PDA

Δείτε τη Πλήρη Έκδοση : Fargo 1x06 - Buridan's Ass

GTVSBot
21 Μαΐου 2014, 06:00
Σειρά : Fargo
Σαιζόν : 1
Επεισόδιο : 06
Τίτλος : Buridan's Ass

Κανάλι : FX
Πρώτη Προβολή : 20/05/2014

Psofimis
22 Μαΐου 2014, 04:24
Λοιπόν το 6ο επεισόδιο βάζει υποψηφιότητα για το καλύτερο επεισόδιο της χρονιάς στη TV.
Ήμουν με το στόμα ανοιχτό για 55 λεπτά...
Δηλαδή αν έγιναν όλα αυτά στο 6ο επεισόδιο τι μπορεί να γίνει στο φινάλε για παράδειγμα;
Η σεζόν μέχρι στιγμής ήταν τουλάχιστον εντυπωσιακή αλλά το τελευταίο επεισόδιο την απογείωσε...
Έχετε ξαναδεί κάτι παρόμοιο απο πλευράς τρέλας;;;
Πάω να το ξαναδώ...

enlightened_black_gnosis
22 Μαΐου 2014, 14:11
Iσχύει. Απίστευτη επεισοδιάρα, απ' τις λίγες. Αν δεν υπήρχε το True Detective θα σάρωνε τα πάντα η σειρά στο διάβα της. Θα δείξει. Τώρα για το επεισόδιο, δείτε το και θα καταλάβετε. Περιμένω αποθέωση του Chiras :)
Εγώ ακόμα να συνέλθω πάντως. Πάω κι εγώ να το ξαναδώ.

Επίσης, από αλλού τον περιμέναμε τον Winter και από αλλού μας ήρθε!

Chiras365
22 Μαΐου 2014, 19:48
106 - Buridan's Ass

http://24.media.tumblr.com/d43502f7e6c9442163b4c6a597ad2583/tumblr_n5yr5sWCBG1tuvfjko7_500.jpg

Ο Θεός του σύμπαντος του Fargo φρόντισε στην 6η ώρα της σειράς να αφήσει στην άκρη την ισορροπία που απέρρεε μέχρι εκείνο το σημείο, ένα ιδιότροπο balance που έδινε μικρά στοιχεία για την πόλη, για τους χαρακτήρες, για την γενικότερη λειτουργία.

Μέχρι και το 5ο επεισόδιο είχα σχεδόν επιβεβαιωθεί πως ο πιλότος θα ήταν το αντιπροσωπευτικό δείγμα της σειράς μετά το πέρας της. Εκείνο το οποίο θα μνημονεύαμε και θα μιλούσε για χάρη όλου του οικοδομήματος.

Το σκοτεινό Buridan's Ass, η πιο σκοτεινή ώρα της σειράς, ήρθε για να μείνει χαραγμένη ως μία από τις καλύτερες της φετινής τηλεοπτικής σεζόν κι αυτή που με απλά λόγια.. με πόρωσε με το Fargo και με βάζει μέσα στην ψυχή της φωνής του.

Είναι εκπληκτικός ο τρόπος με τον οποίο όλοι οι χαρακτήρες του επεισοδίου προσπαθούν με τον ένα ή τον άλλο τρόπο να κάνουν αυτό που έχουν στο μυαλό τους ως σωστό και στο τέλος τιμωρούνται για αυτό. Αυτή η αντίθεση της σκοτεινότητας και της βιαιότητας που την συντροφέυει κι έρχεται να χορέψει πάνω στο λευκό, πάνω στο χιόνι του Fargo που στο εν λόγω επεισόδιο νιώθεις πως σμιλεύεται από έναν πραγματικό καλλιτέχνη, όπως τότε με την έρημο του Breaking Bad.

Το montage υπό την υπόκρουση της Λιτανείας των Βενεδικτίνων μοναχών είναι ανατριχιαστικό και προκάλεσε πολλά περισσότερα αισθήματα από ότι ίσως να άξιζε ο χαρακτήρας πουπρωταγωνιστούσε η action χορογραφία στην χιονοθύελλα έφερε τα Χριστούγεννα στην τηλεόραση νωρίτερα :D και το σαγόνι στο πάτωμα ενώ ο Lester, που μπορεί να χαρακτηριστεί ως μεγάλος νικητής του επεισοδίου, διαγράφεται ως η μετενσάρκωση του Lorne Malvo.

Τα ψάρια έπεσαν από τον ουρανό κι ένα Magnolia vibe με διαπέρασε.

