PDA

Δείτε τη Πλήρη Έκδοση : True Detective 1x05 - The Secret Fate of All Life

GTVSBot
17 Φεβρουαρίου 2014, 03:00
Σειρά : True Detective
Σαιζόν : 1
Επεισόδιο : 05
Τίτλος : The Secret Fate of All Life

Κανάλι : HBO
Πρώτη Προβολή : 16/02/2014

Περίληψη :

Mετά από μια αιματηρή συμπλοκή οι Cohle και Hart αντιμετωπίζονται σαν ήρωες.

Chiras365
17 Φεβρουαρίου 2014, 23:59
1.05

Ολικώς συγκλονισμένος, ερμητικά υπνωτισμένος. Το True Detective, με το The Secret Fate of All Life, την καλύτερη σε σύνολο ώρα της σειράς, βαδίζει με αβυσσαλέα αποφασιστικότητα εκεί που δεν είχε καταφέρει/αγγίξει να πάει το Twin Peaks.

http://i61.tinypic.com/vmx3b7.png

Ιt's like in this universe,
we process time
linearly forward...
but outside of our spacetime,
from what would be a
fourth-dimensional perspective,
time wouldn't exist,
and from that vantage,
could we attain it...
we'd see...
our spacetime would look
flattened,
like a single sculpture
with matter
in a superposition of
every place it ever occupied,
our sentience just
cycling through our lives
like carts on a track.
See, everything
outside our dimension...
that's eternity,
eternity looking down on us.
Now, to us,
it's a sphere,
but to them...
it's a circle.

In eternity, where there is no time, nothing can grow. Nothing can become. Nothing changes. So death created time to grow the things that it would kill and you are reborn but into the same time that you've always been born into. I mean how many times have we had this conversation, detectives? Well, who knows? When you can't remember your lives, you can't change your lives, and that is the terrible and the secret fate of all life. You're trapped by that nightmare you keep waking up into.

thanasislost
18 Φεβρουαρίου 2014, 03:40
^Νο words can describe this epicness.....
It's not TV,It's HBO....
Ο μονόλογος του Rust περί του σύμπαντος και της ζωής με καθήλωσε....
16317

menes
18 Φεβρουαρίου 2014, 04:06
Howard Philip Lovecraft, the call of Cthulhu
"The most merciful thing in the world, I think, is the inability of the human mind to correlate all its contents. We live on a placid island of ignorance in the midst of black seas of infinity, and it was not meant that we should voyage far. The sciences, each straining in its own direction, have hitherto harmed us little; but some day the piecing together of dissociated knowledge will open up such terrifying vistas of reality, and of our frightful position therein, that we shall either go mad from the revelation or flee from the light into the peace and safety of a new dark age."

John Milius, Apocalypse Now
"I've seen horrors... horrors that you've seen. But you have no right to call me a murderer. You have a right to kill me. You have a right to do that... but you have no right to judge me. It's impossible for words to describe what is necessary to those who do not know what horror means. Horror... Horror has a face... and you must make a friend of horror. Horror and moral terror are your friends. If they are not, then they are enemies to be feared. They are truly enemies! I remember when I was with Special Forces... seems a thousand centuries ago. We went into a camp to inoculate some children. We left the camp after we had inoculated the children for polio, and this old man came running after us and he was crying. He couldn't see. We went back there, and they had come and hacked off every inoculated arm. There they were in a pile. A pile of little arms. And I remember... I... I... I cried, I wept like some grandmother. I wanted to tear my teeth out; I didn't know what I wanted to do! And I want to remember it. I never want to forget it... I never want to forget. And then I realized... like I was shot... like I was shot with a diamond... a diamond bullet right through my forehead. And I thought, my God... the genius of that! The genius! The will to do that! Perfect, genuine, complete, crystalline, pure. And then I realized they were stronger than we, because they could stand that these were not monsters, these were men... trained cadres. These men who fought with their hearts, who had families, who had children, who were filled with love... but they had the strength... the strength... to do that. If I had ten divisions of those men, our troubles here would be over very quickly. You have to have men who are moral... and at the same time who are able to utilize their primordial instincts to kill without feeling... without passion... without judgment... without judgment! Because it's judgment that defeats us. "

