PDA

Δείτε τη Πλήρη Έκδοση : Twin Peaks 3x06 - The Return, Part 6

GTVSBot
12 Ιουνίου 2017, 04:00
Σειρά : Twin Peaks
Σαιζόν : 3
Επεισόδιο : 06
Τίτλος : The Return, Part 6

Κανάλι : ShowTime
Πρώτη Προβολή : 11/06/2017

johny f
13 Ιουνίου 2017, 05:28
Περιεργο επισοδειο,που ενω δε σε εντυπωσιαζει στην αρχη,συνεχιζοντας στον ιδιο τονο με το προηγουμενο,στη συνεχεια εχει καποια δυνατα σημεια με τον Νανο που αρχιζει να καθαριζει κοσμο αβερτα,τον ασυνειδητο,wannabe βαπορακι, πιτσιρικα που σκοτωνει στο δρομο το παιδακι και καποια ενδιαφεροντα σημεια με το Νταγκι να ξαναβλεπει το Μονοχειρα μεσα στο Black Lodge να του λεει να ξυπνησει και τον Χωκ να βρισκει ενα σημειωμα μεσα σε μια πορτα.
Επισης εχει αρκετα σημεια με δηκτικες ατακες για τη συγχρονη Αμερικη και εν γενει ολο το Κοσμο.
Σιγουρα περιμενουμε πολλα περισοτερα στη συνεχεια με πρωτο την επιστροφη του Κουπερ και το μεγαλυτερο ενεργο ρολο οσων απ'τους παλιους συμμετεχουν στο νεο κυκλο.

fragonard
13 Ιουνίου 2017, 15:13
6ο επεισόδιο και το δεκάρι συνεχίζει!!! Σημαντικότατο επεισόδιο, που δείχνει καθαρά την τεράστια μυθολογία της σειράς - κάτι μου λέει πως τα 18 επεισόδια θα είναι τελικά λίγα για να ξεδιπλωθεί ολόκληρη η ιστορία.
Γενικά, μου δίνει την εντύπωση η σεζόν, πως μέχρι στιγμής, και για λίγα ακόμα επεισόδια, τοποθετεί τα πιόνια στην σκακιέρα και ακόμα δεν έχει ξεκινήσει η πραγματική ιστορία. Δεν έχουμε δει ακόμα σημαντικούς χαρακτήρες και το το ότι δεν έχει επικεντρωθεί ακόμα στο twin peaks αποδεικνύει ότι τα όσα βλέπουμε είναι στη διαδικασία της επανεκίνησης της σειράς που συμβολικά ταυτίζεται με την επανεκίνηση του Κούπερ. Κούπερ και twin peaks πάνε πακέτο, η παρακμή του ενός σχετίζεται με την παρακμή του άλλου (έχω μια θεωρία σχετικά με αυτό, που θα αναπτύξω κάποια άλλη στιγμή).

Στα του επεισοδίου θα μείνω στα εξής: Γνωρίσαμε επιτέλους την Νταιάν. Η σκηνή με το δολοφόνο που σκοτώνει και την κυρία που τυχαία βρίσκεται μπροστά του, παραπέμπει καθαρά στο mulholland Dr και σε αντίστοιχη βίαιη και με μαύρο χιούμορ σκηνή. Οι σημειώσεις που βρήκε ο Hawk στην πόρτα της τουαλέτας τίνος είναι άραγε; Ποιός τις έγραψε και με ποιό σκοπό (O καλός Κούπερ ή μήπως ο Γκάρλαντ Μπρίγκς, που ήρθε σε επαφή με τον κακό και θέλησε να ενημερώσει με έναν ασφαλή τρόπο, για όσους ξέρουν πού να κοιτάξουν, για τα όσα γνωρίζει για αυτόν αλλά και για τη δουλειά του); Η σκηνή με το δυστύχημα στο δρόμο και το θάνατο του παιδιού, σοκαριστική! Η λάμψη που αναλήφθηκε στον ουρανό, σε συνδυασμό με τα άλλα στοιχεία της σειράς, επιβεβαιώνουν την άποψή μου ότι η σειρά είναι βαθιά φιλοσοφική - "υπαρξιακή". Τέλος, ο Kyle MacLachlan εξακολουθεί να αποδεικνύει πόσο σπουδαίος ηθοποιός είναι. Δεν έχω σταματήσει να γελάω με τα όσα κάνει ο Κούπερ, ενώ ταυτόχρονα προκαλούνται συναισθήματα λύπης προς το πρόσωπό του. Την ίδια στιγμή, ερμηνεύει τον κακό Κούπερ με τρομερή ευστοχία, σε σημείο που αναρωτιεσαι αν πρόκειται για άλλο ηθοποιό.

