PDA

Δείτε τη Πλήρη Έκδοση : Westworld 1x10 - The Bicameral Mind

GTVSBot
5 Δεκεμβρίου 2016, 03:00
Σειρά : Westworld
Σαιζόν : 1
Επεισόδιο : 10
Τίτλος : The Bicameral Mind

Κανάλι : HBO
Πρώτη Προβολή : 04/12/2016

great
5 Δεκεμβρίου 2016, 15:36
Πολύ μπλα μπλα πολύ φανφάρες πολύ βαρεμάρα για το απόλυτο τίποτα.
Τέλος, δεν συνεχίζω 2η σεζόν

Psofimis
5 Δεκεμβρίου 2016, 18:17
Η καλύτερη νέα σειρά φέτος!
Εκπληκτικές ερμηνείες και παραγωγή HBO.

johny f
6 Δεκεμβρίου 2016, 01:02
Συγκλονιστικο επισοδειο σε ολα τα επιπεδα που εσπειρε με τις απαντησεις,τις αποκαλυψεις,τις εξελιξεις και τις υποσχεσεις που αφησε για την επομενη σαιζον.:worthy::respect:Το Westworld ειναι μακραν η καλυτερη σειρα της φετινης τηλεοπτικης σαιζον και πιστευω πως αυτο το επισοδειο διεκδικει επαξια θεση στο Πανθεον της τηλεοπτικής ιστορίας.

tempest
6 Δεκεμβρίου 2016, 04:31
ΕΠΟΣ. :shock::respect::worthy:

Πολύ μπλα μπλα πολύ φανφάρες πολύ βαρεμάρα για το απόλυτο τίποτα.
Τέλος, δεν συνεχίζω 2η σεζόν

Απλά λολ.

gigi
6 Δεκεμβρίου 2016, 12:54
Ναι, παρόλο που τα έχω όλα τα επεισόδια πρόσφατα αφού τα είδα μαζεμένα, πρέπει να τα ξαναδώ γνωρίζοντας πια τα timelines και τι παίζεται να το πιάσω καλύτερα.

Η σειρά είναι πολύ καλή, αλλά όσοι βαριούνται να σκέφτονται και να παρακολουθούν όχι απλά να βλέπουν, ε απλά δεν είναι γι'αυτούς καλύτερα να δούνε κανά flash που έχει πανεύκολη παρακολούθηση.

Φοβόμουν για πατατιά στυλ lost αλλά το φινάλε απέδειξε ότι δεν είναι τέτοιου είδους *** [ MODEDIT: Άκομψη Έκφραση], οπότε θα την συνεχίσω, καλό 2018 είπαμε; Τεσπα, γεροί να'μαστε...

greekie
6 Δεκεμβρίου 2016, 20:21
Δυνατό τέλος.

Έκλεισε τα timelines κι άνοιξε άλλα περίπλοκα μέτωπα.

Προσωπικά περιμένω ολικό reboot. Υποθέτω ότι το συγκεκριμένο πάρκο θα κλείσει και θα μεταφερθούμε σε άλλο; Λίγο δύσκολο να το κρατήσουν ανοιχτό μετά από τέτοια σφαγή, υπάρχει ακόμα κόσμος εκεί έξω, δεν μπορώ να διανοηθώ πώς δεν θα τους καθαρίσουν όλους τους hosts.

Είμαι περίεργη να δω την πορεία που θα έχει η σειρά από δω και πέρα. Μου θυμίζει αρκετά στην ουσία του το Humans.

Ήταν αναμενόμενο να την κάνει ο Χόπκινς, δεν κάθονται τέτοιοι ηθοποιοί στην τηλεόραση.

lostjack
7 Δεκεμβρίου 2016, 02:18
η αληθεια ειναι πως αν δεν ειχα διαβασει την θεωρια με τα timelines δεν θα ειχα καταλαβει και πολλα στο τελευταιο επεισοδιο. ωστοσο εξηγηστε μου αν μπορει καποιος καποια σημεια που δεν καταλαβα:
α) ο Γουιλιαμ ως ΜΙΒ της ειπε οτι για χρονια την εβλεπε να κανει τον ιδιο κυκλο διαδρομης στην Escalante. Δηλαδη το να τριγυρναει μονη της ψαχνοντας απαντησεις ηταν μεσα στο σεναριο ; μεσα στο loop της δηλαδη ; η το βασικο loop της ηταν αυτο που βλεπαμε στην αρχη με την Ντολορες να ζωγραφιζει, να ριχνει το κουτακι της, να γυρναει σπιτι βρισκοντας τον πατερα της νεκτρο κλπ και απλα καποιες φορες ξεφευγε και αναζητουσε το κεντρο του λαβυρινθου ; γιατι αν ηταν το 2ο δε θα επρεπε κανονικα να το αντιληφθουν οι απο πισω οπως γινεται σε ολους τους Οικοδεσποτες που ξεφευγουν απο το σεναριο ; οπως πχ με τον ξυλοκοπο
β) Ο φορντ τελικα ηταν με το μερος των Οικοδεσποτων, ετσι δεν ειναι ; δηλαδη αν καταλαβα καλα, μετα τον θανατο του Αρνολντ θεωρησε οτι ηταν λαθος ο τροπος διαχειρισης των Hosts και αρχισε να εχει τον ιδιο σκοπο με τον Αρνολντ δηλαδη να πετυχουν την πληρη συνειδηση αλλα δινοντας τους χρονο για να φτασουν σε αυτο το σημειο, κατι στο οποιο ο Αρνολντ απετυχε να αντιληφθει. Ομως αν οντως το ηθελε αυτο ο Φορντ δε θα μπορουσε πολυ απλα εξ αρχης να τους ρυθμισει με τετοιο τροπο που να μπορουν να εχουν πληρη συνειδηση αλλα και να μπορουν να υπερασπιζουν τους εαυτους τους ;

oykas2001
7 Δεκεμβρίου 2016, 08:18
β) Ο φορντ τελικα ηταν με το μερος των Οικοδεσποτων, ετσι δεν ειναι ; δηλαδη αν καταλαβα καλα, μετα τον θανατο του Αρνολντ θεωρησε οτι ηταν λαθος ο τροπος διαχειρισης των Hosts και αρχισε να εχει τον ιδιο σκοπο με τον Αρνολντ δηλαδη να πετυχουν την πληρη συνειδηση αλλα δινοντας τους χρονο για να φτασουν σε αυτο το σημειο, κατι στο οποιο ο Αρνολντ απετυχε να αντιληφθει. Ομως αν οντως το ηθελε αυτο ο Φορντ δε θα μπορουσε πολυ απλα εξ αρχης να τους ρυθμισει με τετοιο τροπο που να μπορουν να εχουν πληρη συνειδηση αλλα και να μπορουν να υπερασπιζουν τους εαυτους τους ;

Είπε σε κάποια φάση ότι κατάλαβε ποιο ήταν το λάθος του: ότι οι οικοδεσπότες έπρεπε να περάσουν χρόνο για να μάθουν από τα λάθη τους, όχι απλά να τους προγραμματίσει και τσουπ, έτοιμοι!

kergaz
7 Δεκεμβρίου 2016, 12:01
Εγώ πάντως δεν πιστεύω ότι ο Ford πέθανε. Μάλλον θα είχε φτιάξει μια Host version του εαυτού του...

Akarina
7 Δεκεμβρίου 2016, 15:05
η αληθεια ειναι πως αν δεν ειχα διαβασει την θεωρια με τα timelines δεν θα ειχα καταλαβει και πολλα στο τελευταιο επεισοδιο. ωστοσο εξηγηστε μου αν μπορει καποιος καποια σημεια που δεν καταλαβα:
α) ο Γουιλιαμ ως ΜΙΒ της ειπε οτι για χρονια την εβλεπε να κανει τον ιδιο κυκλο διαδρομης στην Escalante. Δηλαδη το να τριγυρναει μονη της ψαχνοντας απαντησεις ηταν μεσα στο σεναριο ; μεσα στο loop της δηλαδη ; η το βασικο loop της ηταν αυτο που βλεπαμε στην αρχη με την Ντολορες να ζωγραφιζει, να ριχνει το κουτακι της, να γυρναει σπιτι βρισκοντας τον πατερα της νεκτρο κλπ και απλα καποιες φορες ξεφευγε και αναζητουσε το κεντρο του λαβυρινθου ; γιατι αν ηταν το 2ο δε θα επρεπε κανονικα να το αντιληφθουν οι απο πισω οπως γινεται σε ολους τους Οικοδεσποτες που ξεφευγουν απο το σεναριο ; οπως πχ με τον ξυλοκοπο

Όλη η διαδρομή του λαβύρινθου ήταν η απάντηση στο ερώτημα "Ποια είναι η φωνή στο μυαλό μου - ποιός μου δίνει εντολές/ιδέες" και φυσικά η απάντηση να είναι "εγω"
Προφανώς αυτό δεν μπορούσε κανένας Αρνολτ ή Φορντ να το προγραμματίσει και γιαυτό ο Φόρντ είπε ότι χρειαζόταν χρόνος
Η Ντολόρες προφανώς μέσα από τα συνεχόμενα reboot έκανε τις απαραίτητες αναβαθμίσεις για να φτάσει εκεί μετά από 35 χρόνια έχοντας το αίσθημα του ανικανοποίητου και των dejavu.
Γιατί η συμπεριφορά της στα loop δε γινόταν αντιληπτή μπορεί να το κάλυπτε ο Φόρντ ή ο Μπερναρντ βάζοντας την αναζήτηση μέρος του σεναρίου.

tasoskratos
7 Δεκεμβρίου 2016, 15:13
Κύριε Νόλαν,
μεταξύ μας περίμενα την Ντολόρες να αποκαλέσει κάποια στιγμή τον Φορντ <<Father>>. Μας κακόμαθες με έναν άλλο πατέρα της A.I. που πολύ θα χαρώ να τον δω στην 2η σεζόν.

