PDA

Δείτε τη Πλήρη Έκδοση : True Detective 1x04 - Who Goes There

GTVSBot
10 Φεβρουαρίου 2014, 03:00
Σειρά : True Detective
Σαιζόν : 1
Επεισόδιο : 04
Τίτλος : Who Goes There

Κανάλι : HBO
Πρώτη Προβολή : 09/02/2014

Περίληψη :

Ο Martin έχει προβλήματα με τον γάμο του ενώ η αναζήτηση στοιχείων οδηγεί τους δύο ντετέκτιβ σε μια συμμορία μοτοσυκλετιστών ονόματι The Iron Crusaders στην οποία ήταν στο παρελθόν ο Rust.

Darkphobia
10 Φεβρουαρίου 2014, 11:51
Cary Fukunaga σε ΠΡΟΣΚΥΝΩ.

Boyd Crowder
10 Φεβρουαρίου 2014, 14:45
Ξεκινάς να το ξαναδείς με το που τελείωσε και δεν πηδάς καν τους τίτλους για να ακούσεις εκατομμυριοστή φορά το "Far from any road". Αυτό έχω να πω. Α, και
Got that big dick swagger, but don't know crazy pussy when you see it :grin:

Έχω μια μικρήηη ένσταση κάπου, αλλά τι να λέμε ήταν τουλάχιστον εξίσου άριστο με τα υπόλοιπα και παρότι σε διαφορετικό ύφος απ' ότι μας έχει συνηθίσει, η εξαιρετικά γυρισμένη τελευταία σκηνή ανήκει στις καλύτερες της σειράς, της χρονιάς κλπ

edit μετά τη δεύτερη φορά. Το "Darkness becomes you" ως μια catchprase αλλά και το όνομα της ιστοσελίδας για τη σειρά έχει πολύ ενδιαφέρον. Το "become" στο κατάλληλο context μπορεί να σημαίνει και "ταιριάζει" κάτι. Κι ανάθεμα αν δεν ταιριάζει η ατμόσφαιρα με τους πρωταγωνιστές της.

Psofimis
10 Φεβρουαρίου 2014, 19:06
Ακόμη τρέμω από την ένταση...
Όταν τέλειωσα το Breaking Bad ήμουν σίγουρος πως θα περιμένω 5-10 χρόνια για να ξαναδώ κάτι που θα αγγίζει τη
τελειότητα και έρχεται λίγους μήνες μετά αυτή η σειρά να με διαψεύσει από τα πρώτα επεισόδιά της.
Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν χαλαρά η πιο πολύπλοκη σκηνή της τηλεόρασης.
Respect στον Μακόναχι στα έξτρας και τον σκηνοθέτη!

Ωμός ρεαλισμός του The Wire
+
Ένταση και ερμηνείες του Breaking Bad
+
Μοναδική περιβάλλουσα αύρα
=True Detective.

Chiras365
10 Φεβρουαρίου 2014, 22:03
1.04 - Who Goes There

http://24.media.tumblr.com/90c7a560bca0254a0b042e8453dde410/tumblr_n0rpfthk6s1qbvaudo1_250.gifhttp://31.media.tumblr.com/a4be99221f010f46403b25d39a101c41/tumblr_n0rpfthk6s1qbvaudo2_250.gif
http://25.media.tumblr.com/159413fd9d67f23a1c3505bdccd3cce5/tumblr_n0rpfthk6s1qbvaudo3_250.gifhttp://25.media.tumblr.com/aa34acc1a6c30bb2956da3e67b96e284/tumblr_n0rpfthk6s1qbvaudo4_250.gif
http://25.media.tumblr.com/74537c94668c47bb601cd076b982e107/tumblr_n0rpfthk6s1qbvaudo5_250.gifhttp://25.media.tumblr.com/ba344f21aba6f52f264fab283d82f188/tumblr_n0rpfthk6s1qbvaudo6_250.gif

Πράγματα που αφορούν την βία, το μεταφορικό 'Who Goes There' και υπήρχαν στο παρασκήνιο, βγήκαν στην φόρα. Η σχέση ανάμεσα στους δύο άνδρες πηγαίνει ένα βήμα παραπέρα. Κι ο Μάρτυ δύο πίσω.

