PDA

Δείτε τη Πλήρη Έκδοση : Fargo 2x10 - Palindrome

GTVSBot
15 Δεκεμβρίου 2015, 05:00
Σειρά : Fargo
Σαιζόν : 2
Επεισόδιο : 10
Τίτλος : Palindrome

Κανάλι : FX
Πρώτη Προβολή : 14/12/2015

Περίληψη :

Peggy and Ed make a run for it.

Boyd Crowder
15 Δεκεμβρίου 2015, 17:45
Δεν πέθαναν όσοι προχτές. Όλο μιλάγανε οι βλάκες. Για κάποιο λόγο σε κάμποσους -όχι εδώ προφανώς, είμαι το πρώτο post στο thread- αρκεί το μικρότερο body count για να θεωρούν το φινάλε μέτριο / όχι αντάξιο της σεζόν / whatever.

Απλά είπα να γκρινιάξω λίγο, carry on the good work.

Psofimis
16 Δεκεμβρίου 2015, 06:40
Πολύ καλή κι αυτή η σεζόν. Η πρώτη ήταν καλύτερη για μένα πάντως..
Οι σκηνές της ομηρίας του Ντοντ θα μείνουν κλασικές...

great
16 Δεκεμβρίου 2015, 09:56
Σίγουρα μιλάμε για εξαιρετική σειρά με φοβερή μουσική και ερμηνείες. Λίγο απότομο το τέλος, παραμένει αριστούργημα η πρώτη σεζόν άλλα και αυτή τα πήγε περίφημα.

hakinen
18 Δεκεμβρίου 2015, 16:54
Το χαλαρό φινάλε προφανως για πολλούς αφαίρεσε πόντους.
Προσωπικά διαφωνώ.

Ηταν η καλύτερη σειρά του 15. Στα GTVS Awards έχει την ψήφο μου.

Psofimis
18 Δεκεμβρίου 2015, 18:24
Ούτε στα καλύτερα του δεν ανέβηκε στη κορυφή για μένα. Αν εννοείς τη σεζόν 2015-16 που ξεκίνησε το Σεπτέμβριο τότε η ψήφος μου πάει χαλαρά στο Leftovers με δεύτερο το Fargo. Αν εννοείς όλη τη χρονιά τότε θα πρέπει να κάνουμε μια αναδρομή πρώτα γιατί αυτά τα 2 είναι πιο φρέσκα στο μυαλό μας..

Americans, Rectify, Justified, Wolfhall, Hannibal, Mr Robot, Better Call Saul, Penny Dreadful είναι εξίσου καλές σειρές όσο και το Fargo για παράδειγμα κατα τη γνώμη μου. Όλες οι παραπάνω είχαν τέλεια επεισόδια μέσα στις σεζόν τους μαζί με το Hardbone του Game of Thrones. Η μόνη σειρά πάντως που ήταν άριστη απο την αρχή μέχρι το φινάλε ήταν το Leftovers πάντως.

ΥΣ: Μόλις ξεκίνησα το Knick και δεν είδα καθόλου απο το Manhattan btw.

hakinen
18 Δεκεμβρίου 2015, 18:54
Μιλαω για το ετος 2015.

Προφανως το ''καλύτερο'' είναι άκρως υποκειμενικό.

Εχω ολες τις σειρες που αναφέρεις στο μυαλό μου και επιμένω Fargo. Το Americans πολύ κοντά. Το Leftovers πήγαινε σφαίρα μεχρι τα επς 18,20 όπου αρχισε να Lostιζει ασύστολα και με έχασε.

