PDA

Δείτε τη Πλήρη Έκδοση : Twin Peaks 3x13 - The Return, Part 13

GTVSBot
7 Αυγούστου 2017, 04:00
Σειρά : Twin Peaks
Σαιζόν : 3
Επεισόδιο : 13
Τίτλος : The Return, Part 13

Κανάλι : ShowTime
Πρώτη Προβολή : 06/08/2017

kKKK
7 Αυγούστου 2017, 22:27
Ωραίο κι αυτό το επεισόδιο . Μπορεί να μην είχαμε ιδιαίτερες αποκαλύψεις αλλά θεωρώ ότι ήταν σημαντικό επεισόδιο.

Θα αρχίσω από την αγαπημένη μου σκηνή κι αυτή δεν είναι άλλη από τη σκηνή με τον Μπομπ/Κουπ στην αποθήκη. Πραγματικά τα έσπασε σε όλα τα επίπεδα. Νομίζω ότι ο Μπομπ/Κουπ είναι από τους αγαπημένους μου κακούς σε σειρά.
Η σκηνή θεωρητικά δε μας είπε κάτι που δεν ξέραμε. Πρακτικά όμως νομίζω ότι μας έδωσε διάφορες πληροφορίες, όπως:

α) Ο Μπομπ/Κουπ είναι ο Μπομπ. Γιατί το λέω αυτό; Γιατί αρκετοί γνωστοί μου, επέμεναν ότι στο 8ο επεισόδιο οι Άστεγοι έβγαλαν από το Μπομπ/Κουπ την ψυχή του Μπομπ και έμεινε μόνο ένα κινούμενο σαρκιό. Εγώ από τότε είχα διαφορετική άποψη γι’αυτό συνέχιζα να αποκαλώ την οντότητα αυτή Μπομπ.

Ένας από τους λόγους που δεν είχα πειστεί για αποκόλληση του Μπομπ από το σώμα ήταν γιατί η φορά του προσώπου του Μπομπ στη μπάλα/ψυχή ήταν προς το σώμα κι όχι έξω από αυτό. Άρα με το τελετουργικό οι Άστεγοι, δεν άφησαν τη ψυχή να φύγει και το σώμα να πεθάνει. Ο άλλος λόγος ήταν ότι δεν είχαμε αλλαγή στη συμπεριφορά του.

β) Επιβεβαίωσε ότι υπάρχει μια εσωτερική διαμάχη στο lodge. Μπορεί ο Τζέφριζ να διέταξε την εξόντωση του Μπομπ από τον κόσμο μας αλλά η ύπαρξη του δαχτυλιδιού, δείχνει βοήθεια από το lodge και μάλιστα αν ερμήνευσα σωστά τον αποδέκτη του δαχτυλιδιού, ο σύμμαχος είναι ο ΜΙΚΕ.

γ) Επίσης το ότι ο Μπομπ τελικά πήρε τις συντεταγμένες από το Ρέυ, μήπως μας λέει κάτι για τη σχέση του με τη Νταιάν; Αν ήταν μαζί στο κόλπο, δεν θα ήξερε ήδη τις συντεταγμένες από αυτή;

δ) Ο Ρίτσαρντ και ο τρόπος που κοίταξε το Μπομπ. Τον αναγνώρισε ως Κούπερ από κάποια φωτό της μητέρας του; (αν υποθέσουμε ότι ισχύει το προφανές και είναι γιός της Όντρει). Μήπως απλά τον θαύμασε και θέλει να γίνει το sidekick του; Το σίγουρο είναι ότι ο Ρίτσαρντ δε βρίσκεται στο Twin Peaks, άρα λογικά αυτός ήταν ο βιαστικός τύπος που έφευγε και πήγε να πατήσει τον τυπά στο τέλος του προηγούμενου επεισοδίου.

