PDA

Δείτε τη Πλήρη Έκδοση : Narcos 1x10 - Despegue

GTVSBot
28 Αυγούστου 2015, 08:01
Σειρά : Narcos
Σαιζόν : 1
Επεισόδιο : 10
Τίτλος : Despegue

Κανάλι : NetFlix
Πρώτη Προβολή : 28/08/2015

Περίληψη :

Οι συνεχιζόμενες δραστηριότητες του Pablo ακόμη και μέσα από τη φυλακή προκαλούν την κυβέρνηση να λάβει ακραία μέτρα.

darko_wicked
26 Σεπτεμβρίου 2015, 16:49
Το είχα πει ξανά γύρω στο 5ο επεισόδιο, το λέω και τώρα που την τελείωσα. Απλά ότι καλύτερο είδα στο 2015. Οι πραγματικές ιστορίες σίγουρα είναι πιο ενδιαφέρουσες απο άλλα σενάρια που παρακολουθούμε και αυτή εδώ η βιογραφική σειρά το έκανε εξαιρετικά. Δεν βρήκα τρομερά λάθη και παρεκκλίσεις (ένα χτυπητό ήταν ο θάνατος του Γκάτσα που ουσιαστικά αυτοκτόνησε κρατώντας μια χειροβομβίδα στα χέρια). Η σειρά απέδωσε εξαιρετικά το κλίμα, την νοοτροπία, την παράδοση, τον τρόπο ζωής της Λατινικής Αμερικής όχι μόνο της Κολομβίας, χωράς της οποίας ο ίδιος ο Εσκομπάρ έβγαλε το όνομα μετατρέποντας τη σε ένα ναρκοκράτος. Οι απόψεις για τον ίδιο βέβαια διίστανται, άνθρωποι που έχουν περάσει έστω ένα εξάμηνο στο Μεντεγίν έχουν δει απο κοντά τη λατρεία των ντόπιων για τον Εσκομπάρ.
Η σειρά ξεκίνησε ιδανικά αναφέροντας τα τραγικά γεγονότα της Χιλής με την δικτατορία του Πινοσέτ και πάντα πάταγε σε πραγματικά γεγονότα. Βλέποντας την να προχωράει γρήγορα, θεώρησα οτι θα έχουμε και το τέλος στο φινάλε και όταν έμαθα οτι πήρε δεύτερη σεζόν δεν μου κάθισε καλά. Νομίζω οτι δεν χρειάζονται πάνω απο 4 επεισόδια για να μας δείξουν το τέλος. Εξαιρετική παραγωγή Netflix.

nwosu
27 Σεπτεμβρίου 2015, 22:10
Όπως ανέφερε κι ο Psofimis... επιτέλους το Netflix έβαλε μυαλό μετά το Marco Polo και το Sense8, και γύρισε το Narcos στη μητρική γλώσσα. Ελπίζω να μη χρειαστεί να περάσουν άλλα 2-3 χρόνια, μέχρι να καταλάβουν ότι οι μικροσκοπικοί, κιτρινωποί δίχως περίγραμμα hardcoded υπότιτλοι... δε διαβάζονται ούτε με μεγεθυντικό φακό! Πήγα να ξεκινήσω τη σειρά πριν 1 μήνα, και με πόνεσαν τα μάτια μου πάνω στο 5λεπτο! Λυπάμαι πραγματικά όλους τους συνδρομητές του Netflix, που πλήρωσαν γι'αυτό το χάλι. :giggle:

Οι ερμηνείες, η σκηνοθεσία και η μουσική επένδυση, με εντυπωσίασαν! Δυστυχώς όμως το σενάριο ενώ ξεκίνησε υπέροχα... κάπου στη μέση με έκανε να ψιλοβαρεθώ, μόνο και μόνο επειδή διαπίστωσα πως θα ήταν αδύνατον να χωρέσουν τα γεγονότα μετά το 1992, και πως θα πηγαίνανε για 2η σεζόν (δεν είχα προετοιμαστεί ψυχολογικά για κάτι τέτοιο). :twisted:

