PDA

Δείτε τη Πλήρη Έκδοση : Fargo 1x10 - Morton's Fork

GTVSBot
18 Ιουνίου 2014, 06:00
Σειρά : Fargo
Σαιζόν : 1
Επεισόδιο : 10
Τίτλος : Morton's Fork

Κανάλι : FX
Πρώτη Προβολή : 17/06/2014

Psofimis
18 Ιουνίου 2014, 22:35
Το φινάλε ήταν απλά ένα Ποίημα!
Μια σειρά ένα πραγματικό έργο τέχνης...
Χαμός αυτή τη χρονιά με τις εκπληκτικές νέες σειρές αλλά και τις ήδη επιτυχημένες με τις καλύτερες μέχρι σήμερα σεζόν τους..

GEORGE77
19 Ιουνίου 2014, 00:06
Πολύ ωραίο το κλείσιμο για μία εξαιρετική σειρά που μας εξέπληξε ευχάριστα.Στα συν ολης της σειράς ήταν η μουσική επένδυση.Στο τελευταίο ειδικά είχαμε πολύ ωραία μουσική!!

johny f
20 Ιουνίου 2014, 13:36
Οπως σε ολα τα επισοδεια ετσι και στο φιναλε του 1ου κυκλου το Fargo χρησιμοποιει την ειρωνια και το μαυρο χιουμορ στο μεγιστο βαθμο.Μονο που σ' αυτο εδω το επισοδειο το να την παθει ο Μαλβο απ'το γιο του Τομ Χανκς ειναι βαρυ πολυ βαρυ....8)Οσο για τον Λεστερ οπως εσκαβε το λακο σε οποιον ηθελε να ξεφορτωθει ή δεν τον ενοιαζε τι θα παθει απ'τις πραξεις του ετσι κι εδω τον βλεπουμε να μην ακουει τους μπατσους και να πεφτει μεσα στη λιμνη.:haha::lol:Θα ηταν ψεμματα να ελεγα πως ειχα προβλεψει τετοιο τελος για τους δυο ηρωες μιας σειρας που ανετα μπαινει στο τοπ-5 των καλυτερων του 2014.:worthy::respect:

baspav
21 Ιουνίου 2014, 02:00
Το τελείωσα και εγώ. Απολαυστική σειρά. Ήταν όλα προσεγμένα, με μαύρο χιούμορ και σκηνές που σε είχαν στην τσίτα.

Μεγάλο καθίκι ο Λέστερ. Δεν τον ένοιαζε κανείς και τίποτα. Οι πράξεις του επηρέασαν ένα σωρό ανθρώπους και το ντόμινο μεγάλο. Ακόμη και την όμορφη κορεάτισα 2η γυναίκα του θυσίασε εκ προμελέτης για να ξεφύγει από τις δικές του ηλιθιότητες. Ώρες ώρες μου ερχόταν να τον πνίξω. Ελπίζω να ελευθέρωσαν τον αδελφό του μετά από όλα αυτά.

Bottom line: ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ ΣΕΙΡΑ :clap:

imichal
22 Ιουνίου 2014, 12:25
Πραγματικά πολύ καλη σειρα.....

tasoskratos
22 Ιουνίου 2014, 13:27
Πάει κι αυτό.
Απλά υπέροχο.

darko_wicked
22 Ιουνίου 2014, 18:18
Ξέρει κανείς αν θα συνεχιστεί? Πραγματικά όσο και αν δεν ήθελα να τελειώσει κάθε επεισόδιο, νομίζω οτι το Fargo πρέπει να μείνει εδώ, 10 επεισόδια, τίποτα λιγότερο τίποτα περισσότερο. Επεισόδιο σταθμός ο πιλότος και όπως ανέφερε ο Chiras πολύ σωστά, ενώ έλεγες οτι ο πιλότος θα ήταν το σημείο για το οποίο θα μνημόνευαν όλοι αυτή τη σειρά, απο το 6ο επεισόδιο και μετά η σειρά ανέβασε υπερβολικά υψηλές στροφές και δεν πάτησε ποτέ φρένο παρά μόνο όταν έπρεπε.