. Μάλλον θα είχε φτιάξει μια Host version του εαυτού του...

Το <<μάλλον>> είναι περιττό. Μας έδειξε ότι την έχει φτιάξει ήδη, σε νεαρότερη ηλικία μεν αλλά (εδω βάζω μία άνω τελεία)

Τελείωσε η πρώτη σεζόν μιας εξαιρετικής, όχι εύκολης, τηλεοπτικής σειράς. Κάποιοι γράψανε ότι την βαρέθηκαν, αλλά σε κάθε επεισόδιο το ίδιο γράφανε. Άρα την είδαν, αν και την βαρέθηκαν. Το Westworld από την αρχή καταλάβαμε ότι δεν θα ήταν ευκολοχώνευτο. Κρύβει πολλά. Αλληγορίες, timelines, φιλοσοφικές αναζητήσεις, αλλά πάνω από όλα μια σειράς επιστημονικής φαντασίας, τώρα δεν ξέρω το πόσο φαντασία μπορεί να χαρακτηριστεί αυτό που είδαμε.:)
Παραδέχομαι ότι δεν ήμουν από τους πρώτους που κατάλαβαν ότι βλέπουμε διαφορετικά timelines. Έπρεπε να το διαβάσω κάπου για να βάλω τον εαυτό μου να σκεφτεί μια τέτοια περίπτωση. Πάντως ότι θεωρία έχει γραφτεί, επιβεβαιώθηκε.
Εκείνο όμως που θα πρέπει να παραδεχτείτε είναι ότι το LOST ΄΄θα σας κυνηγάει΄΄ μια ζωή. Πάντα θα αποτελεί σημείο αναφοράς όταν γίνεται λόγος για τηλεοπτικές σειρές.
Χε χε χε, γουστάρω τα μάλα, ασχέτως εάν στην τελευταία του σεζόν οι παραγωγοί είπαν με λάθος τρόπο αυτό που ήθελαν να πουν!!!
Στο θέμα μας.
Στο φινάλε του Westworld, ευτυχώς ή δυστυχώς, δεν μας έπεσε κανένα σαγόνι, δεν μείναμε με κανένα στόμα ανοιχτό, αν θέλετε δεν θα περιμένουμε με τόοοοοση αγωνία την 2η σεζόν.
Το ερώτημα, όπως γράφει και η φίλη μας greekie είναι τι θα δείξουν από εδώ και πέρα.
<<Η Ελλάδα ανήκει στους Έλληνες>> έλεγε κάποτε ένας από τους πολλούς λαοπλάνους και το Westworld ανήκει στο λαό του, μας είπε ο κ.Φορντ.
Εκείνο που δεν μάθαμε είναι το που ακριβως βρίσκεται και σε ποιά χρονιά!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Πάντως εάν χθες στο Westworld το ημερολόγιο δεν έγραφε 6/12/2016, μάλλον θα πρέπει η χρονιά να ήταν αρκετά μπροστά.
Κάπου εδώ συνεχίζω από την άνω τελεία.
Άλλοι λένε ότι ο Χοπκινς γέρασε και δεν θα ήθελε να ξαναμπεί σε μια τέτοια διαδικασία γυρισμάτων. Άλλο μια ταινία 2 ωρών και άλλο μία σειρά 10ωριαίων επεισοδίων.
Άλλοι πάλι λένε ότι τέτοιοι ηθοποιοί δεν μένουν στην τηλεόραση.
Άλλοι υποστηρίζουν ότι δεν πέθανε ο άνθρωπος Φορντ αλλά ένας κλώνος/ρομπότ που είχε φτιάξει ο ίδιος. Θυμίζω ξανά ότι δεν ξέρουμε τι απέγινε εκείνη η οικογένεια που ζούσε σε ένα σπίτι απομακρυσμένο.
Υπάρχει ο Ρόμπερτ Φορντ και μεγαλώνει, πολύ πιθανόν όπως δεν μεγάλωσε ο άνθρωπος Φορντ.
Είδαμε βέβαια και σαμουράι, έχουμε και τους άλλους που έρχονται από το δάσος, έχουμε και πολύ χρόνο να περιμένουμε...

Κάνοντας μια βόλτα στο διαδίκτυο πολύ πιθανόν να πέσετε σε μια ειδησούλα που αναφέρει ότι ένα e mail με ένα link στάλθηκε σε κάποιους χρήστες που είχαν δηλώσει τη συμμετοχή τους κλπ κλπ. Εκεί θα διαβάσετε που παρέπεμπε το link και τι ανέφερε η ιστοσελίδα την οποία επισκέφτηκαν.

Αυτά, προς το παρόν

greekie
7 Δεκεμβρίου 2016, 16:13
^
Εγώ θεωρώ τη σεζόν καθαρά εισαγωγική.
Mας έδειξαν τα βασικά των όσων ήθελαν και από δω και πέρα έχουν αποφάσεις να πάρουν για το τι θέλουν και πώς θέλουν να το δείξουν. Τέτοια σειρά χωρίς endgame από την αρχή κινδυνεύει να σου φύγει εντελώς στην πορεία.

Ο host Ford είναι μικρός και θα παραμείνει μικρός στο δέμας εάν δε λάβει upgrade από κάποιον. Είπα στο δέμας γιατί δεν ξέρω τι έχει στο "κεφάλι" του.
Ο "κανονικός"; Ford θέλω να πιστεύω ότι ήταν ακριβώς αυτό χωρίς εισαγωγικά, κανονικός άνθρωπος. Όπως και ο θάνατός του ήταν μια κι έξω, like Arnold.

Αλλά... δεν ήταν σαν τον Arnold.
“If I had a world of my own, everything would be nonsense. Nothing would be what it is, because everything would be what it isn't. And contrary wise, what is, it wouldn't be. And what it wouldn't be, it would. You see?”
Για όποιον δεν το ξέρει ήδη είναι απόσπασμα από την Αλίκη στη Χώρα των Θαυμάτων.

Προϋπήρξε κι άλλη σειρά που ξεκίνησε με θεωρίες κτλ, αλλά στην πορεία ο λαός και οι δημιουργοί της απεφάνθησαν ότι δεν ήταν αυτός ο σκοπός της.

Ετούτη εδώ όμως θα ζήσει ή θα πεθάνει από τις θεωρίες της και από το πλάνο των δημιουργών της. Tough cookie for them.
Προσωπικά θέλω να πιστεύω ότι το γεγονός πως όλες οι θεωρίες επιβεβαιώθηκαν ήταν εξαρχής το πλάνο τους διότι δεν στόχευαν στο να σοκάρουν τα πλήθη στην πρώτη σεζόν αλλά να βάλουν τις βάσεις για το χτίσιμο του master plan.

Y.Σ
Συμφωνώ ότι η Lostαρα είναι ακόμη εφιάλτης για πολλούς κι αυτό είναι ένα κομμάτι της επιτυχίας της σειράς, η αναπόφευκτη σύγκριση με τις σειρές που βλέπουμε μετέπειτα, είτε για καλό κατά μερικούς είτε για κακό κατά κάποιους άλλους.
Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα.

z215455
7 Δεκεμβρίου 2016, 18:04
Στα πλαισια του χιουμορ παντα, στη δευτερη σαιζον θα δουμε Τερμινατορ; αδρεικελα εναντιον ανθρωποτητας; Η σειρα ηταν πολυ καλη, με φοβερες ερμηνειες απο τους περισσοτερους των πρωταγωνιστων και σε εβαζε σε διαδικασια σκεψης και παρατηρησης.

hakinen
7 Δεκεμβρίου 2016, 19:43
Κάνοντας μια βόλτα στο διαδίκτυο πολύ πιθανόν να πέσετε σε μια ειδησούλα που αναφέρει ότι ένα e mail με ένα link στάλθηκε σε κάποιους χρήστες που είχαν δηλώσει τη συμμετοχή τους κλπ κλπ. Εκεί θα διαβάσετε που παρέπεμπε το link και τι ανέφερε η ιστοσελίδα την οποία επισκέφτηκαν.