Απο εναν καμμένο GoTακια!!

johny f
19 Δεκεμβρίου 2015, 01:01
Ωραιο και το φιναλε κινηθηκε οπως το περιμενα,με τον Ινδιανο να καθαριζει τον Εντ που με το γνωστο πικρο χιουμορ η σειρα τον δειχνει να πεθαινει μεσα σε ενα ψυγειο κρεατων.Η ξανθια κλασικα στη κοσμαρα της μεχρι τελους ενω οι δυο αστυνομικοι τη βγαλαν καθαρη και ο Μιλλιγκαν ξεκινησε ταχυρυθμα μαθηματα 80s απ'το θεουλη το καραφλο.Επισης καποιες σκηνες δειχνουν πως ο 1ος κι ο 2ος κυκλος εχουν τελικα ενα συνδετικο κρικο.;)

1743117434
Lou Solverson Lou Solverson

t0ny3
19 Δεκεμβρίου 2015, 02:52
Εμενα προσωπικα δεν μου αρεσε το φιναλε. Πολυ ηρεμο, χωρις να γινει τιποτα το σπουδαιο και το μεγαλο μερος αφιερωθηκε σε φλιαριες. Αυτο φυσικα δε μειωνει την ποιοτητα της σεζον, που μπορεσε και σταθηκε επαξια στο τιτλο της πρωτης σεζον και της ταινιας.

Νομιζω η πρωτη σεζον μου ειχε αρεσει παραπανω. Φυσικα και περιμενω την 3η σεζον, η οποια αργει, γιατι το καλο πραγμα παντα αργει να γινει!

Υ.Γ. Μου αρεσαν τα cameo απο την περσινη σεζον και στα τελευταια επεισοδια, ενιωσα περισσοτερο οτι κι αυτη η σεζον ειναι κομματι της πρωτης.

constadine
19 Δεκεμβρίου 2015, 08:45
Πριν λίγες μέρες είδα ένα διαφημιστικό στον ΟΤΕ TV για τη σειρά ,το οποία μιας και ήμασταν ήδη στη δεύτερη σεζόν, έδειχνε στα δυο, τρία λεπτά της διάρκειας της διαφήμισης τις καλύτερες στιγμές της δεύτερη σεζόν ,με την μουσική επένδυση της σεζόν.

Κατέβασα και είδα μονορούφι την πρώτη σεζόν .
Τη δεύτερη τη συνέχισα με το ζόρι και μπορώ να πω ότι δεν είδα πολλά πιο ενδιαφέροντα πράγματα , από το δίλεπτο, τρίλεπτο διαφημιστικό , τουλάχιστον για τα πρώτα επεισόδια .

Περίμενα στο τέλος να δω ένα φινάλε που θα μας άφηνε λίγο την αίσθηση ότι είδαμε κάτι εξαιρετικό στη δεύτερη σεζόν .

Εμένα προσωπικά δεν μου άφησε αυτή την αίσθηση .

ATHENA1971
19 Δεκεμβρίου 2015, 18:20
Δεν μπορώ να ξεχωρίσω τη μία σεζόν από την άλλη και οι δύο είναι οι αγαπημένες μου.
Πέρισυ, παρά το χαμό με το True Detective το Φάργκο ήταν αυτό που θυμόμουν περισσότερο, σκηνές, ατάκες..... Φέτος, το ίδιο!! Ποιος μπορεί να ξεχάσει τον Λου, τον πεθερό του, τον Ντοντ, τον Μίλιγκαν, τον Εντ και την Πέγκυ, τον Οχάνζι,; Με την καταπληκτική δουλειά του σεναρίου, της σκηνοθεσίας, του κάστινγκ αλλά κυρίως με τον τρόπο που οι δημιουργοί μάς έδωσαν μία προσεγμένη δουλειά, μέχρι την τελευταία λεπτομέρεια, νιώθω ότι σαν θεατής έχω πρόσβαση σε καθαρή τέχνη.
Το τελευταίο επεισόδιο, λοιπόν..... Οι σκηνές από το μέλλον, μάς προϊδεάζουν για την επόμενη σεζόν; Θα ήθελα να δω μία δημοσκόπηση του GTVS,"ποιος πιστεύετε ότι πρωταγωνίστησε στο 2ο κύκλο του Fargo"; Αυτό είναι ένα ερώτημα...
Καταπληκτική σεζόν. Το κορυφαίο επεισόδιο, κατά τη γνώμη μου, ήταν το 8ο.
Ελπίζω και του χρόνου να κρατήσει το υψηλό επίπεδο η σειρά!!!!