Εξαιρετική.-

dalas9
24 Ιουνίου 2014, 01:04
Από τις καλύτερες σειρές της χρονιάς, αντάξια του μεγάλου ονόματος της συνονόματης ταινίας. Ακόμα και οι τίτλοι των επεισοδίων έκρυβαν ένα μικρό μεγαλείο μέσα τους.

Άσχετο, αλλά μόλις τώρα συνειδητοποίησα ότι ο Λου ήταν ο μεγάλος Keith Carradine. Καλά πάμε. :lol:

Απ' ότι έχω καταλάβει δεν πρέπει να έχει αποφασιστεί ακόμα το θέμα 2η σεζόν, αλλά αν έχει πραγματικά δεν μπορώ να φανταστώ σε τι μπορεί να αφορά.

dimitrispgr
26 Ιουνίου 2014, 23:04
Φοβαρη σκηνοθεσια, μουσικη, τρομερη ερμηνεια του BBT αλλα απο σεναριο απλα καλο.

Το ιδιο ακριβως και για το True Detective.

Περιμενεις να δεις κατι σοκαριστικο (σεναριακα) και δε βλεπεις τιποτα τελικα.

Ισως να επηρεαστηκα απο τους υμνους που διαβασα.

ATHENA1971
28 Ιουνίου 2014, 19:41
1.09-1.10
Bemidji λοιπόν.....
Είμαι πολύ συγκινημένη, το παθαίνω αυτό όταν βλέπω κάτι που αγγίζει την τελειότητα.
Το έλπιζα και το ευχόμουν και επίσης, το ανέφερα και σε προηγούμενο ποστ, ότι ο Μάλβο θα τη βρει από τον αφελή και ολίγον άχρηστο πρώην αστυνομικό.
Ανατριχιαστικό, η μουσική σε καθοδηγούσε, σε πήγαινε όπου θέλει εκείνη, μία νότα, ένας τόνος και ξαφνικά ήσουν αλλού. Δεν θέλω να πω πολλά, επειδή είναι τόσα πολλά αυτά που σκέφτομαι. Μάλλον, θα πω κατι....
Ρε παιδιά, ειναι σπίτια αυτά, με τις τζαμαρίες μες στην ερημιά;;;;:sweat:
Ταινία και σειρά για σεμινάρια, πραγματικά. Πιστεύω ότι ο Ταραντίνο ή ο Ρίτσι απλά δεν θα υπήρχαν.

thanasislost
1 Ιουλίου 2014, 17:36
Από τις σειρές που είναι instant-classic....
Τεράστια παραγωγή,μεγάλες ερμηνειες και μια ιστορία μαύρου χιούμορ αλλά και καθηλωτικών δραματικών εξελιξεων...
Μπράβο σε όλους...
Must-See TV ξεκάθαρα....

dudelexin
3 Ιουλίου 2014, 06:00
τελος παιδια,απλα τρομερο:clap::clap::clap::clap:

ο λεστερ πνιγξκε φανταζομαι η τη σκαπουλαρε;

:worthy::respect::respect::worthy:

ATHENA1971
3 Ιουλίου 2014, 10:21
τελος παιδια,απλα τρομερο:clap::clap::clap::clap:

:worthy::respect::respect::worthy:
Μπα... είπαμε πούλησε την ψυχή του στο διαβολο, αλλά ούτε ο ίδιος ο διάβολος δεν γλύτωσε από την ήρεμη δύναμη του Bemidji.

christin10
4 Ιουλίου 2014, 19:46
Σουπερ και το τελευταιο επεισοδιο. Δικαιωση μεγαλη για την Μολυ. Αχχχ τι φανταστική μουσική ηταν αυτή!!!! Ελπιζω να υπαρχει 2η σεζόν και να είναι τόσο καταπληκτική οσο ηταν η πρωτη.

baspav
5 Ιουλίου 2014, 03:24

Νομίζω πως ο Λέστερ έγινε παγάκι. Πριν γίνει παγάκι φρόντισε το κρύο να τον αποτελειώσει. Ελπίζω αργά και βασανιστικά. Τον αδελφό του δεν μας έδειξαν τελικά τι έγινε.

