PDA

Δείτε τη Πλήρη Έκδοση : Westworld 1x09 - The Well-Tempered Clavier

GTVSBot
28 Νοεμβρίου 2016, 03:00
Σειρά : Westworld
Σαιζόν : 1
Επεισόδιο : 9
Τίτλος : The Well-Tempered Clavier

Κανάλι : HBO
Πρώτη Προβολή : 27/11/2016

Περίληψη :

Η Dolores και ο Bernard επανασυνδέονται με τα παρελθόντα τους.

Bender62
28 Νοεμβρίου 2016, 21:39
ok δεν αντεξα και το ειδα με αγγλικους..
Ηταν καταπληκτικο!πολλες αποκαλυψεις και δεσιμο των ιστοριων!Αν και το φιναλε ειναι εξισου αποκαλυπτικο και δεν απογοητευσει θα μιλαμε για θριαμβο!

t0ny3
28 Νοεμβρίου 2016, 22:24
Ακομα προσπαθω να χωνεψω τι ειδα. Τρομερο επεισοδιο με μπολικες αποκαλυψεις και περισσοτερες σπαζοκεφαλιες.

johny f
29 Νοεμβρίου 2016, 01:53
Η σειρα εσπειρε για αλλο ενα επισοδειο με πολλες και δυνατες εξελιξεις,οικοδεσποτες οπως η Μειβ να ετοιμαζουν το επομενο βημα και φυσικα κορυφαια στιγμη την αποκαλυψη της ταυτοτητας και τον 2ο θανατο/δολοφονια του Αρνολντ/Μπερναρντ απο το Φορντ,μια σκηνη που σημαδευει τη σειρα και ανεβαζει ακομα περισοτερο τα στανταρντ και τις απαιτησεις απο αυτο το δαιδαλωδες δημιουργημα που λεγεται Westworld.:worthy::respect:

delijohn1986
29 Νοεμβρίου 2016, 02:32
Τελικά όπως φαίνεται έχουμε σίγουρα 2 timeline μην πω κ 3ο. Εξακολουθώ να πιστεύω ότι ο ΜΙΒ.,δεν είναι ο William αλλά τώρα μου μπαίνουν ιδέες μήπως είναι ο Logan.Οσο για τις υπόλοιπες εξελίξεις τις ανέφεραν τα παιδιά πιο πάνω. Αυτό που έχω να συμπληρώσω.... Ρε Anthony μας τρελανες ρε φίλε.. Too much Hannibal vibes...

t0ny3
29 Νοεμβρίου 2016, 07:57
Never place your trust in us. We're only human. Inevitably, we will disappoint you. :worthy:

sarasker
29 Νοεμβρίου 2016, 13:26
Καταπληκτικό επεισόδιο. Δεν είναι μόνο οι καλοφτιαγμένοι διάλογοι αλλά και οι εκπληκτικές ερμηνείες που απογειώνουν την σειρά. Ειδικά η φράση που έγραψε ο tony πάνω, ο τρόπος που την ερμηνεύει ο antony.. απλά μαγικός.

Για να προσπαθήσω να συμμαζέψω τι είδαμε για να μου πείτε και εσείς την γνώμη σας.

- Ο Μπερνάρντ έγινε καθομοίωση του Άρνολντ. Αυτό φαίνεται ξεκάθαρα στην φωτογραφία που του δείχνει ο Φορντ, όπου βέβαια υπάρχει στην μέση και ένα τρίτο πρόσωπο, ξέρουμε αυτός ποιος είναι?

- Από ότι καταλαβαίνω, τις συζητήσεις η Ντολόρες τις είχε με τον Άρνολντ. Το maze είναι ουσιαστικά το παλιό εργαστήρι του Άρνολντ όπου η Ντολόρες μπήκε και τα ξεφτύλισε όλα. Ίσως βαλτή από τον Φορντ? Για να την κράτησε μετά, το θεωρώ αρκετά πιθανό. Πρέπει να ήξερε ότι η Ντολόρες είχε πρόσβαση στον Άρνολντ, και αφού φαίνεται ξεκάθαρα ότι Φορντ και Άρνολντ είχαν τις διαφορές τους, μπορεί κάλλιστα να είναι η πρώτη φορά που ο φορντ βάζει ρομπότ να κάνει την βρωδοδουλειά του.

- Οι αναμνήσεις/παραισθήσεις της Ντολόρες μου μεταφέρουν σε ένα άλλο timeline, φαντάζομαι στην Άρνολντ εποχή και στα γεγονότα τα οποία την οδήγησαν να ξεκληρίσει τον δημιουργό της. Είδαμε είχε διάφορα υπαρξιακά ζητήματα και όταν την ανοίξανε και είδε τον μηχανικό της εαυτό ίσως αυτό την ώθησε να σκοτώσει τον Άρνολντ. Παρατηρήστε επίσης ότι όλα τα ρομπότ είναι φτιαγμένα με μηχανικό τρόπο, τον παλιό τρόπο κατασκευής τους όπως μας είχε πει ο Φορντ σε παλιότερο επεισόδιο, σαn απόδειξη ότι όντως βλέπουμε το παρελθόν. Παρατηρήστε επίσης ότι η Ντολόρες είχε την δυνατότητα να βλάψει άνθρωπο (έκοψε το μάγουλο του Λόγκαν).

