PDA

Δείτε τη Πλήρη Έκδοση : Luke Cage 1x13 - You Know My Steez

GTVSBot
30 Σεπτεμβρίου 2016, 08:00
Σειρά : Luke Cage
Σαιζόν : 1
Επεισόδιο : 13
Τίτλος : You Know My Steez

Κανάλι : NetFlix
Πρώτη Προβολή : 30/09/2016

Περίληψη :

Και η τελική μάχη ξεκινάει...

great
4 Οκτωβρίου 2016, 16:03
ok, δεν ήταν κακό σαν σειρά αλλά δεν με ενθουσίασε και τόσο. Δεν ξέρω αλλά δεν μου άρεσε και ο Luke σαν Luke τον βρήκα κάπως άνοστο.
anyway τα λέμε του χρόνου εάν και εφόσον

t0ny3
5 Οκτωβρίου 2016, 01:57
Γενικο σχολιο για τη σεζον.

Ειχα πει πως δεν ψηνομουν ιδιαιτερα για τη σειρα μετα το Jessica Jones κι εφοσον πηρε αρκετο χρονο εκει ο χαρακτηρας του Luke Cage. Δηλαδη με καποιες περισσοτερες αναφορες στο παρελθον του θα ημουν οκ να προχωρησουμε παρακατω στους Defenders. Τελικα με το πρωτο επεισοδιο ψηθηκα αρκετα για τη συνεχεια, μιας και το setting στο διεφθαρμενο Harlem (βλεπε Baltimore) με μια γευση απο ενα πιο αναλαφρο The Wire μου αρεσε.

Το βασικο προβλημα της σεζον, περα απο τον πρωταγωνιστικο χαρακτηρα που δεν μου κεντρισε το ενδιαφερον ως σουπερ ηρωας ήταν οι villains. Δυστυχως ουτε ο Cottonmouth, ουτε ο Diamondback, ουτε η Mariah Dillard ειχαν να προσφερουν ενα φοβητρο. Ξεπερασαμε καποια λαθακια με το Jessica Jones, καθως εδω δεν ειχαμε εναν αυτοκαταστροφικο χαρακτηρα με ενα καψουρεμενο villain και το story προχωρουσε πιο γρηγορα, αλλα και παλι δεν μου αρεσε που το γυρισαν στον messed up αδερφο.

Ειμαι πολυ πιο ψημενος για τον Danny Rand, οπως ημουν και ειμαι με τον Matt Murdock, ως σουπερ ηρωες. Επομενως το Luke Cage ειναι ενα σκαλι πιο πανω απο το Jessica Jones, αν ειχε βεβαια εναν villain επιπεδου Kilgrave θα ανεβαινε περισσοτερο, αλλα δεν ειναι και Daredevil.

https://www.youtube.com/watch?v=Oha_7GPu1tQ

lerikosa
6 Οκτωβρίου 2016, 01:12
Πολυ μετρια σειρα, πρεπει η MARVEL να εχει καλυτερη εποπτεια σε αυτους τους λογοτερους γνωστους ηρωες της γιατι πεφτει πολυ το brand name της.
13 επεισοδια με λιγο ενδιαφερον, κακους μετριους και πολυ ψευτικους, υπερβολες σε βαθμο γελοιοτητας, και περισσοτερο ενδιαφερον το παρελθον του ηρωα στην φυλακη, παρα στο παρον.
Βαζω στην σειρα γενικα ενα 5.5/10 και στο μετριο φιναλε 6/10.
Μπορειτε πολυ καλυτερα κυριοι του NETFLIX. Για να δουμε

tonypapadovic
10 Οκτωβρίου 2016, 20:46
Και για μένα πιο κάτω από τα DD και JJ, με το πρώτο να παραμένει το αγαπημένο μου.

Είναι σίγουρα πολύ σημαντικές οι προθέσεις της σειράς, το timing της προβολής της στην Αμερική και γενικότερα ότι η Marvel και το Netflix επένδυσαν σε αυτόν τον ήρωα. Από μόνα τους αυτά τα στοιχεία είναι πολύ ιδιαίτερα (μαζί με την ατμόσφαιρα, την μουσική, το setting) .

Όμως σαν σειρά, αν δεν εντυπωσιάζει η ιστορία που λες στο σύνολό της (εκτός εξαιρέσεων) ή η σκηνοθεσία και δεν χτίζεις πολλούς ενδιαφέροντες χαρακτήρες, δεν μπορείς να περιμένεις να ανέβεις στην κορυφή.