geon565
19 Δεκεμβρίου 2015, 21:29
Η πρωτη σεζον κορυφαια, αυτη χλιαρη για μενα, δυσκολευομουν να συγκεντρωθω...

prod21
20 Δεκεμβρίου 2015, 14:46
To War Pigs των φοβερών Black Sabbath δίνει το σύνθημα και φτάνουμε στο τέλος της εξαιρετικής 2ης σεζόν, που για εμένα ξεπερνά στα σημεία την 1η. Μου άρεσε πολύ το στόρυ και όλο το στυλ της σειράς φέτος, και είχε διαλόγους και χαρακτήρες που σου μένουν, όπως και η περσινή. Ήταν επίσης η μόνη σειρά τους τελευταίους μήνες που περίμενα να δω αμέσως το νέο επεισόδιο.

labKK
22 Δεκεμβρίου 2015, 12:27
Εντάξει στο τελευταίο επεισόδιο δεν έπεσαν ...πυροτεχνήματα αλλά αυτό δεν μειώνει ούτε στο ελάχιστο την αξία και την υψηλή ποιότητα της σεζόν που είδαμε φέτος. Έπεσαν οι τόνοι στο τελευταίο αλλά είχε και τις καλές στιγμές του. Δεν μπορούσα να σταματήσω να χαμογελάω με το τέλος της ιστορίας του Μιλιγκαν. Σκηνή που δείχνει και το είδος της σάτυρας που κάνει η σειρά προς τους πάντες.

Σχεδόν όλα τα επισόδεια ήταν καταπληκτικά. Σε αντίθεση με το True Detective στο οποίο η ποιότητα έπεσε κατακόρυφα στη δεύτερη σεζόν(σε σενάριο, cast, σκηνοθεσία) το Fargo παρουσίασε μια συνέχεια ισαξια της πρώτης σεζόν και σίγουρα βάζει υποψηφιότητα για μια από τις καλύτερες σειρές της χρονιάς. Η διαφορά με την πρώτη σεζόν είναι πιστεύω στο πλήθος των χαρακτήρων που φέτος κλέβουν την παράσταση. Την προηγούμενη χρονιά είχαμε χωρίς αμφιβολία τον Μαλβο. Τώρα ποιον να διαλέξεις? Τον Μιλιγκαν? τον "Χασάπη"? τον Ινδιάνο? Τα αδέλφια Γκερχαρντ?΄Η την αποκάλυψη Peggy/Κιρστεν Νταστ? To περίμενε κανείς αυτό από την χαζογκόμενα του Spiderman?

Πολλές αξέχαστες σκηνές από μια σειρά που δεν φοβάται να τρολλάρει ούτε τους ίδιους τους θεατές της. Φέτος μας έβαλαν και εξωγήινους. Του χρόνου ίσως εμφανιστεί και ο ίδιος ο Θεός... :)

vene88
5 Ιανουαρίου 2016, 04:53
Το τέλος κινήθηκε σε πιο αργους ρυθμούς αλλά μου άρεσε πάρα πολύ μιας και δεν βαρέθηκα στιγμή και οι διάλογοι ήταν εξαιρετικοί.

Η σεζόν αυτή είναι εξίσου καλή με την τρομερή πρώτη αν όχι καλύτερη. Μόνο μειονέκτημα ότι δεν είχε έναν τρομερό χαρακτήρα όπως τον Μάλβο πέρυσι, αλλά είχε περισσότερους πολύ καλούς από πέρυσι. Αγαπημένοι, ο Μιλιγκαν, το τρελοζεύγος, ο Ινδιάνος, η κόρη του Ντοντ, ο Ντοντ, και η οικογένεια Σολβερσον. Μου άρεσε πολύ η σκηνοθεσία κινηματογραφικού επιπέδου και η μουσική.