GEORGE77
1 Οκτωβρίου 2015, 13:25
Εξαιρετική σειρά με το πρώτο επεισόδιο να είναι το καλύτερο για μένα και από τους καλύτερους πιλότους που είδα τελευταία.Προσεγμένη παραγωγή,σκηνοθεσία με ωραία ατμόσφαιρα που σε μεταφέρει σε εκείνη την εποχή.Πολύ καλή ερμηνεία από τον ηθοποιό που υποδύεται τον Εσκομπάρ.Θα προτιμούσα να πάει σαν μίνι σειρά γιατί φοβάμαι μήπως τη "ξεχειλώσουν" στη δεύτερη σεζόν.Είδωμεν.

t0ny3
18 Οκτωβρίου 2015, 14:30
1.01-1.10

http://lovelace-media.imgix.net/uploads/465/855809c0-395c-0133-5b6e-0aecee5a8273.gif?

http://lovelace-media.imgix.net/uploads/465/8571a250-395c-0133-5b71-0aecee5a8273.gif?

Δε γινοταν να μην με απασχολησει η ζωη του Pablo Escobar, του μεγαλυτερου διακινητη κοκαινης της ιστοριας, και ποσο μαλλον οταν κρυβεται απο πισω το Netflix. Αν κανω καποιες εξαιρεσεις, στο μεγαλυτερο βαθμο του το "καναλι" εχει ενα προβλημα στην αναπτυξη των ιστοριων του και στη διατηρηση του ενδιαφεροντος του τηλεθεατη, κι αυτο οφειλεται στο γεγονος πως οι σειρες που βγαζει το Netflix δεν ειναι τηλεοπτικες! Στη συγκεκριμενη περιπτωση ομως το Netflix τα εκανε ολα αψογα και προσφερε κατι πολυ φρεσκο και πρωτοποριακο στο κοινο του.

Η αληθεια ειναι πως με προβληματισε στην αρχη το αφηγηματικο φορματ, με ενα διαφορετικο στυλ αυτοβιογραφικου ντοκιμαντερ, αφου σιγουρα δεν ταιριαζει σε τηλεοπτικη σειρα. Επιπλεον με δυσκολεψαν σε πολλα σημεια οι ισπανοφωνοι διαλογοι, κατι που δε συνηθιζει η Αμερικη, αλλα δημιουργησαν ενα πολυ πιο ρεαλιστικο κλιμα hermano. Πολυ συτομα παντως τα θετικα στοιχεια του Narcos με εκαναν να ξεπερασα αυτα τα μικρα εμποδια και απολαυσα καθε λεπτο αυτης της εξαιρετικης παραγωγης και ιστοριας.

Υπεροχος ο Wagner Moura στον κυριαρχικο ρολο του Don Pablo, ενω απο διπλα πολυ καλοι και οι Pedro Pascal και Boyd Holbrook. Ξεχωρισα και την φανταστικη μουσικη επενδυση της σειρας σε βαθμο να εχω κολλησει αυτες τις ημερες σε μεξικανικους ρυθμους. Παραξενευτηκα που ανανεωθηκε καθως με αυτο το φορματ που διαλεξε πιστεψα πως θα ολοκληρωνε την ιστορια του στην πρωτη σεζον και οπως διαβαζω τα γεγονοταν πλησιαζουν το τελος τους. Δεν ανησυχω ομως καθως αυτο που παρακολουθησα ηταν damn good TV, οποτε εδω θα ειμαστε και του χρονου!

https://www.youtube.com/watch?v=zir4Qs5mNQI

freedoom
2 Δεκεμβρίου 2015, 13:52
Πολύ καλή σαιζόν στο σύνολό της.
Ο αφηγηματικός χαρακτήρας δεν μου ταιριάζει καθόλου, αλλά εδώ, συμπληρωματικά με τα ιστορικά πλάνα, που και αυτά με παρεξένεψαν στην αρχή, ως προς το τι έβλεπα, έδεσε πολύ ωραία.
Σκηνοθεσία άψογη, τα γυρίσματα δεν ξέρω αν έγιναν στην Κολομβία, αλλά απέδωσαν τα μέγιστα την εποχή, το κλίμα, τον τρόπο ζωής.
Ερμηνευτικά, ο ηθοποιός που υποδύθηκε τον Εσκομπάρ ήταν μια σειρά μόνος του. ¶ψογη ερμηνεία, όπως και των υπόλοιπων Narcos.
Αντίθετα οι αστυνομικοί δε με κέρδισαν τόσο, ούτε ο διάσημος από το GoT, Pascal.
Αν και η χρονική συνέχεια χανόταν αρκετές φορές, μιας και η αφήγηση κάλπαζε, παρ' όλ' αυτά, η σαιζόν μου κράτησε το ενδιαφέρον αμείωτο. Εδώ, να πω την αλήθεια μου, νόμιζα ότι θα έχουμε να κάνουμε με miniseries, πόσο μάλλον με σαιζόν 10 επεισοδίων, που θα την ακολουθήσει και 2η.
Στα πολύ θετικά της σαιζόν και η υπέροχη μουσική.

