PDA

Δείτε τη Πλήρη Έκδοση : Westworld 1x05 - Contrapasso

GTVSBot
31 Οκτωβρίου 2016, 03:00
Σειρά : Westworld
Σαιζόν : 1
Επεισόδιο : 5
Τίτλος : Contrapasso

Κανάλι : HBO
Πρώτη Προβολή : 30/10/2016

Περίληψη :

Ο Man in Black βρίσκει έναν απρόσμενο σύμμαχο στην αναζήτησή του για το ξεκλείδωμα του λαβύρινθου.

johny f
1 Νοεμβρίου 2016, 03:59
Ενω εχει ενδιαφερουσες πληροφοριες για κεντρικους ηρωες και σημαντικες συναντησεις οπως αυτη του Men in Black με το Φορντ το επισοδειο αναδυει την παγιδα στην οποια μπορει να πεσει η σειρα.Το ποκερ με τα κλειστα χαρτια και τις πληροφοριες οπως το οτι ο Αρνολντ ηθελε να καταστρεψει το παρκο πριν πεθανει ή οτι η Ντολορες επικοινωνει ακομα μαζι του με καποιο μυστηριο τροπο,κρυβοντας το απο το Φορντ, και επιτεινωντας τη σπεκουλα για το τι του εχει συμβει πραγματικα και αν τελικα ζει με καποιο τροπο ακομα,δημιουργουν συνεχεια περισοτερα ερωτημα και λαβυρινθους στους οποιους μπλεκεις για τα καλα και μαζι με την υφη των μισων ηρωων που ειναι τεχνητοι και δε γνωριζουν που βρισκονται και γιατι σε αφηνει ξεκρεμαστο στο αν πρεπει να ενδιαφερθεις γι'αυτους ενω και οι πραγματικοι ανθρωποι παραμενοντας κρυμμενοι πισω απο το ποκερ των κινησεων τους δε βοηθουν σε αυτη τη ταυτιση που χρειαζεται για να ενδιαφερθεις για την τυχη τους.Ναι σε ενδιαφερει να μαθεις την ατζεντα τους αλλα μεχρι εκει.Επισης κατι που πρεπει να βελτιωσουν ειναι ο ρυθμος της σειρας των επισοδειων που με τον περιεργο παραισθητικο τονο εχει ηδη εντονα σημαδια επαναληψεις.Το ενδιαφερον μου παραμενει αλλα πρεπει να δουμε κατι πιο ευκρινες και δυνατοτερο στα επομενα επισοδεια.;)

GeorgeCR7
1 Νοεμβρίου 2016, 08:23
Πολύ ωραίο αυτό το επεισόδιο!! :):)

Με την ιστορία της Ντολόρες να εξελίσσεται πολύ ωραία και γεμάτο δράση,το επεισόδιο νομίζω πως είναι απο τα καλύτερα της σειράς μέχρι στιγμής!Ο χαρακτήρας της Ντολόρες αναπτύχθηκε αρκετά και μου αρέσει πολύ το στυλάκι της,πολύ καλύτερο πάντως απο την κακομοίρα δεσποινίδα όπως είπε και αυτή!Ωραία η σκηνή με την κλοπή της άμαξας,ωραίο πιστολίδι έπεσε στην συγκεκριμένη σκηνή!Το νέο κομμάτι του πάρκου που μας παρουσίασαν είχε τρομερή ατμόσφαιρα και μου άρεσε που είδαμε κάτι διαφορετικό,όπως και η ιστορία στα εργαστήρια του πάρκου προχωράει πολύ ωραία με την τελευταία σκηνή να αφήνεις αρκετές προσδοκίες για την συνέχεια,ελπίζω σε ανάλογα επόμενα επεισόδια!!! :):)

Βαθμολογία: 9/10.

