PDA

Δείτε τη Πλήρη Έκδοση : Westworld 1x03 - The Stray

GTVSBot
17 Οκτωβρίου 2016, 04:00
Σειρά : Westworld
Σαιζόν : 1
Επεισόδιο : 3
Τίτλος : The Stray

Κανάλι : HBO
Πρώτη Προβολή : 16/10/2016

Περίληψη :

Οι Elsie και Stubbs κατευθύνονται στα βουνά προς αναζήτηση ενός χαμένου ανδροειδούς.

ATHENA1971
17 Οκτωβρίου 2016, 21:56
Τί. παρακολούθησα. μόλις. τώρα.
Είμαι πολύ θυμωμένη. Νομίζω ότι είμαι ένα από τα ρομπότ και όλη η εικόνα είναι μπροστά μου, αλλά βλέπω μόνο ό,τι μού επιτρέπεται.
Σίγουρα ο Εντ Χάρις είναι ο καταλύτης. Και η Ντολόρες. Και η Θάντι.
Ό,τι σενάριο έχεις φτιάξει, ό,τι θεωρία έχεις σκεφτεί πάει στα σκουπίδια. Πολύ περίπλοκο.
Μία ιδέα που σκέφτηκα είναι ότι ο δρ Φορντ αποφάσισε να διαλύσει τον κόσμο, εκ των θεμελίων του κι εμείς παρακολουθούμε την εκτέλεση ενός πολύ περίπλοκου σχεδίου του.
Πολύ καλό επεισόδιο. Είναι πολύ δύσκολο να το περιγράψω, αλλά περιμένω με ανυπομονησία το επόμενο.
Με την Αλίκη στη Χώρα των θαυμάτων το σκέφτηκα κι εγώ, από την αρχή και χάρηκα που είδα το βιβλίο.
Αυτοί οι φρικιαστικοί τύποι δεν σκοτώνονται; Δλδ;;;;

johny f
18 Οκτωβρίου 2016, 02:08
Πολυ καλο και το 3ο προχωρησε και την ιστορια της Ντολορες και ανοιξε κι αλλα ενδιαφεροντα μετωπα.Επισης πολυ δυνατες ηταν οι σκηνες του Φορντ που λεει την ιστορια του Αρνολντ,συνδημιουργου του Westworld, στο Μπερνρν, οπως και εκει που μιλαει στο τελος ξανα ο Μπερναρν στη Ντολορες.Η σειρα συνεχιζει να βαδιζει στο τεντωμενο σχοινι του πραγματικου και του εικονικου κοσμου,της φαντασιας και της πραγματοποιησης ή της γειωσης της με ολο το προβληματισμο που καταθετει για το θεμα της πραγματικοτητας,της υπαρξης και του ποιος ειναι τι και σε τι μπορει να εξελιχθει.

tasoskratos
18 Οκτωβρίου 2016, 17:04
Ό,τι σενάριο έχεις φτιάξει, ό,τι θεωρία έχεις σκεφτεί πάει στα σκουπίδια

Γιαυτό λοιπόν πρέπει να το πάμε από την αρχή.:)
Ποιός ήταν ο σκοπός της δημιουργίας του πάρκου?
Πάντως όχι τα κέρδη.
Εγώ από εκεί θα ξεκινούσα. Γιατί θέλανε να το παίξουν θεοί? πολλές φορές έχουμε δει αντίστοιχους ΄΄θεούς΄΄ αλλά εκείνοι ήθελαν απλά να κάνουν έναν καλύτερο κόσμο. Αυτοί δημιούργησαν έναν νέο κόσμο και έπρεπε να βάλουν μέσα λαό.
Εδώ έρχεται το δεύτερο ερώτημα.
Οι πρώτοι άνθρωποι/ρομπότ ήταν απλά αποτέλεσμα έμπνευσης, δηλαδή είπανε θα κάνουμε μια ωραία ξανθιά και θα την ονομάσουμε Ντολόρες ή μήπως η Ντολόρες, μαζί και κάποιοι άλλοι, κάπου-κάποτε υπήρχαν στην πραγματικότητα? Σκέφτηκα μήπως και ήταν κάποτε κανονικοί άνθρωποι που πέθαναν για κάποιο λόγο και ο Χόπκινς βρήκε έναν δικό του τρόπο να τους ΄΄αναστήσει΄΄. Ίσως γιαυτό δεν τους αντικαθιστά!!! δεν ξέρω, κάνω και εγώ σκέψεις.
Εάν μάλιστα διατήρησε τον εγκέφαλο τους, μμμμμμ, κάτι πάει να ΄΄γίνει΄΄:giggle:
Το θέμα είναι ότι βλέπουμε μια σειρά από αυτές που περιμέναμε κάτι χρονάκια για να δούμε, εάν εξαιρέσω κατά κάποιο τρόπο το leftovers. Κάψιμο δηλαδή.