Η επόμενη σκηνή που μου έμεινε ήταν η σκηνή με τη Νόρμα και τον τύπο. Σαφως η συζήτηση περι πίτας και συνταγής μπορεί να μην είχε κάποιο βαθύτερο σκοπό αλλά θέλω να πώ κάποιες σκέψεις:

α) Πρώτον υπάρχει αυτό το recurring theme στη σεζόν και αυτό έχει να κάνει με κάποια Ουσία/ναρκωτικό που δημιουργεί προβλήματα στους κατοίκους του χωριού. Υπάρχει άραγε κάποια συνομωσία όντως ή οι δημιουργοί παίζουν μαζί μας; Αν υπάρχει πάντως θέλει να χωθεί στο τελευταίο οχυρό του Twin Peaks, την πίτα της Νόρμα.

β) Φυσικά υπάρχει και το άλλο ενδεχόμενο. Εδώ και καιρό προσπαθούμε να μαντέψουμε το μυστικό συνδυασμό που θα «γιατρέψει» τον Κούπερ. Θα είναι ο καφές; Θα είναι η πίτα; Θα είναι και τα δυό μαζί; Ή μήπως τελικά φταίει που δεν είναι η σωστή η πίτα (η πρόστυχη); Νομίζω ότι μπορεί στην όλη αυτή κουβέντα του τυπά με τη Νόρμα να παίζει απλά ο Λίντς μαζί μας.

γ) Το σίγουρο είναι ότι η σκηνή αυτή χρησιμοποιήθηκε για να μας βάλει τον Μπιγκ Έντ στη νέα σεζόν. Και φυσικά να μας δείξει ότι 25 χρόνια μετά και το ζευγαράκι Εντ-Νόρμα δεν είναι μαζί, παρότι φαίνεται ότι ο Έντ δεν είναι ούτε με τη Ναντίν.

δ) Επίσης υπάρχει ένα ακόμη στοιχείο. Ο Μπόμπυ όταν μπήκε, είπε ότι (σήμερα) βρήκε κάτι στοιχεία που του άφησε ο πατέρας του. Αντίθετα η κόρη του στο τηλέφωνο είπε στη μάνα της ότι ο άντρας της έχει να φανεί δυό μέρες . Άρα το σκηνικό εκείνο έγινε πριν 2 μέρες αλλά η εύρεση των στοιχείων από τον Μπόμπυ (που εμείς είδαμε να συμβαίνει νωρίτερα) έγινε σήμερα. Το λέω γιατί και σε άλλες στιγμές (όπως στην ημερομηνία που έβαλε ο Χίστινγκς στην υπογραφή του) διέγνωσα ότι δεν έχουμε απόλυτα γραμμική αφήγηση.

Τέλος είχαμε για άλλη μια φορά την Όντρει και το νάνο «σύζυγο». Η κουβέντα φαινόταν σα να συνέχιζε από το προηγούμενο επεισόδιο αλλά σε άλλο χώρο. Πλέον η θεωρία που διατυπώθηκε εδώ την προηγούμενη βδομάδα περί ψυχιατρείου φαίνεται λογική. Προσωπικά κάνω και μερικές πιο τραβηγμένες σκέψεις. Μήπως η Όντρει είναι ακόμα σε κώμα; Μήπως είναι αιχμάλωτη του lodge; Μήπως αυτή που βλέπουμε δεν είναι καν η Όντρει; Και γενικά τέτοια παλαβά σκέφτομαι. Αλλά δε φταίω εγώ. Ο Λίντς φταίει. Εγώ είμαι καλά. Μου το είπε και ο γιατρός μου. Ή μήπως δεν είμαι;

Επίσης θέλω να πώ άλλη μια σκέψη μου που δεν έχει να κάνει με το επεισόδιο. Όσο πηγαίνουμε προς το τέλος, έχω αρχίσει να πιστεύω ότι αν είναι να ξαναδούμε τον Κουπ, αυτό θα συμβεί πολύ πολύ τέλος. Ίσως στην τελευταία σκηνή της σεζόν. Και νομίζω ότι εδώ κρύβεται μια μεγάλη πονηριά των Λίντς και Φροστ.

