PDA

Δείτε τη Πλήρη Έκδοση : The Young Pope 1x01 - Pilot

GTVSBot
21 Οκτωβρίου 2016, 23:00
Σειρά : The Young Pope
Σαιζόν : 1
Επεισόδιο : 01
Τίτλος : Pilot

Κανάλι :
Πρώτη Προβολή : 21/10/2016

Περίληψη :

Το Βατικανό απέκτησε νέο Πάπα, τον Lenny Belardo, ο οποίος είναι ο πρώτος Αμερικανος που κατακτά την θέση.

tasoskratos
13 Νοεμβρίου 2016, 12:32
Έτσι όπως πάει η Αμερικάνικη τηλεόραση λίαν συντόμως τα Emmy Awards θα είναι πιο λαμπρά, μη πω πιο σημαντικά, από τα Oscar!
Αυτό μεταξυ σοβαρου κι αστείου!
Το θεμα είναι πως οι δημιουργοί κατάλαβαν πως εάν θέλεις ένα σενάριο να το απογειώσεις θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις μεγάλους ηθοποιούς. Αυτό κάνει ΚΑΙ αυτή η σειρά.
Από εκεί και πέρα, μπαίνοντας στα άδυτα του Βατικανού, δεν ξέρω το κατά πόσο κοντά ή μακρυά από τους original είναι αυτός ο νεαρός Πάπας! Ηλικιακά ναι, σε ιδέες και πράξεις όμως?:)
Το πρώτο δείγμα γραφής φωνάζει ότι πάμε για ακόμη ένα αριστούργημα.

drapetisgal7
17 Νοεμβρίου 2016, 20:56
Πολύ καλός ο πιλότος. Εξαιρετικός ο Jude Law ως αντισυμβατικός Πάπας. Είχε γέλιο όταν έλεγε αργότερα αργότερα στο Βοϊέλο. Από οτι φαίνεται αυτοί οι δυο θα κοντραριστούν στο άμεσο μέλλον.

Psofimis
20 Νοεμβρίου 2016, 03:06
Μόλις τελείωσα το 1ο επεισόδιο.

Ότι πιο σουρεαλιστικό έχω δει τα τελευταία χρόνια.

Δεν ήξερα τι να περιμένω και απο το πρώτο λεπτό άρχισα τα WTF!??!?.
Μέσα σ'αυτές τις απίστευτες καταστάσεις είχα αρκετά αυθόρμητα γέλια ενώ σε κάποιες άλλες απλά αναρωτιόμουν τι ακριβώς βλέπω/συμβαίνει. Τρομερή σκηνοθεσία..

Μετά το τέλος του 1ου επεισοδίου δεν είμαι ακόμη σίγουρος αν η σειρά είναι ένα δράμα τύπου Game of Thrones με ίντριγκες μυστικά και πάθη ή μια κωμωδία τύπου Veep ή κάτι πιο πολύπλοκο.

Η ερμηνεία του Jude Law είναι καταπληκτική ενώ η παραγωγή μεγαλοπρεπής.
Το καστ εκτός απο τους γνωστούς Αμερικανούς όπως ο Law και η Keaton είναι γενικα πολύ διεθνοποιημένο αλλά κάθε ερμηνεία είναι εξαιρετική.
Η σειρά είναι μοναδική και την προτείνω!

Hrisa76
1 Ιανουαρίου 2017, 18:43
Πολύ περιεργο το πρώτο επεισόδιο. Θα την συνεχίσω.

solonlakis
1 Ιανουαρίου 2017, 20:01
Πολύ περιεργο το πρώτο επεισόδιο. Θα την συνεχίσω.

Ακριβώς την ίδια αίσθηση έχω κι εγώ. Δεν με πείθει ο χαρακτήρας.