Πάντως έχω την αίσθηση, ήδη από τη σκηνή του καζίνο (αλλά και στο προηγούμενο επεισόδιο με τη φράση "λέει ψέματα" και στο τελευταίο με τις σημειώσεις του), ότι ο καλός Κούπερ, εξαιτίας του περάσματός του στη στοά, έχει αποκτήσει πιο έντονη διαίσθησή ή ένα είδος ενόρασης, έχει αποκτήσει γνώσεις για τους ανθρώπους και τις καταστάσεις που ξεπερνούν τα ανθρώπινα πλαίσια και το χωροχρόνο (ας μην ξεχνάμε ότι και στη στοά ο χρόνος είναι σχετικός) , που τον βοηθούν να προαισθάνεται και να ερμηνεύσει διαφορετικά τα πράγματα, Σαν να έχει αποκτήσει ολοκληρωμένη γνώση των καταστάσεων, των όσων δε φαίνονται στον υλικό κόσμο, σαν να έχει γνωρίσει ακόμα και τον εαυτό του, και να σαν να έχει πλέον ολοκληρωθεί και ο ίδιος ως προσωπικότητα, εφόσον ανέκαθεν οι πρακτικές του πατούσαν σε τέτοιες μεθόδους. Απλώς στο μπλοκαρισμένο σημείο που βρίσκεται τώρα, όλα αυτά βγαίνουν άτσαλα, καθώς και ο ίδιος δε γωρίζει ακόμα ποιός πραγματικά είναι.

kKKK
13 Ιουνίου 2017, 18:20
Άλλο ένα ωραίο επεισόδιο. Όπως έχω ξαναπεί, πίστευα ότι στα 18 επεισόδια, θα είχαμε μπόλικα φίλερς. Τελικά μετά τα τελευταία δύο επεισόδια, κάπου πιστεύω ότι 100% φίλερ επεισόδιο δεν θα υπάρξει. Αυτό γιατί πλέον η ιστορία δε διαδραματίζεται σε ένα μόνο μέρος έτσι το έχουν κανονίσει ώστε να έχουμε τουλάχιστον μια σημαντική εξέλιξη σε κάποιο κομμάτι της ιστορίας. Αναλυτικά:

Η σάγκα του Κούπερ/Ντάγκι συνεχίζεται. Σιγά σιγά (αλλά πολύ σιγά) επανέρχεται. Το lodge τον βοηθάει γιατί θέλουν να εκδικηθούν το Μπομπ με αποτέλεσμα να έχει την «πράσινη υπερδύναμη» με την οποία βρίσκει στοιχεία. Αλλά, για μια στιγμή. Ο Κούπερ πάντα δεν είχε μια 6η αίσθηση στην επίλυση των εγκλημάτων; Επίσης είχε επαφή με το lodge (μέσω των ονείρων του) και πριν μπεί ο ίδιος στο lodge. Άρα μήπως αυτό που μας οπτικοποιεί τώρα ο Λίντς, ήταν ο τρόπος με τον οποίο ο Κούπερ πάντα έβλεπε τα πράγματα;
Και απ’ότι φαίνεται η δύναμή του αυτή, θα τον φέρει σε τροχιά σύγκρουσης με το χαρακτήρα του Τομ Σίζμορ. Και έτσι πάνω που ο καημένος ξέμπλεξε με τους τοκογλύφους (btw θεά η τύπισσα που υποδύεται η Ναόμι Γουότς), νέοι μπελάδες έρχονται.

Και να’ταν μόνο αυτοί. Εν τω μεταξύ, ο Μπόμπ, μέσω του δικτύου του έστειλε το Νάνο εκτελεστή να καθαρίσει την μελαχροινή που έστησε την αποτυχημένη ομάδα δολοφονίας του Κούπερ. Νταξ για το Νανο Εκτελεστή ό,τι και να πώ, λίγο θα είναι. Από το πρώτο δευτερόλεπτο που εμφανίστηκε μέχρι και το τέλος του μακελειού, νομίζω ότι ήταν μακράν το καλύτερο sequence του επεισοδίου. Και το theme του γαμάτο.