Βλέπετε η original σειρά τελείωσε με το τέλος που τελείωσε και διάφορα sub-plots στον αέρα. Έτσι εύλογα πολλοί θεωρούν ότι η διαχρονική επιτυχία της αλλά και αγάπη των φαν είχε να κάνει με τον τρόπο που η σειρά τελείωσε. Αντίθετα η 3η σεζόν πιστεύω ότι θα τελειώσει με κλείσιμο του τρέχοντος arc και χωρίς κλιφχανγκερ. Παρ’ όλα αυτά με το που θα τελειώσει, οι φαν θα ζητάνε επειγόντως 4η σεζόν.
Αυτό πιστεύω ότι θα συμβεί γιατί πολύ απλά ενώ θα έχουν τις λύσεις και τις απαντήσεις που τόσα χρόνια ζητούσαν (τουλάχιστον στο βαθμό που ο Λίντς θα μπορέσει να δώσει απαντήσεις), δεν θα έχουν χορτάσει ούτε Κούπερ, ούτε Twin Peaks. Γιατί καλώς ή κακώς ο Κούπερ στην 3η σεζόν δεν είναι ο πρωταγωνιστής. Πρωταγωνιστές είναι οι Blue Rose (Γκόρντον, Άλμπερτ κτλ) και το Σεριφάτο (Τρούμαν, Χωκ κτλ). Οπότε όποιο κι αν είναι το τέλος, θα υπάρχει ανάγκη των φαν για 4η σεζόν.

johny f
8 Αυγούστου 2017, 00:29
Επίσης θέλω να πώ άλλη μια σκέψη μου που δεν έχει να κάνει με το επεισόδιο. Όσο πηγαίνουμε προς το τέλος, έχω αρχίσει να πιστεύω ότι αν είναι να ξαναδούμε τον Κουπ, αυτό θα συμβεί πολύ πολύ τέλος. Ίσως στην τελευταία σκηνή της σεζόν. Και νομίζω ότι εδώ κρύβεται μια μεγάλη πονηριά των Λίντς και Φροστ.

Βλέπετε η original σειρά τελείωσε με το τέλος που τελείωσε και διάφορα sub-plots στον αέρα. Έτσι εύλογα πολλοί θεωρούν ότι η διαχρονική επιτυχία της αλλά και αγάπη των φαν είχε να κάνει με τον τρόπο που η σειρά τελείωσε. Αντίθετα η 3η σεζόν πιστεύω ότι θα τελειώσει με κλείσιμο του τρέχοντος arc και χωρίς κλιφχανγκερ. Παρ’ όλα αυτά με το που θα τελειώσει, οι φαν θα ζητάνε επειγόντως 4η σεζόν.
Αυτό πιστεύω ότι θα συμβεί γιατί πολύ απλά ενώ θα έχουν τις λύσεις και τις απαντήσεις που τόσα χρόνια ζητούσαν (τουλάχιστον στο βαθμό που ο Λίντς θα μπορέσει να δώσει απαντήσεις), δεν θα έχουν χορτάσει ούτε Κούπερ, ούτε Twin Peaks. Γιατί καλώς ή κακώς ο Κούπερ στην 3η σεζόν δεν είναι ο πρωταγωνιστής. Πρωταγωνιστές είναι οι Blue Rose (Γκόρντον, Άλμπερτ κτλ) και το Σεριφάτο (Τρούμαν, Χωκ κτλ). Οπότε όποιο κι αν είναι το τέλος, θα υπάρχει ανάγκη των φαν για 4η σεζόν.

Στα του επισοδειου με καλυψες επαρκως αφου αυτα ηταν τα σημαντικοτερα σημεια του + η φαση με το Νταγκι που τελικα τη γλυτωσε γιατι ο αλλος μας βγηκε πονοψυχος.