- Ένας εκ τον Μπίλυ και Λόγκαν είναι πιθανόν να είναι ο ΜΙΒ. Με τον Μπίλυ να είναι επικρατέστερος έτσι όπως εξελίχθηκε ο χαρακτήρας του στην σειρά. Ενδεχομένως να αποκαλυθφεί στο τελευταίο επεισόδιο, όπου ο Μπίλυ θα πάει στην εκκλησία και θα βρει την Ντολόρες που μόλις έχει σκοτώσει τον Άρνολντ, όποως βλέπουμε να γίνεται και σε αυτό το επεισόδιο, αλλά στο παρόν.

- Ο Σεκιουριτάς δίνει εντολή και κανένα από τα ρομπότ δεν υπακούει. Έχει κάποιος κάποια εξήγηση για αυτό?

- Τέλος άφησα την Μέιβ. Νομίζω πάμε για αναμέτρηση Μέιβ - Φορντ. Υπάρχει ένα βασικό ερώτημα. Υπάρχει ο κώδικας-κερκόπορτα του Μπέρναρντ στην Μέιβ ακόμα ή τον άλλαξε και αυτόν? Θα κρίνει πολλά αυτό νομίζω.

Psofimis
29 Νοεμβρίου 2016, 23:06
- Ο Μπερνάρντ έγινε καθομοίωση του Άρνολντ. Αυτό φαίνεται ξεκάθαρα στην φωτογραφία που του δείχνει ο Φορντ, όπου βέβαια υπάρχει στην μέση και ένα τρίτο πρόσωπο, ξέρουμε αυτός ποιος είναι?

- Ο Σεκιουριτάς δίνει εντολή και κανένα από τα ρομπότ δεν υπακούει. Έχει κάποιος κάποια εξήγηση για αυτό?

Ο τρίτος στη φωτογραφία είναι/ήταν ο πατέρας του Φορντ. Μάλιστα έκανε ένα αντίγραφο/ανάμνηση στην κρυψώνα/σπιτι που βρήκε ο Μπέρναρντ στα προηγούμενα επεισόδια. Το μικρό παιδάκι που είναι μαζί του στη καλύβα είναι ο Φόρντ σε μικρή ηλικία.

Ο Σεκιουριτάς πάει να βρει την κοπελιά που δούλευε με τον Μπερναρντ η οποία όπως μάθαμε σ αυτό το επεισόδιο απήχθει ή σκοτώθηκε απο τον ίδιο το Μπερναρντ μετά απο διαταγή του Φορντ. Ο Σεκιουριτάς βρήκε κατα κάποιο τρόπο ένα σήμα κινδύνου που τον οδήγησε κοντά στην κρυψώνα του Φορντ. Οι Ινδιάνοι μάλλον δημιουργήθηκαν απο τον Φορντ σαν φύλακες των μυστικών του και υπακούν μόνο τον ίδιο.

lostjack
30 Νοεμβρίου 2016, 01:06
να είναι ο ΜΙΒ. Με τον Μπίλυ να είναι επικρατέστερος έτσι όπως εξελίχθηκε ο χαρακτήρας του στην σειρά. Ενδεχομένως να αποκαλυθφεί στο τελευταίο επεισόδιο, όπου ο Μπίλυ θα πάει στην εκκλησία και θα βρει την Ντολόρες που μόλις έχει σκοτώσει τον Άρνολντ, όποως βλέπουμε να γίνεται και σε αυτό το επεισόδιο, αλλά στο παρόν.[/SPOILER]
Μπορεις να εξηγησεις λιγο αυτο με το timeline που λες ; εννοεις οτι οτι γινεται με Γουιλιαμ, Λογκαν,Ντολορες ειναι το παρελθον ; και τι εννοεις οτι ο ΜΙΒ πρεπει να ειναι καποιος αλλος και συγκεκριμενα καποιος απο αυτους;

lostjack
30 Νοεμβρίου 2016, 01:08
- Οι αναμνήσεις/παραισθήσεις της Ντολόρες μου μεταφέρουν σε ένα άλλο timeline, φαντάζομαι στην Άρνολντ εποχή και στα γεγονότα τα οποία την οδήγησαν να ξεκληρίσει τον δημιουργό της. Είδαμε είχε διάφορα υπαρξιακά ζητήματα και όταν την ανοίξανε και είδε τον μηχανικό της εαυτό ίσως αυτό την ώθησε να σκοτώσει τον Άρνολντ. Παρατηρήστε επίσης ότι όλα τα ρομπότ είναι φτιαγμένα με μηχανικό τρόπο, τον παλιό τρόπο κατασκευής τους όπως μας είχε πει ο Φορντ σε παλιότερο επεισόδιο, σαn απόδειξη ότι όντως βλέπουμε το παρελθόν. Παρατηρήστε επίσης ότι η Ντολόρες είχε την δυνατότητα να βλάψει άνθρωπο (έκοψε το μάγουλο του Λόγκαν).