npil
2 Νοεμβρίου 2016, 00:58
πολύ καλή ατμόσφαιρα , αλλά πολλά μέτωπα αναπάντητα κ αργός ρυθμός. οι σκηνές με τους διαλόγους φορντ , man in black φοβέρες . ο χαρακτήρας της Ντολορες αναπτύχθηκε κ μας αποκαλύπτει τα μυστικά. θα δούμε

tasoskratos
2 Νοεμβρίου 2016, 11:48
Η σειρά κεντάει και σαν καλή νύφη που φτιάχνει την προίκα της (όπως μια φορά κι ένα καιρό):) οι βελονιές γίνονται αργά αλλά σταθερά. Μην ξεχνάμε ότι πάμε για 5 σεζόν και βλέπουμε...
Ενδιαφέρουσα η κουβεντούλα του Φορντ με τον μυστήριο κύριο με τα μαύρα. Τον αφήνει να την ψάχνει τη δουλειά, υποθέτοντας ότι δεν πρόκειται να φθάσει στον στόχο του. Κι όμως, τον αφήνει ενώ παράλληλα και μόνο με τη σκέψη του ΄΄οδηγεί΄΄ τα πλάσματα του στην προστασία του. Οδηγεί? Μπορεί και διατάζει? Μμμμμ, η Ντολόρες πάντως ακολουθεί τον δικό της δρόμο, αν και δεν πιστεύω ότι την πολυπίστεψε στα άλλη συζήτηση που είχε μαζί της, γι'αυτό εξάλλου της έσφιξε το χέρι. <<με πονάς>> του είπε. Ουπς, κάτι τρέχει εδώ. Μετά την μύγα ασθάνθηκε και πόνο, πράγμα που πιθανόν δεν υπάρχει στον προγραμματισμό τους.
Το θέμα είναι ότι επιβεβαιώθηκε η δολιοφθορά. Δηλαδή, εάν δεν κάνω λάθος, μας άφησαν να καταλάβουμε πως υπάρχει κάποιος έξω που κινεί τα νήματα, πολύ πιθανόν να είναι και κάποιο τρόπο ο εντολοδόχος ή ο συνέταιρος του Ed Ηarris, ή έστω κάποιο δεξί του χέρι.
Εκείνο που δεν πιστεύω είναι ότι ο Αρνονλντ ήθελε να καταστρέψει το westwold. Μέχρι τώρα πολλούς έχουμε δει να θέλουν να το παίξουν θεούληδες. Ίσως τώρα, το ξεκίνημα να θέλουν να γίνει από τους ΄΄ψεύτικους΄΄, αν είναι και τόσο ψεύτικοι, δηλαδή 100%.
Αυτά προς το παρόν, αφού πουμε για μία ακόμη φορά ότι η ερμηνεία των ηθοποιών είναι εξαιρετική. Οκ, για κάποιους περισσότερο γνωστούς το ξέραμε. Η κοπέλα όμως που υποδύεται την Ντολόρες είναι φανταστική!

morfeas2002
3 Νοεμβρίου 2016, 11:19
Ανέβηκε αρκετά η σειρά. Μετά το 4, το 5ο ακόμα καλύτερο. Rachel Wood, Ed Harris και Anthony Hopkins δίνουν ρεσιτάλ ερμηνείας.