Πώς να μην τον λατρέψεις τον Nic Pizzolatto και την υπερσειράρα του;

ATHENA1971
18 Φεβρουαρίου 2014, 17:54
http://youtu.be/EubqhUdQYt8

Τί να πω τώρα εγώ; Δεν έχω τα προσόντα να αποτυπώσω τί αισθήματα έχω αυτή τη στιγμή. Το σάουντρακ, πάντως, μιλάει!!!!
Μπορώ να πω ότι με ξεπερνάει, ελπίζω να μπορεσω να ακολουθήσω μέχρι τέλους.

drapetisgal7
18 Φεβρουαρίου 2014, 18:46
Απλά επικό το 5ο επεισόδιο :worthy::worthy::worthy::worthy:

johny f
19 Φεβρουαρίου 2014, 01:10
Αντε μετα απ' αυτο να βρεις λογια.
Τι να πρωτοπεις για τη κοσμικη αβυσσο που αναπτυσει ο Ραστ και στην οποια δε φοβαται να μπει να την κοιταξει και να μιλησει γι' αυτην;
Αντε να μιλησεις για την πολυπλοκοτητα των χαρακτηρων και του Ραστ και του Μαρτι ο οποιος δειχνει να θελει να τον υπερασπιστει οταν οι τυποι πετανε την ιδεα οτι ολα μπορει να τα εκανε ο Ραστ.Ο οποιος Ραστ αν ειναι ο δολοφονος τοτε θα μιλαμε για εναν απιστευτα δαιμονικο και μακιαβελικο τυπο που ενορχηστρωσε για 17 χρονια κατι με ασυληπτο τροπο.Προς το παρον δεν μπορω να αποκλεισω τιποτα ουτε εχω προτιμησεις για το τι θελω να ειναι ο ηρωας γιατι εχω εμπιστοσυνη σε ο,τι μας παρουσιασουν οι δημιουργοι της σειρας που εχουν φτιαξει ενα απιστευτο σκοτεινο διαμαντι,το αντεστραμμένο και αντισυμβατικο Fight Club της 2ης δεκαετιας του 21ου αιωνα!:worthy::worthy::respect::respect:

hakinen
19 Φεβρουαρίου 2014, 13:40
1Χ05

Ήταν μάλλον αναμενόμενο πως η πλοκή θα πάρει αυτόν τον δρόμο. Ο Ράστυ πληρεί όλες τις προυποθέσεις και οι δημιουργοί μας το έχουν δώσει σχεδόν στο πιάτο σε αυτά τα 5 επς. Εξαιρετικά βίαιος, με απώλειες συνείδησης και μια μηδενιστική κοσμοθεωρία, που κατά κάποιον τρόπο θα μπορούσε να ''δικαιολογήσει'' ανάλογες συμπεριφορές και πράξεις. Το αν είναι ένοχος μένει να το δούμε, θα ήταν πράγματι δυνατή ανατροπή, αν και προσωπικά εκτιμώ πως δεν είναι. Τολμώντας μια πρόβλεψη, πιστεύω πως η σζ θα κλείσει με σοβαρά στοιχεία εναντίον του και θα μας αφήσουν σε αναμένα κάρβουνα εως του χρόνου.

Για τα υπόλοιπα τι να λέμε; Τέτοιου επιπέδου σειρές κάνουν τον κινηματογράφο να μοιάζει μικρός.

darko_wicked
19 Φεβρουαρίου 2014, 13:49
Απο το 5ο μου έκανε μεγάλη εντύπωση επίσης η ερώτηση

έχεις ξυπνήσει ποτέ και δεν θυμόσουν τι έκανες και που ήσουν?