Η κορυφαία σειρά τα τελευταία δύο χρόνια με εξαιρετικούς ηθοποιούς-χαρακτήρες και πολύ δυνατό σενάριο.

christin10
11 Ιανουαρίου 2016, 11:34
Μόνο το τελευταιο επεισοδιο δεν μου πολυαρεσε. Αλλα γενικώς την 2η σεζόν την εχω στα ιδια επιπεδα με την 1η. Κορυφή!!! Με συμπληρωσε απολυτα ο labkk παραπανω.

Reben
20 Ιανουαρίου 2016, 16:38
http://i.imgur.com/qZsQKs9.pnghttp://i.imgur.com/DyniJjP.png
http://i.imgur.com/nssY8Ic.pnghttp://i.imgur.com/IiQWxb2.png

Παλινδρόμηση, καθώς κατά τη διάρκεια του επεισοδίου γυρίσαμε αρκετές φορές πίσω, φέρνοντας ξανά στην επιφάνεια εικόνες απ' το παρελθόν. "Out of respect for the dead...", με την αφήγηση αυτή τη φορά να συνοδεύει τους νεκρούς, μεταξύ άλλων κι εκείνων που δεν είχαμε δει να πεθαίνουν. Και τη στιγμή που ακούγεται το "dead", η κάμερα γυρίζει στην Betsy. Κλειστά μάτια, ξαπλωμένη στο κρεβάτι, αλλά δεν είναι νεκρή. Θα ήταν εύκολο να δείξουν δακρύβρεχτες σκηνές, μου άρεσε που δεν το έκαναν. Ξέρουμε οτι αργά ή γρήγορα θα πεθάνει, δεν χρειάζεται να το δούμε. Αν' αυτού είδαμε ένα όμορφο όνειρο, μια νότα καλοσύνης μέσα στη γενική σκληρότητα. Για τη συνέπεια, αλλά και απο σεβασμό προς τον χαρακτήρα και τους θεατές.

Κάποια στιγμή, σχολιάζοντας τα επεισόδια, ανέφερα το όνομα του Ταραντίνο. Φαντάζομαι πως οι περισσότεροι διαβάζοντάς το υπέθεσαν οτι αναφέρομαι στις γραφικές εικόνες και τη στιλιζαρισμένη σπλατεριά. Αν και πράγματι είναι εύστοχος ο παραλληλισμός, δεν ήταν αυτός ο λόγος. Στον Ταραντίνο θαυμάζω πάνω απ' όλα την πένα του, τους ιδιαίτερους χαρακτήρες του, τους έξυπνους και κοφτερούς διαλόγους του που με κρατάνε κολλημένο στην οθόνη απολαμβάνοντας ανθρώπους που μιλούν. Το Fargo πέτυχε ακριβώς αυτό. Αν και έχει μια σειρά απο στοιχεία που με κέρδισαν, οι χαρακτήρες και οι διάλογοι ήταν που με τράβηξαν σαν μαγνήτη. Και μου άρεσε πολύ που το φινάλε πάτησε φρένο και πάνω στα συντρίμμια του χάους που προηγήθηκε, επέτρεψε στους χαρακτήρες να πάρουν ανάσες και να βρουν ο,τι απέμεινε τελικά μέσα τους.

¶ψογο κλείσιμο σε μια πολύ δυνατή σεζόν για το Fargo. Χτύπησαν φλέβα χρυσού με το καστ που συγκέντρωσαν φέτος. Θαυμάσιες ερμηνείες απο όλους, με μια εξαιρετική Kirsten Dunst ως τη μεγάλη αποκάλυψη. Απολαυστική τηλεοπτική εμπειρία απο την αρχή έως το τέλος. Απ' τις καλύτερες σειρές της χρονιάς.

blackys88b
29 Φεβρουαρίου 2016, 03:38
μια εξαιρετικη δευτερη σεζον εκλεισε σαν παραμυθι το κυκλο της σε αυτη τη φαση και ηταν υπεροχη...η Ντανστ ξανα...το ιδιο ομως και το υπολοιπο καστ..!!! σιγουρα μετα απο την καταιγιδα του 9 σε φαινεται καπως..αλλα για μενα μια χαρα σταθηκε και το φιναλε.!!