ATHENA1971
3 Νοεμβρίου 2016, 22:02
Πολύ καλό το επεισόδιο με δυνατές σκηνές και πολλά στοιχεία που μας δείχνουν κάποια πράγματα που είναι προφανή, όπως ότι η Ντολόρες ήταν σύμμαχος του Άρνολντ και έκτοτε τιμωρείται γι αυτό, ότι ο ΜΙΒ είναι παλιός γνωστός με τον Φορντ αλλά για κάποιο λόγο δεν τον φοαβάται ο Φορντ για το κυνήγι του λαβύρινθου. Αλλά, πώς μπορείς να πεις σε αυτό τον κόσμο του Westworld, τί είναι αυτό που φαίνεται και τί μπορείς να περιμένεις;
Είναι πάρα πολλά που έχουν συμβεί σε αυτό το επεισόδιο, πολλά έχουν λεχθεί από τον Φορντ, από τον ΜΙΒ, από την Ντολόρες... ξαφνικά, όλοι έχουν ένα διττό ρόλο, τα λόγια τους αποκτούν νόημα πλέον, διαφορετικό.
johnyf έγραψες αυτό
"..λαβυρινθους στους οποιους μπλεκεις για τα καλα και μαζι με την υφη των μισων ηρωων που ειναι τεχνητοι και δε γνωριζουν που βρισκονται και γιατι σε αφηνει ξεκρεμαστο στο αν πρεπει να ενδιαφερθεις γι'αυτους ενω και οι πραγματικοι ανθρωποι παραμενοντας κρυμμενοι πισω απο το ποκερ των κινησεων τους δε βοηθουν σε αυτη τη ταυτιση που χρειαζεται για να ενδιαφερθεις για την τυχη τους."
Μα, αυτό είναι και ένα από τα ερωτήματα που θέτει η σειρά. Είτε στον κόσμο του WW είτε στην πραγματικότητα, τελικά πόσο μας νοιάζει;
Στη συζήτηση με τον Φορντ, αυτό που είχε ενδιαφέρον ήταν οι σιωπές της Ντολόρες, παρά οι απαντήσεις της. Δεν ξέρω πότε έγινε αυτή η συζήτηση. Βγήκαν πολλά ενδιαφέροντα πράγματα, όπως ότι η Ντολόρες δεν βοήθησε τον Άρνολντ αλλά και η ερώτηση που της έκανε "Θυμάσαι ποιος ΗΜΟΥΝ;".
Μας δείχνουν μετά τη συζήτηση τους, την Ντολόρες να πέφτει σε κάποιο είδος in trance και μιλάει σαν να βρίσκεται σε άλλο επίπεδο, όπως η ατάκα που είπε στο Λώρενς, που, σίγουρα, ξέρει περισσότερα από όσο φαίνεται και την κάλυψε με τον τρόπο του (τα καπέλα τους, όχι μαύρα ή άσπρα). Σιγά, σιγά όμως, φαίνεται ότι η Ντολόρες αποκτά όλο και περισσότερη συνείδηση, με αποτέλεσμα να φτάνει στη σκηνή όπου γίνεται ψυχρός εκτελεστής, χωρίς να το σκεφτεί.
Καλά, ο ΜΙΒ μού φαίνεται ότι πρέπει να είναι τόσο εύκολος να τον χειριστείς, νομίζω ότι θα μπορούσε να τον καθοδηγεί ο Φορντ εύκολα. Ο τρόπος που φέρθηκε στο Λώρενς, ασχολίαστος...... Μήπως, όμως, είναι ο σωστός τρόπος;
Και τέλος, η θεά Μέιβ. Μακράν, ο χαρακτήρας με την πιο ενδιαφέρουσα εξέλιξη.

johny f
4 Νοεμβρίου 2016, 03:09
johnyf έγραψες αυτό
"..λαβυρινθους στους οποιους μπλεκεις για τα καλα και μαζι με την υφη των μισων ηρωων που ειναι τεχνητοι και δε γνωριζουν που βρισκονται και γιατι σε αφηνει ξεκρεμαστο στο αν πρεπει να ενδιαφερθεις γι'αυτους ενω και οι πραγματικοι ανθρωποι παραμενοντας κρυμμενοι πισω απο το ποκερ των κινησεων τους δε βοηθουν σε αυτη τη ταυτιση που χρειαζεται για να ενδιαφερθεις για την τυχη τους."
Μα, αυτό είναι και ένα από τα ερωτήματα που θέτει η σειρά. Είτε στον κόσμο του WW είτε στην πραγματικότητα, τελικά πόσο μας νοιάζει;

Το επιχειρημα μου ειναι ειναι πως οσο ειναι ομιχλωδεις οι ταυτοτητες των ηρωων ειτε αυτοι ειται τεχνητοι ειτε πραγματικοι ανθρωποι δε μπορεις να ταυτιστεις αρκετα και να συμπασχεις οσο αν ειχαν μια ξεκαθαρη ταυτοτητα και ηξερες την ιστορια και την ατζεντα τους.Τοτε θα υπηρχε πραγματικο ενδιαφερον για την καθε επομενη εξελιξη και την τυχη τους.Τωρα υπαρχει μεν ενα ακαδημαικο ενδιαφερον για την εξελιξη της υποθεσης και την αποκαλυψη της ατζεντας του καθενος αλλα μεχρι εκει.Μενει να προχωρησουν λοιπον στο επομενο βημα.;)

tasoskratos
4 Νοεμβρίου 2016, 11:48
Τωρα υπαρχει μεν ενα ακαδημαικο ενδιαφερον για την εξελιξη της υποθεσης και την αποκαλυψη της ατζεντας του καθενος αλλα μεχρι εκει.

Ενας προβληματισμός μου έχει να κάνει με την ΄΄ταυτότητα΄΄ κάποιων από τους ρομποτανθρώπους. Το είχα ξαναγράψει. Π.Χ. ο Άρνολντ ας πούμε, από που εμπνεύστηκε και δημιούργησε την Ντολόρες. Μέχρι της αποδείξεως του εναντίον θα συνεχίσω να πιστεύω ότι η ντολόρες και κάποιοι άλλοι, μια φορά κι έναν καιρό, ήταν πραγματικοί άνθρωποι, ίσως είχαν και κάποια συγγένεια, οι οποίοι πέθαναν μεν, αλλά επειδή για κάποιο λόγο ο Άρνολντ ή και ο Φορντ μαζί, δεν ήθελαν να τους αποχωριστούν, έχοντας στα χέρια τους την τεχνολογία τους επανέφεραν, όπως τους επανέφεραν.
Αυτή μου η σκέψη πηγάζει από το γεγονός ότι ο (επιτρέψτε μου τώρα να δανειστώ το χαϊδευτικό ενός άλλου κυρίου με τα μαύρα;)) Βρασίδας κουβαλάει το σκαλπ με το σχεδιάγραμμα? κύκλωμα? στο εσωτερικό του κρανίου.

Ορίστε και κάτι ακόμη που ενισχύει την σκέψη μου.

αλλά και η ερώτηση που της έκανε "Θυμάσαι ποιος ΗΜΟΥΝ;".

ATHENA1971
4 Νοεμβρίου 2016, 15:56
Και κάτι άλλο, που ίσως δεν πρέπει να το θίξω και κρατιέμαι τόσο καιρό, αλλά δεν άντεξα βλέποντας το 7,6 στη βαθμολογία. Από ό,τι φαίνεται, ενώ στα σχόλια γράφουν άνθρωποι που τους έχει κεντρίσει το ενδιαφέρον, με την οποιαδήποτε διαφωνία που μπορεί να έχουμε, η βαθμολογία πάντα πέφτει κάτω από 8.
Just saying....
Εννοείται, ότι θα ψηφίσει όποιος θέλει, ό,τι θέλει, απλά το σχολιάζω γιατί το θεωρώ λίγο άδικο.
Όχι ότι έχει σημασία.....

blackys88b
12 Νοεμβρίου 2016, 20:09
μπα καμια σημασια δνε εχει...παλι καλα που δεν εχει την ιδια φαση και το Rectify..:P (βαζω ιδεες)

το επεισοδιο ηταν πολυ ενδιαφερον με τα ολα στοιχεια που εδωσε.!! δεν περιμενα την εξελιξη προς το τελος...τα ξυπνηματα της Ντολορες ειναι πολυ ενδιαφερον και γενικα στο συνολο προχωρησαμε απο τις επαναληψεις.!! Hopkins vs Harris..acting gold.!

greekie
4 Δεκεμβρίου 2016, 17:57
Το επεισόδιο με τις περισσότερες πληροφορίες έως τώρα.
Κάποια πράγματα αρχίζουν να δένουν μεταξύ τους αλλά σαν καλή σειρά σου τα λύνει ξανά σχεδόν αμέσως.

Την καλύτερη δουλειά έκανα που περίμενα να τα δω όλα μαζί.

HristinaB
12 Δεκεμβρίου 2016, 18:46
Το επεισόδιο με τις περισσότερες πληροφορίες έως τώρα.
Κοίτα να δεις που εγώ έχω την ακριβώς αντίθετη άποψη. Θεωρώ ότι το συγκεκριμένο επεισόδιο μπέρδεψε τα πράγματα ακόμα περισσότερο, πασαλείβοντας την κεντρική ιστορία (που, χονδρικά, συνίσταται στο εξής ερώτημα: "τι διάλο συμβαίνει εδώ πέρα;") με περιπέτειες που φαίνεται να μην έχουν ιδιαίτερο νόημα (δηλαδή η όλη φάση με την κλοπή της νιτρογλυκερίνης). Θα μου πει κάποιος, βέβαια, ότι αυτή η ιστορία χρησιμοποιήθηκε για να εμπλουτίσει το characterization των ηρώων και υποθέτω ότι δε θα είχε άδικο, αλλά... ειλικρινά, έχει συνδεθεί κανείς με τον ξανθό κακομοίρη (που είναι τόσο αδιάφορος, ώστε να μην μπορώ να θυμηθώ το όνομά του... το έψαξα, Γουίλιαμ τον λένε) ώστε να τον ενδιαφέρει το background του; Εγώ τον θεωρώ σούπερ βαρετό και βαρίδι για την εξέλιξη της ιστορίας.

Οπότε, τι άλλο μας έδωσε η εκδρομή στην παρακμιακή πόλη της Παράια; Πάρα, μα πάρα πάρα πολύ γυμνό, όργια στυλ "Μάτια Ερμητικά Κλειστά" και δύο μεγάλες απορίες:

1. Πώς γίνεται ο Λόρενς, που μόλις λίγο νωρίτερα ο ΜΙΒ τον είχε σφάξει σαν κοτόπουλο, να εμφανίζεται "ζωντανός", τη στιγμή που δεν είδαμε το προσωπικό του πάρκου να τον μαζεύει για να τον επιδιορθώσει; Επίσης σημαντικό ότι δεν εμφανίστηκε ως άλλος χαρακτήρας, αλλά εξακολουθεί να είναι ο ίδιος (; ) Λόρενς.

2. Η Ντολόρες γιατί βλέπει και αλληλεπιδρά με τον εαυτό της; Πρόκειται για παραισθήσεις ή παίζει κανένα ταξίδι στο χρόνο, όπου η μελλοντική Ντολόρες επιστρέφει για να πει στον παλιό εαυτό της τι να κάνει;

Άλλες απορίες - αντιρρήσεις:

Όσο κι αν η σκηνή ΜΙΒ-Φορντ ήταν ενδιαφέρουσα, από πλευράς συνάντησης δύο μεγάλων ηθοποιών, σε τι ακριβώς βοήθησε την ιστορία; Ουσιαστικά, αυτό που είδαμε είναι αυτό:

ΜΙΒ: "Ωπ, ο Φορντ. Μεγάλη μου τιμή που σε γνωρίζω. Τα σενάριά σου ήταν λίγο βαρετά, οπότε είπα να γίνω ο αρχι-κακός εδώ μέσα. Θες να με σταματήσεις από το να βρω το κέντρο του Λαβύρινθου, που κρύβει το νόημα της ζωής;"
Φορντ: "Μπα". (Αλλά ούτε είπε ότι θα τον βοηθήσει κιόλας.)
ΜΙΒ: "Να σε σφάξω λίγο, να δω τι κρύβεις μέσα σου;" (Μια σκέψη που ήρθε από το πουθενά.)
Τέντι: "Πάρ' το αλλιώς, μεγάλε. Μπορεί να μην κατανοώ ότι αυτός είναι ο δημιουργός μου, αλλά είμαι φτιαγμένος για να τον προστατεύω."

