PDA

Δείτε τη Πλήρη Έκδοση : Sherlock 4x00 - The Abominable Bride

GTVSBot
2 Ιανουαρίου 2016, 00:00
Σειρά : Sherlock
Σαιζόν : 4
Επεισόδιο : 00
Τίτλος : The Abominable Bride

Κανάλι : BBC
Πρώτη Προβολή : 01/01/2016

Περίληψη :

In this special extended episode, taking place in Victorian London, Sherlock Holmes and Doctor Watson investigate a mysterious ghostly bride who appears to have committed murder from beyond the grave.

greekie
2 Ιανουαρίου 2016, 01:36
Πολύ καλό και χορταστικό!
Μου 'χε λείψει ο τρελός.

tonypapadovic
2 Ιανουαρίου 2016, 01:37
Φυσικά, τι καλύτερο από ένα trippy επεισόδιο Sherlock την Πρωτοχρονιά!

Hrisa76
2 Ιανουαρίου 2016, 01:41
που το είδατε ρε παιδιά? ζωντανά με λινκ?

Chiras365
2 Ιανουαρίου 2016, 01:43
OTE Cinema, Live.

Δεν ενθουσιάστηκα, αλλά πάντα επιστρέφω στη σειρά με μεγάλη χαρά.

Hrisa76
2 Ιανουαρίου 2016, 01:45
Ωωωωω μεγαλεία ο ΟΤΕ. μπραβο.

ATHENA1971
2 Ιανουαρίου 2016, 11:21
Νομίζω ότι ο Νόλαν έχει κάνει από τις πιο επιδραστικές ταινίες, το Inception.
Κατά τα άλλα, κλασσικός Σέρλοκ.

great
2 Ιανουαρίου 2016, 18:13
Εντάξει τίποτα το σπουδαίο, περιμένουμε την καινούρια σεζόν πλέον

Hrisa76
2 Ιανουαρίου 2016, 20:41
Μου είχε λείψει ναι μεν αλλά δεν μπορώ να πω ότι τρελάθηκα.

Μπενεντικτ Σ' ΑΓΑΠΩ.

Megatron
4 Ιανουαρίου 2016, 02:36
καλουτσικο ηταν

μια σκετη αυτοτελης ιστορια στον 19ο αιωνα θα μου εφτανε
ολο αυτο το μπλεξιμο και με την κανονικη σειρα δεν μου πολυαρεσε

constadine
4 Ιανουαρίου 2016, 19:25
Το πρώτο μισό μου άρεσε πολύ , ωραία η ατμόσφαιρα , είχε και κάποιες καλές ατάκες .
Μετά λίγο τα μπέρδεψαν τα πράγματα .

t0ny3
4 Ιανουαρίου 2016, 21:06
I was a fool! Πίστεψα πως θα έβλεπα μια special ιστορία στην Βικτωριανη εποχή, αποκομμενη από την κανονική ιστορία. Τελικά ήρθε ένα έξυπνο twist με τα κλασικά τεχνασματα του Moffat. Το θετικό είναι πως δεν υπάρχουν φαντάσματα και ο Μοριαρτι δε ζει. Έχω την περιέργεια να μάθω τι ανακάλυψε ο Σερλοκ και πως θα εξηγηθεί το βίντεο με τον Μοριαρτι.

Ραντεβού σε ένα χρόνο πάλι!

Eleni7
5 Ιανουαρίου 2016, 01:55
Αν το ολο στορυ του Μοριαρτι ειναι mirroring με τη Νυφη (αυτο παντως περασαν στον κοσμο με αυτο το επεισοδιο), τοτε μαλλον ο Μοριαρτι ειχε σχεδιασει απο πριν τα παντα και στην πορεια αυτοκτονησε εχοντας ομως ολοκληρωσει το σχεδιο του. Οποτε και το βιντεο ισως ειναι κομματι αυτου του σχεδιου για να συνεχισουν τη δουλεια αυτοι που αφησε πισω ριχνοντας παραλληλα τις ευθυνες για τυχον δολοφονιες σε ενα "φαντασμα". Τωρα γιατι επρεπε να αυτοκτονησει ο Μοριαρτι (η Νυφη ειχε φυματιωση, αυτος δεν ξερουμε αν ειχε καποια παθηση και θα πεθαινε), γιατι ο Σερλοκ στο 3x01 ειπε οτι ξεπαστρεψε ολη την οργανωση ενω τελικα φαινεται οτι δεν ισχυει κτλ θα το δουμε στην πορεια.

johny f
5 Ιανουαρίου 2016, 19:13
Μου ειχε λειψει ο ατιμος.Παντως αν ειναι mirroring με τη νυφη θα ειναι πλεονασμος να ασχοληθουν την επομενη σαιζον,οποτε κι αν ερθει,αφου εχουν δειξει ηδη πως λυνεται.