Κάτι άσχετο αν κατάλαβε κανείς γιατί και στα ίντερνετς δεν βρήκα απαντήσεις, και αναφέρεται ότι κάπου το έχασαν: Τι έγινε τελικά με τα δύο του τραύματα;

Μας έδειξαν ότι αφαίρεσαν από το ένα τα κομμάτια και δεν αναφέρθηκε το άλλο καθόλου. Τι έχασα τελικά, τι εξηγήθηκε;

blackys88b
11 Οκτωβρίου 2016, 15:24
λογικα τα αφαιρεσαν εκτος σκηνης...? πιο κατω απο τα JJ και DD, θα συμφωνησω...αλλα δεν με χαλασε κιολας...η διαφορα ειναι οτι το Luke Cage ως comic ειναι υπερβολικα 70s και ποτε δεν θα ηταν ευκολη η μεταφορα της ιστοριας στη μικρη οθονη στον 21ο αιωνα.!! ο Shades την καθαρισε....o Shades την γλυτωσε...ειδαμε το ονομα της Colleen Wigg...ο Diamondback θα επιστρεψει και ο Cage παει για τωρα φυλακη...απροσμενο κλεισιμο σεζον..ιδιως αφου θα δουμε το Defenders συντομα...περιμενω με αγωνια το Iron Fist που θεωρω θα ειναι σε ιδια επιπεδα με DD..!

tonypapadovic
12 Οκτωβρίου 2016, 20:48
Σχετική κουβέντα στο reddit για την ιστορία

[Spoilers] Plot hole or did I miss something? (https://www.reddit.com/r/Defenders/comments/55lsnc/spoilers_plot_hole_or_did_i_miss_something/)

neon50
1 Νοεμβρίου 2016, 00:01
Δεν ήταν κακό αλλά περίμενα κάτι παραπάνω. Ο κότον μάουθ ήταν καλούλης κακός, ο ντάιαμοντ μπακ πάλι ήταν πολύ μούφα. Κάτω από το JJ και για μένα, DD δεν ακουμπάει ούτε για πλάκα..

delijohn1986
7 Νοεμβρίου 2016, 14:58
Άλλη μια καλή σειρά του ντουετου πλέον Marvel - Netflix που σίγουρα ήταν κατώτερη του DD κ λίγο πιο κάτω από JJ.
Η μουσική βέβαια ήταν καταπληκτική που ήταν κ το ατού της σειράς. Αυτό που μου αρέσει γενικά στις σειρές αυτές είμαι το ότι αν και τα γεγονότα γίνονται στην ίδια πόλη κ όλοι οι ήρωες βρίσκονται στο ίδιο σύμπαν η καθεμία έχει δικιά της ταυτότητα κ αισθητική... Αντε τα λέμε κατά το Μάρτη με το Iron Fist..
Υ. Γ. Έχει ακουστεί τίποτα για 2η σεζόν;

blackys88b
7 Νοεμβρίου 2016, 15:16
επισημα οχι αν και αναμενεται οτι θα υπαρξει μετα απο το Defenders...υπαρχει και μια φημη κυριως απο τους φαν οτι αντι δευτερη σεζον για τα Iron Fist & Luke Cage θα παρουμε Heroes for Hire σειρα.!!

drapetisgal7
17 Δεκεμβρίου 2016, 14:19
Αρκετά το καλό το φινάλες της πρώτης σεζόν. Ωραία η μάχη των Στράικερ και Κέιτζ. Μου άρεσαν τα easter eggs για τον Ματ Μέρντοκ.

Hrisa76
4 Αυγούστου 2017, 14:49
Σίγουρα όχι τόσο καλό όσο ο Χριστόφορος. Για μένα προσωπικά καλύτερο από την χαζή (μόνο ο λατρείας άξιζε).
Είχε μουσικάρες, οι ηθοποιοί μου άρεσαν αλλά οχι ο αδερφός του Λουκ σαν κακός. Ο Cottonmouth κλάσεις ανώτερος.
Πάντως αν έχει δεύτερη σεζόν θα είμαι εδώ.

drapetisgal7
4 Αυγούστου 2017, 15:09
Πάντως αν έχει δεύτερη σεζόν θα είμαι εδώ.

Έχει ανανεωθεί για δεύτερη σεζόν μετά την προβολή του. Κάποια στιγμή το 2018 θα προβληθεί.

domino83
26 Οκτωβρίου 2017, 18:33
Και για μένα στο σύνολο κατώτερο του JJ ,καλογυρισμενο και με πιο ολοκληρωμένους χαρακτήρες ναι ,αλλά αργό για τα γούστα μου. Θεωρώ ότι ήταν η πιο προσεγμένη σειρά μέχρι τώρα μαζί με το DD στην πρώτη του σεζόν.
Πολλά υποσχόμενο το τέλος μέχρι που είδα τον γιατρό στον diamond και ξενέρωσα, επειδή έιναι συγγενής με τον λουκ θα πετύχει και σε αυτόν κάπως το πείραμα .. Μαράια και Στέινς σαφώς καλύτεροι και ίντριγκαδορικοι κακοί.
Βρέθηκε γρήγορα ο φάκελος άρα ίσως να μην δούμε πολύ φυλακή στην 2η.

johny f
9 Ιουλίου 2018, 18:10
Διαφορετικης υφης απ'τα Daredevil και Iron Fist, αφου επικεντωνεται αποκλειστικα σε πιο γηινα θεματα οπως τα γκανγκστεριλικια και τη διαφθορα στο περιβαλλον της Νεας Υορκης,αλλα ενδιαφερον σε καποια σημεια.Απ'τους vilain μου φανηκε πιο ενδιαφερον ο Νταιαμοντμπακ ακριβως γιατι το κολλημα του με τον Λουκ τον εκανε τοσο σκοτεινο και αδειστακτο.
Γενικα ειναι οκ αν θες να δεις κατι σε urban crime φαση με υπερηρωικη υφη μαζι,μπορει ομως να γινει καλυτερο.Για να δουμε που θα το παει η 2η σεζον.