GEORGE77
11 Μαρτίου 2016, 19:09
Η σειρά μας έδωσε άλλη μία εξαιρετική σεζόν με υπέροχους χαρακτήρες.Την Dunst την αντιπαθώ χρόνια τώρα αλλά οφείλω να ομολογήσω πως ήταν πολύ καλή στο ρόλο της.Και το υπόλοιπο καστ μου άρεσε, με τον Ινδιάνο να δίνει ρέστα ως άλλος Billy Bob Thornton.Δεν είχα συνδυάσει τους χαρακτήρες της 2ης με την 1η και το κατάλαβα στο τελευταίο επεισόδιο.Δεν θυμόμουν επίθετα κλπ.Τα 'χα ξεχάσει.Πιστεύω και η επόμενη σεζόν θα μας αποζημιώσει.

https://www.youtube.com/watch?v=4ytX3IaFHGk

Bitonic
21 Ιουνίου 2016, 00:55
Μετά από απουσία 1+ χρόνου απο σειρές δεν θα μπορούσα να μην επιστρέψω για το πολυαγαπημένο Fargo.

Δεν μου άρεσε τόσο όσο η πρώτη σεζόν, αλλά λατρεύω το στυλ της σειράς και η δουλειά που γίνεται σε όλα τα επίπεδα είναι πολύ προσεγμένη.

Μετά τον χαρακτήρα του thorton ο ινδιάνος πολύ cool τυπάκι. Το κομμάτι με τους εξωγήινους δεν το έχω χωνέψει ακόμη, αλλά μπορεί να το πάρω και θετικά στην τελική.

Αναμένω την επόμενη εννοείται.

αρης333
30 Σεπτεμβρίου 2016, 10:34
Εξαιρετική η δεύτερη σεζόν του Fargo, από το πρώτο επεισόδιο μέχρι το τελευταίο, προσωπικά την απόλαυσα περισσότερο από την πρώτη. Υποδειγματικη σκηνοθεσία, φωτογραφία και ερμηνείες από όλο το καστ, που θα ζηλευαν πολλές κινηματογραφικες παραγωγές. Όπως αναφέρθηκε από πολλους η Dunst ήταν η ευχάριστη έκπληξη με την ερμηνεία της σίγουρα σε ότι καλύτερο την έχουμε δει μέχρι σήμερα. Ίσως το μόνο που για μένα θα μπορούσε να λείπει ήταν το σκηνικό με τους εξωγήινους δε μου πρόσφερε κάτι παραπάνω στη σειρά, εννοείται πως δε περίμενα κάποια απάντηση, αλλά και πάλι δε θεωρώ πως ήταν ταιριαστή μια τέτοια πινελιά. Φυσικά δε μου χάλασε ούτε στο ελάχιστο την εικόνα για τη φετινή σεζόν. Ανάμονη για την τρίτη με σιγουριά ότι δε θα μας απογοητεύσει αλλά θα έχουμε να περιμένουμε ίσως και καλύτερα πράγματα..

GREG
20 Δεκεμβρίου 2016, 14:59
Ανέβασε το επίπεδο η σειρά στο δεύτερο κύκλο, κάτι που μου φαινόταν πολύ δύσκολο μετά τον εξαιρετικό πρώτο. Πολύ προσεγμένη δουλειά, τέλειο καστ, έξυπνο σενάριο. 10/10

Megatron
19 Ιουνίου 2019, 12:53
τοχε στην ερτ :p και ειδα την 2η σεζον ευκαιρια ητανε

δεν εφτασε το επιπεδο της 1ης αλλα ητανε σε πολυ καλα επιπεδα και αυτη

με χαλασε το τελευταιο επεισοδιο πολυ υποτονικο
και οτι ενω ειναι επεισοδιαρα το 9 μου πετας εξωγηινους :wasntme: