PDA

Δείτε τη Πλήρη Έκδοση : Narcos 2x10 - Al Fin Cayο!

GTVSBot
2 Σεπτεμβρίου 2016, 08:01
Σειρά : Narcos
Σαιζόν : 2
Επεισόδιο : 10
Τίτλος : Al Fin Cayο!

Κανάλι : NetFlix
Πρώτη Προβολή : 02/09/2016

Περίληψη :

Ο Javier έρχεται αντιμέτωπος με τις συνέπειες της συνέντευξης της Judy. Η Tata προσπαθεί να πείσει τον Pablo να παραδοθεί για το καλό των παιδιών του.

t0ny3
7 Σεπτεμβρίου 2016, 03:22
2.01-2.10

http://45.media.tumblr.com/0480343fed6e4ad24d70060733bb9b7b/tumblr_nvexvgbhXx1uewdrio1_250.gif

Εξαιρετικη και η 2η σεζον του Narcos, την οποια καταβροχθησα σε δυο μερες (thank you Netflix!).
Η σεζον ξεκιναει ακριβως απο το σημειο που τελειωσε η πρωτη και συνεχιζει φουριοζα. Μπορει να γινομαστε μαρτυρες της αποκαθηλωσης του βασιλια της κοκαινης, αλλα ο Pablo ειναι πεισματαρης και ξεροκεφαλος. Στα πρωτα επεισοδια βλεπουμε πως επιστρεφει δυναμικα και παλι στο προσκηνιο, ανακτωντας τις δυναμεις του και την εξουσια, αλλα σιγα σιγα θα καταλαβει και ο ιδιος πως ολοι θελουν να τα βαλουν μαζι του.

Στα τελευταια επεισοδια η σεζον κανει τη στροφη που υποσχεθηκε ο ιδιος ο Wagner Moura, δηλαδη γινεται πιο δραματικη και εξερευνα τον πολυσυνθετο χαρακτηρα του απομονωμενου και ηττημενου Pablo Escobar. Θεωρω παντως λαθος το promotion της σειρας βροντοφωναζοντας το θανατο του Escobar. Η ιστορια προφανως και βρισκεται εκει εξω εδω και παραπανω απο 20 χρονια, αλλα δε χρειαζεται να χαλας τη θεαση καποιων θεατων.

Το Narcos μπορει να λεγεται Narcos κι οχι Pablo Escobar, αλλα δεν μπορω να το φανταστω χωρις τον Wagner Moura στο ρολο του Pablo. Οπως και να το κανουμε ηταν ο απολυτως πρωταγωνιστης και δημιουργος της σειρας κι ας μην παρουσιαζεται ετσι, αφου η σειρα ουσιαστικα αφορα την κοκαινη και το εμποριο της. Η ιστορια θα ακολουθησει απο εδω το Cali Cartel, αλλα ο Gilberto Rodriguez κι ο αδερφος του Miguel Rodriguez δε φανταζουν τοσο τρομακτικοι και ενδιαφεροντες οσο ο Pablo Escobar.

Ειναι κακο που στο τελος ηθελα να παρει την εκδικηση του ο Pablo και να ξαναγινει ο ατρομητος Kingpin;

‘Narcos’ Season 2: Why Pablo Escobar’s Fate Was Sealed From the Beginning (http://www.indiewire.com/2016/09/narcos-season-2-pablo-escobar-dead-wagner-moura-eric-newman-jose-padilha-spoilers-1201722771/)

Psofimis
7 Σεπτεμβρίου 2016, 16:28
Δεν μου είχε αφήσει και τις καλύτερες εντυπώσεις η 1η σεζόν κυρίως λόγω των πολλών fast forward και της συνεχόμενης αφήγησης του πράκτορα που έκαναν τη σειρά να μοιάζει περισσότερο σαν ντοκιμαντέρ παρά σαν βιογραφικό σόου.

Η 2η σεζόν είναι επικεντρωμένη στους τελευταίους μήνες του Εσκομπάρ και το φινάλε του πολέμου ανάμεσα σ΄αυτόν και τους σικάριό του, τη DEA, τη κολομβιανή αστυνομία και τους υπόλοιπους Νάρκος.

Για το παραπάνω λόγο το καστ και κυρίως ο Μούρα κατάφερε να λάμψει αυτή τη φορά με τις ερμηνείες τους και σε συνεργασία με την εξαιρετική όπως πάντα ποιότητα της παραγωγής του Netflix απογείωσαν τη σειρά.

Απο τους δεύτερους ρόλους τη παράσταση έκλεψαν ο Jhon(Ο τελευταίος σικάριο του Πάμπλο) και η Maritza(η κοπέλα με το παιδί) και το πως επηρέασε τη ζωή τους ο Εσκομπάρ...

