PDA

Δείτε τη Πλήρη Έκδοση : Fargo 1x05 - The Six Ungraspables

GTVSBot
14 Μαΐου 2014, 06:00
Σειρά : Fargo
Σαιζόν : 1
Επεισόδιο : 05
Τίτλος : The Six Ungraspables

Κανάλι : FX
Πρώτη Προβολή : 13/05/2014

thanasislost
15 Μαΐου 2014, 06:38
To καλύτερο επεισόδιο μέχρι τώρα το 5ο...
Το πως αυτή η σειρά συνδυάζει το χιούμορ της με το δραματικό στοιχείο των ιστοριών της μου αρέσει πάρα πολύ...
Για να δούμε παρακάτω...

ATHENA1971
16 Μαΐου 2014, 14:00
1.05.
Αυτό το επεισόδιο ήταν διαφορετικό.
Η αίσθηση που έχω από το fargo....
H μουσική του είναι το fargo και το fargo είναι η μουσική του (κλεμμένο, το ξέρω).
Κάτι γίνεται με τους πατεράδες. Η μισή υπόθεση στη σειρά αφορά πατεράδες και γιους-κόρες. Όλοι οι πλούσιοι (πλην σκουπίδια σαν χαρακτήρες) έχουν άχρηστους ΓΙΟΥΣ (μέχρι τώρα, δεν "έπαιξε" κόρη) ενώ οι πτωχοί (πλην τίμιοι) έχουν τα καλύτερα κορίτσια. Κόρη, λοιπόν, και το νεογέννητο του μακαρίτη, αδικοχαμένου αστυνομικού. Δεν ξέρω τί είναι αυτό, μοιάζει σαν να χειρίζεται τα κλισέ;
Να χρησιμοποιήσω μία Ελληνική έκφραση : "Από αγκάθι βγαίνει ρόδο κι από ρόδο βγαίνει αγκάθι". Αυτό μας το αποκλείει, βλέπουμε ότι αναλόγως το περιβάλλον, τις συνθήκες, τις επιρροές διαμορφώνεται ο χαρακτήρας του ανθρώπου. Δεν γλυτώνεις από τη μοίρα σου. Αυτό νομίζω, είναι και το μονοπάτι που ακολουθεί, είναι σαν να προχωρούν όλοι σε μία προδιαγεγραμμένη πορεία. Αναπόφευκτη η σκέψη του Θεού.
Ο Lorne Malvo, ο ψυχρός εκτελεστής (αλήθεια, τί θα γίνει με την αποστολή του, τον έρμο Έλληνα που νομίζει ότι συνομιλεί με το Θεό....)ο οποίος έχει αναπτύξει τα ζωώδη ένστικτά του στη σύγχρονη ζούγκλα των πόλεων και ψυχανεμίζεται κάθετί, πριν ακόμη σχηματιστεί, καν σαν σκέψη στο μυαλό των άλλων. Υπάρχει και το σπίρτο ο Χανκς, ελπίζω να τη βρεί από τον απλοϊκό, τίμιο, λίγο αργόστροφο, αστυνομικό.
Το αντίθετο άκρο, η συμπαθητική ντετέκτιβ μας, που έχει καταλάβει μέχρι τελευταίας λεπτομέρειας τί έχει συμβεί. Όταν ανέφερε στο αφεντικό της και εκείνος επιτέλους, την πήρε στα σοβαρά, είδαμε και την αλλαγή του. Τη σέβεται επιτέλους. Άραγε, θα παραμερίσει στην άκρη για να μπει εκείνη επικεφαλής, οπως ήθελε και ο μακαρίτης;

freedoom
21 Μαΐου 2014, 15:14
To Fargo το ξεκίνησα επειδή είδα αρκετή κινητοποίηση από αξιόπιστα μέλη του forum στο σχετικό thread.:)
To 1o επεισόδιο το ευχαριστήθηκα περισσότερο απ' ότι περίμενα, η συνέχεια μου φάνηκε κάπως πεσμένη για τις προσδοκίες μου, πιο πολύ λόγω της αργής εξέλιξης της πλοκής.
Με τον καιρό όμως, συγκεντρώνεσαι στους χαρακτήρες και σαν να παραβλέπεις την όλη υπόθεση.
Freeman και Thorton είναι άκρως απολαυστικοί, ειδικά ο δεύτερος.
Το 5ο επεισόδιο ήταν μέχρι στιγμής το καλύτερο.
Η μουσική και η κινηματογράφιση είναι εξαιρετικές και κάνουν τη σειρά να ξεχωρίζει.

blackys88b
3 Ιουλίου 2014, 01:32
ειδα μεχρι το πεμπτο επεισοδιο...απλα εξαιρετικη σειρα...το διασκεδαζεις...βλεπεις ερμηνειαρες...τι αλλο να ζητησει κανεις..!!

constadine
7 Δεκεμβρίου 2015, 10:35
Πολύ καλό και το 5ο , βάζουν τα πράματα οι αστυνομικοί σε μια σειρά .
Κάπου έπρεπε να γίνει αυτό , γιατί δεν ήταν λογικό να συνεχίζουν να μην συνδέουν τα γεγονότα .