Βγες έξω ρε

16331

Chiras365
19 Φεβρουαρίου 2014, 13:55
1Χ05

Ήταν μάλλον αναμενόμενο πως η πλοκή θα πάρει αυτόν τον δρόμο. Ο Ράστυ πληρεί όλες τις προυποθέσεις και οι δημιουργοί μας το έχουν δώσει σχεδόν στο πιάτο σε αυτά τα 5 επς. Εξαιρετικά βίαιος, με απώλειες συνείδησης και μια μηδενιστική κοσμοθεωρία, που κατά κάποιον τρόπο θα μπορούσε να ''δικαιολογήσει'' ανάλογες συμπεριφορές και πράξεις. Το αν είναι ένοχος μένει να το δούμε, θα ήταν πράγματι δυνατή ανατροπή, αν και προσωπικά εκτιμώ πως δεν είναι. Τολμώντας μια πρόβλεψη, πιστεύω πως η σζ θα κλείσει με σοβαρά στοιχεία εναντίον του και θα μας αφήσουν σε αναμένα κάρβουνα εως του χρόνου.

Για τα υπόλοιπα τι να λέμε; Τέτοιου επιπέδου σειρές κάνουν τον κινηματογράφο να μοιάζει μικρός.

Η ιστορία θα ολοκληρωθεί στα 8 επεισόδια ! Η νέα σεζόν θα είναι με διαφορετικό τοπίο / πρωταγωνιστές / πλοκή ..

https://31.media.tumblr.com/512faa3906280e18b8c9ef9e5ea307df/tumblr_n17pxfV9WM1tpqd4ao2_r1_1280.jpg
https://31.media.tumblr.com/0e1c15d930c231d09236f79d7aeac5fd/tumblr_n17pxfV9WM1tpqd4ao4_r1_1280.jpg
https://24.media.tumblr.com/380851bffd56cb50f7e0cdb46106014d/tumblr_n17pxfV9WM1tpqd4ao1_1280.jpg
https://31.media.tumblr.com/6d5a95c2c9be8da378f7c071ef11e9fb/tumblr_n17pxfV9WM1tpqd4ao3_1280.jpg
https://31.media.tumblr.com/d0e75eef2759c840f4e4ada67d6bfdd4/tumblr_n17pxfV9WM1tpqd4ao5_r1_1280.jpg
https://24.media.tumblr.com/2d08d9a2f2d34219c5abab41ecdc30fd/tumblr_n17pxfV9WM1tpqd4ao6_r1_1280.png

hakinen
19 Φεβρουαρίου 2014, 14:10
^ Ακόμα καλύτερα. Σε αυτή την περίπτωση, μπορεί να συμβεί το οτιδήποτε!

Τώρα πρέπει να μελετήσω τις θεωρίες που έβαλες.

Το όνομα Τατλ μου έχει κάνει κλίκ από την αρχή. Και σε συνδιασμό πως είναι κάτι περί Χριστιανικής ηθικής, άναψε λαμπάκι.

freedoom
19 Φεβρουαρίου 2014, 14:11
Είδα μαζεμένα το 4ο και το 5ο.
Πλέον, δεν μπορώ να συλλάβω αυτά που βλέπω! Από το μαγικό φινάλε του 4ου επεισοδίου, που θύμισε Shield και τις δικές του σκηνές δράσης, στον εκπληκτικό μονόλογο (άλλον έναν!!) του Ραστ περί χρόνου και αιωνιότητας.
Επίσης το χρονικό άλμα στη ζωή των 2 πρωταγωνιστών, δόθηκε περίτεχνα, με δεδομένο ότι το παρελθόν τους ήταν πολύ πιο έντονο και κάπως πρέπει να δημιουργηθεί αυτή η γέφυρα με το παρόν.
Δεν κατάλαβα μόνο, την τελευταία σκηνή και πώς ο Ραστ έφτασε σε αυτό το κτήριο.

Boyd Crowder
19 Φεβρουαρίου 2014, 14:28
@hakinen Άποψη προφανώς, αλλά επιμένω απ' την αρχή, δεν πιστεύω με τίποτα πως πρόκειται να είναι ένοχος. Απ' το τέλος του πρώτου επεισοδίου είναι φανερό πως οδεύαμε προς τα εδώ και πλέον έχει χτιστεί το απόλυτο στήριγμα για να υποστηρίζεις το Rust, είδαμε -μάλιστα μόνο εμείς και ο πρακτικά πιο "ύποπτος" Hart το ξέρουμε- ότι δεν κάλυψε τα ίχνη του σκοτώνοντας το Ledoux, που θα τον γνώριζε αν ήταν μπλεγμένος στην ιστορία με τον Yellow King.

