PDA

Δείτε τη Πλήρη Έκδοση : Survivor: Millennials vs. Gen X (Season 33) - Official Discussion Thread

drapetisgal7
5 Ιουλίου 2016, 02:26
http://i24.photobucket.com/albums/c45/drapetisgal7/survivor-33-logo-4681352_0%20Alphanutauiotagammarhoalphaphi_zpsdiwb 1una.jpg

Επίσημο thread συζήτησης/trailers/spoilers (απαραίτητα τα spoiler tags)

Τα γυρίσματα της 33ης σεζόν, η οποία είναι προγραμματισμένο να κάνει πρεμιέρα στις 21 Σεπτεμβρίου με 90 λεπτο επεισόδιο, πραγματοποιήθηκαν στα νησιά Mamanuca των Φίτζι. Ο Jeff Probst θα επιστρέψει στο ρόλο του παρουσιαστή.

Trailer:

https://www.youtube.com/watch?v=0obeV-xcbwk

drapetisgal7
17 Αυγούστου 2016, 21:57
Survivor Season 33 Pits Millennials vs. Generation X - Meet the Castaways (http://tvline.com/2016/08/17/survivor-season-33-cast-millennials-generation-x-youngest-contestant-ever/)

neon50
24 Σεπτεμβρίου 2016, 18:45
Ξεκίνησεεεεεε!! :) :D

33x01
Με νευριάζει πάρα πολύ η τετράδα των cool kids. Είσαστε μόνο 4, ΔΕΝ ΦΤΑΝΕΙ!! Μακάρι να φάνε κανά blindside μπας και ξυπνήσουν αλλά θα μπορούσαν, επίσης, άνετα να πάνε αρκετά μακριά μέχρι να κάνουν καμιά μαλακιάρα..

Από την άλλη η συμαχία των freaks & geeks ίσως και να έχει ευχάριστο μέλλον.

Οι Gen X αρκετά βαρετοί μέχρι στιγμής και πολύ σπαστικός ο καραφλούλης που τον ενοχλούσε μέχρι και ο ήχος από το κόψιμο του ξύλου.

Η πιο ουσιαστική διαφορά μεταξύ των φυλών. https://i.imgur.com/I3M2Biq.jpg

joel_barris
30 Σεπτεμβρίου 2016, 17:28
Η πρεμιέρα δεν με συγκίνησε ιδιαίτερα και ειδικά το χαζό gimmick της σεζόν με τις γενιές το πιέζουν πιο ανελέητα και απ όσο το white collar vs blue collar vs κτλ. Αλλά το δεύτερο επεισόδιο ήταν εξαιρετικό.Νομίζω το έστησε τηλεοπτικά και πολύ ωραία η παραγωγή. Όλα έμοιαζαν να οδεύουν προς άλλη μια ήττα της genX για να γίνει στο επόμενο επεισόδιο το tribe swap και να χωριστούν οι ομάδες λίγο πιο δικαία από πλευρά φυσικής κατάστασης. Και εκεί που περίμενες ότι το όλο θέμα θα είναι αν θα φύγει η ανώνυμη αμίλητη μαύρη 40άρα ή ο David που φοβάται και τη σκιά του. Και μετά οι Millenials έχασαν και όλα έγιναν πολύ πιο ενδιαφέροντα. Γένικα πάντως η GenX δεν έχει ξεκινήσει και ιδιαίτερα δύναμικα. Πέρα από την unlikely συμμαχία του μικροσκοπικου αγχωτικού David με τον alpha male αλλά στην απέξω Ken και τον παππού που είναι ο αρχηγός της φυλής, όλοι οι υπόλοιποι όχι απλά δεν έκαναν καμία εντύπωση,ούτε τις φάτσες τους δεν έχω συγκρατήσει.

Οι Millenials είναι μακράν πιο ενδιαφέροντες προς το παρόν. Και εγώ είπα στην αρχή ότι τα cool kids είναι για τα μπάζα από μυαλό αλλά μια χαρά τα κατάφεραν σε αυτό το επεισόδιο, τουλάχιστον οι μισοί απ αυτούς. Ο Taylor και η Figgy που φαίνονταν ότι θα είναι το κέντρο των cool kids αποδείχθηκαν όσο χαζοί φανταζόμασταν ότι είναι, αλλά ο Jay και η θεούσα Michelle τους έσωσαν κυριολεκτικά. Ακόμα και αν ρίξεις το φταίξιμο στο πόσο λάθος έπαιξαν όλοι οι υπόλοιποι ένα credit σε αυτούς τους δύο πρέπει να το δώσεις. Ναι ο Ζικ έκανε βλακεία που πήγε και ξεφούρνισε ποιόν στοχεύουν, ναι η κοπέλα με τα γυαλιά (δν ξέρω ακόμα τα ονόματα) έκανε βλακεία που άλλαξε την ψήφο της χωρίς να έχει καμία πιο solid υπόσχεση απ το "θα σου πω μετά" αλλά όπως και να το κάνουμε ο Jay και η Michelle το χειρίστηκαν άψογα το θέμα. Άντε να δούμε τι θα γίνει παρακάτω

neon50
3 Οκτωβρίου 2016, 23:26
Υεαπ το 2ο επ ήταν μακράν καλύτερο!

Τρελά μπράβο σε Michelle και Jay, μλκ είναι έξυπνοι..Θεούσα ftw!! Πλέον εγώ την Hannah θα την φοβόμουν να την εμπιστευτώ, άμα είναι να φρικάρει και να φλιπάρει έτσι εύκολα..

Η Μικαέλα μόνο σε μένα αρέσει τόσο πολύ; Γαμάει το κορίτσι! Επίσης η συμμαχία του David με τον Κεν είναι κάτι που δεν περίμενα ποτέ αλλά θέλω να δουλέψει η συμμαχία τους!

joel_barris
5 Οκτωβρίου 2016, 23:02
^

"You gotta pull the bunny out of the hat, you can't walk in the room with the dang bunny"

σκίζει σε ατάκες η Μικαέλα.

drapetisgal7
6 Οκτωβρίου 2016, 20:19
'Survivor: Millennials vs. Gen X' Offers Texting Etiquette and a Blindside in 'Your Job Is Recon' (http://www.hollywoodreporter.com/fien-print/survivor-millennials-gen-x-offers-935638)

nwosu
14 Οκτωβρίου 2016, 15:57
Εξαιρετική σεζόν μέχρι στιγμής, γεμάτη ανατροπές!
Κι επιτέλους βλέπουμε καινούργιες μονομαχίες! :clap:

joel_barris
14 Οκτωβρίου 2016, 21:25
Όντως το καλύτερο μέχρι τώρα το 4ο επ. Το μόνο που ίσως μου φαίνεται λίγο περίεργο είναι ότι ενώ η GenX έχει το με διαφορά περισσότερο screentime λόγω αποτελεσμάτων ως τώρα, το focus στη φυλή μοιάζει πολύ μικρότερο. Κάθε βδομάδα είναι λες και υπάρχουν μόνο Ken, David, Jessica και όποιος είναι να φύγει. Οι Millenials έχουν πάει μόνο σε ένα συμβούλιο και νομίζω ότι τουλάχιστον οι 8 απ τους 9 (όλοι πλην του 18άρη) έχουν φανεί περισσότερο απ τους μισούς και βάλε της άλλης φυλής. Μπορεί να σημαίνει ότι απλά τα 2/3 της άλλης φυλής είναι βαρετοί αλλά μπορεί και να σημαίνει ότι σχεδόν όλη η GenX θα την κάνει pre-merge με triba swap ή χωρίς.

neon50
14 Οκτωβρίου 2016, 23:51
Κι επιτέλους βλέπουμε καινούργιες μονομαχίες! :clap:

Ναι!! Επιτέλους κάτι διαφορετικό, αν και...
Δυστυχώς το παζλ ήταν πολύ δύσκολο οπότε στην ουσία ακύρωσε όλο το πρώτο κομμάτι.

Επίσης στηρίζουμε Michaela, κάθε επ με ενθουσιάζει όλο και παραπάνω το κορίτσι!

33x04
ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ η αντίδραση του Άνταμ όταν βρήκε το HII. Είναι ακριβώς η αντίδραση που περιμένω από κάποιον σούπερ φαν! Επίσης η μίνι κουβεντούλα με την Χάνα 2 δευτερόλεπτα αφού βρήκε το idol! Γέλασα πολύ.

Αυτός που με ξενέρωσε για άλλη μία φορά ήταν ο Ντέιβιντ. Πολύ λάθος κίνηση να παίξεις HII ενώ έρχεται swap, μακάρι να του βγει σε καλό αλλά τουλάχιστον τα έκανε όλα μπουρδέλο στο TC και περάσαμε όλοι καλά.

greekie
17 Οκτωβρίου 2016, 12:05
Βλέπω τους μικρούς να κάνουν περίπατο. Μόνο ο Κεν και ο άλλος ο αδύνατος που έπαιξε το ΗΙΙ ίσως μπορούν να χωθούν τώρα με ένα καλό swap και να πάνε πιο βαθιά στο παιχνίδι. Η μικρή μαυρούλα με το ράστα μαλλί έχει μυαλό αλλά δυστυχώς έχει και στόμα. Αυτό μπορεί να κοστίσει αργότερα.

Εγώ απλά περιμένω εδώ στη γωνίτσα μου να έρθει επιτέλους η 34η.

joel_barris
21 Οκτωβρίου 2016, 00:13
Ντάξει η 34η θα είναι all star νομίζω όποτε τελείως άλλο φρούτο. Το Survivor πάντα θα χρειάζεται κι άλλες καλές original seasons για να δημιουργούνται νέα favorites και η φετινή μέχρι στιγμής πάει πολύ καλά απ αυτήν την άποψη μιας και οι περισσότεροι από τους ενδιαφέροντες παίκτες φαίνεται ότι θα φτάσουν στην ένωση. Όσον αφορά την ανισορροπία στα νούμερα δεν νομίζω ότι είναι factor πλέον Η GenX δεν υφίσταται πλέον ως απειλή για τους millenials κάτι που φαινόταν και από την κατανομή του screentime ως τώρα. Και στην Cambodia έτυχε παρά τα swap σχεδόν όλοι οι pre-merge παίκτες να είναι από την ίδια original tribe σε σημείο τα νούμερα να είναι τόσο άνισα που δεν είχε νόημα στο merge να κρατηθούν οι αρχικές tribes και ο καθένας προχώρησε με τις συμμαχίες που έκανε στην πορεία. Το ίδιο πιστεύω ότι θα γίνει και εδώ. Οι GenX που έχουν απομείνει δεν τους λες και ότι είναι τρελοί σύμμαχοι που θα μείνουν μαζί ακόμα και ως minority alliance, και οι Millenials θα έχουν τέτοιο μεγάλο advantage που δεν θα έχει επίσης νόημα να μείνουν όλοι και οι 8-9 μαζί στην ένωση. Δλδ και να έχουμε ένωση με 9 millenials και μόνο 4 GenX δεν παίζει οι πρώτοι τέσσερις που θα φύγουν να είναι όλοι GenX.

Προσωπικά αν είναι κάποιος millenial να φύγει pre-merge ακόμα, βλέπω να είναι κάποιος από το ξεκαρδιστικό ζεύγος με το ολόδικο του nickname "Taylfigs" όπως λέει και ο Τέιλορ (ή Faylor που θα ήταν πιο σωστό). Η χαζομάρα τους, ειδικά η σιγουριά του Τέιλορ έχει γίνει running joke από το 1ο επεισόδιο και ειλικρινά πιστεύω πλησιάζει η μέρα που θα πέσει γέλιο με την πάρτη τους.

greekie
21 Οκτωβρίου 2016, 00:46
Είναι εντελώς προβλέψιμη η φετινή σεζόν και έχω πωρωθεί τόσο με το καστ της 34η που δεν ευχαριστιέμαι καθόλου τη φετινή. Δε με βοηθάει και καθόλου το pagonging που βλέπω να έρχεται.

nwosu
28 Οκτωβρίου 2016, 21:34
33x06

Επιτέλους ξύπνησαν ο Άνταμ κι ο Ζικ, γιατί δε μ'άρεσε κατά πού πήγαινε η δουλειά.