Spoler για Breaking Bad:
Α ρε Walter White τι καλός άνθρωπος που ήσουν τελικά!!

blackys88b
7 Ιουλίου 2014, 20:11
εξαιρετικη σειρα, εξαιρετικες ερμηνειες...δεν εχω να ζητησω τιποτα αλλο τηλεοπτικα...ο Λεστερ νομιζω μπαινει αξια στους πιο αθλιους χαραρακτηρες που μας παρουσιασε η τηλεοραση, απολαυστικα αθλιος...:)

freedoom
16 Ιουλίου 2014, 22:35
Μια ωραία σειρά, γεμάτη ειρωνία και μαύρο χιούμορ. Πολύ μαύρο θα έλεγα!
Ένα one man show και δεν αναφέρομαι στον BBT, αλλά στο μοναδικό και απολαυστικό Martin Freeman!
Πολύ ωραία μουσική και κινηματογράφηση!

Τελικά, μου εξηγείτε γιατί μας έδειχνε στην αρχή κάθε επεισοδίου, το κείμενο περί αληθινής ιστορίας;

GEORGE77
16 Ιουλίου 2014, 23:14
Τελικά, μου εξηγείτε γιατί μας έδειχνε στην αρχή κάθε επεισοδίου, το κείμενο περί αληθινής ιστορίας;

Το έκανε πιστεύω σαν φόρο τιμής στην ταινία η οποία ξεκίναγε έτσι.

dudelexin
17 Ιουλίου 2014, 01:40
εξαιρετικη σειρα, εξαιρετικες ερμηνειες...δεν εχω να ζητησω τιποτα αλλο τηλεοπτικα...ο Λεστερ νομιζω μπαινει αξια στους πιο αθλιους χαραρακτηρες που μας παρουσιασε η τηλεοραση, απολαυστικα αθλιος...:)

Πιο αθλιος πεθαινεις:thumbsup1:thumbsup1:thumbsup1:thumbsup1

Boyd Crowder
18 Ιουλίου 2014, 15:12
http://media.joe.ie/wp-content/uploads/2014/03/fargo-tv.jpg

Eξαιρετική τηλεόραση. Το όνομα που φέρει η απόπειρα του FX ήταν πολύ βαρύ, αλλά η αναμέτρηση με την ταινία των αφών βρίσκει τη σειρά να κρατιέται στο ύψος της. Ένα σενάριο που κατάφερε να κλωνοποιήσει την ιδιαίτερη ατμόσφαιρα και να συντηρήσει το ιδιότυπο χιούμορ και μια φωτογραφία - κλειδί, με το χιόνι να μοιάζει όσο επιβλητικό το είχε παρουσιάσει ο -τεράστιος- Roger Deakins. Στις ερμηνείες στηρίζω πρώτα απ' όλους το Martin Freeman. Ναι ξέρω, θα πει κανείς πόσο uncool άθλιος και χαμερπής είναι ο χαρακτήρας Lester Nygaard, αλλά η αντιπάθεια προς το πρόσωπο του φανταστικού ήρωα διαφέρει της εξαιρετικής προσπάθειας του ηθοποιού. Ο Thornton ήταν προφανώς καλός στο ρόλο του ψυχρού και αδιαπέραστου εγκληματία, αλλά στο ίδιο μοτίβο χαρακτήρα έχουμε δει αλλού ερμηνείες ζωής. Παράλληλα με το Freeman, στις ερμηνείες στηρίζω βέβαια και (τσεκάρει πως γράφεται) Allison Tolman, που ήταν σίγουρα η αποκάλυψη της σειράς.