Το τελευταιο σημειο του ποστ σου εχει ολο το ζουμι των σκεψεων που κανω γιατι οσο καλη και αν ειναι και αυτη η σεζον,ολες οι εξελιξεις που εχουμε μενουν ασυνδετες χωρις αυτον.Ελπιζω και ο Λιντς και το καναλι να εχουν ενα σχεδιο για τη σειρα και να μην μεινουν πραγματα στον αερα οπως παλια,ειτε αυτη ειναι η τελευταια ειτε αν εχουμε και 4η σεζον,που ομως ακομα και για πρακτικους λογους οπως το θανατο καποιων ηθοποιων δε ξερω ποσο αρμονικα μπορει να φτιαχτει.

fragonard
8 Αυγούστου 2017, 00:39
Ένα έχω να πω: Τύφλα να χει το lost! Αλήθεια, έχουμε συνειδητοποιήσει για τί μυθολογία μιλάμε στο twin peaks και πόσο βάθος έχει;;; Κάντε ένα απλό πείραμα! Προσπαθήστε να εξηγήσετε σύντομα την υπόθεση της σειράς (όσα συνέβησαν από την αρχή της προβολής της τo '90). Θεωρώ πως αν η τρίτη σεζόν ή γενικότερα ολόκληρη η σειρά προβαλλόταν την εποχή του λοστ και χρησιμοποιούσε τα τρικ των κλιφ και των των πλοτ τουίστ, θα έκανε πανικό (Παρ' όλ' αυτά, τη σημερινή μορφή και δομή, αν και παραξενεύει, παρά τα όποια αρνητικά της, τη θεωρώ μαγκιά του Lynch, για διάφορους λόγους, που θα εξηγησω άλλη φορά).

Πάμε στο σημερινό επεισόδιο:

Τί να πώ για την πρώτη σκηνή; Ότι έκλαιγα από τα γέλια; Ότι με άκουσαν στο διπλανό δωμάτιο; Ό,τι και να πω θα είναι λίγο. ΞΕΚΑΡΔΙΣΤΙΚΗ! Να βλέπεις τον Ντάγκι - Κούπερ να ακολουθεί τα τρελοαδέρφια (συμπάθειες τρελές) και τις "μπαλαρίνες" σαν μικρό παιδάκι! Δώστε του το Emmy τώρα! Τί αποκάλυψη ο ηθοποιός! Ναι, θα θελα να επιστρέψει ο Κούπερ, αλλά ταυτόχρονα λατρεύω Ντάγκι, και να το θυμηθείτε, καί αυτός ο ρόλος θα μείνει στην τηλεοπτική ιστορία! Λατρεύω το χιούμορ της σειράς και έχω γελάσει περισσότερο απ' όσο έχω γελάσει σε αμερικάνικες κωμωδίες! Ένα από τα θετικά της σειράς ήταν το χιούμορ της και έτσι απέφευγε την παγίδα της μονοτονίας. Η σειρά αυτή προσφέρει απλόχερα κάθε είδους συναίσθημα.

Έτσι, λοιπόν, από το γέλιο, στο μυστήριο και στη βία με τον κακό Κούπερ. Τα ανέλυσε παραπάνω ο kΚΚΚ. Φοβερή σκηνή! Και ακόμα πιο έντονη κατ' εμέ η σκηνή με το πτώμα -ψυχή(;) στη στοά και το τραπέζι. Θύμισε έντονα την ταινία. Το δαχτυλίδι πάντως για μένα, συγχωρέστε με, αλλά παραμένει μυστήριο. Αν δεν το φορούσε, δε θα είχαμε την εικόνα του στη στοά ή δεν έχει να κάνει;;; Επίσης, μετά το σημερινό επεισόδιο, εξακολουθείτε και εσείς να πιστεύετε ότι η στοά είναι κάτι σαν πέρασμα ανάμεσα σε αυτον τον κόσμο και τον κόσμο των νεκρών ή μόνο σε εμένα υπάρχει ακόμα αυτή η ιδέα; Δεν ξέρω, είμαι μπερδεμένος.

kKKK, όλα αυτά που είπες για την Όντρει θα μπορούσαν να είναι πιθανά! Ειδικά αυτό με το κώμα, στέκει αρκετά και θα μπορούσαμε να το συνδέσουμε με τη Λίντα (που ίσως είναι η όντρει), την οποία ακόμα δεν έχουμε δει. Και τα άλλα όμως είναι πιθανά. Τί να πω, θα δείξει!