Αν είναι τόσο ¨προοδευτικός¨ και δεν πιστεύει καν στον Θεό γιατί παραμένει μέσα στην παπική εκκλησία; Δεν ζούμε στον μεσαίωνα. Και ποιοι ηλίθιοι θα ψήφιζαν κάποιον για πάπα χωρίς να τον έχουνε πρώτα περάσει από χίλια κόσκινα; Πολύ φανταστικό σενάριο για μια σειρά που προσπαθεί να είναι τόσο ρεαλιστική σε όλα τα υπόλοιπα. Τεσπα, θα δω ακόμα 2-3 επεισόδια να δω που το πάνε.

blackys88b
3 Ιανουαρίου 2017, 16:34
σταματησα στο εκτο λεπτο...δεν διαβασα απο πανω...η γαλανολευκη τι θελει στο Βατικανο?? :P

Hrisa76
3 Ιανουαρίου 2017, 16:37
γιατι να μην είναι? υπάρχουν αρκετοί καθολικοί στην Ελλάδα.

blackys88b
3 Ιανουαρίου 2017, 16:48
δεν γνωρισα ποτε για να ειμαι ειλικρινης...:oops:

Hrisa76
3 Ιανουαρίου 2017, 16:53
Στα Ιόνια και στις Κυκλάδες και στα Δωδεκάνησα υπάρχουν αρκετοί. Και στην Αθήνα και θεσσαλονίκη. Και υπάρχουν και καθολικές εκκλησίες και σε αρκετά νησιά.

Dr. Iceman Georges
3 Ιανουαρίου 2017, 17:14
Καλή χρονιά, πρώτα απ' όλα, με υγεία. Η γαλανόλευκη κυματίζει στην πόλη του Βατικανού, επειδή η Ελλάδα διατηρεί διμερείς σχέσεις με την Αγία Έδρα κοντά σαράντα χρόνια. Η δική τους "πρεσβεία" είναι στο Παλαιό Ψυχικό, η δική μας είναι στην Ρώμη, στην εξίσου σικ γειτονιά Parioli. Αγαπημένε αρχισυντάκτα, η αγαπημένη Κύπρος δεν έχει διπλωματικές σχέσεις με την Αγία Έδρα. (Μετά την πολυμερή που έρχεται, μπορεί και να αποκτήσει ...).

blackys88b
3 Ιανουαρίου 2017, 17:30
καλη χρονια και απο εδω...every day we live to learn...:) :) αν και γνωριζα για τις καθολικες εκκλησιες και γνωριζω οτι στα επτανησα υπηρχε μια καθολικη επικρατεια, σπανια μου περνουσε απο το μυαλο οτι υπαρχουν τοσοι πολλοι καθολικοι... οσο για την πολυμερη και τις αλλαγες...αυτα μας μαραναν.!! και αλλοι θρησκευτικοι επηρεασμοι στην Κυπρο..:P

το ξεκινημα του επεισοδιου με ψαρωσε...μετα με προσγειωσε..απολαυστικος ο Law σε αυτο που δινει...η σκηνοθεσια του Σορεντινο ειναι ιδιαιτερη και φαινεται σε καθε σκηνη που μας παρουσιαζει...και φυσικα στο κλεισιμο ερχεται το i don't believe in god...he was joking my ass.!!!

solonlakis
3 Ιανουαρίου 2017, 17:30
Είναι λίγοι οι καθολικοί στην Ελλάδα αλλά υπάρχουν από την εποχή της Ενετοκρατίας. Δεν είναι δηλαδή προϊόν προσηλυτισμού αλλά γεννημένοι καθολικοί. Επίσης όλο το κρασί που χρησιμοποιούνε οι καθολικοί σε όλο τον κόσμο για τις λειτουργίες τους παράγεται στην Ελλάδα στην Ζάκυνθο ή Κεφαλονιά ή στην Κέρκυρα νομίζω. Αυτό το κάνουν από πολύ παλαιά.

hakinen
6 Ιανουαρίου 2017, 17:57
Στην Συρο ειναι πολύ έντονο το στοιχείο του Καθολικισμού. Υπάρχει και μια πολύ όμορφη εκκλησία.