PDA

Δείτε τη Πλήρη Έκδοση : Sherlock 4x01 - The Six Thatchers

GTVSBot
2 Ιανουαρίου 2017, 00:00
Σειρά : Sherlock
Σαιζόν : 4
Επεισόδιο : 01
Τίτλος : The Six Thatchers

Κανάλι : BBC
Πρώτη Προβολή : 01/01/2017

Περίληψη :

Γιατι κάποιος καταστρέφει μικρά αγάλματα της Margaret Thatcher?

greekie
2 Ιανουαρίου 2017, 01:37
My, my, my.

Εξαιρετικό επεισόδιο.
Άρχισε υποτονικα, στο δεύτερο μισό γκάζωσε και στο φινάλε απλά απογειώθηκε!
Αναμένω τη συνέχεια με τρέλα.

blackys88b
2 Ιανουαρίου 2017, 17:27
πολυ δυνατο επεισοδιο...ειχε τα παντα...εξαιρετικη ερμηνεια, ανατροπη, χιουμορ ανα στιγμες, συγκινηση προς το τελος..γενικα θεωρω οτι ηταν πολυ δυνατη επιστροφη.!!! το κλεισιμο κατανοητο..περιμενω τα επομενα επεισοδια.!

domino83
3 Ιανουαρίου 2017, 17:22
Του έβαλα 8 γιατι με εκνεύρισε το 'go to hell sherlock' στο τελος. Και γιατί ενώ θα μπορούσε να τον σπρώξει πήγε και έφαγε αυτή τη σφαιρα. :mad:
Σε αυτή την φάση δεν βρίσκω τον λόγο. Εχουμε όμως 2 επεισόδια ακόμα μπροστά μας να μάθουμε τί ακριβώς ήθελε η Μάιρη και φυσικά αν όντως πέθανε. Οπως είπε και μια φίλη, κηδεία δεν είδαμε ούτε σε φαστ φοργουορντ.
Εμένα μου περνάει από το μυαλό ότι ζεί και ότι ή ήθελε να δείξει στον SH την αλαζονεία του , ειδικά τώρα που υπάρχει και ένα παιδι, ή βρήκε τον μόνο τρόπο να εξαφανιστεί για όσο ήθελε αφού την ψάχνουν παντου ή ξέρει τί έρχεται και θέλει να βοηθήσει στα κρυφά. Just a theory. Αλλά αυτό το go to hell στο τέλος μου τα ανατρέπει κ τα δυο. Δεν ξέρω, θα δούμε.
Σκηνοθετικά καθηλωτικό όπως πάντα.
Ειδαμε πολύ λίγο την Μόλυ βέβαια. Ωραίος ο Μάικροφτ κουμπώνει εξαιρετικά κάθε φορά, έχει κι αυτός τα προβλήματα του με τους ανθρώπους ως γνωστον. :giggle:
Η ιστορία πολύ δυνατή με εναν Σέρλοκ εμμονικό πια με τον Μοριάρτι που τον οδηγεί σε άσχημα μονοπάτια.
Οι σκηνές με τον Τόμπυ μου άρεσαν πάρα πολύ. Το χιουμορ σαν inside jokes πια πχ μπαλονι- Γουάτσον, είναι εξαιρετικό.

Hrisa76
3 Ιανουαρίου 2017, 17:26
Δεδομένου ότι το ζεύγος χώρισε στην πραγματικότητα, δεν ξέρω αν όντως είναι όλο αυτό ένα κόλπο και θα ξαναδούμε την Μαίρη. Εκτίμησή μου είναι πως όχι.

johny f
4 Ιανουαρίου 2017, 14:26
Αρκετα καλη και εντονη η πρεμιερα που ανοιξε ενα χασμα αναμεσα στο Σερλοκ και το Γουοτσον με το θανατο της Μαιρη.Το παρελθον της και ο χαρακτηρας της σειρας δινουν καποιο εδαφος για σπεκουλα και ιντριγκα για το τι εχει γινει τελικα και πως θα γεφυρωθει το χασμα τους στα επομενα επισοδεια.

prod21
4 Ιανουαρίου 2017, 15:19
Πολύ καλό επεισόδιο! Πάντα όταν βγαίνει νέα σεζόν (ή νέο επεισόδιο) μου θυμίζει πόσο μου αρέσει η σειρά!

Ωραία τα μυστήρια, οι ρυθμοί και το χιούμορ στο κλασσικό στυλ του Σέρλοκ. Λίγο άκυρη η σκηνή με τη Mary, αφού αν είχε χρόνο για να περάσει μπροστά από τη σφαίρα τότε κι ο Σέρλοκ θα μπορούσε άνετα να την αποφύγει. Είναι προφανές πως ήθελαν να την "φάνε" o Moffat με τον Gatiss αλλά θα ήθελα να την έβλεπα και στα επόμενα.