Ακούσαμε και πάλι το τραγούδι του James. Έχει φάει τρελό τρολάρισμα το συγκεκριμένο σκηνικό στην παλιά σεζόν και το ξαναβάζει ο Lynch και μάλιστα αυτούσιο, χωρίς καμιά αλλαγή, σαν να τρολάρει ο ίδιος. Έβγαλε πάντως νοσταλγία.

Σχετικά με αυτό που αναφέρεις για τον Κούπερ και την τέταρτη σεζόν, έχω την ίδια εντύπωση. Ο Κούπερ ίσως συνέλθει προς το τέλος της τρίτης. Η τρίτη σεζόν δίνει την εντύπωση της επανεκίνησης, στην οποία με δυσκολία αλλά κατ' εμε με επιτυχία, έγινε προσπάθεια να χτιστεί και να ειπωθεί, ό,τι δεν ειπώθηκε πριν χρόνια. Να μπει με λίγα λόγια σε τάξη η πλοκή. Αφού μπουν σε μια σειρά όλα αυτά, σίγουρα θα υπάξει η εντύπωση πως μια τέταρτη σεζόν, ίσως και με την κλασική δομή σειράς, είναι εφικτή. Η τρίτη σεζόν, παίζει το ρόλο που θα παιζαν 3 ταινίες στη σειρά, που είτε θα έκλειναν το στόρυ, είτε θα έθεταν εκ νέου τις βάσεις για τη συνέχεια της σειράς, λύνοντας, ωστόσο, αρκετές απορίες και δένοντας τη μυθολογία (κάτι που κατα τη γνώμη μου θα συμβεί σε αυτή τη σεζόν και το ελπίζω). Επιπλέον, και πολλοί από τους συντελεστές, ανάμεσά τους και ο Kyle MacLachlan, είπαν ευθέως ότι θα μπορούσε η σειρά με τον έναν ή τον άλλο τρόπο να συνεχιστεί και για τέταρτη σεζόν. Και ο ίδιος ο Lynch απάντησε σε σχετική ερώτηση ότι "ποτέ δεν ξέρεις και ποτέ μη λες ποτέ".

18180

kKKK
8 Αυγούστου 2017, 02:55
Ναι, θα θελα να επιστρέψει ο Κούπερ, αλλά ταυτόχρονα λατρεύω Ντάγκι, και να το θυμηθείτε, καί αυτός ο ρόλος θα μείνει στην τηλεοπτική ιστορία

Αυτό παίζει να είναι η μεγαλύτερη μαγκιά στην τηλεοπτική ιστορία. Έχουν στήσει έναν τύπο τόσο απολαυστικό που δε χορταίνω να τον βλέπω. Ταυτόχρονα θέλω και τον Κουπ πίσω. Συνήθως κάτι τέτοια sub-plots στις σειρές με ξενερώνουν. Εδώ το βρίσκω ιδιοφυές (και ως κωμωδία και ως δράμα).

Λατρεύω το χιούμορ της σειράς και έχω γελάσει περισσότερο απ' όσο έχω γελάσει σε αμερικάνικες κωμωδίες! Ένα από τα θετικά της σειράς ήταν το χιούμορ της και έτσι απέφευγε την παγίδα της μονοτονίας.

Χαίρομαι που το λες γιατί νόμιζα ότι μόνο σε μένα φαίνεται γαμάτο το χιούμορ της σειράς. Έχει μια περίεργη παλαβομάρα που όντως δε μπορώ να τη βρώ στα sitcoms.