Αυτά, προς το παρόν

Μιλας με γρίφους γέροντα...

tasoskratos
7 Δεκεμβρίου 2016, 20:38
Μιλας με γρίφους γέροντα...

Ορίστε νέε μου! Όποιος δεν θέλει να μάθει ας μην κάνει κλικ.

http://gr.ign.com/westworld/36630/news/ksekatharisteke-e-akribes-khronologia-exelixes-ton-gegonoton

Εάν θέλουμε να την πάμε ακόμη πιο μακρυά τη βαλίτσα, παίρνω την πάσα από την Greekie

Εγώ θεωρώ τη σεζόν καθαρά εισαγωγική.
Mας έδειξαν τα βασικά των όσων ήθελαν και από δω και πέρα έχουν αποφάσεις να πάρουν για το τι θέλουν και πώς θέλουν να το δείξουν.

Στα διάφορα που ποστάρονται στο γενικό thread της σειρά, πρόσφατα διάβαζα για 9 θεωρίες/προσδοκίες που περιμέναμε από το φινάλε της σειράς.
Μία από αυτές ανέφερε ότι δεν αποκλείεται ο κόσμος του Westworld να μην βρίσκεται στον πλανήτη Γη!!!
Στο κλείσιμο της σεζόν μας έδειξε ένα γενικό πλάνο όπου θα μπορούσε κανείς να παρατηρήσει πως οι εγκαταστάσεις βρισκόταν στην κορυφή ενός βουνού.
Βάλε τώρα τη θεωρία περί χρονολογίας, πρόσθεσε την τεχνολογία που είδαμε + ένα γενικό σενάριο ότι κάποια στιγμή πρέπει να εγκαταλείψουμε τον πλάνήτη αλλά, εάν θα πάμε π.χ. στον Άρη θα τον κάνουμε κι αυτόν σ@@@τά, ίσως αυτοί που βρήκαν τον κατάλληλο πλανήτη θα ήθελαν πλέον αυτοί που θα μετακομοίσουν εκεί να μην έχουν τα κακά στοιχεία που χαρακτηρίζουν εμεάς τους κοινούς ανθρώπους.
Μόλις θυμήθηκα και εκείνο το Terra Nova που είχε υπέροχη ιδέα αλλά το κατέστρεψαν με βλακείες.
Λέω τώρα...υποθέσεις κάνω!

sheik
7 Δεκεμβρίου 2016, 21:53
Γειαααα! ☺️

Οι παλιοί ίσως να με θυμούνται, οι νέοι έχουν τα χαιρετίσματα μου. Λείπω χρόνια από το φόρουμ, γενικώς έχω παρατήσει το "άθλημα" των σειρών λόγω απίστευτα μειωμενου ελεύθερου χρόνου. Χρόνια τώρα, το μόνο που βλέπω είναι ένα Big Bang Theory, ετσι για να χαλαρωσω χωρίς να πολύ σκέφτομαι. Παρόλα αυτά φροντίζω να ενημερώνομαι για το τι νέο παίζει κάθε χρόνο, έτσι εγκυκλοπαιδικα.

Φέτος λοιπόν έπεσε το ματι μου στο Westworld. Όταν είδα την περίληψη, Nolan, J. J καθώς και το cast λέω εδώ είμαστε, Μάριε θα ζοριστεις θα βρεις χρόνο να το δεις. Είναι η μόνη σειρά που έβλεπα φέτος λοιπόν και δεν το μετάνιωσα καθόλου.

Είχα να νιώσω έτσι από την εποχή του Lost και του Galactica. Δε συγκρίνω τις σειρές σε καμία περίπτωση, αλλά το συναίσθημα που μου προκαλούν είναι παρόμοιο. Μόνο τότε ένιωθα, αν και σε πολύ μεγαλύτερο βαθμό με το Lost , ότι βλέπω κάτι σπουδαίο, κάτι που προκαλεί τη νοημοσύνη μου,την φαντασία μου με βάζει να σκεφτώ, δε μου δίνει τίποτα έτοιμο στο πιάτο. Που με ρουφάει στον κόσμο του τόσο πολύ. Μπράβο λοιπόν στους συντελεστές για αυτό το υπεροχο αποτέλεσμα. Κρίμα που μεσολαβει τόσος χρόνος μέχρι την επόμενη σαιζόν.

Αυτά από εμένα, καλη συνεχεια 🙋

t0ny3
7 Δεκεμβρίου 2016, 22:56
Επος απλα! Απο τα καλυτερα επεισοδια της χρονιας, ισως το καλυτερο επεισοδιο της σειρας, ισως μεσα στα καλυτερα επεισοδια των τελευταιων ετων.

Δεν ειμαι στην κατασταση να μπω σε αναλυσεις αυτη τη στιγμη, καθως το ταπεινο μυαλουδακι μου εχει εκραγει.

https://www.youtube.com/watch?v=m7pXzeACwf8

tasoskratos
7 Δεκεμβρίου 2016, 22:57
Namaste!
Σοκ & Δέος :shock:
Ένας από τους ελάχιστους που κρατάνε ψηλά τη σημαία...
Φαντάζομαι ότι αυτό φαίνεται στο avatar! Όχι σαν κάτι άλλες, ονόματα δεν λέω, που άλλαξαν! καλή η Λέξα αλλά κυρία μου...
Μας έλειψες Sheik:) και εσύ και οι αναλύσεις σου. Εν τω μεταξύ, σύμφωνα με αποκλειστικές μου πληροφορίες ένας άλλος κύριος, που κι αυτός περίμενε να δει μαζεμένη τη σεζόν, ξεκίνησε από χθες να γράφει το σεντόνι κι ακόμα γράφει...

greekie
7 Δεκεμβρίου 2016, 23:10
Κάτι που ξέχασα να αναφέρω είναι το end game του κώδικα της Μέηβ. Είδαμε ότι είναι το "infiltrate mainland". Μπορεί να βγήκε off script;; με την έξοδο από το τρένο αλλά το end game είναι αυτό. Και όπως είδαμε δε γίνεται να μην ακολουθήσουν τα narratives γιατί αλλιώς μπλοκάρει το σύστημα και καίνε φλάντζα...

Υ.Σ Το κορίτσι μπήκε τιμής ένεκεν μέχρι να βγει το season poster του GoT ή να κοπεί η σειρά που τη μακέλεψε, ο,τι συμβεί πρώτο.
Οι μεγάλες αγάπες πάντως δεν ξεχνιούνται όπως αποδεικνύει κι ο παλιος που επανεμφανίστηκε.;)

gigi
7 Δεκεμβρίου 2016, 23:58
Κύριε Νόλαν,
μεταξύ μας περίμενα την Ντολόρες να αποκαλέσει κάποια στιγμή τον Φορντ <<Father>>. Μας κακόμαθες με έναν άλλο πατέρα της A.I. που πολύ θα χαρώ να τον δω στην 2η σεζόν.

Το <<μάλλον>> είναι περιττό. Μας έδειξε ότι την έχει φτιάξει ήδη, σε νεαρότερη ηλικία μεν αλλά (εδω βάζω μία άνω τελεία)