Η δεύτερη σεζόν θα έχει άλλο story και νέους χαρακτήρες.

dudelexin
18 Ιουλίου 2014, 15:32
http://media.joe.ie/wp-content/uploads/2014/03/fargo-tv.jpg

Eξαιρετική τηλεόραση. Το όνομα που φέρει η απόπειρα του FX ήταν πολύ βαρύ, αλλά η αναμέτρηση με την ταινία των αφών βρίσκει τη σειρά να κρατιέται στο ύψος της. Ένα σενάριο που κατάφερε να κλωνοποιήσει την ιδιαίτερη ατμόσφαιρα και να συντηρήσει το ιδιότυπο χιούμορ και μια φωτογραφία - κλειδί, με το χιόνι να μοιάζει όσο επιβλητικό το είχε παρουσιάσει ο -τεράστιος- Roger Deakins. Στις ερμηνείες στηρίζω πρώτα απ' όλους το Martin Freeman. Ναι ξέρω, θα πει κανείς πόσο uncool άθλιος και χαμερπής είναι ο χαρακτήρας Lester Nygaard, αλλά η αντιπάθεια προς το πρόσωπο του φανταστικού ήρωα διαφέρει της εξαιρετικής προσπάθειας του ηθοποιού. Ο Thornton ήταν προφανώς καλός στο ρόλο του ψυχρού και αδιαπέραστου εγκληματία, αλλά στο ίδιο μοτίβο χαρακτήρα έχουμε δει αλλού ερμηνείες ζωής. Παράλληλα με το Freeman, στις ερμηνείες στηρίζω βέβαια και (τσεκάρει πως γράφεται) Allison Tolman, που ήταν σίγουρα η αποκάλυψη της σειράς.

Η δεύτερη σεζόν θα έχει άλλο story και νέους χαρακτήρες.

θα εχει 2 σεζον;νομιζα οτι τελειωσε:shock:

t0ny3
28 Ιουλίου 2014, 00:59
http://i.imgur.com/y1dPKEw.gif

Καπως ετσι γραφεται η ιστορια. Το Fargo ηταν μια ηρεμη δυναμη για πεντε επεισοδια και στη συνεχεια ξεπεταχτηκε μεχρι το φιναλε, συμπληρωνοντας ενα μαγικο σερι επεισοδιων. Δυστυχως δεν εχω γινει μαρτυρας της ταινιας και κακως, αλλα πιστευω πως η σειρα σταθηκε με τον καλυτερο τροπο στο υψος της με ολη την κληρονομια που ειχε στις πλατες της.

Αν και δεν με "πορωσε" σε υπερθετικο βαθμο, ηταν μια ακρως απολαυστικη εμπειρια. Χρησιμοποιωντας ενα ξεχωριστο μειγμα γραφης, σκοτεινο αλλα ταυτοχρονα χιουμοριστικο, βιαιο αλλα ταυτοχρονα και ειρωνικο, η πενα των σεναριογραφων υπογραφει 10 ωρες μεγαλης τηλεορασης. Ενα ιδιαιτερο κομματι τηλεορασης οπου αξια και αντρικια εκλαμβανει μεγαλες κριτικες και υποψηφιοτητες. Παρακολουθουσα με τεραστιο ενδιαφερον και αγωνια αυτη την καλογραμμενη υποθεση, πλαισιωμενη απο μια ντουζινα πρωτοτυπων χαρακτηρων. Η σκηνοθεσια, η μουσικη, η εικονα, οι αερμηνειες κτλ ειναι βγαλμενα απο την μεγαλη οθονη.

Ιδιαιτερη μνεια στον υπεροχο Billy Bob Thornton, στον αλλοπροσαλλο Martin Freeman που μας προσεφερε ισως τον πιο διαφορετικο χαρακτηρα της σειρας - Lester Nygaard εισαι τεραστιο καθικι - και στην αξιαγαπητη Allison Tolman.

Για καλη μας τυχη εχουμε μερικες επικες σκηνες να θυμομαστε για καιρο, για παραδειγμα χιονοθυελλα και ασανσερ.

Λιγο που διαβαζω για την δευτερη σεζον μου αρεσει η σκεψη να εστιασουν σε νεα περιοχη και με νεους χαρακτηρες, αλλα να παραμεινουν στο ιδιο fictional universe. Τα λεμε στο Sioux Falls λοιπον...