- Ένας εκ τον Μπίλυ και Λόγκαν είναι πιθανόν να είναι ο ΜΙΒ. Με τον Μπίλυ να είναι επικρατέστερος έτσι όπως εξελίχθηκε ο χαρακτήρας του στην σειρά. Ενδεχομένως να αποκαλυθφεί στο τελευταίο επεισόδιο, όπου ο Μπίλυ θα πάει στην εκκλησία και θα βρει την Ντολόρες που μόλις έχει σκοτώσει τον Άρνολντ, όποως βλέπουμε να γίνεται και σε αυτό το επεισόδιο, αλλά στο παρόν.
Μπορεις να εξηγησεις λιγο αυτο με το timeline που λες ; εννοεις οτι οτι γινεται με Γουιλιαμ, Λογκαν,Ντολορες ειναι το παρελθον ; και τι εννοεις οτι ο ΜΙΒ πρεπει να ειναι καποιος αλλος και συγκεκριμενα καποιος απο αυτους;

tasoskratos
30 Νοεμβρίου 2016, 11:19
πριν πω οτιδήποτε για το επεισόδιο θέλω να κάνω μία γενική παρατήρηση. Είναι κάτι που ήθελα νακάνω από την προηγούμενη εβδομάδα αλλά μετά λέω στον εαυτό μου <<περίμενε να δεις και αν...>>.

Επί εποχές Lost κάναμε διαφόρων ειδών θεωρίες. Το ίδιο κάνανε και εκαταμμύρια άνθρωποι σε όλο τον πλανήτη, αλλά καμία από αυτές δεν επιβεβαιώθηκε τελικά. Πολλοί λένε, ίσως και να έχουν δίκαιο, ότι όλες αυτές τις θεωρίες τις διάβαζαν προσεκτικά οι δημιουργοί της σειράς και απέφευγαν επιμελώς να οδηγήσουν το σενάριο του Lost προς κάποια από αυτές!
Νομίζω ότι πλέον αυτή η τακτική έχει αλλάξει και μάλιστα έκανε στροφή 180 μοιρών!
Πιστεύω ότι η θεωρίες βγαίνουν εκ των έσω, με σκοπό να δημιουργήσουν το ίδιο ακριβως hype (αν το γράφω σωστά), αλλά πλέον με έναν διαφορετικό τρόπο.
Φέρνω και παράδειγμα το Game Of Thrones!
Ενώ έχω διαβάσει 2 και 3 φορές τα βιβλία, στα οποία πουθενα δεν αφήνει να εννοηθεί η καταγωγή του John Snow, αντριθέτως μάλιστα, στην τελευταία σεζόν επιβεβαιώθηκε μία θεωρία που γράφεται στα blogs εδώ και αρκετά χρόνια.
Ρωτώ. Πως θα μπορούσε κάποιος απλός, πλην τίμιος, τηλεθεατής, όσο καμένος κι αν ήταν, να σκεφτεί ότι η μαμά του Snow....αφού από πουθενα δεν προέκυπτε κάτι τέτοιο?
Το ίδιο ΄΄φαινόμενο΄΄ παρατήρησα και στο Westworld.
Εδώ και κάποια επεισόδια άρχισαν να κυκλοφορούν οι θεωρίες περί διαφορετικών timeline, αλλά και το ποιός πραγματικά είναι ο Ed Harris. θεωρίες εμπεριστατωμένες και με εξηγήσεις.
Πλέον περιμένουμε και επίσημα, για όσους δεν πήραν χαμπάρι την σκηνή στην εκκλησία με την Ντολόρες και τον man In Black, το ποιός είναι τελικά ο μάγκας με τα μαύρα.

Εάν υπάρχουν τέτοια μυαλά που, μμμμμ, αρκετά νωρίς κατάλαβαν ότι κατάλαβαν, μπράβο και εύγε και συγχαρητήρια.
Είναι όμως έτσι τα πράγματα?