Το δαχτυλίδι πάντως για μένα, συγχωρέστε με, αλλά παραμένει μυστήριο. Αν δεν το φορούσε, δε θα είχαμε την εικόνα του στη στοά ή δεν έχει να κάνει;;;

Στην 3η σεζόν γίνεται κάτι πολύ έξυπνο. Σου λύνουν απορίες για την original σειρά και την ταινία μέσα απο καταστάσεις που γίνονται στη 3η σεζον. Πχ δε μας είπαν άμεσα πώς εξαφανίστηκε ο Ντέσμοντ αλλά στο 11ο μας έδειξαν τη σκηνή με τη "δύνη" και τον Γκόρντον που παραλίγο να εξαφανιστεί απο τον κόσμο μας.

Έτσι μέσω του θανάτου του Ρέυ και του δαχτυλιδιού, θεωρώ ότι μας εξήγησαν πρώτον την ύπαρξη της ψυχής της Λόρα στο lodge αλλά και το γιατί δεν είδαμε ποτέ το δαχτυλίδι στη σειρά. Αναλυτικά: το δαχτυλίδι ουσιαστικά στοχοποιεί το θύμα και το συνδέει με το lodge. Η Τερέζα Μπανκς φόρεσε το δαχτυλίδι αλλά αυτό δε βρέθηκε με το πτώμα της. Ούτε με το πτώμα της Λόρα (αν και η Λόρα δε θυμάμαι αν το φορούσε κατα τη δολοφονία της αλλά θυμάμαι ότι το lodge προσπάθησε να της το δώσει πριν -άρα κάλλιστα θα μπορούσε να της το φορέσει για λίγο ο Μπομπ μετά το φόνο). Γιατί; Γιατί ουσιαστικά αυτό που κάνει το δαχτυλίδι είναι να πάρει στο lodge την ψυχή του θύματος. Γι'αυτό ήθελαν ο Ρέυ να το βάλει στο Μπομπ/Κουπ αφου τον σκοτώσει. Έτσι η ψυχή του Μπομπ θα γυρνούσε στο lodge. Τελικά το δαχτυλίδι το φόρεσε ο Ρέυ, ο οποίος αφού σκοτώθηκε, το πτώμα του έμεινε στην αποθήκη, το δαχτυλίδι και η ψυχή του πήγαν στο lodge.

Τουλάχιστον έτσι αντιλαμβάνομαι εγώ το πώς λειτουργεί το δαχτυλίδι με βάση αυτά που μας έδειξαν. Κι ακόμη κι έτσι τα πράγματα δε δουλεύουν για όλους το ίδιο. Πχ ο Ντέσμοντ είδε το δαχτυλίδι κι αυτό άνοιξε κάποιο portal που τον έριξε στο lodge. Κάτι παρόμοιο συνέβη και στον Ντάγκι (τον κανονικό) που φορούσε το δαχτυλίδι. Βέβαια και στις δύο αυτές περιπτώσεις μιλάμε για ζωντανούς και όχι πτώματα.

Ακούσαμε και πάλι το τραγούδι του James. Έχει φάει τρελό τρολάρισμα το συγκεκριμένο σκηνικό στην παλιά σεζόν και το ξαναβάζει ο Lynch και μάλιστα αυτούσιο, χωρίς καμιά αλλαγή, σαν να τρολάρει ο ίδιος. Έβγαλε πάντως νοσταλγία

Δε ξέρω τί τρολάρισμα παίχτηκε, εγώ πάντως συγκινήθηκα.