Η δουλειά των Fukunaga και Arkapaw από το κλαμπ έως το τέλος είναι μνημειώδης και προκάλεσε μεγαλύτερη ένταση, δράση και κλειστοφοβία από οτιδήποτε. McConaughey-Sikora for the gods, Pizzolato cameo.

https://www.youtube.com/watch?v=kJXYsZKmuVQ#t=33

menes
11 Φεβρουαρίου 2014, 00:01
Η σειρά αυτή είναι όχι απλά η κορυφαία της χρονιάς αλλά από τις ελάχιστες, μετρημένες στα δάχτυλα ενός χεριού, που έχουν τα φόντα να συγκριθούν στα ίσια με το The Wire.

Οι χαρακτήρες της όχι απλά αναπτύσσονται αλλά ψυχαναλύονται στην κυριολεξία. Έχω χάσει το μέτρημα πόσες φορές πήγαινα το video μπρος πίσω -σαν άλλος Cal Lightman- για να δω τις συσπάσεις των μυών του προσώπου, το βλέμμα, τις ανεπαίσθητες κινήσεις των χεριών των πρωταγωνιστών καθώς η ιστορία ξετυλίγεται μέσα από τις διηγήσεις τους.

Η φωτογραφία της σειράς είναι κινηματογραφικού επιπέδου και όχι απλά σε βάζει στο κλίμα της, σε κάνει -αλά Wire- να νιώθεις ότι ζεις μέσα σε αυτό που παρακολουθείς, στην περίπτωση του True Detective, σε κάποιο ανώνυμο βλαχοχώρι της Λουϊζιάνα.

Όσο για τις ερμηνείες... ποτέ δεν θεωρούσα Μακόναχυ και Χάρελσον κακούς ηθοποιούς αλλά δεν φανταζόμουν ότι θα το είχαν σε τέτοιους απαιτητικούς ρόλους.

Και φυσικά σαν σειρά του HBO που σέβεται τον εαυτό της έχει εκπληκτικούς τίτλους έναρξης που είναι κάτι μεταξύ True Blood και Wire (!!!). Αν μου το έλεγε κανείς αυτό πριν δω τη σειρά θα του είχα πετάξει ντομάτες.

...Και όπως έγραψε και κάποιος στην αξιολόγησή του στο IMDB (και συμφωνώ απόλυτα μαζί του): Αν το μουσικό ισοδύναμο του Breaking Bad ήταν οι Led Zeppelin, το μουσικό ισοδύναμο του True Detective είναι οι Doors.

Ελπίζω η δικαιοσύνη που δεν υπήρχε στο Wire και του στέρησε τα βραβεία να υπάρξει με το True Detective που όπως πάει μέχρι τώρα έχει τα φόντα να πάρει ό,τι ΕΜΜΥ υπάρχει και να το πάει σπίτι της.

thanasislost
11 Φεβρουαρίου 2014, 01:09
^Καλωσήρθες πάλι στην παρέα μας menes!!!! Πίστευα ότι δεν σε ξαναδω να γράφεις στο forum αλλά να που τώρα με την σειρά True Detective στο προσκήνιο είσαι ξανά μαζί μας...

To τελευταία 10λεπτο του 4ου επεισοδίου το είδα τουλάχιστον 10 φορές...
Δεν μπορείς να το χορτάσεις....

menes
11 Φεβρουαρίου 2014, 16:35
^Καλωσήρθες πάλι στην παρέα μας menes!!!! Πίστευα ότι δεν σε ξαναδω να γράφεις στο forum αλλά να που τώρα με την σειρά True Detective στο προσκήνιο είσαι ξανά μαζί μας...

[off topic]
Δεν έχω φύγει από το forum απλά λόγω μεγάλου φόρτου εργασίας μπαίνω πιο σπάνια και γράφω ακόμα πιο σπάνια.
[/off topic]

Πάντως πλάκα στην πλάκα με σειρές σαν το True Detective, House of Cards, Newsroom, The Walking Dead, Game of thrones νιώθω ότι ζούμε τη δεύτερη χρυσή εποχή της τηλεόρασης, όπως αυτή πριν μερικά χρόνια όπου παίζονταν ταυτόχρονα The Wire, Deadwood, Battlestar Galactica, Shield και Sopranos.

