση ακόμα και σχετικά με το αν είναι όντως καλός παίκτης.

Αυτό που λες για την ηλικία βγάζει όντως νόημα αν και προσωπικά ποτέ δεν το είχα σκεφτεί σαν μεγάλο factor. Ίσως να είναι εν τέλει και μεγαλύτερο factor από την οποία δακρύβρεχτη ιστορία του καθενός. Δλδ και εγώ πιστεύω θα το σκεφτόμουν κάπως περισσότερο να δώσω 1 εκατόμυριο σε ένα εικοσάρη αντί για ένα τριαντάρη ανεξάρτητα από το παιχνίδι που έκανε ο καθένας.

drapetisgal7
27 Φεβρουαρίου 2016, 19:07
Jury Awards 'Survivor' Consultant $480K in $14M Lawsuit (http://www.hollywoodreporter.com/thr-esq/jury-awards-survivor-consultant-480k-870197)

drapetisgal7
16 Μαρτίου 2016, 22:59
Στις 18 Μαΐου θα προβληθεί το φινάλε της 32ης σεζόν.

ΠΗΓΗ (http://tvline.com/2016/03/16/cbs-finale-dates-big-bang-theory-ncis-supergirl/)

Askepios
31 Αυγούστου 2017, 15:51
Καταπληκτικη σεζον. Δεν θυμομουν να την εχω δει ψηλα σε αλλες λιστες. Πολυ καλες επιλογες στο casting. Ισως να προτιμουσα Stephanie και Teresa αντι Monica/Shirin. Ειχε παρα πολλα μικρα twists και νομιζω πως ολα μα ολα πετυχαν. Το δευτερο tribe swap ειχα βρει λιγο περιττο αλλα βοηθησε στο να μετατραπει το παιχνιδι σε voting blocs* αντι για παραδοσιακες συμμαχιες.

*ελεγαν συνεχεια οτι πρωτη φορα γινεται αυτο αλλα και στη Nicaragua πηγε ετσι το παιχνιδι απλα δεν ειχε το αντιστοιχο cast για να το πουλησει.