Από το το παζλ της πρώτης σεζόν λείπουν ακόμη ελάχιστα κομματάκια. Ο υπέροχος κ.Φορντ μας έδωσε και καταλάβαμε τι ακριβως συνέβη τότε. Εμένα κάποια στιγμή πήγε και το μυαλό μου στην ταινία του 73, όπου εκεί βέβαια ουδέποτε εξήγησαν γιατί τα ρομπότ έκαναν την επανάσταση τους.
Βέβαια με ακόμη ένα επεισόδιο, το οποίο λένε ότι θα έχει μεγαλύτερη διάρκεια, περιμένω να με αφήσουν με πεσμένο σαγόνι. Πάντως τα πράγματα άρχισαν να μπαίνουν σε κάποια σειρά.
Εγώ ξαναλέω. Θέλω να μάθω το γιατί Φορντ και Άρνολντ μπήκαν σε μια τέτοια διαδικασία. Κάτι μπορώ να υποψιαστώ αλλά, τι ήταν αυτό που τους ώθησε να δημιουργήσουν έναν άλλο κόσμο, με τον δεύτερο να θέλει να το παίξει θεούλης, αλλά όπως είχε πει και Χόπκινς, πρέπει παράλληλα να το απίξεις και διαβολάκος.
Τα υπόλοιπα περιέχονται στην ατάκα που πόσταρε ο Tony.

Never place your trust in us. We're only human. Inevitably, we will disappoint you.

edit: Εγραψα πιο πάνω ότι θα μου πέσει το σαγόνι.
Αυτό θα γίνει ραν τελικά μας πουν ότι ο κ.Φορντ είναι το πιο εξελιγμένο από όλα τα ρομπότ. Ενα ρομπότ που κατασκεύασε πρώτο ο άνθρωπος Άρνολντ!!! Το λέω διότι σε παραλθόντα χρόνο προχωράει με γοργά βήματα στο διαδρομο και, από ότι φαίνεται, δεν βλέπει την Ντολόρες που περνά από δίπλα του!!!
θα δείξει:)

sarasker
1 Δεκεμβρίου 2016, 00:35
Αυτό θα γίνει ραν τελικά μας πουν ότι ο κ.Φορντ είναι το πιο εξελιγμένο από όλα τα ρομπότ. Ενα ρομπότ που κατασκεύασε πρώτο ο άνθρωπος Άρνολντ!!! Το λέω διότι σε παραλθόντα χρόνο προχωράει με γοργά βήματα στο διαδρομο και, από ότι φαίνεται, δεν βλέπει την Ντολόρες που περνά από δίπλα του!!!

Μου πέρασε και μένα αυτή η σκέψη αλλά με προβλημάτισε ότι βλέπουμε τον Φορντ σε διάφορες ηλικίες. Να ανανεώνει το σώμα του σε τακτά χρονικά διαστήματα ώστε να φαίνεται κάθε φορά και πιο γερασμένο.. μου φαίνεται τραβηγμένο. Δημιουργούνται και ζητήματα μετά αυτοσυντήρησης τα οποία είναι δύσκολο να τα εξηγήσεις. Πιστέυω ότι στην σκηνή που περιγράφεις δεν έδωσε σημασία στην Ντολόρες γιατί ήταν αφιορωμένος στο να μιλήσει με τον Άρνολντ.

Παρατήρησες ότι στην σφαγή του Μπίλυ όλα τα ρομπότ είχαν μηχανικά άκρα? Τα καλώδια και τα μέταλλα φαίνονται ξεκάθαρα. Αυτά, μας είχαν πει σε προηγούμενο επεισόδιο, είναι παλιάς τεχνολογίας. Τα σύγχρονα ρομπότ δεν έχουν μηχανικά μέρη για να μοιάζουν πιο ανθρώπινα και έχουν αντικαταστήσει τα παλιά. Άρα η σκηνή που είδαμε είναι από το παρελθόν. Και συγκεκριμμένα αποτελεί ανάμνηση της Ντολόρες από την Άρνολντ-εποχή (λίγο μετά αφού πέθανε? ίσως λίγο πριν? δεν είναι ξεκάθαρο). Μας δείχνει λοιπόν ότι την εποχή εκείνη η Ντολόρες γνώρισε τον Γουίλιαμ και τον Λόγκαν. Πως σχετίζονται λοιπόν αυτοί με τα σύχρονα γεγονότα? Υπόθέτω ότι ο Γουίλιαμ και ο ΜΙΒ είναι το ίδιο πρόσωπο. Φαντάζομαι στο επόμενο επεισόδιο θα μάθουμε σίγουρα.