Γενικά η πρεμιέρα με ικανοποίησε, φυσικά υπάρχει και η διαφορετική άποψη εδώ (https://www.theguardian.com/tv-and-radio/2017/jan/03/sherlock-slowly-perversely-morphing-into-james-bond-benedict-cumberbatch). Ανυπομονώ για τη συνέχεια...

hakinen
6 Ιανουαρίου 2017, 18:55
Απο την χαρα μου που πέθανε η ατάλαντη παρήγγειλα σουβλάκια!! Αν την αναστήσουν θα τα γυρίσω πίσω.

Ωραία η πρεμιέρα.

HristinaB
6 Ιανουαρίου 2017, 22:59
Απο την χαρα μου που πέθανε η ατάλαντη παρήγγειλα σουβλάκια!! Αν την αναστήσουν θα τα γυρίσω πίσω.
Αφού τα έχεις φάει;; :rotfl::rotfl:

Σε γενικές γραμμές καλό ήταν το επεισόδιο, αλλά όχι από τα τοπ της σειράς. Συμφωνώ με το θάνατο της Μαίρης, γιατί θεωρώ ότι η παρουσία της αφαιρούσε πόντους από τη δυναμική Σέρλοκ-Γουάτσον. Διαφωνώ με το υπερβολικό μελόδραμα στο τέλος και το ότι ο Τζον θεωρεί τον Σέρλοκ υπεύθυνο, γιατί, στο κάτω-κάτω της γραφής, ο ίδιος ο Τζον ήταν αυτός που παρότρυνε τη Μαίρη να πάει στο ενυδρείο, για να ολοκληρώσει την όλη ιστορία.

Επίσης, με ενόχλησε πάρα πολύ η ευκολία με την οποία συγχωρέθηκαν και ξεχάστηκαν τα δραματικά γεγονότα του φινάλε της τρίτης σεζόν. Δηλαδή, ο Σέρλοκ σκότωσε κάποιον εν ψυχρώ και όχι μόνο το όλο θέμα κουκουλώθηκε, αλλά δεν είχε και καμιά επίδραση πάνω του; Ελπίζω να ασχοληθούν μ' αυτό στα επόμενα επεισόδια, αν και δεν το βλέπω.

Περισσότερη Μόλλυ, παρακαλώ, και ως περάσουμε στο κυρίως θέμα της σεζόν, shall we?

baspav
7 Ιανουαρίου 2017, 02:22
Αρκετά καλό το story όμως μου φάνηκε κουραστικό το πρώτο μισό. Μέχρι να πάρει μπροστά έκλεψε αρκετά χασμουρητα. Επίσης η εμμονή αυτού του Μόρφατ να έχουν το ίδιο στυλ τα επεισόδια και η εμμονή του με τον Μοριάτι επίσης κούρασε. Ο Sherlock δεν έχει καμία ανάπτυξη ως χαρακτήρας. Σταθερός και επίπεδος. Τα ίδια και τα ίδια. Τέλος το δράμα θα μπορούσε να λείπει στο τέλος.
Μπορεί κ καλύτερα. Η 1η και 2η σαιζόν έχουν δώσει κάποια καλά επεισόδια.

t0ny3
8 Ιανουαρίου 2017, 18:53
Επεστρεψε λοιπον το πολυαναμενομενο Sherlock και ισως να βλεπουμε μια απο τις τελευταιες παραστασεις των Benedict Cumberbatch και Martin Freeman...

Πολυ ενδιαφερουσα πρεμιερα και σιγουρα σε ενα μονοπατι που ξεκαθαρα προτιμω απο οτι την προηγουμενη σεζον. Εχουν κανει εδω και καιρο υποδειξεις πως η σεζον θα ειναι πιο σκοτεινη και σοβαρη και φαινεται απο την πρεμιερα. Στην 3η σεζον ειχα ενοχληθει με το υπερθετικο βαθμο χιουμορ των πρωτων δυο επεισοδιων, αν και μας αποζημιωσε το τελευταιο His Last Vow.

Πλουσιο θα χαρακτηριζα το επεισοδιο απο ολες τις πλευρες. Το μυστηριο με τον Μοριαρτι καλα κρατει και εχω τεραστια περιεργια να δω πως θα το χειριστουν, ειχαμε teaser για τον νεο villain, και το twist με την Μαιρη. Για το τελευταιο δεν περιμενα πως θα μας απασχολησει ξανα το παρελθον της Μαιρη να ομως που συνεβει. Ισως και να ευθυνεται ο χωρισμος των δυο στην πραγματικη ζωη!