ATHENA1971
11 Φεβρουαρίου 2014, 18:41
Ομολογώ πως δεν περίμενα τη συγκεκριμένη εξέλιξη. Πραγματική βρωμιά. Υπόκοσμος, τόσο καλά δοσμένο που νόμιζα ότι εγκλωβίστηκα κι εγώ εκεί.
Οι δύο τους φαίνεται πως πήγαν σε άλλο επίπεδο συνεργασίας, υπάρχει, όμως υπόβαθρο να το υποστηρίζει; Αλληλοσεβασμός;
Μου αρέσει πάρα πολύ που είναι σκληροί άντρες, μέσα σε όλα, δεν κολώνουν πουθενά. Καλά, ο ραστ το τερματισε λίγο.....
Φανταστικές σκηνές στο τέλος.

drapetisgal7
11 Φεβρουαρίου 2014, 19:56
Εξαιρετικό το 4ο επεισόδιο,η σειρά αγγίζει την τελειότητα.

darko_wicked
11 Φεβρουαρίου 2014, 23:17
Ελπίζω η δικαιοσύνη που δεν υπήρχε στο Wire και του στέρησε τα βραβεία να υπάρξει με το True Detective που όπως πάει μέχρι τώρα έχει τα φόντα να πάρει ό,τι ΕΜΜΥ υπάρχει και να το πάει σπίτι της.

Αυτό.

Μέχρι και Melvins μας έβαλαν, δεν έχω λόγια

http://www.youtube.com/watch?v=oolwsWexSzQ

Μια απορία.
Αυτή η εικόνα
16306

χρονικά τοποθετείται μετά απο το 1x04, σωστά?

evangeline
11 Φεβρουαρίου 2014, 23:26
Cary Fukunaga:respect:

http://www.youtube.com/watch?v=s_HuFuKiq8U

Psofimis
12 Φεβρουαρίου 2014, 00:24
Μια απορία.
Αυτή η εικόνα
16306

χρονικά τοποθετείται μετά απο το 1x04, σωστά?

Νομίζω πως μας δείχνει τον Λαντέ(το τέρας) να μαγειρεύει(κατασκευάζει) ναρκωτικά για τους Iron Crusaders.Αρα δεν υπάρχει λόγος να είναι μετά το 1x04.

johny f
12 Φεβρουαρίου 2014, 00:26
Επισοδειαρα και το 4ο μας βυθισε ακομα παραπανω στο σκοτεινο κοσμο της "wild side' της Αμερικης.
Ολα ειναι δοσμενα στο μεγιστο βαθμο,ο χωρισμος του Μαρτι,το πελαγωμα του,ο σκληρος ρεαλισμος του Ραστι και η διαχειριση του συναδέλφου του οπως και το ποσο σκυλι ειναι στη δουλεια του με αποκορυφωμα το τελευταιο ελεγειακο 10λεπτο που ειναι ενα masterpiece της συγχρονης τηλεορασης.
Ειλικρινα τοσο εθιστικη και ρεαλιστικη σειρα δεν περιμενα να δω τοσο συντομα κι εγω μετα το τελος του Breaking Bad!:worthy::worthy::worthy:
To True Detective ειναι τοσο υποδοριο σε ολα του τα επιπεδα που σε κατακτα ολοκληρωτικα!:respect::respect::respect:

LoOnY
12 Φεβρουαρίου 2014, 12:42
Εκπληκτικό επεισόδιο κινηματογραφικού επιπέδου με τα τελευταία 7 λεπτά να μου κόβουν την ανάσα.
Δεν τυχαίο το 9.9 μέχρι τώρα στο IMBd με τόσες χιλιάδες ψήφους. Αυτό το έχω δει μόνο σε επεισόδια του Breaking Bad.

tasoskratos
12 Φεβρουαρίου 2014, 12:45
Μέχρι τώρα δεν ειχα γράψει κάτι. Μετά και το χθεσινό όμως...
Όπως έλεγε και μια παλιά διαφήμιση <<και στην ουγια να γράφει... HBO>>.
Εχουμε λοιπόν ένα νέο διαμάντι, χορταστικότατο, με...με...με...με....
Εθιστικό!

zososoulis
13 Φεβρουαρίου 2014, 00:35
Τα τελευταια λεπτα μου θυμισαν grand theft auto San Andreas συγκινηση!
Ποσες διαφορετικες πρεζες ρουφηξε ο Μακ Κοναχει?
Το καλυτερο επεισοδιο εως τωρα, απιστευτη ερμηνεια Μακ Κοναχει, καθηλωτικο τελος!