https://31.media.tumblr.com/512faa3906280e18b8c9ef9e5ea307df/tumblr_n17pxfV9WM1tpqd4ao2_r1_1280.jpg
https://31.media.tumblr.com/0e1c15d930c231d09236f79d7aeac5fd/tumblr_n17pxfV9WM1tpqd4ao4_r1_1280.jpg
https://24.media.tumblr.com/380851bffd56cb50f7e0cdb46106014d/tumblr_n17pxfV9WM1tpqd4ao1_1280.jpg
https://31.media.tumblr.com/6d5a95c2c9be8da378f7c071ef11e9fb/tumblr_n17pxfV9WM1tpqd4ao3_1280.jpg
https://31.media.tumblr.com/d0e75eef2759c840f4e4ada67d6bfdd4/tumblr_n17pxfV9WM1tpqd4ao5_r1_1280.jpg
https://24.media.tumblr.com/2d08d9a2f2d34219c5abab41ecdc30fd/tumblr_n17pxfV9WM1tpqd4ao6_r1_1280.png

Oι σχηματικές συμμετρίες με βάση το 5 περισσότερο είναι style παρά substance, ακόμα κι έτσι περισσότερο εμφανίζονται γύρω απ' το Hart, παρότι ούτε προς τα κει θέλω να στραφεί η ενοχή. Αυτό που επιστρέφει στο μυαλό μου πρώτη φορά μετά την πρεμιέρα, που το είχα συγκρατήσει αρκετά αλλά δεν εμφανίστηκε έντονα στην πορεία, είναι οι προσπάθειες να κλείσει με κάποιον τρόπο ή να αλλάξει χέρια η υπόθεση. Το ανέφερε κι ο Rust σε συζήτηση των 2 τους στο προχτεσινό επεισόδιο, λείπει μάλιστα απ' τη συλλογή των στοιχείων σου η μαρτυρία του Charlie Lange: "where rich people go to devil-worship". Kαι δεν έχω καταλάβει πως κολλάει στο παζλ του κακού ο Whigham ακόμη, δε γίνεται να παίζει ο Whigham και να μείνει αμέτοχος στην πορεία, με τρία επεισόδια να μένουν μόνο φαντάζομαι θα επενδύσουμε και προς τους πιθανούς "κακούς" της ιστορίας περισσότερο. Ό,τι κι αν συμβεί τελικά.

Psofimis
19 Φεβρουαρίου 2014, 14:40
@FreedoomTo 1995 ο Ραστ μαζί με τον Μάρτιν είχαν περάσει απο αυτό το σχολείο κατα την διάρκεια της έρευνάς τους για τον δολοφόνο.Ο Ραστ είχε βγει απο το αυτοκίνητο και είχε κάνει μερικές ερωτήσεις σε κάποιον που κούρευε το γρασίδι.Στο 5ο επεισόδιο ο Ραστ ξαναπερνάει απο αυτό το σχολείο 7 χρόνια μετά(2002) γιατί κατα την διάρκεια μια ανάκρισης μαθαίνει πως ο Κίτρινος Βασιλιάς μπορεί να είναι ακόμη εκεί έξω και έτσι ξανανοίγει την υπόθεση μόνος του ξεσκονίζοντας όλα τα στοιχεία που τους οδήγησαν στην καλύβα που σκότωσαν τον Λαντού και τον χοντρό.