Αν βαρεθήκατε κιόλας τη σεζόν... δείτε τη 3η σεζόν του Αυστραλιανού Survivor (http://www.gtvs.gr/threads/54104-Australian-Survivor-(Season-3)-Official-Discussion-Thread)... η οποία είχε φοβερές μονομαχίες και εκπληκτικό character developement... και μού ξύπνησε μνήμες απ'τις αρχικές σεζόν του Survivor.

neon50
29 Οκτωβρίου 2016, 16:46
Είναι εντελώς προβλέψιμη η φετινή σεζόν και έχω πωρωθεί τόσο με το καστ της 34η που δεν ευχαριστιέμαι καθόλου τη φετινή. Δε με βοηθάει και καθόλου το pagonging που βλέπω να έρχεται.

Εγώ πάλι δεν την βλέπω τόσο προβλέψιμη την φετινή σεζόν. Δεν μπορώ να φανταστώ την τελική 5αδα-4αδα με τίποτα ακόμα. Βέβαια δεν είμαι καθόλου φαν του edgic και προσπαθώ να μην διαβάζω τίποτα άλλο πέρα από το episode που βλέπω.

Για μένα ξεκάθαρα δεν παίζει να έχουμε pagonging, δεν βλέπω τόσους μιλένιανς να καταφέρουν να βγάλουν στην σειρά 4 τζεν εξ.

Η φετινή σεζόν είναι μέχρι στιγμής ωραία, δεν την βλέπω με κομμένη την ανάσα αλλά έχει αρκετές καλές στιγμές..

joel_barris
30 Οκτωβρίου 2016, 21:21
Συμφωνώ και εγώ ότι για pre-merge οριτζιναλ σεζόν είναι μια χαρά διασκεδαστική ως τώρα. Η συνέχεια βέβαια θα δείξει.

neon50
4 Νοεμβρίου 2016, 16:52
33x07
Δυστυχώς το blindside βρώμαγε από την αρχή του επεισοδίου όσο και να προσπάθησαν να μας πείσουν ότι θα φύγει ο Bret.

Λάτρεψα την στιγμή που ο Jay την κοίταξε στα μάτια και της είπε ότι το έκανε. Κρίμα μόνο γιατί πίστευα ότι θα έφτανε μέχρι το merge και θα την στέλνανε τότε. Η αντίδραση της νομίζω ήταν ακριβώς ότι περιμέναμε, υπερβολική μέχρι τον θεό.

Team Jay πλέον(?)

nwosu
4 Νοεμβρίου 2016, 19:35
Ούτε εγώ θεωρώ προβλέψιμη τη σεζόν, πέρα από μερικούς αόρατους χαρακτήρες που φαίνεται ότι δεν έχουν στον ήλιο μοίρα.

33x07
Μέχρι και το τελευταίο δευτερόλεπτο, έλεγα "Έχει γούστο να αλληλοψηφιστούν ο Μπρετ κι η Σάντεϊ". :giggle:

Ωραίο το blindside... κι αναρωτιέμαι αν έπαιξε ρόλο και το γεγονός ότι o Tζέι πιάστηκε στα πράσα με το idol στο προηγούμενη επεισόδιο. Με τη κίνηση που έκανε, ελαχιστοποίησε τον κίνδυνο να μαθευτεί το μυστικό του.

edit: Αναρωτιέμαι πώς και δεν τον ξεμπρόστιασε κατά την έξοδο της. Μάλλον ήταν τόσο μεγάλο το σοκ που το ξέχασε.

joel_barris
4 Νοεμβρίου 2016, 23:08
ΣΟΚ!!! το λεγα ότι πολύ δύσκολα θα πάμε σε pagonging άλλα αυτό το blindside δεν το περίμενα

Πρώτα απ όλα όταν εμφανίστηκε η πρώτη ψήφος Michaela πρέπει να φώναξα και εγώ ΟΧΙΙΙΙΙΙ:D Από την άλλη ήταν φοβερή ανατροπή και το staredown Jay-Michaela φανταστικό, μέχρι και ο Τζεφ έκοψε την ανάγνωση των ψήφων. Επουδενεί δεν ήθελα να φύγει η Michaela ήταν ο πιο fun χαρακτήρας της σεζόν και παρά πολύ δυναμική αλλά αν είναι να φύγεις καλύτερα να φεύγεις με blindside για highlight.

Στο γιατί δεν το περίμενα φταίει το editing που έχει πραγματικά ξαναβρεί τον εαυτό του. Στην post-Heroes vs Villains εποχή υπήρχε πάντα το παράπονο ότι οι editors διάλεγαν τους 3-4 πρωταγωνιστές της σεζόν και έκαναν focus αποκλειστικά σε αυτούς αφήνοντας το καστ με καμιά 15αριά κομπάρσους. Στις τελευταίες 2-3 σεζόν έχει βελτιωθεί αισθητά αυτό και έχει μοιραστεί πολύ καλύτερα το screentime. Αυτό που θέλω να πω είναι ότι το show είχε τόσο καλά χτίσει την Μικαέλα ως έναν από αυτούς που "θα πάνε μακριά" που άκομα και όταν hintαρε το επεισόδιο ότι αυτό είναι το Michaela boot episode δεν το πίστευα. Μέχρι να διαβαστεί η πρώτη ψήφος της ήμουνα 100% σίγουρος ότι ήταν η 1345η εκδοχή του "παρουσιάζουμε και καλά ότι κάποιος σημαντικός παίκτης κινδυνεύει γιατί στ αλήθεια το boot είναι ο πιο βαρετός κομπάρσος(Bret) που θα φύγει με τον πιο αναμενόμενο τρόπο". Αλλά τελικά ήταν όντως το Michaela boot:D

Τώρα τι δεν έκανε η Μiκαελα, νομίζω αν έκανε κάτι λάθος ήταν το πολύ basic long term σχέδιο της ότι θα μείνει μαζί η συμμαχία των 4 συν όποιος άλλος κολλήσει και θα το παλέψουν στα ίσια στο τέλος. 2016 έχουμε Μικαέλα μου, αυτά είναι ξεπερασμένα πράγματα. Όπως και να χει δηλώνω μεγάλος φαν και περιμένω την πρώτη ευκαιρία να επιστρέψει στο παιχνίδι.

Για τη συνέχεια ειλικρινά δεν έχω ιδέα τι θα γίνει. Το σίγουρο είναι ότι η tribe mentality και στις δύο φυλές έχει διαλυθεί πλήρως στα τελευταία επεισόδια. Το μόνο που ελπίζω είναι η Hanna να φτάνει σε κάθε tribal council που συμμετέχει στα όρια της λιποθυμίας, είναι ήδη στο 2/2.

greekie
5 Νοεμβρίου 2016, 11:40
33x07

Κλασικά εικονογραφημένα του Survivor, όταν ένας παίκτης αισθάνεται απόλυτα σίγουρος έχει φύγει.
Γενικά το έξυπνο πουλί από τη μύτη πιάνεται. Δε γίνεται να φοβάσαι μη φανείς δυνατός στα challenges και μετά να αναλύεις αλά Αλέφαντος όλη τη θεωρία του παιχνιδιού σου... ήμαρτον.
Έχει καλή πρώτη ύλη η Μικαέλα αλλά θέλει πολλά ψωμιά για να προχωρήσει παραπέρα αν και... άσε δε λέω τίποτα.

Φάνηκε η μεγάλη απειρία της με την αντίδρασή της στο συμβούλιο. Survivor no 1 rule, you are never safe no matter what.

Η συμμαχία Ζικ, με τον άλλον τον κοκκαλιάρη βλέπω να φτουράει. Αναμένω τους άλλους τρεις άνδρες Gen X's να φύγουν σύντομα υπό τον φόβο των challenge beasts διότι όσοι έχουν μείνει είναι φτερά στον άνεμο.
Μεγάλη ομάδα για merge, θα πέσει πολύ δούλεμα.

neon50
12 Νοεμβρίου 2016, 02:25
Ψιλό χαμούλης το 33x08!

greekie
13 Νοεμβρίου 2016, 11:18
Θα ρισκάρω πρόβλεψη για την 5αδα βάσει screen time.

Zeke, David, τους έχω σίγουρους τουλάχιστον για 7αδα, προσωπικά τους βλέπω στην 5αδα.
Ο Adam έχει πιθανότητες για f5 αλλά έχει γίνει στόχος από νωρίς με τη Φίγκι και με το χαζό reward steal που μόνο κακό μπορεί να κάνει στον κάτοχό του. Ας ήταν τουλάχιστον immunity steal να γελούσε και το παρδαλό κατσίκι. Πρέπει να παίξει καλά το idol και μετά ο Θεός βοηθός.
H Hanna και η άλλη η άφαντη Gen X έχουν μεγάλες πιθανότητες να βρεθούν στο f3 ως goat. Θα φανεί σύντομα πια κι αν θα είναι η τυχερή.
Jay-Taylor, δεν υπάρχει περίπτωση να πάνε πιο κάτω από το f10. Θα σοκαριστώ να τους δω πιο βαθιά στο παιχνίδι.
Jessica-Ken έχουν εξαφανιστεί από τα κέντρα αποφάσεων. Αν και η Jessica έχει το advandage για το f5, αν θυμάμαι καλά πόσοι είναι την 37η μέρα. Θα παίξει μεγάλο ρόλο που θα το δώσει, προσωπικά κάτι σε David, Zeke, υποψιάζομαι, δεν έχω δει να έχει σχέσεις με άλλους, εκτός κι αν το δώσει σε καμιά Hanna και γελάω.
Ο κοκκινοτρίχης δε με εμπνέει, είναι στους φευγάτους πιστεύω.
Τον Bret δεν μπορώ να τον κατατάξω στο παιχνίδι, άγνωστος Χ για 'μένα.
Ξέχασα τον Will. Δεν τον βλέπω να αντέχει.

Οπότε βλέπω πεντάδα,
David
Zeke,
Adam?
Goat
Jessica ή Bret

joel_barris
19 Νοεμβρίου 2016, 16:19
Συμφωνώ μέσες άκρες βάσει screentime αν και εξαρτάται και από τι είδους screentime έχει ο καθένας Καταρχήν συμφωνώ απόλυτα για Zeke και David έχουν πάρει πολύ spotlight από τα πρώτα επεισόδια και ακόμα και στα δύο τελευταία που ήταν κυρίως στο background ακόμα και εκεί έχουν confessionals. Κυριότερα όμως είναι αυτή τη στιγμή οι ringleaders της majority alliance. Ο David έχει τον Κεν και τη Τζέσικα, ο Zeke την Χάνα και τον Άνταμ και οι δύο μαζί έχουν κονέ με τον Chris που είναι ο αρχηγός του άλλου τρίου με Sunday, Bret.

Η GenX γενικά μοιάζει να είναι πλέον ο David. Bret, Sunday, Chris έχουν απειρόελαχιστο screentime απ την αρχή και ακόμα και οι Jessica, Ken που φαίνονταν pre-merge έχουν χαθεί πλήρως με την ένωση. Γενικότερα τηλεοπτικά μιλώντας η GenX ήταν μια αποτυχία φυλή, ακόμα και αν βγει απ αυτούς ο νικητής στο τέλος.

Στους Millenial τώρα πέραν του Ζικ, η Χάνα έχει αρκετό screentime αλλά κυρίως επειδή είναι "χαρακτήρας" στο show παρά παίκτρια ενώ ο Adam κάθε βδομάδα που περνάει φαίνεται όλο και περισσότερο αλλά επίσης μετατρέπεται στον ιδανικό goat για όλους τους. Μοιάζει λίγο η πορεία του με του Τάι πέρυσι. Ο Γουιλ επίσης είναι 18χρόνος. Αυτό είναι το μόνο που έχω συγκρατήσει απ αυτόν.