Ακόμη είχαμε ανάπτυξη κι άλλων νέων χαρακτήρων. Είχαμε τον αρχιπρεζέμπορο (που τον είδαμε στο φινάλε του 2ου επεισοδίου να κάνει καμάκι στη Σέλι) να βγάζει λογίδριο και να κάνει μαγικά στον τρελιάρη τον πιτσιρίκο από το προηγούμενο επεισόδιο. Μου άρεσε επίσης πολύ αυτή η σκηνή. Pure Λίντς. Και μάλιστα ο τρόπος που εξαφάνισε το κέρμα, μου θύμισε το παιδάκι με τη γιαγιά του από τη 2η σεζόν (που στη ταινία μάθαμε ότι πρόκειται για lodgers)

Και στο καπάκι είχαμε τη σοκαριστική σκηνή όπου ο πιτσιρικάς με το φορτηγάκι πάτησε το παιδί αλλά και το θρήνο τόσο της μάνας όσο και των γύρω γύρω σταδιακά. Να θυμίσω ότι ο τρόπος που μεταφέρεται ο πόνος και η θλίψη (garmonbozia), είναι κομμάτι της μυθολογίας της σειράς.

Και μια που ανέφερα την παραπάνω σκηνή, είχαμε και την επιστροφή του Καρλ Ροντ που γνωρίσαμε στην ταινία. Ο Καρλ θυμίζω ήταν ο ιδιοκτήτης του trailer park στο οποίο έμενε η Τερεζα Μπανκς και στο οποίο ο πράκτορας Ντέσμοντ εξαφανίστηκε. Εδώ τον είδαμε να γίνεται μάρτυρας του θανάτου του παιδιού αλλά και της ψυχής του που ανήλθε στους ουρανούς. Γιατί είχε την δυνατότητα να δει την ψυχή; Το βιβλίο του Φροστ λέει κάποια πράγματα, τα οποία καλύτερα να μην αναφέρω μπας και τα πουν παρακάτω και στη σειρά.

Επίσης είδαμε πλέον το Χωκ να βρίσκει αυτό που λείπει. Και τι άλλο θα μπορούσε να είναι αυτό πέρα από τις χαμένες σελίδες του ημερολογίου της Λόρα Πάλμερ. Τι επιπλέον πληροφορία που δεν ξέρουμε ήδη θα έχει εκει μέσα άραγε; Προσωπικά πιστεύω ότι η Λόρα θα έχει καταγράψει τα λόγια της Άννυ (βλέπε €-για άλλη μια φορά- την ταινία) " My name is Annie, and I've been with Laura and Dale. The good Dale is in the Lodge, and he can't leave. Write it in your diary ". Κι έτσι θα ξεκινήσει πλέον και το twin peaks να μπαίνει στην κεντρική ιστορία.
To θέμα είναι πώς βρέθηκαν οι σελίδες εκεί. Η σκέψη μου πάει στο ΜΙΚΕ στις τουαλέτες του τμήματος στη 2η σεζόν.

Τέλος, είχαμε έστω και για λίγο την εμφάνιση της Νταιάν. Η Νταιάν, το δεξί χέρι του Κουπ, που δεν είδαμε ποτέ γιατί χρησιμοποιήθηκε κυρίως ως τρικ των Φροστ/Λίντς για να μαθαίνουμε τις σκέψεις του Κούπερ. Πολύ χάρηκα που επιτέλους την είδαμε αλλά πιο πολύ χάρηκα με την επιλογή της Λόρα Ντερν (τη 2η πιο σημαντική Λόρα στην καριέρα του Λίντς).

fragonard
14 Ιουνίου 2017, 12:25
Επίσης είδαμε πλέον το Χωκ να βρίσκει αυτό που λείπει. Και τι άλλο θα μπορούσε να είναι αυτό πέρα από τις χαμένες σελίδες του ημερολογίου της Λόρα Πάλμερ. Τι επιπλέον πληροφορία που δεν ξέρουμε ήδη θα έχει εκει μέσα άραγε; Προσωπικά πιστεύω ότι η Λόρα θα έχει καταγράψει τα λόγια της Άννυ (βλέπε €-για άλλη μια φορά- την ταινία) " My name is Annie, and I've been with Laura and Dale. The good Dale is in the Lodge, and he can't leave. Write it in your diary ". Κι έτσι θα ξεκινήσει πλέον και το twin peaks να μπαίνει στην κεντρική ιστορία.