Υ.Γ. Η βαθμολογια μου για τη σειρα:
http://2.bp.blogspot.com/-2dDXEJzPdxA/U5sZs3tQnYI/AAAAAAAAFFw/KwIYhCsNgZw/s1600/fargo2.gif

http://www.youtube.com/watch?v=aM2l8TPzKmY

anto
7 Αυγούστου 2014, 17:36
Ωραια σειρα που βλεπεται ευχαριστα
παντως στα πρωτα επεισοδεια σου δινει προσδοκιες για περισσοτερα πραγματα αλλα απο την μεση και μετα μου φανηκαν πεσμενα τα πραγματα
πχ κουραστικοι και χωρις κατι να προσφερουν οι πρακτορες του fbi

tempest
27 Δεκεμβρίου 2014, 07:17
Την τελείωσα χθες, τρομερη σειρά με τελεια ατμόσφαιρα, σκηνοθεσία, ερμηνείες, χαρακτήρες, πλοκή...απο τις καλύτερες σειρές. Απο τις λίγες με τοσο δυνατό πιλότο, που σε πορωνει αλλα και με τα υπόλοιπα επεισόδια παρα πολύ καλά. Την ειδα και στην καλύτερη εποχή που ταιριάζει η ατμόσφαιρα της σειράς, με τοσο χιόνι χεχε.

HristinaB
9 Ιανουαρίου 2015, 13:20
Εμ βέβαια, δεν παίζει η Σκάλυ, δεν παίζει ο Μώλντερ, δεν είναι ιξ-φάιλς και ο mr hobbit ο αγαπημένος σου είναι "κακός" οπότε δεν με εκπλήσσει. Όσο για τους υπότιτλους, μπορείς πάντα να βάλεις αγγλικούς αν θεωρείς κακή τη μετάφραση.
Νομίζω ότι το όλο θέμα της σειράς (όπως και της ταινίας) είναι να μιλήσει ακριβώς για τη βλακεία/αφέλεια των ανθρώπων (που είναι ηλίθιοι ακόμα κι όταν είναι εγκληματίες), εξού και οι περισσότεροι χαρακτήρες δεν είναι ακριβώς αυτό που θα λέγαμε "σπίρτα αναμμένα". Η αστυνομικός κάνει προσπάθειες, αλλά (προς το παρόν) δε μου φτάνει.

Ο χαρακτήρας του Φρίμαν είναι μάλλον ο μόνος που εμφανίζει εξέλιξη (προς το χειρότερο εαυτό του) κι ελπίζω αυτό να το δω να αναπτύσσεται περισσότερο στα 5 επεισόδια που μου απομένουν. Προφανώς και δεν έχω πρόβλημα που παίζει τον "κακό" -- το πρόβλημά μου είναι ο τρόπος που παίζει τον "καλό", με το τραύλισμα και τις εκφράσεις του προσώπου του, που ήταν ίδιες με αυτές του Μπίλμπο στην αρχή του Hobbit. Θέλω να τον δω να σκοτεινιάζει/να σοβαρεύει.

Ο εκτελεστής του Θόρντον έχει ενδιαφέρον, αλλά στο μυαλό μου επισκιάζεται από τον αντίστοιχο χαρακτήρα του Μπαρδέμ στο Καμιά πατρίδα για τους μελλοθάνατους, που ήταν άκρως απειλητικός (ακόμα και με εκείνο το γελοίο κούρεμα) και πραγματικά χωρίς ψυχή.

ΥΓ1. Τα X-Files είναι η αγαπημένη μου σειρά και θα εξακολουθήσει να είναι στους αιώνες των αιώνων (αμήν). Αυτό, ό,ως, δε με εμποδίζει από το να εκτιμώ κι άλλες σειρές, οπότε ας το αφήσουμε πια ως επιχείρημα, τι λες;
ΥΓ2. Η μετάφραση δε θεωρώ ότι είναι κακή, ΕΙΝΑΙ κακή.

baspav
9 Ιανουαρίου 2015, 13:49
^^
Δεν νομίζω πως είναι ακριβώς έτσι τα πράγματα αλλά δεν μπορώ να πω κάτι περισσότερο μιας και δεν την έχεις ολοκληρώσει και το spoiler μπορεί να έρθει οποιαδήποτε στιγμή (χωρίς να το καταλάβω). Όταν τελειώσεις θα το συζητήσουμε.