Προσωπικά είμαι team Jay. Είναι ο πιο fun παίκτης μακράν του δεύτερου και πιθανόν να έχει ξεπεράσει σε screentime ακόμα και τον David πλέον. Αλλά ναι, δεν τρέφω και ιδιαίτερες ελπίδες να τον δούμε νικητή ή έστω final-4-5. Το γεγονός ότι δεν πήρε αποστάσεις από την πολύ φανερή cool kids alliance της αρχής είναι και ο λόγος που βρέθηκε στη λάθος πλευρά του merge, και η λογική λέει ότι την επόμενη βδομάδα του flushαρουν το idol και την μεθεπόμενη φεύγει. Αλλά στήριζω θέρμα, ούτε θα το φανταζόμουν στο πρώτο επεισόδιο που ήταν το sidekick των Faylor.

neon50
20 Νοεμβρίου 2016, 03:00
33x09
Δεν έχω ιδέα ποιος θα κερδίσει. Στο F3 συμφωνώ και εγώ ότι θα δούμε λογικά David και Zeke αλλά δεν έχω ιδέα ποιος/ποια θα είναι ό τρίτος. Πιστεύετε ο Κεν έχει ελπίδες; Αν και έχει πολύ κακό edit πλέον και 0 confessionals.

Στο TC φώναζα σαν τρελός όταν ο Jay δεν έπαιξε το HII αλλά ευτυχώς έφυγε ο χαζός. Επίσης κάτι που πρόσεξα την 2η φορά είναι ότι ο Jay ψήφισε τον χαζό και ο Will τον Jay. Οπότε λέτε η δεν θυμάμαι πώς την λένε από τους GenX να τους είπε ότι θα κάνουν split τις ψήφους;

Επίσης το preview του επόμενου επ ήταν από τα καλύτερα που έχω δει.

joel_barris
20 Νοεμβρίου 2016, 11:10
33x09
Δεν έχω ιδέα ποιος θα κερδίσει. Στο F3 συμφωνώ και εγώ ότι θα δούμε λογικά David και Zeke αλλά δεν έχω ιδέα ποιος/ποια θα είναι ό τρίτος. Πιστεύετε ο Κεν έχει ελπίδες; Αν και έχει πολύ κακό edit πλέον και 0 confessionals.

Στο TC φώναζα σαν τρελός όταν ο Jay δεν έπαιξε το HII αλλά ευτυχώς έφυγε ο χαζός. Επίσης κάτι που πρόσεξα την 2η φορά είναι ότι ο Jay ψήφισε τον χαζό και ο Will τον Jay. Οπότε λέτε η δεν θυμάμαι πώς την λένε από τους GenX να τους είπε ότι θα κάνουν split τις ψήφους;

Επίσης το preview του επόμενου επ ήταν από τα καλύτερα που έχω δει.

Όσον αφορά τον Jay πιστεύω ότι κάποιος θα του σφύριξε ότι θα είναι split vote αλλά θα γέρνει προς τον Taylor αλλά και πάλι παραήταν μεγάλο ρίσκο να μην το παίξει.

greekie
24 Νοεμβρίου 2016, 17:13
33x10&11 ΤΡΕΛΑΑΑΑ

Καταρχήν να ομολογήσω ότι όλοι τους παίζουν πιο σκληρά από τις περισσότερες newbie seasons που θυμάμαι.Η μόνη που δεν κάνει τίποτα είναι η Sunday.
Απο κει και πέρα όμως αρχίσανε τα μαχαιρώματα παρα πολύ νωρίς και αφήσανε τον Jay μέσα, τη μεγαλύτερη απειλή για τα challenges και με HII. Πλέον εδώ που έφτασε με ελάχιστο μυαλό μπορεί να φτάσει F3 με Hannah και έναν άλλον.

Η οποία Hannah έπεσε από την Ακρόπολη και βρήκε πορτοφόλι. Παρ' όλη την αυτοκτονία μπροστά στον Zeke, σώθηκε από τη χαζομάρα της Jessica. Πριν την κλήρωση είναι ο σώζων εαυτόν σωθείτο! Ήμαρτον που δε φλίπαρε.
Αλλά τους πήρε όλους στο λαιμό του ο Adam, αν δε φώναζε θέλω να πιστεύω ο Dav θα έπαιζε το idol στη Hannah αν και η όλη παρουσία του έδειχνε ότι θα το έπαιζε για τον εαυτό του.

Ο Zeke έχει μεγάλο προβάδισμα αλλά συνήθως τέτοιοι παίκτες δεν πάνε f3 αν δεν κερδίσουν την τελευταία ασυλία. Αυτή τη στιγμή οι Zeke, David, Jay αν πάνε τελικό μόνοι τους χωρίς έναν από τους άλλους δυο έχουν τα λεφτά στην τσέπη.
Παρανοϊκή σεζόν.

nwosu
24 Νοεμβρίου 2016, 20:01
33x10 - 33x11
Πέθανα στο γέλιο με τις σκηνές "Moυ είπε ότι του είπε ότι της είπε... " :giggle: Τίποτα δε μένει μυστικό φέτος. Αν τους αφήσουν 5 μέρες χωρίς tribal counsil, είναι ικανοί να αλλάξουν συμμαχίες 15 φορές.

Η μόνη που δεν κάνει τίποτα είναι η Sunday.
Mια χαρά πάντως έπιασε κορόιδα τη Χάνα και τον Άνταμ.

joel_barris
25 Νοεμβρίου 2016, 19:54
All time classic επεισόδιο ΛΕΜΕ! ακολουθεί σεντόνι -Αυτό που ήταν προφανές στους πάντες ότι τα 3 κεφάλια της μεγάλης συμμαχίας ήταν Κρις,Ζικ,Ντέιβιντ μάλλον δεν ήταν και τόσο προφανές στο παρεακι του Κρις. Είτε πραγματικά θεωρούσαν την Τζέσικα ως την μεγάλη απειλή αυτού του block, είτε απλά της τη φυλούσαν από τότε που τους πρόδωσε πριν καν το swap. Ότι απ τα δύο και να ισχύει είναι απλά χαζό παίξιμο από το τρίο David-Ken-Jessica να έχεις κολλήσει με τη Τζέσικα, όποτε ήταν μεγάλη ικανοποίηση ότι ήταν αυτοί το πρώτο block που έμεινε ακέφαλο.

-Αν και στο δεύτερο επεισόδιο ήταν τα μεγάλα highlights για μένα και το πρώτο ήταν φανταστικό. Έχτισε βασικά όλα όσα συνέβησαν μετά. Ο Γουιλ να εγκαταλείπει την βυθισμένη συμμαχία του Τζέι και να τα ξερνάει όλα για το idol στο πιο ξεκαρδιστικό μοντάζ που έχουν στήσει φέτος οι editors απλά για να γίνει ο τυφλός ακόλουθος του Ζίκ. Και βασικά τα κατάφερε, σχεδόν αυτόματα πήρε την θέση του Adam στη συμμαχία του Ζικ απλά γιατί είναι πραγματικά ακίνδυνος. Ένας ιδανικός goat που άλλαξε αφέντη. Ακόμα και το ότι ήταν ο στόχος η Jessica σχεδόν προ οικονομεί τη σοκαριστική της έξοδο ένα tribal μετά. Επίσης έκανε τέλειο κοντραστ το θριαμβευτικό edit του David στο πρώτο επεισόδιο με το κάτι-σαν-downfall που συνέβη στο δεύτερο. Από πλευράς screentime τουλάχιστον ο David μάλλον είναι ο τύπου νικητής της σεζόν μέχρι τώρα.

-Ο Ζικ ήταν μεν ξεκάθαρα ο νικητής στο τέλος αλλά δεν του πήγε και ακριβώς όπως το ήθελε. Για μένα το σχέδιο του ήταν πολύ καλό και στη θεωρία και στην πράξη. Αποκεφάλισε το voting block του Κρις ξέροντας ότι έχει πολύ καλύτερες πιθανότητες να μαζέψει τους Bret, Sunday μετά και αυτό ακριβώς έγινε. Ειδικά μετά και το bonding που ακολούθησε το coming out του Bret νομίζω τους έχει και τους δύο στο τσεπάκι του ως το τέλος. Επίσης άλλαξε έναν απρόβλεπτο και επικίνδυνο goat όπως ο Adam με ένα ήσυχο και άβουλο όπως ο Γουιλ. Κάπου εδώ θα έπρεπε να είναι το σημείο που κλειδώνει το παιχνίδι για τον Ζικ αλλά το βρήκε από εκεί που δεν περίμενε. Από τη Χάνα.

-Που πραγματικά μπράβο στη Χάνα. Όχι ότι τώρα θα κερδίσει που άλλαξε στρατόπεδο αλλά τουλάχιστον από 0% πιθανότητα που είχε ως ούρα του Ζικ τώρα έχει ας πούμε 1% κι ας έχασε η μεριά της στο tie-breaker. Όταν κάποιος λέει μα γιατί να αφήσεις τη πλευρά που κερδίζει και να βρεθείς στην απέξω, θυμάμαι πέρυσι στην Cambodia την Τάσα που έκατσε όλο το παιχνίδι με τον Τζέρεμι αφού "κερδίζανε" για να πάει τελικό χωρίς να έχει πιθανότητα ούτε για μία ψήφο. Πολύ καλά έκανε η Χάνα και διάβασε σωστά ακόμα και ότι θα ήταν αυτή ο στόχος, άσχετο αν τους πήρε στο λαιμό του ο Adam (σπάει ρεκόρ αμπαλοσύνης το παλικάρι κάθε βδομάδα).

-H ουσία είναι ότι με τον τρόπο που ο Ζικ "κέρδισε" χάνοντας και την Χάνα και την ευκαιρία να flushαρει το idol του Jay σε δύο ψηφοφορίες, είναι σαν να μην κέρδισε. Έχει το προβάδισμα αλλά το παιχνίδι είναι ακόμα all over the place. Θα κάνει ανακωχή με τον David για να flushαρει το idol του Jay; Και αν ναι ποιον θα θυσιάσουν στο split vote; Πολύ δύσκολο.

-Ο Jay είχε ένα φανταστικό επεισόδιο χωρίς να κάνει τίποτα. Βασικά έκανε τα απολύτως απαραίτητα, να δεχτεί τον αποκλεισμό του από τις στρατηγικές συζητήσεις με χαμόγελο του στιλ "ποια απειλή; εγώ είμαι χαμένος ήδη" και να πει ναι χωρίς πολλά πολλά στον πρώτο που θα του πει "να ψηφίσουμε τον τάδε" αφήνοντας τους υπόλοιπους να σφαχτούν. Είναι κάπως απίστευτο που έβγαλε δύο επεισόδια χωρίς να χάσει το idol που όλοι ήξεραν ότι έχει. Πιστεύω ο καλύτερος τρόπος για τον David και τον Zeke για να τον ξεφορτωθούν δεν είναι το split vote γιατί πλέον οι συμμαχίες τους είναι στο 4-4 και κάνεις δεν μπορεί να θυσιάσει κανέναν. Εφόσον ο Jay δεν ξέρει ότι όλοι ξέρουν για το idol θα πρέπει κάποιος από τους δύο να τον πείσει ότι είναι αρκετά ασφαλής να μην το παίξει και να τον ψηφίσουν όλοι χωρίς split vote. Αλλά ελπίζω να μην το κάνουν. Go Jay!