fragonard
9 Αυγούστου 2017, 17:08
Έτσι μέσω του θανάτου του Ρέυ και του δαχτυλιδιού, θεωρώ ότι μας εξήγησαν πρώτον την ύπαρξη της ψυχής της Λόρα στο lodge αλλά και το γιατί δεν είδαμε ποτέ το δαχτυλίδι στη σειρά. Αναλυτικά: το δαχτυλίδι ουσιαστικά στοχοποιεί το θύμα και το συνδέει με το lodge. Η Τερέζα Μπανκς φόρεσε το δαχτυλίδι αλλά αυτό δε βρέθηκε με το πτώμα της. Ούτε με το πτώμα της Λόρα (αν και η Λόρα δε θυμάμαι αν το φορούσε κατα τη δολοφονία της αλλά θυμάμαι ότι το lodge προσπάθησε να της το δώσει πριν -άρα κάλλιστα θα μπορούσε να της το φορέσει για λίγο ο Μπομπ μετά το φόνο). Γιατί; Γιατί ουσιαστικά αυτό που κάνει το δαχτυλίδι είναι να πάρει στο lodge την ψυχή του θύματος. Γι'αυτό ήθελαν ο Ρέυ να το βάλει στο Μπομπ/Κουπ αφου τον σκοτώσει. Έτσι η ψυχή του Μπομπ θα γυρνούσε στο lodge. Τελικά το δαχτυλίδι το φόρεσε ο Ρέυ, ο οποίος αφού σκοτώθηκε, το πτώμα του έμεινε στην αποθήκη, το δαχτυλίδι και η ψυχή του πήγαν στο lodge.

Το φοράει και η Λόρα. Το βλέπουμε στην ταινία αυτό. Μάλιστα, το φοράει μόνη της, ενώ ο Κούπερ απ' το Lodge της είπε να μην το πάρει, και νομίζω ότι και αυτό, δηλαδή το ότι το έβαλε εκούσια (όσο εκούσια μπορούμε να το χαρακτηρίσουμε στη δύσκολη κατάσταση που βρίσκεται), ίσως είναι και ένα από τα κλειδιά της σειράς και επαληθεύει ότι η Λώρα, δημιουργήθηκε για συγκεκριμένο ρόλο (Να σταματήσει τον Μπόμπ; Το κακό γενικότερα που προβάλει από τη στοά; Θα δείξει).

Σε αυτό το σημείο, πρέπει να πω, με βάση τα όσα είδαμε στις παλιές σεζόν, ειδικά στην ταινία και έτσι όπως διαμορφώνεται ακόμα το στόρυ φέτος, πως η Λόρα είναι τελικά το πιο τραγικό, δραματικό πρόσωπο της όλης σειράς. Είναι το θύμα σε κάθε περίπτωση. Θύμα του ίδιου της του πατέρα (Μπομπ) που την κακοποιούσε σεξουαλικά και εν τέλει τη σκότωσε. Θύμα ακόμα και της ίδιας της της γοητείας που ασκούσε στους άλλους (ίσως έχει να κάνει και με τη φύση της και τη δημιουργία από τον γίγαντα) με τα γεγονότα που την ακολουθούσαν και την παγίδευσαν σε ένα αδιέξοδο. Και φυσικά, αν μείνουμε στα όσα είδαμε στο όγδοο επεισόδιο, "Θύμα - Σωτήρας" : Θύμα του δημιοργού της και της ίδας της φύσης της. Η "ψυχή" της δημιουργήθηκε από τον "γίγαντα" και στάλθηκε στον κόσμο μας, ως την απάντηση στο "κακό" που εισήλθε σε αυτόν. Μπορούμε τελικά να ισχυριστούμε ότι από την αρχή λοιπόν της δημιουργίας της, η Λώρα έχει συγκεκριμένο ρόλο (χωρίς προφανώς να τον γνωρίζει από την αρχή) και ο προορισμός της είναι να σταματήσει ή να εκθέσει τον Μπομπ και το κακό που τον συνοδεύει και γιατί όχι και τα άσχημα της περιοχής (θυμηθείτε πόσα βγήκαν στη φόρα για την περιοχή με αφορμή το θάνατό της, ναρκωτικά, κακοποιήσεις γυναικών, ξυλοδαρμοί, δολοφονίες κλπ). Μόνο που απαραίτητη προυπόθεση για να ακολουθήσουν όλα αυτά και να εκτεθεί ακόμα και ο Μπομπ και το κακό, ήταν οι βασανισμοί της, ο δικός της "γολγοθάς" και η θυσία της. Σας θυμίζει κάτι η όλη "ιστορία"; Με τη διαφορά ότι η Λώρα δεν ήταν φυσικά "αναμάρτητη" αν και προσέφερε και βοηθούσε σημαντικά τους ανθρώπους της περιοχής, φίλους και μη και για πολλούς άλλους λόγους ήταν μοναδική. <<Laura is the one>>

t0ny3
9 Αυγούστου 2017, 20:43
James Hurley η πιο νοσταλγικη φιγουρα της νεας σεζον!

