PDA

Δείτε τη Πλήρη Έκδοση : Fargo 1x08 - The Heap

GTVSBot
4 Ιουνίου 2014, 06:00
Σειρά : Fargo
Σαιζόν : 1
Επεισόδιο : 08
Τίτλος : The Heap

Κανάλι : FX
Πρώτη Προβολή : 03/06/2014

salig
5 Ιουνίου 2014, 01:08
Πολύ καλό επεισόδιο και το 1x08.
Κλείνει χρονικά ο κύκλος των γεγονότων του 2006, και μεταφερόμαστε στο 2007 όπου βλέπουμε πως έχουν εξελιχθεί οι ήρωες. Και προβλέπεται τεράστιο πανηγύρι...

Η σειρά είναι το ίδιο καθηλωτική με την ταινία. Έχω χαζέψει κυριολεκτικά. Ατμόσφαιρα, σκηνοθεσία, φωτογραφία, μουσική... Άνετα στο Top 10 μου όλων των εποχών...

Chiras365
5 Ιουνίου 2014, 03:36
108 - The Heap

Noah Hawley, είχες την προσοχή μου, σιγά σιγά κερδίζεις και τον σεβασμό μου.

Σταθερή, στιβαρή και φιλόδοξη γραφή χαρακτήρων και σεναρίου μέσα από ένα full-twist που μόνο λίγες σειρές έχουν καταφέρει να διαχειριστούν επιτυχημένα.

http://i61.tinypic.com/3538c9d.png

Στο παραπάνω διαδοχικό μοντάζ, που το Fargo συνηθίζει να εκμεταλλεύεται στην προώθηση χώρου και χρόνου, στην χρονική στιγμή που επήλθε μόνο που δεν χειροκρότησα από την ικανοποίηση μου.

Αυτό το επεισόδιο ήταν δείγμα σεναρίου πρώτης γραμμής. Αυτό το επεισόδιο μπορεί να δικαιολογήσει ό,τι γίνει στην συνέχεια. Είναι η απόλυτη δικλείδα ασφαλείας για τους χαρακτήρες και τις κατευθύνσεις που θα πάρουν. Ένα μπράβο σε μια σειρά που περιέργως ποτέ δεν με πόρωσε (εντάξει, έχουμε το 6ο επ. για αυτό), αλλά έχει καταφέρει να κερδίσει τον θαυμασμό μου με όλες τις αποφάσεις που έχει πάρει.:clap:

ATHENA1971
5 Ιουνίου 2014, 16:52
1.08
Ωωωωω Λέστερ......

Είχα δει την ταινία πριν από άπειρα χρόνια, ήμουν μικρή και δεν κατάλαβα τί είδα. Τώρα, αισθάνομαι ότι πρέπει να τη δω οπωσδήποτε.

108 - The Heap

Ένα μπράβο σε μια σειρά που περιέργως ποτέ δεν με πόρωσε (εντάξει, έχουμε το 6ο επ. για αυτό), αλλά έχει καταφέρει να κερδίσει τον θαυμασμό μου με όλες τις αποφάσεις που έχει πάρει.:clap:
Ακριβώς ό,τι σκέφτομαι. Είναι μία τέλεια σειρά, παρόλο που δεν αισθάνομαι ότι βλέπω τηλεόραση.

neon50
5 Ιουνίου 2014, 20:11
1x08

Are We Calm?
-Lester :worthy:

Την στιγμή που η κάμερα άρχισε να απομακρύνεται από τον Gus πραγματικά νόμιζα θα δούμε τον Malvo να τον σκοτώνει, πάρα πολύ καλό το time jump και δεν το περίμενα με τίποτα 2 επ πριν το τέλος..

BTW είδα κάπου ότι η σκηνή που οι 2 μπάτσοι σχολιάζουν για το file room και αν είναι ακόμα όταν λείπει ένας φάκελος είναι στην ουσία ο ορισμός του "Heap" που ήταν το όνομα του επ..
https://en.wikipedia.org/wiki/Sorites_paradox#Paradox_of_the_heap

christin10
7 Ιουνίου 2014, 19:14
1.08
Ωωωωω Λέστερ......

Είχα δει την ταινία πριν από άπειρα χρόνια, ήμουν μικρή και δεν κατάλαβα τί είδα. Τώρα, αισθάνομαι ότι πρέπει να τη δω οπωσδήποτε.Ωοοοοο Λεστερ!!!! Αυτό ακριβώς αναφώνησα όταν έβλεπα το 8ο επεισόδιο. Πολύ μεγάλη εξέλιξη ο χαρακτήρας του. Η σειρά είναι φοβερή και πολύ επιτυχημένο το[spoiler]πέρασμα στο χρόνο[spoiler].Πως αλλιώς θα συνδύαζαν τις σκηνές από την ταινία (Μολυ-Μαρτζυ-Mcdormand)που σε αυτό το επεισόδιο μου την θύμισε αισθητά. Όσοι δεν έχουν δει την ταινία σας συνιστώ να την δείτε γιατί και αυτή είναι υπέροχη.

blackys88b
4 Ιουλίου 2014, 23:34
εξαιρετικο μεχρι και το ογδοο επεισοδιο...η σειρα μπορω να πω οτι ειναι τρομερη...βγαζει φοβερο αποτελεσμα και δραση...και εξελιξεις...ο Freeman εξαιρετικος...ακομη πιο καλος ο BBT...

constadine
13 Δεκεμβρίου 2015, 20:10
Δεν περίμενα να ανέβαινε τόσο ο Λέστερ .
Καλή ανατροπή .