Rankings:

1.Zeke: είναι αυτός που έχει μαζέψει τη συμμαχία που μοιάζει πολύ δύσκολο να κάνει κίνηση εναντίον του γιατί είναι όλοι πρόβατα, αυτός που έχει τα περισσότερα connections, εν τέλει αυτός που νικάει.
2.David: είναι το ακριβές αντίστοιχό του Ζικ και ακόμα δεν έχει τελειώσει τίποτα. Αν κερδίσει κάποιος από τους δύο θα είναι η πιο φυσιολογική εξέλιξη της σεζόν που βλέπουμε ως τώρα.
3.Jay: Είναι longshot δεν λέω αλλά έβγαλε το διπλό επεισόδιο χωρίς να χάσει το idol. Άμα βγάλει άλλες δύο ψηφοφορίες με τη βοήθεια της κόντρας David-Zeke και του idol του, μετά το εκατομμύριο είναι τρία immunity challenges μακριά.
4.Ken: Μ αυτόν ειλικρινά δεν ξέρω. Είχε αρκετά μεγάλο focus στην αρχή ώστε να μοιάζει με contender αλλά μετά την ένωση είναι σχεδόν αόρατος. ΟΚ θα μπορούσα να τον δω να κερδίζει τον David απλά επειδή το συμβούλιο θέλει να ψηφίσει "όχι αυτόν που τους έβγαλε" όπως η Μισέλ πέρυσι, αλλά μπορεί απλά να μην τον βλέπουμε πλέον γιατί κάνεις δεν του δίνει σημασία.
5.Hannah: 1% alive and kicking:P Αγαπάμε Hannah γιατί δεν ήρθε απλά για διακοπές.
6.Bret: Αυτός οκ διακοπές κάνει αλλά θέλω να τον διαχωρίσω λίγο από τους δύο επόμενους γιατί τουλάχιστον πλέον δεν είναι αόρατος. Και το coming out του το έκανε, και τις μπύρες του της ήπιε και τις ξαναήπιε. Τουλάχιστον he got naked on Survivor!
7.Adam: Συμπονώ για την μαμά του και την ασθένεια της αλλά το παιδί είναι ξεκαρδιστικά άμπαλο. Κάθε φορά ξεπερνάει τον εαυτό του. Αλλά σε αντίθεση με τους άλλους goats είναι entertaining, είναι χαρακτήρας που θα θυμόμαστε απ αυτή τη σεζόν και μπορεί να γ@μήσει και το παιχνίδι για κανέναν άλλο άμα λάχει με το πόσο παθιασμένα παίζει.
8-9.Will-Sunday: Ιδανικοί, ήσυχοι, άβουλοι goats τρώνε το χορταράκι τους και δεν ενοχλούν κανένα. Τι πάνε, τι δε πάνε τελικό θα χάσουν ακόμα και απ' τον Adam. ΤΟΝ ADAM!

neon50
27 Νοεμβρίου 2016, 17:22
33x10-11

JAY JAY JAY GO GO GO GO!!! Με λίγη τύχη και πολύ προσπάθεια στα IC ίσως και τα καταφέρει. Αυτή η διαμάχη μεταξύ των David και Zeke ελπίζω να είναι το downfall τους.

Εγώ πάντως δεν την λυπήθηκα καθόλου την Τζέσικα. Φυσικά και φλιπάρεις και ψηφίζεις Χάνα και να πάνε να γαμηθούνε..

Κρίμα για τον Κεν που πλέον είναι σαν να μην υπάρχει. Τον είχα παρεξηγήσει στο πρώτο επ αλλά απέδειξε ότι είναι πολλά πράγματα παραπάνω πέρα από την εξωτερική του εμφάνιση.

Πάντως έχουμε πολύ καλή σεζόν για newbies. Ελπίζω σε άλλες τόσες σεζόν στο μέλλον!

Α! Παραλίγο να το ξεχάσω.
Αν η Sunday το είχε κανονισμένο από πριν και δεν της βγήκε τυχαία το όνομα του Κεν, WOW! Next level shit..

greekie
1 Δεκεμβρίου 2016, 18:40
33x12 Oh my...

Μ' αρέσει που την έλεγα προβλέψιμη τη σεζόν, epic fail εκ μέρους μου.

Από πού να το πιάσεις κι από πού να το αφήσεις.

Ο Κεν απλά αυτοκτονεί και εκμηδενίζει τις ελάχιστες ελπίδες που είχε για να πάρει τα λεφτά και ο Γουίλ ήθελε και έκανε τη μεγάλη κίνηση αλλά μάλλον θα πάρει το credit ο Άνταμ.
Ο οποίος Άνταμ παραέχει υπερβολικό screentime και αναφέρουν πολύ τη μαμά του και τον βλέπω για f3 όπως πάμε. Ξεκίνησε κερδίζοντας πόντους με κίνηση ματ να μην παίξει το advantage, και τους έχασε όλους κι άλλους τόσους δίνοντάς το στον Τζέι, αν είναι δυνατόν. Μόνο μην είναι foreshadowing για το f3 ότι πήρε τον Τζέι μαζί του και ουσιαστικά του έδωσε τα λεφτά στο χέρι. Έπαιξε εξαιρετικά το HI και ουσιαστικά ρεφάρισε το λάθος που έκανε στο προηγούμενο με αποτέλεσμα να διώξει τον Ζηκ.
Ο οποίος έκανε τεράστιο λάθος να μην χτυπήσει τον στρατηγό Ντέιβ αλλά τα υποτιθέμενα πιόνια του.

Αυτή τη στιγμή εγώ βλέπω winner's edit σε Τζει και Άνταμ, ο Ντέιβ έχει ψιλοχαθεί νομίζω.
Τον Τζέι δεν μπορώ να καταλάβω γιατί τον αφήνουν μέσα. Υποθέτουν ότι έχει μηδενικό social game;; Ή ότι δε θα πάρει ψήφους στο τέλος λόγω μη στρατηγικού παιξίματος; Είμαι ακόμα με την απορία.

nwosu
1 Δεκεμβρίου 2016, 20:31
Ξεκίνησε κερδίζοντας πόντους με κίνηση ματ να μην παίξει το advantage, και τους έχασε όλους κι άλλους τόσους δίνοντάς το στον Τζέι, αν είναι δυνατόν.

33x12
Όντως έκανε μεγάλη πατάτα. Είναι σαν να χάρισε στον Τζέι έναν μπουφέ 500δολαρίων και τη δυνατότητα να κλέψει ένα HII clue... αν έχουμε προσεχώς Survivor Auction. :giggle:

joel_barris
1 Δεκεμβρίου 2016, 22:42
Τρελό επεισόδιο ξανά. Πραγματικά δεν ξέρω ποιος θα κερδίσει. Ειδικά ο Άνταμ είχε ένα τόσο φανταστικό επεισόδιο που σχεδόν ρέφαρε όλα τα λάθη του μέχρι τώρα. Ως αυτό το επεισόδιο τον είχα για απόλυτο goat, τώρα δεν είμαι καθόλου σίγουρος. Αυτή ήταν πολύ μεγάλη κίνηση μπροστά στο jury. Νομίζω ούτε οι δικοί του δεν ήξεραν για το idol, σωστά;

Τον Τζέι δεν μπορώ να καταλάβω γιατί τον αφήνουν μέσα. Υποθέτουν ότι έχει μηδενικό social game;; Ή ότι δε θα πάρει ψήφους στο τέλος λόγω μη στρατηγικού παιξίματος; Είμαι ακόμα με την απορία.

Νομίζω είναι συνδυασμός τύχης και ικανότητας. Τύχης γιατί τη στιγμή που όλοι έμαθαν για το idol ξεκίνησε η μεγάλη συμμαχία να τρώγεται νωρίτερα απ ότι έπρεπε και ικανότητα γιατί ο Τζέι μπόρεσε να κρατήσει low προφίλ και στη συνέχεια να επανενταχθεί στις συμμαχίες. Μίκρυναν τα νούμερα και δεν βγαίνει το split vote πλέον. Δεν νομίζω δλδ ότι δεν αντιλαμβάνονται ότι είναι απειλή, άλλα εφόσον δεν υπάρχει consensus κάνεις δεν θέλει να είναι το boot που θα flushαρεί το idol του Jay. Τώρα που έφυγε ο Ζικ θα είναι λογικά ο πρώτος στόχος της πλευράς του Ντέιβιντ, αλλά το idol περιπλέκει τα πράγματα.

greekie
8 Δεκεμβρίου 2016, 18:32
33x13

Χαλάλι τους όλων πλέον. Όποιος και να κερδίσει θα τα αξίζει, άλλος λιγότερο, άλλος περισσότερο.
Η Χάνα νομίζω κέρδισε από τώρα μια θέση στο f3 και μπράβο της γιατί σ' αυτό το σημείο τους έπεισε με έναν ανεξήγητο για μένα τρόπο να κρατήσουν τον Ντειβ και να διώξουν ένα ωραιότατο goat.
Τριάδα άξιων νικητών Τζέι-Ντέιβ-Άνταμ.
Τριάδα runner ups Κεν, Μπρετ, Χάνα.

Δύσκολο να πάνε όλοι οι runner ups στο τέλος. Και εάν μπουν δύο εκ της πρώτης ομάδας στο f3 θα γίνει σφαγή για μια ψήφο.

neon50
9 Δεκεμβρίου 2016, 16:05
33x12
Κεν για τα μπάζα, δεν μπορώ να καταλάβω τι σκεφτόταν..

O Άνταμ απλά σκέπασε το "big move" του Γουίλ, πάρα πολύ καλή κίνηση από μεριάς του! Βέβαια το ότι έδωσε το advantage ήταν τεράστια μλκια και θα συμφωνήσω ότι ο Jay τσούκου τσούκου συνεχίζει για F3.

Και όπως διάβασα και κάπου για τον Will..

Any man who must say "I am the king" is no true king.
-Tywin Lannister

neon50
9 Δεκεμβρίου 2016, 17:33
33x13
Ότι πιο ταιριαστό να απόχωρήσουν αυτοί οι δύο σε επ με διπλή αποχώρηση! χαχαχαχα

Επίσης
Είχαμε άλλη σεζόν που να έχουν παιχτεί τόσα idols «χωρίς λόγο»;

greekie
15 Δεκεμβρίου 2016, 14:31
33 finale.

BIG FAT NO.

Προσπερνώ το απογοητευτικότατο f3 και στέκομαι στους jury. Από πού κι ως πού landslide 10-0-0 νίκη του Άνταμ; Για ποιον λόγο ακριβώς;; Για τη μαμά του;
Στο final tribal η Χάνα τον διέλυσε και παρόλα αυτά παίρνει όλες τις ψήφους, wtf?
Είμαι και γυναίκα και σιχαίνομαι να κρίνω βάση ομορφιάς αλλά πιστεύω εάν η Χάνα είχε την εμφάνιση της Πάρβατι θα τις κάνανε και τεμενάδες.
Ασχολίαστο που δεν ψήφισαν τον Κεν ούτε ο Ντέιβ με την άλλη πώς την λένε.

Τρομερή σεζόν, απογοητευτικό τέλος.

ΦΕΡΤΕ ΤΗΝ 34η ΤΩΡΑ.
ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΜΑΚΕΛΕΙΟ!:yahoo:

neon50
15 Δεκεμβρίου 2016, 18:36
33 finale.
Μη μου βάζεις τώρα την Χάνα στο ίδιο επίπεδο με την Παρβάτι. Εδώ διάλεξε να βγάλει τον Bret πριν από τον David, μία απόφαση που δεν έχει λογική εξήγηση. Το μόνο που έκανε στο final TC είναι να πετάγεται και να λέει «εγώ τα έκανα όλα όχι ο Άνταμ». Μπράβο της που σήκωσε ανάστημα και μίλησε και προσπάθησε αλλά δες τις φάτσες του jury, η Χάνα δεν κατάφερε να πείσει κανέναν ότι όντως έκανε κάτι καλά. Ο Κεν ψιλό σίγουρο ότι δεν θα έπαιρνε ψήφους. Βασικά κανένας τους δεν τα πήγε καλά, αν ήταν ο David εκεί θα τους είχε σβήσει..

Γενικά όμως give him a break του Άνταμ, καρκίνο είχε η μάνα του όχι γρίπη. Εγώ πιστεύω και να μην το έλεγε για την μητέρα του δεν υπήρχε περίπτωση να μην κέρδιζε, άντε να έπαιρνε καμιά ψήφο ο Κεν ή η Χάνα.