https://www.youtube.com/watch?v=3nj8jvIA7ds

johny f
9 Αυγούστου 2017, 21:45
Η "ψυχή" της δημιουργήθηκε από τον "γίγαντα" και στάλθηκε στον κόσμο μας, ως την απάντηση στο "κακό" που εισήλθε σε αυτόν. Μπορούμε τελικά να ισχυριστούμε ότι από την αρχή λοιπόν της δημιουργίας της, η Λώρα έχει συγκεκριμένο ρόλο (χωρίς προφανώς να τον γνωρίζει από την αρχή) και ο προορισμός της είναι να σταματήσει ή να εκθέσει τον Μπομπ και το κακό που τον συνοδεύει και γιατί όχι και τα άσχημα της περιοχής (θυμηθείτε πόσα βγήκαν στη φόρα για την περιοχή με αφορμή το θάνατό της, ναρκωτικά, κακοποιήσεις γυναικών, ξυλοδαρμοί, δολοφονίες κλπ). Μόνο που απαραίτητη προυπόθεση για να ακολουθήσουν όλα αυτά και να εκτεθεί ακόμα και ο Μπομπ και το κακό, ήταν οι βασανισμοί της, ο δικός της "γολγοθάς" και η θυσία της. Σας θυμίζει κάτι η όλη "ιστορία"; Με τη διαφορά ότι η Λώρα δεν ήταν φυσικά "αναμάρτητη" αν και προσέφερε και βοηθούσε σημαντικά τους ανθρώπους της περιοχής, φίλους και μη και για πολλούς άλλους λόγους ήταν μοναδική. <<Laura is the one>>

Αυτη η αρκετα ενδιαφερουσα αναλυση μας οδηγει φυσικα στο προσωπο του Χριστού.Γενικα οι μεγαλοι δημιουργοι ενσωματωνουν στα εργα τους πολλα αρχετυπικα στοιχεια και αναφορες απο τη θρησκεια και τη μυθολογια που ειναι συνεχως παροντα στο ανθρωπινο γιγνεσθαι.

fragonard
9 Αυγούστου 2017, 21:56
Αυτη η αρκετα ενδιαφερουσα αναλυση μας οδηγει φυσικα στο προσωπο του Χριστού.Γενικα οι μεγαλοι δημιουργοι ενσωματωνουν στα εργα τους πολλα αρχετυπικα στοιχεια και αναφορες απο τη θρησκεια και τη μυθολογια που ειναι συνεχως παροντα στο ανθρωπινο γιγνεσθαι.

Kαι ειδικά στο twin peaks, οι αναφορές -έμμεσες ή άμεσες- σε φιλοσοφίες και θρησκευτικές αντιλήψεις είναι παρούσες.
Ο δυισμός πχ. είναι στοιχείο και των φιλοσοφικών θεωρήσεων και των θρησκευτικών και ακόμα και της φυσικής (πνεύμα/ψυχή - ύλη/σώμα, καλό - κακό, σκοτάδι - φως, κλπ)

blackys88b
23 Αυγούστου 2017, 03:16
ακομη ενα ιδιαιτερο επεισοδιο που δεν πολυκαταλαβα καποια πραγματα...το θεμα ειναι οτι δεν με χαλα γιατι υστερα ερχονται οι θεωριες απο παντου για συντροφια.!! πολυ ωραια η σκηνη στην αποθηκη..απολαυστικος ο Μπομπ.!!