tonypapadovic
10 Ιανουαρίου 2016, 23:36
Την είδα και γω τις τελευταίες μέρες. Πάρα πολύ καλή σειρά από το Netflix, συστήνεται ανεπιφύλακτα!

Reben
25 Ιανουαρίου 2016, 00:04
https://45.media.tumblr.com/0480343fed6e4ad24d70060733bb9b7b/tumblr_nvexvgbhXx1uewdrio1_250.gifhttps://45.media.tumblr.com/9802b704914588f416e0b658d5585f8b/tumblr_nvexvgbhXx1uewdrio2_250.gif
https://49.media.tumblr.com/40d904b89c1855ab11145c70139c8b20/tumblr_nvexvgbhXx1uewdrio3_250.gifhttps://45.media.tumblr.com/1e35b7be8a01a9e9347b9fe6d7347600/tumblr_nvexvgbhXx1uewdrio4_250.gif

Το 8ο επεισόδιο θα μπορούσε άνετα ν' αποτελεί φινάλε της σεζόν, ολοκληρώνοντας πολύ πετυχημένα έναν πλήρη θεματικό κύκλο, πριν ξεκινήσει ο επόμενος. Σ' εκείνο το σημείο όλα μοιάζουν να βρίσκονται στη θέση τους, με την επιστροφή της αφήγησης στις πρώτες εικόνες της πρεμιέρας, δένοντας έτσι με εξαιρετικό τρόπο τα πάντα μεταξύ τους. Όπως ο τελευταίος κρίκος που κλείνοντας την αλυσίδα, γίνεται ταυτόχρονα και ο πρώτος της.

Εντούτοις μου άρεσε η συνέχεια, με την αλλαγή σκηνικού στα δυο τελευταία επεισόδια που τοποθετούν την ιστορία σε νέα βάση και σε συνδυασμό με τις εξελίξεις του φινάλε να στρώνουν το δρόμο για την επόμενη σεζόν. Υπάρχει άφθονο υλικό για δέκα ακόμα επεισόδια, δεν ανησυχώ για κοιλιά και ξεχείλωμα. ¶λλωστε σε κανένα σημείο της πρώτης σεζόν δεν αισθάνθηκα κάτι τέτοιο. Μάλιστα, ένα απ τα θετικότερα στοιχεία της σειράς είναι οτι έχουν καταφέρει ν' απλώσουν με ομοιομορφία την ιστορία ώστε να διατηρεί αμείωτο το ενδιαφέρον απ' την αρχή ως το τέλος.

Σ'αυτό βοηθά τα μέγιστα η πολύ καλή και σταθερή η ροή της αφήγησης, που ακολουθεί και αυτή πιστά τον ντοκιμαντερίστικο χαρακτήρα της σειράς. Δεν μοιάζει με εσωτερικό διάλογο του Steve Murphy, όπως ενδεχομένως θα γινόταν αν υιοθετούσαν πιο δραματικό χαρακτήρα. Αφηγείται την ιστορία σαν να την παρακολουθεί κι εκείνος μαζί μας και μου άρεσε αυτή η αίσθηση. Μας εξηγεί τι συμβαίνει, παρέχει όλες τις απαραίτητες πληροφορίες και σε συνδυασμό με τα πλάνα αρχείου, αποφορτίζει το σενάριο απο αυτό το βάρος και του επιτρέπει να εστιάσει σε άλλα πράγματα. Τους χαρακτήρες, την ατμόσφαιρα, την εποχή, το πολιτικό σκηνικό, την ιστορία της χώρας και γενικότερα της περιοχής. Έχει γίνει πολύ καλή δουλειά σε όλους αυτούς τους τομείς που φαίνεται και αποδίδει στο σύνολο.

