PDA

Δείτε τη Πλήρη Έκδοση : Twin Peaks 3x09 - The Return, Part 9

GTVSBot
10 Ιουλίου 2017, 04:00
Σειρά : Twin Peaks
Σαιζόν : 3
Επεισόδιο : 09
Τίτλος : The Return, Part 9

Κανάλι : ShowTime
Πρώτη Προβολή : 09/07/2017

kKKK
10 Ιουλίου 2017, 20:15
Άλλο ένα επεισόδιο με εξελίξεις και υπόθεση. Παρ'ότι στην αρχή μου έβγαλε κάτι το διαδικαστικό, τελικά ειπώθηκαν πολλά και πολλά πράγματα μπήκαν στη θέση τους. Πριν πώ όμως τίποτα άλλο δείτε αυτό (http://thesearchforthezone.com/) (μου το έστειλε ένας φίλος -δεν το ανακάλυψα μόνος).

Για μένα ο μυστικός πρωταγωνιστής του επεισοδίου (αν όχι της μέχρι τώρα σεζόν) είναι ο Γκάρλαντ Μπρίγκς που μετα θάνατον έχει γίνει πιο σημαντικός χαρακτήρας από ότι πριν. Απο τη μιά είχαμε τη σύνδεση Μπρίγκς-Χέιστινγκς (με το μπλογκ κτλ) και απο την άλλη είχαμε υπόδειξη του νεκρού σε Χωκ, Τρούμαν και Μπομπυ ενός μέρους. Το μέρος λογικά είναι εκεί που οδηγούν οι περιβόητες συντεταγμένες (που ψάχνει ο Μπομπ). Προσωπικά θεωρώ ότι είναι το μέρος στο οποίο "απήγαγαν" οι white lodgers το Μπρίγκς στη 2η σεζόν. Επίσης θεωρώ σημαντική πληροφορία ότι το κεφάλι εξαϋλώθηκε και δεν το έχει κάποιος απο την ομάδα του Μπομπ.

Και μια που είπα για τον Μπόμπ, τι στο καλό παίχτηκε με το μνμ της Νταιάν;;; Κρατάω μια επιφύλαξη για το τί παίζει καθώς η Νταιάν έλαβε το μνμ στα κεφαλαία ενώ ο Μπόμπ το έγραψε στα μικρά. Επίσης ο Μπομπ φαίνεται ότι στέλνει κι άλλους για να σκοτώσουν τον Κούπερ τον οποίο δε βλέπω να συνέρχεται γρήγορα.
To καλό με το στόρυ του Ντάγκι είναι ότι μας έδωσαν τις απαραίτητες εξηγήσεις για το γιατί δεν τους φαίνεται περίεργη η συμπεριφορά του.

Πάντως τα πράγματα με όλα τα sub plots φαίνεται να επιταχύνουν και οι ιστορίες να συγκλίνουν (ακόμη και στο Λας Βέγκας με τα αποτυπώματα). Και πάνω σ'αυτό θέλω να κάνω μια παρατήρηση. Απο τις ημερομηνίες που είδαμε στο tp (το χωριό) και σε αυτή που είδαμε δίπλα στην υπογραφή του Χέιστινγκς φαίνεται πώς υπάρχει μια βδομάδα περίπου απόσταση άρα κάποια στιγμή νομίζω ότι θα δούμε κάποιο χρονικό άλμα.

ΥΓ1 Είδαμε έστω και για λίγο το γιο του Χόρν ο οποίος χτύπησε το κεφάλι του και μου θύμισε το πώς αφήσαμε τον πατέρα του στο τέλος της 2ης σεζόν.