spiross27
19 Οκτωβρίου 2016, 01:00
συνεχίζω να την βρίσκω αρκετά βαρετή σαν σειρά. όλη αυτή η επανάληψη σε κάθε επεισόδιο δεν με κρατάει με κουράζει, ελπίζω να προχωρήσει κ να δώσει κάτι πιο σύντομα

tempest
19 Οκτωβρίου 2016, 05:36
συνεχίζω να την βρίσκω αρκετά βαρετή σαν σειρά. όλη αυτή η επανάληψη σε κάθε επεισόδιο δεν με κρατάει με κουράζει, ελπίζω να προχωρήσει κ να δώσει κάτι πιο σύντομα
Η επανάληψη εξυπηρετεί στο να δείξει πως έχει αρχίσει να μεταβάλλεται η (προσχεδιασμένη) ρουτίνα των σκηνών κάποιων Hosts (επειδή έχουν αρχίσει να μεταβάλλονται και οι ίδιοι).

spiross27
19 Οκτωβρίου 2016, 08:57
Η επανάληψη εξυπηρετεί στο να δείξει πως έχει αρχίσει να μεταβάλλεται η (προσχεδιασμένη) ρουτίνα των σκηνών κάποιων Hosts (επειδή έχουν αρχίσει να μεταβάλλονται και οι ίδιοι).

έχω καταλάβει που εξυπηρετεί η επανάληψη... αυτό όμως 3 επεισόδια τώρα δεν παύει να μου προκαλεί μια βαρεμάρα σαν θεατής!και δεν ξέρω αν συνεχίσει έτσι πόσο μπορεί να τραβήξει μια σειρά το ενδιαφέρον εκτός και αν κάνει την ανατροπή στα επόμενα επεισόδια!

GeorgeCR7
20 Οκτωβρίου 2016, 07:05
Καλό το επεισόδιο αλλά όχι τίποτε το ιδιαίτερο!Είχε κάποιες καλές εξελίξεις όπως αυτή στο τέλος με τον Ντολόρες και κάποιες καλές σκηνές δράσης κατα την διάρκεια του,αλλά μέχρι εκεί!Σε κάποια σημεία το βρήκα αρκετά βαρετό και επαναληπτικό λόγω του ότι είχε πολλές σκηνές απο το 1ο επεισόδιο απλά με λιγάκι διαφορετικούς διαλόγους,επίσης σε σχέση με το 2ο επεισόδιο ήταν πολύ κατώτερο και με μπέρδεψε ακόμη περισσότερο αν και περίμενα να ξεκαθαρίσω κάποια θεματάκια που έχει η σειρά και είναι πολύπλοκα!Ωραίο το σενάριο και η ατμόσφαιρα της εποχής δεν λέω,απλά το θέμα είναι ότι γίνονται πράγματα στην σειρά αλλά δεν σου τραβούν την προσοχή,επειδή γνωρίζεις ότι η σκηνή θα ξαναγίνει απο την αρχή και θα σωθούν οι χαρακτήρες,οπότε δεν είναι τίποτε σταθερό και μόνιμο!Θα την συνεχίσω σίγουρα την σειρά απλά δεν ξέρω,μπορεί να μην κάνει σε εμένα....τι να πω....άντε να δούμε την συνέχεια!:):)

Βαθμολογία: 7- / 10.

morfeas2002
21 Οκτωβρίου 2016, 17:10
Εκεί που το 2ο καλυτέρεψε, το τρίτο με έκανε πάλι να βαρεθώ και να κοιτάζω το ρολόι. Κάτι καλό εξελίσσεται αλλά με πολλές ανούσιες σκηνές τυλιγμένο....