GeorgeCR7
13 Φεβρουαρίου 2014, 15:09
Φοβερό και to 4ο επεισόδιο!!!!Βασικά το καλύτερα κομμάτι ήταν το τέλος που έγινε η σύλληψη του αρχηγού της συμμορίας των μηχανοβιων!Βασικά αυτό που δεν κατάλαβα είναι γιατί ο Ράστ τον έκρυβε απο την αστυνομία δηλαδή τι θέλει να τον ανακρίνει μόνος του μαζί με τον Μάρτι....αυτό δεν το κατάλαβα αφού την ερευνα για τον φόνο την ξέρουν όλοι στην αστυνομία...!Στο gossip μέρος τώρα του επεισοδίου τελικά ο Μάρτι την έπαθε απο την κοπελιά όχι που θα σε άφηνα να το παίζει διπλό ταμπλό κύριε μου χιχιχιχιχχι!!!!

ATHENA1971
13 Φεβρουαρίου 2014, 15:50
Φοβερό και to 4ο επεισόδιο!!!!Βασικά το καλύτερα κομμάτι ήταν το τέλος που έγινε η σύλληψη του αρχηγού της συμμορίας των μηχανοβιων!Βασικά αυτό που δεν κατάλαβα είναι γιατί ο Ράστ τον έκρυβε απο την αστυνομία δηλαδή τι θέλει να τον ανακρίνει μόνος του μαζί με τον Μάρτι....αυτό δεν το κατάλαβα αφού την ερευνα για τον φόνο την ξέρουν όλοι στην αστυνομία...!Στο gossip μέρος τώρα του επεισοδίου τελικά ο Μάρτι την έπαθε απο την κοπελιά όχι που θα σε άφηνα να το παίζει διπλό ταμπλό κύριε μου χιχιχιχιχχι!!!!
Δεν ειπαν σε κανέναν ότι θα πάει undercover ο ραστ. Ακόμη και αυτοί που τους ανακρίνουν, μετά από τόσα χρόνια, είπαν στον Μάρτυ ότι ο ραστ δεν πήγε, τότε, στην αλάσκα. Άρα, βλέπουμε κάτι για το οποίο κανείς δεν έχει ιδέα.

tasoulis1980
13 Φεβρουαρίου 2014, 23:47
Θελω μια διευκρινηση.

Γιατι το τελευταιο 7λεπτο ηταν τοσο δυνατο?Τι ηταν αυτο που σας ενθουσιασε?

blackys88b
14 Φεβρουαρίου 2014, 20:34
ακομη ενα εξαιρετικο επεισοδιο...βασικα το πως αλλαξε ροη μεσα σε μερικα λεπτα...και εγινε πιο δρασης και απο τα δρασης δεν ξερω αλλα ηταν εξαιρετικο...για ερμηνειες μην τα λεμε ξανα και ξανα...το ολο κομματι και η ιστορια που παρουσιαζουν εχει τρομερο ενδιαφερον...να δουμε που θα καταληξει...

για να ειμαι ειλικρινης οσο και αν εχω μεινει αφωνος και εντυπωσιασμενος, το ενιωσα εκτος του ρυθμου της σειρας το τελος..απο την αλλη ειναι βαρβατο και αμα θα συνδεθει και με τα υπολοιπα δεν μπορω να πω οτι εχω παραπονο..!!

goggits
16 Φεβρουαρίου 2014, 20:37
Ειδα το 3ο και 4ο επεισόδιο!!!
Κορυφαίες ερμηνείες φοβερή σκηνοθεσία που θα ζήλευαν πολλές ταινίες!!!
Τα τελευταία λεπτά του 4 επεισοδίου μέσα στην ένταση και μου θύμισε συγκινήσεις Breaking Bad!!!
Επίσης θα το ξαναπώ αλλά από τους αγαπημένους μου τίτλους αρχής και γενικά πολύ ωραία μουσική σε όλα τα επεισόδια!!!

menes
17 Φεβρουαρίου 2014, 23:12
Προσπαθώ να γράψω μια ώρα πόσο καλό ήταν το σημερινό true detective και δε μου βγαίνουν τα λόγια. Πάντως με τον εκπληκτικό μονόλογο του Rust με έκανε να συνειδητοποιήσω το είδος του κοσμικού τρόμου πίσω από το True Detective. Για το σύμπαν αυτής της σειράς ο κοσμικός τρόμος δεν είναι η ασημαντότητα του ανθρώπου και η αδυναμία του ανθρώπινου εγκεφάλου να συλλάβει την ολότητα του κόσμου που τον περιβάλλει αλλά η φρικτή συνειδητοποίηση ότι η ύπαρξη δεν έχει απολύτως κανένα νόημα.