Σωστά! Πραγματικά ούτε που μου πήγε το μυαλό ότι πρόκειται για τις σελίδες του ημερολογίου. Να ρωτήσω και κάτι άλλο; Aν δεν κάνω λάθος στο missing pieces
Δείχνει την ίδια σκηνή που περιγράφεις με την Άννυ, μόνο που τη βλέπουμε να λέει την ατάκα στη Λώρα από το νοσοκομείο, ύστερα από την έξοδό της από το lodge. Εκέινη τη στιγμή φορά το δαχτυλίδι, το οποίο και βγάζει η νοσοκόμα και το φορά η ίδια. Ποιά υποτίθεται ότι μπορεί να ήταν η μετέπειτα εξέλιξη με το δαχτυλίδι...

και φτάσαμε να το δούμε στα προηγούμενα επεισόδια να το φοράει ο Ντάγκι;
Και κάτι άλλο: Θεωρείτε πιθανή την θεωρία που παίζει αρκετά στους φανς, (και αρκετοί φίλοι μου έχουν παρόμοια θεωρία), σύμφωνα με την οποία οι lodges δεν είναι πνεύματα- δαίμονες κτλ αλλά εξωγήινες υπάρξεις ή ότι έχουν εξωγήινη φύση;

kKKK
14 Ιουνίου 2017, 13:24
Και κάτι άλλο: Θεωρείτε πιθανή την θεωρία που παίζει αρκετά στους φανς, (και αρκετοί φίλοι μου έχουν παρόμοια θεωρία), σύμφωνα με την οποία οι lodges δεν είναι πνεύματα- δαίμονες κτλ αλλά εξωγήινες υπάρξεις ή ότι έχουν εξωγήινη φύση;

Να σου πώ την αλήθεια είναι μια θεωρία που ακούω χρόνια. Απο εκεί επηρεάστηκε κι ο Κρις Κάρτερ (μαζί με τα Blue Rose cases) για τα X-Files. Με την ανάλυση αυτής της πτυχής των θεωριών ασχολήθηκε αρκετά και ο Μαρκ Φροστ στο βιβλίο του (συνδιάζοντάς τα με θεωρίες περι κούφιας γης). Προσωπικά πάντως δεν την πιστεύω αυτή τη θεωρία καθώς ακόμη και στοιχεία που αναφέρει ο Φροστ εξηγούνται με τη "δύναμη" των lodgers να αλλάζουν μορφές.

Επίσης κάπου στη σειρά έχει αναφερθεί (για το Bob και το MIKE) ότι υπήρξαν ως αληθινοί άνθρωποι πριν γίνουν lodgers. Ο Γουίντομ Έρλ είχε αναφερθεί σε μάγους που προσπαθούν να υποτάξουν τη δύναμη του lodge. Οπότε για να είμαι ειλικρινής, ούτε ακριβώς ως δαίμονες τους βλέπω. Κάτι σαν τα πλάσματα εκείνα απο τα οποία γεννήθηκαν οι ιστορίες για δαίμονες και φαντάσματα, εξωγήινους και βρυλ.

Btw ξέχασα να αναφέρω στο αρχικό μου ποστ ότι στο επεισόδιο είχαμε μια πρώτη αναφορά στη Λίντα. Τώρα μένει να μάθουμε και ποιός είναι ο Ρίτσαρντ.

johny f
14 Ιουνίου 2017, 15:50

Η παρουσια του Μπριγκς στους 2 πρωτους κυκλους και η απασχοληση του σε top-secret προγραμματα του Στρατου οπως και η τωρινη παρουσια του Στρατου σε καποια επισοδεια αφηνουν ανοιχτη τη πορτα και σε αυτο το ενδεχομενο,αλλα προσωπικα με το Λιντς ποτε δε ξερεις τι πραγματικα εχει στο μυαλο του,ποσα απ'αυτα που λεει εχουν το πιο σημαντικο ρολο και ποια μπορει να ειναι αποπρονατολισμος.
Οτι εκτος απ'τη ψυχογραφικη και κοινωνιολογικη πλευρα της σειρας εχει υπαινειχθει και καποια αλλα πραγματα ειναι εμφανες και στους 2 πρωτους και στον τωρινο κυκλο,οπως στη φαση με το γυαλινο κουτι που εχει ολοκληρο επιστημονικο υποβαθρο,ισως με τις κρυμμενες παραπανω διαστασεις που λεει η Φυσικη.
Οποτε κραταμε ολα οσα εχει υπαινειχθει και εχουμε στο μυαλο μας αλλα πανω απ'ολα περιμενουμε να ανοιξει τα χαρτια του.;)

