PDA

Δείτε τη Πλήρη Έκδοση : Doctor Who 2x04 - The Girl in the Fireplace

GTVSBot
6 Μαΐου 2006, 22:35
Σειρά : Doctor Who
Σαιζόν : 2
Επεισόδιο : 04
Τίτλος : The Girl in the Fireplace

Κανάλι : BBC
Πρώτη Προβολή : 06/05/2006

blackys88b
26 Οκτωβρίου 2015, 12:11
μιας και ειναι ακομη το αγαπημενο μου επεισοδιο στη σειρα και ενα απο τα αγαπημενα γενικα απο σειρες..θα κανω εξαιρεση και θα σχολιασω σε κατι που ειδα εδω και καιρο...:P αγαπημενη ιστορια, ενας ερωτας που αρχικα μοιαζει τοσο λαθος που ισως για αυτο ειναι καταδικασμενος στο χρονο.>!! η Sophia Myles ως η Madame de Pompadour ηταν εμπνευσμενη επιλογη και μεχρι σημερα θα ηθελα ενα paradox story να δοκιμασει να μας δωσει μια διαφορετικη εναλακτικη ματια σε αυτη την υπεροχη ιστορια..! ναι βολικο που δεν μπορει να μεινει ο Ντοκτορ να περασει τον χρονο μαζι της...αλλα τοσο ιδανικα δοσμενο που δεν ασχολουμε με το χρονικο παραδοξο...ναι μαθαμε...wibbily wobbly timey wimey

HristinaB
26 Οκτωβρίου 2015, 22:03
Προσπάθησα, είναι η αλήθεια, να καταλάβω προς τι τόση λατρεία για το συγκεκριμένο επεισόδιο, αλλά δεν τα κατάφερα. Όχι ότι είναι κακό, αλλά δε συγκλόνισε και τον κόσμο μου. Εκ των υστέρων, διαπιστώνω ότι ο Μόφατ έχει τρελά απωθημένα με ιστορίες αγάπης που δεν ευοδώνονται ποτέ...

Τα σχόλια από την πρώτη μου θέαση:

Όσον αφορά στο "The Girl in the Fireplace"... συγγνώμη, αλλά δε συγκλονίστηκα. Βασικά, με μπέρδεψε η λογική της ιστορίας και η έλλειψη εξηγήσεων: Τι στο καλό ήταν αυτό το διαστημόπλοιο; Γιατί υπήρχε ένα άλογο εκεί μέσα; Γιατί αναφέρθηκε η λέξη "καουμπόηδες" τόσες φορές; "Γιατί τη Μαντάμ Ντε Πομπαντούρ;" "Δε θα μάθουμε ποτέ." -- Ε, όχι, ρε φίλε, να μάθουμε! Πες μια βλακεία, αλλά πες κάτι! Αλλιώς, αυτομάτως αναιρείται η σημασία που θες να προσδώσεις στο συγκεκριμένο χαρακτήρα.

Η Ρεϊνέτ ως χαρακτήρας ήταν γλυκύτατη (και κουκλάρα) και φυσικά επισκίασε τη Ρόουζ πανεύκολα. Ήταν όμορφο που μπόρεσε να διαβάσει το μυαλό του Δόκτορα -- νομίζω ότι πρόκειται για μια σημαντικότατη στιγμή στη σειρά (= κάποιος μπορεί να κατανοήσει τη μοναξιά του Time Lord) και το γεγονός ότι αυτό έγινε από ένα χαρακτήρα που (μάλλον) δε θα ξαναδούμε και όχι από τη Ρόουζ είναι ένα ακόμα στοιχείο του πόσο φτωχική είναι η ανάπτυξη της τωρινής companion. Τουλάχιστον όπως το βλέπω εγώ, οποιαδήποτε άλλη γυναίκα είχε βασικό ρόλο σε επεισόδιο ήταν πιο ενδιαφέρουσα από τη Ρόουζ: η Βασίλισσα Βικτόρια, η Κασσάνδρα, η Σάρα Τζέιν, η υπηρέτρια από το επεισόδιο με τον Κάρολο Ντίκενς, ακόμα και η Σλιδίν είχε πιο συναισθηματικές/φιλοσοφικές σκηνές από τη Ρόουζ, η οποία είναι παρούσα πάνω από μία σεζόν κι ακόμα να αποκτήσει βάθος ως χαρακτήρας. Δεν την αντιπαθώ, αλλά δε μου λέει και τίποτα.

Έχω μια πολύ βασική απορία, η οποία με εμποδίζει να βιώσω τους δραματικούς αποχωρισμούς της σειράς: αφού ο Δόκτορας μπορεί να ταξιδέψει στο χρόνο, τότε δε θα χρειαστεί να βιώσει ποτέ κανέναν από τους θανάτους των αγαπημένων του προσώπων, αφού πάντα θα μπορεί να επιστρέφει και να τους βλέπει όταν είναι ακόμα ζωντανοί. Σωστά ή έχω χάσει κάτι; Φυσικά, θα εξακολουθεί να πρέπει να τους αφήνει πίσω, αλλά η πραγματική τραγωδία της οριστικής απώλειας και του θανάτου δε θα τον επηρεάσει. Να, ας πούμε, τι τον εμποδίζει να ταξιδέψει με το Τάρντις μια μέρα πριν το θάνατο της Ρεϊνέτ και να τη δει; Ο φίλος μου λέει ότι δεν μπορεί να γυρίζει παραπάνω από μία φορά στους ίδιους ανθρώπους, αλλά δε νομίζω ότι η σειρά έβαλε ποτέ αυτόν τον περιορισμό, έτσι δεν είναι;

Ένα από τα μέλη του φόρουμ έθεσε την εξής εξήγηση στην απορία μου "γιατί τη Μαντάμ ντε Πομπαντούρ;":

Γιατι πρεπει να υπαρχει καποιο βαθυτερο νοημα στον χαρακτηρα?
Ηταν μια σπουδαια γυναικα,στα χιλιαδες χρονια που ανθρωποτητα ταξιδευσε στο συμπαν υπηρξε και ενα διαστημοπλοιο Μανταμ ντε Πομπαντουρ.Τα ρομποτ στη ρομποτοσυνη τους πηραν το ονομα κυριολεκτικα.Δεκτο το να μη σε καλυπτει,αλλα απαντηση υπαρχει.

αλλά εγώ και πάλι δεν καλύφθηκα. Αυτό το "Γιατί τη Μαντάμ Ντε Πομπαντούρ; - Δε θα μάθουμε ποτέ" είναι μια ανοιχτή ερώτηση που μένει εντελώς αναίτια χωρίς απάντηση. Δεν έχω πρόβλημα με τα ανοιχτά φινάλε (X-Files mega-fan, hello!), αλλά εδώ η εξήγηση δε δίνεται όχι από άποψη, αλλά επειδή δεν υπάρχει κάτι έξυπνο/σημαντικό να ειπωθεί.

vene88
4 Νοεμβρίου 2015, 13:15
Εξαιρετικό επεισόδιο, το καλύτερο της σειράς έως τώρα, τρομερή η Madame πολύ ωραίο το στόρυ με αρκετό συναίσθημα