Τι μάθαμε, δηλαδή; Ότι ο Φορντ ξέρει τι κάνει ο ΜΙΒ (είχαμε την παραμικρή αμφιβολία ότι το ήξερε ήδη; ) και ότι δε θα τον εμποδίσει. Αν ΔΕΝ υπήρχε η σκηνή και ο ΜΙΒ συνέχιζε να κάνει τα δικά του χωρίς να τον ενοχλεί κανείς, το ίδιο αποτέλεσμα δε θα είχαμε; Οπότε, ποιο το νόημα της σκηνής; Ότι ο ΜΙΒ υποψιάζεται πως ο Άρνολντ έχει παίξει σημαντικότερο ρόλο στη δημιουργία του Πάρκου απ' ό,τι γενικά πιστεύεται; Ότι ο Φορντ ελέγχει τους hosts κατά βούληση, σαν θεός; Αυτό το είδαμε και στο προηγούμενο επεισόδιο, ξανά χωρίς καμιά εξήγηση. Δε βρήκα κάποια ουσία στην όλη συνάντηση.

Το παιδάκι, αυτό που μιλούσε με τον Φορντ στο προηγούμενο επεισόδιο, τι ακρβώς ρόλο έχει σε όλα αυτά;
Πώς κατάφερε η Μέιβ και έχει συνειδητοποιήσει τόσα πολλά σε τόσο σύντομο χρονικό διάστημα; Γιατί μόνο αυτή και όχι κανείς άλλος από τους hosts;
Γιατί ΤΟΣΗ μες-στη-μάπα-σου γύμνια, με full frontal nudity να φαν' κι οι κότες; Από πλευράς δραματουργίας δεν υπήρχε κανένας απολύτως λόγος -- και στα προηγούμενα επεισόδια οι hosts ήταν γυμνοί όταν τους επισκεύαζαν, αλλά, παρότι το τηλεοπτικό κάδρο έκρυβε τις λεπτομέρειες, η ψευδαίσθηση μια χαρά λειτουργούσε. Εδώ ο σκηνοθέτης έκανε ό,τι μπορούσε για να τις τονίσει όσο περισσότερο γινόταν. Τόση πολλή βουβωνική τρίχα οφείλω να πω ότι με ενόχλησε.
Η μετάγγιση που επιχείρησε ο ΜΙΒ στον Τέντι. Τι ήταν πάλι αυτό, είχε νόημα; Αφού δεν υπήρχε περίπτωση να πεθάνει έτσι κι αλλιώς, δεν ήταν στο σενάριο. O Φορντ του έδωσε το backstory του με τον Γουάιατ για κάποιο λόγο, συνεπώς δε θα είχε κανένα νόημα να τον άφηνε να πεθάνει. Ο ΜΙΒ δεν το ξέρει αυτό, μετά από 30 χρόνια που αλωνίζει το Πάρκο; Γιατί, λοιπόν, μπήκε στον κόπο της μετάγγισης; Για να δει ο θεατής μια ακόμα σοκαριστική σκηνή;
Το σπουργίτι και το τεχνικό μαντζαφλάρι που το καθοδηγεί. Σίγουρα δεν υπήρχε πιο ενδιαφέρων τρόπος να μας πουν ότι αυτό το γκατζετάκι θα παίξει σημαντικό ρόλο στη συνέχεια;

Γενικά, δεν μπορώ να πω ότι μου άρεσε το επεισόδιο, βαρέθηκα με τον Γουίλιαμ και την αδιάφορη ιστορία του και βρήκε λίγο ξεκάρφωτο τον τρόπο που αυτή η αντιπαθητική η προγραμματίστρια ανακάλυψε τον πομπό και κατάλαβε και τι κάνει. 7/10, γιατί έρχονται γιορτές.