Την ταινία την έχεις δει;

Υ.Γ1: Ξέρω ότι τα x-files είναι η αγαπημένη σου σειρά και ο WW ο "αγαπημένος" σου (σε εισαγωγικά) κακός για αυτό έχω το δικαίωμα να σε πειράζω μεταξύ σοβαρού και αστείου και με τα δύο :P

Υ.Γ1: Δοκίμασε άλλη μεταφραστική ομάδα αφού είναι κακή η μετάφραση ή (ξαναλέω) αγγλικούς.

dalas9
10 Ιανουαρίου 2015, 00:35
Προφανώς και δεν έχω πρόβλημα που παίζει τον "κακό" -- το πρόβλημά μου είναι ο τρόπος που παίζει τον "καλό", με το τραύλισμα και τις εκφράσεις του προσώπου του, που ήταν ίδιες με αυτές του Μπίλμπο στην αρχή του Hobbit. Θέλω να τον δω να σκοτεινιάζει/να σοβαρεύει.

Προσωπικά πάντως, από αγαπημένος χαρακτήρας στο Office UK, έχει καταντήσει από τους πιο αντιπαθητικούς όπου τον έχω δει. Ναι ρε Offerman!

HristinaB
18 Ιανουαρίου 2015, 01:38
Μεγάλο καθίκι ο Λέστερ. Δεν τον ένοιαζε κανείς και τίποτα. Οι πράξεις του επηρέασαν ένα σωρό ανθρώπους και το ντόμινο μεγάλο. Ώρες ώρες μου ερχόταν να τον πνίξω.
Γκουχ - Γουόλτερ Γουάιτ - γκουχ. Αν και στο τέλος εξιλεώθηκε σε ένα μικρό βαθμό, για να είμαι εντελώς δίκαιη.

απο σεναριο απλα καλο.
Το ιδιο ακριβως και για το True Detective.
Περιμενεις να δεις κατι σοκαριστικο (σεναριακα) και δε βλεπεις τιποτα τελικα.
Ισως να επηρεαστηκα απο τους υμνους που διαβασα.
Νομίζω ότι αυτό είναι το ποστ με το οποίο συμφωνώ περισσότερο.

Γενικά, δεν μπορώ να πω ότι ενθουσιάστηκα με τη σειρά. Είναι πιθανό ότι δε μου ταίριαξε το μαύρο χιούμορ της, πιθανώς γιατί έχω ελάχιστη υπομονή με την ανθρώπινη ηλιθιότητα. Βρήκα, όμως, κι άλλα αρνητικά στοιχεία, όπως την ανούσια υπο-ιστορία του Σταύρου και της κλεμμένης βαλίτσας, τη μανιέρα του Φρίμαν στα πρώτα επεισόδια (αυτό που καθαρίζει το λαιμό του το κάνει ΟΛΗ την ώρα και στο Sherlock και δεν το μπορώ!) και το φινάλε, που με χάλασε ποικιλοτρόπως. (Ας μη σχολιάσω καν το θέμα με την σπασμένη κνήμη. Όχι. Δε θα το σχολιάσω. :mad:
Αλλά ο βλαξ Γκας σκοτώνει έναν (έστω) δολοφόνο εν ψυχρώ και παίρνει μετάλλιο ανδρείας γι' αυτό; Και ο Λέστερ ξεφεύγει από την αστυνομία για δυο ολόκληρες εβδομάδες; Αυτά είναι βλακείες, απλά βλακείες.)

Θα παραδεχτώ ότι η αλλαγή στο χαρακτήρα του Λέστερ ήταν άκρως ενδιαφέρουσα -- όταν έστειλε τη δεύτερη γυναίκα του σαν πρόβατο επί σφαγή εδραιώθηκε ως ένας από τους πιο σατανικούς και αμοραλιστές χαρακτήρες της μικρής οθόνης -- και ο παραλληλισμός που γίνεται με τον Γουόλτερ Γουάιτ είναι κατανοητός (αλλά, φυσικά, χάνει στη σύγκριση). Επίσης, η κινηματογράφηση στη χιονοθύελλα του 1Χ06 ήταν εντυπωσιακή. Όμως, δεν μπορώ να πω ότι η σειρά με πήρε μαζί της κι ότι ανυπομονούσα για τη συνέχεια, ούτε ότι τη θεωρώ από τις κορυφαίες στιγμές της τηλεόρασης για το 2014.