GeorgeCR7
1 Δεκεμβρίου 2016, 07:16
Καλό το επεισόδιο με αρκετές αποκαλύψεις σε πολλούς τομείς της σειράς θα συμφωνήσω με τα παραπάνω σχόλια αλλά σε αρκετά σημεία τουλάχιστον εμένα μου φάνηκε βαρετό!!ΟΚ μάθαμε για την αρχή της δημιουργία του Άρνλοντ και κάποιες περισσότερες πληροφορίες αλλά μέχρι εκεί,μάλλον τα υπόλοιπα θα μας τα αφήσουν για το τελευταίο κομμάτι της ιστορίας!Πραγματικά αν δν είχε άλλο ένα επεισόδιο και αν δν ήμουν και τόσο περίεργος να δω που θα καταλήξει το όλο θέμα θα την παρατούσα την σειρά εδώ και τώρα,δεν είναι ότι δεν μου αρέσει απλά σε κάθε επεισόδιο δημιουργεί όλο και περισσότερα ερωτήματα στον θεατή από ότι να δίνει απαντήσεις.
Ωραίες και οι σκηνές με την Ντολόρες,αλλά το επεισόδιο επικεντρώθηκε στον Μπερναρντ,οι ερμηνείες πάντως είναι πολύ καλές αυτό οφείλω να το ομολογήσω!

Τέσπα ακόμη ένα επεισόδιο για το τέλος,άντε να δούμε.......! :)

Βαθμολογία: 7+/10.

tasoskratos
1 Δεκεμβρίου 2016, 11:07
Μου πέρασε και μένα αυτή η σκέψη αλλά με προβλημάτισε ότι βλέπουμε τον Φορντ σε διάφορες ηλικίες. Να ανανεώνει το σώμα του σε τακτά χρονικά διαστήματα ώστε να φαίνεται κάθε φορά και πιο γερασμένο.. μου φαίνεται τραβηγμένο. Δημιουργούνται και ζητήματα μετά αυτοσυντήρησης τα οποία είναι δύσκολο να τα εξηγήσεις. Πιστέυω ότι στην σκηνή που περιγράφεις δεν έδωσε σημασία στην Ντολόρες γιατί ήταν αφιορωμένος στο να μιλήσει με τον Άρνολντ.

Σωστό!
Πάντως μετά και τα όσα είδαμε και αναμένοντας το φινάλε, 90 λεπτών!!! εκτός από τις όποιες ακόμη αποκαλύψεις γίνουν, αν γίνουν, εγώ πολύ θα ήθελα να μάθω τον λόγο που ο Φορντ δημιούργησε την οικογένεια του. Πιστεύω ότι κάπου εδω κρύβεται και το μυστήριο, οκ μυστικό, για το τι ήταν αυτό που τον οδήγησε στην δημιουγία, γενικά, ενός τέτοιου είδους κόσμου.

Όσο αφορά τα timelines, μια υποτιθέμενη σωστή σειρά είναι:
1. Οι συζητήσεις της Ντολόρες με τον Μπερνάν γίνονται όταν ο συνέταιρος του Φορντ είναι ακόμη άνθρωπος και ονομάζεται Άρνολντ. Η ντολόρες συναντά τον Άρνολντ μπαίνοντας στην εκκλησία, στο εξομολογητήριο και από εκεί στα ΄΄εγκατα΄΄ των εργαστηρίων.
Συμπέρασμα, αυτή είναι και η είσοδος του λαβύρινθου που ψάχνει ο Ed Harris.
2.Ο Άρνολντ θέλοντας να ΄΄τελειοποιήσει΄΄ όσο περισσότερο γίνεται τα ρομπότ, καταφέρνει τελικά να δημιουργηθεί η σφαγή στην πόλη από Teddy και Wyatt, ο οποίος δεν αποκλείεται να είναι τελικά και η Ντολόρες, η οποία πάντως, όπως μας αποκαλύπτει έχει σκοτώσει η ίδια τον Άρνολντ.
3. Ο Γουίλλιαμ και ο Λόγκαν μπαίνουν στο πάρκο και γνωρίζονται με την Ντολόρες. Ακολουθεί ότι έχουμε δει, μέχρι την σφαγή που κάνει ο Γουίλλιαμ ή Μπίλλυ, αφού βέβαια ο φίλος του τον ξενέρωσε δείχνοντας του τον εσωτερικό κόσμο της Ντολόρες, που τότε ήταν παλιάς τεχνολογίας!!!
Συμπέρασμα. Φαίνεται ότι αυτό ήταν και το έναυσμα να μετατραπεί ο Γουίλλιαμ σε man in black! Εάν θυμιθούμε τον διάλογο με τον κολλητό του, ό οποίος του είπε πως η εταιρία του θα ήθελε να εμπλακεί στο πάρκο, βάλε και την μάχαιρα...άρα επιβεβαιώνεται η θεωρία.
4. Πλέον η Ντολόρες, στο σήμερα, ΜΟΝΗ της, ακολουθεί την ίδια πορεία που είχε κάνει ΤΟΤΕ με τον Γουίλλιαμ, τον οποίο συναντά ως μαυροφορεμένο κάου μπόι και φαίνεται, ξαναλέω φαίνεται να τον αναγνωρίζει!