GEORGE77
23 Μαΐου 2014, 02:03
1x06
Αριστουργηματικό επεισόδιο.Είχα να γράψω από το πιλότο.Όχι εσκεμμένα απλώς την είχα θεωρήσει πολύ δυνατή την αρχή και η συνέχεια παρόλο που ήταν εξαιρετική δεν είχε το κάτι παραπάνω να σχολιάσω.Εδώ όμως μπαίνω στον πειρασμό.Τα είπατε και παραπάνω.
Η σκηνή με τα ΜΑΤ που ορμούν στο σπίτι μεγαλειώδης.
To κομμάτι είναι το 1ο από τη παρακάτω λίστα.Δεν βρήκα κάτι στ youtube αλλά το παραθέτω.

http://www.amazon.com/s/ref=ntt_srch_drd_B0049J9CLG?ie=UTF8&field-keywords=Benedictine%20Nuns%20of%20the%20Abbey%20o f%20Notre%20Dame%20Argentan%20%26%20Denise%20Lebon&index=digital-music&search-type=ss

Εξαιρετικό δέσιμο εικόνας-ήχου.

Η σκηνή στα χιόνια με τους ηθοποιούς με τα όπλα ανα χείρας μου θύμισε μάχες με sniper στη χιονισμένη Ρωσία σε videogame.

Υ.Γ. Η σειρά είναι από τις καλύτερες φετινές και μαζί με το ατμοσφαιρικό True Detective και το Ηouse of Cards συνθέτουν την τοπ 3αδα μου για φέτος.

freedoom
23 Μαΐου 2014, 03:27
Συγγνώμη, το thread δεν έχει απαραίτητα τα spoiler tags?

GEORGE77
23 Μαΐου 2014, 03:47
^Σορρυ freedoom.Πανω στον ενθουσιασμο ξεχαστηκα.Ελπιζω να μην στο χαλασα.Εχεις να δεις πολυ πραμα ομως. :D

darko_wicked
24 Μαΐου 2014, 18:03
Μέχρι και το 5ο επεισόδιο είχα σχεδόν επιβεβαιωθεί πως ο πιλότος θα ήταν το αντιπροσωπευτικό δείγμα της σειράς μετά το πέρας της. Εκείνο το οποίο θα μνημονεύαμε και θα μιλούσε για χάρη όλου του οικοδομήματος.

Αυτό ακριβώς. Και μετά ήρθε το 6ο!

tasoskratos
26 Μαΐου 2014, 13:03
ανα χείρας μου θύμισε μάχες με sniper στη χιονισμένη Ρωσία σε videogame.

Εμένα μου θύμισε σκηνή από το The Last Of Us;)

Παίζει να έχουμε δει τον πιο ηλίθιο μπάτσοσε τηλεοπτική σειρά!

johny f
30 Μαΐου 2014, 01:35
Νταξ τι να πρωτοπω,η σειρα σπερνει,ο Μπιλι Μπομπ Θορτον σπερνει και δερνει,ο Φριμαν οπως παντα ειναι θεουλης και οκ το 6ο επισοδειο ειναι τοσο γαματο που μπαινει ανετα στη κατηγορια True Detective!Σειραρα,σειραρα!:worthy::worthy::respect ::respect:

christin10
31 Μαΐου 2014, 13:32
Πολύ καλή σειρά. Φοβερά επεισοδια μέχρι το 6 που έχω δει. Οι ερμηνείες τέλειες. Έχει βεβαια έντονες σκηνές βιας για τα γούστα μου αλλά το ξεπερναω γιατί εχει φοβερή πλοκή, όπως η ταινία άλλωστε. Μου αρεσει επισης πολυ που συνδεουν αρκετές σκηνές με την ταινια. Ανυπομονω για την συνεχεια.

baspav
7 Ιουνίου 2014, 17:36
Επεισόδιο [6]:

Holy Shit και Holy Crap. Τι επεισόδιο ήταν αυτό ρε σεις!! Πάνε καλά οι τύποι!?! Αγγίζει το 10/10!!!!!!

dudelexin
2 Ιουλίου 2014, 17:34
ειδα 4,5 και 6...

τι ωραια ηθοποιια και διαλογοι βρε παιδι μου...

εαν και νομιζω οτι ειναι χειμερινη σειρα:p

constadine
13 Δεκεμβρίου 2015, 20:05
Πολύ καλό το επεισόδιο !
Στην αρχή νόμισα ότι την κοπάνησε απλά από το νοσοκομείο , το σχέδιο του ήταν φοβερό .

GEORGE77
26 Ιουνίου 2019, 14:25
Μιας και κάτι έψαχνα, βρήκα ότι ανέβηκε στο youtube το τραγούδι σε μία από τις καλύτερες σκηνές που έχω δει σε σειρά Όταν το είχα δει πριν 5 χρόνια δεν υπήρχε στο youtube.Το παραθέτω για να υπάρχει.

https://www.youtube.com/watch?v=2IzGNasaIek