Μου άρεσε πάρα πολύ ο Wagner Moura, σε μια χαμηλών τόνων ερμηνεία που τον κάνει ακόμη πιο πειστικό. Καμιά φορά οι ηθοποιοί στην προσπάθειά τους να φανούν κακοί και επικίνδυνοι καταφεύγουν σε υπερβολές που έχουν το αντίθετο αποτέλεσμα. Βεβαίως είχε τις εκρήξεις του όπου χρειάστηκε, μου άρεσε όμως που κατά βάση είχε λιτή προσέγγιση και έβγαζε την ηρεμία, τη σιγουριά και την αυτοπεποίθηση που θα περίμενε κανείς απο έναν τόσο σκληρό και αδίστακτο εγκληματία. Πολύ καλός και ο αγαπημένος Pedro Pascal, που στην αρχή μου φάνηκε κάπως περίεργο να βλέπω τον Όμπερυν να τα βάζει με τα καρτέλ, αλλά γρήγορα τον συνήθισα μου άρεσε πολύ και ήταν ωραίο δίδυμο με τον Boyd Holbrook που ανέλαβε και το βάρος της αφήγησης.

Τέλος, συμφωνώ κι εγώ οτι ήταν σωστή επιλογή η χρήση της μητρικής γλώσσας, ενώ πολύ θετικές εντυπώσεις μου άφησε και η μουσική επένδυση της σειράς. Πολύ αξιόλογη δημιουργία του Netflix που αξίζει να παρακολουθήσει κανείς και ιδιαίτερα αν βρίσκει ενδιαφέρουσα τη συγκεκριμένη θεματολογία, το Narcos δεν θα τον απογοητεύσει.

evangeline
9 Φεβρουαρίου 2016, 23:46
ΣΕΙΡΑΡΑ!:respect:

Wagner Moura TI ΠΕΣ ΤΩΡΑ! :worthy::respect::worthy:

https://www.youtube.com/watch?v=HdCvg17P6FU

blackys88b
8 Απριλίου 2016, 15:39
τελος η πρωτη σεζόν...πολυ αξιολογη σειρα...εννοειται θα δω και τη δευτερη σεζον...απιστευτα πραγματα εκανε ο Παμπλο...αλλα στο τελος οπως ηταν λογικο ανοιχθηκε υπερβολικα..!! χαρηκα που μονο δυο σεζον θα ειναι...θα μεινουν στην ιστορια μας προφανως..και δεν θα βαλουν αχρειαστα πραγματα..!

serbian
29 Ιουλίου 2016, 03:33
Μόλις την τελείωσα και εγώ. Πολύ καλή σειρά, με καλυψε ο Reben σε όλα. Τη συστήνω ανεπιφύλακτα σε όποιον αρέσει η συγκεκριμένη θεματολογία.

tasoulis1980
30 Οκτωβρίου 2016, 10:56
Eξαιρετικη 1η σεζον.Αν και ειχα τις επιφυλαξεις μου στην αρχη ,τη ξεκινησα και δεν απογοητευτηκα.

Σε 3 μερες καταναλωθηκε.Παμε για τη 2η.

HristinaB
28 Νοεμβρίου 2016, 23:36
Τέλος η πρώτη σεζόν. Eξαιρετικά καλογυρισμένη παραγωγή, σφιχτό σενάριο και στρωτή αφήγηση, κάθε επεισόδιο με κρατούσε καθηλωμένη και ούτε που καταλάβαινα για πότε τελείωνε. Εννοείται ότι θα σκολουθήσω και για τη δεύτερη σεζόν.

ΥΓ. Όσο ο Εσκομπάρ μεγαλώνει, η ερμηνεία του Moura πετάει φλόγες: δεν άλλαξε μόνο την εξωτερική του εμφάνιση, άλλαξε και τις κινήσεις του, το βλέμμα του... Αλλά τα Έμμυ όχι μόνο τον έφτυσαν στις υποψηφιότητες, βράβευσαν και το σαλεμένο του "Mr. Robot". Τρέχα γύρευε...