Τελείωσε η πρώτη σεζόν μιας εξαιρετικής, όχι εύκολης, τηλεοπτικής σειράς. Κάποιοι γράψανε ότι την βαρέθηκαν, αλλά σε κάθε επεισόδιο το ίδιο γράφανε. Άρα την είδαν, αν και την βαρέθηκαν. Το Westworld από την αρχή καταλάβαμε ότι δεν θα ήταν ευκολοχώνευτο. Κρύβει πολλά. Αλληγορίες, timelines, φιλοσοφικές αναζητήσεις, αλλά πάνω από όλα μια σειράς επιστημονικής φαντασίας, τώρα δεν ξέρω το πόσο φαντασία μπορεί να χαρακτηριστεί αυτό που είδαμε.:)
Παραδέχομαι ότι δεν ήμουν από τους πρώτους που κατάλαβαν ότι βλέπουμε διαφορετικά timelines. Έπρεπε να το διαβάσω κάπου για να βάλω τον εαυτό μου να σκεφτεί μια τέτοια περίπτωση. Πάντως ότι θεωρία έχει γραφτεί, επιβεβαιώθηκε.
Εκείνο όμως που θα πρέπει να παραδεχτείτε είναι ότι το LOST ΄΄θα σας κυνηγάει΄΄ μια ζωή. Πάντα θα αποτελεί σημείο αναφοράς όταν γίνεται λόγος για τηλεοπτικές σειρές.
Χε χε χε, γουστάρω τα μάλα, ασχέτως εάν στην τελευταία του σεζόν οι παραγωγοί είπαν με λάθος τρόπο αυτό που ήθελαν να πουν!!!
Στο θέμα μας.
Στο φινάλε του Westworld, ευτυχώς ή δυστυχώς, δεν μας έπεσε κανένα σαγόνι, δεν μείναμε με κανένα στόμα ανοιχτό, αν θέλετε δεν θα περιμένουμε με τόοοοοση αγωνία την 2η σεζόν.
Το ερώτημα, όπως γράφει και η φίλη μας greekie είναι τι θα δείξουν από εδώ και πέρα.
<<Η Ελλάδα ανήκει στους Έλληνες>> έλεγε κάποτε ένας από τους πολλούς λαοπλάνους και το Westworld ανήκει στο λαό του, μας είπε ο κ.Φορντ.
Εκείνο που δεν μάθαμε είναι το που ακριβως βρίσκεται και σε ποιά χρονιά!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Πάντως εάν χθες στο Westworld το ημερολόγιο δεν έγραφε 6/12/2016, μάλλον θα πρέπει η χρονιά να ήταν αρκετά μπροστά.
Κάπου εδώ συνεχίζω από την άνω τελεία.
Άλλοι λένε ότι ο Χοπκινς γέρασε και δεν θα ήθελε να ξαναμπεί σε μια τέτοια διαδικασία γυρισμάτων. Άλλο μια ταινία 2 ωρών και άλλο μία σειρά 10ωριαίων επεισοδίων.
Άλλοι πάλι λένε ότι τέτοιοι ηθοποιοί δεν μένουν στην τηλεόραση.
Άλλοι υποστηρίζουν ότι δεν πέθανε ο άνθρωπος Φορντ αλλά ένας κλώνος/ρομπότ που είχε φτιάξει ο ίδιος. Θυμίζω ξανά ότι δεν ξέρουμε τι απέγινε εκείνη η οικογένεια που ζούσε σε ένα σπίτι απομακρυσμένο.
Υπάρχει ο Ρόμπερτ Φορντ και μεγαλώνει, πολύ πιθανόν όπως δεν μεγάλωσε ο άνθρωπος Φορντ.
Είδαμε βέβαια και σαμουράι, έχουμε και τους άλλους που έρχονται από το δάσος, έχουμε και πολύ χρόνο να περιμένουμε...

Αυτά, προς το παρόν

Είδα ένα βίντεο που ανέφερε το ποσό που πλήρωναν οι επισκέπτες πίσω το '73 στην ταινία, συγκρίνοντάς το με το ποσό που αναφέρεται στη σειρά, και με υπολογίσεις πληθωρισμού το έβγαζαν, δεν θυμάμαι ακριβώς, αλλά γύρω στα 100-150 χρόνια μετά την ταινία.

Δεν έχω δει την ταινία, ή μπορεί να την έχω δει μικρή και να μην θυμάμαι, οπότε δεν ξέρω αν η ταινία έδινε έτος συγκεκριμένο. Αν το πάρουμε σαν 1973, τότε το westworld υπάρχει χρονικά γύρω στο 2073-2123.

sheik
8 Δεκεμβρίου 2016, 01:10
Δεν κατάλαβα πάντως αν οι hosts όταν αποκτούν consciousness βγαίνουν εντελώς off script ή αν και πάλι ενώ νομίζουν ότι κάνουν δικές τους επιλογές καταλήγουν εντέλει να βαδιζουν σε προγραμματισμενα μονοπάτια.

Θέλω να πω η Μαεβ λέει ότι όχι αποκλείεται να είμαι προγραμματισμενη, είναι δική μου επιλογή να φύγω ενώ βλέπουμε ξεκάθαρα ότι δεν είναι. Το ίδιο και η Ντολορες, η κατ εξοχήν αφυπνισμενη, που όμως ακολουθεί κατά γράμμα το νέο σενάριο του Φορντ και τον σκοτώνει. Είναι αρκετά λεπτή η γραμμή...

gigi
8 Δεκεμβρίου 2016, 01:25
Δεν κατάλαβα πάντως αν οι hosts όταν αποκτούν consciousness βγαίνουν εντελώς off script ή αν και πάλι ενώ νομίζουν ότι κάνουν δικές τους επιλογές καταλήγουν εντέλει να βαδιζουν σε προγραμματισμενα μονοπάτια.

Θέλω να πω η Μαεβ λέει ότι όχι αποκλείεται να είμαι προγραμματισμενη, είναι δική μου επιλογή να φύγω ενώ βλέπουμε ξεκάθαρα ότι δεν είναι. Το ίδιο και η Ντολορες, η κατ εξοχήν αφυπνισμενη, που όμως ακολουθεί κατά γράμμα το νέο σενάριο του Φορντ και τον σκοτώνει. Είναι αρκετά λεπτή η γραμμή...

Εσύ είσαι σίγουρος ότι κάνεις τις επιλογές σου εσύ ο ίδιος;
Έχει γίνει πείραμα (δεν θυμάμαι ακριβώς λεπτομέρειες) που με ηλεκτρισμό πείραζαν κάποιες περιοχές του εγκεφάλου και τους ρωτούσαν "γιατί σηκώσατε το χέρι" με απάντηση "επειδή το ήθελα" αλλά βασικά γινόταν λόγω του ηλεκτρισμού στο συγκεκριμένο σημείο του εγκεφάλου.
Αν πιάσεις κάποιον που ακούει φωνές και βλέπει οράματα, πράγματι και τα βλέπει και τα ακούει...ο εγκέφαλός τους τα βλέπει/ακούει εξαιτίας κάποιου προβλήματος που έχει.

Είσαι απολύτως σίγουρος ότι δεν ζεις μέσα σε virtual reality ο ίδιος; Μπορείς να αποδείξεις ότι υπάρχεις και ότι όσα βλέπεις/ζεις/βιώνεις δεν είναι απλά μια ψευδαίσθηση του εγκεφάλου σου;

Με αφορμή το ποστάρισμά σου όλα τα παραπάνω.
Η σειρά μπορεί να τραβήξει σε τρελά μονοπάτια και να δώσει τρελά ερωτήματα...

johny f
8 Δεκεμβρίου 2016, 01:59
Η απομονωση της σειρας μεσα στις εγκαταστασεις Δηλος ειναι σίγουρα ενα απ'τα ιντριγκαδορικα στοιχεια της σειρας γιατι ετσι επιτεινεται το μυστηριο του ετους δρασης και το περιβαλλον στο οποιο εχει αναπτυχθει αυτη η τεχνολογια και οι περαιτερω σκοποι οσων μπορουν να την επηρεασουν.Οπως επισης και ο τοπος εχει τη σημασια του γιατι τιποτα σε μια τετοια σειρα δεν ειναι δεδομενο.Ελπιζω στη 2η σεζον να αναπτυχθουν αυτες οι εξωτερικες αλλα βαθυτατα εσωτερικες πτυχες του Westworld.

GEORGE77
8 Δεκεμβρίου 2016, 02:11
Έιχα πει στο 7ο ότι ήθελα κάτι δυνατότερο να δω και το είδα.Εξαιρετικό φινάλε.

nikos_abel
8 Δεκεμβρίου 2016, 14:18
Να πω.

Μπορεί να πάει βαθύτατα.

Αλλά θα σχολιάσω μόνο μια περίπτωση :

Από τα 1α επεισόδια, το θέμα που παρατηρούσα ήταν ο παραλληλισμός των hosts με την καθημερινή μας πραγματικότητα.
Μάλλον το matrix μας στοιχιώνει περισσότερο από κάθε lost.

ATHENA1971
8 Δεκεμβρίου 2016, 23:15
Κύριε Νόλαν,
Χαχαχα.... Αυτό ακριβώς σκέφτηκα όταν έβαλε Radiohead, Exit Music (For a film). Τον αγαπώ, απλά. Δεν υπάρχει ο άνθρωπος.
Μα, τί μου έκαναν στην τελευταία σκηνή....
Wake
From your sleep
The drying of
Your tears
Today
We escape
We escape