fragonard
14 Ιουνίου 2017, 20:38
Δε νομίζω ότι θα λάβουμε πάντως ποτέ ξεκάθαρες απαντήσεις. Θεωρώ ότι Lynch πέρα από το καλλιτεχνικό επίπεδο, πέτυχε να κάνει ανάλυση ολόκληρης της ανθρώπινης ύπαρξης και των πράξεών της. Εξαιρετική ψυχογράφηση των ηρώων. Η τόσο αδικημένη ταινία, έδειξε μοναδικά το αδιέξοδο της Λόρα, την κατάσταση στην οποία ήταν εγκλωβισμένη και τις πράξεις που ακολούθησαν ως αποτέλεσμα της ψυχολογικής της αυτής κατάστασης. 'Ολο αυτό το ψυχογραφικό στοιχείο με τις όποιες υπερβολές του, νομίζω ότι εν τέλει θα αποτελέσει, φυσικά σε συνδυασμό και με το μυστήριο, τη βάση της τρίτης σεζόν.
Δεν ξέρω, σε αντίθεση με αρκετούς -ίσως όχι τόσο κολλημένους με τη σειρά- έχω πορωθεί με την τρίτη σεζόν. Νομίζω πως καλύτερη δε θα μπορούσε να είναι, γιατί μου κάνει ότι οι δημιουργοί είναι πιο σίγουροι από ποτέ για όσα θέλουν να δείξουν.

υγ. Εντύπωση μου προκαλεί ότι δεν έχουν αφήσει στην άκρη λεπτομέρειες και στοιχεία της σειράς και κυρίως της ταινίας. Πέρα από την εικόνα των ηρώων και την ωρίμανση της τηλεόρασης, και άρα της σειράς, πέρα από τα όποια καινούρια στοιχεία, η σειρά με τη νέα σεζόν δείχνει μια συνέπεια. Είναι λες και το σενάριο ήταν έτοιμο και είχε γραφτεί στο καπάκι μετά το τέλος της τρίτης σεζόν και μετά την ταινία. Η μόνη διαφορά θα ήταν στον τρόπο που θα λεγόταν η όλη ιστορία αν η σειρά δεν είχε κοπεί. Διαφορετικό μονοπάτι με ίδιο τέρμα.

kKKK
15 Ιουνίου 2017, 03:50
Δεν ξέρω, σε αντίθεση με αρκετούς -ίσως όχι τόσο κολλημένους με τη σειρά- έχω πορωθεί με την τρίτη σεζόν. Νομίζω πως καλύτερη δε θα μπορούσε να είναι, γιατί μου κάνει ότι οι δημιουργοί είναι πιο σίγουροι από ποτέ για όσα θέλουν να δείξουν.

Να σου πώ κι εγώ έχω πωρωθεί απίστευτα. Βλέπω το επεισόδιο και όταν ξαφνικά αρχίσει το τραγούδι στο μπαρ στο τέλος κάθε επεισοδίου, ξαφνικά συνειδητοποιώ ότι πέρασε σχεδόν μιά ώρα νεράκι (παρά το ρυθμό της σειράς) και με πιάνει τσατίλα που έχω να περιμένω μια ολόκληρη βδομάδα.

Γενικά μέχρι τώρα τα reboot και revivals απο αγαπημένες σειρές και ταινίες με είχαν απογοητεύσει πολύ και κρατούσα μικρό καλάθι. Αλλά το tp επέστρεψε πολύ δυνατό. Όχι απλά καλό σε σχέση με τα κακά άλλα revivals. Καλό απο μόνο του.

Εντύπωση μου προκαλεί ότι δεν έχουν αφήσει στην άκρη λεπτομέρειες και στοιχεία της σειράς και κυρίως της ταινίας. Πέρα από την εικόνα των ηρώων και την ωρίμανση της τηλεόρασης, και άρα της σειράς, πέρα από τα όποια καινούρια στοιχεία, η σειρά με τη νέα σεζόν δείχνει μια συνέπεια. Είναι λες και το σενάριο ήταν έτοιμο και είχε γραφτεί στο καπάκι μετά το τέλος της τρίτης σεζόν και μετά την ταινία. Η μόνη διαφορά θα ήταν στον τρόπο που θα λεγόταν η όλη ιστορία αν η σειρά δεν είχε κοπεί. Διαφορετικό μονοπάτι με ίδιο τέρμα.