Hrisa76
22 Οκτωβρίου 2016, 22:24
βαρεθηκα τη ζωή μου. όχι δεν το συνεχίζω. αντίο.

georgiakos
22 Οκτωβρίου 2016, 23:59
Μεχρι στιγμης βαρετο πολυ βαρετο δεν εχω καταφερει να δω επεισόδιο με τη μια

blackys88b
6 Νοεμβρίου 2016, 23:48
εγω παλι δεν βαριεμαι στιγμη...θεωρω οτι ξεδιπλωνεται κατι πολυ εντυπωσιακο και σιγουρα αξιζει το ολο ταξιδι.!! εχει αρκετες καταστασεις που δεν τις καταλαβαινω.!! και περιμενω να μου τις εξηγησει στη συνεχεια...δεν ειχαμε Εντ Χαρις στο επεισοδιο...δεν πειραζει..υπαρχει χρονος.!!

HristinaB
9 Νοεμβρίου 2016, 02:30
Προσπαθώ να καταλάβω τι στοιχεία μου έδωσε αυτό το επεισόδιο... δεν τα έχω πολυ-καταφέρει, όμως. Έχω αρκετές βασικές απορίες:

1. Ο κώδικας ανάπτυξης συνείδησης του συχωρεμένου του Άρνολντ υπάρχει ακόμα σε κάποιους από τους hosts; Φαντάζομαι πως ναι, αλλιώς πώς θα ανέφεραν οι "χαλασμένοι" hosts το όνομά του; (Δε θυμάμαι καθόλου αν η σκηνή του βίντεο που βλέπουν οι προγραμματιστές με τους χαλασμένους αυτούς hosts είχε παίξει στο προηγούμενο επεισόδιο. Μου φάνηκε σαν να εμφανίστηκε από το πουθενά και δυσκολεύτηκα αρκετά να καταλάβω τι γινόταν.) Όμως, δε βλέπω απολύτως κανένα λόγο γιατί να επιτραπεί κάτι τόσο επικίνδυνο (εκτός κι αν οι ιδιοκτήτες του πάρκου δεν το γνώριζαν).

2. Πώς ξεκίνησε η σχέση του Μπερνάρντ με την Ντολόρες; Γιατί την επέλεξε; Είχε η Ντολόρες επιδείξει κάποια στοιχεία συνείδησης και ο Μπερνάρντ ήθελε να εξερευνήσει το θέμα περισσότερο ή ήταν αυτός που ξεκίνησε το πείραμα εξαρχής, βάζοντάς τη να διαβάζει βιβλία κ.λπ., ώστε να τη βοηθήσει να αναπτύξει συνείδηση; Το σχόλιο που έκανε σχετικά με το πώς η εξέλιξη είναι αποτέλεσμα λαθών (δηλαδή μεταλλάξεων) υπονοεί το πρώτο: ένα λάθος-μετάλλαξη στον κώδικα της Ντολόρες οδήγησε στην εκδήλωση χαρακτηριστικών (αναμνήσεις, επιθυμίες... τώρα και η ανάπτυξη ικανοτήτων που δεν έχουν γραφεί στον κώδικά της, όπως ο χειρισμός όπλου) που σχετίζονται με την ύπαρξη συνείδησης.

3. Πώς σχετίζεται η απώλεια του γιου του Μπερνάρντ με τις μυστικές του συναντήσεις με την Ντολόρες;

4. Η Τζίνα Τόρρες δε θα γεράσει ποτέ, έτσι; Τι απίστευτη κουκλάρα...

7/10 (πολύ γαλαντόμα είμαι), γιατί ήταν αρκετά φλατ.

greekie
4 Δεκεμβρίου 2016, 15:23
Τι είναι η ζωή, τι είναι ο άνθρωπος.
Ήρθε η ώρα να την πάρω σερί την σειρά, και από ο,τι βλέπω τα ερωτήματα πληθαίνουν. Ελπίζω να δωθούν κάποιες απαντήσεις μέσα στη σεζόν γιατί το κουβάρι παραγίνεται μεγάλο.