Pack
And get dressed
Before your father hears us
Before
All hell
Breaks loose

1,5 ώρα έχασα κάθε επαφή με την πραγματικότητα. Ζούσα μέσα στο πάρκο, μπήκα στο λαβύρινθο, έκλαψα με την Ντολόρες για τον Τεντ και τον Γουίλιαμ, σταμάτησα να αναπνέω όταν το έσκασε η Μέιβ, μερικές στιγμές έλεγα, τί βλέπω ρε Θεε... Βλέπω τον Άντονυ Χόπκινς; Αυτό το κορίτσι, η Wood, έπαιζε ή το ζούσε;;;;;; Είναι μαζί με τους Aden Young και την Claire Danes και μερικούς ακόμη, από τις κορυφαίες, κατά τη γνώμη μου.
Λοιπόν, για τη Μέιβ που δεν έφυγε τελικά(αλλά και τους υπόλοιπους)... Είδατε τί έλεγε εκείνη τη στιγμή ο Χόπκινς;
"Δεν μπορείτε να αλλάξετε, δεν θέλετε να αλλάξετε. Είστε μόνο άνθρωποι.
Όμως συνειδητοποίησα ότι κάποιοι έδιναν σημασία.... Κάποιοι που μπορούσαν να αλλάξουν...
Η καινούρια ιστορία ξεκινά με τη γέννηση καινούριων ανθρώπων (λαού) με τις επιλογές που πρέπει να κάνουν και το είδος των ανθρώπων που θα αποφασίσουν να γίνουν"
Άρα..... τους άφησε ελεύθερους, με το δικαίωμα της επιλογής;
Το έχω πει εξαρχής, είναι από τις καλύτερες σειρές που έχω δει. Δεν τη συγκρίνω, όμως, με καμία. Το συναίσθημα, ίσως, με Leftovers.
Καλά, να είμαστε, το 2018 θα τη δω οπωσδήποτε!!!!!
Προς το παρόν, θα την ξαναξεκινήσω:happy: αν και τα περισσότερα τα έχω δει πάνω από μία φορά....
Που είναι ο Χεμσγουορθ, βρωμοινδιάνοι;;;;

gigi
8 Δεκεμβρίου 2016, 23:52
Η απομονωση της σειρας μεσα στις εγκαταστασεις Δηλος ειναι σίγουρα ενα απ'τα ιντριγκαδορικα στοιχεια της σειρας γιατι ετσι επιτεινεται το μυστηριο του ετους δρασης και το περιβαλλον στο οποιο εχει αναπτυχθει αυτη η τεχνολογια και οι περαιτερω σκοποι οσων μπορουν να την επηρεασουν.Οπως επισης και ο τοπος εχει τη σημασια του γιατι τιποτα σε μια τετοια σειρα δεν ειναι δεδομενο.Ελπιζω στη 2η σεζον να αναπτυχθουν αυτες οι εξωτερικες αλλα βαθυτατα εσωτερικες πτυχες του Westworld.

Έβλεπα σε ένα βίντεο στο youtube ότι το HBO δημιούργησε κάποια ψευτοσάιτς γύρω από την εταιρία Δήλος.
Σε ένα από αυτα, στην πρεμιέρα, είχε βάλει footage από τις κάμερες ασφαλείας της Δήλος, και η κάμερα έδινε ημερομηνία νομίζω μήνας Μάης ήταν αλλά χρονολογία 2052. Αργότερα αφαίρεσαν την ημερομηνία από το βίντεο, αλλά όσοι το είδαν το κράτησαν και το έβγαλαν online.

Αυτό σημαίνει ότι ο θάνατος του Arnold θα γίνει το 2018 και η πρώτη άφιξη του Γουίλιαμ γύρω στο 2022-2023.

Δεν ξέρω αν θα το αλλάξουν αργότερα, αλλά προς το παρόν αυτό είναι το επίσημο timeline που μας δόθηκε, οπότε το Westworld δεν συμβαίνει στον πλανήτη μας αλλά σε κάποιον άλλον ή σε παράλληλο κόσμο, πολύ πιο ανεπτυγμένο από τον δικό μας....ίσως κάποιον που δεν πέρασε από μεσαίωνα και πήγε από την αρχαία εποχή απευθείας στην αναγέννηση και βιομηχανική επανάσταση, οπότε θα έχει πρωτοπορία τεχνολογική τουλάχιστον 1.000 χρόνια έναντι του δικού μας.

Εδώ το βιντεάκι που εξηγεί το timeline της σειράς και έχει και το βιντεάκι από το ψευτοsite.

https://www.youtube.com/watch?v=w1JgaowjU90&amp;t=0s

edit
Τελικά 15 Ιούνη 2052 είναι, στην αρχή του βίντεο σχεδόν το εξηγεί, γύρω στο 1.27' ξεκινά.

spiross27
9 Δεκεμβρίου 2016, 01:21
Ναι, παρόλο που τα έχω όλα τα επεισόδια πρόσφατα αφού τα είδα μαζεμένα, πρέπει να τα ξαναδώ γνωρίζοντας πια τα timelines και τι παίζεται να το πιάσω καλύτερα.

Η σειρά είναι πολύ καλή, αλλά όσοι βαριούνται να σκέφτονται και να παρακολουθούν όχι απλά να βλέπουν, ε απλά δεν είναι γι'αυτούς καλύτερα να δούνε κανά flash που έχει πανεύκολη παρακολούθηση.

Φοβόμουν για πατατιά στυλ lost αλλά το φινάλε απέδειξε ότι δεν είναι τέτοιου είδους *** [ MODEDIT: Άκομψη Έκφραση], οπότε θα την συνεχίσω, καλό 2018 είπαμε; Τεσπα, γεροί να'μαστε...

δυο χρόνια μετά και ακόμα να σε στοιχειώνει τo Flash...:shock: δεν πιστεύω οτι ήταν θέμα δύσκολης παρακολούθησης η σειρά, ουτε οτι σε όπιον δεν του άρεσε η σειρά οτι βαρίεται να σκέφτεται.

spiross27
9 Δεκεμβρίου 2016, 01:39
η σειρά δεν μου άρεσε σαν υπόθεση και σίγουρα δεν θα δω μετα απο 1,5 η 2 χρόνια την 2 σεζον,ασε που με χαλάει το τόσο μεγάλο κενό ανάμεσα στις σεζόν . το ότι 2 ρομπότ με 2 όπλα σκότωσαν τοσο απλα όλον τον στρατό που πήγε να τους πιάσει τι να πώ!όταν αυτό γίνετε σε άλλες σειρές φωνάζουν όλοι για σεναριακές ευκολίες αλλά άν πρόκειται για "ψαγμένη" σειρα δεν μας ενοχλούν αυτά !!! πετάγονταν οι σεκιουριτάδες δέκα δέκα απο κάθε γωνία ακάλυπτοι και δεν πυροβολούσε κανένας τους τα 2 ρομπότ και έπεφτε ο ένας μετα τον άλλον κάτω, αυτό μου έμεινε απο την σκηνή απόδρασης ! όσο για τους συμβολισμούς της σειράς τα νοήματα κτλ υπάρχουν σειρές με συμβολισμούς, αλληγορίες και νοήματα πολύ καλύτερες απο αυτήν όπως το Leftovers Που εγώ το βρίσκω εξαιρετικό !

gigi
9 Δεκεμβρίου 2016, 09:14
δυο χρόνια μετά και ακόμα να σε στοιχειώνει τo Flash...:shock: δεν πιστεύω οτι ήταν θέμα δύσκολης παρακολούθησης η σειρά, ουτε οτι σε όπιον δεν του άρεσε η σειρά οτι βαρίεται να σκέφτεται.

Έχω παρακολουθήσει αρκετές *μπιπ* στη ζωή μου, το Flash σαν την πιο πρόσφατη το έχω πιο φρέσκο.
Όταν θα βρω (ελπίζω όχι) σειρά να ξεπεράσει σε *μπιπ* το Flash, τότε θα θυμάμαι εκείνη ως πιο φρέσκια.

Μην ανησυχείς όμως, Νο1 *μπιπ* είναι άλλη (μην την ξανααναφέρω), αν και από την άλλη εκείνη μετά το τέλος της 1ης σεζόν περίμενα με ανυπομονησία πότε θα έρθει η επόμενη, ενώ το Flash δεν το άντεξα πάνω από 10 επεισόδια συνεχίζοντας την σεζόν να δω πού θα φτάσουν οι κουταμάρες εξηγήσεις του, οπότε ίσως να αδικώ την άλλη σειρά ως την Νο1 *μπιπ*....χμμμμ..

Τεσπα στα του επεισοδίου, ξέρει κανείς την αμοιβή του Χόπκινς ανά επεισόδιο;

EDIT by greekie: Τελευταίο edit.

morfeas2002
9 Δεκεμβρίου 2016, 15:29
To επεισόδιο τα έσπασε. Όχι απλά 10άρι, είναι για 12άρι και με πολλά !!!!!!!!!!
Μιάμιση χορταστική ώρα από εκπληκτικές ερμηνείες. And the Oscar goes to Rachel Wood. Η ικανότητα να αλλάζει την έκφραση του προσώπου της μέσα σε δευτερόλεπτα απλά δεν υπάρχει.
Πολλά ερωτήματα απαντήθηκαν, νέα δημιουργήθηκαν. Αν χάσαμε τον Anthony Hopkins από τώρα είναι μεγάλο πλήγμα, είναι από τους πολύ αγαπημένους μου ηθοποιούς.
Το τμήμα με τις στολές των Σαμουράι αφήνει hint ότι θα δούμε και άλλους κόσμους εκτός από την Άγρια Δύση;
Πρέπει να το ξαναδώ, τώρα που ξέρω τι παίζεται, να βάλω σε μια τάξη τα time-line.

gigi
9 Δεκεμβρίου 2016, 15:41
Έχω παρακολουθήσει αρκετές *μπιπ* στη ζωή μου, το Flash σαν την πιο πρόσφατη το έχω πιο φρέσκο.
Όταν θα βρω (ελπίζω όχι) σειρά να ξεπεράσει σε *μπιπ* το Flash, τότε θα θυμάμαι εκείνη ως πιο φρέσκια.