Κάπως έτσι δείχνει να εξελίχτηκε η ιστορία, φυσικά με πολλά ερωτηματικά.:)

gigi
4 Δεκεμβρίου 2016, 19:23
πριν πω οτιδήποτε για το επεισόδιο θέλω να κάνω μία γενική παρατήρηση. Είναι κάτι που ήθελα νακάνω από την προηγούμενη εβδομάδα αλλά μετά λέω στον εαυτό μου <<περίμενε να δεις και αν...>>.

Επί εποχές Lost κάναμε διαφόρων ειδών θεωρίες. Το ίδιο κάνανε και εκαταμμύρια άνθρωποι σε όλο τον πλανήτη, αλλά καμία από αυτές δεν επιβεβαιώθηκε τελικά. Πολλοί λένε, ίσως και να έχουν δίκαιο, ότι όλες αυτές τις θεωρίες τις διάβαζαν προσεκτικά οι δημιουργοί της σειράς και απέφευγαν επιμελώς να οδηγήσουν το σενάριο του Lost προς κάποια από αυτές!
Νομίζω ότι πλέον αυτή η τακτική έχει αλλάξει και μάλιστα έκανε στροφή 180 μοιρών!
Πιστεύω ότι η θεωρίες βγαίνουν εκ των έσω, με σκοπό να δημιουργήσουν το ίδιο ακριβως hype (αν το γράφω σωστά), αλλά πλέον με έναν διαφορετικό τρόπο.
Φέρνω και παράδειγμα το Game Of Thrones!
Ενώ έχω διαβάσει 2 και 3 φορές τα βιβλία, στα οποία πουθενα δεν αφήνει να εννοηθεί η καταγωγή του John Snow, αντριθέτως μάλιστα, στην τελευταία σεζόν επιβεβαιώθηκε μία θεωρία που γράφεται στα blogs εδώ και αρκετά χρόνια.
Ρωτώ. Πως θα μπορούσε κάποιος απλός, πλην τίμιος, τηλεθεατής, όσο καμένος κι αν ήταν, να σκεφτεί ότι η μαμά του Snow....αφού από πουθενα δεν προέκυπτε κάτι τέτοιο?

Η καταγωγή του βγαίνει εύκολα από τα συμφραζόμενα

Παρά την απαγωγή ο Νεντ δεν σκέφτεται άσχημα για τον Rhaegar
Promise me Ned, τι είδους υπόσχεση δηλαδή να έδωσε;
Πέθανε σε κρεββάτι με αίμα, άρα το δικό της αίμα, και στον μεσαίωνα ήταν συχνότατο φαινόμενο να πεθαίνει η γυναίκα στη γέννα με "καισαρική τομή" της κακιάς ώρας
Τέλος η παρουσία τριών μελών της βασιλικής φρουράς στον Πύργο

Ακόμα περισσότερα clues υπάρχουν για Ashara Dayne σαν μητέρα, αλλά είμαστε τελείως off topic.
Επίσης κάτι που σχεδόν επιβεβαίωσε την θεωρία ότι ο Νεντ δεν είναι ο πατέρας ήταν μια συνέντευξη πριν καμιά 15ρια χρόνια που κάποιος ρώτησε τον συγγραφέα ποιος αποφασίζει για το όνομα των παιδιών και κάτι απάντησε πως η Ντάνυ ονομάστηκε από την μητέρα της, ο Τύριον από τον πατέρα του και ο Τζον από τον Νεντ (αντί να πει η Ντάνυ από την μητέρα της, και ο Τζον με τον Τύριον από τον πατέρα τους, έψαχνα να δω πόσο παλιά είναι η θεωρία όταν τελείωσα τα βιβλία πριν μερικές μέρες και το πέτυχα σε ένα άρθρο).

Το ίδιο ΄΄φαινόμενο΄΄ παρατήρησα και στο Westworld.
Εδώ και κάποια επεισόδια άρχισαν να κυκλοφορούν οι θεωρίες περί διαφορετικών timeline, αλλά και το ποιός πραγματικά είναι ο Ed Harris. θεωρίες εμπεριστατωμένες και με εξηγήσεις.
Πλέον περιμένουμε και επίσημα, για όσους δεν πήραν χαμπάρι την σκηνή στην εκκλησία με την Ντολόρες και τον man In Black, το ποιός είναι τελικά ο μάγκας με τα μαύρα.

Εάν υπάρχουν τέτοια μυαλά που, μμμμμ, αρκετά νωρίς κατάλαβαν ότι κατάλαβαν, μπράβο και εύγε και συγχαρητήρια.
Είναι όμως έτσι τα πράγματα?