ΥΓ2 Τί λέτε να παίζει με τον Τζέρυ και το πόδι του; Κάτι σαν το ΜΙΚΕ με το Χέρι του απο την ανάποδη ή απλά μαστούρα;

ΥΓ3 Και μια που είπα για μαστούρα, είδαμε κι άλλες ενδείξεις ότι υπάρχει κάτι περίεργο με τα ναρκωτικά στην πόλη του Twin Peaks.

johny f
11 Ιουλίου 2017, 00:17
Οντως ο Μπριγκς ειναι ο πραγματικος πρωταγωνιστης της 3ης σεζον αφου και οι 2 παραλληλες ερευνες που διεξαγονται στο Twin Peaks και στο Μπακχορν ουσιαστικα καθοδηγουνται απο τα στοιχεια που εχει αφησει αυτος στη γυναικα και το γιο του οπως και στο Χειστιγκς που εκλασε μεντες στην παραλληλη διασταση που εισηλθε.Με τη Νταιαν ελπιζω να μη γινει τιποτα "περιεργο" σε σχεση με το Μπομπ τελικα γιατι οντως ειχε περιεργη συμπεριφορα στο σημερινο.
Ολα τωρα οδηγουν οπως ειναι φυσικο στην παραλληλη διασταση,το Lodge,και την ομαδα του σεριφη Κουπερ και αυτην του Γκορντον.Για να δουμε μεθαυριο,δηλαδη την αλλη Δευτερα τι θα γινει.

fragonard
14 Ιουλίου 2017, 13:38
ΥΓ2 Τί λέτε να παίζει με τον Τζέρυ και το πόδι του; Κάτι σαν το ΜΙΚΕ με το Χέρι του απο την ανάποδη ή απλά μαστούρα;

Έλα ντε. Και εγώ το πρώτο που σκέφτηκα όταν το 'δα, ήταν το αντίστοιχο "χέρι" του Mike. Όσο ουσιαστικό είναι το όλο σκηνικό με το πόδι του Τζέρυ άλλο τόσο πρέπει να είναι και το σκηνικό με το γιατρό και τα φτυάρια του (δηλάδή όλα είναι πιθανά). Πραγματικά στη φετινή σεζόν όλα τα περιμένω.

Τώρα, όσον αφορά τον Ντάγκυ, τελικά ποιός πιστεύετε ότι τον "έφτιαξε"; Και με ποιόν σκοπό;
Μια μικρή παρατήρηση: Προσωπικά απολαμβάνω τρελά την Ναόμι και το ρόλο που υποδύεται, ωστόσο, πιστεύω πως η δυσανασχέτηση των περισσότερων που διαμαρτύρονται ότι δεν βλέπουν το παλιό twin peaks, στην πραγματικότητα οφείλεται στο ότι μέχρι στιγμής δεν έχουν δει, όχι μόνο τους παλιούς χαρακτήρες, αλλά τον πιο βασικό χαρακτήρα της σειράς, δηλαδή τον αυθεντικό Κούπερ στα λογικά του. Και η αλήθεια είναι ότι θα ήθελα και εγώ να δω τον Κούπερ να ξυπνά επιτέλους.
Και κάτι τελευταίο, θα ήθελα την άποψή σας για την Νταιάν. Δεν κατάλαβα τί ακριβώς έγινε με το sms. Άσχετα από το τί μπορεί να παίζει τελικά, ποιά ήταν η πρώτη σκέψη που κάνατε όταν είδατε το συγκεκριμένο σκηνικό;

kKKK
14 Ιουλίου 2017, 15:36
Τώρα, όσον αφορά τον Ντάγκυ, τελικά ποιός πιστεύετε ότι τον "έφτιαξε"; Και με ποιόν σκοπό;

Απ'ότι κατάλαβα απο το 3ο επεισόδιο, ο Ντάγκυ φτιάχτηκε απο το Μπομπ. Με το πέρας των 25 ετών θα έπρεπε να γίνει τράμπα και ο Κούπερ να βγεί και να αντικαταστήσει στον κόσμο μας τον Μπομπ/Κούπερ. Έτσι κατασκευάστηκε ο Ντάγκυ ως loophole, όπου κατα την τράμπα γλίτωσε ο Μπόμπ και το lodge πήρε στη θέση του τον Ντάγκυ. Και το δεύτερο μέρος του σχεδίου του Μπομπ είναι να δολοφονήσει και τον κανονικό Κούπερ ώστε να μείνει μόνο ένας με αυτό το σώμα και να σπάσει η όποια σύνδεση με το lodge.