Αυτό ήταν κάτι που συζητούσα μ'ένα φίλο μου χθες. Όταν κόπηκε η σειρά στη 2η σεζόν, οι Φροστ και Λιντς είχαν ένα πλάνω για κάποια plot points της 3ης. Κάποια hints δόθηκαν στην ταινία αλλά δυστυχώς ο κόσμος δεν τα έπιασε. Τελικά η σειρά δεν πήρε το οκ για 3η σεζόν. Κάποιοι όμως εκ των συγγραφέων μίλησαν για 2-3 plot points που θα βλέπαμε στην 3η σεζόν. Και παρά τα 26 χρόνια που πέρασαν, και παρά το ότι πράγματα που είπαν, χρησιμοποιήθηκαν σε άλλες σειρές, δεν κώλωσαν και τα έβαλαν (ήδη) στην 3η σεζόν.

Πραγματικά νιώθω τη συνέχεια και τη συνέπεια ανάμεσα στην παλιά σειρά και την καινούρια. Κι επίσης πλέον θεωρώ ότι η 3η σεζόν δικαίωσε την ταινία στα μάτια των φαν καθώς θεωρώ ότι είναι σημαντικότερη για την κατανόηση της 3ης σεζόν ακόμη περισσότερο κι απο τις άλλες 2 σεζόν.

Κι επίσης ένα κομμάτι του εαυτού μου βλέποντας την 3η σεζόν χαίρεται που δεν έγινε τότε αλλά γίνεται τώρα με τις τωρινές συνθήκες.

Επίσης νομίζω ότι η 3η σεζόν κλείνει κι έναν άλλο κύκλο στα τηλεοπτικά πράγματα που άνοιξε η 2η σεζόν με το φινάλε της. Καλώς ή κακώς πριν το tp λίγες σειρές είχαν κοπεί αφήνοντας κάποιο cliffhanger άλυτο (υπήρξαν κάποιες αλλά όχι πολλές).Η επιτυχία όμως του tp (ειδικά μέσα στο χρόνο), δημιούργησε μια νέα κατάσταση όπου πολλές σειρές (ειδικά τα τελευταία 15-20 χρόνια που ήταν και πιο serialized η αφήγηση) ενώ έβλεπαν τα νούμερα να πέφτουν, αντί να βρούν τρόπο να κλείσουν τις ιστορίες τους, άνοιγαν κι άλλες και στο τέλος πατούσαν κι ένα wtf cliffhanger και περίμεναν ότι θα γίνουν το επόμενο twin peaks, ότι ο κόσμος θα τους ανακηρύξει αδικοχαμένο αριστούργημα ή ότι θα βάλουν τους φαν μέσω petitions να εκβιάζουν τα δίκτυα για την επιστροφή τους. Και όταν σε κάποιες περιπτώσεις πήραν έξτρα επεισόδια ή μια ακόμη σεζόν, τις περισσότερες φορές φάνηκε ότι δεν υπήρχε τελικά σχέδιο για συνέχεια.

Αντίθετα το twin peaks με την 3η του σεζόν απέδειξε ότι υπάρχει συνέπεια και σχεδιασμός. Οπότε θεωρώ ότι μετά το twin peaks ο κόσμος θα είναι ακόμη πιο αυστηρός με τα franchises που "νεκραναστένονται" καθώς ανέβασε τον πήχη, δεν ήταν άλλο ένα rebooquel.

blackys88b
22 Ιουνίου 2017, 16:16
ενταξει...ακομη ενα πολυ παραξενο ιδιαιτερο επεισοδιο...μου αρεσει που τελειωνει με τραγουδια το καθε επεισοδιο..!! ο νανος ηταν τρελη σκηνη...σοκαριστηκα απο την σκηνη με το μικρο παιδακι που το σκοτωσε το αυτοκινητο...you don't see this γενικα στην οθονη.!!

t0ny3
7 Αυγούστου 2017, 13:42
Ποσους ηθοποιους που εχουν απεβιωσει προσφατα εχει η νεα σεζον...

Κραταω την πρωτη εμφανιση της Diane, την επιστροφη του Carl και την αναφορα στην Linda. Επισης και η σερβιτορα Heidi που ειχε πρωτοεμφανιστει στον πιλοτο της σειρας.

https://www.youtube.com/watch?v=R4nAvDXpvHk

bill667
12 Οκτωβρίου 2017, 00:55
Ο νάνος έμοιαζε με μικρό Vin Diesel που τα πήρε στο κρανίο.

Το επεισόδιο πολύ καλό, αν και εισήγαγε πολλούς χαρακτήρες που δεν ξέρω πώς θα κολλήσουν.