Η αλήθεια είναι πως σκεπτόμενος τη σειρά τις δύο πρώτες σεζόν, έχει μεταλλαχθεί και σε αυτό ευθύνεται το μεγάλο διάστημα μεταξύ των σεζόν κάτι που ήταν αναπόφευκτο...

https://i.imgsafe.org/2596156cbb.png

Reben
8 Ιανουαρίου 2017, 22:08
Ναι. Ακριβώς αυτό που ήθελα να δω μετά απ' όλο αυτό το διάστημα αναμονής. Ένα επεισόδιο βασισμένο στη Μαίρη. Και μάλιστα σαφείς υπαινιγμούς οτι θα συνεχίσει να μας απασχολεί και στη συνέχεια, παρά το θάνατό της.

http://i.imgur.com/cLcpz8y.gif

hakinen
9 Ιανουαρίου 2017, 06:49
χΑΧΧΑΧΑΑΑ!!!!!!!!!!! Μουφατ ρε φίλε;

Eleni7
18 Ιανουαρίου 2017, 00:44
Αρκετα μετριο επεισοδιο, ειδικα για πρεμιερα. Παλι ασχοληθηκε για μεγαλο κομματι για το παρελθον της Mary (αυτο πιστευα οτι το αφησαμε πισω στο 3x03).

Και καποια πραγματα μου φανηκαν χαζα και χωρις νοημα:

1) Μια τοσο σπουδαια εγκληματικη ομαδα (οπως ειπαν) την οποια κατα καιρους την επιστρατευουν κυβερνησεις, εχει την τρομερη ιδεα εν ετει 2010 (καπου εκει ειναι χρονολογικα η δραση της αν καταλαβα καλα) οτι θα ειναι καλο να εχει γραμμενα μεσα σε 4 usb stick ονοματα, φωτογραφιες, ποιος ειναι ποιος, ποιους φονους εκανε κτλ. Δηλαδη αν εκει που τους την πεσανε, ο πρακτορας δεν προλαβαινε να χωσει το φλασακι μεσα στο αγαλμα της Θατσερ τι θα γινοταν; Ο Γ' Παγκοσμιος; Μου φανηκε λιγο fail αυτο. Και τι εγινε με τα φλασακια των αλλων 2;

2)Μου φανηκε λιγο κουλος ο τροπος (οχι το γιατι, το θεωρουσα δεδομενο οτι καποια στιγμη θα γινει) που φαγανε την Mary. Οσο ευκολα προλαβε και επεσε μπροστα για να φαει αυτη την σφαιρα, αλλο τοσο ευκολα θα μπορουσε να τον σπρωξει στην ακρη πχ και να πεσουν και οι 2 κατω. Αφηστε που ηταν η αστυνομια μεσα, ειδε την γιαγια να βγαζει οπλο και απλα κοιταζε. Μου φανηκε λιγο χαζομαρα τροπος να την σκοτωσουν. Και επισης υπερβολικο drama το ολο "Εσυ την σκοτωσες, εσυ φταις, μου υποσχεθηκες κτλ".

Περιμενα σιγουρα καλυτερη πρεμιερα.

ATHENA1971
18 Ιανουαρίου 2017, 18:48
Και καποια πραγματα μου φανηκαν χαζα και χωρις νοημα:

1) Μια τοσο σπουδαια εγκληματικη ομαδα (οπως ειπαν) την οποια κατα καιρους την επιστρατευουν κυβερνησεις, εχει την τρομερη ιδεα εν ετει 2010 (καπου εκει ειναι χρονολογικα η δραση της αν καταλαβα καλα) οτι θα ειναι καλο να εχει γραμμενα μεσα σε 4 usb stick ονοματα, φωτογραφιες, ποιος ειναι ποιος, ποιους φονους εκανε κτλ. Δηλαδη αν εκει που τους την πεσανε, ο πρακτορας δεν προλαβαινε να χωσει το φλασακι μεσα στο αγαλμα της Θατσερ τι θα γινοταν; Ο Γ' Παγκοσμιος; Μου φανηκε λιγο fail αυτο. Και τι εγινε με τα φλασακια των αλλων 2;

Περιμενα σιγουρα καλυτερη πρεμιερα.
'Οχι μόνο αυτό. Ο Έι Τζέι έβαλε το στικάκι όπως όπως, στην προτομή και τη στερέωσε όρθια, απλά.
... και μετά από 6 χρόνια, έψαχνε να τη βρει σπάζοντας τις 6 προτομές!!!!
Ήταν λίγο γελοίο.
Κατά τα άλλα, μού έλειψε ο Σέρλοκ, οπότε τα συγχωρώ όλα.

JaBa
18 Ιανουαρίου 2017, 21:36
Σημερα ειδα το τελευταιο μισαωρο του επεισοδιου, ειχα κατεβάσει την εκδοση που ηταν 55 λεπτα και έξυνα το κεφάλι μου στο 2ο επεισόδιο.... Πολύ δυνατο το φιναλε αν και περίεργη η επιλογή της Mary να θυσιαστει για τον Sherlock.

constadine
23 Ιανουαρίου 2017, 18:54
Καλό , στρωτό επεισόδιο .