PDA

Δείτε τη Πλήρη Έκδοση : Westworld 1x08 - Trace Decay

GTVSBot
21 Νοεμβρίου 2016, 03:00
Σειρά : Westworld
Σαιζόν : 1
Επεισόδιο : 8
Τίτλος : Trace Decay

Κανάλι : HBO
Πρώτη Προβολή : 20/11/2016

Περίληψη :

Η Maeve θέλει να αλλάξει το σενάριό της. Ο Teddy κλονίζεται από τις σκοτεινές αναμνήσεις του.

johny f
22 Νοεμβρίου 2016, 11:18
Αρκετα καλο κι αυτο με αποκαλυψεις απ'το Φορντ για τον Αρνολντ και το ρολο που εδωσε εξαρχης στο Μπερναρ.Η προσπαθεια του Φορντ τωρα για τη διαχειρηση της καταστασης μετα τη δολοφονια της Τερεζα μου φαινεται πως τελικα θα αντιμετωπισει προβληματα,οχι μαλιστα απο 'κει που τα περιμενει, αλλα απ'το Μπερναρ που ακομα κι αν ελεγχεται απ'αυτον δειχνει πως δε μπορει να χωνεψει την αποκαλυψη που του εγινε και κανει τωρα κινησεις τακτικης.Πολλες εξελιξεις και ερωτηματα και στα μετωπα της Μειβ,της Ντολορες και του ΜΙΒ.Γενικα ολη η κατασταση και εντος Παρκου και των εγκαταστασεων των εργαστηριων δειχνει ενα καζανι που βραζει και μενει να δουμε αν θα εκραγει στα 2 τελευταια επισοδεια της σεζον,γιατι πολλα μυστικα,ψεμματα και αποκαλυψεις μαζευτηκαν και ολοι ειναι στα ορια τους.;)

tasoskratos
22 Νοεμβρίου 2016, 21:40
Εντάξει, το τερμάτισαν και να σκεφτεί κανείς ότι έχει ακόμη 2 επεισόδια!
Εγώ σηκώνω τα χέρια ψηλά.
Πολλά μαζεμένα μας είπαν και καραμπερδεύτηκα ο φουκαριάρης.
Εκείνο πάντως που κατάλαβα είναι ότι εκτός από όλααααα αυτά τα μυστήρια που έχουμε δει εως τώρα πρέπει να υπάρχει και κάτι άλλο, πολύ μεγαλύτερο.
Η μαυρούλα της εταιρίας διάλεξε ρομπότ και έδωσε εντολή να ΄΄φτιαχτεί΄΄ και σταλεί ΄΄εξω΄΄.
Ο δε man in black έριξε το συνθηματικό. <<I'm the good guy>>.
Μηπως τελικά αυτοί που εβγαλαν τη θεωρία ότι βλέπουμε 2 timelines ειχαν δίκαιο?

johny f
22 Νοεμβρίου 2016, 21:55
Εκείνο πάντως που κατάλαβα είναι ότι εκτός από όλααααα αυτά τα μυστήρια που έχουμε δει εως τώρα πρέπει να υπάρχει και κάτι άλλο, πολύ μεγαλύτερο.
Η μαυρούλα της εταιρίας διάλεξε ρομπότ και έδωσε εντολή να ΄΄φτιαχτεί΄΄ και σταλεί ΄΄εξω΄΄.

Τη θεωρια για τα 2 timelines την εχω διαβασει κι εγω αλλα ειναι ετσι στο φλου χωρις πολλες διευκρινησεις.Εχεις διαβασει κατι παραπανω που να εξηγει ποιες ειναι οι διαφορες των 2 και ποιο ειναι το 1ο και ποιο το 2ο;

tasoskratos
22 Νοεμβρίου 2016, 22:07
Εχεις διαβασει κατι παραπανω που να εξηγει ποιες ειναι οι διαφορες των 2 και ποιο ειναι το 1ο και ποιο το 2ο;

Υπάρχει αναλυτικά στο youtube αλλά δεν έκατσα να το ψάξω γιατί τα Αγγλικά μου απαιτούν πολύ προσοχή στο τι λέει αυτός που εξηγεί!!!

hakinen
23 Νοεμβρίου 2016, 18:57
Όταν το κίνητρο του ''κακού'' είναι να πάει να σκοτώσει δυο ρομπότ, για να αποφασίσει αν είναι όντως κακός, με κάνει να χαμογελώ πικρά.