Δεν μπορώ να καταλάβω το λόγο της 3ης σεζόν. Σχεδόν όλες οι ιστορίες των πρωταγωνιστών έκλεισαν με το φινάλε της 2ης...

nwosu
9 Οκτωβρίου 2016, 21:48
Το πρώτα 5-6 επεισόδια ήταν φοβερά... αλλά μετά η σεζόν πήρε απότομα την κάτω βόλτα κι έλεγα αμήν και πότε θα τελειώσει.

gigi
8 Ιανουαρίου 2017, 15:41
Λόγω ασθένειας είδα τους δύο κύκλους σε ένα τριήμερο.

Η πρώτη σεζόν έτρεχε και δεν έφθανες, στη δεύτερη το πήγαιναν πιο αργά και από την καθυστέρηση, μέχρι και μονόπολη να παίζουν μας έδειξαν...έπρεπε να είχαν κάνει καλύτερη διανομή του χρόνου, σε μαζική τηλεθέαση των δύο σεζόν είναι εντονότατη η διαφορά.

Υπήρξαν λάθη ιστορικά, πχ η ανατίναξη των φαρμακείων αν θυμάμαι καλά έγινε την δεκαετία του '80, το '89 νομίζω και όχι το '93 που το παρουσίασαν στην σειρά, η δημοσιογράφος/γκόμενα ακόμη και σήμερα ζει και βασιλεύει με πολιτικό άσυλο στις ΗΠΑ, και κάποια άλλα τεσπα.

Η σειρά αν και προσπάθησε για αντικειμενικότητα φαινομενική τουλάχιστον δεν έπεισε, ο ρόλος των αμερικάνων ήταν πολύ πιο περίπλοκος και καθοριστικός και επικίνδυνος. Και από την άλλη, ιδίως στη 2η σεζόν δεν κατάφερε να δείξει τη ψυχασθένεια του Εσκομπάρ, εξ ου και ο λόγος που κάποιοι συμπάσχουν μαζί του παρακολουθώντας την 2η σεζόν. Τον έχω ζήσει τον Εσκομπάρ σε εποχή που ήμουν παιδάκι με τηλεόραση από 6 το απόγευμα ως μεσάνυχτα, χωρίς ίντερνετ και κοινωνικά μέσα. Αν σήμερα κάποιοι μιλούν για μουσουλμάνους και τζιχαντιστές, σόρρυ αλλά δεν πιάνουν μία στην τρομοκρατία του Εσκομπάρ φαντάσου να υπήρχε τότε ίντερνετ και άμεση πρόσβαση που υπάρχει σήμερα. Εντάξει από την άλλη σήμερα κανείς δεν θα μπορούσε να δημιουργήσει την ναρκωτικοαυτοκρατορία του Εσκομπάρ, απλά λέμε τώρα..

Όποιος την δει, ας μη δει τις δύο σεζόν μαζεμένες, 2-3 επεισόδια την μέρα το πολύ, να επαναλάβω ότι κουράζει το τρέξιμο της 1ης σεζόν και η καθυστέρηση της 2ης που λες ακόμα δεν τον πιάσαν;

Κατά τ'άλλα, προτείνεται και θα συνεχίσω με την 3η σεζόν του χρόνου.

HristinaB
27 Ιανουαρίου 2017, 13:33
Για να είμαι ειλικρινής, δεν ενθουσιάστηκα με το τελευταίο επεισόδιο, μου φάνηκε αρκετά αργό και χωρίς ιδιαίτερη ένταση, ακόμα και με το αποκορύφωμα του θανάτου του Εσκομπάρ. Ωστόσο, συνολικά, θεωρώ ότι η σειρά ήταν πολύ ενδιαφέρουσα και καλογυρισμένη, με την πρώτη σεζόν να μου αρέσει ένα (ή δύο) τσικ περισσότερο, τόσο γιατί ο Εσκομπάρ ήταν στα ντουζένια του, όσο και για το αρχειακό υλικό που παρεμβαλλόταν στην αφήγηση. Όσο για τη συνέχεια, η αλήθεια είναι δύσκολα θα μπορέσει ο Ορεχουέλα να αναπληρώσει το ειδικό βάρος και τη γοητεία που έφερε ο Εσκομπάρ στην ιστορία, αλλά νομίζω ότι θα ακολουθήσω και για τις επόμενες σεζόν. Εξάλλου, τον Εσκομπάρ τον σκότωσαν όταν πια είχε φτάσει στον πάτο, το αληθινό παιχνίδι το παίζει πια το καρτέλ του Κάλι. Πιθανώς να υπάρχει ακόμα ψωμί εδώ.

ΥΓ. Θέλω να δω τον Wagner Moura στις υποψηφιότητες του gtvs φέτος.

freedoom
10 Οκτωβρίου 2017, 21:27
Εκπληκτική και η 2η σαιζόν του Narcos. Μου έδειξε ότι το επίπεδο της παραγωγής είναι πολύ ψηλά. Αυτός είναι και ο λόγος που δεν ανησυχώ για τη συνέχεια, παρά τη λατρεία που είχα στην ερμηνεία του Moura.