Πάντως πέρα από το απογοητευτικό TC στο τέλος, το επεισόδιο ήταν πολύ καλό! Το fake idol του Jay ήταν από τα πιο όμορφα λεπτά στην ιστορία του Survivor. Από εκεί που είχε ένα χαμόγελο μέχρι τα αυτιά, σβήσανε όλα. Αλλά χάρηκα που το πήρε στην πλάκα και στο «μου την φέρανε» και όχι στα OMG OMG OMG.

Τελικά η σεζόν γάμησε! Νομίζω δεν έχει κανείς κάποιο σοβαρό παράπονο.

Season 34 : Δεν ξέρω πώς θα αντέξω να περιμένω μέχρι τότε!! Περιμένω άπειρο χαμό, περιμένω ένα 2ο HvsV!

greekie
15 Δεκεμβρίου 2016, 20:13
^
Δεν είπα ότι η Χάνα έκανε το παιχνίδι της Πάρβατι, προς θεού. Είπα ότι αν είχε την ομορφιά της το όποιο παιχνίδι έκανε θα της έδινε 2-3 ψήφους.
Ο Άνταμ είχε άθλιο FTC και το πήρε παμψηφεί, αυτό δεν το δέχομαι. Πήρε pity votes 100%, δεν λέω για όλους αλλά μερικοί τον ψήφισαν για αυτό και όχι για το "απίθανο" game με τα χιλιάδες λάθη που έκανε μες το παιχνίδι.
Ο ίδιος δεν επιδιώξε να τον λυπηθούν, φάνηκε αυτό, αλλά αυτό έγινε.

nwosu
17 Δεκεμβρίου 2016, 15:29
Finale
Κάτι που έγραψα παλιά (http://www.gtvs.gr/threads/48286-Survivor-Season-31-Cambodia?p=1037727&viewfull=1#post1037727)

Συμπέρασμα είναι ότι τα goats είναι σκέτη καταστροφή για μια συμμαχία. Καλύτερα να υπάρχει στο F4 κάποια μεγάλη απειλή πχ Spencer, Rupert, Βrett κλπ... κι όλη η συμμαχία να έχει τον ίδιο στόχο.

Mutual assured destruction. ;)
Χάρηκα πολύ που η Χάνα ακολούθησε τη συγκεκριμένη στρατηγική. Ξεπαστρεύοντας την Sunday και τον Bret, ανάγκασε τον Άνταμ και τον Κεν να πάνε στο F3 μαζί της με το έτσι θέλω.

Το ίδιο πράγμα έκανε κι ο Τόνυ με blindsides σε LJ και Τζέφρα, κρατώντας στο παιχνίδι την Τάσα και τον Σπένσερ ώστε να αναγκάσει την Κας και τον Woo να πάνε σε F3 μαζί του. Εκείνος χαρακτηρίστηκε mastermind, η Χάνα χαρακτηρίστηκε flipper. Τέσπα.

joel_barris
18 Δεκεμβρίου 2016, 13:06
Όταν κερδίζει ο 4ος καλύτερος του final6 και δεν πειράζει, μιλάμε για φοβερή σεζόν. Ειδικά μετά το πρώτο pre-merge κομμάτι με τα προβλέψιμα boots παικτών που δεν τους έλεγες και συναρπαστικούς η σεζόν πετούσε και το φινάλε ήταν νομίζω από τα καλύτερα, παρόλο που δεν πήγε καθόλου όπως τον περίμενα Όλο το φινάλε ήταν γεμάτο εκπλήξεις από το fake idol του David και το πως την πάτησε ο Jay(μόνο αγάπη) στο αληθινό idol του Adam που ήταν ΣΙΓΟΥΡΟΣ ότι έκανε τη μεγάλη κίνηση και την πάτησε και αυτός:giggle: Μέχρι το ότι όλοι πήραν την σωστή απόφαση και έβγαλαν αυτόν που θα τους κέρδιζε όλους έστω και την ύστατη ώρα. Στο boot του David στην ουσία κρίθηκε η σεζόν. Ή ιστορία του μου θύμισε πιο πολύ απ όλους την ιστορία του Rob Cesternino στον Αμαζόνιο. Ήταν ο καλύτερος δεν το συζήτω αλλά στο τέλος έχασε απλά γιατί οι υπόλοιποι κατάλαβαν ότι δεν έχουν καμία ελπίδα μαζί του πριν να είναι αργά. Είναι κρίμα άλλα έτσι είναι το παίχνιδι. Και ο τρόπος με τον όποιο ο Ανταμ ήταν τόσο vocal σχετικά με το ότι ο David είναι αυτός που πρέπει να φύγει του κέρδισε το παιχνίδι. Το συμβούλιο του έδωσε όλο το credit ακόμα και αν αυτό δεν έχει καμία σχέση με την πραγματικότητα. Η Χάνα είναι αυτή που τουμπάρε τον Κεν και έβγαλε τον Ντέιβιντ αλλά το συμβούλιο δεν το είδε ποτέ αυτό. Έβλεπε τον Ανταμ να λέει βγάλτε τον Ντέιβιντ 2-3 συμβούλια στη σειρά και μετά τον έβγαλαν άρα ο Άνταμ τους έπεισε και καλά. Όποτε αυτό το attitude του Adam από όταν ήταν ο Jay ακόμα μέσα ήταν το winning move του το όποιο είναι οκ για μένα. Παρόλο που θα προτιμούσα να δω τον Ντέιβιντ, τον Τζέι ακόμα και την Χάνα νικητές πριν απ αυτόν δεν ξενέρωσα καθόλου. Κι αυτό δείχνει πόσο εξαιρετικό ήταν το καστ. Δεν ξέρω που τοποθετώ τη σεζόν αν είναι top10 κτλ αλλά το καστ ήταν σίγουρα ένα απο τα καλύτερα. Ανταμ,Χανα, Ντειβιντ,Ζικ,Τζει,Μικαέλα για μένα είναι όλοι τους παίκτες και χαρακτήρες για να τους ξαναδεις σε άλλη σεζόν και ακόμα και κάποιοι που δεν ήταν όπως η Τζέσικα έδωσαν μεγάλες στιγμές.

Λόγω της προσωπικής ιστορίας του Adam δεν θα μάθουμε πότε πόσο ακριβώς θα ήταν το σκορ αν δεν υπήρχε αυτή. Ξέρουμε ότι ο Κεν ήταν non entity ως ουρά του David απ την αρχή, αλλά το Hanna-Adam δεν μου φάνηκε ότι ήταν κοντά ακόμα και χωρίς το στόρι για τη μάνα. Όλο το συμβούλιο έδινε credit στον Adam για πράγματα με τα όποια δεν είχε σχέση, και δύσκολευονταν να πάρει στα σοβαρά τη Χάνα παρόλο που ήταν και πολύ καλύτερη και assertive στο συμβούλιο αλλά επηρέασε το παιχνίδι και πολύ περισσότερο από τον Adam μετά την ένωση. Δε λέω ότι ήταν τόσο καλύτερη του που έπρεπε ασυζητητί να τον κερδίσει αλλά αυτός θα έπρεπε να είναι πολύ πιο close τελικός. Χωρίς τη δακρύβρεχτη ιστορία του Adam αυτό θα έπρεπε να είναι 6-4 άντε 7-3, αλλά νομίζω ήταν πάντα 9-1,10-0. Το όποιο με έκανε να θυμηθώ τον περσινό τραγικό τελικό και πως έχασε η Aubrey, αυτό ναι ήταν πραγματικά ΕΛΕΟΣ. Το οποίο μας πάει σε ένα από αυτά τα λίγο άσχημα κοινωνικά που θέλοντας και μη εισχωρούν στο παιχνίδι. Όπως δεν είναι τυχαίο ότι τα μόνα final6 με πάνω από δύο ανθρώπους από μειονότητες ήταν στις 2 σεζόν με diverse cast, έτσι δεν είναι τυχαίο ότι τα συμβούλια δεν έχουν πρόβλημα όταν ένας περίεργος geeky Todd/Cochran/Adam τους κερδίζει, αλλά δεν μπορούν να χωνέψουν όταν μια Aubrey ή μια Hanna τους την έφερε. Και ξαναλέω δεν έχω πρόβλημα με τον Άνταμ μια χαρά ήταν, η νίκη του δεν ήταν το κακόγουστο αστείο που ήταν η περσινή νίκη της Μισελ(who sucks!). Αλλά όπως και να το κάνουμε όταν είσαι ο Ανταμ μπορείς να λες ότι προσπάθησες και έκανες κινήσεις ακόμα και αν στις μισές απ αυτές τον ήπιες για τα καλά, αλλά είμαι είσαι η Aubrey ή η Χανα πρέπει να είσαι τρεις φορές καλύτερη απ τον ανταγωνισμό απλά για να τους πείσεις ότι "κάτι" έκανες.

greekie
18 Δεκεμβρίου 2016, 19:35
Για αυτό στην επόμενη πρέπει
να το ξαναπάρει η Σάντρα:giggle: που κανονικά πρέπει να είναι πρώτο boot γιατί αν την αφήσουν μέσα τους καθάρισε και αν πάει f3 πρέπει να της το δώσουν τιμητικά και μόνο.

Για να πάρει γυναίκα τα λεφτά με άντρες στο f3 πρέπει να έχει κάνει το τέλειο παιχνίδι και οι άντρες να είναι τέρμα αντιπαθητικοί τύπου Ράσελ ή τέρμα ζαβοί τύπου Φίλιπ.
Γυναίκα με συμπαθητικό game με αντίπαλο άντρα likeable με μέτριο ή συμπαθητικό δεν κερδίζει ποτέ.

neon50
18 Δεκεμβρίου 2016, 22:06
Λόγω της προσωπικής ιστορίας του Adam δεν θα μάθουμε πότε πόσο ακριβώς θα ήταν το σκορ αν δεν υπήρχε αυτή. Ξέρουμε ότι ο Κεν ήταν non entity ως ουρά του David απ την αρχή, αλλά το Hanna-Adam δεν μου φάνηκε ότι ήταν κοντά ακόμα και χωρίς το στόρι για τη μάνα. Όλο το συμβούλιο έδινε credit στον Adam για πράγματα με τα όποια δεν είχε σχέση, και δύσκολευονταν να πάρει στα σοβαρά τη Χάνα παρόλο που ήταν και πολύ καλύτερη και assertive στο συμβούλιο αλλά επηρέασε το παιχνίδι και πολύ περισσότερο από τον Adam μετά την ένωση. Δε λέω ότι ήταν τόσο καλύτερη του που έπρεπε ασυζητητί να τον κερδίσει αλλά αυτός θα έπρεπε να είναι πολύ πιο close τελικός. Χωρίς τη δακρύβρεχτη ιστορία του Adam αυτό θα έπρεπε να είναι 6-4 άντε 7-3, αλλά νομίζω ήταν πάντα 9-1,10-0. Το όποιο με έκανε να θυμηθώ τον περσινό τραγικό τελικό και πως έχασε η Aubrey, αυτό ναι ήταν πραγματικά ΕΛΕΟΣ. Το οποίο μας πάει σε ένα από αυτά τα λίγο άσχημα κοινωνικά που θέλοντας και μη εισχωρούν στο παιχνίδι. Όπως δεν είναι τυχαίο ότι τα μόνα final6 με πάνω από δύο ανθρώπους από μειονότητες ήταν στις 2 σεζόν με diverse cast, έτσι δεν είναι τυχαίο ότι τα συμβούλια δεν έχουν πρόβλημα όταν ένας περίεργος geeky Todd/Cochran/Adam τους κερδίζει, αλλά δεν μπορούν να χωνέψουν όταν μια Aubrey ή μια Hanna τους την έφερε. Και ξαναλέω δεν έχω πρόβλημα με τον Άνταμ μια χαρά ήταν, η νίκη του δεν ήταν το κακόγουστο αστείο που ήταν η περσινή νίκη της Μισελ(who sucks!). Αλλά όπως και να το κάνουμε όταν είσαι ο Ανταμ μπορείς να λες ότι προσπάθησες και έκανες κινήσεις ακόμα και αν στις μισές απ αυτές τον ήπιες για τα καλά, αλλά είμαι είσαι η Aubrey ή η Χανα πρέπει να είσαι τρεις φορές καλύτερη απ τον ανταγωνισμό απλά για να τους πείσεις ότι "κάτι" έκανες.