Από το το παζλ της πρώτης σεζόν λείπουν ακόμη ελάχιστα κομματάκια. Ο υπέροχος κ.Φορντ μας έδωσε και καταλάβαμε τι ακριβως συνέβη τότε. Εμένα κάποια στιγμή πήγε και το μυαλό μου στην ταινία του 73, όπου εκεί βέβαια ουδέποτε εξήγησαν γιατί τα ρομπότ έκαναν την επανάσταση τους.
Βέβαια με ακόμη ένα επεισόδιο, το οποίο λένε ότι θα έχει μεγαλύτερη διάρκεια, περιμένω να με αφήσουν με πεσμένο σαγόνι. Πάντως τα πράγματα άρχισαν να μπαίνουν σε κάποια σειρά.
Εγώ ξαναλέω. Θέλω να μάθω το γιατί Φορντ και Άρνολντ μπήκαν σε μια τέτοια διαδικασία. Κάτι μπορώ να υποψιαστώ αλλά, τι ήταν αυτό που τους ώθησε να δημιουργήσουν έναν άλλο κόσμο, με τον δεύτερο να θέλει να το παίξει θεούλης, αλλά όπως είχε πει και Χόπκινς, πρέπει παράλληλα να το απίξεις και διαβολάκος.
Τα υπόλοιπα περιέχονται στην ατάκα που πόσταρε ο Tony.

edit: Εγραψα πιο πάνω ότι θα μου πέσει το σαγόνι.

Τα διαφορετικά timelines τα κατάλαβα κι εγώ από την αρχή, δεν είναι δύσκολο να το πιάσεις, ιδίως αν παρατηρήσεις τη σειρά και όχι απλά να την βλέπεις. Είναι και ο λόγος που περίμενα να τα δω μαζεμένα, είδα τα 3 πρώτα στην αρχή και το έπιασα το μπέρδεμα και τα άφησα για να τα δω μαζεμένα χθες/σήμερα.

Βασικά αυτό που με υποψίασε σχεδόν από την αρχή ήταν οι συζήτήσεις στα εργαστήρια με τα ανδροειδή γυμνά, που ενώ φαινόντουσαν να γίνονται κάθε φορά που υπήρχε πρόβλημα συμπεριφοράς στο πάρκο φωνάζοντας στο καπάκι το ανδροειδή για έλεγχο απλά δεν γινόταν να υφίσταται, δηλαδή τι, στη μέση της ιστορίας και ενώ υπάρχουν επισκέπτες στο πάρκο έρχονται οι τεχνικοί να απαγάγουν το ανδροειδές να το πάνε για έλεγχο και ερωτήσεις; Απλά δεν γίνεται, ιδίως όταν ο επισκέπτης πληρώνει τόσο αστρονομικά ποσά ημηρεσίως για την παρουσία του στο πάρκο. Άρα οι έλεγχοι στα εργαστήρια γίνονται κάποιες άλλες στιγμές και όχι ταυτόχρονα με τις ιστορίες. Αν όχι στο 1ο, στο 2ο επεισόδιο ήμουν σίγουρη γι'αυτό.

Μετά βάση αυτής της σκέψης παρατήρησα πόσο πετυχημένο ήταν το editing να σε κάνει να πιστεύεις ότι οι συζητήσεις με τα ανδροειδή γίνονται σε ευθεία χρονική στιγμή και από εκεί και πέρα στα επόμενα επεισόδια, πχ όταν βλέπεις την Ντολόρες να κοιτά ένα πηγάδι άδειο και μετά στο καπάκι στο ίδιο πηγάδι να υπάρχει κάποιος να κάθεται και τριγύρω και άλλοι, εκεί έπιασα ότι υπάρχει και άλλο timeline μέσα στο πάρκο και η Ντολόρες είναι unreliable narrator.

Αυτό που με γέλασε ήταν οι συζητήσεις στα εργαστήρια που τις νόμιζα πιο επίκαιρες αλλά τελικά είναι από τις πρώτες χρονικά, πριν από 35 χρόνια.
Δηλαδή έχουμε τρία timelines, το πρώτο πριν 35 χρόνια με Ντολόρες και Άρνολντ ζωντανό να συζητάνε, το δεύτερο πριν 30 χρόνια με την Ντολόρες να ακολουθεί τις φωνές στο μυαλό της και παρέα με τον Γουίλιαμ να φτάνει στο χωριό και να σκοτώνει, όπως είπε, τον Άρνολντ, και το τρίτο timeline με την Ντολόρες σήμερα να ξανακάνει το ίδιο ταξίδι που έκανε πριν 30 χρόνια αλλά αυτήν την φορά μόνη της και να φθάνει εκεί που κάποτε υπήρχε το χωριό. Ταυτόχρονα με το τρίτο timeline τρέχει και η ιστορία του τύπου με τα μαύρα, της Μέιβ και των εργαστηρίων με τους executives.

greekie
6 Δεκεμβρίου 2016, 18:24
Χα πουλάκια μου, σιγά μη δεν είχατε διαφορετικά timelines.
Το ότι η Ντολόρες ήταν σε πολλά "μέρη" έκανε μπαμ από ένα σημείο και μετά γιατί οι σκηνές που εξαφανίζονταν για δευτερόλεπτα οι συνοδοί της και ο,τι έβλεπε γύρω της ήταν αρκετές.