ATHENA1971
19 Φεβρουαρίου 2014, 15:19
Για τον τατλ το φαντάστηκα από την πρώτη στιγμή. Το black stars με άφησε άφωνη, όπως και το σχέδιο του τέρατος. Και ο σερίφης.
Για την κορώνα και τις κόρες του μάρτυ, έχω πολύ άσχημο προαίσθημα (αν μπορώ να το αποκαλέσω έτσι).Στους τίτλους της αρχής, αν προσέξατε (τί λέω....) έχει μία συσκευή τηλεφώνου όπου δείχνει ένα κοριτσάκι με αγωνία στο βλέμμα (μετά την παιδική χαρά με τη γυμνή γυναίκα:???: ). Όπως το βλέπω, νομίζω ότι κάτι έγινε με τα κορίτσια και ήθελαν να το πουν κάπου....;;;; Μήπως λέω βλακείες;
Ο ραστ είναι, λοιπόν, ο ήρωας που έχει καταφέρει να μην τον αγαπήσουμε, να μην ταυτιστούμε, να μας φοβίζει (εντάξει, μιλάω για τον εαυτό μου) με τις φιλοσοφίες του, να μας ρίχνει στην άβυσσο την οποία έχει κοιτάξει κατάματα ο ίδιος, αλλά ταυτόχρονα να είναι ιδιοφυής, έξυπνος, να λύνει υποθέσεις, να καταφέρνει αξιοπρεπώς να επικοινωνεί με τους άλλους.
Όλα αυτά και... ύποπτος για serial killer χωρίς να μπορεί κάποιος να πει, όχι αποκλείεται!!!!
Δεν καταλαβαίνω τις συγκρίσεις, ούτε με fight club, ούτε με τον βικ μάκι. Είναι μοναδικός και οι συγκρίσεις, νομίζω ότι αδικούν... τους άλλους.

blackys88b
19 Φεβρουαρίου 2014, 19:43
το ειδα...το αφησα και κανενα 10λεπτο χωρις να δω κατι αλλο για να το αφησω να βυθιστει και αλλο στο μυαλο μου..!! διαβασα και τα σχολια..!! η σειρα ειναι εξαιρετικη..αν και αργη...δεν σου δινει το χρονο να χασεις κατι...καθε σκηνη ειναι σημαντικη και με ουσια...το να γραψω και γω κατι περισσοτερο το βρισκω περιττο...συμφωνω με οσα ειπαν οι υπολοιποι...η σειρα ειναι πολυ σπουδαια..μια κινηματογραφικη ταιναι διαρκειας οκτω ωρων για μας να απολαυσουμε..!!!

tasoskratos
20 Φεβρουαρίου 2014, 10:58
θεωρώ ότι είμαστε πολύ τυχεροί που παρακολουθούμε ένα τέτοιο τηλεοπτικό ποιήμα!
Δεν θαμπω σε κάποια μονοπάτια τα οποία ανέφεραν σε προηγούμενα ποστ κάποιοι φίλοι, διότι απλά δεν τα γνωρίζω καλά. Το ευχάριστο όμως είναι ότι ο δημιουργός της σειράς, όπως κάποτε έγινε και αλλού, βάζει προβληματισμούς οι οποίοι θα έλεγα, κι ας ακουστεί όπως θέλει, δεν είναι για τους πολλούς.
θα πω όμως ότι συμφωνώ σε κάποια στοιχεία που ήδη έχουν δοθεί και πιθανόν να οδηγήσουν στην λύση του μυστηρίου. Μετά και το 5ο επεισόδιο ο Μακοναχι παρουσιάζεται ως πιθανός ένοχος. Εμένα πάντως δεν με πειθει, προς το παρόν, μια τέτοια λύση. Θα ήθελα να τον δω να βγάζει κάτι περίεργο και στις προσωπικές του σχέσεις.
Μέχρι στιγμής τον είδαμε σε ένα ΄΄συνοικέσιο΄΄ στο μπαρ με τις μπύρες, το οποίο από ότι φάνηκε τελικά δεν προχώρησε, ενώ πρόσφατα τον είδαμε και σε δεσμό, αφου πλέον έχει κλείσει η υπόθεση. Δεν έδειξε κάτι! για μένα τουλάχιστον, δεν ξέρω τι θα γίνει πιο κάτω.
Επίσης δεν ξέρω το πως θα κολλήσει, γιατί πιστεύω ότι κάπως θα κολλήσει, το θέμα με την μεγάλη κόρη του Χάρελσον. θα είναι η επόμενη υποψήφια, λόγω βίου?

Πάντως, σχετικά με αυτό που έγραψε ο πάντα ενημερωμένος φίλος chiras, κι εγώ διάβαζα ένα θέμα στο oneman.gr σχετικά με το ποιό θα θέλαμε να είναι το νέο δίδυμο των πρωταγωνιστών στον επόμενο κύκλο. Άρα έτσι θα πάει γενικώς η σειρά. Κάθε σεζόν κι άλλο δίδυμο, άλλη υπόθεση.