NAI!! Αυτό ακριβώς.

tasoskratos
5 Μαρτίου 2017, 11:35
<ε βάλατε στο λούκι (με την καλή την έννοια:)) και ειδα όλο τον κυκλο μέσα σε ένα, μμμ σχεδόν ΣΚ, αφού μόλις τελείωσα!!!
Τώρα θα με καλωσορίσετε στην υπέροχη σας παρέα και για την επόμενη σεζόν, που από ότι είδα ξεκινάει την Πέμπτηηηηηηη.
Πήρα λοιπόν μια μικρή γεύση για το εστί original survivor! Το ΄΄δικό μας΄΄ είναι...
Αν και ετεροχρονισμένα θα κάνω και εγώ την κριτική μου για το φινάλε.
Πιστεύω πως οι ΄΄προδότες΄΄ Χανα και Κεν πλήρωσαν την λαλακία που έκαναν και πούλησαν τον Ντέιβιντ την υστατη ώρα. Ουδείς τους σκέφτηκε πως και την αντιπαθεια που εβγαλαν θα πλήρωναν αλλά και φυσικά τον κλαψιάρη Ανταμ θα αβαντάριζαν. Δε λέω, σοβαρό το πρόβλημα της μάνας αλλά με τριάδα οι δυο του και τον Ντέιβιντ είχανε περισσότερες πιθανότητες και κυρίως ο Κεν. Θα καταψήφιζαν οι συμπαίκτες τους τον λαμογιάρη που τους πέταξε έξω και σε μια άτυπη σύγκριση Χαωα Vs Κεν το μοντέλο θα'παιρνε το μιλλιόνι.
Τελικό συμπέρασμα δεν μπορώ να βγάλω αφού πρέπει να δω τουλάχιστον 5-6 σεζόν για να αποφασίσω, εάν ήμουν εγώ ποια στρατηγική θα ακολουθούσα.
Χαμηλοί τόνοι στην αρχή και κολλητηλίκια με κάποιον που θα ήθελε να το παίξει leader από την αρχή?
Θα το'παιζα από την αρχή leader για να πάρω ΄΄οπαδούς΄΄ σίγουρους?
Τελικά από διάφορα εξαρτάται η πορεία στο παιχνίδι και φυσικά χρειάζεται σωστή διαχείρηση των όποιων idol έχεις στην κατοχή σου.
Πολλά θα μπορούσα να πω αλλά τα αφήνω για την νέα σεζόν όταν θα είμαστε όλοι στο ΄΄παιχνίδι΄΄.
Thanks

greekie
5 Μαρτίου 2017, 11:57
Καλώς τον!
Θα περάσουμε καλά διότι η επόμενη έχει όλα τα φόντα να μας βγει μια από τις καλύτερες σεζόν ever.

Εγώ πάντα θεωρούσα ότι η στρατηγική πρέπει να βασίζεται στο τι κοινό έχεις απέναντί σου. Να ψυχανεμιστείς δηλαδή τι σόι συμπαίκτες έχεις και να πράξεις ανάλογα. Πάντως όσοι το παίζουν αρχηγικά στην αρχή, τύπου "εσύ κάνε αυτό, εσύ εκείνο, εγώ πάω για ψάρεμα" συνήθως δε φτουράνε.
Εγώ ψηφίζω χαμηλούς τόνους, κάνε 5-6 συμμαχίες να φτάσεις στο merge και μετά scrambling κι άγιος ο θεός. Και ένα δύο blindside προς το τέλος για να φανείς ότι έχεις στρατηγική.
All in all, θέλει πολύ μυαλό αλλά και να σε πάνε λίγο οι συνθήκες και οι άλλοι παίκτες.

gigi
5 Μαρτίου 2017, 17:40
<ε βάλατε στο λούκι (με την καλή την έννοια:)) και ειδα όλο τον κυκλο μέσα σε ένα, μμμ σχεδόν ΣΚ, αφού μόλις τελείωσα!!!
Τώρα θα με καλωσορίσετε στην υπέροχη σας παρέα και για την επόμενη σεζόν, που από ότι είδα ξεκινάει την Πέμπτηηηηηηη.
Πήρα λοιπόν μια μικρή γεύση για το εστί original survivor! Το ΄΄δικό μας΄΄ είναι...
Αν και ετεροχρονισμένα θα κάνω και εγώ την κριτική μου για το φινάλε.
Πιστεύω πως οι ΄΄προδότες΄΄ Χανα και Κεν πλήρωσαν την λαλακία που έκαναν και πούλησαν τον Ντέιβιντ την υστατη ώρα. Ουδείς τους σκέφτηκε πως και την αντιπαθεια που εβγαλαν θα πλήρωναν αλλά και φυσικά τον κλαψιάρη Ανταμ θα αβαντάριζαν. Δε λέω, σοβαρό το πρόβλημα της μάνας αλλά με τριάδα οι δυο του και τον Ντέιβιντ είχανε περισσότερες πιθανότητες και κυρίως ο Κεν. Θα καταψήφιζαν οι συμπαίκτες τους τον λαμογιάρη που τους πέταξε έξω και σε μια άτυπη σύγκριση Χαωα Vs Κεν το μοντέλο θα'παιρνε το μιλλιόνι.
Τελικό συμπέρασμα δεν μπορώ να βγάλω αφού πρέπει να δω τουλάχιστον 5-6 σεζόν για να αποφασίσω, εάν ήμουν εγώ ποια στρατηγική θα ακολουθούσα.
Χαμηλοί τόνοι στην αρχή και κολλητηλίκια με κάποιον που θα ήθελε να το παίξει leader από την αρχή?
Θα το'παιζα από την αρχή leader για να πάρω ΄΄οπαδούς΄΄ σίγουρους?
Τελικά από διάφορα εξαρτάται η πορεία στο παιχνίδι και φυσικά χρειάζεται σωστή διαχείρηση των όποιων idol έχεις στην κατοχή σου.
Πολλά θα μπορούσα να πω αλλά τα αφήνω για την νέα σεζόν όταν θα είμαστε όλοι στο ΄΄παιχνίδι΄΄.
Thanks

Δεν θυμάμαι αν αναφέρθηκε στο thread (το έχω διαβάσει παλιά) αλλά

αναφέρθηκε μετά στο reunion ότι η μητέρα του Adam πέθανε μία ώρα αφού επέστρεψε ο γιος της και χωρίς να γνωρίζει τα αποτελέσματα της είπε πως κέρδισε αλλά δεν ξέρει αν τον κατάλαβε. Δηλαδή κατάλαβε ότι ήταν αυτός αλλά δεν είναι σίγουρος αν κατάλαβε τι της έλεγε. Επειδή έχω χάσει τον πατέρα μου από την ίδια ασθένεια και με περίμενε και ο ίδιος να γυρίσω και αφού με είδε έκανε τρεις καρδιακές προσβολές μετά και έφυγε, καταλαβαίνω πολύ καλά τι εννοούσε με το "με είδε αλλά δεν ξέρω αν κατάλαβε τι της έλεγα".
Την ώρα που τα έλεγε όλη του η οικογένεια έκλαιγε σαν μικρά παιδάκια.
Δεν ήταν κλαψιάρης, περνούσε δύσκολα, κι εγώ δεν μπορούσα να επιστρέψω πιο νωρίς και παρά λίγο να μην προλάβω.
Εγώ από πριν χωριστούν σε τρεις ομάδες ήμουν ήδη με Adam και David

Askepios
5 Μαρτίου 2017, 20:10
την ειδα κι εγω μολις. Πολυ καλη σεζον αν και ξεκινησε λιγο μουδιασμενα σε συγκριση με τις αλλες δυο που εχω δει (7, 28). Μικαελα και Τζει ηταν οι αγαπημενοι μου αλλα γενικα μου αρεσαν και Ανταμ, Χαννα, Κεν, Μισελ, Ζικ. Δεν εχω παραπονο. Μονο Σαντει, Γουιλ και Σισι ηταν απολυτα βαρετοι. Ακομα και το ζευγαρακι καλο ηταν για τα laughs.

προτεινετε μου αλλες με original members που εχουν συμμετοχη και στα καλυτερα all stars ή στο επομενο

tasoskratos
5 Μαρτίου 2017, 20:32
Sorry Gigi, λυπάμαι για αυτό που συνέβη.
Τώρα για τον Ανταμ. Μετά από κάποιο σημείο άχισα να το βρίσκω ΄΄κουραστικό΄΄ το να αναφέρει συνεχώς το πρόβλημα με την μητέρα του. Βέβαια θα μου πεις, λίγο η κούραση, οι συνθήκες, το ότι πλησίαζαν προς το τέλος...
Νομίζω ότι το άκουσα αυτό που αναφέρεις.
Τα αγγλικά που μπορώ να καταλάβω ακούγοντας τους παίκτες είναι σε ποσοστό περίπου στο 75% με 80% οπότε κάποια πράγματα δεν τα κατανόησα πλήρως γιαυτό, εάν δεν σας κάνει κόπο, θα ήθελα να μου εξηγήσετε 2-3 πραγματάκια.
1. Γιατί βλέπαμε μόνο κάποιους από τους παίκτες να ψάχνουν, στα περισσότερα σημεία και κυρίως προς το τέλος, για κρυμμένα idols.
2. Δεν πολυκατάλαβα το κόλπο του Ντέιβιντ να φτιάξει fake idol.
Από εκεί καιπέρα, επειδή δεν ήξερα τους κανόνες του παιχνιδιού, είχα διαβάσει προηγούμενα σχόλια σας για την τελική τριάδα, δεν ξέρω κατά πόσο δίκαιο είναι τελικά να κρίνεται ο νικητής από τους υπόλοιπους που αποχώρησαν. Οκ, κρίνονται καθαρά στρατηγικές και χαρακτήρες, αλλά ενώ ΄΄παλεύεις΄΄ όλη τη σεζόν, φτάνεις στο τέλος να κρίνεται η τύχη σου από άλλους!

Και κάτι τελευταίο.
Τις τελευταίες μέρες όλο και περισσότερα site αρχίζουν και γράφουν για την αμερικάνικη έκδοση. Τους καλύτερους παίκτες, τα πιο δύσκολα παιχνίδια κλπ. Νομίζω ότι θα ζήσουμε στιγμές όπως τότε, με τις σειρές. Prison Break & Lost που έμαθαν τον πολύ κόσμο να βλέπει αμερικάνικες σειρές. Ελπίζω ότι τωρα πολοοί περισσότεροι θα ασχοληθούν και το αμερικάνικο survivor.

Askepios
5 Μαρτίου 2017, 20:47
για τον θεμα με την μητερα του εγω θα ελεγα οτι ηταν αρκετα διακριτικος. Σε ολο το παιχνιδι δεν το ανεφερε καθολου εκτος απο την στιγμη με τον Τζει αφου ειχε μαθει πως εχει περασει κι αυτος τα ιδια. Στις καμερες τα ελεγε γιατι προφανως τον ρωτουσαν απο την παραγωγη και στο τελικο συμβουλιο το ειπε αφου πρωτα ο Κεν αρχισε να λεει για την κορη του.