Κι αν διαφωνώ με τη διαφαινόμενη πλειοψηφία πάνω σε αυτό, έχω μόνο να πω τούτο:

http://i26.photobucket.com/albums/c114/HristinaBel/poster375x360ffffffu1.jpg
(Τη θέλω με τρέλα αυτή την αφίσα.)

hakinen
18 Ιανουαρίου 2015, 05:31
Βρήκα, όμως, κι άλλα αρνητικά στοιχεία, όπως την ανούσια υπο-ιστορία του Σταύρου και της κλεμμένης βαλίτσας...

Εδω η σειρά μας έκλεισε το μάτι.

Το συγκεκριμένο στορυ είναι συνδεση με την ταινία.

HristinaB
18 Ιανουαρίου 2015, 05:41
Ναι, το ξέρω, αλλά αυτό ήταν μια σεναριακή "χαριτωμενιά" που δεν πρόσφερε τίποτα στην κεντρική ιστορία ή στην ανάλυση των χαρακτήρων, απλώς λειτούργησε ως filler τηλεοπτικού χρόνου, για να βγουν τα 10 επεισόδια.

baspav
19 Ιανουαρίου 2015, 10:24
Το Fargo είναι αυτό που λέμε στα Video Games πιο ARCADE από το True Detective.
Έχει περισσότερη δράση και λιγότερο μπλα μπλα και βαθυστόχαστες εκφράσεις. Έχει μαύρο χιούμορ αρκετά και ναι η ανθρώπινη ηλιθιότητα που λες Χριστίνα πιστεύω πως μπορεί άνετα να φτάσει στα επίπεδα των χαρακτήρων του Fargo αν και υπερβολικός μου φάνηκε o ρόλος του Bill Oswalt αλλά κάποιος μπάτσος έπρεπε να είναι πιο ηλίθιος από το Lester για να επιβιώσει ο Lester. Ακόμη και οι 2 του γυναίκες, ηλίθιες ήταν με την έννοια του χαζού. Ακόμη και η 2η γυναίκα του, η συμπαθέστατη Linda αγαθή ήταν (και ερωτευμένη μπλιαχ).
Παραλληλισμός με τον Walter White μπορεί να γίνει επιφανειακός μόνο μιας και τα κίνητρα και η κατάληξη ήταν τελείως διαφορετικά
Κορυφαία δε τη λες αλλά αδικημένη και στη σκιά του True Detective ναι.

http://i26.photobucket.com/albums/c114/HristinaBel/poster375x360ffffffu1.jpg
(Τη θέλω με τρέλα αυτή την αφίσα.)

ΑΝ ΤΗ ΒΡΕΙΣ ΤΗ ΘΕΛΩ ΚΑΙ ΕΓΩ

HristinaB
19 Ιανουαρίου 2015, 15:34
Στη σκιά του TD δε θα την έλεγα, αφού στις Χρυσές Σφαίρες επικράτησε στην κατηγορία mini series. Υπερεκτιμημένη, κατά την προσωπική μου άποψη.

tempest
20 Ιανουαρίου 2015, 04:56
Η ταινία, που την ειδα μετά από την σειρά, είναι υπερεκτιμημενη κατα την γνώμη μου, η σειρά απλα γαματη. Μου άρεσε η ατμόσφαιρα της, τα στοιχεία μαύρης κωμωδίας, η σκηνοθεσία και πολλά άλλα.

goggits
13 Σεπτεμβρίου 2015, 16:45
Τελείωσα και εγώ την σαιζόν αν και λίγο αργά...
Φοβερή σαιζόν και ειδικά μετά το 5ο επεισόδιο η σειρά πήγαινε με τέρμα το γκάζι...
Φοβερός ο Λέστερ... Έγινε μεγάλο λαμόγιο...
Αντε να ξεκινήσει η δεύτερη σαιζόν σε λίγες μέρες...

constadine
13 Δεκεμβρίου 2015, 20:16
Εξαιρετικό το φινάλε !
Από τις καλύτερες σειρές που έχω δει, η σειρά !