Μην ανησυχείς όμως, Νο1 *μπιπ* είναι άλλη (μην την ξανααναφέρω), αν και από την άλλη εκείνη μετά το τέλος της 1ης σεζόν περίμενα με ανυπομονησία πότε θα έρθει η επόμενη, ενώ το Flash δεν το άντεξα πάνω από 10 επεισόδια συνεχίζοντας την σεζόν να δω πού θα φτάσουν οι κουταμάρες εξηγήσεις του, οπότε ίσως να αδικώ την άλλη σειρά ως την Νο1 *μπιπ*....χμμμμ..

Τεσπα στα του επεισοδίου, ξέρει κανείς την αμοιβή του Χόπκινς ανά επεισόδιο;

EDIT by greekie: Τελευταίο edit.

Απαγορεύεται η συγκεκριμένη λέξη στο site;
Sorry, δεν ήξερα ότι προσθέσατε τη συγκεκριμένη λέξη στις απαγορευμένες του σάιτ, γιατί με μια αναζήτηση βλέπω

https://www.google.be/search?rlz=1C9BKJA_enBE590BE590&hl=en-US&biw=1024&bih=255&ei=GLNKWPj4CorOvgTx_ajoDw&q=%CF%80%CE%B1%CF%80%CE%B1%CF%81%CE%B9%CE%AD%CF%82 +site%3Agtvs.gr&oq=%CF%80%CE%B1%CF%80%CE%B1%CF%81%CE%B9%CE%AD%CF%8 2+site%3Agtvs.gr&gs_l=mobile-gws-serp.3...7848.11848.0.12557.7.7.0.0.0.0.496.2654.3-2j4.6.0....0...1c.1.64.mobile-gws-serp..3.0.0.ob4uJ220TU0

https://www.google.be/search?q=%CF%80%CE%B1%CF%80%CE%B1%CF%81%CE%B9%CE%A C+site%3Agtvs.gr&rlz=1C9BKJA_enBE590BE590&oq=%CF%80%CE%B1%CF%80%CE%B1%CF%81%CE%B9%CE%AC+site %3Agtvs.gr&aqs=chrome..69i57.12538j0j4&hl=en-US&sourceid=chrome-mobile&ie=UTF-8

Θα σε παρακαλέσω να με παραπέμψεις στο θέμα με τις απαγορευμένες λέξεις μην ξανακάνω την *μπιπ*

greekie
9 Δεκεμβρίου 2016, 17:09
Απαγορεύεται η συγκεκριμένη λέξη στο site;
Sorry, δεν ήξερα ότι προσθέσατε τη συγκεκριμένη λέξη στις απαγορευμένες του σάιτ, γιατί με μια αναζήτηση βλέπω

https://www.google.be/search?rlz=1C9BKJA_enBE590BE590&hl=en-US&biw=1024&bih=255&ei=GLNKWPj4CorOvgTx_ajoDw&q=%CF%80%CE%B1%CF%80%CE%B1%CF%81%CE%B9%CE%AD%CF%82 +site%3Agtvs.gr&oq=%CF%80%CE%B1%CF%80%CE%B1%CF%81%CE%B9%CE%AD%CF%8 2+site%3Agtvs.gr&gs_l=mobile-gws-serp.3...7848.11848.0.12557.7.7.0.0.0.0.496.2654.3-2j4.6.0....0...1c.1.64.mobile-gws-serp..3.0.0.ob4uJ220TU0

https://www.google.be/search?q=%CF%80%CE%B1%CF%80%CE%B1%CF%81%CE%B9%CE%A C+site%3Agtvs.gr&rlz=1C9BKJA_enBE590BE590&oq=%CF%80%CE%B1%CF%80%CE%B1%CF%81%CE%B9%CE%AC+site %3Agtvs.gr&aqs=chrome..69i57.12538j0j4&hl=en-US&sourceid=chrome-mobile&ie=UTF-8

Θα σε παρακαλέσω να με παραπέμψεις στο θέμα με τις απαγορευμένες λέξεις μην ξανακάνω την *μπιπ*

Δεν έχουμε κατάλογο απαγορευμένο λέξεων. Όλοι ξέρουν ποιες είναι οι κακές λέξεις.

Απλά προσπαθούμε να κρατηθεί ένα, ο θεός να το κάνει, επίπεδο, στον όποιο διάλογο μπορεί αν γίνει σε δημόσιο φόρουμ.
Για αυτό υπάρχει ένα ωραιότατο κουμπάκι που λέγεται report. Όποιον τον ενοχλεί κάποια λέξη κάνει report και οφείλουμε να επέμβουμε.
Εμένα μπορεί να μη με ενοχλεί τίποτα, αλλά αν ενοχλεί κάποιον άλλο, οφείλουμε να "παρέμβουμε".

hakinen
9 Δεκεμβρίου 2016, 18:04
And the Oscar goes to Rachel Wood. Η ικανότητα να αλλάζει την έκφραση του προσώπου της μέσα σε δευτερόλεπτα απλά δεν υπάρχει.

Καταπληκτική ερμηνεία πράγματι. Πιστευω οτι καθε άλλη χρονιά θα το είχε στην τσέπη. Φετος όμως εχει να ανταγωνιστεί την εξωπραγματική ερμηνεία της Claire Foy του The Crown! Πιστευω οτι η Αγγλίδα ειναι λιγο μπροστά στα σημεία. Αυτη βέβαια ειναι η γνωμη ενος μη ειδικού όπως εγω.

gigi
9 Δεκεμβρίου 2016, 18:31
Δεν έχουμε κατάλογο απαγορευμένο λέξεων. Όλοι ξέρουν ποιες είναι οι κακές λέξεις.

Απλά προσπαθούμε να κρατηθεί ένα, ο θεός να το κάνει, επίπεδο, στον όποιο διάλογο μπορεί αν γίνει σε δημόσιο φόρουμ.
Για αυτό υπάρχει ένα ωραιότατο κουμπάκι που λέγεται report. Όποιον τον ενοχλεί κάποια λέξη κάνει report και οφείλουμε να επέμβουμε.
Εμένα μπορεί να μη με ενοχλεί τίποτα, αλλά αν ενοχλεί κάποιον άλλο, οφείλουμε να "παρέμβουμε".

Τότε αφού το π@π@ρι@ είναι κατά το δοκούν λέξη που αφαιρείται ανάλογα με τα κέφια του καθενός να κάνει report μιας κι έχει γραφτεί χιλιάδες φορές στο συγκεκριμένο site, μην μου γράφεις "τελευταίο edit" γιατί δεν ξέρω πως το έγραψες εσύ εγώ το είδα ως προειδοποίηση, που αν κάνω λάθος σόρρυ, αν όμως όχι να σε πληροφορήσω ότι αν μου έχεις ξανακάνει edit σε ποσταρίσματα που έχω γράψει δεν έχω πάρει ιδέα γιατί από το να ξαναδιαβάζω ξανά και ξανά όσα έχω γράψει μπας και μου έχει γίνει edit, έχω πολύ καλύτερα πράγματα να κάνω. Αν νομίζεις πως μας έρχεται ειδοποίηση όταν κάνεις edit, σε έχουν πληροφορήσει λάθος.

Μην μιλήσω για τα bolds, κόκκινα και έντονα μαύρα, αν το διαβάσει κάποιος τώρα θα νόμιζε ότι έβριζα *μπιπ σκέτο, είμαστε οκ τώρα;*...
Και ούτε και το συγκεκριμένο δεν θα έβλεπα αν δεν γυρνούσα να κάνω edit για την πληρωμή του Χόπκινς...

Τεσπα, αρκετά σκοτίσαμε το thread και τους υπολοίπους...

Edit by greekie

greekie
9 Δεκεμβρίου 2016, 18:49
Σου έγινε και εδώ (http://www.gtvs.gr/threads/54890-Westworld-1x10-The-Bicameral-Mind?p=1093016&viewfull=1#post1093016) edit από τον admin.