το κολπο του ντειβιντ ηταν να κανει τον τζει να εχει υπερβολικη αυτοπεποιθηση και να μην προσπαθησει με αλλες στρατηγικες να αλλαξει τις ψηφους παρα να περιμενει και να παιξει το ακυρο τελικα idol του.

gigi
5 Μαρτίου 2017, 20:50
Sorry Gigi, λυπάμαι για αυτό που συνέβη.
Τώρα για τον Ανταμ. Μετά από κάποιο σημείο άχισα να το βρίσκω ΄΄κουραστικό΄΄ το να αναφέρει συνεχώς το πρόβλημα με την μητέρα του. Βέβαια θα μου πεις, λίγο η κούραση, οι συνθήκες, το ότι πλησίαζαν προς το τέλος...
Νομίζω ότι το άκουσα αυτό που αναφέρεις.
Τα αγγλικά που μπορώ να καταλάβω ακούγοντας τους παίκτες είναι σε ποσοστό περίπου στο 75% με 80% οπότε κάποια πράγματα δεν τα κατανόησα πλήρως γιαυτό, εάν δεν σας κάνει κόπο, θα ήθελα να μου εξηγήσετε 2-3 πραγματάκια.
1. Γιατί βλέπαμε μόνο κάποιους από τους παίκτες να ψάχνουν, στα περισσότερα σημεία και κυρίως προς το τέλος, για κρυμμένα idols.
2. Δεν πολυκατάλαβα το κόλπο του Ντέιβιντ να φτιάξει fake idol.
Από εκεί καιπέρα, επειδή δεν ήξερα τους κανόνες του παιχνιδιού, είχα διαβάσει προηγούμενα σχόλια σας για την τελική τριάδα, δεν ξέρω κατά πόσο δίκαιο είναι τελικά να κρίνεται ο νικητής από τους υπόλοιπους που αποχώρησαν. Οκ, κρίνονται καθαρά στρατηγικές και χαρακτήρες, αλλά ενώ ΄΄παλεύεις΄΄ όλη τη σεζόν, φτάνεις στο τέλος να κρίνεται η τύχη σου από άλλους!

Δεν πίστευαν ότι υπάρχουν άλλα κρυμμένα στο τέλος ή πίστευαν ότι ήδη το έχει βρει άλλος.
Με το ψεύτικο που έφτιαξε, προσπάθησε να τον κάνει να πιστεύει ότι έχει ασυλία στο τσεπάκι ώστε να επαναπαυτεί και να σταματήσει να συνωμοτεί εναντίον του.
Πρέπει να ξαναδώ το επεισόδιο έστω τη σκηνή για να θυμηθώ περισσότερα, ίσως επανέλθω.

Η αλήθεια είναι πως κι εμένα ο Άνταμ με είχε κουράσει, αλλά όταν έμαθα στο τέλος ότι η μάνα του πέθανε τόσο γρήγορα θυμήθηκα τα δικά μου και το πόσο ένοχη ένιωσα που δεν έδωσα 500 ευρώ παραπάνω να πάρω το αεροπλάνο της προηγούμενης μέρας όταν έμαθα ότι τον βάλανε στην εντατική και ίσως δεν προλάβαινα να τον δω και έκλαιγα σαν μικρό παιδάκι όλο το βράδυ. Και αν δεν έκανε ο γιατρός εξαίρεση να ανοίξει την εντατική στις 10 το βράδυ μόνο για μένα να τον δω, δεν θα προλάβαινα γιατί την επομένη το μεσημέρι που είχαν την ώρα της επίσκεψης είχε ήδη κάνει 2 καρδιακές προσβολές και ήταν αναίσθητος στα μηχανήματα. Σε λίγες ώρες μετά έκανε και την 3η και έφυγε.

Νιώθεις τεράστια ενοχή τέτοιες ώρες, μόνο αν το έχεις περάσει το καταλαβαίνεις και καταλαβαίνω τις κλάψες του Άνταμ.

gigi
5 Μαρτίου 2017, 20:59
Επίσης για την τελική κρίση.

Καλά κάνουν και έχουν τους αποκλεισμένους να αποφασίζουν, γιατί αλλιώς θα βλέπαμε όλο πισωμαχαιρώματα και να κερδίζουν οι πιο αντιπαθητικοί. Τώρα όμως είναι πολύ πιο δύσκολη η στρατηγική σου η οποία πρέπει να βασίζεται όχι μόνο στο ποιους θα διώξεις αλλά και στο ΠΩΣ θα το κάνεις αυτό ώστε να σε ψηφίσουν αν μείνεις στην τελική τριάδα.

nwosu
5 Μαρτίου 2017, 21:34
Λοιπόν... θα προσπαθήσω να κάνω μια μίνι-ανάλυση για όσους θέλουν να ξεκινήσουν να βλέπουν Survivor.

Season 1(Βorneo): Πρέπει να τη δείτε, για να καταλάβετε πώς το Survivor μετατράπηκε σε παιχνίδι στρατηγικής, από παιχνίδι επιβίωσης. Πολλοί παίχτες θα επιστρέψουν στο μέλλον.

Season 2 (The Australian Outback): Το ίδιο με από πάνω.

Season 3 (Africa): Έχει τις στιγμές της αλλά δε θα τρελαθείτε ιδιαίτερα. Αρχικά μπορείτε να την προσπεράσετε.

Season 4 (Marquesas): Καλό θα είναι να τη δείτε διότι α) κάποιος παίχτης/παίχτρια θα παίξει μεγάλο ρόλο στην εξέλιξη του παιχνιδιού μελλοντικά και β) θα πρέπει να δείτε το Final4 για να δείτε έναν κανόνα του παιχνιδιού (ισοψηφία ψήφων), η παραλλαγή του οποίου κανόνα θα παίξει ρόλο σε πολλές μελλοντικές σεζόν. ***διαβάστε στο τέλος***

Season 5 (Τhailand): Αφήστε την τελευταία, αν δεν έχετε να δείτει τπτ άλλο. Πολύ χασμουρητό.

Season 6 (Amazon): Φοβερή σεζόν από άποψης γέλιου και στρατηγικής.

Season 7 (Pearl Islands): Eίναι απ'τις πιο μαγευτικές σεζόν ever... με ωραίες τοποθεσίες, πειρατική μουσική και φοβερούς χαρακτήρες. Ο νικητής/νικήτρια της σεζόν καθώς κι άλλοι 3ς παίχτες, θα αφήσουν το στίγμα τους και σε μελλοντικές σεζόν.

Season 8 (All Stars): Αν αποφασίσετε να πέσετε κατευθείαν στα βαθιά, θα φάτε spoilers από όλες τις προηγούμενες σεζόν. Δε θα φάτε spoilers σχετικά με το ποιος κέρδισε τη 4η, την 5η και την 7η σεζόν.

Season 9 (Vanuatu): Mια απ'τις πιο υποτιμημένες σεζόν του Survivor. Όπως και η 6η, έχει αρκετό γέλιο και πολλές ανατροπές. Αρχικά μπορείτε να την προσπεράσετε.

Season 10 (Palau): Aν και στρατηγικά δεν έγιναν πολλά πράγματα, αξίζει πολύ να τη δείτε. 2 παίχτες θα επιστρέψουν στην 20ή σεζόν.

Season 11 (Guatemala): Προσπεράστε την αρχικά.

Season 12 (Panama-Exile Island): Kι αυτή αρκετά υποτιμημένη σεζόν. Άργησε λίγο να πάρει μπρος, αλλά μετά την ένωση ήταν super. Πολλοί παίχτες θα επιστρέψουν μελλοντικά. Δείτε την.

Season 13 (Cook Islands): Aπλά εξαιρετική! Πολλοί παίχτες θα ξαναπαίξουν μελλοντικά.

Season 14 (Fiji): Προσπεράστε την αρχικά.

Season 15 (China): Aπ'τις καλύτερες σεζόν! 3ς παίχτες επιστρέφουν μελλοντικά.

Season 16 (Micronesia - Fans vs Favorites): Η αγαπημένη μου σεζόν. Αν αποφασίσετε να τη δείτε χωρίς να έχετε παρακολουθήσει τις προηγούμενες... θα φάτε πολλά spoilers (άμεσα ή έμμεσα) σχετικά με την 9η, 12η, 14... και κυρίως την 13η και 15η σεζόν.

Season 17 (Gabon): Προσπεράστε την αρχικά, αλλά αν βρείτε χρόνο δείτε γιατί έχει τρελό γέλιο.

Season 18 (Tocantins): Πρέπει να τη δείτε... γιατί 4ς παίχτες θα επιστρέψουν!

Season 19 (Samoa): Love it or hate it... η σεζόν τα σπάει! Δείτε την οπωσδήποτε. 2 χαρακτήρες θα επιστρέψουν στο μέλλον.

Season 20 (Heroes vs Villains): Απλά τέλεια. Ειδικά πριν την ένωση έγινε κακός χαμός! Αν αποφασίσετε να τη δείτε χωρίς να έχετε παρακολουθήσει τις προηγούμενες... θα φάτε spoilers από την 7η, 8η, 10η, 12η, 16η, 18η και 19η σεζόν.

Season 21 (Nicaragua): Προσπεράστε την αρχικά.

Season 22 (Redemption Island): Πρέπει να τη δείτε, αλλά προηγουμένως δείτε 8η, 19η και 20ή.

Season 23 (South Pacific): Δεν μου άρεσε ιδιαίτερα, αλλά κάποιοι παίχτες θα επιστρέψουν στην 26η.

Season 24 (One World): Δείτε την. 3ς παίχτες θα επιστρέψουν.

Season 25 (Phillipines): Aπ'τις πιο δυναμικές σεζόν. Προσοχή γιατί θα φάτε σποϊλεράκια από 2η, 16η και 19η σεζόν. 2 παίχτες θα επιστρέψουν.

Season 26 (Caramoan): Θα φάτε spoilers αν δεν έχετε δει 16η, 22η, 23η, 25η... Παίζουν επίσης 2 παίχτριες από 17η και 21η... αλλά δε θα φάτε spoilers απ'αυτές τις 2 σεζόν.

Season 27 (Blood vs Water): Καλό θα είναι να έχετε παρακολουθήσει προηγουμένως 2η, 7η, 8η, 20ή, 18η, 19η, 20ή.

Season 28 (Cagayan): Εξαιρετική!!! Πολλοί παίχτες επιστρέφουν μελλοντικά.

Season 29 (San Juan Del Sur): Eίχε καλές στιγμές... και πολλοί παίχτες επιστρέφουν, οπότε δείτε την.

Season 30 (Worlds Apart): Προσπεράστε αρχικά.

Season 31 (Cambodia): Δείτε την οπωσδήποτε! Περιέχει spoilers από πάρα πολλές σεζόν... με τα πιο χοντρά να αφορούν την 1η, 18η, 25η, 26η, 28η.

Season 32 (Kaoh Rong): Aπ'τις χειρότερες σεζόν ever, αλλά πολλοί παίχτες επιστρέφουν στην 34η.

Season 33 (Millenials vs GenX): Τέλεια σεζόν... κι επιστρέφουν παίχτες στην 34η.

################################################## ################################################## ############

Συνοψίζοντας... αν θέλετε να κάνετε catch-up πριν την 34η σεζόν, τρώγοντας όσο το δυνατόν λιγότερα spoilers... δείτε τις πράσινες (κι αν θέλετε τις ροζ) με χρονολογική σειρά , μετά τις κίτρινες και τέλος τις κόκκινες.

Αν θέλετε να κάνετε catch-up βλέποντας όσο λιγότερες σεζόν γίνεται... τότε δείτε: 7η, 8η, 13η, 16η, 18η, 19η, 20ή, 25η, 26η, 27η, 28η, 31η και 33η με χρονολογική σειρά.

################################################## ################################################## ############

edit:
***Ανέφερα πιο πάνω τον κανόνα της ισοψηφίας. Δε θα αναλύσω τι ίσχυε στην 4η σεζόν (για να μη ρίξω spoiler)... θα εξηγήσω όμως τι ισχύει τώρα.

Αν στην τελική 4άδα υπάρξει ισοψηφία 2 εναντίον 2... τότε υπάρχει μονομαχία μεταξύ των 2 παιχτών (ποιος θα φτιάξει πιο γρήγορα φωτιά).