Αρχίζω να διακρίνω έντονα επιρροή JJ και δεν το λέω για καλό.

Δεν μου άρεσε το επεισόδιο.

GeorgeCR7
23 Νοεμβρίου 2016, 21:03
Καλούτσικο το επεισόδιο,αλλά μπορώ να πω ότι σε αρκετές στιγμές βαρέθηκα την ζωή μου πολύ μυστήριο βρε παιδί μου η σειρά.....δεν ξέρω αν έχεις βγάλει κανείς κάποια άκρη απο όλο αυτό το μπάχαλο.....τι να πω κρίμα πάντως και είχε αρκετές καλές προοπτικές και μπορούσε να εξελιχθεί σε δυνατή σειρά, άλλα δύο επεισόδια ακόμη για το τέλος της 1ης σεζόν θα τα δω φυσικά αφού με τον έναν ή τον άλλον τρόπο έφτασε μέχρι και το 8ο απλά για να δω που θα καταλήξει,όχι ότι περιμένω να καταλάβω κάτι περισσότερα,απλά έτσι για την ιστορία.....!!! :):):p:p:p

Βαθμολογία: 7-/10. (Kαι με αυτό με το ζόρι!:p)

lostjack
26 Νοεμβρίου 2016, 21:07
αν και συμφωνω με τους περισσοτερους οτι εκει που παει να δωσει μια απαντηση σου δημιουργει αλλες 3 αποριες, ωστοσο φαινεται τιμια σειρα με βαθος και πολυ καλογυρισμενη. ωστοσο λυστε μου καποιος μια απορια που δεν εχω καταλαβει εδω και καιρο: Πως γινεται η Ντολορες να τριγυρναει απο δω κι απο κει χωρις να τη μαζεψει καποιος οπως κανουν σε ολα τα ρομποτ ? Μηπως εχει να κανει με το οτι βρισκεται μαζι με επισκεπτη δηλαδη τον Γουιλιαμ ? και πως γινεται να περνανε αυτη κι ο Γουιλιαμ τοσες μερες τριγυρνωντας κι ομως μπορουν να επηρεαζουν την πλοκη καθε σεναριου με αποτελεσμα να βλεπουμε μια συνεχη σταθερα εξελισσομενη ιστορια ? δεν υποτιθεται οτι καθε μερα επαναλμβανεται το ιδιο μοτιβο ? δηλαδη δεν μαζευουν τα ρομποτ και τα βαζουν να ξανα κανουν τα ιδια πραγματα οπως βλεπαμε στην αρχη με την ντολορες που καθε μερα ξυπνουσε και εκανε τα ιδια πραγματα ?

greekie
5 Δεκεμβρίου 2016, 20:48

Μεγάλο μπέρδεμα indeed.
Τι σύμπτωση ρε παιδί μου που διάλεξε τον Άμπερναθι για Δούρειο Ίππο.
Δεν έχω δει θεωρίες για τα δύο timelines υπο τον φόβο μη σποιλεριαστώ πριν τα δω όλα αλλά είμαι κι εγώ μέσα σ'αυτούς που το πιστεύουν γιατί αν δεν ισχύει μπλεκονται εξαιρετικά πολύ τα πράγματα. Υπό το πρίσμα όμως δύο timelines ο,τι βλέπεις βγάζει ένα κάποιο νόημα.

blackys88b
6 Δεκεμβρίου 2016, 02:26
ιδιαιτερο επεισοδιο που μου προκαλει 1002 αποριες...αλλα με κανει να θελω να δω τα επομενα επεισοδια σιγουρα...ερμηνειες εξαιρετικες...η Θαντι με ξαφνιαζει μπορω να πω.!!!