Και το ακόμα χειρότερο είναι ότι η ύπαρξη συνοδεύεται από τον τρόμο της ανυπαρξίας καθότι η μή-ύπαρξη είναι κάτι το οποίο ο ανθρώπινος εγκέφαλος μπορεί να ονομάσει αλλά δεν μπορεί να συλλάβει στην ολότητά του. Και έτσι είσαι καταραμένος να ζήσεις την ύπαρξή σου φοβούμενος συνεχώς το τέλος της.

Και αυτή η ύπαρξη δεν είναι παρά ένα τυχαίο γεγονός που δεν έχει κανένα νόημα και δεν θα βρει καμία πλήρωση πέρα από αυτή που θα της δώσεις πορευόμενος τη διάρκειά της.

Το σύμπαν δεν μας αγαπά αλλά ούτε και μας μισεί. Δεν δίνει δεκάρα και δεν δίνει δεκάρα όχι γιατί είναι κακό ή ανάλγητο, δεν δίνει δεκάρα γιατί δεν μπορεί να δώσει δεκάρα.

Αυτός είναι ο πραγματικός κοσμικός τρόμος.

baspav
22 Φεβρουαρίου 2014, 17:24
Κεντάει η σειρά λέμε!! Εξαιρετικό και το 4ο! Τα είχε σχεδόν όλα!!! Φέρτε μου επεισόδια και χρόνο να τα βλέπω!!

dudelexin
27 Φεβρουαρίου 2014, 13:41
παει και το τεταρτο,καλυτερο απο το τριτο επεισοδιο.

βγαζει μια αγρια ομορφια η σειρα...

t0ny3
16 Μαρτίου 2014, 14:57
1x01-04

http://25.media.tumblr.com/00abd1462e1e0d90322161b02a277ed2/tumblr_n19ozsxDvf1sgqn33o8_250.gif

Παναθεμα σε ρε HBO, πως γινεται να εισαι τοσο μα τοσο καλο; Τα εχουμε πει εδω και χρονια απο την περιοδο που ξεκινησε η χρυση εποχη του "καναλιου" (το βαζω σε αυτακια, γιατι με το υλικο που προσφερει μονο καναλι δεν μπορω να το χαρακτηρισω), αλλα το διολεμενο καταφερνει να μας εκπλησεις καθε φορα!

Διαβαζω με μεγαλη λεπτομερεια τις αναλυσεις και τους σχολιασμους στο θεμα, επειδη μερικες αποψεις ειναι εντυπωσιακες. Ξεκινησα χθες το βραδυ τη σειρα, μετα απο τους υμνους που ακουγα ολες αυτες τις μερες και δεν απογοητευτηκα σε κανενα σημειο. Προσπαθησα να κρατηθω να γραψω στο τελος τη γνωμη μου για τη σειρα, αφου ουσιαστικα δεν μπορω να προσθεσω κατι που δεν εχει ειπωθει σε αυτες τις σελιδες, αλλα ρε γαμωτο θα το πω κι ας ειναι γραφικο, ΠΟΣΟ ΓΑΜΑΤΗ ΣΕΙΡΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ True Detective;

Περα απο τα γνωστα οτι η παραγωγη ειναι κινηματογραφικου επιπεδου, οι ερμηνειες του Matthew McConaughey και του Woody Harrelson ειναι μαγικες, οι διαλογοι και οι μονολογοι σε καθηλωνουν, με παοτελεσμα να ανατριχιαζεις σε καποιες στιγμες και να φωνζεις απο μεσα σου "τι λεει ο ανθρωπος!" κτλ κτλ. Για μενα σημαντικο κλειδι για το αποτελεσμα που βλεπουμε επι της οθονης και λεγεται True Detective ειναι η μουσικη, η οποια οχι μονο σε βαζει μεσα στο κλιμα των σκηνων, αλλα σε βαζει μεσα στις καταραμενες σκηνες να τις ζεις με το πετσι σου.

Η μνημη μου με προδιδει αυτη τη στιγμη, αλλα δε θυμαμαι καλυτερη αρχη σε σειρα ποτε! Ειναι αργο, αλλα τοσο ομορφο το ρημαδι, που δεν βαριεσαι λεπτο.

It's not TV, It's HBO

spiros stamatelatos
10 Σεπτεμβρίου 2014, 11:00
mexri oras exo dei ta 4 prota epeisodia.prosopika den m aresei h seira.tin theoro argi se ekselikseis k vareti mexti tora.ok exei kales erminies alla autes mones tou den ftanoun otan h seira einai toso argh. monadiki ekseresi mexri tora ta telautaia 5 lepta tou 4 epeisodiou... gia na do tora epomena 4 pou exei k vlepoume an tha m alaksei gnomi