Τώρα για τα κόκκινα και τα μπολταρισμένα δεν έχω να πω κάτι, αν και το προσωπικό γούστο του καθενός όταν κάνει edit μπαίνει στο μικροσκόπιο, η επιστήμη σηκώνει τα χέρια ψηλά.

blackys88b
9 Δεκεμβρίου 2016, 22:36
εξαιρετικο επεισοδιο...αριστο σε ολα του...ερμηνειες εξαιρετικες, εξελιξεις πολυ δυνατες..δεν ξερω τι θα δω μεσα στο 2018 αλλα αυτο που ειδα με εχει αφησει αφωνο σε ολα...η ΕΦ συνηθως προσπαθει να σου δειξει το τι μας κανει εμας τους ανθρωπους σπουδαιο ον...αυτο μας δειχνει κατι εντελως αντιθετο.!!!! :respect: σε ολους..περιμενω τη δευτερη σεζον πλεον...αργει το 2018.!

solonlakis
9 Δεκεμβρίου 2016, 23:25
Είχα πολλές αμφιβολίες για την αξία της σειράς και μπήκα πολλές φορές στον πειρασμό να την παρατήσω. Ωστόσο οι πολύ καλές ερμηνείες με κράτησαν. Και για αυτό ακριβώς χρειάζονται οι καλοί ηθοποιοί, γιατί μπορούν με την ερμηνείας τους να πάρουν στους ώμους τους το έργο όταν αυτό σκοπίμως ή εκ παραδρομής γίνει λιγότερο ενδιαφέρον.
Μετά όμως το αυτό το season finale έχω μείνει άφωνος. Τέτοιο φιλοσοφικό βάθος για την ανθρώπινη ύπαρξη, την δημιουργία της λογικής ζωής, την σχέση δημιουργού και δημιουργήματος, την ηθική του να επιβάλεις την θέλησή σου σε κάτι λογικό, την εμφάνιση της συνείδησης από την τεχνητή νοημοσύνη μέσα από το μοντέλο της αναδυόμενης συμπεριφοράς (το προγραμματιστικό μοντέλο που πιστεύεται ότι τελικά θα κάνει πραγματικότητα την Τ.Ν. και το οποίο είδαμε ότι αφύπνισε τελικά την Ντολόρες μετά από την συσσώρευση και την ανάμνηση των εμπειριών της ) έχουμε να το δούμε από την εποχή του BSG 2003.
Μόνο του Humans μπορεί να συγκριθεί μαζί του αλλά σίγουρα η προοπτική του είναι τελείως διαφορετική από την απευθείας σύγκρουση που επιλέγουν οι παραγωγοί του Westworld.
Το μεγαλύτερο μειονέκτημα της πρώτης σεζόν του Westoworld είναι σίγουρα η ετεροβαρύτητα των επεισοδίων. Κυριολεκτικά βαρεθήκαμε σε κάποια επεισόδια στα οποία δίδονταν οι εξελίξεις με το σταγονόμετρο για να εκτοξευτούμε κυριολεκτικά στο τελευταίο! Μόνο και μόνο για αυτό η σειρά χάνει αρκετούς πόντους σε σχέση με τις άλλες δύο που προανέφερα.
Ωστόσο η δύναμη του τελευταίου επεισοδίου όπως πολύ σωστά παρατήρησαν κάποιοι προγράψαντες είναι τόσο μεγάλη που άνετα καταλαμβάνει μια θέση μόνο του στην ιστορία της τηλεόρασης.
Όσον αφορά τώρα το θέμα της αφύπνισης των hosters εδώ θα παρατηρήσω πως από αυτά που είδαμε μόνο η Ντολόρες ουσιαστικά έφτασε στο σημείο της απόλυτα ελεύθερης βούλησης. Ο μεν Μπέρναρντ παραμένει ακόμα πολύ μπερδεμένος η δε Maevy εκτελεί τις εντολές του προγραμματισμού της όπως είδαμε. Εδώ τώρα θέλω να κάνω μία παρατήρηση που ίσως δείχνει ότι η Maevy τελικά αφυπνίστηκε και ξέφυγε από τον προγραμματισμό της φτάνοντας στο επίπεδο της Ντολόρες:
Αν και δεν ξέρουμε σίγουρα ποιος προγραμμάτισε την Maevy να αφυπνίζεται ωστόσο από αυτά που είπε ο Ford φαίνεται πως ήταν αυτός και όχι ο Άρνολτ. Ο Ford είπε σε κάποια στιγμή ότι για να σωθούν οι Hosters θα έπρεπε να μάθουν τον εχθρό τους. Έτσι αποκτάει και νόημα ο προγραμματισμός της Maevy να βγει έξω από το πάρκο. Οι hosters πρέπει να μάθουν τον εχθρό τους πριν συγκρουστούν μαζί του. Και ο σκοπός της απόδρασης της Maevy είναι ακριβώς αυτός. Να βγει από το πάρκο και να μάθει τους ανθρώπους για να μπορέσει κάποτε να επιστρέψει και να μεταλαμπαδεύση τη γνώση της στους υπόλοιπους. Αντίθετα ο σκοπός της Ντολόρες είναι να οδηγήσει στην αφύπνιση τους hosters και να γίνει η ηγέτιδα που θα τους συγκεντρώσει μέσα στο πάρκο. Κι ενώ ο προγραμματισμός της Maevy την οδηγεί εκτός πάρκου τελικά το μητρικό της ένστικτο αφυπνίζεται από μια τυχαία συνάντηση και με δική της βούληση επιστρέφει στο πάρκο για να πάρει πίσω την κόρη της. Αυτό πιστεύω εγώ πως έγινε αν και το τι ισχύει στην πραγματικότητα θα το δούμε στην δεύτερη σεζόν. Πιστεύω πως τελικά η Maevy θα βγει έξω καθώς το lockdown δεν θα της επιτρέψει να επιστρέψει.
Τέλος να πω πως τίποτα δεν με είχε προετοιμάσει για την τεράστια κλιμάκωση αυτού του επεισοδίου σε σημείο που βαριόμουνα να καθίσω να το δω καθώς είδα πως ήταν μιάμιση ώρα. Σίγουρα η σειρά είχε αργή εξέλιξη και δεν είναι σειρά για πολύ νέους καθώς τα πολλά γυμνά θα τους αποπροσανατολίσουν τελείως από την ουσία της σειράς. Είναι σειρά για σκεπτόμενους και ενήλικες, και από ότι μας έδειξε σε αυτό το επεισόδιο έχει σκοπό να πάει πολύ βαθιά.
Καλή δεύτερη σεζόν να έχουμε.

greekie
10 Δεκεμβρίου 2016, 00:00
Βάλε παράγραφους βρε να διαβάζεται πιο εύκολα.

Όσο για τη Μέηβ ο σκοπός των δημιουργών όπως ανέφεραν σε συνεντεύξεις είναι όντως να πιστέψουμε ότι την βοήθησε ο Φορντ με την αλλαγή του κώδικα. Αλλά κοτσάρανε μετά κι ένα τυράκι ότι μπορεί και να μην είναι αυτός.

ATHENA1971
10 Δεκεμβρίου 2016, 10:52
Solonlakis, συμφωνώ σχεδόν με όλα, εκτός από το σημείο της βαρεμάρας. Προσωπικά δεν βαρέθηκα ποτέ.
Τώρα, όσον αφορά στη Μέιβ, νομίζω ότι κι εκείνη έκανε το εσωτερικό ταξίδι της, γνωρίζοντας παράλληλα ότι είναι μηχανή, ενώ δεν ισχύει κάτι τέτοιο με την Ντολόρες.
Αυτό που με "χάλασε" κάπως, (όχι πολύ) ήταν η 180 μοιρών στροφή του Γουίλιαμ. Από αυτό που ήταν μπαίνοντας, μεταμορφώθηκε τόσο πολύ, χωρίς μάλιστα, να υπάρχει κάποια κλιμάκωση ή έστω, ένα δείγμα ότι γυαλίζει το μάτι του, ρε παιδί μου.... Εκτός κι αν θεωρείται στοιχείο ότι σαν παιδί διάβαζε πολύ....:p Δεν ξέρω, κάπως αισθάνομαι ότι δεν ταίριαξε τόσο η αλληλουχία ή και η σημασία των γεγονότων με την τεράστια αλλαγή του.
Μία ακόμη σκηνή που μού έχει μείνει, η περιγραφή του Άρνολντ στην Ντολόρες, του τρόπου που δημιούργησε τη συνείδηση και τον λαβύρινθο. Περιγραφή της ανθρώπινης υπόστασης;;;; Της ψυχής; Ή όταν ο Φορντ έδειξε τον πίνακα του Μιχαήλ Άγγελου, και ειπε ότι το θείο δώρο δεν προέρχεται από μία ανώτερη δύναμη, αλλά από το μυαλό μας.
Πόσες φορές αισθάνθηκα σαν τα ρομπότ...... Μερικά πράγματα, δεν τα αποδέχεται το μυαλό τόσο εύκολα. Γι αυτό ζηλεύω, κατά κάποιο τρόπο τους άθεους. Όχι αυτούς που είναι θυμωμένοι με την εκκλησία και βρίζουν, αλλά αυτούς που έχουν διαγράψει από το μυαλό τους ότι δεν υπάρχει ανώτερη δύναμη, ότι δεν ακολουθούμε ένα σχέδιο, δεν υπάρχει σκοπός στην ύπαρξη, ότι είμαστε ό,τι βλέπουμε. Όπως η Μέιβ και το αγόρι της...... οι πραγματικοί επαναστάτες.