Αν υπάρξει ισοψηφία σε 6άδα, 8άδα, 10άδα ή 12άδα... ισχύει διαφορετικός κανόνας (πέτρες).

Παράδειγμα ισοψηφίας στην 6άδα:
Ο παίχτης Α έχει ασυλία επειδή κέρδισε την μονομαχία.
Οι παίχτες Α,Β,Γ ψηφίζουν τον παίχτη Δ.
Οι παίχτες Δ,Ε,Ζ ψηφίζουν τον παίχτη Β.

- Έχουμε ισοψηφία 3-3 μεταξύ των Β και Δ.

- Οι παίχτες Α,Γ,Ε,Ζ ξαναψηφίζουν (σε περίπτωση που θέλουν να αλλάξουν την ψήφο τους). Σε πολλές περιπτώσεις πολλοί αλλάζουν τη ψήφο τους, καταψηφίζοντας τους συμμάχους τους διότι η εναλλακτική είναι ρώσικη ρουλέτα. Σε περίπτωση λοιπόν που κανείς των Α,Γ,Ε,Ζ δεν αλλάξει την ψήφο του, τότε έχουμε και πάλι ισοψηφία μεταξύ Β και Δ.

- Έπειτα οι παίχτες Α,Γ,Ε,Ζ έχουν 2 λεπτά ανοιχτής συζήτησης... προκειμένου σ'αυτή τη περίπτωση να αποφασίσουν και οι 4ς ομόφωνα να διώξουν ή τον Β ή τον Δ. Αν δε βρεθεί ομοφωνία μεταξύ τους τότε γίνεται το εξής κουλό!

- Ο Β και ο Δ αποκτούν ασυλία! Ο παίχτης Α έχει επίσης ασυλία επειδή κέρδισε τη μονομαχία. Οι υπόλοιποι 3ς παίχτες, δηλαδή οι Γ,Ε,Ζ τραβάνε πέτρες από ένα σακούλι... κι όποιος έχει την πέτρα με το διαφορετικό χρώμα, παίρνει τον πούλο!

Ο κανόνας αυτός έχει την εξής λογική:
- Ή καταψηφίζεις τον σύμμαχο σου, για να σώσεις το τομάρι σου (αλλά σ'αυτή τη περίπτωση πας στην 5άδα με μειονέκτημα)...
- ή προσπαθείς να σώσεις τη συμμαχία σου (για να πας στην 5άδα με αριθμητικό πλεονέκτημα), αλλά για να γίνει αυτό παίζεις το δικό σου κεφάλι κορώνα-γράμματα.

edit2:
Mόλις έμαθα ότι ο κανόνας της ισοψηφίας αλλάζει στην 34η σεζόν! :shock: Παύει να υπάρχει το re-vote... η παράγραφος πάνω που έχω μαρκαρισμένη με italics.

Θα έχει πολύ ενδιαφέρον αυτό γιατί θα αποτρέπει μια μεγάλη συμμαχία να ξεπαστρεύει μια μικρή συμμαχία. Αν πχ υπάρχει μια συμμαχία 6ατόμων και μια συμμαχία 3ών ατόμων... η συμμαχία 6ατόμων δεν θα έχει τη δυνατότητα να σπάσει τις ψήφους για να προστατευτούν από το Hidden Immunity Idol. :shock: Oπότε θα πρέπει να ρίξουν τις ψήφους σε ένα άτομο... κάτι το οποίο είναι εξίσου μεγάλο ρίσκο διότι όλοι παίζουν διπλό ταμπλό και η πληροφορία θα διαρεύσει.

joel_barris
8 Μαρτίου 2017, 00:45
Πολύ ωραίος οδηγός. Εγώ θα το έκανα ακόμα πιο narrow down για κάποιον που θέλει να δει την εξέλιξη του παιχνιδιού χωρίς να δει πάνω από τις μισές σεζόν.

S1.Borneo
S2.Australian Outback

Βασικά τα origins. Είναι πολύ καλές σεζόν με ωραίους χαρακτήρες και βασικά είναι το παιχνίδι στα απολύτως βασικά του. Μέσα από αυτές τις δύο σεζόν είναι που μαθαίνουν και οι παίκτες και οι παραγωγοί τι θα είναι και πως θα παίζετε αυτό το παιχνίδι. Επίσης στις 2 αυτές πρώτες σεζόν το survivor ήταν στην Αμερική όσο massive φαινόμενα ήταν εδώ τα πρώτα ριάλιτι. Το έβλεπαν ΟΙ ΠΑΝΤΕΣ. Ακόμα και minor χαρακτήρες του Borneo και του Outback είναι πιο γνωστοί στον μέσο Αμερικάνο από πρωταγωνιστές μεταγενεστέρων σεζόν. Γι αυτό και έχει επιστρέψει σχεδόν το μισό καστ αυτών των 2 σεζόν για να ξαναπαίξει, και θα συνεχίσουν να επιστρέφουν όσο βαστάν τα πόδια τους.

S6.Amazon
S7.Pearl Islands

Είναι οι σεζόν που ξεκινάει να εξελίσσεται ραγδαία η στρατηγική του παιχνιδιού που ήταν κάπως basic και μονότονη στις πρώτες 5 σεζόν και επίσης ντεμπούταρουν μερικοί από τους μεγαλύτερους σταρ στην ιστορία του show. Είναι ίσως οι 2 καλύτερες σεζόν της κλασσικής περιόδου του Survivor, πριν το παιχνίδι γίνει ακόμα πιο πολύπλοκο.

S13.Cook Islands
S15.China
S19.Samoa

Οι παραγωγοί από πολύ νωρίς προσπαθούσαν να εξελίξουν το παιχνίδι κάθε φορά που φαίνονταν ότι αρχίζει να κουράζει με διαφορά twist αλλά πετυχημένα άλλα όχι και τόσο. Από όλα όσα δοκίμασαν το hidden immunity idol είναι αυτό που καθόρισε το παιχνίδι και τη μακροημέρευση του όσο κανένα άλλο. Ξεκίνησε πειραματικά στην 11η σεζόν και λίγες σεζόν μετά είχε ήδη γίνει αναπόσπαστο και βασικότατο κομμάτι του gameplay. Οι τρεις παραπάνω σεζόν ίσως να μην είναι οι απολύτως καλύτερες της πρώτης idol era του παιχνιδιού (s11-s20) αλλά... Πρώτον είναι όλες καλές σεζόν και δεύτερον είναι πολύ ενδεικτικές σχετικά με το το idol, πως το παίζεις σωστά ή λάθος, πως το χρησιμοποιείς χωρίς να το παίξεις, πως μπορεί να σε κάψει απλά επειδή το έχεις κτλ.

Γενικά βεβαία μπορεί κάποιος να ξεκινήσει από που θέλει, η κάθε σεζόν είναι μια ξεχωριστή ιστορία, μπορεί να δει θρυλικές All star σεζόν σαν το Heroes vs Villains ή ακόμα και το Game Changers που αρχίζει αύριο. Άποψη μου όμως είναι ότι τις all star season ή και τις πρόσφατες σπουδαίες original season π.χ. Cagayan, θα τις απολαύσεις πολύ περισσότερο άμα έχεις δει πρώτα τα "βασικά".

tasoskratos
9 Μαρτίου 2017, 15:39
Help!
Αφού είδα την 33η σεζόν, κατεβασμένη HD και με δυνατό ήχο, έκατσα στο γραφείο και είδα από το youtube την S7.Pearl Islands!!!, με χάλια εικόνα και ήχο. By the way.
Δεν υπάρχει όμως το τελευταίο επεισόδιο:doh:
Στείλτε μου ένα pm, ποιός/α κέρδισε ρε παιδιά?

Και κάτι άλλο.
Θα ανοιχτεί thread για την 34η, που θα ξεκινήσω, παρέα με εσάς?:)

greekie
9 Μαρτίου 2017, 15:52
Help!
Αφού είδα την 33η σεζόν, κατεβασμένη HD και με δυνατό ήχο, έκατσα στο γραφείο και είδα από το youtube την S7.Pearl Islands!!!, με χάλια εικόνα και ήχο. By the way.
Δεν υπάρχει όμως το τελευταίο επεισόδιο:doh:
Στείλτε μου ένα pm, ποιός/α κέρδισε ρε παιδιά?

Και κάτι άλλο.
Θα ανοιχτεί thread για την 34η, που θα ξεκινήσω, παρέα με εσάς?:)

Winner of Pearl Islands is

nXkO8pOwEls

Στο 9:25:party:

Για την 34 έχει ανοιχτεί ήδη και έχω ήδη αρχίσει το παραλήρημα
http://www.gtvs.gr/threads/55749-Survivor-Game-Changers-(Season-34)-Official-Discussion-Thread

tasoskratos
9 Μαρτίου 2017, 16:11
Winner of Pearl Islands is\

Εάν και είμαστε off topic, για να το κλείσω, εγώ από την αρχή ήμουν με τον Γαλυφιανάκη:)
Πάω στο επόμενο....

Askepios
9 Μαρτίου 2017, 18:44
εγω παντως ξεκινησα την πρωτη και ειναι πολυ βαρετη. Σαν να βλεπω σε slow motion. Επισης ειναι μια απο τις δυο που ξερω και τον τελικο νικητη ηδη. Ευτυχως φαινεται ωραιος τυπος και ευτυχως εχει ωραια αγωνισματα.

edit
επισης η 7 νομιζω ειναι πολυ καλη για καποιον πρωταρη γιατι περα απο το πρωτο εντυπωσιακο τεταρτο, σου μαθαινει και πως παιζεται το παιχνιδι (νομιζω δηλαδη, 3 σεζον εχω δει)

πρωτα γνωριζεις τον rupert που δεν γινεται να μην τον αγαπησεις και τον υποστηριζεις γιατι ειναι ο καλυτερος σε θεματα επιβιωσης και αθληματα τοσο σωματικα οσο και ψυχικα
μετα φευγει και βλεπεις οτι μαλλον καλυτερος τελικα ειναι ο jonny fairlay με τις μηχανορραφιες του και το μεγαλο ψεμα
και τελος βλεπεις ποσο μεγαλο ρολο παιζει το να τα εχεις καλα με τους ενορκους και γιατι ειναι αξια νικητρια η σαντρα

dalas9
11 Μαρτίου 2017, 14:11
Μετά την s33 όπου έπαθα πλάκα, ξεκίνησα κι εγώ σύμφωνα με τους "οδηγούς" από την 7. Ξέρει κανένας αν υπάρχουν σε hd;

Sent from my iPhone using Tapatalk

greekie
11 Μαρτίου 2017, 14:29
Μετά την s33 όπου έπαθα πλάκα, ξεκίνησα κι εγώ σύμφωνα με τους "οδηγούς" από την 7. Ξέρει κανένας αν υπάρχουν σε hd;

Sent from my iPhone using Tapatalk

Σε τόσο παλιές σεζόν δεν πρόκειται να βρεις hd.
Μόνο online υπάρχουν οι σεζόν αυτές, και πριβέ κι αυτό στην τύχη.

nwosu
11 Μαρτίου 2017, 22:14
Aπ'τη 17η και μετά άρχισαν να γυρνάνε σε HD 16/9. Mέχρι την 16η ήταν PDTV 4/3. Τις πρώτες 10 σεζόν τις έχω σε Dvdrip, αλλά με 80kb/s upload δε γίνεται δουλειά. Ρίξτε μια ματιά στο Uloz.to μήπως έχει απομείνει τίποτα.

dalas9
11 Μαρτίου 2017, 22:48
Τα έχω βρει όλα, απλά είναι σε 4/3 dvdrip γι' αυτό ρώτησα.

gigi
12 Μαρτίου 2017, 14:43
Τα έχω βρει όλα, απλά είναι σε 4/3 dvdrip γι' αυτό ρώτησα.

Σε dvd rip x264 τα έχω εγώ, όχι σε 4/3
Από ιδιωτικό τρ@κερ, νομίζω τα έχουν και σε 720p όταν ξανασυνδεθώ εκεί θα σας πω.