Η σειρά πετάει και πλέον βάζω να δω το φινάλε.

ATHENA1971
8 Δεκεμβρίου 2016, 16:45
Open your Eyes
Μού ήρθαν δάκρυα στα μάτια....
Καταπληκτικό επεισόδιο, φοβερή σειρά. Μαζί με τους Leftovers, μοναδικές σειρές, δεν συγκρίνονται με άλλες (ούτε μεταξύ τους εννοείται.....)
Δεν πρόκειται για σειρά μυστηρίου, να βρούμε ποιος είναι ρομπότ, ποιος δεν είναι..... Είναι το συναίσθημα, είναι οι μεταφυσικές προεκτάσεις, το Θείο, η ματαιότητα της ύπαρξης, η ουσία της ανθρώπινης ψυχής.....
Δεν είναι ότι δεν φανταστήκαμε πολλοί από εμάς, κάποια πράγματα, είναι ο τρόπος που το βλέπεις να γίνεται.
Ο Άντονυ Χόπκινς να αποχαιρετά τον φίλο του Μπέρναρντ για δεύτερη φορά και να λέει, έκανα σφάλμα που πίστεψα ότι θα διαλέξεις να μείνεις μαζί μου, είναι ένα από τα ελαττώματα της ανθρώπινης φύσης και ταυτόχρονα, να τον προδίδει λόγω αυτής ακριβώς της φύσης.

spiross27
8 Δεκεμβρίου 2016, 19:11
ξανά βαρέθηκα... απλα θα δω και 10 επεισόδιο και ΟΧΙ δεν θα συνεχίσω την σειρα στην 2 σεζον της ειδικά τώρα που έμαθα οτι η 2 σεζον θα επιστρέψει το 2018 και άγνωστο πότε το 2018 οπότε λογικά μετα απο 2 χρόνια θα την έχουν ξεχάσει και οι πέτρες την σειρά! ούτε οι ίδιοι πίστευαν οτι θα ανανεωθεί η σειρά και δεν έχουν έτοιμο σενάριο και μας το πλάσαραν ότι μια τέτια σειρά θέλει 2 χρόνια για να ετοιμστεί! δλδ games of thrones θα έπρεπε να βλέπουμε καθε 3 χρόνια και αν!χχαχαχα χαχ . τελικά δεν ήταν το νεο games of thrones όπως πλασαρίστηκε.ήταν απλά μια σοβαρή σειρά με καλές ερμηνείες αυτο και τέλος για μενα .

blackys88b
8 Δεκεμβρίου 2016, 22:18
εξαιρετικο και το ενατο επεισοδιο εσπειρα σε καθε φαση και καθε εξελιξη....φοβερες καταστασεις, τρομερες ερμηνειες και επαληθευση των αλλων timeline.!!!

ATHENA1971
8 Δεκεμβρίου 2016, 22:30
ξανά βαρέθηκα... απλα θα δω και 10 επεισόδιο και ΟΧΙ δεν θα συνεχίσω την σειρα στην 2 σεζον της ειδικά τώρα που έμαθα οτι η 2 σεζον θα επιστρέψει το 2018 και άγνωστο πότε το 2018 οπότε λογικά μετα απο 2 χρόνια θα την έχουν ξεχάσει και οι πέτρες την σειρά! ούτε οι ίδιοι πίστευαν οτι θα ανανεωθεί η σειρά και δεν έχουν έτοιμο σενάριο και μας το πλάσαραν ότι μια τέτια σειρά θέλει 2 χρόνια για να ετοιμστεί! δλδ games of thrones θα έπρεπε να βλέπουμε καθε 3 χρόνια και αν!χχαχαχα χαχ . τελικά δεν ήταν το νεο games of thrones όπως πλασαρίστηκε.ήταν απλά μια σοβαρή σειρά με καλές ερμηνείες αυτο και τέλος για μενα .
Μάλλον, τότε θα είναι για εκείνους που σιχαίνονται το Game of Thrones.

HristinaB
9 Μαρτίου 2017, 14:46
Ευτυχώς που διαβάζω κανά σχόλιο εδώ μέσα και μερικά πράγματα βγάζουν άκρη, όπως το γιατί η Ντολόρες ήταν μηχανική από μέσα. Δεν είμαι ακόμα απόλυτα σίγουρη γιατί, όταν ο Γουίλιαμ τα πήρε κρανίο και σκότωσε όλα τα ρομπότ, τους έκοψε και από ένα χέρι ή πόδι, όπως επίσης δεν κατάλαβα γιατί *εκείνα* τα ρομπότ "πέθαναν", αλλά η Ντολόρες όχι.

Θα δω το φινάλε, μιας κι έφτασα ως εδώ, αλλά, για να πω την αλήθεια, η σειρά δε μου γαργάλησε τον εγκέφαλο όπως θα ήθελα.