ATHENA1971
7 Δεκεμβρίου 2016, 22:35
Επιτέλους, βρήκα χρόνο να το δω.....
Τελείωσε το επεισόδιο και σκεφτόμουν, "έχω δει καλύτερη σειρά";
Με εκνεύρισε λίγο η υπόθεση με τη Μέιβ, πώς είναι δυνατόν να έχει ξεφύγει τόσο η κατάσταση; Αλλά, μετά έγιναν όλα τα πίσω-μπρος, μας έδειξε την ιστορία της, ο ΜΙΒ μίλησε για τον εαυτό του, είπε την ιστορία του....
Έπαθα πλάκα με τη συζήτηση του Μπέρναρντ με τον Φορντ, έκαψα τον εγκέφαλό μου όταν προσπάθησα να μπω στη θέση του Άρνολντ, όταν είπε ο Φορντ ότι για εκείνον ήταν πάντα ξεκάθαρα τα πράγματα..... Δλδ, πώς το κάνει αυτό; Μπορεί να τρελάνει άνθρωπο ο τύπος, όντως.... Έχουν πολλά κοινά με τον ΜΙΒ, δεν αισθάνονται τίποτα.
Η τρίτη φορά (για εμάς) που ακούστηκε η φράση, "αυτός ο πόνος είναι ό,τι έχω από αυτήν". Η πρώτη ήταν από τον Μπέρναρντ όταν μιλούσε με τη "σύζυγό" του, μετά από την Ντολόρες όταν μιλούσαν με τον Μπέρναρντ στο 4ο επεισόδιο και τώρα από την Μέιβ.
Εκπληκτικό επεισόδιο, σου ανοίγει μικρές χαραμάδες να δεις, να φανταστείς, να σκεφτείς....
Με την Ντολόρες, στο χωριό με την εκκλησία.........:worthy:
Ο Τέντυ.... ο θεούλης ο Χέκτορ....

HristinaB
4 Μαρτίου 2017, 18:30
Το είδα με μια ήπια ενόχληση: από τη μια οι αερολογίες του Φορντ περί μη ύπαρξης συνείδησης και εξομοίωσης των ανθρώπων με τα ρομπότ, από την άλλη οι συνεχιζόμενες ευκολίες στην ιστορία της Μέιβ και η ξενερωτική φάτσα του Γουίλιαμ, τελικά μόνο ο ΜΙΒ κράτησε πραγματικά το ενδιαφέρον μου στο επεισόδιο. Δεν κατάλαβα, όμως, από πού ακριβώς προέκυψε η βεβαιότητά του ότι η εύρεση του Λαβύρινθου σχετίζεται με τη δολοφονία του αρχι-κακού Γουάιατ. Αφού αυτός δεν είναι τίποτα άλλο παρά επινόηση του Φορντ, για να έχει ένα backstory ο Τέντυ. Ο οποίος Τέντυ αρχίζει κι αυτός να έχει αναμνήσεις από προηγούμενες υπάρξεις του. Πώς έγινε αυτό; Είναι δουλειά του Φορντ;

Η Έλσι, απ' ό,τι φαίνεται, έπεσε κι αυτή θύμα του Μπερνάρντ, κατ' εντολή του Φορντ. Γιατί όμως τη σκότωσε, αφού ουσιαστικά βοήθησε στο να ξεσκεπάσει την κατασκοπεία της Τερέζα;

Η ανατροπή με τη γκόμενα που "έσωσε" ο Τέντυ ήταν αναμενόμενη: όλα τα άλλα "πτώματα" από την υποτιθέμενη επίθεση του Γουάιατ ήταν τουλάχιστον μιας εβδομάδας παλιά κι αυτή ήταν σώα και φρεσκαδούρα.

6/10 για τα προβλήματα ρυθμού και τη σεναριακή τεμπελιά στην ιστορία της Μέιβ.