HristinaB
5 Ιανουαρίου 2016, 23:34
Χωρίς να είναι ΤΟ αριστούργημα που ήταν, π.χ., το "Reichenbach Fall" ή το "His Last Vow", ήταν ένα ευχάριστο επεισόδιο, πιστό στην παράδοση της σειράς. To αγαπημένο μου στοιχείο στο "Sherlock" είναι τα μικροσκοπικά στοιχεία που το σενάριο πετάει σε ανύποπτο χρόνο και τα οποία, τη δεδομένη στιγμή, μοιάζουν εντελώς παράλογα, μόνο και μόνο για να εξηγηθούν πανέξυπνα στη συνέχεια. Στο συγκεκριμένο επεισόδιο, το στοιχείο αυτό ήταν η αναφορά του Μάικροφτ του 19ου αιώνα σε ιό υπολογιστή -- όχι ότι κατάλαβα τι παιζόταν, βεβαίως, αλλά τουλάχιστον το παρατήρησα.

Υπάρχουν, βέβαια, και πράγματα που δε μου άρεσαν, όπως, π.χ., ο ρόλος που επιφύλαξαν στη Μόλυ. Επίσης, αν κάτσω και το αναλύσω πολύ, υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να καταλήξω στο συμπέρασμα ότι το σενάριο τείνει προς μια μάλλον αρνητική απεικόνιση των γυναικών (βλέπω ότι στο εξωτερικό ήδη ξεκίνησαν γκρίνιες επί του θέματος). Θα κάνω, όμως, την ανατροπή και δε θα το αναλύσω παραπέρα (κυρίως επειδή συγκρατώ την ανάμνηση της Μόλυ από προηγούμενα επεισόδια, στα οποία ήταν γραμμένη με πολλή ευαισθησία, γλυκύτητα και τσαγανό).

Sherlock, 4X00, "The Abominable Bride"
Τα ψυχεδελικά πισωγυρίσματα στο χρόνο και στο μυαλό του Σέρλοκ ήταν η δύναμη του συγκεκριμένου επεισοδίου. Το "Sherlock" είναι η συνεχής υπενθύμιση ότι Γκάτις και Μόφατ μπορούν να γράψουν έξυπνα σενάρια, που απαιτούν προσοχή και εγρήγορση από το θεατή... οπότε είναι να απορείς γιατί δεν το κάνουν και σε άλλες (γκουχ Who γκουχ -- έχω συγκλονιστεί από το πόσο τέλεια έκατσε αυτό το λογοπαίγνιο) σειρές.

Μια φορά να συμφωνήσουμε και τι στον κόσμο. οσο περισσότερο το θυμάμαι το επεισόδιο τόσο χαλια νομίζω ότι ήταν. με εξαίρεση το τελευταίο τεταρτο.
Συμφωνούμε στην Παπαρήγα του GoT κι αυτό είναι αρκετό, μη στενοχωριέσαι. Εξάλλου, είναι κάτι σαν παράδοση να διαφωνώ με σένα ή τον bas. Αν τύχει και βρεθώ σύμφωνη μαζί σας για κάτι τώρα πια, ανησυχώ. :D

Eleni7
5 Ιανουαρίου 2016, 23:42
Υπάρχουν, βέβαια, και πράγματα που δε μου άρεσαν, όπως, π.χ., ο ρόλος που επιφύλαξαν στη Μόλυ. Επίσης, αν κάτσω και το αναλύσω πολύ, υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να καταλήξω στο συμπέρασμα ότι το σενάριο τείνει προς μια μάλλον αρνητική απεικόνιση των γυναικών (βλέπω ότι στο εξωτερικό ήδη ξεκίνησαν γκρίνιες επί του θέματος). Θα κάνω, όμως, την ανατροπή και δε θα το αναλύσω παραπέρα (κυρίως επειδή συγκρατώ την ανάμνηση της Μόλυ από προηγούμενα επεισόδια, στα οποία ήταν γραμμένη με πολλή ευαισθησία, γλυκύτητα και τσαγανό).