Psofimis
20 Φεβρουαρίου 2014, 15:13
Μετά απο τόσες εκπλήξεις και απρόβλεπτες εξελίξεις σε μεγάλο αριθμό σειρών και έργων την τελευταία πενταετία αν στο τέλος αποδειχθεί οτι όντως ο Ραστ ήταν ο δολοφόνος τότε και αυτή η εξέλιξη θα αποτελεί έκπληξη για μένα.

Chiras365
21 Φεβρουαρίου 2014, 01:29
2 τοποθετήσεις του Pizzolatto που μου λένε πολλά.

For me they are not antiheroes.. The are heroes.

From episode #1 that's been there the whole time. He's been asking them about lake Charles the whole time, he is let himself speak profusely without giving them any new information.... Cohle asks for a beer, for one reason because he is a functiony alcoholic and he knows who he is, but the bigger reason is when he starts drinking anything he says in that room is inadmissible.

http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=D7eTYUD0S7E

SaPiLaS
21 Φεβρουαρίου 2014, 02:13
Απλά με αρρώστησε το 5ο επεισόδιο,αυτό το ψαχτήρι στα φόρουμ για hints και θεωρίες μου θυμίζουν παλιές καλές εποχές Lost!
Θα γούσταρα να συνεχιστεί το στόρι με κάποιο τρόπο και για άλλες σεζόν με το ίδιο cast αλλά αφού έχουν καταλήξει αλλού ας αρκεστούμε σε αυτό και ποιός ξέρει...ίσως οι επόμενες σεζον να αποδειχθούν ακόμα καλύτερες!

tasoskratos
21 Φεβρουαρίου 2014, 10:50
μου θυμίζουν παλιές καλές εποχές Lost!

και δεν εισαι ο μόνος, όμως, αυτά τα περί eastern egg κτλ εμένα μου θυμίζουν και κάτι Δελφικά Έψιλον κ.α. φυσικά που, εδώ ρωτάμε, είναι προς τέρψη των φανατικών φίλων και that's it ή όχι?

Πάω σε κάτι άλλο.
Μπορεί να μου ξέφυγε, μπορεί..μπορεί και να πέφτω με μάγα σφάλμα αλλά, δεν έχω διαπιστώσει ακόμη για ποιό ακριβώς λόγο γίνονται οι συνεντεύξεις. Θυμάμαι μεν τον Χάρελσον να ρωτά <<τί έγινε? έχουμε ίδια υπόθεση?>>, αλλά δεν θυμάμαι απάντηση δε!

hakinen
21 Φεβρουαρίου 2014, 10:55
Πάντως, σχετικά με αυτό που έγραψε ο πάντα ενημερωμένος φίλος chiras, κι εγώ διάβαζα ένα θέμα στο oneman.gr σχετικά με το ποιό θα θέλαμε να είναι το νέο δίδυμο των πρωταγωνιστών στον επόμενο κύκλο. Άρα έτσι θα πάει γενικώς η σειρά. Κάθε σεζόν κι άλλο δίδυμο, άλλη υπόθεση.

Ο πύχης έχει μπει πολύ ψηλά. Σε όλα τα επίπεδα. Σίγουρα είναι ένα στοιχημα και μεγάλη πρόκληση για το ΗΒΟ.

darko_wicked
21 Φεβρουαρίου 2014, 10:58
Θα συμφωνήσω και εγώ για την αναφορά στο Lost. Και επειδή πέφτει παρόμοια ανάλυση σε κάθε επεισόδιο, δεν θα ήταν σωστό να ανοίγεται κάθε φορά ξεχωριστό θέμα για κάθε επεισόδιο?

zososoulis
22 Φεβρουαρίου 2014, 19:11
Life is a flat circle λοιπόν, αλλα 3 επεισοδια για να μαθουμε. Ο τροπος που σκιαγραφουν τον Ραστ δεν σου αφησουν περιθωρια να μαντεψεις την συνεχεια.