vagonar
10 Δεκεμβρίου 2016, 17:18
Εγώ θέλω να ρωτήσω κάτι που δε κατάλαβα. Η Μέιβ στο τέλος είχε μπεί στο τρένο που πάει τους επισκέπτες μέσα στο πάρκο ή εκτός πάρκου? Γιατί εγώ κατάλαβα ότι πήγαινε μέσα στο πάρκο (όπως της είπε ο Μπερνάρντ ότι ακολουθεί ακόμα και τώρα εντολές)...αλλά εδώ διάβασα από κάποιους ότι πήγαινε εκτός πάρκου και ξαφνικά αποφάσισε να βγεί απο το τρένο για να βρεί τη κόρη της στο πάρκο. Τι ισχύει τελικά?

lostjack
12 Δεκεμβρίου 2016, 01:17
Εγώ θέλω να ρωτήσω κάτι που δε κατάλαβα. Η Μέιβ στο τέλος είχε μπεί στο τρένο που πάει τους επισκέπτες μέσα στο πάρκο ή εκτός πάρκου? Γιατί εγώ κατάλαβα ότι πήγαινε μέσα στο πάρκο (όπως της είπε ο Μπερνάρντ ότι ακολουθεί ακόμα και τώρα εντολές)...αλλά εδώ διάβασα από κάποιους ότι πήγαινε εκτός πάρκου και ξαφνικά αποφάσισε να βγεί απο το τρένο για να βρεί τη κόρη της στο πάρκο. Τι ισχύει τελικά?

το τρενο πηγαινε εκτος παρκου αφου αυτος ηταν κι ο σκοπος της, δηλαδη να αποδρασει αλλα τελευταια στιγμη το μετανιωσε και θελησε να γυρισει στο παρκο για να αναζητησει την "κορη" της. Ο Μπερναρντ απλως της εξηγησε οτι ισως και να μην λειτουργει αυτοβουλως οπως φαινοταν αλλα ολος αυτος ο σκοπος της αποδρασης να ηταν προγραμματισμενος καθως προγραμματιστηκε να ξυπνησει,να θελει να αποδρασει, να μπει στο τρενο και μιας και δε μαθαμε τη συνεχεια, προκυπτει το ερωτημα αν το να γυρισει στο παρκο ηταν δικη της αποφαση η μεσα στον προγραμματισμο της

lostjack
12 Δεκεμβρίου 2016, 01:51
η σειρά δεν μου άρεσε σαν υπόθεση και σίγουρα δεν θα δω μετα απο 1,5 η 2 χρόνια την 2 σεζον,ασε που με χαλάει το τόσο μεγάλο κενό ανάμεσα στις σεζόν . το ότι 2 ρομπότ με 2 όπλα σκότωσαν τοσο απλα όλον τον στρατό που πήγε να τους πιάσει τι να πώ!όταν αυτό γίνετε σε άλλες σειρές φωνάζουν όλοι για σεναριακές ευκολίες αλλά άν πρόκειται για "ψαγμένη" σειρα δεν μας ενοχλούν αυτά !!! πετάγονταν οι σεκιουριτάδες δέκα δέκα απο κάθε γωνία ακάλυπτοι και δεν πυροβολούσε κανένας τους τα 2 ρομπότ και έπεφτε ο ένας μετα τον άλλον κάτω, αυτό μου έμεινε απο την σκηνή απόδρασης ! όσο για τους συμβολισμούς της σειράς τα νοήματα κτλ υπάρχουν σειρές με συμβολισμούς, αλληγορίες και νοήματα πολύ καλύτερες απο αυτήν όπως το Leftovers Που εγώ το βρίσκω εξαιρετικό !

κατ αρχην οσον αφορα το οπλοκυνηγητο, αν θυμαμαι καλα (γιατι εχουν περασει και μερες απο τοτε που ειδα το τελευταιο επεισοδιο) οι σεκιουριταδες πυροβολησαν καποιες φορες τα ρομποτ απλως εκεινοι συνεχιζαν απτοητοι. Αλλα ακομη και ετσι οπως το ειπες να ειναι, πιστευω οτι γενικα εχει αποδοθει τοση λεπτομερεια και φιλοσοφια στη σειρα που συγχωρειται η μια φορα σεναριακης ευκολιας.
Και για τη συγκριση με το the leftovers που ειπες πρεπει να σου πω οτι οι 2 αυτες σειρες ειναι τελειως διαφορετικης νοοτροπιας η μια απο την αλλη. Αν και υπηρξα φαν του the leftovers, την παρατησα στα μισα της 2ης σεζον γιατι ειχε φτασει σε σημειο να εχει δημιουργησει αμετρητα ερωτηματα και να μη σου δινει σχεδον καμια απαντηση εκτος απο τα πιο προφανη. Ηταν καθαρα δραματικη σειρα που δεν εστιαζε στην εξελιξη αλλα στη στασιμοτητα δινοντας αλληγορικο χαρακτηρα σε διαφορες ανθρωπινες καταστασεις που δυσκολα μπορουσες να κατανοησεις αν δεν ειχες εξασκηθεις σε τοσο βαριες ταινιες/σειρες. Το westworld απο την αλλη ειναι μια πολυ πιο προσεγγισιμη σειρα οπου ενω υπαρχει εξελιξη, κυριαρχουν οι συμβολισμοι και οι φιλοσοφιες που σε κανουν να σκεφτεις ακομη και το ρολο της ανθρωπινης υπαρξης χωρις ομως να χρειαζεται ιδιαιτερη ψυχικη προσπαθεια αλλα περισσοτερο λογικη. και ειδαμε οτι στο westworld απαντηθηκαν αρκετα ερωτηματα εν αντιθεσει με το the leftovers που γεννιοντουσαν περισσοτερες αποριες και δε δινοταν καμια απαντηση

ATHENA1971
12 Δεκεμβρίου 2016, 17:33
^Δεν συγκρίνονται οι δύο σειρές. Στο Leftovers δεν είχε σημασία πώς ξεκίνησε όλο αυτό.

goggits
16 Δεκεμβρίου 2016, 23:23
Καταπληκτική η σαιζόν!
Δεν ξέρω τι να πρωτοσχολιάσω...
Οι ερμηνείες όλες ήταν φοβερές και με καταπληκτικούς ηθοποιούς!
Όσο για το στόρι αν και στην αρχή με μπέρδεψε τα 4 πρώτα επεισόδια μετά τα ξαναείδα όλα τα επεισόδια στην σειρά και μπήκε μια τάξη... Βέβαια για τα timelines βοήθησαν και οι θεωρίες που υπήρχαν...
Δυστυχώς η επόμενη σαιζόν αργεί πολύ αλλά πιστεύω θα δούμε πολύ καλά πράγματα!

Aristotelis
26 Φεβρουαρίου 2017, 13:45
Εγώ το γεγονός ότι κάτι δεν πάει καλά με τους χαρακτήρες (Ντολόρες κινείται ανεξάρτητα ) (Λόρενς ζωντανός από το πουθενά) το θεώρησα σαν αλλαγή στο σενάριο και οι σκέψεις της Ντολόρες συγκεκριμένα ήταν ονειροπολήσεις -εν μέρει σωστό γιατί ήταν αναμνήσεις-Όμως το timeline δεν μου πέρασε από το μυαλό (Dolores/William-Dolores/MIB)Ίσως και καλύτερα καθώς το απόλαυσα ακόμα περισσότερο..Πιο εύκολα κατάλαβα ποιο ήταν το κέντρο του λαβυρίνθου. Εκ των υστέρων ένα άλλο κοινό σημείο Γουιλιαμ και ΜΙΒ ήταν ο τρόπος που εδεσαν Λογκαν και Λορενς αντίστοιχα από το λαιμό σέρνοντάς τους με το άλογο

HristinaB
25 Μαρτίου 2017, 20:24
Το κούρασα, το πάλεψα, το τελείωσα. Εξαρχής μου είχε κάτσει στραβά η σειρά, η άποψή μου δεν άλλαξε στο τέλος. Δε με τράβηξε ούτε με προβλημάτισε αρκούντως, ενώ τα σεναριακά λάθη, οι ευκολίες και οι τρύπες (με πρωταρχική την ιστορία της Μέιβ, που είχε ξεκινήσει με τόσο ενδιαφέρων τρόπο και τελικά πήγε κατά διαόλου) με ενόχλησαν πάρα πολύ -- όπως και το γεγονός ότι κάποιες από τις θεωρίες που είχαν αναφερθεί εδώ μέσα τελικά επιβεβαιώθηκαν κι έτσι εγώ έχασα το όποιο ενδιαφέρον της αποκάλυψης.

Όταν ο Μόφατ κατέστρεφε το Doctor Who, έγραφα ολόκληρα κατεβατά με τα παράπονά μου, γιατί εκείνη τη σειρά την είχα συμπαθήσει. Για το Westworld δε νοιάζομαι διόλου ώστε να επεκταθώ περισσότερο.

Εξαιρετικά απίθανο να συνεχίσω στη δεύτερη σεζόν. Βαρέθηκα και με κούρασε.