Νομιζω οτι αυτο κυριως ειχε να κανει με το επεισοδιο και την εποχη που αναφεροταν. Και περισσοτερο το ειδα σαν κριτικη για τη συγκεκριμενη περιοδο γιατι εν τελει η Μαιρη πχ οσο και αν δεν την εμπιστευοταν κανεις και την ειχαν για επιβλεψη δουλειων στο σπιτι, για τσαι με τις φιλες της ή την χλευασαν που εκανε καμπανια υπερ του δικαιωματος ψηφου για τις γυναικες, τελικα βοηθησε στην επιλυση της υποθεσης και τους διεψευσε. Κα βασικα την εμπιστευτηκε ο Μαικροφτ τελικα.

Κατα τα αλλα και η Μολυ αλλα και η Μαιρη στην 3η σεζον νομιζω οτι εχουν παρουσιαστει καλα στη σειρα.

HristinaB
6 Ιανουαρίου 2016, 01:14
Το βασικό μου πρόβλημα έγκειται στην παρουσίαση των γυναικών ως εκδικητικών όντων, που οργανώνονται σε μυστικά γκρουπ με στολές που θυμίζουν ύποπτα την Κου Κλουξ Κλαν, και εξυφαίνουν περίπλοκα σχέδια με σκοπό τη δολοφονία αντρών που τις αδίκησαν. Βέβαια, αν λάβουμε υπόψη μας ότι όλα αυτά συνέβαιναν στο μαστουρωμένο μυαλό του Σέρλοκ, ίσως υπάρχει κι άλλος τρόπος να δει κανείς αυτή τη σεναριακή επιλογή: αναγνωρίζει ότι δεν είναι και ακριβώς τζέντλεμαν ως προς την αντιμετώπιση των γυναικών στη ζωή του, οπότε τις δικαιώνει στο φανταστικό του κόσμο. Δεν είναι τυχαίο ότι μια από τις γυναίκες στο μυαλό του ήταν η Τζανίν, που της πούλησε έρωτα για να λύσει μια υπόθεση και η Μόλυ, που της φερόταν λες και ήταν αόρατη, αλλά όχι η Αϊρίν, που είναι το μόνο θηλυκό που τον σαγήνευσε ποτέ.

Hrisa76
6 Ιανουαρίου 2016, 01:20
Επειδή το επεισόδιο το έχω ήδη ξεχάσει, μιλάς για την Βικτοριανή περίοδο?

prod21
7 Ιανουαρίου 2016, 01:06
Πολύ ωραίο το πρωτοχρονιάτικο επεισόδιο! Το ευχαριστήθηκα, μου είχε λείψει η σειρά.

Μου άρεσε που μεταφέρθηκαμε στο 19ο αιώνα, παρουσιάστηκε με ωραίο τρόπο. Μπορεί να μην ήταν το πιο δυνατό στόρυ, είχε όμως αρκετό ενδιαφέρον και η σειρά διατηρεί το στυλ και όλα τα θετικά στοιχεία της.

blackys88b
11 Ιανουαρίου 2016, 03:03
εγω το απολαυσα..πολυ ωραιο, εξυπνο, οχι υπερβολικα αλλα γενικα μου αρεσε και δεν ηταν απλα μια τυπικη ιστορια που δεν ειχε σχεση με τη σειρα...much appreciated.!!

GEORGE77
11 Ιανουαρίου 2016, 03:38
Μπορεί να μην με τρέλανε σαν επεισόδιο αλλά χάρηκα και εγώ που επέστρεψε η σειρά.Μου άρεσε που συνέδεσαν την τότε ιστορία με το παρόν και έτσι δεν έμοιαζε ξεκάρφωτη.

GREG
20 Δεκεμβρίου 2016, 01:01
Δεν τρελάθηκα αλλά μου έλειψε η σειρά. Ανυπομονώ πλέον για τα νεότερα.