Μια μικρή παρατήρηση: Προσωπικά απολαμβάνω τρελά την Ναόμι και το ρόλο που υποδύεται, ωστόσο, πιστεύω πως η δυσανασχέτηση των περισσότερων που διαμαρτύρονται ότι δεν βλέπουν το παλιό twin peaks, στην πραγματικότητα οφείλεται στο ότι μέχρι στιγμής δεν έχουν δει, όχι μόνο τους παλιούς χαρακτήρες, αλλά τον πιο βασικό χαρακτήρα της σειράς, δηλαδή τον αυθεντικό Κούπερ στα λογικά του. Και η αλήθεια είναι ότι θα ήθελα και εγώ να δω τον Κούπερ να ξυπνά επιτέλους.

Να σου πώ, απο όλο το sub-plot του Ντάγκυ, πιο πολύ απολαμβάνω τη Ναόμι. Φοβερά φτιαγμένος χαρακτήρας. Επίσης μου φαίνεται εξαιρετικός ο Μακλαχλαν που παίζει χωρίς να μιλάει ιδιαίτερα και καταφέρνει να βγάλει τόσο γέλιο όσο και μελαγχολία. Όσο για το πότε θα δούμε τον Κούπερ κανονικά, νομίζω πώς μόνο στο τέλος της σεζόν (ελπίζω νωρίτερα αλλα δεν αισιοδοξώ κιόλας).

Το θέμα με την 3η σεζον είναι ότι δεν είναι άλλο ένα reboo-quel που επενδύει στη νοσταλγία. Ακόμη και όσοι απο το original καστ επέστρεψαν, δε νομίζω ότι θα έχουν και τεράστιο τηλεοπτικό χρόνο (εκτός απο αυτούς που έχουν ενεργό ρόλο στην υπόθεση). Η νέα σεζόν έχει νέο ύφος και νέους χαρακτήρες και παρ'ότι αγαπώ όλους τους χαρακτήρες της παλιάς σειράς δεν θα ήθελα να εφεύρουν χαζά και πιεσμένα sub plots μόνο και μόνο για να παίζουν όλη την ώρα και να μη στεναχωρεθούν κάποιοι φαν.

Και κάτι τελευταίο, θα ήθελα την άποψή σας για την Νταιάν. Δεν κατάλαβα τί ακριβώς έγινε με το sms. Άσχετα από το τί μπορεί να παίζει τελικά, ποιά ήταν η πρώτη σκέψη που κάνατε όταν είδατε το συγκεκριμένο σκηνικό;

Νομίζω ότι μπορεί να είναι αυτό που φάνηκε μπορεί και όχι. Σίγουρα το μήνυμα που πήρε, δεν το πήρε άμεσα απο το Μπομπ καθώς το αρχικό μήνυμα του Μπομπ δεν ήταν στα κεφαλαία, και έλειπε κι ένα κόμμα. Απο εκεί και πέρα, γνωρίζουμε ότι ο Μπόμπ έχει high tech γνώσεις αλλά κι ένα μεγάλο δίκτυο ανθρώπων. Οπότε μπορεί για λόγους ασφαλείας να το έστειλε στον x, αυτός να μετέφερε φωνητικά το μήνυμα στον y και πάει λέγοντας μέχρι που κάποιος το έστειλε στη Νταιάν.

Από την άλλη μπορεί η Νταιάν να έχει κάποιο δικό της στην οργάνωση του Μπομπ και να δουλεύει μυστικά απο το FBI όλα αυτά τα χρόνια που λείπει ο Κουπ για να μάθει τί παίχτηκε. Νομίζω ότι στη συνέχεια θα μάθουμε πράγματα.

blackys88b
28 Ιουλίου 2017, 14:04
αρκετα καλο, αλλα μετα απο το προηγουμενο ιδιαιτερο..ισως και λιγο απλοικο στην τελικη.!!! παντως εξελιξεις ειχε.!!

bill667
13 Οκτωβρίου 2017, 00:12
Να μαστε πάλι λοιπόν στον ύποπτο κόσμο του Twin peaks. Ωραία η συνδεση του Μπριγκς με τη συνομωσία του Χέιστιγκς και όπως είδαμε στο χωριό, πίσω απ' όλα κρύβεται ο Κούπερ και όλα γίνονται για την ψυχή του Κούπερ (ο οποίος είναι κάτι σαν τη Λώρα Πάλμερ της τρίτης σεζόν).

Αν παρατηρήσατε στο τέλος, τη μαστουρωμένη τυπισσα την φαγούριζε το αριστερό της χέρι...